Donderdag 10 Jan. 1907. No. 6497. 31ste Jaargang, i fs Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. 1 11 Vóór den Vuilhandel, BUITENLAND. BINNENLAND. 11 1" -M i ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALArE ZON- EN FEESTDAGEN. en r. ;i.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTA NT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN 'F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De heer Frans Netscher, die in het tijdschrift „de Hollandsche Re vue" zoo ridderlijk partij kiest voor de vervolgers, de tirannetjes in Frankrijk; die bij voorkeur spot platen tegen de Kerk en de Room- sche geestelijkheid overneemt en daarbij zelfs de „Asino", het vieze geïllustreerde schendblaadje niet schuwt, dat de Romeinsche corres pondent van de „N. R. Courant" zelfs niet met een tang wil aanpak ken; de heer Frans Netscher heeft nu het harnas aangegespt en is ten strijde getogen. Wil hij strijden te gen windmolens? Neen, deze be woner van Santpoort is geen Don Quijote. Hij weet, waarvoor hij strijdt. Ditmaal is 't voor den vuilhandel. Gelijk te Amsterdam hebben ook te Rotterdam onze geloofsgenooten krachtig gewerkt tegen geweten- looze winkeliers, wier vensterra men openbare leerscholen der on tucht zijn; die niet af keurig blijken wan schande- en zondegeld. Voor dat edel deel der •menschheid besteeg de ridder koen, Frans Netscher, zijn strijdros en hieuw hij er op in. Luisteren we even naar zijne uitvallen, voorko mend in „De Middenstander". „Een deel onzer medeburgers stelt zich in den laatsten tijd buiten en boven de wet. En dat niet alléén. Opgezweept door een geestdrijverij, die in haar blinde opgewondenheid paal noch perk kent, gaat zij zelfs zoover, dat zij aan een deel der nijvere burgerij niet alleen last maar ook geldelijk nadeel ver oorzaakt. Mag dat 7 Mag dat zoo blijven? Men begrijpt zeker, wat we hier op 't W°lnhvoornhsn, die dit nog niet mochten bevroeden, die'ne dat we hier bedoelen de straatman if «staties, die in een deel van Rotterdam m den laatsten tijd tegen »t étaleeren van .zoogenaamd onzedelijke plaat- en drukwerken zijn op touw gezet. Moeten de neringdoenden dat lijdelijk dulden? Of wordt 't nu jiiet eens tijd, dat daar tegen openlijk geprotesteerd wordt? Wij gelooven varr wel." Iu zeker opzicht bewonderen we den lieer Netscher. Om den moed namelijk, waarmee hy bier open lijk partij durft kdezen voor een deel der middenstanders, dat nu juist niet het achtbaarst zooveel- ete part daarvan uitmaakt. En 't zou ons al heel weinig ver wonderen, zoo verreweg de meer derheid der lezers wan „De Mid denstander" groote oogen opzet, misschien zelfs het proza van Frans Netsclier verontwaardigd tot een bal verfrommelt en gooit zoover liet vliegen wil. Of is zijn moed enkel aanstellerij en heeft hij zich, bij 't schrijven van dit artikeltje te binnen geroe pen„de brutalen hebben de „halve wereld"? Ook dat is mogelijk, al betwij felen we sterk, dat de heer NetschefJ, die wel hetjvolkje der pornographic op zijne hand zal krijgen, onder het gezonde, verstandige deel der natie, Roomsch of niet, aanhangers of bewonderaars zal vinden. De tijd is gelukkig nog verre, dat hem en zijnen pornografischen bescher melingen de halve wereld behoort, en wij gelooven niet, dat de Rot- terdamsche politic bezwijken zal voor de lieflijke uitnoodiging van 'den Santpoortsche:n strijder vóór den vuilhandel, en naar zijn wensch >en verlangen, er eens goed op in- iranselen zal, wanneer de Katholie ken. weer betoogen voor dezen of genen winkel, waar de onzedelijk heid in beeld en schrift schaamte loos achter de ramen .ligt uitgestald waar de onschuld de;r jeugd voort durend gevaar loopt sloor de schuld van de eer- en gewetenlooze winzucht. De Rotterdamsche politie is te verstandig dan dat zi,i als Frans Netscher partij trekker.» zou vóór de vuil handelaars, tegen-de Katho lieken. Die ridderlijke en eervolle taak zal zij liever overlaten aan den Santpoortschen strijder, denkend zoo ongeveer als Vondel „Want wij die lekkernijen U geenszins en benijen." Daar zijn er onder onze geloofs genooten misschien niet weinige, die ook „de Middenstander" lezen. Zou den zij niet, in figuurlijken zin, den gummistok kunnen geb ruiken, dien Frans Netscher zoo graag door de Rotterdamsche politie in eigelij ken zin tegen de Roomschen zag opheffen Hebben zij geen invloed genoeg, om aan het weerzinwekkend ge schrijf en bedrijf van dezen man in „de Middenstander" een eind te ma ken? Wil hij zich tot handlanger en verdediger opwerpen der vuilhande- laars, der kooplui in zedeloosheden, dat is zijne zaak Doch laat hem dan een ander terrein zoeken voor het uithalen zijner heldenfeiten en het winnen zijner „geurige" lauwe ren. Of moet „de Middenstander" soms strekken en moet de redacteur Frans Netscher betaald worden, om den breeden stroom der openbare onzedelijkheid nog wat ruimer bed ding te graven, het opkomend ge slacht nog wat dieper te bederven? Dat het orgaan dan tot motto kiezeVóór den vuilhandel. Zoolang dit echter niet het ge val is, late men den „kloeken" Sanlpoortenaar strijden voor de belt en wat de belt is, ieder heeft zijn ideaalmaar niet in de Mid denstander". L. AMERIKA. In een Duitsch blad vonden we vermeld, dat onze geloofsgenooten in Amerika thans 4300 parochiale scholen bezitten. Door ordegeestelijken worden 870 hoogere scholen voor jongens en meisjes beheerd. Eén millioen 200.000 leerlingen bezoeken deze inrichtingen. Verder telt Noord-Amerika 7 Ka tholieke Universiteiten, 81 Semina ries, waar 4000 jongelieden studee- ren. Telde Amerika bij het begin der 19de eeuw maar één Katholiek nieuwsblad, thans zijn er over de 300 Roomsche nieuwsbladen en tijd schriften, waarvan er enkele in het Nederlandsch uitkomen. Onze Amerikaansche geloofsge nooten hebben dus niet enkel be grepen, maar ook in toepassing gebracht, wat mede door Z. D. Hoogwaardigheid Mgr. Gallier op de jongste Nieuwjaars-receptie ge zegd werdDoor onze scholen en patronaten moeten wij de Katho lieke jeugd vormendoor goede lectuur (Katholieke dagbladen en andere Katholieke geschriften) moe ten wij zorgen, dat de vruchten der eerste goede opvoeding bewaard blijven en verzekerd worden. PERZ1E. De Sjah van Perzië is overleden. Zoo meldden we gisteren reeds on der onze laatste berichten. Lange weken heeft hij tusschen leven en dood gezweefd, zoo, dat hij zich met de Regeering niet meer kon bezig houden en deze aan zijn zoon, den tegenwoordigen Sjah, was overgelaten. Toen de nu ontslapene in 1896 den troon besteeg was het in Perzië een verwarde toestand. De vaxfeV fles overledenen de in Europa zoo bekende Sjah, die zoo veel reisde en ook o.a. ons land bezocht, stierf door de hand van een moordenaar. De toestand des lands was verre van rooskleurigeene ledige schat kist, malaise op velerhande gebied en daarenboven verschillende pre tendenten, die beweerden recht te hebben op den troon. Alleen doordat een Russisch leger in Perzië lag, kon hij zond :V oorlog den troon bestijgen. Veel vertrouwen in den jongen vorst had men niet, doch het bleek al spoedig, dat hij dezelfde verdraag zaamheid bezat die zijn vader ken merkte. Zijn grootste gebrek was zijne buitensporige verkwisting; het weinigje dat er nog in de schatkist was werd door hem in korten tijd verspild, zelfs de zegels en andere officieele voorwerpen van waarde, die aan het Rijk toebehoorden, wer den in Europa verkocht en bet geld verbrast. Toch waren er altijd nog genoeg lieden die den vorst opnieuw geld wisten te verschaffen en daarvoor het volk uitzogen. Langzaam- aan kwam de Sjah geheel onder de macht van Europeescbe, in t bijzon der van Russische geldschieters. Is het wonder, dat in deze om standigheden meer en meer de roep om hervorming ontstond? Het was nog voor de laatste ziekte des overledenen, dat er eene soort van volksvertegenwoordiging werd bijeengeroepen. Er werd onderhan deld tusschen hem en dit lichaam en ten slotte, eerst eenige weken geleden, kwam men tot een defini tieve vaststelling van een grond wet. Doch het was niet meer de over leden Sjah, die hieraan medewerkte, al onderteekende hij iet ontwerp op zijn ziekbed. Zijn ziekte had hem toen reeds alle deelneming aan Regeeringszaken onmogelijk ge maakt en zijn oudste zoon had m Teheran de teugels van het bewind in handen genomen. Evenals bij den vader was men ook bevreesd geweest over de al of niet hervormingsgezindheid van den zoon; ook hij stond bekend als een tiran, doch ook zijn eerste optreden heeft tot dusver het tegendeel aan getoond. De nieuwe Grondwet is zeer vrij zinnig. Groote macht wordt daarin toegekend aan het vertegenwoordi gend lichaam; bovendien heeft de nieuwe Sjah, toen Prins-Regent, de plechtige belofte moeten afleggen het lichaam in de eerste twee jaar niet te ontbinden. Sommige bladen hebben de ver onderstelling geopperd, dat de leden van het nieuwe Parlement omkoop baar zouden zijn en hun hervor mingsplannen zouden willen prijs geven wanneer de Sjah maar geld geeft. Laten wij hopen, dat, wanneer zulks waar mocht blijken, de nieuwe Sjah van dit macht geen gebruik zal maken. Gisterochtend is de troonopvol ger in het paleis als Sjah erkend door den grootvizier, de ministers en de prinsen. Het corps diplomatique legde hedenochtend een rouwbezoek af en biedt Zondag den nieuwen Sjah zijn gelukwenschen aan. De inhuldiging is bepaald op 2 Februari. De dood van den Sjah heeft te Londen weinig opzien gewekt. Slechts enkele bladen spreken er over en betoogen, dat de Perzi sche kwestie minder bedenkelijk geworden is, sedert Engeland en Rusland onderhandelen over een voor beide partijen bevredigende regeling. Rusland zou Noord-Perzië en Engeland vermoedelijk Zuid-Perzië als invloedssfeer krijgen. De imperialistische avondbladen betoogen, dat de hoofdtaak van deze twee mogendheden blijft, I uitsch- land buiten Perzië te houden, ten einde eene herhaling der geschiede nis van het optreden van keizer Wilhelm in Marocco te verhinde ren. vak 1216 dezer ouder de wapenen geroepen. Nu kunnen volgens de wet deze lieden geen deel nemen aan de verkiezingen op 25 dezer. Dat bladen van velerlei richting dezen maatregel ster k afkeurden, behoeven we stellig niet te melden. Het heftigst natuurlijk fulmineert de socialistische „Vorwarts". Deze beweert heusch niet meer en niet minder, dan dat de Regeering zich zoodoende wenscht te ontdoen van 30.000 tegen haar (de^Regeering nl.) gerichte stemmen. Of de tijd van opkomst óf den datum der verkiezingen wijzigen, zeggen hoogst verstandig de meer conservatieve organen. Te Breslau zijn vele mannen van aanzien bijeengekomen, om ZEm. kardinaal Kopp met zijn zilveren Bisschopsjubileum geluk te wen- schen. Keizer Wilhelm had Studt, den Pruisischen minister van onder wijs, opgedragen, uit zijn naam den hoogen jubilaris te gaan gelukwen schen. Ook de Oostenrijksche regeering zond een vertegenwoordiger. Verder waren er vele Kerkvorsten overgeko men, o.a. ZEm. kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen. Het diocees Fulda, waar ZEm. Kardinaal Kopp vroeger Bisschop is geweest, heeft een naarjhem ge noemd fonds van 25,000 mk. ge sticht, uit welks rente borstlijders in een sanatorium verpleegd den. daaromtrent reeds zijne meening gezegd heeft. Pius X schreef twee jaar geleden in den brief aan de Italiaansche bisschoppen, dat hij geene staat kundige Katholieke partij verlang de; dat hij wel in enkele gevallen, waar het den strijd gold op leven en dood tegen het socialisme, het verbod had opgegeven om aan de politieke verkiezingen deel te nemen, maar dat hij den Katholieken niet veroorloven mocht verder te gaan op dezen weg. En, dit voorschrift des H. Vaders nader toelichtend, voegt de „Osser vatore" er bijDoor het ofRciëele deelnemen der Katholieken aan het parlement, mogen de aanspraken op 's Pausen tijdelijke macht niet in gevaar gebracht worden." Laten we er even bijvoegen, dat dit artikel der „Osservatore Roma no" geteekend is door haar hoofd redacteur den heer Angelini en geen officieus karakter draagt. wor- FRANKRIJK. Geen bijzonder nieuws uit het land, waar de oorlog tegen het Katholicisme op het oogenblik de hoofdtaak der Regeering is. De spreuk„God bescherme Frankrijk," welke reeds op de 20- frankstukken vervangen is door „Vrijheid, Gelijkheid,Broederschap", werd in 1685 ongeveer, onder Ko ning Lodewijk XIV op de Fransche munt aangebracht. In 1791, onder de groote Revo lutie, werd het randschrift „Het Volk de Wet de Koning." Toen in 1793 het hoofd des Ko- uings op liet schavot gevallen was, kwam het nieuwe randschrift V r ij h e i d, G e 1 ij k h e i d O n ver deelbaarheid." Onder Napoleon I (28 Maart 1803) werd het oude devies hersteld „God bescherme Frankrijk Onder de Restauratie werd het randschrift „Domme salvum fao regem" De Tweede Republiek volgde en handhaafde de oude spreuk „God bescherme Frankrijk.'1 Tijdens de Commune (1871) zijn er te Parijs ook vijf-frankstukken geslagen. Welk is het randschrift? „God bescherme Frankrijk". De Communards dus, die den Parijschen aartsbisschop en verschil lende priesters vermoordden; die moordenaars en brandstichters gin gen nog minder ver dan de huidige goddelooze regeering. Zelfs op de geldstukken mag niet meer gevonden worden: „God be scherme Frankrijk." Alsof het doen verdwijnen van dit randschrift Gods bescherming aan Frankrpk onttrek ken kon! "Alsof die bescherming gebonden ware aan een regeerings- maatregel. Het sectarisme zal weldra anders ondervinden, hopen we. DUITSCHLAND. De militaire overheid heeft 30,000 man van de landweer voor het tijd- Korte Berichten. In het Vaticaan is een gelukkig niet ernstige brand uitgebroken. Hij kon nog gebluscht worden aleer groo- ten omvang aan te nemen. Aan het Transvaalsche spoorweg personeel is verboden, aan den ver kiezingsstrijd deel te nemen en zich voor de Wetgevende Vergadering ver kiesbaar te stellen. De onlusten in de provincie Kwangsi (Zuid-China) zijn nog niet voorbij. De rustverstoorders zijn naar 't gebergte getrokken. In de Jerusalem-laan te Warschau hebben onbekenden twee geheime po- litie-agenten doodgeschoten. Een pa trouille vuurde op de daders eenige schoten af, waardoor een sergeant gewond werd. De koning van Servië laat nieuwe hofstatuten uitwerken, die de familie Karageorgewitsj voor altijd haar aan spraken op den Servischen troon verzekeren. Tevens krijgt de Koning het recht de leden der eerste linie van het ko ningshuis in de tweede categorie te plaatsen. Bladen uit China deelen mede, dat men in dat land het opiumgebruik zeer krachtig wil tegengaan. De Doema-verkiezingen in eersten aanleg zijn thans bepaald op 27 dezer. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is voornemens in de laatste week van deze maand met de openbare behandeling der Staatsbegrooting een aanvang te maken. De behandeling van het arbeids contract, waaromtrent de Memorie van Antwoord wordt voorbereid kan na het Paaschreces worden te gemoet gezien. Dr. Kuyper buiten de Kamer. „De Standaard" schrijft, naar aar leiding van de telkens weer opdui kende berichten over het weder intreden van dr. KuvperJ in de Ka mer „Het gaat Rechts in de Kamer zoo goed als 't maar hoeft. Ook van 18771894 heeft Dr. K. niet in, maar buiten de Kamer zijn kracht verzocht en er zich waarlijk niet slecht bij bevonden. Hiermede is niet gezegd, dat hij niet terstond zich beschikbaar zou stellen, zoo dat in het belang van onze partij noodig bleek. Dan mag, wie nog niet op'; is en meeleeft, zich niet onttrekken. Zelfs is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat reeds bij de aanstaan de poging tot grondwetsherziening die noodzakelijkheid zou intreden. De stukken kunnen daarbij zóó op het schaakbord komen te staan, dat langer zich onttrekken een feil zou zijn. Voorshands daarentegen kan men wel in de overtuiging verkeeren, buiten de Kamer nuttiger te kun nen wezen dan in het Parlement, en toch goed anti-revolutionnair zijn." Uit de Hofstad. H. M. de Koningin heeft de Indische zaal ten Koninklijken Paleize voor de liooge autoriteiten ter be zichtiging gesteld. Daarvan is reeds gebruik ge maakt door de Ministers, andere overheidspersonen, en de leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal. Tegen morgen (Vrijdag) is het vreemde gezantschapscorps tot een bezoek uitgenoodigd. ITALIË. De verkiezing van enkele Katho lieken tot Kamerlid heeft bij som mige onzer Italiaansche geloofsge nooten weer het denkbeeld gewekt aan de vorming van een zoogenaamd Katholiek Centrum in het Italiaan sche Parlement. In een hoofdartikel bestrijdt de „Osservatore Romano" dit plan, en herinnert er aan, dat Z. Heiligheid Heden biedt H. M. de Koningin een diner aan de commissie hier te lande van het comité tot het laten bewerken van het geschenk der ingezetenen van Ned.-Indië aan H. M. Prins Hendrik is gisteravond langs het Staatsspoor van liet Loo in Den Haag teruggekeerd. De Perzische gezant ontving gister ochtend telegrafisch van zijne Re geering de officiëele mededeeling van het overlijden van den Sjah. De vlag van het Perzische rijk werd onmiddellijk halfstok uit de woning van den gezant, Jan van Nassaustraat, geheschen, terwijl de gezant aan onzen minister van bui- tenlandsche zaken kennis gaf van het overlijden. Een Weldadigheidszegel. Men meldt uit Deventer aan „de Telegraaf" Naar aanleiding van de uitgifte van weldadigheidspostzegels, die bij Koninklijk besluit tegen betaling van het dubbele be Irag van het gewone zegel te Amsterdam wcfrden uitgegeven door de daar bestaande Vereeniging tot bestrijding der tu berculose, heeft ook de Deventer- vereeniging van gelijke strekking besloten een dergelijk zegel inden handel te brengen, dat door haar Deventer Weldadigheidszegel wordt genoemd. Op bedoeld zegel vertoont zich een model ligstoel der Deventer Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose, het is aan de keerzijde gegomd en als sluitzegel van den brief te gebruiken. Deze zegels zijn tegen betaling van 5 cents te verkrijgen bij de Deventer boekhandelaren en bij de zusters Stieltjes en Oosterbaan te Deventer. De opbrengst van den verkoop dezer zegels wordt door de vereeni ging in het bijzonder aangewend ten behoeve der arme tuberculose lijders binnen de gemeente Deven ter. Uitslag Statenverkiezing Gorinchem, De uitslag der gisteren gehouden stemming in het district Gorinchem voor een lid prov. Staten van Zuid- Holland (in plaats van mr. L. van Andel antir, die bedankt had) is helaas eene nederlaag voor de ver bonden christelijke partijen. Het aantal kiezers bedraagt 566S dat der uitgebrachte geldige stem men 4889. Gekozen mr. V. G. A. Boll (lib.) met 2450 stemmen. De heer G. de Vor Hzn. (Friescli- christ.-hist.) had 2439 stemmen. Eene meerderheid dus aan libe rale zijde van niet meer dan elf stemmen. Jammer, door den uitslag van deze stemming, hebben de liberalen hun verlies, 3 October des vorigen jaars, weder ingehaald. I BH V j V-*.< r.i&J' •r' Z. O •MADiXnaTORAr, AGITE MA HON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1