STADSNIEUWS. stond eenige paniek. De passagiers werden van hun zitplaatsen op den grond geworpen, de lampen vielen uit de hangers, zonder brand te ver oorzaken. In het buffet was het treurig ge steld; van het aanwezige glaswerk bleef geen stukje heel. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ter wijl ook de Volhaaiding de reis naar Aalsmeer voorzette. Gemengd Buitenland Een welgeslaagde poging. Het tooneel stelt voor een Ame- rikaansch bankierskantoor. Nu een drie weken geleden riep de bankier Smith zijn kassier, en het volgende gesprek begon: „Je moet vandaag nog je reke ning afsluiten. Je kunt op den 1 en Januari het geld terugkrijgen als je wilt, maar wij hebben onmiddel lijk 80.000 dollar noodig. Kun je me die bezorgen?" De kassier beet eens op zijn si gaar, krabde zich achter de ooren, en antwoordde: „Duivels, wat zou ik graag willen, dat dat kon; maar boe krijgen we in een paar uur 30.000 dollar bij elkaar?" „Trek op wien je wilt, maar trek. Als de wissel onbetaald terugkomt, dan zal ik wel weer van je actief op je passief overschrijven, maar dan is de le Januari voorbij en alles is dan in orde. 'Trek voor mijn part op den Sultan, op den Czaar, trek op wien je wilt De brave kassier nam een wis selformulier en trokop den keizer aller Russen. Thans stelt bet tooneel voor bet Winterpaleis te St.-Petersburg. „Majesteit, hier is een zichtwissel voor U. M., ten bedrage van 150.000 frank, getrokken door zekeren E. R. Smith te St. Louis, Missouri. De wissel is aangeboden door de agen ten van de firma X., te Londen." „Een wissel op mij getrokken?" zei de Czaar. „Laat mij dat stuk eens kijkenik heb er nog nooit een gezien I De keizer las en las nog eens weer hardopGelieve te betalen aan de order van August B. C., New- York" en zachter: „Te betalen aan de order van N. M. Zonen, Lon den." „Dat moet juist zijn," zei de Czaar, „en deze bankiers zijn geen grap penmakers. Kent u dien E. R. Smith?" „Heelemaal niet, sire!" „Misschien beeft er iemand bij die menschen voor mijn rekening gekocht. In allen gevalle, zend het geld en schrijf aan dien Smith, dat hij in het vervolg, als hij nog eens op mij trekt,, er tevens een gede tailleerde nota moet bijvoegen." Eenigen tijd later in de bureau's van E. R. Smith, te St. Louis. De patroon kijkt de post na. „Wat duivel is dat?" riep hij uit, toen hij een prachtig verzegeld cou vert openmaakte, en hij las: „Winterpaleis, St.-Petersburg. Aan E. R. Smith, St. Louis, U. S. A. Mijnheer, Ter voldoening aan de opdracht van Z. M. den Keizer aller Russen, breng ik u de groeten van Z. M- over en deel u mede, dat u voor het vervolg, indien u nogmaals op Z. M. trekt, daarbij een gedetail leerde note behoort te voegen. „Het heeft Z. M. behaagd, order te geven tot betaling van uw vor dering, gedagteekend 29 December j.l., ten bedrage van 30.000 dollar. Ik heb de eer te zijn, enz. Op last van Z. M. den Keizer aller Russen, X., Kanselier." E. R. Smith, van St. Louis, is er nog paf van. Een vierling. Mevrouw Buongiorno, te Oriolo in Calabrië, is van een wel geschapen vierling bevallen. Moeder en kindertjes maken het patent. Frescoos ontdekt. In het Pauselijk pa leis te Avignon zijn weer onder een laag kalk prachtige fresco'3 uit de veertiende eeuw ontdekt. Trein van den dijk. Te Rriansk is een personentrein van een spoordijk geslagen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, maar za! vermoede lijk groot zijn. Briansk ligt tusschen Moskou en Kiëf. Advocaten Staking. De advocaten en de procureurs te Rome hebben be sloten om al hun confrères in den lande uit te noodigen op een bepaal den dag met hen te staken als mi nister Gallo blijft weigeren de voor hun belangen schadelijken wetsont werpen in te trekken, die zooveel be roering hebben gewekt en eerstdaags in de Kamer aan de orde moeten komen. Bargspoorweg. Twee ingenieurs hebben bij de Bondsregeering concessie aange vraagd voor den aanleg van een electrischen bergspoorweg van Zer- matt naar den top van den Matter- horn, in Walliserland. De eindsta- tie zou 4475 m. boven de zee ko men te liggen. De spoorreis zou een uur en 50 minuten duren. De kosten zijn geraamd op 10 millioen fr, De ontwerpers oordeelen, dat zij den spoorweg in vier jaar kuu- nen aanleggen. Beslag op tijgers. Twee advokaten te Frankfort a/Main hebben van een Hambutgsche firma opdracht ge kregen beslag te doen leggen op eenige tijgers, waarmee de dieren temmer Henrichsen sedert Kerstmis in het Albert Schumann-Theater te Frankfort optreedt. Eigenaar van deze tijgers is de Amerikaan Bos- tock, thans verblijf houdende in Parijs, die de Hamburgsche firma leelijk bedrogen moet hebben. Hij heeft haar den ponny Tom Tit ver kocht, welk paardje door zijn prach- tigen staart een circusberoemdheid verkregen heeft. Maar toen de ponny te Hamburg aankwam, moet zijn gebleken, dat het een valsche, een aangeplakte staart is. De firma vraagt nu terugbetaling van den koopprijs en heeft in verhand daarmee de vermelde opdracht gegeven. Een bekentenis. Te Grimsby is volgens een Engelsch blad Zater-' dagavond het volgende romantische voorval gebeurd. In een der hospitalen van die stad lag sedert eenigen tijd een oude matroos zwaar ziek aan de tering. Hij verkeerde in het laatste stadium van de ziekte. Voelende dat zijn einde naderde, verzocht David Creston dat men iemand Van de politie zou halen, aangezien hij een bekentenis te doen had over een moord op zee. Dadelijk werd aan zijn verzijek voldaan en amb tenaren van de recherche stonden al spoedig aan zijn bed' om het getuigenis van den stervende in ontvangst te nemen. David Creston vertelde dan, dat zijn geweten hem niet met rust liet, omdat hij niet vroeger zijn beken tenis had afgelegd, maar nu ver haalde hij het volgende, dat hij als ooggetuige had bijgewoond eenige jaren geleden. Op zeker stoomschip kreeg de kapitein, ter hoogte van Vlissingen, een hevigen twist met een der opvarenden hij schoot den man dood en wierp het lijk overboord. De namen en dag- teekeningen, door Creston verschaft, en de redenen voor zijn langdurig stilzwijgen schenen wel betrouwbaar, maar de politie vindt het vreemd, dat van zulk een misdaad niet het een of ander vroeger uitgelekt is, en dat niemand, op wien het geval toepasselijk zijn kan, vermist wordt. Maar hoewel de matroos op sterven lag, was er geenerlei teek en, dat 's mans geestvermogens gestoord waren Aardbeving. Gisteren is er te Kingston op Jamaica, dat, volgens een telegram, door een aardbeving verwoest is, juist een landbouwkun dig congres geopend. Er namen afgevaardigden uit geheel Engelsch West-Indie en een gezelschap uit Engeland aan deel. Naar Abessinië. De Berlijnsche correspondent van de New York Herald zegt gehoord te hebben, dat er op uitnoodiging van keizer Menelik binnenkort verscheiden Duitsche schoolmeesters, timmer lieden, kleermakers, schoenmakers en machinisten naer Abessinië zul len gaan. De uitnoodiging, zoo heet het, is overgebracht door vertrou welijke afgezanten, die op het oogen- blik incognito in Berlijn vertoeven. Muiterij. Een Fransch schip, de „Canada", dat 500 Europeesclie arbeiders naar Panama bracht om aan 't graven van het kanaal werkzaam te zijn, heeft zijn be stemming niet kunnen hereiken, daar onder de werklui muiterij is uitgebroken, Te Port of Spain (Trinidad) heeft de kapitein mili tairen bijstand gevraagd aan den commandant van een aldaar liggend Fransch oorlogsschip. Aan de politieoverlieid in alle groote steden en badplaatsen is dezer dagen zoo wordt uit Ber lijn gemeld een gelithografeerde ambtelijke lijst gezonden waarop ongeveer duizend namen voorkomen van manlijke en vrouwelijke per sonen, die als valsche spelers of als hazardspelers van beroep bekend staan, benevens de beschrijving van hun persoon, van hun levens loop en van de kunstgrepen, die zij in het bijzonder in toepassing brengen. Deze internationale opgave zal regelmatig elk jaar aangevuld wor den, ook wat betreft de gewoonten en de vroeger opgelegde straffen der gesignaleerde spelers. De lijst bevat oa. de groepen der spelers van beiderlei kunne, die zich op spoorwegen voordoen, en is de uitkomst van een internationale studie der politie gedurende vele jaren. Naar de Noordpool. De poolreizi ger en luchtschipper Walter Well- man heeft zijn ballon, waarmee hij verleden jaar de Noordpool trachtte te bereiken, weer laten vullen. Van 't jaar hoopt hij opnieuw eene po ging te doen. Een keizerlijke daad. De Duitsche keizer heeft het leger een bericht doen toezenden, waarin officieren aan geraden wordt eenvoudig te leven. Fransche champagne behoeven ze niet te drinken. Volgens Z. M. zijn de Duitsche wijnbu9goéd ge noeg. De keizer wenscht dat het menu der officieren, wanneer hij hen bezoekt, zal bestaan uit soep, visch, groenten, vleesch en kaas. Drinken aan tafel is niet noo- dig. Overreden. De stationschef te Cha- renton is door den Parijschen snel trein overreden en gedood. Wolvenplaag. Noord-West Spanje ondervindt veel last van de wolven- plaag. Tramongeluk. Een bericht uit St.- Etienne, in Frankrijk, maakt mel ding van een verschrikkelijk tram ongeluk, Maandagavond, laat daar voorgevallen. Wegens een nog onopgehelderde oorzaak sprong op het stadhuis plein een wagen van de electrische tram uit de rails en viel om. De wagen was vol menschen, van wie er twee op slag dood waren, terwijl een-en-twintig menschen kwetsuren hadden opgeloopen, sommige ern stig. Een van de gewonden zal er wel niet van opkomen. Be Kanaaltunnel. Aan het plan voor een tunnel onder het Kanaal wijdt nu ook de „Daily Telegraph" een artikel. Het blad keurt het plati1 onvoorwaardelijk af, omdat tegen over mogelijke voordeelen zeer be sliste nadeelen staaii Voól' de land- verdediging. Men zou evengoed, zoo meent het blipiy^ lichtelij k overdreven aian''pèjtroepje zoogenaamde philanthi-ópen kun nen toestaan, een onderaardsche gang te graven die in de kelders van de Engelsche Bank uitkwam. Voorts gelooft het blad de ver zekering te kunnen geven, dat de voornaamste leden van den verde- digingsraad en de hóógste officieren van het leger sterk tegerihfët 'tunnel plan gekant zijn; wöa'rb'ij echter dient opgemerkt te worden, dat deze ambtelijke personen er tot dusver nog niet officiëel over be raadslaagd hebben. Treinaanslag. Een brutale trein aanslag is gepleegd tusschen Turijn en Modane, op de Fransche grens, in een eerste klasse-af deeling van den express RomePaKjV. Te Turijn stapte een 'jange man in den coupé, waarin zich alleen bevond een Engelsche dame, een zekere mis Lowe. De reiziger zette zich neer en viel oogenschijnlijk spoedig in slaap. Miss Lowe volgde dat voorbeeld, niets verontrustends argwanende. Plotseling werd zij wakker en zag haar reisgezel voor haar staan met een hamer in de hand, waar mee hij haar verscheiden, keer op het hoofd sloeg tot ze bewusteloos werd. Haar aanvaller roofde toen haar portemonnaie en juweelen en sprong vermoedelijk vlak voor Mo dane uit den trein. Toen Miss Lowe werd gevonden was zij nog bewus teloos. Een dokter werd geroepen, die overbrenging naar. Chambery gelastte, omdat er te Mödane geen ziekenhuis is. Daar werd tropamrtic toegepast. Toen de gekwetste bij kwam gaf ze haar adres te Londen en eenige nadere inlichtingen. Haar toestand baart groote zorg. Haar schedel is stuk:-geslagenzij is door bloedverlies zeer zwak. Te Bussolino is een man gevan gen genomen, wiens portret de zieke niet herkend. Zoodra zij wat beter is zal de man naan$hambery wor den overgebracht. Behalve de ju weelen zou de roover 2500 francs aan contanten in handen hebben gekregen. v Neel ongelukken. Er komen in den laatsten tijd op de Engelsche spoor wegen veel ongelukken voor. Bij Hitchin ontspoorde gisteren een trein uit Londen. Alleen de loco motief bleef op de sporen. Do eerste personenwagen viel om, maar was gelukkig leeg. In de andere wagens kwamen de reizigers met de schok ken vrij. Gisteren ook ontspoorde een vee- trein van Tweedmouth bij Alnraouth. De goederentrein viel om en een conducteur werd gedood. Van het vee werden er verscheiden schapen en runderen gewond. VERLOF DRANKWET. De Secretaris, PIJN ACKER. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 6'der|Hinder- wet(Doen teYveten.idat van heden op alle werkdagen, van des voormid dags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 29 Januari e. k. 's namiddags ten 1 ure, ter gemeenle-secretarie (7de Af- deeling) ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van de firma Droste Co. om vergunning tot uitbreiding van hare chocoladefabriek in den Veerpolder, Kad. Sectie E. No. 2199 door bijplaat sing van een gebouwtje, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 29 Januari e. k., en wel des namiddags ten 1 ure op het Raadhuis der ge meente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden, bezwaren tegen het uitbrei den der inrichting in te brengen. Haarlem, 15 Januari 1909. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Haarlem's Kruisverbond. Maandagavond hield deze afdee- ling hare gewone huishoudelijke vergadering in het gebouw St. Bavo. Op de agenda kwamen als voor- naamste punten voor eenige mede- deelingen omtrent door het Bestuur beraamde plannen betreffende de in Februari te beleggen propagan da-vergadering, alwaar vermoede- delijk een spreker en een spreek ster zullen op treden, v Op de prijsvraag, welke dooreen der bestuursleden was uitgeschre ven, waren hij het Bestuur een aantal stukken ter mededinging ingekomen. Zeer tot genoegen der vergadering werd door den Secre taris voorlezing van een en ander gedaan. Zij varen voor het mee- rendeel zeer schoon en treffend gesteld, zoowel in proza als in poëzie. Besloten werd den leden nog acht dagen tijd te geven om bij dragen in te zenden. Op uitnoodiging van den Voor zitter verklaarden een drietal leden zich bereid als jury op te treden. De uitspraak hiervan zal plaats hebben op de eerstvolgende huis houdelijke vergadering. Als laatste punt der agenda volgde thans de verkiezing van twee bestuursleden wegens perio dieke aftreding 4 van de heeren P. P. Rietfort en N. W. Eman. De heer N. W. Eman werd met bijna algemeene stemmen herhozen, terwijl bij de herstemming werd ge kozen in de plaats van den heer Rietfort, de heer W. J. Speller. Nadat door den Voorzitter nog eenige woorden van lof waren ge bracht aan het bij de verkiezing gevallen bestuurslid den heer P.P. Rietfort, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. Chr. Nat. Werkmansbond. A. s. Don derdagavond spreekt voor de afd. Haarlem Ds. Otto Schrieke, pred. te Enschedé over„Het weten en de waarde van den arbeid in het licht van de H. Schrift". Postzegelsverzamelaars. In de Maan dag gehouden vergadering der afd. Haarlem van de Vereeniging van Postzegelverzamelaars „Hollandia" is tot voorzitter gekozen de heer C. L. F. Sarlet, en tot commissaris de hem- -J. Wagtels. Na afloop der vergadering had een zeer geanimeerde ruilhandel plaats. Inbraak. Als mededader van den diefstal met braak in de sigarenfabriek van den heer S. Bertram, is door de politie opgespoord en aangehouden zekere J. V., los werkman, alhier woonachtig, zijnde een familielid van den reeds aangehoudene A. K. Werkliedenreglement. Woensdagavond a. s. zal de Com missie inzake herziening van het Werkliedenreglement ten Raadhuize zitting houden en alsdan de kern der werklieden inlichtingen vragen om trent de volgende punten: le de werking der kernen 2e de wenschelijkheid van het denk beeld tot instelling van een scheids gerecht 3e de positie van de losse werklie den en 4e de thans geldende straffen. D. Th. Suerhoff. f Eergisteravond is hier ter stede overleden de heer Dirk Theodorus Suerhoff, die, na jaren lang te Go- rinchem apotheker te zijn geweest, hier ter stede zijn laatste dagen door bracht. Stuurlieden-examens. De Min. van Landbouw heeft voor het jaar 1907 benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleepvaarttot lid de heerJ. C. Graue, oud officier machinist, te Haarlem tot plaatsvervangend lid en plaatsvervangend secretaris, den heer mr. I. da Costa te Amsterdam tot plaatsvervangend lid de heer: L. W. Weckesser, oud-officier-ma- chinist, te Bloemendaal. (St. Ct.) Incourante fondsen. Aand. Haarlemsche Hyp.bank 150 pet. Aand. Haarlemsche Hyp.bank (10 pet. gest.) 150 pet. Kamer van Koophandel. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, den 8 Januari, werden onderzocht de geloofsbrieven van de onlangs her benoemde leden, de heeren Mr. Joh. Enschedé, E. H. Krelage, P. G. Heems, G. v. d. Most v. Spijk en W. G. PI. Jacobs en tot hun toelating besloten. Vervolgens werden benoemd tot voorzitter en tot plaatsvervangend voorzitter der Kamer voor het jaar 1907 respectievelijk de heeren mr. Joh. Enschedé en E. H. Krelage. Mededeeling werd gedaan van eene circulaire van het bureau voor handelsinlichtingen te Amsterdam, houdende mededeeling, dat bij haar van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel was inge komen eene collectie monsters van verscheidene katoenen goederen, welke naar den Congo worden uit gevoerd, met welke monsters be nevens de nadere omschrijving de genoemde Kamer de bedoeling heeft om de Nederlandsche nijverheid in de gelegenheid te stellen deze mon sters te bezichtigen, en daarop te bepalen, voor welke der gewenschte artikelen zij in staat en bereid is te concurreeren. Van den heer L. Gorer, com missaris van de le sectie der in Mei 1907 in het Crystal Palace le Londen te openen Internationale Tentoonstelling van artistieke meu belen enz., zijn ontvangen eenige prospectussen 'voor die tentoonstel ling, ten dienste van belangheb benden. Van den heer I. S. Groen, vice- consul van België te IJmuiden, werd ontvangen een programma voor eene iu 1907 te Antwerpen te houden tentoonstelling van voedings middelen, en een gedrukt schrijven met eenige reclameboekjes van de ook in dit, jaar te Spa te houden tentoonstelling van badaangelegen- heden en het badleven. Daarna kwam aan de orde het rapport der in de vorige vergade ring benoemde commissie tot het uitbrengen van praeadvies omtrent het adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Deventer, bezwaren inbrengende tegen de on regelmatigheden welke er bij dc Staats- en H. IJ. Spoorwegmaat schappijen in de thans geldende 'vrachttarieven naar hare meening zouden voorkomen, en wel voor zoover het afgelegde aantal kilo meters in vele gevallen niet van den minsten invloed op de vast stelling dier tarieven geweest is. Overeenkomstig het voorstel dier commissie, welke, in overeenstem ming met het gevoelen van velen andere belanghebbenden, met de in het adres uitgedrukte meening verschilde, dat het aantal afgelegde kilometers en niet de vrachten zelve als maatstaf voor het tarief zouden moeten jworden genomen, besloot de Kamer het hierboven vermelde adres voor kennisgeving aan te nemen. Kweekschool voor Chr. Onderwijs. Wij lezen in „De Standaard" dat te Haar lem de oprichting van een kweekschool voor Chr. onderwijs wordt voorbereid. Het blad weet er bij te vertellen, dat daarvoor reeds een terrein is aange kocht. Koninklijk Oudheidk. Genootschap. De heer Gustaaf van Kalcken alhier gaf in bovengenoemd ge nootschap te Amsterdam gisteren avond eene historische voordracht met kunstbeschouwing óver de drijf- en ciseleerkunst in verband met de oude meesters, vanaf den Egyptischen bloeitijd. Aanstelling. De korporaal titulair van der Stroom van het 10e Regi ment Infanterie alhier, wordt te re kenen op 28 Januari e. k. aangesteld tot korporaal. Onder de wapenen. Op grond van art. 124 der militiewet, wegens het niet naleven van art. 120 dier wet worden de miliciens, Klein, de Soet, Zaal, en Snel, allen van het 10e Re giment Infanterie voor den tijd van 14 dagen onder de wapenen geroepen. Droevig ongeval. Gisteravond had in de Gen. Cronjéstraat, ten huize van zekeren H., een droevig ongeval plaats. De vrouw des huizes liet per ongeluk een lampje uit hare hand vallen, zoodat een looper vlam vatte. Op haar hulpgeroep schoot de man toe en wilde het lampje grijpen, met het 'noodlottig gevolg, dat hij met zijn pols in het lampenglas sloeg, waardoor dit lichaamsdeel ernstig verwond werd. Al bloedende naar dokter Kramer gaande, werd hij daar voorloopig verbonden, en daarna per rijtuig naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. Aldaar bleek dat de slag ader doorgesneden waswegens het groote bloedverlies achtte men opname ter verpleging noodig. Het natuurkundig gezelschap. De nieuwe afdeeling van het De partement „Haarlem" van de Maat schappij van Nijverheid „Het Na tuurkundig Gezelschap", hield Maandagavond in de bovenzaal van het Brongebouw een bijeen komst, waarin Dr. S. van Dissel, te Amsterdam, eene voordracht hield over „Electrische Verwarming en Verlichting". Deze lezing, die voorafgegaan werd door een viertal cursus-avon den ter voorbereiding, trok veel belangstelling. Een vrij talrijk publiek was dan ook tegenwoordig, waaronder ook een aantal dames. Faillissement Laane Van Bom mel. De Rechtbank beeft gieter uitspraak gedaan in de zaken van mevrouw Van Bemmel en W. Laane, die verzocht hadden te worden toegelaten als preferente crediteuren in het failliseement- Laane en Van Bemmel voor door hen vóór het faillissement aan de firma geleende gelden, waarvoor het pandrecht echter eerst was gelegd één dag na de faillietver klaring der firma. De eischen werden ontzegd. Orgelbespeling. In de Groote Kerk of St. Bavokerk alhier op Donderdag 17 Jan. 1907, des na middags van 23 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1Charakterstücke, J. Rhein- berger. a. Praeludium (le uitv.) b. Romanze (le uitv.) No. 2. Fuga, J. S. Bach. No. 4. Cöfiihiunion, J. Lemmens. No. 4. Sonate No. 2, A. Guilmant a. Allegro moderatoe-m v b. LarglteUó.-: c. Allegro vivace. No. 5. Legende (le uitvoering), A. Dvorak. Bach-Concert. Een Bach-Concert en een avord van Ibuter kunstgenot, ziet men als twee onafscheidelijke vrienden, onze Concertzaal geregeld binnen treden. Het Ille concert werd geopend met een Sijmphonie van. Bernard Zweers „Aan mijn Vaderland". Ofschoon dit meesterwerk reeds meer dan 15 jaren geleden geschre ven is, genoten wij Haarlemmers gisterenavond het voorrecht van ecu eerste uitvoering dus niet te vroeg niettemin laat ons df.nVoaar zijn, wij hebben tenmin ste nu met het kunststuk kennis gemr.akt, De eigenaardigheid dezer Sijm phonie is, dat zij bestaat uit 4. afzonderlijke deelen. a. In Nêer- land's worden." Kennemerland en Haarlem's prachtige omstreken heb ben dusdanig op de genialiteit van den kunstenaar gewerkt, dat men bij 't aanhooren van dit deel, de liefde tot de heerlijke omstreken in zich voelt aansterken, b. „Op 't Land" Indrukken ontleend aan een bezoek in 't Gooi, draagt een ge heel ander karakter, meer over hellend naar het humoristische. Men bemerkt hoe gemakkelijk de Componist zich gevoelt, tusschen de vroolijke boerinnetjes en hoer tjes. Dit deel eindigt met een heer lijke lofzang „Hijmne" den Leven Schepper dankend voor die heerlij ke natuur, c. Aan het Strand, of Zandvoortsche gedachten, de tijpische vischvrouwen komen niet in beschouwing. Hier geeft de kunstenaarorkestraal weer de grootheid der zee, wreedheid en woestheid, verder zich verdiepend in 't afscheid en weerzien der zee varenden, weemoedige en vreugde motiven. Een treffend deel. d. Ter Hoofdstad. Het leven in de groote stad, waar de kunstenaar geheel prózamensch zou worden, leefde hij niet in én kom hij niet meermalen Van Gods lieven na tuur genieten. Heerlijke contrasten, tusschen strijkinstrumenten en koper, tref fen het oor. Is dit reeds vermelding waard, uit muziekaal oogpunt is het een kunststuk, mooi gevonden melo- diën, kranig bewerkt over het algemeen wel wat langtreffend geïnstrumenteerd. De vertolking was in een woord subliem. Zweer's Sijmphonie werd gister avond met goud omlijst en wij heb ben met bewondering en dankbaar heid zijn schepping gehoord. De overige bekende nummers von den eveneens een voortreffelijke be handeling, terwijl de solo-cellist, de Heer Gerard Hekking gelegenheid ten over vond zich te doen kennen als een begaafd kunstenaar met fijn gevoel en temperament. Wederom een heerlijke Bach- avond vol schoone herinneringen. Jac. de Jong. Aangereden. Hedenmiddag om 12 uur reed een jongen met een fiets naast de paarJetram in de Kruis straat. Eensklaps gleed zijn fiets uit. Met het achterwiel geraakte hij onder de tram. Toen de tram er over ging bleef hij steken. De fiets is bijna geheel vernield. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ingevolge, ^rt. 37 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals zij laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 30 December I905jatbl. No. 361), ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Houweling, om verlof, ingevolge art. 34 dier rwet, tot het verkoopen van alcoholhoudeaden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan de Nassaulaan No. 8. Haarlem, 15 Januari 1Ö07. Burg. en Weth. voomoëmcj, ROREEL;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2