De laatste uit zijn geslacht. Uit den ÜnitreiT Amsterdamsche Beurs. SPORT. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. u. es «l/s 46Vï 74V» De lighal. De lighal voor long lijders te Schoten, aan den straat weg van Haarlem naar Santpoort, is reeds in gebruik genomen. Da gelijks liggen daar eenige lijders, in dekens gewikkeld, in de hal en ademen de frissche buitenlucht in. Met den aanleg van den tuin is men flink gevorderd. Binnenkort zal met den aanleg van plantsoen begonnen worden, hetgeen onge twijfeld aangenaam zal zijn voor de patiënten, die nu alleen het uitzicht hebben op een kale vlakte en ook door het publiek op den weg te zeer kunnen bespied worden. R. K. KiesvereenigingDe R. K. Kiesvereeniging alhier zal een Algemeene Vergadering houden op Donderdag, 24 Januari, des avonds te half 9 ure in de Groote Zaal van de „St. Bavo," Smedestraat. Als spreker zal optreden de heer Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal met 't onderwerpDe belasting-voorstellen. Inbraak. Tusschen Zaterdagavond 7 uur en Zondagnamiddag 1 uur is inge broken in de sigarenfabriek en tabakskerverij van den heer S. Bertram, firma wed. Kruseman en Zoon, gelegen aan de Spaarnwou- derstraat 10. Ontvreemd zijn 5 kistjes sigaren en 15 pond afgewerkte tabak. Als verdacht hiervan is aange houden Arie K., oud 28 jaar, van beroep steenhouwer, zonder vaste woonplaats, die vroeger meermalen wegens diefstal gevangenisstraf heeft ondergaan. Drie kistjes sigaren zijn reeds in beslag genomen, waarvan één opge- Yischt uit het water van den Hee rensingel, terwijl K. ook sigaren op straat aan de Heerenvest heeft weggeworpen, toen hij zich Zondag middag door de politie achtervolgd zag. Door overklimming der schutting van de verbouwd wordende school naast de fabriek, en daarna door inklimming van het zolderraam aan de achterzijde heeft hij zich toegang verschaft. Door de voordeur heeft hij de fabriek verlaten, die Zondagnamiddag open werd gevon den. K. moet in gezelschap zijn ge weest van een tweeden persoon, die gezocht wordt. (H. D.) D. dienstweigeraar Gorter. De dienstweigeraar Gorter is gisteren l it de gevangenis ontslagen. Staalbad Haarlem. Naar men benut «Jhr. Van Riemsdijk, de se cretaris van de commissie die zal nagaan, üf het st&albad Haarlem levensvatbaarheid heeft, zijn bui- tenlandsche reis om voor het uit te brengen rapport gegevens te verzamelen. (H. D.) Opzettelijke vernieling. De 18- jarige L. W. die na zijn verhoor over den diefstal van koperen naam platen em. door den officier was ontslagen, heeft den volgenden dag in eene tapperij aan de Wester gracht, opzettelijk een glasruit ver nield, na door den tapper op straat te zijn gezet, omdat hij zijn gemaakte vertering niet kon betalen. Proces verbaal is tegen hem opgemaakt. VERLOF DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ingevolge art. 37 d®r wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewijzigd is by de wet van 30 December 1905 (Stbl. No. 361), ter openbare k«nnis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Houweling, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de ge'agkamer van het perceel aan deNassaul an No. 8. Haarlem, 15 Januari 1907. Burg. en Weth. voornoemd, BOEEEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Te water. Hedenmiddag 12 uur viel een meisje genaamd Bloemsma in'de Leidsche vaart, 't Kind werd naar den heer Nienhuis gebracht in de Jansstraat. Onbestelbare brieven 2e helft December. Binnenland. Brieven. Detectievonbureau Mercurius. J. Kundermann. Mevr. Janzen. Mevr. v. d. Goes, allen Amsterdam. C. Lempers, Baarn. R. Verhuist, A. J. Brouwer, Aul- driks, allen den Haag. E. A. Kruseman, Haarl. Bachver. H. J. v. d. Ham. Mej. A. Heertjes, allen Haarlem. O. Vriesekoop. J. Spoor, beiden Haarlemmerliede. W. L. Koning, Haarlem. Scholten, Hillegom. Boon Hartsink, Leersum. Mej. B. Damsté, Oisterwijk. A. Groeneweg, Oud Beierland. Mej. Bouma, Weesp. Schoen. Westzaan. Briefkaarten. Wed. Heimig. Spaander- Overmeer. A. de Kam A. Vonk, H. Straat man. A. Zomers-Schoonehoom, allen Am sterdam. A. v. d. Heg, den Haag. B. v. d. Vos, Haarlem. C. Scholten, Haarlem. C. Koos te P. Henkes te Buitenland. Brieven. O. Korsse, Bielefeld. J. W. Goed koop. Chicago. Ph. Steijn. Johannesburg F. F. Beukema, Locarno. H. C. Huijser Madioen. D. Zeuker Eeijdt. v. Lelyveld Wildungen, Briefkaarten. P. Bachot, Anvers Mutrous Cuxhaven. Een mallejan ruïne. Juist vlak voor de Langebrug brak hedenmiddag ongeveer één uur de as van een mallejan, waar onder een zware sparreboom hing en wel op de rails der trambaan AmsterdrmZandvoort. Met vereende krachten waren de kettingen spoedig losgemaakt de boom naast de rails gerold en zoo goed en kwaad het ging de mallejan achteruit gereden zoodat het verkeer weinig verhindering ondervond. De geheel vernielde mallejan trok veel bekijks. Het scheen wel of de naar elkander toe hellende wielen onder ling steun zochten, nu hun oude oude stevige verbinding als een rietje was door geknapt. Voor straf onder de wapenen. De miliciens de Vries en Kramer van het 10e Regiment Infanterie wor den voor den tijd van 14 dagen onder de wapenen geroepen op grond van art. 124 der militiewet, wegens het niet nakomen ran art. 120 dier wet. Ontslag uit den dienst. De korporaal B. Nieuwenhuis van het 10e Regiment Infanterie, alhier in garnizoen, is wegens lichaamsgebreken uit den militairen dienst ontslagen. Hooge Raad. De Hooge Raad verklaarde niet ontvankelijk het revisieverzoek van dr. PI. Chr. Folmer, arts, thans te Zwolle, door de Rechtbank alhier veroordeeld op 21 December 1905 tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis wegens het niet met de vereischte nauwkeurigheid opgeven van de doodsoorzaak in de verklaring van overlijden van een zijner lijders, door hem afgegeven ten behoeve van den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand. Te water. Hedenmorgen circa half 9 kwam de groenteboer Kort van O verveen gereden. Op de Brouwers vaart sloeg het paard op hol. De voerman sprong bijtijds van den bok, doch paard en wagen reden de vaart in. Men slaagde erin 't paard zoo spoedig mogelijk uit het water te halen. Het had wonden aan neus en achterpoot. De groenteboer is er met den schrik afgekomen, ook de wagen werd vrij vlug aan wal gebracht. Vaste telling staat Onvoorziene uitgaven De Commissie van bijstand in 'tbe heer der gemeente-financiën (Voor zitter H. D. Kruseman) zendt den Raad terug den door den Voorzitter in hare handen gestelden staat tot beschikking uit den post voor „onvoorziene uit gaven", dienst 1906, tot een bedrag van f96. De Commissie adviseert tot vaststelling. Kweekschool voor Chr. Onderwijs. Wij lezen in „De Standaard" dat te Haar lem de oprichting vaneen kweekschool voor Chr. onderwijs wordt voorbereid. Het blad we»t er bij te vertellen, dat daarvoor reeds een terrein is aange kocht. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. M. de Vries-Sweers, z. J. T. Pellemans-Hartoch, d. G. D. Bijster-Jacobs, d. J. M. v. Grieken-Geerliug, z. - L. Zoetemeijer- Sjoukens, d. H. A. aan de Kerk- Wikke, d. Overleden: H. 3 m. d. v. A. Zwitser, Burgwal. J. F. Jansen 30 j. Jansweg. A. J. 5 j. z. r. A. J. v. d. Putten, Camphuisstr. J. A. Wouters 64 j„ L. Lakenstraat. Politierapport. Gevonden voorwerpen1 porte- monnaie met geld, 1 hondenhalsband I boodschappenmand, 1 thermome ter. Proces-verbaal opgemaakt wegens verstoren der openbare orde, wiel- rijden zonder licht, niet verlicht hebben van een schuthok. Van de toonbank uit een winkel aan de Keizerstr. zijn 2 koperen gewichten ontvreemd, alsmede 2 uit een winkel aan de Leidsclievaart. Hedennacht even 12 uur heefteen begin van brand plaats gehad op den zolder van een perceel aan de Kamperstraat, doordat een branden de petroleumlamp in een kapok bed was gevallen. De brand is met behulp van den slangenwagen gebluscht. AutNDA voor Woensdag, 16 Januari. TeylePs Stichting. Dagelijks van 11 u. v. m.3 uur n.m. (behalve Zaterd. en Zond.); de Bibliotheek van 14 u. n. m. (behalve Zond.). len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum.. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Museum vcm Kunstnijverheid. Dage lijks van 10 u. v.m. 4 u. n.m. Zon dags kosteloos. Stedelijk Museum v. Sehildwijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 u. n. m.; 's-Zondags van 12 3 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v. in. 5 u. n m. (beh. Zondags en R. K. Feestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n. m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zon dag) vau 10 u. v. m. 4 u. n.m. koste loos. Teyler's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Paleis van Justitie, v.m. 10 u. Kantongerecht Zitting strafzaken. Statenzaal (Prinsenhof) nin. l]/2 u- Vergadering van den Gemeen teraad. Schouwburg Jansweg nm. 8 u, Utrechtsch Tooneelgezelschap opvoer, van „Spoken", tooneelspel in 3 bedrijven van Hendr. Ibsen. Bondsgebouw „St. Bavo" 9 uur repe titie zangvereeuiging. j gKantoor der Mij Ged. Oude Gracht 65 Ned. Mij. tot het verrichten van mijnbouwk. werken. Inschrijving van aandeelen. Bovenzaal Weten en Werken" nm. half 8 Bloemisten-Vereeniging „Haar lem" Verg. in zake het opgerichte „Ondersteuningsfonds bij ziekte". Verkooplokaal Natssaulaan. v. m. 10 u. Makel. Sarlet Verkoop meu- bil. goederen. Kantoor Nieuwe Gracht 13. vm. II u. Ontv. Registr. en Domeinen Verkoop van houtgewas. Terrein a/h Stationplein. Kijkdag van de op 17 dezer te houden houtverkoo- ping door Deurw. Glazer. SCHOTEN. R. K. Volksbond, af- deeling Schoten. In hot bondsge bouw dezer gemeente zal Zondag, 20 Jan. bet fanfarekorps „Wilhel- mina" te Jan Gijzen vaart een uit voering geven. BLOEMENDAAL. Vijf van den laatsten slag. In den vroegen Zondagmorgen waren A. Joosten,. J. Kaasenboer en H. van Gaar bezig met het nazien van een partij wildstrikken op het lommerrijke jachtterrein van Mevrouw Van der Vliet-Borski. Menig konijntje had den zij al buit gemaakt eu zij liepen zich al te verlustigen over den goe den uitslag van hun werk, toen on verwachts de brigadier-majoor van de Rijksveldwacht Den Beider en de jachtopziener J. Rakker uit hunne schuilplaatsen te voorschijn kwamen. Nu moesten de stroopers niet alleen hun buit achterlaten en het aanzien, dat de strikken in beslag werden ge nomen, maar ook zal het hun bij proces-verbaal worden duidelijk ge maakt, dat het toch maarnietaan- gaat, om op zulk een wijze ander mans jachtterrein leeg te stroo: pen. Aan de politie, die nacht en dag voor haar pleizier in de weer is, kwam nu toch de vijf van den laat sten slag toe. 't Buiten bewaakt. Mevrouw Visser van Hazerswoude ontsloeg dezer dagen een bediende, die daar op te kennen gaf, zich te zullen wreken. HEEMSTEDE. Ernstig ziek. Jhr. J. B. van Merlen, oud-lid der Staten, is ernstig ziek. j Uitgereikt. Aan den loteling dezer gemeente lichting 1907, J. C. Th. Smit, is uitgereikt het bewijs voor militaire bekwaamheid en licha melijke geoefendheid. Tolgelden. Aan Tolgeld over 1906 is ontvangen f1600 tegen f1316 over 1905. EGMOND-AAN-ZEE. Aanmonste ring. Alhier is dit jaar het aan monsteren van scheepsvolk voor de haringvangst vroeger begonnen dan .anders, waarschijnlijk doordat het verleden jaar een zeer gunstig jaar is geweest. Vooral worden er velen aangenomen voor Katwijk en Vlaardingen. Een der voor Katwijk aange monsterde jongelieden was, zonder aan zijue ouders kennis te geven, maar meteen met de Katwijkers meegegaan. De ouders, die hun zoon niet zagen thuiskomen, verkeerden een dag lang in groote ongerust heid en trachtten overal inlichtingen te vragen en nasporingen te doen totdat de gemeente-veldwachter hun kwam berichten, dat de zoon veilig en wel te Katwijk-aan-Zee was. Ned. R. K. Volksbond. UITGEEST. In de Zondag 1.1. gehouden vergadexing brachten de Penningmeester en de Secretaris hun jaarverslag uit, die om hun ijver en nanwgezetheid door den Voorzitter namens de leden gepre zen en gedankt werden. De geestelijke Adviseur hierna het woord nemende gaf een over zicht van de werkzaamheden van het bestuur in het afgeloopen jitar, noemde op, wat er in 1906 tot stand was gebracht, en wees er op, hoe de afdeeling voortdurend in belang stelling toeneemt, en het getal ba rer leden belangrijk vermeerderd is. Dit alles gaf weer nieuwen moed voor de toekomst. Zijn Eerw. eindigde met de hoop dat de afd. voor de leden moge strekken tot hun geestelijk en tijde lijk welzijn. Herkozen werden met algemeene stemmen de aftredende bestuursle den P. Twaalfhoven, secr., D. Late Vice-Pres., P. Veldmans, 2de com- mis., en M. Molenaar 3de commis saris. In de plaats van L. Klaver, die voor zijn functie bedankt had, werd gekozen W. van der Eng. Een reuzenkarperDoor den vis- scher J. Berkhout is in het binnen meer een karper gevangen, welke een gewicht heeft van 20 pond, Een gewone karper weegt in den regel niet meer dan 5 a 7 pond. Men schat dezen buitengewoon zwa- ren visch op een ouderdom van 50 jaren. WARMOND, 't Zal op den feest dag van den H. Franciscus van Sales, 29 Januari a.s. 30 jaar ge leden zijn, dat de Eerw. zusters Franciscanessen v. Salzkotten zich hier vestigden om zich te belasten met onderwijs en opvoeding der Kath. jeugd. Bij deze gelegenheid zal tevens de kleine bidkapel van het St. Nicolaasgesticht worden in gewijd, en aan den langgekoesterden wensch der Eerw. Zusters worden voldaan, daar dan in het vervolg eens per week een H. Mis in die kapt 1 zal worden opgedragen en het H. Sacrament er verblijven. Deze verandering brengt begrijpe lijkerwijs verschillende kosten nee, waarom voor de Kath. ingezetenen een prachtige gelegenheid bestaat om hun belangstelling te toonen door eenschenking in welken vorm ook. NOORDWIJh .Hetmuntstuk.Naar aanleiding van het bericht over eeL alhier gevonden munt, aan het N. v. d. D. ontleend, schrijft een lezer ons Het gevonden geldstukje is een Engelsch stukje. Ik heb in mijn bezit een zeer goed bewaard der gelijk exemplaar met het jaartal 1684 en de opschriften Carolus II Dei Gratia, Mag. brit et Hibernia Rex. Zoowel in 1679 als in 1684 regeerde in Engeland Karei II. BEEMSTER. Nieuw orgel. Het or gel in de Hervormde Kerk zal dit jaar door een nieuw worden ver vangen. SASSENHEIM. Zeemilitie. Lote- lingen der lichting 1907, die bij de zeemilitie willen dienen, moeten zich daarvoor ter secretarie aan melden op 17 Jan., voormiddags te elf uren. Een schutter. Door den gemeente veldwachter is proces-verbaal opge maakt tegen een jongmensch, dat de aardigheid uithaalde, des avonds aan de Oude Post te schieten. Het pistool, dat met een touw bij elkaar werd gehouden, is in be slag genomen. HAARLEMMERMEER. Ophol. Door het schrikken van eene hondenkar, sloeg het paard, bespannen voor een wages van de Wed. Groenveld in de nabijheid van Hoofddorp op hol. De zoon, die paard en wagen bestuurde, het gevaar zienda en op eigen veilig heid bedacht, sprong van den wagen en bekwam eenige kneazingen. Het paard holde voort tot de wa gen tegen een boom stuitte, waardoor die geheel werd verbrijzeld. Met 6et lernoen achter zich, snelde het dier voort tot het eindelijk tot staan werd gebracht. Behalve den gekneusden voer man en den verbrijzelden wagen liep alles zonder verdere ongelukken af. Patrimonium. Op Vrijdag a. s. zal de heer De Riemer van Amsterdam in het hotel „de Landbouw" te Hoofd dorp, voor Patrimonium optreden met een rede over „de Werkstaking". Paardenmarkt. De tweede winter- paardenmarkt zal alhier gehouden worden op Dinsdag 22 Januari a. s; de Provinciale hengstenkeuring op 14 Maart a. s. Bevolking. De bevolking dezer ge meente is in 1906 met 190 zielen voor uitgegaan; Aalsmeer met slechts 9. SCHOTEN. Geboren: T. van Ravestein. H. J. Lommerse. L, C. Beths. O verl eden W. Vermeer 72 jaren. Friesche Muizen Borgers Geeltjes Blauwen Bonten Blauwe Poters Geldersche Blauwen Bonten Zeeuwsche Eigenheimers Blauwen Bonten Eigenheimers Zand Aanvoer 2 ladingen. 0.— 0.— 1.50 1.60 0.— 0.— 1,90 2.20 1.70 2.S0 1.— 1.10 2.10 2.S6 1.70 2,IQ 0.— 0.— 2.40 2.60 2.50 2.60 1.40 1.50 1.— 1,60 Schaken. DeNieuwe Nederlandsche Schaak bond hield Zondagmiddag te Utrecht een algeeme vergadering. Het ontwerp-reglement werd na eenige wijzigingen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden geko zen de heeren Dr. A. G. Olland, voorzitterC. Ch. Smeekes, alge meen secretaris J. H. Schroder al gemeen penningmeester, allen te Utrechtnoordelijk district (Gro ningen, Friesland, Drenthe) W. de Graaf, te Bolsward, adjunct-secreta ris P. Runsink, te Groningen, ad junct-penningmeester zuidelijk dis trict (Noord-brabant, Limburg en Zeelaud) J. J. Speek, te Breda, ad junct-secretaris H. van der Kamp teMiddelburg, adjunct-penningmees ter (Noord- en Zuid-Holland) Ph. van Malsen, te Den Haag, adjunct secretaris B. J. den Trossenburg, te Amsterdam, adjunct-penning- meester. Benoemd werden tot hoofdredac teur de Heer 13. J. den Hertog, te Amsterdam, en tot probleem-redac teur de Heer J. Vijzelaar, te Hil versum. Besloten werd 31 Maart a.s. te Utrecht een wedstrijd te houden. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Jan. KoolRoede f 2.a 7.gele 1.60 a 6.witte f 1.50 a 7.-per 100, Uien f 0.90 a 1.per 50 Kg. ALKMAAR. Ter botermarkt werd heden aangevoerd 3088 kop, prijs 65 a 75 ct, per kop. Prijzen: kleine Graskaas f commissie Gras f middelbare Gras f Handel kleine vlug, midd. en commissie stug. AMSTERDAM, 14 Jan. Op de vee markt waren aangevoerd 875 vette koei en, le qual. 72 a 76 cent, 2e qual. 66 a 70 cent, 3e qual. 58 a64 cent, 209 melk en kalfkoei en f125 a 280, 41 nuchtere kalveren f9.a 18. 797 vette varkens Hollandsche le qual. 43 a 45 cent, idem 2e en 3e qual. 41 a 42 cent, Geldersche en Overzeesche le qual. 43 a 45 cent, 2e en 3e qual. 42 e 40 cent per kilo. AMSTERDAM, 14 Jan. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes Porton.) Raapolie per 6/w. f 35vliegend f 34per heet. Lijnolie per 6/w. f 22vliegend f 21per heet Alkmaar, 12 Jan. Vee. Aang. 3 Paarden f 70f 100 5 Koeien f 130 f 260. 30 nuchtere kalveren 12 f25,0Schapen f a f 0 Lammeren f f 0, 58 magere varkens f 16 A 23,156Big- gen f 8 k f 13,30; 10 bokken en gei ten f3 a f 6 0 id. id. f0,a f0,— Boter per J/2 kiloa fmid delbare ct„ laagste ct. Aanvoer K.G. Kipeieren f 5,a f 6. per 100 stuks. BODEGRAVEN 14 Januari. Kaas. Aangevoerd 115 wagens, te zameu 4824 stuks, wegendepl.m.28,104 kilo; le soort Goudsche f 31,— i 82. zwaardere f 33,2e soort f 29.50 6 30,50. Derbykaas, le soort f 83.6 Edammerkaas, le soort f 32,— A Handel vlug. AMSTERDAM, 34 Jan. Koffie. Afgedaan: 111 bn. Li beria. als: 75 bn. Tjitrap en 36 bn. Geboeg44 bn. Sirah Kentjong. alh. gedopt, ex Salak. Suiker. Biet- kalm, Febr. f10 13/i6 gedaan en aangeboden. Thee. Afgedaan ex veiling 10 dezer No. 180. 60 1 kn. Java. Katoen flauw. Tin zeer stil, sluit prijshoudend met koopers van Banka loco en Februari A f 1141/,, April f 114, verkooper f 50 hooger. m SCHIEDAM, 13 Jan. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 10.1/, per Ned. vat, zonder fust eu zonder de belasting. Moutwijn flauw. Spoeling per ketel f 0.90. AARDAPPELEN. Prijzen onveran derd. „Ik weet niets anders, dan dat ik sedert eenige weken een strooper op de hielen zat, die ons aanmerkelijke schade deed en mij telkens wist te potkomen. Juist dezen morgen meende jk zeker te zijn, dat de kerel weer in t bosch was en daarom denk ik, dat bij ook wel de moordenaar kon zijn." „Zeker! Doch daarmee zijn wijniet verder. Wie was die strooper en waar kunnen we hem vinden?" De boschwachter keek naar den grond. „Ik had iemand op het oog," zei eene Poos. „doch na deze vree- sehjke gebeurtenis, «m ik bijna zelf gelooven, dat ik mij vergist heb. Het is immers niet onmogelijk, dat de stroo- {>er en de moordenaar twee verschil- ende personen zijn." „En wie meent gij dat de wilddief was? Ik beloof u, dat alles, wat we samen spreken, voorloopig onder ons zal blijven." „Wat ik u zeggen zal, mijnheer, durf ik voor heel de wereld verklaren, maar 't is eene netelige zaak nu een vermoe den uit te spreken, daar men licht een onschuldige treffen kan. Wees daarom tevreden, mijnheer, dat ik dengene, aan wien ik denk, niet uit het oog verliezen zal en dat het nog tijd genoog is mijn vermoe den te uiten, wanneer de justitie niet in stsat zou zijn den schuldige te vin den." Dus is het iemand van onze lie den?" vroeg George verbaasd. „Dan is uwe handelwijze zeer gewaagd, Ha- gemeister; want indien hij werkelijk de dader is, zal hij zich uit de voeten maken, indien het onderzoek ernstig wordt." „Laat dat aan mij over, advokaat! Ik zou hem bij zijne eerste poging om te ontvluchten vatten, en dan had- den wij het zekerste bewijs van zijne schuld. Ik beloof u, dat bij ons niet ontsnapt." Meer was niet uit den boschwachter te krijgen, en Georg kende te goed de vastheid van zijn karakter dan dat hij nog meerdere pogingen zou hebben gedaan. Hij vergenoegde zich ermee de bedienden in verhoor te nemen, doch dit bracht hem niet verder. Men wist niets van een strooper, waarvan Hagemeister sprak, en nie mand herinnerde zich, dat de kolonel met zijne ondergeschikten strijd had gehad, die de aanleiding tot den vree- selijken dood kon geweest zijn. Ook George geloofde niet aan het laatste. Hij wist, dat zijn vader als een strenge meester door zijne onderhoorigen ge vreesd werd, doch ook, da t zijne vrien delijkheid en rechtvaardigheid hem voor zulk een dollen haat en wraak zucht bewaarden. Zoo lag de treurige zaak nog in een geheimzinnig donker gehuld, toen 'e namiddags baron Her- bert met de justitie en den rechter van instructie op 't kasteel Gravenstein aankwamen. George had de heeren aan 't station afgehaald en reed ze in den jachtwa gen naar het kasteel. De twee broe ders groetten elkaar kort en vormelijk. Herbert vermeed zelfs zijn jongsten broeder aan te kijken en op den heeien weg zat hij zwijgend en peinzend in een hoek van het rijtuig. Toen ze het plein binnenreden, had den zich al de bedienden in een kring geschaard en Martin drong het meest naar voren. Herbert zag dazen dan ook het eerst, toen bij van den wagen sprong en zijn vaalkleurig gezicht onderging eene merkbare verandering. Zijne lippen klemden als bij iemand, die hevige pijn lijdt, zijne oogen stonden glas achtig en zijne wangen schenen nog magerder en meer ingevallen dan voor heen. Hij wankelde en moest zieh aan den wagen vasthouden om niet te vallen, en 't duurde wel eene minuut, eer hij weer meester over zich zeiven was. Aan niemand ontging deze plotselinge aandoening van den jongen baron, doch men verklaarde ze door de diepe droefheid, die hem op dit oogenblik overweldigde. Toen Herbert haastig in de vesibule wilde treden, kwam Martin naast hem en fluisterde hem eenige woorden toe, die de anderen niet verstonden. Daarna legde George de hand op Herberts arm en zei, op een der deu ren wijzende die op de vestibule uit kwamen: „Daar hebben wij hem gelegd, je zult zeker verlangen hem te zien!" Inderdaad deed Herbert eene schrede naar de deur, doch eer hij ze bereikt had, bleef bij plotseling staan en hield de hand voor de oogen. „Nu niet! Mijne zenuwen zijn te zeer geschokt, ik mag het nu niet doen, morgen wil ik hem zien." George beschouwde zijn broer met een half verwonderden, half verwij tenden blik, doch bij zei niets meer en leidde de heeren in een aangren zend vertrek, waar het verhoor zou plaats hebben. Toen de rechter van instructie ver klaarde, dat men eerst het lijk in oogenschouw moest nemen, verzocht Herbert naar zijne kamer te mogen gaan, daar hij te zeer aangegrepen was om daarbij tegenwoordig te zijn. Daar bij voorloopig niets te doen had, liet men dit gaarne toe en de baron verwijderde zich met een in 't oog springende haast en sloot de deur zijner kamer achter zich toe. De geneesheeren verklaarden, dat de dood door den kogel veroorzaakt 15 Januari. Medegedeeld door H. C. Tombïkgh en Co TOrifr. koer. H»*eu. South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka 8h. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Norfolk Sh Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Rusland Hope Consols Amer. markt prijshoudend. Russen vast. Kon. Petroleum vast. Tabaksmarkt flauw. Kimberley beter. I -47/» 101/2 101/4 29i/4 387/, SO'/, 493/, 107 1061/j, 27V» 271/g 291/» •O*/* 61 18*/g 18'16 181 1801/» 82i/a 321/, 44»/, 4» It 431/, 401/1, 401/; 291/s *H/9 461/, 733 735 15»/» 15»/8 4»/t 48»/, 485/» 431/4 218 220 7S5/a 73»/, 74*/, was en onmidde'lijk was gevolgd. An dere sporen van geweld waren aan het lijk niet te ontdekken. Oek scheen diefstal de reden van den moord niet te zijn, want men vond bij den doode nog alle kostbaarheden en eene wel gevulde beurs. Verder was volgens de verklaring van den dokter ook geen zelfmoord gepleegd, daar de wonde door een gewerkogel veroorzaakt was en de kolonel geen wapen bij zich had. Klaarblijkelijk had men hier met een sluipmo -rd te doen, en op deze begon het onderzoek. Nog denzelfden avond werd al hef personeel van den overledene in ver hoor genomen. Alleen de boscfiwach- ter was nog niet present, hij was in 't bosch fegaan en nog niet terugge keerd. Toen hst verhoor bijna afge- loopen was, verscheen eensklaps de commissaris van politie, die in het dorp een gewichtigen getuige gevon den had. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3