Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. No. 6498. 31ste Jaargang. Vrijdag II Jan. 1907. BUITENLAND. BINNENLAND. siah- ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTA NT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. FRANKRIJK. Een der Parijsche bladen, meldt, dat Z.H. als gewoonlijk de bijdragen uit Frankrijk voor den Sint-Pieters penning zal aanvaarden, maar ze vermeerderd met- eene door Hem bijgevoegde som, aan het Fransche Episcopaat zal terugzenden, ten einde in het onderhoud der van alles be roofde geestelijkheid te voorzien. Kapitein Magniez, die onlangs weigerde om de Kerkdeuren te laten openhakken, wijl zijn geweten als Katholiek hem die heiligschennis verbood, en daarom, voor den krijgs raad gebracht, uit den dienst ontsla gen werd, heeft nu een schrijven gericht aan de 5,500 priesters en seminaristen, die onder de wapens geroepen zijn. „Omdat ik Katholiek ben, werd ik uit het leger weggejaagd, gij hebt de uniform moeten aantrekken, om dat gij Katholiek zijt. Dus begint de brief, dien we jam mer genoeg niet in zijn geheel kun nen opnemen: hij is te lang. Niet zonder bedoeling heeft God u naar de kazerne doen zenden. Daarheen zijt gij gezonden, om het Evangelie te [onderwijzen. Weest een. voorbeeld voor allen; een voor beeld in geloof en gedrag, van nauwgezette plichtsbetrachting, van ijver en tucht. Vele soldaten, die zelden of nooit een priester van nabij zagen, zullen u nauwkeurig gadeslaan. Werkt voor Christus, werkt zonder men- schelijk opzioht voor het goede. Tracht korporaal of sergeant te worden. Dan zult gij nog meer goed kunnen doen. Vrijheid van geweten is u toege zegd. Eischt desnoods dat recht voor u op. Krachtdadig als het noodig is. Tegen zedelooze taal, godslaste ringen, gemeene liedjes moet gij verzet aan teekenen; wendt u daar voor tot uw kapitein, kolonel, ge neraal, tot den minister zoo noodig. Recht en plicht vorderen van u, dat gij onbevreesd voor beide op komt. Straffen daarvoor kan men u niet. Zou men op marsch of in de kazerne toch gemeene liedjes zingen, welnu, heft gij geestelijke liederen aan, tot de zedeloosheid zwijgt. Over 't algemeen zijn de soldaten beste jongens. Er loopen enkele liederlijke personen onder, maar juist die moet gij tot zwijgen bren gen. Zoo luidt in hoofdzaak kapitein Magniez' schrijven. Wat hij van priesters en semi naristen vordert is niet weinig. De oude vrijmetselaar Brisson is gister als Kamervoorzitter herkozen. Tot onder-voorzitters werden aan gewezen door de meerderheid Etienne, Rabier, Berteaux en Crup- pi, die alle vier het kunstje verstaan om op de manier der Loge den heer Brisson in de hand te kittelen. Ook de Senaat was van oordeel, dat alles heel mooi was en 't wel op het oude blijven kon. De vroe gere vier onder-voorzitters werden herkozen. Als een bijzonderheid meldt de „Gaulois', dat de Kamer leden, die hun jaar lij ksch inkomen met 6000 franken verhoogden prettig, als men dat zelf doen kan nooit zoo slecht opgekomen zijn als nu zij in plaats van 4500 gld. ongeveer een kleine 7500 gulden inkomen hebben. RUSLAND. De mannen van het schrikbewind bezorgen zoowel bij dood als bij le ven veel moeiten en last aan de handhavers van de openbare orde. De ochtendbladen geven er nieu we bewijzen van. De St. Petersburgsche politie moet thans| het besluit hebben ge nomen de lijken van terroristen, die terecht gesteld zijn of zich gezelf- moord hebben, te onthoofden. De hoofden worden op sterkwa ter gezet, ten einde in het buiten land of in Rusland zelf hun iden titeit te laten vaststellen. Sedert den aanslag op Stolypin's landhuis, heeft men bespeurd, dat de bedrijvers van aanslagen de kenteekenen van hun kleeren voor af wegnamen en dat zij in hun zakken niets anders dan patronen droegen. Het eenige wat een aanwijzing gaf om achter de identiteit van den moordenaar van von der Lau- nitz te komen waren zijne nieuwe schoenen. De politie liep er alle schoenwin kels mee af, tot een winkelier ze herkende als bij hem gekocht. Maar bij het lijk van den moordenaar ge leid, zeide hij dat dit de man niet was, wien hij, ze verkocht had. De terroristen schijnen als volgt te werk te gaan. Zij houden zich bij aankomst in de buurt van St. Petersburg schuil, ontvangen van hunne medeplichtigen in de stad de noodige inlichtingen en slaan hun slag. De politie gelooft dat de aansla gen in Zwitserland beraamd worden. Vele agenten zijn naarGenèvegezon den om te onderzoeken of de portret ten van afgehouwen hoofden van ter roristen soms overeenkomen met die van Russen die daar geweest zijn. ITALIË. De „Avanti" het Italiaansche socialisten-orgaan heeft enkele nieu we leugens als nieuws uit het Va- ticaan de wereld ingezonden, nieuws, dat sommige andere bladen over namen, evenals het volgende uit de „Secoio" van MilaanEr zouden met personen, die 's Pausen vriend schap genieten en het Italiaansche gouvernement besprekingen ge voerd zijn over de vertegenwoor diging van den H. Stoel op de nieuwe vredes-conferentie. Van die onderhandelingen is op 't Vaticaan niets bekend. Wel zijn er twee jaar geleden met de Ita liaansche regeering voorloopige be sprekingen gehouden over deze quaestie. De „Avanti" heeft nog fraaier nieuws bedacht. Zij geeft eene ge- heele lijst van I ardinalen Vannu- telli, Gotti, Rampolla, della Volpe, Agliardi enz. die met Kard. Merry del Val, 's Pausen Staatssecretaris, besprekingen gehouden hebben en beraadslaagd, over hetgeen Combes, de vroegere Fransche minister- kerkstormer, aan de lezers, der „Neue Frcie Presse" te genieten gaf omtrent de Scheidingswet en Z. H. Pius X. Er heette besloten te zijn, dat de 54 kardinalen een antwoord op Combes uitlatingen in den vorm van adres aan den H. Vader zouden aanbiedendit adres zou in alle talen overgezet en aan alle regeerin gen toegezonden worden. Eéne eigenschap kan dit bericht niet ontzegd wordende leugen lijkt hier en daar bedrieglijk veel op de waarheid, gelijk sommige huichelaars bijzonder goed op eer lijke, oprechte menschen. Alles is echter verzinselhet gansche bericht is van a tot z ge logen. Over Combes' beschouwingen heeft de „Osservatore Romano" trouwens reeds recht gedaan. Ook het bericht in een der Parijsche hoofdbladen, als zou Z. Heiligheid door een hevigen aanval van jicht bedlegerig zijn, wordt door de feiten tegengesproken. Den 9en heette de H. Vader bedlegerig en toch gaf Hij audiëntie als gewoonlijk. De waarheid is, dat Pius X op het oogenblik zeer welvarend is. PERZIE. Omtrent den nieuwen Sjah dee len de Engelsche bladen uitvoerige bij zonderheden mede. Mohammed Ali Mirza heeft niet alleen de gewone Perzische opvoe ding ontvangen, maar kreeg boven dien onderricht van Europeesche leermeesters. Hoewel nooit in Europa geweest de troonopvolger in Perzië mag zijn land niet verlaten zijn Euro peesche inzichten hem dus niet geheel vreemd. Hij spreekt tamelijk vlot Fransch en heeft o. m. de Staatkundige ge schiedenis van Europeesche landen bestudeerd. Maar bovenal is hij een hoogst bekwaam militair. Als vaandrig bij het leger inge lijfd, doorliep hij alle rangen, steeds voor zijn bevordering den vollen tijd dienende en zich onderwerpende aan hetzelfde onderzoek dat ook den gewonen officieren werd opgelegd. In zijn bestuur over de bij uitstek militaire provincie Azerbeian kon hij de verkregen bekwaamheden tot volle ontwikkeling brengen. De nieuwe Vorst wordt geroemd als een ernstig man, vol geestkracht en met een diep plichtbesef, een heerscher die elk onderdeel van zijn taak persoonlijk wil nagaan en van zijn ministers volle toewijding en groote kennis van zaken zal eischen. In tegenspraak met de gisteren in omloop gebrachte geruchten is hij wars van overdreven praal, een voudig en spaarzaam voor zich zelf, en ook in zijn omgeving eenvoud en spaarzaamheid vereischend. Zijn bestuur over de provincie Azer beian kenmerkte zich door grooten vooruitgang, onder meer bevorder de hij met kracht scholenbouw. Van zijn bestuur mag dus voor Perzië veel goeds verwacht worden. Korte Berichten. Het observatorium op den Etna meldt, dat de vulkaan weer wat in werking ismen heeft uitstortj ngen van dikken rook waargenomen. Probiedonotzef, gewezen procureur der Heilige Synode en de ziel der Russische reactie, ligt zwaar ziek. De interparlementaire vereeniging voor scheidsgerecht en vrede zal zeer waarschijnlijk haar eerstvolgen de zitting (de 15e) te Berlijn hou den. Bülow heeft zich ten zeerste daarvoor verklaard. Woensdag is het laatste slachtof fer van den aanslag op hetSpaan- sche Koningspaar, Aleja Gallego, in het gasthuis te Madrid overle den. Zij werd zwaar gekwetst door een scherf van den bom en heeft zeven maanden in het gasthuis gelegen. Uit Tanger aan de „Daily Mail" Rassouli heeft 14 ezellasten zil ver naar een onbekende plaats ge- ëxpediëerd. Sprookje uit 1001 nacht. Of is 't eenvoudig gegapt tafelzil ver? Ten gevolge van de jongste volks telling in Frankrijk krijgt Parijs twee afgevaardigden minder in de Kamer. De Geneeskundige Kring te Ber lijn is thans bezig plannen te ver zamelen omtrent het voorkomen en de behandeling van blindedarmont steking. Zij heeft daartoe een reeks vragen aan de Berlijnsche artsen ter be antwoording gezonden. De voormalige Koningin van Hannover, prinses Marie van Sak sen-Altenburg, is te Gmünden over leden. In 1818 geboren, huwde zij in 1843 den lateren koning George V en trok met dezen in 1866 naar Oostenrijk, waar hij in 1878 stierf. Door een ontploffing is te Pittsburg een smeltoven vernield infde staalfa briek van Jones Laughlin. Drie werk lieden werden op staanden voet ge dood, zeven ernstig gewond. ^Vieren twintig werklieden zijn verdwenen; waarschijnlijk zijn zij helaas verbrand door den stroom van gesmolten me taal die uit den oven kwam. Gisterenmorgen is te Lodz '.in de Andrejef-straat de chef der gendar merie, kolonel Patko, doodgeschoten. De troepen Hosten een salvo, waar door eenige voorbijgangers gewond werden. De hoofdstraat Piotrkowska is voor het verkeer ^gesloten. Volgens de poliiie van Sint Peters burg zijn aldaar Maandag driehonderd terroristen aangekomen, meerendeels als soldaten'en politie vermomd. De moord op Pavlof moet in Kus- sische regeeringskringen zoo'n indruk gemaakt hebben, dat zij weer voorstel len een militaire dictatuur in te stel len en de verkiezingen voor de Doema te verschuiven. Als Spaansche gedelegeerden ter conferentie te 's Gravenhage heeft koning Alfonso aangewezen de hh. Moret, Dato, Maria de Labra en Ra- faëla de Urenas. Hofberichten. Ilr. Ms. Regeering heeft per tele gram aan het Perzische gouverne ment te Teheran deelneming be tuigd met het overlijden van dan H. M. de Koningin-Moeder liet gisternamiddag door jhr. de Ranitz, grootmeester, een bezoek van rouw beklag aan den gezant van Perzië brengen. Gisteren legde de minister van buitenlandscbe zaken, jhr. van Tets van Goudriaan, een condoléance bezoek bij minister Mirza Khan af. Een honderdjarige. De weduwe Westenberg, te Mid delburg, die heden haar honderd sten verjaardag viert, geniet nog een goede gezondheid en is in het geheel niet hulpbehoevend. Zij komt zelfs nog wei eens op straat. Tram Amsterdam—Sloten. Door de heeren P. Reinders Fol- mer, arts, W. van Weerdenburg, ge meenteraadslid, H. J. Veldhoen, hoofd der O. L. School, allen te Sloten, is aan den Gemeenteraad aldaar verzocht hun concessie te willen verleenen voor het aanleg gen en exploiteeren eener trambaan van Sloten naar Amsterdam, voor zooverre die zal komen te liggen in den straatweg van het dorp Sloten. Van den tol aldaar tot aan de Overtoomsche Schutsluis zal de ver gunning verkregen moeten worden van administrateuren van den Slo- terstraatweg. Ede. Naar men aan de N. Cour. mede deelt, heeft de heer Quarles van- Uffort (chr. hist.), dadelijk, na be richt ontvangen te hebben dat hem wellicht een candidatuur voor de Tweede Kamer voor Ede zou wor den aangeboden, medegedeeld niet in aanmerking te willen komen. Limburgsche Katholiekendag. Gedurende de aanstaande Pink sterdagen (19 en 20 Mei) zal te Maastricht de negende Limburgsche Katholiekendag gehouden worden* Vredesconferentie. Volgens het Haagsche Correspon dentiebureau verkeert men in de of- ficiëele en diplomatieke kringen nog geheel in het onzekere omtrent het tijdstip eer bijeenkomst van de tweede V redesconferentie. Men leidt hieruit af, dat alles nog in het onbepaalde verkeert. Prof. Staten. Naar wij vernemen zal de heer C. van den Bout te Aalsmeer, lid der Provinciale Staten van Noord-Holland voor Nieuwer-Amstel, na zijn in den loop van dit jaar plaats vindende pe riodieke aftreding als zoodanig, geen nieuwe candidatuur aanvaarden. Uit Rotterdam. De Rotterdamsche burgemeester heeft de eerste zitting van den Rotterdam- schen gemeenteraad in dit jaar ge opend met eene rede, waarin hij zijn beste wenschen voor de gemeente en hare ingezetenen uitsprak. Herinnerd, werd aan het bezoek van H. M. de Koningin en Haar Gemaal, getuigende van die belangstelling in de gemeente en hare bronnen van bestaan, welke allen de goede gevol gen ondervonden van de gunstige economische verhoudingen. Wel be rokkende de lage waterstand op de rivier de Waai aan veien ernstige verliezen, maar alles tezamen geno men, was 1906 voor hen, die bij scheepvaart, nijverheid en handel be trokken zijn, een gunstig jaar. Een krachtige verlevendiging in het bouwvak is daarmede gepaard gegaan. Van werkloosheid in beteekenenden omvang werd dan ook niet verno men. Een lichtpunt noemde de burge meester ook de groote verbetering, die het verkeer in de stad onderging door de electrifieatie van het tram- wegnet. De bevolking vermeerderde sterker dan in de laatste jaren het geval was. Wat de haven betreft, was het jaar weer gunstiger dan vorige. Het scheep vaartverkeer nam belangrijk toe. Herhaaldelijk werd weder meerdere behbefte aan ligplaatsen gevoeld. Woorden van warme waardeering wijdde de burgemeester aan zijn af getreden voorganger en sprak voorts zijn erkentelijkheid uit voor de wel willendheid, waarmede hij ontvangen en ter zijde gestaan werd. Hevige brand te Delftshaven. Gisterenmorgen omstreeks 5s/4 uur brak een hevige brand uit in de stallen van de „Maatschappij Algemeen Vervoer", voorheen de Rotterdamsche Omnibus-maat- chappij" aan de Aelbrechtskade en Nieuwe Binnenweg te Delftsha ven. In den vroegen morgen waren eenige monteurs met den ingenieur den heer J. van Zijl, bozig de mo tor-omnibussen na te zien. Gister avond was een der „bussen" met lekkenden carburator thuis geko men. Bijgelicht met een petroleum lamp was de ingenieur bezig de oliepomp van deze omnibus na te zien, toen plotseling de vluchtige benzinedampen vlam vatten en de bus" in lichte laaie stond. Aan blusscben met eigen middelen viel niet te denken, daar in dien stal alles gedrenkt was met .enzine. Pogingen om nog een der 5 mo tor-omnibussen te redden, die zich daar bevonden, mislukten, daar de monteurs voor eigen veiligheid in haast de vlucht moesten nemen. Het geheele wagenhuis was in eeD oogwenk één vuurzee. Aan be houd er van viel niet meer te den ken. Het eerste werk was nu om de 84 paarden te redden, die zich in een belendenden tal, aan den Nieuwen Binnenweg bevonden, 't Was hoog tijd, want de hooizolders met 10.000 Kg. hooi hadden reeds vlam gevat. Ook de aangrenzende stoomwas- scherij van de firma Wed. Dullens geraakte in brand, zoodat de vuur zee aldra een groote oppervlakte besloeg. De bandweer tastte 't vuur met kracht aan, Zij stelde 4 stoomspui ten en 7 sectiespuiten in werking en wierp daarmee, uit de Delftsha- vensche Schie, een zee van water op het vuur. Onafgebroken tot 9 uur werd water gegeven en torn eerst had men den brand onder de knie. Het wagenhuis is (geheel uitge brand. Van de vijf motoromnibus sen zijn niets dan ineengestorte ge raamten over. De paardenstallen bleven gespaard doch de hooizolders werden een prooi der vlammen, eveneens de daar boven gelegen droogkamers der stoomwasscherij. Een vijftal motor-omnibussen en een aantal paarden-omnibussen, welke zich in een stal in de aan grenzende Aelbrechtstraat bevonden werden in veiligheid gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Nader meldt men: De brand is om 11 uur gebluscht. Tien autobussen, waarvan 5 ver brand zijn, waren verzekerd voor f150,000 en de inventaris voor f212,000, alles op beurspolis. Tegen slapeloosheid. Het Hbld. ontving van een zijner lezers het volgende schrijven: Het kan misschien zij u nut heb ben, een eenvoudig middel, dat schrijver dezes tegen bovengenoem de kwaal heeft geholpen, bekend heid te geven. Als hij door de kwaal werd ge plaagd, stond hij, na ongeveer twee uren te bed te zijn geweest, op, kleedde zich geheel uit en liet met een groote spons, welke in een waterkom dicht bij het le ikant gereed stond, koud water over zijn lichaam loopen. Ten einde dit met ruimer hand te kunnen doen, wa ren een groot blad kurk en een vilten doek op den grond neerge legd. Dadelijk daarop trok htj, zon der zich af te drogen, weder in zijn nachtbed. De geheele behandeling geschied de zoo snel mogelijk. In bed nam hij dan nog een glas water, waarna hem bijna zonder uitzondering spoe dig de slaap overviel. Nu zat men allicht vragen, waar om zoolang slapeloos te blijven vóór men het middel in toepassing brengt? Hierop kan slechts geantwoord worden, dat de ondervinding aan toonde, dat anders niet het ge- wenschte resultaat werd verkre gen. Toen de kwaal langzamerhand bij den schrijver niet meer of zeer zelden voorkwam, heeft hij toch 's morgens tusschen 4 en 6 uur wak ker wordende de besproeiing vol gehouden, daar hij na deze h inde ling rustiger dan gewoonlijk den slaap genoot. Het is natuurlijk zeer goed mo gelijk, dat andere personen van dit middel, waarvan de werking hem bij toeval is gebleken, een ander resultaat zullen verkrijgen. Geeft het echter, zoo noodig in gewijzig- den vorm, aan enkelen baat, dan heeft deze bekendmaking reeds hare vruchten afgeleverd. De medische medewerker van het blad teekent hierbij aan: De aanwending van koud water tegen slapeloosheid is niet nieuw, maar allicht kan deze of gene van dit schrijven voordeel hebben. Als men maar steeds bedenkt zulk een behandeling ook kwaad kan, en dus nooit mag worden toegepast zonder geneeskundig advies. Bezuinigingsmaatregel Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bij het 7e reg. infan terie alhier een proef op kleine schaal zal worden genomen, om de slaapzakken, in plaats van met stroo, met papiersnippers te vullen. A IlgNDRiT: AGITE WA HON AGITATE. jJj T> j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1