Woensdag 16 Jan. 1907. No. 6502. 31s!e Jaargan". Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD (VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pubhcité htrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ITALIË. FRANKRIJK. De 3de A!g. Verg. der Bisschoppen. Gisteren is de derde algemeene vergadering geopend der Fransche prelaten. Uit hunne paleizen ver dreven evenals de 87-jarige grijs aard ZErn. Kard. Richard, mochten zij gastvrijheid vinden op het kas teel de la Muette, het prachtigst domein van heel Frankrijk. De zaal, waar de prelaten ver gaderen meet elf meter op tien en is dus grooter dan die van het aartsbisschoppelijk paleis te Parijs, die negen meter op negen was. L oor zes groote tuindeuren valt overvloedig het licht binnen, zich spiegelend in den kostbaren wit marmeren schoorsteen, in het mo- zaiek der groote tafel, kunstwerk van onschatbare waarde. Achter deze tafel zijn de zetels geplaatst der drie kaï'dinalen, die ook thans de vergadering voorzit ten. Links en rechts van u? muren, versierd met kostbare schilderstuk ken van Landelle, de Baudry en Hébert, staan de zetels der aarts bisschoppen gerangschikt, terwijl tegenover de kleine verhevenheid, waarop de kardinalen gezeten zijn, tien rijen van tien stoelen zijn ge plaatst voor de overige prelaten. Vlak onder de tafel der kardina len is een klein tafeltje ter beschik king van Mgr. Dadolle (Dij on) en Mgr. Gouraud (Vannes), die de functie van secretaris der vergade ring waarnemen. Op de 86 prelaten zullen er slechts 7 afwezig blij venMgr. Hautin, aartsbisschop van Chambéry; Mgr. Sonnois, aartsb. van Kamerrijk; Mgr. Enard aartsb. van AudiMgr. Delaborde, bisschop van Blois Mgr. Fiard, bisschop van Montau- banMgr. Catteau, bisschop van Lujon, Mgr. Pechenard, nieuwbe noemd bisschop van Soissons, die zijne bullen nog niet ontvangen heeft. Mgr. Touohet, bisschop van Or leans en Mgr. Dizien, bisschop van Amiens,zullen, ondanks hunne ziekte aanwezig zijn. Hun is de gastvrij heid in „La Muette" aangeboden. Eveneens zal daar verblijven. Mgr. Dadolle, onder wiens diocees de heer de Franqueville behoort,wanneer hij 'szomers zijn buitenverblijf te la Cöte d'Or bewoont. Wat hier vooral dankbaar moet stemmen en ieder katholiek hart verb1 ij den is de eenstemmigheid, de eendracht onder de prelaten en hunne gehoorzaamheid aan Z. II. den Paus. Op tweedracht en scheuring had de Loge als oj» hare beste bondge- nooten gehoopt. Die hoop is ijdel gebleken en zal ijdel blijken. Dc staking. te Fougères schijnt de Regeering toch in haar verloop af te schrikken. Eene commissie uit raadsleden is voorgisteren lid voor lid door minis ter Clemenceau in bijzonder gehoor ontvangen. Clemonceau heeft erkend, dat er betreurenswaardige feiten voorgeko men waren en beloofd,dat de vrijheid van arbeid in bet vervolg daar geen doode letter meer zou zijn. Daarna is ontvangen de delegatie uit de Kamer van Koophandel en den kleinhandel. Ook haar heeft Clemenceau plechtig beloofd, dat het gebeurde niet meer voorvallen zou, een schikking met de werklie den getroffen zou worden en in ieder geval de vrijheid om te wer ken gehandhaafd zou blijven te Fou gères. Daarmee is het gedrag en het on waardig optreden van den prefect ten scherpste veroordeeld. Naar uit hoogst vertrouwbare bron gemeld wordt, is.Mgr. Dadolle, bis schop van Dijon, door den H. Vader belast om aan de Algem. Vergade ring der bisschoppen 's Pausen va derlijken zegen over te brengen en tevens de voorscl riften, tiihetVa ticaan noodig aclit. Een eigenhandig schrijven van Pius X is den prelaten gisteren voorgelezen op hunne eerste bijeen komst. Op het Vaticaan, waar men ove rigens personen en toestanden uit muntend kent, schijnt men niet weinig verbaasd over hetgeen de oud-minister-president Combes in de „Neue Freie Presse" (Weenen) pu bliek gemaakt heeft. Men had er zich heelemaal niet op verwacht, uit den mond van Combes andermaal en wel in zulke bewoordingen 's Pausen gedrag te hooren verdedigen. Met dit al moet men niet mee- nen. dat Z. H. de Paus of zijne raadslieden zich door de woorden van Combes zullen laten misleiden. Woorden zijn niets en in zekeren zin zouden wij 't eene hoogst twij felachtige eer kunnen noemen, dat Z. 1 eiligheid door zoo'n advocaat verdedigd wordt. Bovendien is het tweode gedeelte van Combes' betoog eene klare toe lichting van zijne der Keik vijan dige bedoelingen. De man bereidt z'ch voor op den grooten aanval naar den post van Minister-president. Zijne opvolgeis zitten nu in de benauwdheid en de sluwe Combes denkt: Verdachtma king hier, een beelje vleierij daar, wat godslasteringen en leugens tegen Paus eu Kerk en stoffenj op mijn ongeloof, mijn lachen met hel en duivel en ik ben, waar ik zoo gaarne wezen zou. Maar het tind der geschiede nis zal wezen, een geduchte voet- druk in het benedengedeelte van Combes' rug. Er zijn te veel andere, jongere liefhebbers. Intusschen zijn de verklaringen van Combes ten gunste van 's Pau sen houding van beteekenis. Op het Vaticaan weet men wat er van het personage te wachten is, kent men de innerlijke toestan den in Frankrijk. Doch men weet ook, dat er katholieken zijn, wien Combes' woorden de oogen openen zullen en die zich 's Pausen ge drag nu beter zullen kunnen ver klaren. Treurig ia 't, dat iemand als Combes, een vervolger, in het open baar reeds meermalen van leugen overtuigd en bedrog, eerder geloofd wordt door een deel onzer Fransche geloofsgenooten dan een Pius X, een waarlijk apostolisch man, die de wereldsche grootheid niet acht,en de sluwheden van de zoogenaamde politiek veracht, alleen lettend op de verplichtingen van zijn verheven ambt. Ieder oogenblik kan tegemoet gezien worden een pauselijk schrijven tegen het misbruik van de slaviscke.. liturgie in landen van den Latijnschen ritus. Vooral op zekere deelen van Oostenrijk-Hon- garije wordt hier gedoeld. ZUID-AFRIKA. Op eene verkiezingsbijeenkomst te Pretoria is aan Fitapatriek de vraag gesteld „Is u er voor de Engelsche troepen in het land te houden, nadat de grond wettelijke Regesring is afgekondigd? Het antwoord was: „Aangezien wij er niet voor betalen en de troepen voor den handel heel goed zijn, zou ik denken, dat wij ze houden moeten." Dank voor het openhartige ant woord, zegt de „Westminster Gazette" Wij weten nu, dat men de troepen niet in Znid-Afrika wil houden om den vrede te bewaren. DUITSCHLAND. In heet Rijnland heeft de Cen trumspartij eene groote bijeenkomst gehouden. En wel te Kevlen. De groote vergaderzaal kon bij lauge niet alle belangstellenden ber gen, zoodat er tot eene paralel-ver- ganering moed besloten worden on der leiding van advocaat Stein. Dr. Sjliahn en Gröber spraken om beurt in de beide vergaderingen en weerlegden, wat de laatste tijd tegen het Centrum werd ingebracht. Het slotwoord was aan afgevaar digde Primborn. „Ploe dieper de baat van de te genstanders van het Centrum," be oogde hij, „des te krachtiger moet in ons de liefde en toegenegenheid vöör liet Centrum zijn." RUSLAND. 't Was Maandag nieurwjaarsdag in Ruslaud, en bij die gelegenheid bevatten de meeste bladen een ge legenheidsartikel, waarin zij een over zicht gaven van den toestand. Onder de hervormingen welke men verwacht, dat de Regeering aan de Doema zal voorleggen, komt in de eerste plaats een ontwerp tot wegneming van de rechtsongelijk heid der Joden. Korte Berichten. Japan blijkt voornemens zicli niet met nieuwe oorlogstoerustingen te willen bezig houden, naar zich te willen wijden aan vreedzame economische ontwikkeling. Volgens de „Daily Mail" is de Ja- pansche Regeering ervoor aan de Haagsche Conferentie de kwestie van de vermindering der wapening te onderwerpen. Het blad rangschikt de mogendhe den ten opzichte van de verminde ring van oorlogstoerustingen, als volgt Vóór: Engeland, Japan, Amerika, Frankrijk en de meeste kleine Staten TegenDuitschland en Oostenrijk- Hongarije. De pariij ce meerderheid: Ita lië en Rusland. Ziekengeld. De „Nederl. vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken" heeft met belangstelling kennis genomen* van liet ingediende ontwerp van wet t wettelijke verplici.ti: g van vaste werklieden om zich in hunne gezinnen te verzekeren tegen gelde lijke gevolgen van ziekte, en baval- ling, maar zag gaarne geschrapt de bepaling„Geen aanspraak op zie kengeld kan worden gemaakt wegens een "ziekte, welke) ihet gevolg is van herhaald misbruik maken van sterken drank." Het lijdt geen twijfel, zegt hot be stuur in zijn adres aan de Tweede Kamer, of de drankzucht valt onder het begrip „ziekte", ?zooals het ont werp dit omschrijft„een storing van den gezondheidstoestand van lichaam en geest, welke geneeskundige be handeling noodig maakt." Tweede Kamer verkiezing. Men meldt uit Veenendaal aan de „N. R. Ct." In de Maandagavond hier gehouden vergadering der C.-H. kiesvereeniging ter bespreking van een candidaat voor de Tweede Kamer, is uit twee daar toe voorgedragenen na et 33 stemmen gekozen jhr. S. de Citters, van 'sGra- venhage (de candidaat der a.-r.) Hedenavond zal de centrale verga- deging der christelijk historische kiee- vereenigingen te Ede zich nader hier over uitspreken. De tweede alhier voorgedragene was baron Van Wassenaar, te Bennekoin, die 21 stemmen kreeg. De zoog. Hilversumsche wantoestanden in de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Hilversum deelde de voorzitter o.m. mede, dat hij in een toestand van ontstemming gevolg van de beschuldigingen om trent beweerde wantoestanden in de gemeentelijke huishouding in een plaatselijk blad geuit, enz., zijn ont slag als burgemeester dezer gemeen telijke huishouding in een plaatse lijk blad geuit, enz. doch dat hij na rijp beraad alsnu die ontslagaanvrage had ingetrokken. (Applaus). Het raadslid Bruist sprak da irover zijn vreugde uit (applaus), ook op de publieke tribune. Een verzoek van den bestuurders- bond om werkloozen cokes te leveren voor een minimumprijs van 10 ct. den H. L. werd afgewezen. De Raad verklaarde zich wel bereid op andere wijze werkloozen te steunen. Naar aanleiding van een rapport van den gemeeute-architect omtrent de leveringskwestie der keien sprak het raadslid v. Smit zijne tevreden heid daarover uit. Er blijkt uit dat den ambtenaren in dezen geeii blaam treft. Hij trekt dan ook de woorden in de vorige zitting gesproken in. Mij. tot exploitatie vanhet hotel „Zeezicht", te Egmond aan Zee. Doel: blijkt (uit den naam. Duur: 30 jaar. Kapitaal: f37,500 verdeeld in 75 aandeelen voor f 500, waarvan er 66 geplaatst zijn vóór 1 Jan-1910. Sleepschip „Marie", te Rot terdam. Doelhet exploiteeren van schepen, mits niet meer dan een tegelijk. Duur 25 jaar. Kapitaal: f50,000 verdedd in 20 volgestorte aandeelen van f 1000. Directeur: H. van den Noort. Uit de Staats-Courant. Eervol ontslag verleend met in) gang van 1 Maart, aan den direc teur van bet post- en telegraafkan toor te IJmuiden, J. Steegstra, op zijn verzoe -als zoodanig; aan J. Blom, Jzn. sr. te Alkmaar, op zijn verzoek, als dijkgraaf van het wa terschap De Schermer, provincie Noord Holland. Ede. In de Standaard van heden lezen we de volgende zeer behartigens waardige woorden die alle Christe lijke pa; tijen wel eens ernstig in overweging mogen nemen: Het zal dan toch in Ede een hardnekkige strijd worden. Zelfs de socialisten gaan beproeven, of er onder de fabriekarbeiders in Vee nendaal voor lien geen wol te spin nen is. Voor de liberalen treedt Mr Tideman als candidaat op, en of er, na het bedanken van Jhr. Quarles van Ufford, nog een Chris- telijk-h storisch candidaatzal komen, schijnt nog niet uitgemaakt. Over den ernstigen keer, dien deze stembusworsteling neemt, kla- ge men niet. Hoe meer alle partijen uit den hoek komen, des te beter. Slechts één gevaar behoort verme den te worden, dit namelijk, dat gccoaliseerde partijen, door elk met een eigen candidaat te komen, elkaar niet over en weer buiten de herstemming sluiten. Bestaat hiervoor ook maar gevaar, dan eischt het abc van alle goede tactiek, dat men saam op eenzelfden candidaat gaat. In Ede bestaat dit gevaar voor ons niet. Onze candidaat komt in elk geval in herstemming, en daar om make niemand er aan de Chris- telijk-historischen een verwijt van, zoo ze met een eigen Candida it hebben willen uitkomen. Er zijn gevallen denkbaar, waarin wij dit ook zouden doen. Zooals de Latijn- sche dichter zongHanc veniam damus petimusqut vicissim. Die vrij heid nemen we, maar geven we dan ook. Vraagt men daarentegen of het geraden is, dat zij een tegencandi- daat stellen, dan zouden we dat ernstig betwijfelen. Wie wijs is, mijdt thans wat verwijdert, zoekt wat saambrengt. Als het bij de Provinciale of straks bij een generale stembus gaat, kan men zich toch alleen door hartelijke sAamwerking staande houden. En juist dit hartelijke van de sAamwerking gaat er door die af zonderlijke candidatuur bij een tusschentijdsche verkiezing zoo licht uit. Verzekeringsziekte. Zeer opmerkelijk is hetgeen men de verzekeringsziekte zou kunnen noemen. In het verslag over 1904 en ook weer in het pas verschenen verslag omtrent den staat van de rijksver zekeringsbank en hare werkzaam heden in het jaar 1905 verslag wordt er n.l. op gewezen, dat de schaduwzijde der ongevallenverze kering isde vermindering van energie om aan te pakken en door te zetten. Door een der geneesheeren van een groot ziekenhuis werd opge merkt, dat indien er een zeker aantal patiënten b. v. met beenbreu ken aanwezig is, waarvan de eene helft krachtens de Ongevallenwet 1901 verzekerd is, de andere niet, de verzekerden zich nog steeds niet in staat gevoelen te loopen, veel minder het ziekenhuis te ver laten, nadat de anderen reeds sederi weken, soms sedert maanden, aan het werk zijn. „Ook trof het iederen arts, die de wekelijksche zitting in dat zie kenhuis bijwoonde dat de verze kerde patiantea met beenfracturen in een zeker stadium der genezing over het algemeen veel minder goed liepen dan de niet verzekerde lijders. 1^ het algemeen werd meer malen alleen aan de wijze van op treden van een patient gemerkt of hij volgens de Ongevallenwet ver zekerd was of niet „Dergelijke trage arbeidshervat- ting werd door vele artsen voor het in werking treden der Onge vallenwet slechts zelden of nooit gezien, terwijl zij thans veelvuldig voorkomt." P. J. Raaymakers. Gisteren herdacht te Amsterdam de heer P. J. Raaymakers, secre taris-generaal van de Rijksverzeke ringsbank, zijn 40-jarig ambtenaars jubileum. Van oorsprong ambtenaar bij de rijkstelegraaf, heeft hij bij dat vak, dank zij den ijver en toewijding, waardoor hij zich steeds heeft onder scheiden, op een mooien dienststaat te wijzen. Hij doorliep er begonnen als klerk zoowat alle rangen, tot hij in 1902 tot adjunt-inspecteur der posterijen en telegrafie te Zwolle benoemd werd. Hij was onder de eersten, die in ver band met het besluit tot vereeniging zooveel mogelijk der twee diensten, het post-radicaal behaalde en ves tigde ook door zijn geschriften aan onderwerpen van den dienst gewijd, al spoedig de aandacht op zich zijner overheden. En behalve door zijn sympathieke persoonlijkheid, maakte hij zich bij zijn mede amh tenaren zeer bemind door de vol hardende pogingen, die hij in liet werk heeft gesteld om te geraken tot deelgerechtigdheid in het rijks pensioenfonds voor de weduwen en weezen van overleden ambtenaren, welke moeite, gelijk men weet, na vele jaren aandringen, met gunsti- gen uitslag is bekroond. Dat zijn optreden in deze is er kend, bleek uit ayn benoeming bij de oprichting, tot secretaris van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Na slechts [2 jaar te Zwolle werk zaam te zijn geweest, is de heer Raaymakers door de Regeering ge roepen tot het ambt van secretaris generaal bij den nog jongen dienst der Rijksverzekeringsbank. En hoewel men hem noode uit het corps ambtenaren der post en telegrafie zag scheiden, waren er onder zijn collega's en oud-collega's niet velen, die deze Regeeringskeus niet hebben gebillijkt. Want de eigenschappen, die men in Raaymakers waardeert, maken hem bij uitstek geschikt voor do vervulling eener betrekking, waarbij in de allereerste plaats organisee- rend talent gevraagd wordt en tact om met een groot corps ambtenaren van diverse pluimage om te gaa ieder naar zijn eigen waarde te werk te doen. stellen en bij het eisclien van stipte en ijverige plichtsver vulling, tegelijk voor het behou l van goede omgangsvormen en aan gename samenwerking te waken, iets wat bij den inderdaad niet lichten dientt van het personeel gevergd, van geen gering te tellen gewicht is te achten. Dat de dag van gisteren voor den jubilaris niet onopgemerkt zou voor bijgaan, was te verwachten. Toen hij gistermorgen op zijn bureau verscheen, vond hij dit rij versierd met gaven en bloemen, en wachtte hem daar eene commi-s-ie uit de ambtenaren, die hem bij monie van mr. Delbaere hartelijx toesprak. Namens het geheete corps bood deze den heer Raaymak als stoffelijk biijk van sympathie drie etsen in lijst aan van M.iu\ en Israels. Het geschenk ging vci- gezeld van een prachtalbum, bevm- tende de handteekening der ca 700 ambtenaren, die aan deze hul lo hebben deelgenomen. Daarna verscheen het bestuur dei- Bank, waarvan de directeur, mr. Macalester Loup, het woord voerde eu den jubilaris o.m de mededeeling deed zijner benoeming tot ridd.r van den Ned. Leeuw. Tegen den mid lag is heel h. aan de Bank werkzame per-on.el verschenen om elk persoonlijk den heer Raaymakers te l'elki,*ere die daarna een druk bezocht; receptie hield. Te wo steT.ig. Door de Am- rlnsche ii is een man aan hou lm, die in e<- i visehwmkel aan den Zeot.jk -n knecht u t dien winkel m"te.-n ui eene onbelangrijke won le in don buik had t egeuracht en zich na het vertalen van den winkeJ, z.ei- woest had aangesteld. Hij vloog n.l. met getrokken mes op het publiek in, tengevolge w inr- van een werkman een steek in o linkerhand kreeg De werkman moest zich in het Binuen-Gasthuis laten verhinden. De woesteling, die blijkbaar ster ke drank had gebruikt, is aan het politiebureau Warmoesstraat ge leid. Op 1 Januari was het incompleet aan kader bij liet wapen der infan terie als volgtsergeanten 107, kor- poraals-fourier 67, korporoals 465. De anti-revolutionnairen en bet kiesrecht. Naar „de Telegraaf" zal heden te Amsterdam het Ceutraal-comhó der Anti-Re volutionnaireStaalsparij vergaderen. De kieswetregeling komt daarbij tevens ter tafel. Aanvaring. Eergisteravond omstreeks zeven nur had een aanvaring plaats op het Nieuwe Meer tusschen de stoom boot Volharding XII en een der sle pbouten van de Zandlevering- maatschappij te Amsterdam. Dc Volharding liep met den kop in de sleepboot, welke laatste zwaar averij bekwam, doch niettegenstaan de reis naar Amsterdam konvoort- zetten. Op de boot de Volharding o 1- HEME HAARLEHSCHE COURANT AGITE MA NON AGITATE. j.ZXrZZSè'S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1