Zaterdag 5 Jan. 1907. No. 6493. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. jK' 3T BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. *AP° \<g$^ Afzonderlijke nummers DIT BLAD iYERSOHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN Eeste BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. XVIII. Uit de Sneeuwperiode. Sneeuw! Toen de eerste vlokken op Kerstmorgen begonnen te vallen, juichten al de kleine jongens en ook de groote, juichten de aanko mende meisjes al even hard, want zij alien too ver den zich voor oogen de heerlijkheden, de genoegens van velerlei aard, die besneeuwde stra ten en wegen aanbieden. En het neusje tegen de venster glazen platgedrukt vroeg menige kleuter, menige aardige spring-in't- veld: „Zou-tie blijven liggen? Zou- tie heusch blijven liggen?" De sneeuw bleef liggen en de lucht was nog zóó dik, dat 't niet anders kon, of heele scheepsladin gen sneeuw moesten zich wel over Haarlemen omliggende gemeenten uitstorten. Onverpoosd begonnen de vlokken neer te dwarrelen uit de grauwe lucht; dichter en dichter werd de sneeuwlaag; de jeugd kon volop haar hartje ophalen, dagen en dagen lang. Het praatje over het weer, dat de gewone inleiding is tot een goed Hollandsch gesprekhet praatje over het weer, waarmee winkelier sters haar klanten den tijd van wachten weten te „veraangenamen"; het praatje over het weer, dat als de deugd „bevorderlijk schijnt tot alle goede dingen," draaide opeens naar den winterschen hoek. De „nattigheid" en het „vies weertje buiten" moesten het afleg gen tegen „een ouderwetsche win ter, zeg uwes dat wèleu derge lijke winkelwijsgeerigheden meer, die men toekrijgt op ieder onsje koffie, op ieder dubbeltje sigaren. Nu' 't was inderdaad een ouder wetsche winter. De Dreef, den Hout, en de overige met hout bewassen fraaie natuurplekj es van Haarlem waren verrukkelijk schoon. Als reu- zenpluimen stonden de hooge hoo rnen, blankbesneeuwd. Beter dan ooit begreep men de Warme poëzie, die sommige onzer groote schilders, sommige Vlamin gen in hunne win tergezichten wis ten te leggen. Hoe schilderachtig lagen de huis jes in de meest ouderwetsche ge deelten der stadDe trapgeveltjes Doch genoeg. Aan alle aardsche genoegen, aan Winterzaligheden dus ook, zijn el lenden verbonden, groote en kleine, zij 't ook niet voor de jeugd. Moet ik er eenige opnoemen? Gij stapt voorzichtig en toch manlijk-flink wie wordt graag voor een bangerd gehouden glibber-glijdend over straat. Er wa ren zooveel gevaarlijke hoekjes, waar 't uitschieten van een uwer Voeten uw evenwicht en misschien uwe waardigheid en achtbaarheid van het oogenblik in groot gevaar bracht. Want gij moogt wezen, wie gij wilt, gouverneur eener provin cie, burgemeester van Babiloniën- broek of een der andere „groote Oomes", man van positie en invloed wanneer gij eenmaal ligt met de becnen in de lucht, is 't gedaan met al uwe waardigheid, al uwe 1'oogedel - of minder dan hoog edelachtbaarheid. Men schatert het uit over u, of gaat met een ingehouden lachje verder. En zelfs den „gentleman" die naar u toeijlt, u ophelpt en deel nemend vraagt „toch niet bezeerd, mop ik zoudt gij in de eerste i ere opwelling een weinig gent- emanlike antwoord willen geven, i- i bespottelijk is dat op- niin nl dat heensukkelen met mffierë'plaats weffiel/^ ,°P T aanduiden wil. lk met nader Is 't grooter of kleiner ellende wanneer men plotseling zelf de held wordt van de bekende Engelsche kunstplaat, die naast een oud ver vallen muurtje slechts twee perso nen te aanschouwen geeft. De een, een liooggehoede, die zoo juist een sneeuwbal in den nek kreeg en nijdig onderzoekend omkijkt naar den schoenlappersjongen achter hem, die van den prins natuurlijk geen kwaad wetend, met een laars onder den arm, de beide handen diep in de broekzakken en het on- noozelst gezicht van de wereld zijn weg vervolgt. Eene grap, waarmee wij allen lachen, behalve wanneer we zelf de lijdende personen zijn. Die grap is tijdens de jongste Haarlemsche sneeuw-periode al te dikwijls uitgehaald. Soms was 't geene grap meer, doch kwaadaar dige baldadigheid. En niet enkel kwajongens in de vlegeljaren haal den z« uit. Ik heb groote mannen gezien, of althans jonge menschen van voor in de 20, die gezamenlijk hunue kracht en handigheid uit putten op één meisje, ééne vrouw of dame. In sommige stille wijken kon geen deur openga m, of een dozijn sneeuwballen spetterden in de gang uit elkaar. Eerst toen 't de spuigaten uitliep, daagde er politie. Eén agent. Maar dat was gelukkig een Pieter Pakaan, die niet alleen aan het bombarde ment in vollen vredestijd een einde maaktedoch bovendien op de meest bedreigde punten telkens zijn blonden snorbaard toonde en de belhamels in bedwang hield. 's Mans nummer ken ik niet tot mijn spijt. Daarom alleenAan dezenkranigen onbekenden redder in den nood ten eere-saluut 1 Tot andere kleine miseries, aan de sneeuwperiode verbonden, doe ik thans liever het zwijgen. Alleen de sneeuw-opruiming ver dient nog even geprezen. Waar ter wereld geschiedt dit met zooveel „bek-amen spoed" als 't hier kort geleden gebeurde Men scheen eerst even de kat uit den boom te willen zien, of er nog meer komen zou. Dan ging het in eene moeite door, weet u Gelukkig konden we met Nieuw jaar uithalen „Het liemelsche gerecht heeft zich [ten langen leste Ontferremt over ons en heel de [sneeuwge reste". De groote dooi viel in, krachtig door den regen geholpen. De ouderwetsche winter is weer ver geten, onze sneeuw-periode afgeslo ten. Zijn wind en regen beter? Dat maken mijne lezeressen en lezers ieder voor zich uit I LODEWT.JK Senior. ITALIË. Den 3den Jan. heeft de H. Vader in bijzondere audiëntie ontvangen den graaf van Aberdeen, onder koning van Ierland. _Na een onderhoud van twintig minuten heeft de hooge bezoeker de meesterwerken van Rafaël be wonderd op het Vaticaan en daarna een bezoek gebracht aan de Sint Pieter. Over het nieuwe schrijven des Pausen, hetzij in den vorm van Encycliek of anderszins, ontvangen wij thans uit meer vertrouwbare bron de mededeeling, welke wij laten volgen Bij de Congregatie der buitenge wone kerkelijke aangelegenheden te Rome is men tha's bezig met het verzamelen der noodige gegevens, welke Z. Heiligheid noodig hebben kan bij den brief, welken Hij aan de Fransche prelaten toezenden zal, wanneer zij bijeenkomen om hunne derde Algemeene Vergadering te houden. Nadere bijzonderheden over deze vergadering vindt de Lezer onder de rubriek Frankrijk. FRANKRIJK. De derde Aig, Vergadering der Bisschoppen. Toen wij de derde alg. Verga dering der Fransche bisschoppen aankondigden, gaven wij als datum daarvoor aan 15 of 22 Januari. Met het ocg op de verhuizingsdrukte te Parijs, waar de dienst van het aarts bisschoppelijk paleis nog geregeld moet worden in de woning van Mgr. Ammette, Coadjutor, zal het 22 Januari, misschien zelfs 29 Janu ari worden, voor de vergadering plaats heeft. De uitnoodigingen ter bijwoning waren gisteren nog niet aan de prelaten verzonden. Hoofdpunt dér besprekingen en naast'' aanleiding tot deze nieuwe vergadering is de openbare uitoefe ning van den eeredienst. De nieuwe wet-Briand drijft daartoe. Wanneer het schrijven des Pausen, 't welk dezer dagen uit Rome verwacht wordt, voorgelezen is, zullen de vergaderden kennen de meening van het Hoofd der Christenheid omtrent de nieuwe wet van Briand. We zeiden het reedsZ. Heiligheid kan niet anders dan een wet ver- oordeelen, die geen rekening houdt met de kerkelijke hiërarchie; eene wet, waarin men de onbesohaamd- heid heeft, om aan de minderen iets voor te stellen, waaromtrent hun Hoofd niet gehoord is. En nu zwij gen we nog van de wettelijke mon sterachtigheid, die aan de Geeste lijkheid alle recht op de kerken ontneemt. Daarom moet een der hoofdpun ten der besprekingen zijn: Hoe zullen wij de openbare uitoefening van den eeredienst verzekeren, ook onder deze derde uitgave van de sectarische Wet. Verder zal de nieuwe regeling van studie-plan enz. der kleine eu groote semenaries nader behandeld worden. En eindelijk zal ter sprake komen de regeling van de vrijwillige bij dragen der Katholieken tot onder stand van den eeredienst, den zoo- genaamden „denier du Culte", d. w. z. „den penning van den eere dienst." Morgen zal in de Parijsche ker ken een beslissing van ZEm. Kard. Richard daaromtrent worden voor gelezen. Naar verwacht wor den zullen de bijdragen zeer mild vloeien, en het denkbeeld, om in alle gezinnen een ofterblokje te hangen met „voor den eeredienst" valt zeker in goede aarde en zal navolging vinden. Er zijn arme en rijke diocezen. Hoogst waarschijnlijk zal op de vergadering der bisschoppen alles zóó geregeld worden, dat de over vloed van het eene diocees het an dere mingezegende ten goede komt. Met het oog op de wettelijke die ven en roovers zullen voor een en andere bijzondere voorzorgsmaatre gelen genomen worden. De Basiliek van 't H. Hart. „De Regeering zal niet durven". Daarmee hebben de Fransche Katho lieken zich al jaren in slaap ge wiegd. Ook nu zeggen ze of den ken ze neen, Clémenceau durft de basiliek op Montmartre, dezen tem pel aan 't H. Hart gewijd, niet in beslag nemen, niet ontstelen aan de duizenden en duizenden schen kers en schenksters. IJdele waan Personages ais Cle- menceau is, kennen slechts ééne methodeonbeschaamde brutaliteit. Alleen met die methode, met hun eigen wapen, zijn ze te slaan. Wie 't langs den minlijken weg met hen tracht te schikken, zelfs langs wettelijken weg, hij komt bedro gen uit. Later zal hij jamme ren over nieuwe tegen hem uitge haalde boevenstukken. Naar onze vaste meeniug loopt juist de basiliek op Montmartre het grootste gevaar. Haar zal Cle- menceau het allereerst sluiten. Komt hij daarmee kalmpjes klaar, het overige volgt van zelf. RUSLAND. Er is geklaagd, lang en veel ge klaagd over de weinige voortvarend heid van de Russische Regeering bij de opsporing der moordenaars van het Doemalid Herzonstein. Er wordt thans vernomen, dat de „Bond van 't Russische volk" aan dezen moord niet vreemd was. Het isnamelijkden St. Petersburg- schen vrienden van het blad ge lukt een portret in handen Ie krij gen van de strijdorganisatie van bovengenoemden Bond, en nu heb ben personen, die ooggetuige waren van den moord, twee personen van die groep als de aanranders her kend. Ook Zelensky, de secretaris van het centrale comité van den Bond van het Russische volk, staat op het portret, zoodat bewezen is dat er nauwe betrekkingen bestaan tusscheu de strijdorganisatie en het centrale comité. Over den moord op den stads- commandant van St. Petersburg, vinden wij n< g de volgende nadere bijzonderheden medegedeeld Nadat de godsdienstplechtigheid was afgeloopen, verliet de comman dant het eerst de kerk. Op dit oogenblik naderde een goed gekleed jongmensch en loste op zeer korten afstand een schot. De commandant viel met het gezicht in de sneeuw de onbekende schoot nog 6 maal op hem, waarna hij zich zelf door een schot in den mond doodde. I e aangevallene werd daarna de kerk binnengedra gen, waar hij na korten tijd over leed. Er zijn twee personen uit de menigte gevangen genomen. Men vermoedt, dat de moorde naar uit Tambof komt, waar de gevallen commandant groote be zittingen had. DU1TSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft zich een kleine betooging tegen het Centrum veroorloofd. Bij do koloniale debatten in den Rijksdag had de afgevaardigde Roeren in zijne groote redevoering den assessor Brückner een „jongen, groenen assessor" genoemd. De heer Brückner toonde zich hierover sterk beleedigd en protes- testeerde zoo krachtig, dat de heer Roeren ten slotte het „groene" weer moest intrekken. Thans echter heeft keizer Wil helm den jeugdigen ambtenaar per soonlijk ontvangen en hem tot „Regeeringsraad" benoemd. Korte Berichten. De eenige dochter van Koning Peter van Servië, prinses- Helene, gaat trou wen met den Hertog der Abruzzen. De prinses leerde te Rome haren ver loofde kennen bij hare tante, Konin gin Helena van Italië. De Zwitsersche Bondsraad heeft ^de ontwerpen ter bestrijding der cholera, en de plannen tot ontsmetting bij andere ziekten in handen gesteld van speciale commissie's. In België is een Staatscommissie ingesteld tot het ontwerpen van een instituut en school, te Antwerpen te vestigen, voor de beoefening der ge zondheidsleer onder de keerkringen en der tropische ziekten. Te San Sebastian (Spanje) hebben 30.000 Katholieken tegen het wets ontwerp op de godsdienstige vereeni- gingen verzet aangeteekend. De republikeinen zullen nu den 13en dezer eene tegenbetooging hou den. Natuurlijk! De Tsaritsa heeft eene commissie gevormd, bestaande uit alle grootvor stinnen en uit dames van den hoogen adel, tot leniging van den nood in de hongerlijdende gouvernementen. In China zal nu een begin worden gemaakt met het uitkeeren van on derstand aan de slachtoffers van den hongersnood. Aan de universiteit te Lausanne is de toeloop van Russische studenten zoo groot, dat zij thans de meerder heid vormen. Hofberichten. Prins Hendrik XXXII van Reuss logeert tijdens zijn -verblijf in de re sidentie ten koninklijken paleize. De Prins der Nederlanden bezocht gister met zijn gast h#t Mauritshuis. Met de Koningin dejeuneerden de beide prinsen bij de Koningin-Moeder. De Prins der Nederlanden gaat Maandag voor twee dagen naar Het Loo als gast van het Gorteier jacht gezelschap. Donderdagavond, 17 Januari a. s. zal het eerste thé dansant ten Hove plaats hebben. Te 's-Gravenhage zijn aangeko men prins Eberwrjn van Bent heim-Steinfurt en prinses Lilly van Benth-Steinfurt; en de heer Constan- tin Nabokoff, le secretaris van de Russische legatie bij het Belgische Hof. Provinciale Staten-verkiezingen. In den loop van 1907 moeten pe riodieke verkiezingen plaats hebben voor de Provinciale Staten. Aan de beurt van aftreden zijn de volgende leden Noord-Holland. HelderC. D. Zur Mühlen. Schagen: H. Feisser en P. Wonder Az. AlkmaarMr. J. P. Kraakman en N. Glinderman. ZaandamP. B. J. Ferf en K. Cz. de Boer. EnkhuizenJ. Tensen Wz. en J. Buis Hz. HoornDr. K. M. H. van der Zan- de. Purm erend K. Kaaskooper. EdamH. J. Calkoen. Nieuwer-AmstelC. v. d. Bout. Amsterdam: R. W. J. van de Wall Bake. mr. J. P. A. N. Caroli, P. van Eeghen, jhr. P. Hartsen, mr. J. A. Sillem, mr. D. Josephus, Jitta, H. J. Hij mans, G. A. Loeff, G. P. Wijn malen, J. Ingenohl, jhr. mr. C. J. den Tex, S. P. van Eeghen, mr. R. van Rees, J. ter Haar Jr., mr. D. F. D. Fabius, A. Harmsen Jr., K. C. Wier- sma. en T. M. Ketelaar. Weesp: Mr. T. Heemskerk; F. N. van der Muelen. HaarlemMr. A. A. van der Mersch mr. W. A. Thooft. HaarlemmermeerG. B. 't Hooft. Velsen J. ter Hoffsteede. Hollandsche Hypotheekbank. In hare strafzitting van heden heeft de Amsterdamscbe Rechtbank de beide exdirecteuren van de Hollandsche Hypotheekbank, de Montigny en de Geer, respectieve lijk tot 4 jaar en6 maanden eu 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis. De eisch van het O. M. was voor de Montigny 5 jaren, voor de Geer 4 jaren met aftrek voor beide van 9 maanden preventieve hechtenis. Verzekering tegen Werkeloosheid. De Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid heeft aan de com missarissen der Koningin in de on derscheidene provinciën verzocht hem, zoo mogelijk, spoedig in te lichten omtrent de maatregelen, welke door het gemeentebestuur van hun gewest mochten zijn genomen in het belang van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid en daarbij een exemplaar te ontvangen van alle desbetreffende plaatselijke verordenin gen, welke van kracht zijn, daaronder de tusschen colleges van B. en W. en de gemeenteraden gewisselde stuk ken en de handelingen van de ge meenteraden dienaangaande. (Vad.) District Ede. In de door de anti-rev. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te Vee- nendaal gehouden vergadering is met 39 tegen 34 stemmen candidaat ge steld voor het lidmaatschap der Twee de Kamer voor het district Ede (va cature mr. A. Brants) den heer mr. S. de Vries, oud-afgevaardigde voor Gouda. De centrale antir. kiesveree- niging heeft gisteravond te Ede verga derd. Door de anti-revolutionnairen in dit district zal niet aan dr. Kuyper een candidatuur voor de Tweede Kamer worden aangeboden, zooals reeds in sommige bladen vermeld is. oewel men ook van vrijzinnige zijde nog geen besluit omtrent een bepaald persoon genomen heeft, ia het toch zeker, dat de liberalen met een candidaat voor den dag zullen komen. De verkiezing zal reeds plaats hebben op Dinsdag 22*dezer, terwijl de stemming bepaald is op Donder dag 31 dezer. Post en Telegraphie. De directeur der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 8 dezer, de hulptele- graaf kantoren te Overveen, Nieu- wendam en Santpoort op werkdagen zullen opengesteld zijn als volgt: Overveen, 7.30 tot 12.30. 1.30 tot 3, 5 30 tot 7. Nieuwennam, 7.30 tot 12.30.1.30 tot 3, 5 tot 7. Santpoort, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7. (Green wichtfjd.) De diensttijden op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. (Stct.) De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat, met ingang van 8 dezer, de hulptelegraafkantoren te Barsinger- horn, Koihorn, Üostzaan, Spanbroek en Obdam op werkdagen zulleD opengesteld zijn als volgt: Barsingerhorn, 8.30 tot 10.30, 11.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30. Koihorn, 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6,30. Oostzaan, 8.30 10.30, 11.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30. Spanbroek, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 7. Obdam, 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30. (Green wichtijd.) De diensttijden op Zon- en feest dagen blijven onveranderd. (Stct.) Vreeselijk overdreven. Naar aanleiding van het bericht in de „Opr. Haarl. Ct." over het „te laat op het bureau" van ambtenaren aan het departement van financiën, schrijft een „ambtenaar" aan genoemd blad, dat het aantal ambtenaren, die op den bewusten ochtend verplicht waren de presentielijst te teekenen, niet 150 maar ruim 90 bedroeg, aangezien amb tenaren boven den rang van hoofd commies (ongeveer 25) daarvan vrij gesteld waren, terwijl voorts de werk tijd van de ambtenaren der afd. generaal-secretariaat (ongevei r 30) eerst te9^2uuraanvangt en tenslotte een tiental" ambtenaren en beambten van het departement van financiën hun bureau's hebben in het gebouw bij de Gevangenpoort. Een plafond ingestort. Te Groningen is in een woning in de Jacobstraat in de voorkamer het halve plafond naar beneden gekomen. Gelukkig was er, meldt het N. v. h. N., niemand thuis, maar de meubel tjes waren, begrijpelijkerwijze, deer lijk gehavend. De borstkas ingedrukt. Te Esschen bij Rozendaal is de ran geerder v. d. Riet bij het koppelen van spoorwagens tusschen de buffers bekneld geraakt, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. De man was bijna terstond een lijk en laat een weduwe met kinderen na. NIEDWE IAAKLENSCHE COURANT IN TIEND flGITE MA NON AGITATE. x 4e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1