De laatste uit zijn geslacht. Uit den Omtrek Kerk en School, Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw Amsterdamsche Beurs. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. Em rijwiel ontvreemd. Gisteren namiddag omstreeks 6 uur yerd een rijwiel ontvreemd aan een bier brouwerij aan het Korte Spaarne, Men stoorde de dief echter met de tweede keer, doordat een knecht opmerkzaam werd, daar de deur open ging. De knecht vroeg wat de man wenschte. Hij zeide daarop dat hij de fiets van mijnheer moest hebben om te repareeren, doch daar de knecht er niet van afwist riep hij een tweeden knecht. Van dien tusschentijd wilde de dief gebruik maken om er van door te gaan, doch werd verhinderd door dat de knecht te spoedig terug kwam niet wetende wat te doen gooide hij de fiets weg zette het op een loopen, en verdween in een steegje in de Spaarnwouderstraat. Men kwam tot de treurige ont dekking, dat er reeds een rijwiel was ontvreemd. Brood- en Kofficommissit. Deelne- r iers 57$ kinderen 198 volwasse nen. Ingekomen giften Bij den Heer M. v. Ommeren E. A. f5. Bij den-He 3r H. van Niel Hz. Pen ningen. Cr. f2.50, 7j. fl. N. f2.50 H. fl. Keyzerijk f 1.50. N.N. f2. D« H. IJ. Spoor, die van deu heer Grippeling heeft overgenomen de concessie voor electrische trams in de stad, geeft den Raad kennis dat het voornemen bestaat om over de lijn Verwulft—Raaks—Zijlweg doorloopende wagens te laten rijden van en naar het stationsplein en vraagt daarom toestemming het traject VerwulftRaaks, te vervan gen door een lijn Kruisstraat KrochtNieuwe GroenmarktZijl straatRaaks, Daardoor zal door de Barteljoris- straat en Groote Houtstraat slechts één lijn loopen. De heeren Bos c.s. te Rotterdam vragen den steun der gemeente bij hun concessie-aanvrage aan den minister van waterstaat voor het leggen eener electrische tram Haar lemLeiden en verzoeken tevens de lijn in Haarlem te mogen laten doorloopen tot aan de Groote Markt of Station. De directie van de Haarlemsche paardetram verzoekt den raad de lijn Kruisweg te mogen doortrekken naar het Kennemerplein tot bij het hulpstation der H. IJ. Spoor. Gemeenteraad. Ter Zitting van heden was inge komen een verzoekschrift, van de Noord-Zuid-Hollandsche Stoom tramweg-maatschappij om consessie te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van eene trambaan over aan de gemeente Haarlem toebe- hoorende, onder de gemeente Heem stede gelegen gronden. Te water. Heden middag geraakte een kleine jongen van omstreeks 10 jaar al spelende in de Bakenesser- gracht, door spoedig toegeschoten hulp is men er in geslaagd, den drenkeling te redden, Hij werd door een man naar zijn ouderlijke woning gebracht. Groentenmarkt. Aangev. Aardap. 17 HL. Verk. HL- f 2.—, H.pr. f 0.—, Aangev.. Appelen 27 HL. Verk. 15 'HL L.pr 8,Hpr. 12,Aangev. Peren 11 HL. Verk. 10 L.pr. f7 a 14, H.pr. fAangev. Bloemk. 150 st. Verk. 000 st. L.pr. f 15,H.pr. f 20.Aan gev. manden spinazie, verk. mand L.pr. f 0,—,— H.pr. f0.—Worte len 200 bos verk. 200 bos L.pr. f 4,—f 5 H.pr. f 0,— Sla 0— md. verk. Heereboon. Aangevoerd verkocht mnd. f 0.00 a f 0..— Snijboonen Aangevoerd 0 mnd., verkocht mnd. f 0.00 a f 0. Roode Kool 2000, stuks f3.a 6. Witte Kool 170 stuks f 2.— a f 5.— Savooie Kool 5000 st. f 2.a f 4.. alles per 100 stuks. Botermarkt. Aangevoerd en verkocht op 7 Januari 1907 Boter 40 KG., hoogste prijs f 1.70 laagste prijs f 1.60 per KG. Biggen 19 stuks, verkocht stuks, hoogste prijs f 11, laagste prijs f 8 per stuk. AGENDA voor Donderdag, 17 Januari. Teyler's Stichting. Dagelijks van 11 u. v. m. 3 uur n.m. (behalve Zaterd. en Zond.)de Bibliotheek van 14 u. n. m. (behalve Zond.). len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Museum van Kunstnijverheid. Dage lijks van 10 u. v.m. 4 u. n.m. Zon dags kosteloos. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 u. n. m.: 's-Zondags van 12 3 u. n.m. kosteloos. bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v. m. 5 u. n m. (beh. Zondags en R. K. Peestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n. m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 u. n.m. koste loos. Teyl&r's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Paleis van Justitie, v.m. 10 u. Arr. Rechtbank zitting strafzaken. Brongebomc nm. 8 u Voordrach tenavond te geven door Mevr. Tunus Post en den heer G. J. Arbous. Bovenzaal „Brinkman". n.m. 8 u R. K, Leesvereeniging Spr. de heer J. Roodnat, Hoofd der R. K. Schoolvereeniging albier. Bondsaebouio „St. Bavo" half 9 be stuursvergadering Metaalbewerkers. Gebouw Jongelingsver. n. m. 8 u Chr. Nat. Werkmansbond afd. Haar lem Sor. ds. Otio Schroeke. Kerk Evang. Broedergem. Parklaan. n.m. 8 u. Nat. Chr. Geh. Onth. Ver., afdeeling Haarlem Spr. de heer J. Huizinga. Terrein a/h Stationplein. v.m. 10 u Deurw. Glaser heutverkooping. Overveen. Hotel van ouds 't Raadhuis. Archit. Slot Aanbesteding. Het bouwen van 2 Woonhuizen te Bloemendaal. Politierapport. Gevonden: 1 vingerhoed, 1 por teen onnaie met geld, 1 taxhond, 1 tasch met boeken, 1 manchetknoop. Proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een koperen gewicht tegen 2 jongens, diefstal van een rijwiel tegen 3 jongens, wielrijden .'onder licht. Van perceel 85 aan de Zijlstraat is een thermometer ontvreemd. Uit het voorlokaal van perceel Korte Spaarne is een rijwiel ont vreemd. BURGERLIJKE [STAND. Getrouwd: E. J. Kievit en C. S. Rijbroek. A. C. v. Asten en M. Snel. W. A. Zweeres en C. S. Roe- kens. M. J. Cornelisse en P. C. v. Mook. Getrouwd: F. W. G. Bischot en E. M. J. Kuijken. A. W. den Boer en C. v. Roosenbeek. G. A. Schlötz en P. Bouwman. J. H. v. d. Putte en A. Meiboom. R. Koper en J. Smits. J. G. Better en S. v. d. Meulen. Bevallen: A. v. Tongeren-Lam- merse d. S. H. Scheffer-Waning d. C. v. d. Linden-Sch uten d A. de Jong-Westerhoven d. Overleden: M. P. Richter 64j. Tempelierstraat P. W. Horneer 72 j. Ripperdastraat D. F. Luerhoff 72 j. Raamsingel. BLOEMENDAAL. Brandwonden bekomen. Gisterenavond omstreeks vijf uur bemerkte de heer De Jong, gemeente-opzichter alhier, dat in Hartenlust een lusollantaarn van de straatverlichting in brand stond, lerstond nam hij maatregelen op dat niemand in de onmiddellijke nabijheid bleef staan wegens het gevaar voor uit elkaar springen, en zorgde hij, dat iemand kwam om het vuur te blusschen. Het was Gerrit Sluis, monteur op het tech nisch installatie-bureau van den heer De Clercq albier, die met de con structie van bedoelde verlichting volkomend bekend was. Bij bet uithalen der lamp kreeg deze ongelukkigerwijze de lading benzine over zijn lichaam, waardoor zijn kleeren vlam vatten en hij de straat opholde, achtervolgd door een groote menschenmassa. De beeren De Jong en Poldermans trokken spoedig hunne jassen uit, grepen Sluis, wierpen hem tegen den grond en begonnen op deze manier met hun kleedingstukken de vlammen te dooven, wat hun ook gelukte echter hadden zij niet kunnen ver hinderen, dat Sluis in zijn gezicht en aan armen, banden en polsen brandwonden had bekomen. Het ongeval moet te wijten zijn aan een nalatigheid van den per soon, die belast was met het vullen der lampen, en die vergeten had een dop op zijn plaats te brengen. De heer Sluis is naar dr. Bakker gebracht om daar verbonden te worden. ZANDVOORT. Garnalen vangst. Door A. Paap Wz. alhier, is een schuit aangekocht voor de garna- lenvisscherij, zoodat er thans vijf schuiten voor dat doel albier aan wezig zijn. Door B. en W. is goedgekeurd het bouwplan voor een bodega, te bouwen in den duinreep van den Boulevard de Favauge voor reke ning van den heer M. Schumacher te Amsterdam. HEEMSTEDE. Hot nieuwe Raad huis. De correspondent van de „Te- legr." te Haarlem schrijft: Indertijd noodigden B. nu W. der gemeente Heemstede de heeren Jos. Cuypers, Jan Stui t en Jac. Etmans uit 'n plan te ontwerpen voor een nieuw raadhuis. Het plan werd in 1906 goedgekeurd, de aannemer W. A. v. Amstel nam de uitvoering aan voor plm. f36,000 en thans is die uitvoering zoo goed als ten einde gekomen. Maandagmiddag stelde de burge meester, mr. van Lennep, uw cor respondent in de gelegenheid het gebouw te bezichtigen, en ziehier wat daarvan te vertellen valt. Het nieuwe Raadhuis ligt aan den rijksstraatweg op een stuk grond, dat als park zal worden aan gelegd. De muren zijn van z.g. handsteen gebouwd en zijn zoo goed als zonder versiering. De gevel daarentegen vertegen woordigt een stuk werk van artis tieke waarde. Naar dien gevel geeft een hard- steenen stoep toegang tot een zand- steenen ingang, die door takhouten- deuren kan worden afgesloten. Die ingang, met de aan weerszijden prij kende leeuwen, geeft alreeds een massalen indruk. Boven dien ingang verheft zich een eveneens met zandsteenen ba lustrade omgeven balkon, die grenst aan de raadzaal in de eerste verdie- ding. En dan komt boven dit balkon een zandsteenen plaat, waarin is uit gehouwen het wapen van Heemste de; een gouden schild, waarin zeven canetten, aan weerszijden vastge houden door griffioenen en als be kroning van dit wapen een tegelen wijzerplaat, waarachter de klok ligt verscholen. Een breede monumentale lijst om geeft het geheele gebouw en een toren, waarin een klok met klepel komt te hangen24 meter boven den beganen grond siert het ge heel. Wat de inrichting binnen betreft, het volgende: Door den zandsteenen toegang komt men in een ruime, mooie hal, waarvan aan de rechterzijde zijn gelegen de trouw-, tevens stemzaal, de lokalen voor den ontvanger en daarachter een politiewacht met drie cellen. Aan de linkerzijde vindt men de secretarie, de kamer voor den secre taris, waarin eee brandvrije kluis en de kamer voor den burgemeester. Een met keurig gebeeldhouwde leu ningen afgezette trap geeft toegang tot de eerste verdieping, waar, om niet te uitvoerig te worden, is gele gen de raadzaal, I6Y2 bij o1/2 meier lang en breed, die tot op 2.30 meter hoog krijgt een lambriseering, waar in tevens is gebouwd een oud-Hol- landsehe schouw, en waarbij is uit gebouwd een flinke tribune voor hen, die de raadszittingen willen bij won e n. IessS Op d;e verdieping ligt ook het archieflokaal en zijn tevens reserve lokalen opengehouden voor mogelij ke latere behoefte. De derde verdieping is uitsluitend zolder. Bij alles is de meeste soberheid betracht. Het gebouw, van binnen'geheel in groene kleur geschilderd, is van buiten totaal wit gehouden en doet daardoor in zijn omgeving van groen zoo mooi, dat ieders aandacht er onwillekeurig door wordt getrok ken. Ontwerpers en uitvoerder hebben er alle eer van. EDAM. Raadsvergadering. In de heden gehouden raadsvergadering waarin eenige adminissratieve zaken werden afgedaan), werden door den burgemeester woorden van waar deering gewijd, aan den heden ontslapen oud-secretaris, den heer D. Schellinger, die méér dan 40 jaren zijn krachten aan de gemeente heeft gewijd. Door applaus toonde de vergadering instemming. Landbouw en visscherij. Keuring van fokhengsten. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat de gewone Rijksvoor- jaarskeuringen van tot dekking be stemde hengsten in 1907 gehouden zullen worden voor Zuid-Holland op 13 Febr te Rotterdam. voor Noord-Holland 19 Febr. te Haarlem. Aanbestedingen. 's-GRAVENHAGE, 15 Januari. Aan het ministerie van justitie is aanbesteedhet driejarig onder houd, van 1 dezer tot 31 Decem ber 1909 lo. van het rechtsgebouw, het huis van bewaring, 't rijksopvoe dingsgesticht en{|de strafgevangenis te Alkmaar. Minste inschrijvers Voor het gerechtsgebouw S. Koster, Alkmaar f 1750; voor het huis van bewaring P. v. d. Waal, Alkmaar, f 1176 voor het rijksopvoedings- aesticht S. Koster, Alkmaar f2150 en voor dc strafgevangenis dezelf de, f 1850. Officieel bericht. De directeur-generaal der poste rijen en telegraphie maakt bekend, dat, mot ingang van 22 Januari a.s., het post-, telegraaf- en telep- hoonkantoor te Beverwijk op werk dagen zal opengesteld zijn van 7.30 uur voor- tot 8.30 uur namiddags. (Greenwichtijd.) De diensttijd op Zon- en feest dagen blijft onveranderd. (Stct.) BURGERLIJKE STAND. LISSE. Ondertrouwd: S. Algers en E. Beukers. Bevallen: K. C. KrüsschellVan den Broek z. Th. M. van Graven Faas z: A. C. van Turenhout Van der Gugten d. C. A. Nieu- wenhui*Hagen z. NOORDWIJK. Geboren: Elisabeth, d. van J. Smit en A. van Beelen. Getrouwd: Johannes Caspers 41 j. en Susanna van Zijp 38j. wed. van L. van Rijn. Overleden: Jenneke van den Bogerd, 77 j. geh. met Willem Ma- rinis. N OORD WIJKERHO UT. Bevallen: N. van StijnDuiven voorden d. H. SeijsenaarDuiven voorde z. Ondertrouwd: W. M. Ruigrok en S. van Stijn. C. Heemskerk en H. Koster. Gehuwd P. Opdam en M. Heems kerk. WARMOND. Geboren: Theodora Maria Petro- nella, d. van W. P. Alkemade en Th. L. de Haas (overleden). Overleden: Petrus van Heteren 74 j. echtgenoot van Huberta Juffer mans. Een levenloos aangegeven kind van C. Wilbrink en M. van Dam. In de kerken van het bisdom Den Bosch werd Zondag voorlezing gegeven van een schrijven van Z D. H. Mgr. W. van de Ven, Bis schop van 's-Hertogenbosch, over de opvoeding der kinderen. Wij komen op dit belangrijk schrijven terug. Naar „de Resbd." uit goede bron verneemt heeft de heer Théo Mol- kenboer, kunstschilder te Amster dam, in opdracht gekregen, naar oud-Hollandschen trant, het portret te schilderen van den kunstlieven- den Deken van Ouderkerk: Mgr. J. J. Graaf. Maestro Perossi is dezer dagen telegraphisch naar Madrid ontboden om daar zelf de opvoering van twee zijner oratoria te leiden. Daarop zal de directeur der pauselijke kapel een kunstreis door de groote steden van Spanje en Portugal onderne men. Het kaas-contröle-station Zuid-Holland. Op een openbare vergadering, te Bodegraven gehouden, en uitgeschre ven door eenige firma's te Rotter dam, Gouda, Haarlem en Amster dam, handelend in kaas, ter be spreking van de vraag Is aanslui ting bij het Kaas-contróle-station Zuid-Holland gewenscht is naar de „N. R. Ct." mededeelt de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen De vergadering van kaashande laren en kaasbereiders, gehouden te Bodegraven den 15en Januari 1907, spreekt als haar overtuiging uit 1. dat het vaststellen van een mi nimum grenscijfer vau 40 procent vetgehalte in de droge stof voor eerste soort Goudsche kaas, niet goed te keuren is, omdat daardoor wantrouwen en verwarring zal ont staan tusschen kaas uit volle melk en die uit licht ontroomde melk ge maakt en zoodoende de reputatie der werkelijk eerste soort volvette kaas zal worden geschaad 2. dat het aanbrengen van een ingedrukt merkstempel den verkoop van prima be waarkaas zal bemoei lijken en dus nadeel zal berokke nen aan de producenten, die zich door aansluiting aan het„Kaascon- tröle-station Zuid-Holland", daartoe verbinden 3e. a. dat het daarom wensche- lijk is, in het belang der volvette kaas-industrie, het percentage vet gehalte in de droge stof voor eerste soort Goudsche kaas, onder contróle gemaakt, in de statuten van het Kaas controle station Zuid Holland niet vast te stellen, doch alleen ga rantie te geven voor absoluut zuivere volvette kaas; b. dat een eventueel aan te bren gen cöntrolemerk, duidelijk afwij kende van dat door het kaas-con trole-station Noord Holland, voor Edammers vast te stellen, alleen zal worden aangebracht op volvette Goudsche kaas en alvorens tot de verplichte stempeling over te gaan, hieromtrent alsnog in overleg te treden met producenten en hande laren. Besloten werd deze motie ter kennis te brengen van het hoofd bestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en van het Kaas-contrólestation Zuid Holland. AMSTERDAM, 15 Januari. K o ffi e. Afgedaan: 332 bu. Kajoemaas, alh. gedopt, ex Prinses Sophie; 50 bn. Geboegan Liberia, ex Koning Willem III; 499 bn. Liberia, ex div. schepen 120 bn. Preanger Liberia, ex La woe. Suiker. Biet-vast, per Febr. f 10"/8 gedaan en geboden. Tabak. Bij vervroegde inschrij ving werden verkocht 46 pi-'. J.r n als: 44 pk. Konajan en 2 pk. WK tot ca. 38 ets. at uii dc L. (j.t afgedaan 754 pk. Java, als: 117 pk. Tambo tot ca. 26 ets., 100 pk. dito LMR tot ca. 35 ct., 56 pk. MR Loe- madjang tot ca. 22 ct., 30 pk. MR& Co dito tot ea. 22 ct.. 380 pk. MEA tot ca. 181/2 ct., alles aangekondigd bij inschrijving op 18 dezer, bene vens 71 ok. SDM Parée ex Thuringen tot ca. 16 pk. SCHIEDAM, 15 Jan. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 10.V4 per Ned. vat, zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn flauw. Spoeling per ketel f 0.90. O— O 1.50 160 0.— 0.— 1.90 2 20 AARDAPPELEN. Prijzen onveran derd. Friescbe Muiz»n Borgers Geeltjes Bla W rD Bonten Blauwe Poters Geldersche Blauwen Bonten Zeeuwsche Eigenheimers Blauwen Bonten Eigenheimers Zand Aanvoer 2 1 ad meen. 1.70 1.— 2.10 1.70 0.— 240 2.50 1.40 1.— 2.30 1.10 2.80 2.10 0.— 2 60 2.60 1 50 1,60 BROEK OP LANGENDLJK. 14 Jan. KoolRoede f 2.50 a 7.gele 1.50 a 6.50. witte f 1.50 a 7.per 100, Uien f 0.90 a 1.per 50 Kg. BODEGRAVEN 15 Januari. Kaas. Aangevoerd S7 wagens, te same» 3355 stuks, wegendepl.m.20,130 kilo; le soort Goudsche f 31,— A 32,50, zwaardere f 33,2e soort f 29.50 4 30,50. Derbykaas, le soort f A Edammerkaas, le soort f A Handel vlug. BEVERWIJK. De prijzen der vruch ten aan den afslag waren als volgt Wortelen f 10.a per 100 bos. Aardappelen Klei f 2a f 0.Zand dito f 3.afO,Uien f 1,60 a 1.75 Andijvie f0.a f0.per 100 str. Koolrapen f 3.a 4.per 100 Ap pelen f 5.a f 11.Peren f 4.a 6.— Kool Roode f 3.a 7.Savoye f 3,— a 7,Bieten f 1,25 per 100. LEIDEN, 15 Jan. (Vette-Var- keusmarkt.)Aanvoer 203 stuks. Prijs f 0.45 a f 0.43 per kilo. Handel vlug. PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 263 run deren, waaronder 175 vette a.a60c. 75 llstieren. f0. a f. p. k 59 v. kalveren f0,?5 A f 0,95 199, nuchtere idem f 12 A f25 per stuk, 22 paarden, f a 0 840 schapen A f,0— en 000 lammeren, f aprijsh. vlug, 272 v. varkens f 0,41 sf0,42, per kilo, vlug; 28 magere id. 18. a f 25 per stuk. 263 Biggen f7 a 11. 20 zak peren f "S»~ a f 1.25, 30 zak appelen f 2 a f 2.50 p. zak. 70 ganzen f 3.a f 3.25, 35 zwanen f 5.a f 5,50. Eieren Kip- f 0.a f 0per 100 stuks. 16 Januari. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co. Torige soers Heden. South Pac 8h. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topekr. Sb. '2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common W all: si- Norfolk Sb. Cnion Sh. Sou'hern Ra. Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Rusland Hope Consols Amer. markt vast. Russen beter. Kon. Petroleum prijshoudend. Tahak-mirkt hooger. ICimberl-v willig. 94"'8 953/4 101/4 101/2 2S'/s 283/4 498/4 501/M 1061/2 10678 27V8 271/8 29i/2 297/8 61 *1 IS' j 1*% 18OI/2 81 i21/4 821/n 44-/4 451/4 431/2 421/ 401/4 401/2 291/g 29 461/2 461/4 40 735 731 15*/8 15 Vit 483/4 497s 481/4 471/4 220 223 733/4 74 743A 741/2 12. VII. Deze was geen andere dan Martin. Dö politiecommissaris, die dezen ge tuige opgespoord had. fluisterde den rechter iets toe en deze begon zijn verhoor. '.'Gij hebt den commissaris van po litie verteld, dat gij getuige waart van een twist dien de kolonel met een zijner beambten heeft gehad. Wat weet ge daarvan te zeggen?" Martin sloeg de oogen neer en draaide met gemaakte verlegenheid zijne muts tusschen de vingers. Eerst toen de rechter zijne vraag met meer nadruk herhaalde, antwoordde hij bedeesd- „Ach mijnheer, indien ik had ge weten, dat de heer, die mij iets vroeg tot de politie behoorde, zou ik zeker niets gezegd hebben. Ik weet niets, in tgeheel niets!" „Ik moet u opmerken, dat ge ver plicht zijt alles te zeggen, wat ge weet, en dat ge u aan straf blootstelt, indien ge iets verzwijgt. „Ach heve hemel, wat heb ik toch gedaan 1 jammerde Martin. „Hoe zal het mij gaan, indien de boschwachter het verneemt?" „Maak u niet ongerust. Waarom zijt ge bang voor den boschwachter?" „O, hij een driftig man, mijnheer! Hij zou mij doodslaan, indien hij hoort, dat ik van hem gesproken heb. Ach, ik smeek u, verraad mij toch niet aan hem De rechter wisselde een blik met den commissaris en ging voort tot Martin „Wees maar niet bang! De bosch wachter zal u geen leed doen en ge moet ons de waarheid zeggen. Ge hebt dus geen twist afgeluisterd tusschen Hagemeister en den kolonel." „Indien u het toch reeds weet, mijn heer, helpt mij het ontkennea niet." „Wanneer had die twist plaats en Waar?" „Gisteren op den breeden weg aan den kant van het bosch. De kolonel kwam terug van zijn rijtoer en haalde den boschwachter in." „Hoe kondt gij getuige wezen van hun gesprek? Zagen u de twee man nen niet?" „Neen mijnheer, dat konden ze niet, ik lag aan den anderen kant van den weg achfer eene heg en hield mijn middagslaapje; het was zoo vre°selijk heel „Goed! En wat heb je gehoord?" „Och, lieve hemel, mijnheer, moet ik dat zeggen? Dat waren toch in?ar particuliere zaken, die geen menscli aangaan, en ik was zelf beschaamd, dat ik geluisterd had. „Laat die beoordeeling aan ons over en vertel maar de waarheid." „Welnu dan, in Gods naamDe kolonel scheen zeer slecht geluimd te zijn en maakte den boschwachter da delijk eenige opmerkingen, en daar beiden een hevig karakter hebben volgde het eene woord op het ander." „Neen man, hiermee zijn wij niet tevreden," viel de rechter hem in de rede, „aan den commissaris heb je veel meer verteld. Ook zeidet gij zelf, dat ze over particuliere zaken spraken, bijgevolg hebt ge ook gehoord, waar over het ging. „Ja, ze spraken ever den jongen ba ron Herbert en over Anna van den boschwachter." „Hoe kon daardoor een woorden wisseling ontstaan?" „Och, mijnheer de rechter, dat is eene teedere zaak, en ik weet werke lijk niet „Geene omwegen, man, we vragen niet uit nieuwsgierigheid maar uit plicht en kunnen daarom geen genoe gen nemen met halve antwoorden Spreek dus ronduit. Wat was het:" „Wel, wat zou het geweest zijn, mijnheer! De baron verweet den op zichter dat hij nalatig was en de bosch wachter den baron, dat hij beter deed op de ondeugende streken van zijn zoon te letten, dan op iedere kleine fout van zijn onderhoorigen." „Mij dunkt, dat dit leugenachtig klinkt. Zoo vrijpostig zou de bosch wachter tegenover zijn heer nier we zen." „Indien u mij niet gelooven wil. mijnheer de rechter, des te beter. Dan zal de boschwachter geenegreden heb ben zijne woede aan!mij te koelen. Doch dan verzoek ik u tevens, mij het gansche verhaal te willen schen ken „Nu, spreek maar verder! Wat, antwoordde de kolonel?" „Hij werd erg boos en zei den op zichter, dat het hem vrij stond den dienst te verlaten, indien hij wilde." „Hij dreigde hem dus met ontslag. En nam de boschwachter het aan?" „Nog meer dan dat! Hij gedroeg zich zeer brutaal tegen den kolonel én zei, dat bij reeds lang van plan was geweest wegens het weinige loon en het slechte huis den dienst te ver laten en nu stond zijn besluit vast, Hij zou vertrekken, al moest hij ook de zwijnen gaan hoeden, want dit deed hij nog liever dan zulk een heer die nen." „En gingen ze daarop van elkan der?" „Ja, de kolonel zette zijn paard in draf en riep den boschwachter nog iets toe, dat ik niet verstaan kon. Doch het moet wel iets zeer ergs ge weest zijn, want de boschwachter pakte het geweer van den schouder en een oogenblik dacht ik, dat hij op onzen heer wou mikken. Ik was zoo ver schrikt, dat ik onwillekeurig een gil gaf; de boschwachter schrikte en z>Ue het geweer af. Wanneer hij mij ge zien bad, zou het mij niet goed ge gaan zijn. Daarom kroop ik nog v;.st-r onder de heg en zoodoende zag hij mij niet, Ondertusschen was de kolo nel uit het gezicht en de boschwach- ter wierp het geweer vloekend over den schouder, balde nog eens dreigend de vuist en lprornde noR waar van ik alleen het woord „sterven" of iets dergelijks verstond. Het kon ook wat anders geweest zijn. want ik was zoo verschrikt, dat mij de ooren suis den en ik niet wist waar ik stond. Eene geruime poos later kroop ik uit mijn schulhoek te voorschijn en ijlde naar huis." „H.t is goedl Nov eene vraag: Gelooft ge zeker, dat de boschwachter op den kolonel schieten wilde, toen hij het geweer van den schouder nam?" Wordt vervolg Ij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3