Woensdag 9 Jan. 1907. No. 6496. 31ste Jaargang. voor Noord- en Zuid-Holland. BINNENLAND. BUITENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„j 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. „Noch God noch Heer!'( Dat is inderdaad de leuze der goddeloosheid, die, nu zij zich sterk genoeg meent te voelen, het mas ker afwerpt en in al hare afschu welijkheid, hare weerzinwekkende hatelijkheid zich vertoont. Haat tegen God en een even duivelsche haat tegen de Kerk, Christus' Bruid, ziedaar wat de Fransche vrijmetselarij leidt. Gisteren gaven wij in ons hoofd artikel de goddelooze taal van een Jaurès, van een Briand. Heden kunnen wij zeggen, dat de goddeloosheid doet, alsof ook tot haar de woorden gesproken werden; „wat gij doen wilt, doe het haastig", die den verrader Judas een maal in de ooren klonken. „God bescherme Frankrijk", luidt het randschrift op sommige munt stukken, gelijk de onze +e lazen geven: „God zij met ons." Besloten werd, dat het „Godbe- schermeFrankrijk verd wij nen moest Wijl dit niet direct gebeuren kan, heeft de magonnieke regeering al vast besloten de oude godsdienstige randspreuk op de stukken van 20 franken te vervangen door de afschuwelijke drievoudige leugen „Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap. Onze lezeressen en lezers zullen met ons zeggenzooveel te beter I Laten zij den God der waarheid door den vader der leugentaal, door hun voorbeeld in haat vervangen. Nog duidelijker toonen zij daar door, van wat geest ze zijn en dat boven alle huichelachtige leuzen in hun vaandel deze vlamt: „Noch God noch heer!" RUSLAND. Tusschen de regeering en het Vaticaan, zegt de correspondent van de „Echo de Paris", te Rome, is een tamelijk belangrijke overeen komst gesloten. Volgens deze zal de taal, in de Katholieke kerken te gebruiken, voor het gedeelte, bui ten de godsdienstplechtigheden, dat wil zeggen preeken, 'doopplech- tiglieden, onderwijs van de Cate chismus, godsdienstige gezangen, de landstaal moeten zijn bijvoor beeld Poolsch in Polen, Russisch in Rusland, Litthauwsch in Lit- thauen. Deze overeenkomst is een belang rijke concessie van de Russische regeering, die tot dusverre tot het uitsluitend gebruik van de Russi sche taal voor het extra-lithurgische gedeelte van den godsdienst dwong, en er zich van bediende als een machtig middel ter russificatie. De overeenkomst in kwestie moet reeds in Augustus 1.1. gesloten zijn. De bewuste correspondent ver neemt verder, dat de Regeering op haar grondgebied een zeker aantal uit Frankrijk verbannen congregaties heeft ontvangen, en haar de meest mogelijks fjaciliteiten heeft toegestaan om zich in Siberië te vestigen. ITALIË. De „Osservatore Romano", het officieele pauselijk orgaan steekt den draak met het partij-kiezen vóór den Paus van den oud-minis ter en verwoeden sectaris Emile Combes. Het Vaticaausche blad komt in- tusschen tot dezelfde conclusie als de gisteren door ons gemaakte, na melijk, dat een verwoed vijand der Kerk openlijk erkennen moet, dat Z. Heiligheid Pius X niet anders kon, niet anders mocht dan hij ge daan heeft. Indien men deze be kentenis vergelijkt met hetgeen de liberale (en vele zoogenaamd neu trale) bladen ook ten onzent dorsten schrijven tegen Pius X, dan be hoeft men verder niet te vragen naar de onbevangenheid en eer lijkheid dezer penvoerders. Een Combes, die hun een les geeft! Een Combes, die hun leert, dat er iets liooger is dan kerkelij ke goederen en dat een apostolisch man als Pius X alle aardsche voor deden voor niet geteld heeft, waar het ging om het honger heil der Kerk, om het Katholieke grondbe ginsel. Ja, een geduchte les en een kaak slag tevens. ZUlD*-AFRiKA. De Hollandsche organen in Zuid- Afrika zijn nog voorzichtig in hun oordeel over de onlangs afgekondigde Transvaalsche grondwet. Zij achten de benoeming van den Wetgevenden Raad door den Kroon een teleurstelling, zij zien de regeling van het „Setlaars" vraagstuk de oprichting van een bijzonderen raad voor de behartiging van de belangen der ïSng.i.Whe kolcaistv".met lee- de oogen aan en zijn ook niet best tevreden over de handhaving van den inter-kolonialen raad en over de re geling van het naturellen- vraagstuk. Maar zij geven hun oordeel niet beslist en willen dit ook niet doen, zoolang zij niet den volledigen tekst van de grondwet voor zich hebben. Hun standpunt wordt het best ge kenmerkt door deze ziusneden uit „Ons Land": „Op papier schijnen de bepalingen niet aannemelijk. Alles zal echter afhangen van de manier, waarep men zal te werk gaan". FRANKRIJK. De Kerkstormers aan 't werk. Gelijk wij reeds gemeld hebben zijn den 7den dezer maand 5.500 priesters en seminaristen naar de kazerne gegaan. Geven we daarom trent nog een paar bijzonderheden. In het bisdom Chalons-suc-Marne is de E. H. Thévenin, Kapelaan aan de kathedrale kerk voor twee jaar opgeroepen, de E. Heer Royer kapelaan van Sainte-Menehould voor denzelfden tijd. In het bisdom Quimper zijn 43 geestelijken voor twee jaar soldaat gemaakt. Onder hen bevinden zich 9 in 1905 tot priester gewijde geestelij ken. Over dezen maatregel weidt de liberale Pers liever niet uit. Waar zou zij auders haar zachten, zoeten, vredelieveuden Briand stoppen! Of zelfs verzachtende omstandigheden voor hem pleiten! Nog eemge burgemeeesters, die een standbeeld verdienen Die van Saiut-Savin heeft er dit op gevonden, om den pastoor weg te krijgen. Nu de arme priester zijne 900 franken van den Staat mist, schiet er hem niets over dan den onderstand zijner parochianen te verzoeken. Maar de burgervader zond hem den veldwachter achter na, die tegen hem verbaliseerde wegens „bedelarij." Te Bricy is de burgemeester van gevoelen, dat de pastoor de kate- chismuslessen te lang rekt, en om den geestelijke voor dien ijver te straffen, heeft hij hem doen aan- zeggen, dat hij niet langer de pas torie bewonen mag. De pastoor van Gex ontving 't verzoek, dat hij op 1 Januari de pastorie ontruimd zou hebbendeze zal voortaan in het opeiibaar ver huurd wordende kerk met al hare onderhoorigheden wordt in het open baar verkocht. Garde, burgemeester van Mont- cel hebben we reeds doen bewon deren.' Drie maanden liep hij met de kerksleutels in zijn zak en de gendarmerie, de onderprefect en de commissaris van politie zijn eraan te pas moeten komen (bij de door ons vermelde begrafenis), om den dorps-sectaris de sleutels te ontruk ken en de kerk heropend te krijgen. Ziedaar de republikeinsche hel den van de allerlaatste soort. Korte Berichten. Het „Journal" deelt mede, dat naar aanleiding van het vele hazardspelen in Parijs een wetsontwerp wordt voor bereid, ter reglementeering van de sociëteiten, waar gespeeld wordt. Men wil ze onder vast toezicht stellen. Te Londen zijn de afgevaardigden van eenige Zuid-Afrikaansche neger stammen (uit de Oranje-Kolonie) aan gekomen om hunne grieven tegen het Engelsche bestuur bij koning Edu- ard en zijn ministers te komen uit eenzetten. De oud-minister Podbielski is nog zoo sukkelend dat hij voor een can- didatuur voor den Rijksdag heeft moeten bedanken. De „Post", een te Berlijn verschij- nend blad, had in een brief uit Bern medegedeeld, dat in Zwitserland een Poolsche samenzwering tegen Duitsch- land werd voorbereid De Duitsche gezant zou zich daaromtrent met den Bondsraad in verbinding hebben ge stelek De Genoeesche correspondent van de „Éclair" zegt, dat een Serviër uit de omgeving van koning Peter een villa heeft gehuurd te Bordighera. Naar het zeggen van den huurder zouden de koning en diens gezin spoe dig daarheenkomen. Naar aanleiding van de geruchten over een samen zwering tegen het huis-Karegeorge- vitch vindt dit bericht bij sommigen ge- reedelijk geloof. Gisteren is de Pruisische Land dag geopend. Minister-presidenl van Bülow noemde den economischen toestand rooskleurig. „De wolken, die den politieken hemel verduis teren, zeide hij, zijn weggetrokken; een tijdperk van vrede is thans te wachten, en daarin zal de gezonde ontwikkeling des volks zich ver der kunnen ontwikkelen. De Perzische Shah is stervende De ministers zijn voortdurend in het paleis. EERSTE KAMER. De Afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de Staatsbegroo- tinh, Algemeene Beschouwingn en de hoofdstukken Buitenl. Zaken, Justitie, Binnenlandsche Zaken, en Financiën de heeren Vermeulen, Van Lams- weerde, Willinge, Rahusen en Van Beij maen voor Marine, Oorlog, Waterstaat, Landbouw en Koloniën de heeren 't Hooft, Van Löben Seis, Van der Feltz, Van Welderen Rengers en Van Wassenaer. Staten-verkiezing! Men schrijft uit Gorinchem aan het „N. v. d. D.". De strijd vour de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Gorinchem op heden 9 Januari is weer hevigeen voorproef je voor den grooten strijd in Junia.s. De „Nieuwe Gorinchemsche Cou rant", het vrijzinnige blad staat vol aanbevelingen voor den vrijzinnigen candidaat Mr. V. G. A. Boll, te Go rinchem, daarentegen „De drie Pro vinciën" verschillende aanbevelingen voor den Christelijk-Historischen can didaat G. de Vor Hzn, te Vianen. Spreekbeurten waren aangekondigd door de vrijzinnigen op gisteravond 8 Januari te Gorinchem door den Heer A. Roodhuijzen, lid der Tweede Ka mer, te Leerdam door den heer Jan Leis, te Kinderdijk, en te Vianen door den heer J. M. Elshout, te Gorinchem. Gisteravond is te Gorinchem voor de Katholieken opgetreden de heer Van Vuuren, lid der Tweede Kamer. Het Stbl. no. 366 bevat een wet van den 31sten December j.l., tot afwijking van den regel omtrent plaatselijke belastingen, gesteld bij artikel 254, eerste lid, der Gemeente wet, ten behoeve van de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Purmerend. Landweer. De landweerdienstplichtigen zul len voortaan bij verhuizing naar een ander landweerdistrict hun wa penen niet meer inleveren, doch deze behouden. De burgemeesters, die na inlevering de wapenen moes ten opzenden naar de standplaats van den districtscommandant, wor den hierdoor van veel werk ontlast. Weldadigheidszegels. Wij vernemen, dat in antwoord op de bezwaren, door de besturen van sommige plaatselijke vereeni- gingen in den lande geopperd, het bestuur der Amsterdamsche vereeni- ging tot bestrijding der tuberculose met algemeene stemmen besloten heeft de netto-opbrengst van den openbaren verkoop der weldadig heidszegels, voor zoover deze van wege de Amsterdamsche vereeni- ging geschiedt, in plaatsen, waar een vereeniging tot bestrijding der tuberculose werkzaam is, aan de kas der vereeniging daar ter plaatse af te staan. De verkoop zal echter blijven doorgaan. Handelsonderwijs. Door den Nederl. Algem. Bond van Handels-en Kantoorbedienden wordt een onderzoek ingesteld naar den toe stand van het handelsonderwijs. Daar toe heeft de Bond tot de hoofden van scholen te Amsterdam de volgende vragen gericht, met betrekking tot de jaren 1905 en 1906. 1°. Hoeveel leerlingen hebben de school verlaten 20. Hoeveel leerlingen verlieten de school voor het einde van den cursus 30. Hoeveel leerlingen verlieten de school met, hoeveel zonder loffelijk ontslag 40. Hoeveel leerlingen gingen di rect in den handel of op kantoor 5°. Hoeveel leerlingen gingen naar de H. B. 8. 60. Hoeveel leerlingen gingen naar een andere aansluitende inrichting van onderwijs 70. Is naar uw meening het aantal leerlingen, dat de school verlaat en direct in den handel of op kantoor gaat, toe- of afnemend? Schoolartsen. Dr. Pigeaud, schoolarts der gemeen te 's Gravenhage die na zijne be noeming naar het buitenland vertrok tot het bezoeken van onderwijsinstel lingen met schoolartsen is van zijn dienstreis teruggekeerd. Van de uitkomsten van dat onder zoek zal een rapport worden ingele verd aan het Gemeentebestuur. Appareils-controleur. Door de H. IJ. S. M. worden de loketten aan de Oostzijde van de ves tibule van het Centraalstation te Am sterdam voorzien van in ons land geheel nieuwe toestellen voor de ver vaardiging van plaatskaarten genaamd „appareils-controleur". Deze machines zullen worden ge bruikt voor de vervaardiging en de uitgifte van alle soorten plaatskaar ten, welke ook thans door dit kan toor worden uitgegeven. Door de machines worden geen buurtkaarten afgegevenvoor het buurtverkeer worden bijzondere kaar ten afgegeven. Het model der uit te geven retour- kaarten wijkt eenigszins af van het thans gebruikelijke, zoodanig dat een kleiner heenreis- en een grooter te rugreisgedeelte gevormd wordt. De jaar- maand- en datumstempel wordt op de achterzijde in zwart af gedrukt. („N. Ct.") Verder een zachte winter? De correspondent van de „Tel." te Geldermalsen zendt aan zijn blad een levenden meikever, die in den mor gen van 8 Januari te voorschijn kwam. Zoo vroeg in hetjaarishet zeker wel een zeldzaamheid een mulder te vinden. Wel een bewijs, dat de kou tenminste uit den grond is. Zou het diertje een voorbode zijn van blijvend zacht weer? Smakelijk eten. Eenige dagen geleden stierf bij een landbouwer onder Didam een varken. De boerjiet het dier een paar dagen liggen, alvorens het te be graven, en toen hij het in den grond wilde stoppen, kwam hij tot de ontdekking, dat de hammetjes er waren afgesneden. Later bleek, dat deze door een buurman ter markt te Doesburg waren verkocht. (N. Arnh. Ct.) Een Zuid-Afrikaan over appendicitis. Domkrag, een medewerker van de „Transvaler", een Johannesburg s:h weekblad, schrijft het volgende over appendicitis (blinde-darmontsteking), waarvan men tegenwoordig zooveel hoort Nuwe tye nuwe sede, zeg dit spreek woord. Nuwe mense, nuwe siektes, klink ok amper gawerig. Een van di nuwe siektes word genoem appendi- sitis. Di klank is amper soos „apen di siek is." En waarlik, as ons die filosofi van di kwaal nagaan, lijk dit wel of dit iets met „ape" te doen het, al het di woord zelf niks te doen met di ape-gelag ni. My mede-professo-g en natuurgenote vertel dat di mens van di aap afkomstig is. Mar ek vir- akil van. opinie. Ek denk di aap is vanni mens afkomstig. Maar ek wil dit 'n ape en 'n ope kwessie laat. Wat is appendisitis Dis 'n siekte wat di mens in sy blinde derm kry. Daar kom pirty keer goedjes, soos beentjes, klippertjes, en anner onverteerbare goetertjes in di blinde derm te lande en daar bly hul steek, en dan kom daar inflamasi in, en di dokter maak dan 'n operasi. Nou kom di vraag, waarvoor het 'n mens 'n blinde dsrm? Di geleerde seg dat hij sonner dar: dermpi goed kan klaar kom, en dat dit 'n nuttelose ding is wal ons meer tot las as tot vreugde is Mar ek glo ni dat daar so'n fout ii di skepping gemaakt is ni. Di skuld leg an di mens. Hij eet te veul, en te vinnig, en hy sluk goed in wat boo sy vuurmaakplek behoort te bly, en ni daar in ni. Diere sluk beentjes en klippies in, maar di mens moet dit ni doen ni, anners kry hy „apen di siek is". Dis 'n nuwe mode om dari siekte te kry. Diefstal van een juweelen ring. Een dame te Amsterdam die on der hare kleinodiën een prachtigen ring, omzet met diamanten, had. vermistte onlangs dit voorwerp. Te harent had een timmerman gewerkt die vermoedelijk dien ringhad weg genomen en ook werd ondervraagd. Hij wist er evenwel niets van. Wel had bij hem gewerkt zijn zoon met een vriend. Men vond het raadzaam die knapen in verhoor te nemen en zij vielen al spoedig door de mand. Voor slechts f10 was die ring te gelde gemaakt, die een groote waar de had. De gedenkdag der Technische Hoogeschool. Gisteren werd in de kerk der Re- monstrantsche gemeente te Delft de gedenkdag der Technische Hooge school herdacht door het houden eener buitengewone vergadering van den Senaat in welke bijeen komst tevens de diploma's van eere doctor in de Technische Wetenschap pen werden uitgereikt aan de heeren dr. J. Bosscha, dr. H. J. H. Cuypers, Q. van Diesen, J. Kraus, dr. A. Kuy- per en C. Lely. Firma v. Miltenburg of „Oppassen is de boodschap". Firma Miltenburg <fc Co. Fijne heerenHadden 'n kantoor aan de Heerengracht, meteen email-plaatje: Van Miltenburg Co, aannemers van straatwerken. En aan den wand hingen vele technische teekeningen, die den indruk moesten maken, dat in 't perceel Heerengracht 337 ge studeerde lui woonden. 't Was juist. In 't perceel Hee rengracht 337 woonden aannemers, en ze waren gestudeerde lui. Ze namen aan, wat van hun gading was, en ze hadden hun studie vol eindigd aan de universiteit van het kwaad. Oude bekenden der justitie: de firma Van Miltenburg Co., aan nemers van straatwerken. Menschen die parasiteerden ten koste van anderen en op hun berookt kan- tcorje samenhokten, om sluwe, lis tige plannen te beramen, winkeliers te berooven. Antieke middelen had den uitgediend.... ze gaven [zich niet uit voor graven of baronnen, of milliardairs uit Amerika, of groot grondbezitters uit Pruisen. Ze kwa men niet met gouden kettingen, bungelend op zijden vesten, neenl ze verschenen on-gesoigneerd, on geschoren, als gewone Hollandsche lui en ze rekenden erop, dat men ze met achterdocht begroette. Zij kwamen bij een. onzer groote juweliers, om kandelabers te koo- pen. Géén kandelaber was ze mooi, duur, kostbaar genoeg. „Ik zou wel graag wat mooiers zien",' zei één van het edele paar. „Dat kan gebeuren", antwoordde de zilverwinkelier. De twee menschen verlieten den winkel. „Hoor 'nsl" riep de juwelier, „dat is 'n vreemd iets. Maar 't k&n natuurlijk wel solied zijn. 't Kunnen wel eenvoudige menschen wezen, lie uit dankbaarheid die kandela bers aan een altaar willen schen ken". Toch vervulde hem het gevalle tje met eenige ongerustheid en hij besloot, als patroon, er zelf op uit ;e 'rekken. Na 'n paar dagen kwam hij aan tei. perceel Heerengracht 337. Van Miltenburg Co. zat dood-gemoe- dereerd op het kantoor, en zat rook 'e walmen uit morsige pijpen 't Beviel den leverancier lang niet, doch hij blééf bij z'n voornemen, niet anders dan a contant te leve ren. Hij pakte de vier kaudelabers, die hij had mee-genomen, uit en toonde ze den aanuemeis. Eén, '11 voorwerp van hooge kunstwaarde trok beider aandacht, „Die is wel mooi. VVAt kost die vroeg Van Miltenburg. „Negen honderd twaalf en 'n halve gulden", zei de koopman. „Da's wel n beetje veel. Als u nu zegt, acht honderd vijftig?" „U schijnt m'n zaak niet te ken nen. Door dat te zeggen, beleedigt u mij. M'n conditie^zijn contant, zonder korting". „Nou goed, m'nheer. We geven den gevraagden prijs. Maar in de kandelabres zijn 'n paar vlekjes. Als u die zoudt willen verwijderen, dan verwachten we u over twee dagen hier terug". De juwelier nam de kostbare voorwerpen weder mede. Toen de kandelabers in onberis- pelijkeu toestand waren, ontdaan van alle vlekken, kwam de koop man bij de firma Van Miltenburg Co. terug. „Of ik kom met 't geld, of ik breng de kandelabers mee," had hij nog tot z'n personeel gezegd. In het perceel Heerengracht 337 zaten onderwijl de beide nobele compagnons te smoken en te rooken, dat 't 'n aard had; de tabaksdamp hing er te snijden; en de beide bleeke tronies der boeven waren ternauwernood te onderkennen. „Hier heb ik de kandelabers 1" zei de winkelier. „Uitstekend," dampte ,Van Mil tenburg. „Maar u weet, hoe m'n condities zijn?" vroeg de zilverhandelaar. „A contant..." De beide menschen zagen elkan der aan, in onbeschrijflijke verbijs tering. „Maar we hebben toch afgespro ken?"... verwonderde zich Van Miltenburg. „Daar hebben we niet op gere kend, de Co. in edele ver ontwaardiging. „Ik heb gesproken van Novem ber," merkte Van Miltenburg op. „DAn zal ik u betalen...." „Pardon heeren!" besliste perti nent de koopman. „Daar heeft u flQITE m HOM AGITATE. 4c 4< li.* 4e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1