Maandag 7 Jan. 1907 No. 6494. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in N Afzonderlijke nummersT 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. Voor de overige plaatsen in Nederland franco per posiJÏ®r 1-05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De Wolf zonder schapevacht. 't Geïillustreerd Zondagsblad van „Het Volk" beeft plaats gemaakt voor »De Notenkraker", die scherp en venijnig belooft te zijnbelooft te kraken en te vermorzelen, wat tusschen zijne knijpers komt. Maar de socialistische leer is im mers niet tegen den godsdienst Godsdienst moet ieder voor zich wetendat is iets zuiver persoon lijks. Zoo is de theorie. In de prac- tijk is „Het Volk" er bij als de kippen, wanneer er uit de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" een kerk- of kloosterschandaaltje valt over te nemen, het zij gelogen of niet; geen hatelijkheid tegen priester of Kerk, die elders ter markt gebracht wordt, of „Het Volk" vertelt ze nog een beetje hatelijker over. Hoe de „Notenkraker" onder dat opzicht wezen zal, behoeven we niet te vragen. Toch een proefje. „Aan den Notenkraker" heet een lied op de 2de pagina en daar luidt het o. a. „Een beetje fijner dient gesteld Uw kaak voor apennoten. De Clerus mag niet licht geteld, Is glad en gauw ontschoten. Dus pak hem, knijp hem, noten- schaar, En maak hem voor verdwijning klaar." Die klappermans-poëzie knarst van haat en nijdigheid tegen den Clerus, dit is de geestelijkheid. Die moet „voor verdwijning klaar gemaakt „gelijk de orgelman J. O. deunt. We zouden hier aan Vondel's „Rommelpot" kunnen herinneren en aan het raak-spotziek: Op wel op, mijn soete Marten, Help me neuriën, suyver knecht Wangt jij kraeckt de neutjes (recht. Poch waartoe noodig? Genoeg zij 't, dat we voorheden opnieuw met de stukken bewijzen, dat het Socia lisme liegt, wanneer het beweren durft, dat het niet vijandig staat tegenover den godsdienst. Telkens spreekt haat tegen Kerk en pries terschap zich u:t, wanneer deze wolf vergeten heeft zich met de schapevacht te omhangen, om de onnoozelen te bedriegen. ITALIË. In de „Osser va tore Romano" komt de volgende mededeeling voor, toegezonden door de pauselij kestaats- secretarie: „Er wordt verzekerd, dat de Fransche regeering van plan is, om een gedeelte van den inhoud der papieren openbaar te maken, die den 11 December op de (voor malige) Nuntiatuur te Parijs in be slag genomen zijn, en die op eenigo personen betrekking hebben. De H. Stoel verklaart bij voor baat alle verantwoordelijkheid af te wijzen van deze publicatie, volle vrijheid latend aan degenen, wier belangen geschaad worden daardoor, om die middelen aan te wenden, welke zij geschikt achten tot hand having hunner rechten. Er dient opgenurkt te worden, dat bij de beslaglegging in 't ge heel geen lijst is opgemaakt van de meegenomen stukken." Laat Clémenceau nu komen met ''-line onthullingen. Zij zullen ver nacht zijn, want een bedrieger is een 'hef zegt de volkmond. Het omge keerde is dus zeker waar. En wie oerst papieren steelt, zal er geen -c.waar in hebben, om ze later te Tervaischen, te verminken door uuiatmgen enz. dien Jog leiden ïa„ ar>d«b<»">"- BELGIE. Zal de Belgische visschersvloot langzamerhand verdwijnen? Er zijn nu 26 pinken minder op de lijst dan 't vorig jaar. Eigenaardig en toch zeer natuur lijk tevens is 't. dat de zeilschepen langzamerhand plaats maken voor stoom vaartuigj es. Vooral hierom wordt dit gedaan, wijl de laatste naar believen in de haven kunnen terugkeeren. Ostende heeft op het oogenblik 43 dergelijke stoomscheepjes op 350 vaartuigen. Een paar getallen: op de veiling te Ostende werd in het afgeloopen jaar voor bijna 2% millioen gulden aan visch gemijnd. Dat de prentbriefkaarten-woede nog altoos groeiende is, bewees de Nieuwjaarsdag te Brussel. Er werden daar niet minder dan 500,000 der gelijke kaarten rondgebracht, 't Is om de liefhebbers te doen water tanden. SERVIE. De geruchten over een aanstaan de omwenteling in Servië houden aan, en hoewel eene omwenteling, die wekenlang te voren besproken wordt, weinig kans van wélslagen heeft, verkondigen nog berichten uit Weenen en Boedapest de mo gelijkheid, dat koning Peter bin nenkort zal worden afgezet. De oud-gezant van Servië te Londen, de heer Mijatowitsj, een bekend Staatsman en schrijver, be strijdt de mogelijkheid van zulke plannen. „Niemand denkt aan een omver werping der dynastie-Karageorge- witsj", zeide hij, „en ik ben er vast van overtuigd, dat zelfs geen verandering in het Kabinet zal plaats hebbende tegenwoordige Rcgee- ring bezit een groote meerderheid in het Parlement, en in Servië bestaat een krachtig patriotisme". Ieder is overtuigd, dat het wel zijn van het land noodig maakt orde en vrede te bewaren, en alle krachten te concentreeren voor de gebeurtenissen, die op den Balkan kunnen voorkomen. „Bovendien is het dwaasheid vreemd kapitaal te bewegen de ontwikkeling der hulpbronnen van het land te steunen. Men vermoedt, dat het eenige doel van de onware geruchten is, de Regeering in discrediet te bren gen en de plannen voor de nieuwe leening tegen te werken. frankrijk. De Vergadering der Bisschoppen. Den 15en of den 22en, misschien zelfs eerst den 29en dezer maand zullen de Fransche prelaten bijeen komen. Zoo schreven wij in de vorige nommers van ons blad. Dus was ook eerst bepaald. Maar inmiddels heeft Z.Lm. Kard. Richard brieven gekregen van Kard. Lecot (Bor deaux) en Kard. Counillé (Lyon), van andere aartsbisschoppen en bisschoppen, die allen aandringen op vergaderen zoo spoedig m o g e 1 ij k. De uitnoodigingen zijn Zaterdag 1.1. verzonden en de vergadering wordt bepaald op 15 Januari a.s. Drie dagen zal de bijeenkomst du ren 's morgens en 's middags zul len de prelaten vergaderen, en, gelijk we reeds meldden, in het kasteel de la Muette, eigendom van graaf de Franqueville. Deze edelman heeft bovendien de hoflijkheid gehad, den prelaten aan te kondigen, dat zij tusschen de beide zittingen allen zijne gasten zullen wezen. Dit spaart moeite en tijd. Kard Richard en zijn secre taris hebben bovondien ieder voor zich eene kamer verkregen op het kasteel. Men verwacht, dat 's Pau sen instructies aan Kard. Richard toegezonden zullen worden, die ze dan op de alg. vergadering zal me- dedeelen. De kerkstormers aan 't werk. Er is sprake van een nieuwen tirannieken maatregel, die van Ole- menceau te wachten is. Thans zou do minister van Binnenlandsche zaken namelijk besloten zijn, om de enkele congregaties van manne lijke kloosterlingen ,dieFrankrij k nog telt, in het lot der verdrevenen te doen deelen. Deze congregaties zijn vroeger bij decreet erkend te zijn van open baar nut en bleven daarom ge spaard. Door een nieuw zal het vroegere decreet vernietigd worden en daarmee is 't vonnis gewezen. De veroordeelden zijn: depriesters vrn Saint Sulpice of de Sulpicianen, de Lazaristen en de Paters van de vreemde Missiën. Al deze priesters hebben Frank rijk in den vreemde de grootste, de gewichtigste diensten bewezen en doen dit nog. Wat bekreunt het sectarisme zich daarom? En wat vraagt zij naar Frankrijks welzijn, als zij haar blinden haat kan koe len? De nieuwe wet Briand heeft hier en daar zeer vreemdsoortige en lachwekkende tirannetjes doen op staan. Hier is 't een burgervadertje, die zijne slaapmuts voor een vrijheids- muts aanziet, welke decreteert, wan neer de kinderen hunne Eerste Communie moeten doen, hoeveel jaar zij de katechismuslessen dienen te volgendaar is 't een andere, die 't luiden der klokken verbiedt. Een mooi type in zijne soort is de Edelachtbare heer Gardfe van het plaatsje Montcel. Hij weigerde zijn toestemming tot de begrafenis van een der in gezetenen, omdat hij den pastoor niet meer in de kerk wilde laten komen. De zoon van den overledene wend de zich tot den onderprefect te Riom; deze telegrafeerde aan de gendarmen van Cambronde, dat zij naar burgemeester Garde zouden gaan, om hem aan te zeggen, dat hij de toestemming tot begraven teekenen moest. Den plattelandschen burgervader scheen de grootheid zijner waardig heid naar het hoofd gestegen. Wel sprak hij niet als koning Lode wijk XIV: „Ik ben de staat!" maar met een zelfbewust gebaar galmde hij den [gendarmen toe: „Ik ben heer en meester in mijne gemeente. Niets hebt gij hier in de melk te brok ken. Trommelt op!" en de gendarmen af. De onderprefect zond nu den commissaris van politie. Ook tegen hem begon het hardhoofd uit te varen. Maar de commissaris liet den man stilletjes zijn bedreigingen en uitvallen ten beste geven, en zeide burger Garde toen„ik zal uw plaatsvervanger 'aten teekenen, en al« gij 't wagen durft hand of vinger te verroeren om de begra fenis te bemoeilijken, gaat gij de kast in. Grommend als een verre donder klapte de burgemeester zijne deur dicht, deed haar op het nachtslot en, neen, hij verhing zich niet, omdat de pastoor weer de kerk betrad, maar bleef den ganschen dag onzichtbaar. De begrafenis had plaats niet alleen maar de burgemeester loopt nog iederen dag groot gevaar om van zijn gemeentenaren een goed pak slaag te krijgen, want ze zijn zijne sectarische botheden meer dan moede. Ook de ge meenteraad is tegen hem en ver wierp al vroeger met 8 tegen 3 stemmen 's burgemeesters voorstel om de pastorie in geen geval aan den pastoor te verhuren. Een weinig uitvoerig hebben wij de heldenfeiten van dezen dorps-Napoleon beschreven, Leerzaam zijn ze. Heerlijke wet, die zulke hellen aan de wereld openbaart Korte Berichten. De hertog der Abruzzen, verloofd, zooals wij Zaterdag meldden, met de eenige dochter van Koning Peter van Servië, wil in het a. s. ntjaar eene expetitie naar Nieuw-Guinea onder nemen. Het Perzische Parlement heeft zijn zitting gehouden. De volksvertegen woordiging wijdt voorloopig hare aan dacht aan de fiuanciëele kwestie. Het boek van Koeropatkin over den oorlog, dat in Rusland verboden is, zal nu in April verschijnen... te Leipzig, 't Zal bestaan uit 4 deelen, 2000 bladzijden en vele kaarten en illustraties. Of 't veel nieuws zal in houden Zinat, de sterkte van Raisoeli, is aangevallen. Andrew Carnegie heeft 750.000 dol lar beschikbaar gesteld voor de op richting van een gebouw, dat als centraal-bureau voor de Amerikaan- sche republieken dienst zal doen. Te Gnesen wordt een proces-gevoerd tegen een twintig Polen, beschuldigd van revoli'.tionnaire samenzwering. Zij zouden onder den dekmantel van een gymnastiekvereeniging een bond hebben opgericht met het doel de Polen strijdbaar te maken, om zich van het Pruisische juk te bevrijden Met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad te Berlijn een flinke subsidie toegestaan om de sterfte on der zeer jeugdige kinderen te bestrij den. In de Nation Bank te Philadelphia is een bom geworpen. Het projectiel bleek gericht tegen den kassier der Bank, die op staanden voet gedood werd. Ook de bommenwerper liet er het leren bij. Verder werden er twaalf beambten gewond, van welke zes zeer ernstig. De commissaris van politie te Warschau Zabichewsky, is in den nacht tusschen Zaterdag en Zon dag doodgeschoten. Dicht bij het Brusselsche station de Midi £is Zaterdagnacht de express Brussel-Calais ontspoord. De stati onschef werd gewond. Geen der rei zigers liep eenig letsel op. Nederland en Belgie. De „Vlaamsche Gazet" bespreekt de door ons vermelde oprichting van een „Commissie hollando-bel- ge pour l'étude d'uue entente eco- nomique entre les deux pays", be staande uit 25 Belgen en 25 Neder landers. In een hoofdartikel: „Weer de Entente hollando beige", brengt „Studio" den oorsprong dezer com missie met haar Franschen naam in herinnering. Eerst werd voorgesteld een inter parlementaire commissie te houden. Dat ging niet op. Daarna werd het ontwerp vanjeen interparlementaire commissie aangebodeu door Eugène Baie. Een Nederlandsch minister vond, dat de besprekingen eener commissie, uitsluitend uit parlemen tairen samengesteld, een te offici eus karakter zou hebben, wat den anderen mogendheden zou misnoe gen. Zoo heeft men dan eindelijk een gemengde comm ssie gevormd, d. w. z. een commissie bestaande uit leden van Kamer en Senaat en uit deskundigen. „Maar hoe moeten wij het werk en die personen beschouwen? We zullen eerst en vooral de aandacht vestigen op het feit, dat men in Frankrijk goed op de hoogte moet wezen van de ei tente-beweging, vermits, zooals „Le Matin" zei mede deelt, het eerste nieuws erover door „Le Temps" aangebracht werd! „Hoe is die commission nu sa mengesteld? Welke zijn de namen van de Belgische leden? Hebben Baie, Des Cressonniéres, Hennebicq en Co. hun vrienden aangesproken Hebben zij zich nog andere Franskiljonsche Brusselsche advocaten toegevoegd Of door wie werden die nieuwe ons nog onbe kend? leden, voorgesteld en be noemd? Wie en welke belangen vertegenwoordigen zij? Dat ligt voor ons nog volkomen in het duister. „Zeker hebben die heeren het recht, niet Noord-Nederlanders sa men te komen om gemeenschappe lijke belangen te bespreken, doch het is ons toegelaten te zeggen, dat zij ons, Vlamingen niet vertegen woordigen, indien onze taalbelangen moeten opgeofferd worden." „Zoo denken", zegt de schrijver in de „VI. G.", alle rechtvaardige Vlamingen er over. De innerlijke waarde van het Vlaamsche volk moet opgebeurd worden door een regelmatige geestesontwikkeling. Wij, Vlamingen, houden ons dus aan het besluit van het Nederlands ch Cong; es, dat het Algemeen Neder landsch Verbond opdracht gaf, een commissie samen te stellen met het oog op het bestudeeren der voor waarden van toenadering tusschen Noord- en Zuid. Die mannen ge nieten ons volle vertrouwen. We hopen dan ook weldra door „Neer- landia" iets te vernemen over de werkzaamheid van onze commissie, die evenveel belangen vertegenwoor digt als de commission met den Franschen naam." Hoe men socialisten kweekt! Men zegt, dat juist in de provin cie Groningen de boerenarbeiders in groote meerderheid de leer van den klassenhaat belijden. Over de oorzaken daarvan schrijft H. H. S. in het „Friesch Dagblad" o.m. Ik zal u zeggen, hoe men een arbeider behandelt. En nu ware mij niets liever dan dat ik eene uit zondering vertelde. Een arbeider had voor een boer eenige dagen gewerkt en komt daar voor zijn loon halen, Maar hoe was hij een bedelaar vroeg hij soms een aalmoes? De klompen werden uitgetrokken en gezet naast de ge- schropde straat. Hoewel deze nog niet geheel droog was, liep toch de arbeider op z'n sokken over de kille stsenen. Min vriendelijk wordt hem gevraagd, hoeveel hij moet hebben, en van „in huis" komen is natuurlijk geen sprake. Bij 't heen gaan een groet, die veel had van een verwijt. Dat men toch bedenke, zegt de schrijver zeer terecht, dat de arbei der meer mag vragen dan een be hoorlijk loon, dat hij mag vragen als mensch te worden behandeld. Generaal Bergansius. Omtrent den toestand van gene raal Bergansius vernemen wij, dat de patiënt zich weder, zij 't aan den arm van een ziekenbroeder, over de kamer beweegt. Ongetwij- leld een gunstig verschijnsel na den hopeloozen toestand van dezen zomer. Pechl Misleid door het onware bericht in sommige couranten, dat voor 100 centen met het jaartal 1901 en waarop niet, zooals gewoonlijk „Koningrijk" maar Koninkrijk was gestempeld een rijksdaalder werd gegeven, had een inwoner van Naarden 1100 van die centen bij elkaar gespaard. Vol moed trok de verzamelaar met zijn schat naar Amsterdam, doch hoe groot was zijn teleurstel ling, toen hij aan de Bank vernam, dat zijn ontzettende moeite vruch teloos was geweest en zijn geheele verzameling niet meer dan 1100 centen waard was. Gelukkig was het geen arme, maar iemand die dat „zoete" winstje in't geheel niet noodig had. Kindje verbrand. Ten huize van de familie Adri- aansen, in de Tolstraat, trok giste ren een 1-jarig zoontje een pot met kokend omver. Het arme ventje brandde zich deerlijk. Met ernstige brandwonden bedekt werd hij naar het „Onze Lieve Vrouwe Gasthuis" vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Fraai begin. H. C. schrijft aan de „Tel": Thans is het de vijfde dag van 1907, het jaar, dat in de geschiede nisboeken moet vermeld worden als een mijlpaal op den weg naar den vrede. Ziehier welke „vredestof" ik uit de bladen van 1 tot 5 Januari heb verzameld: De Fransche regeering heeft vier nieuwe onderzeesche booten be steld. Het "contract tusschen Servië en de Fransche Creusot-fabriek voor de levering van zeventig batterijen ge schut voor het Servische leger, ia afgesloten. De firma Armstong te Glasgow bouwt voor Engelsche regeering een tweede, doch grooter pantser schip, type „Draednougt". Duitschland gaat infanteriege- weer moderniseeren. Het Engelsche trefferspercentage bij het schieten is van 42 86% in 1904 gestegen tot 71.12% in 1906. Elke dag heeft dus zijn „vredes- stof" geleverd. Aldus stellen de regeeringen zich voor den vrede te bereiken. Voorwaar, een fraai begin. Haast u langzaam. Een heerenhuis te Nijmegen staat ledig. De familie, die het bewoonde, is naar elders vertrokken. Gisteren bemerkte een der buren, dat de tusschenmuur, die zijn wo ning van hetbelendende pand scheidt doornat werd. Spoedig een onderzoek ingesteld: het bleek, dat het in het leegstaande huis stortregende. De vertrokken bewoner had vergeten de hoofdkraan der waterleiding af te sluiten,en de op de vorst gevolgde dooi had zijn werk gedaan de lei ding was op verschillende plaatsen gescheurd, en het water spoot rus teloos naar binnen. Tot over de enkels door het water plassend, zocht de buur, geholpen dooreen dito, naar de hoofdkraan. Onvindhaar! In den kelder, onvind baar! In kastjes, achter muurver stekken, onvindbaar! Waar een gat bereikbaar was, werd de looden buis dichtgeklopt maar nog steeds regende het uit de plafonds, en zweetten de muren nattigheid. Na een groot half uur vergeefs zoeken snelde een der helpers naar het kantoor der waterleiding. Daar, waar de deskundigen tronen, zou men de hoofdkraan wel weten te vinden In korte woorden werd het geval uiteengezet, en de belofte werd grifweg gedaan, dat dienzelfden -L ^£"MAlNXlENDRlr AQITS MA NOH AGITATE. r\*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1