Donderdag 17 Jan. 1907 No. 6503. 31s" Jaargang, Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een treurige Geschiedenis. BUITENLAND. BINNENLAND. I ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Reeds enkele malen heeft onze rubiek „Binnenland" een en ander vermeld over de staking te Rijssen. De geschiedenis mag dus geacht worden bekend te zijn, in hoofd zaak ten minste. Herhaalde keeren is op de firma Ter Horst en Co., op wier jute- spinnerijen en weverijen ruim 1000 arbeiders werk vinden en voor een gedeelte hun brood, voor een ge deelte minder dan dat, een beroep gedaan om verbeteringen in te voeren, Het heele verloop dezer staking, inderdaad eene treurige geschiede nis, zullen wij hier niet geven. Alleen enkele cijfers. Er moest en zou lotsverbetering volgen, nadat alle partijen tot de overtuiging gekomen waren, dat lotsverbetering en loonsverbetering inderdaad ge biedende eischen waren. Ongezond en langdurig is te Rijs sen de arbeid en de loonen zijn buitendien zeer karig. Eene Commissie uit de voornaam ste personen van Rijssen bestaande (Rijssen is een onaanzienlijke stedeke tusschen Deventer en Almelo en telt 6000 inwoners) zou zich gewend hebben tot de firma Ter Horst en Co., werd eerst verzekerd. Dit bericht blijkt nu onjuist. Er werd desondanks eenige lots verbetering ingevoerd voor een 350 arbeiders of ongeveer het derde gedeelte van het personeel. Nu on langs beproefden de lieeren Mr. Aalberse (Kamerlid voor Almelo, tot welk district Rijssen behoort), llovy, Henri Polak en Van Vliet (Kamer lid en voorzitter van„Patrimonium") om door eene bespreking met de heeren Ter Horst en Co. aan het droeve geschil een einde temaken. Een eerste onderhoud leidde tot geen resultaat. Welwillend werden de heeren ontvangen had het onwelwillend moeten zijn? maar de firma bleef bij haar besluit: geen onderhandelingen, tenzij met de eigen werklieden; handhaving van de loonsverhooging met 9000 gld. 's jaars en niet met 16000 gld, gelijk de eisch der werknemers was. Een tweede onderhoud den volgen den dag was even vruchteloos en bracht alleen de belofte, dat de fir ma eene Commissie uit de werk lieden wei ontvangen wilde, om met haar te spreken. „De indruk", aldus verklaart de heer Hovy, „dien ik van de toe standen te Rijssen ontving is, dat ingrijpende veranderingen zullen moeten komen, zoowel in het be lang van de fabrikanten als van de arbeiders. Gaarne erken ik, dat de heeren T. H. Co. voor een moei lijk probleem staan; en gaarne neem ik hun verzekering aan, dat de concurrentie steeds lagere prijzen afdwingt, zooals zij zoo welwillend waren ons met de stukken aan te toonen; doch de in de fabrieken gevolgde methode is, dnnkt mij, niet vol te houden." Hoe deze treurige geschiedenis eindigen zal? Zeer waarschijnlijk tot groot genoegen van het socia lisme, dat ook uit deze zaak ijve rig munt slaat en alles doet om het vuurtje der ontevredenheid aan te bakkeren. Met groote letters drukt „Het Volk" boven zijn jongste nommers: „De brute weigering der firma I er Horst om zelfs maar te onder handelen, is een slag in het aan gezicht van het heele georgani seerde proletariaat. Arbeiders, gij kunt terugslaan door uw onbekrompen steun aan de stakers Onze administratie neemt gaarne g lten in ontvangst." „De slaven zijn eindelijk opge staan tegen hunne barre meesters. Arbeiders, zorgt dat zij niet weer in den ouden achterlijken toestand behoeven terug te val'en. Zamelt alom geld in." Aldus „Het Volk", die het den „Christelijken" Dr. A. Kuyper b.v. al zeer kwalijk nam, dat hij niet dadelijk partij koos voor de arbei ders. Dr. A. Kuyper, die echter niet rood op de graat is, maar evenmin een stilstaander schrijft nu in „De Standaard" van gisteren „Het is uitnemend, dat de H.H. Aal berse, Hovy, Polak en Van Vliet nog eens naar Rijssen zijn getogen. Het gaat niet aan, dat de fabrikant, tegenover wien de staking op touw is gezet, zich maar aldoor van den domme houdt. Dat zich terugtrekken in business-ge- heimzinnigheid, waar de welstand van heel een bevolking op het spel staat, is uit deu tijd. Van tweeën één: Er is misbruik ran de bevolking ge maakt. of niet. Zoo niet, toone men dat dan aan met de cijfers. En zoo wel, laat er dan spoed worden gemaakt, om zoo onhoudbaren toestaud te verbeteren. In de „Standaard" van heden gaat hij nog een stapje verder en zegt Nu blijkens de mededeeling van den heer Van Vliet alle onderhandeling te Rijssen is afgebroken, is het bieden van hulp gebiedende plicht geworden. Van meet af hebben we in dit geding een weldoordachte houding aangenomen. We hebben het voor en tegen tot zijn recht doen komen, en de mogelijkheid erkend, dat de eischen der stakers op de gesteldheid van her bedrijf konden af stuiten. En nog blijven we raden, dat de stakers, zoodra een billijke regeling te verkrijgen is, niet te sterk op hun stuk zullen blijven staan. Er is uit Rijssen een kreet uit diepe ellende opgegaan, en die kreet moet in alle kringen gehoor vinden. Hier is geen quaestie van boos en wil lekeurig opzet. Er is geen quaestie van misbruik maken van den toestand, om den patroon het geld af te troggelen. Er heerscht te Rijssen in de arbeiders kringen een toestand, die niet mag be stendigd worden. Vooral de tegenwoordigheid van den heer W. Hovy in de commissie in ons volkomen waarborg, dat hier verandering in den toestand moet komen en we zeg gen hem openlijk dank, dat hij op zijn hooge jaren zich met zulk een ernstige liefde het lot der ellendigen heeft aange trokken. Ook hij verlangt, dat er klare wijn geschonken Worde, overtuigd hls iedereen, die verder ziet dan de lengte van zijn neus, dat de op lossing van het sociale vraagstuk allerminst bevorderd wordt en de toestanden op gewenschte wijze verbeterd door struisvogelpolitiek. Wie eerlijk is, heeft nog altoos het recht, een recht dat niemand hem ontnemen en dat hij al- tijd als zijn beste y/apen gebrui- ken kan, om zijne zaak open te leggen en de feiten te doen getui gen en spreken. En de openbare meening is wel een poosje te misleiden, maar niet bij voortduring, niet waar de cijfers en feiten, brutaal als het moet, de leugen aan den schandpaal spijke ren. Aan het dilemma van Dr. Kuyper valt niet te ontkomen. En lang wachten met een bevredigende oplossing kan den werkgevers niet anders dan nadeelig zijn. Ook bij de publieke opinie. Moge daarom spoedig die treurige geschiedenis tot de geschiedenis behooren L. ITALIË. Gisteren spraken wij over de reis van Mgr. Dadolle, bisschop van Dijon naar Rome. De prelaat kwam Vrijdag-middag aan, ginë direct naar het Vaticaan. Des anderen daags heel in de vroegte bracht een hooggeplaatst geestelijke Mgr. Dadolle een bezoek. Den eigen dag vertrok deze weer naar Parijs, waar hij Maandag terugkwam, met zich brengende zekere instructies des Pausen. Een aardig ongeval is den socia- listischen hoofdleider en Kamerafge vaardigde Ferri overkomen. Den 14en dezer maand hield hij te Genua in den Schouwburg voor ruim 2000 personen eene redevoe ring. Om met meer klem de bour geoisie de waarheid te kunnen zeg gen, stapte hij naar voren, balde de vuisten en verdween eens klaps in het hokje van den souffleur. Verschrikt snelde men hem te hulp en redde hem uit zijne be nauwde positie. Een vroolijk oogenblikje volgde en Ferri zette zijne reden voort. FRANKRIJK. De minister van Buitenlandsche Zaken Piehon is over de Vredes- onferentie door de „Matin" geïn terviewd. Piehon verklaarde groote ver wachtingen te 1 lebben van de ko mende Haagsohe conferentie. Wel betwijfelde hij, of de eeuwige vrede het gevolg zal zijn van de bespre kingen, maar hij verklaarde zich overtuigd te houden, dat de con ferentie de handelingen op scheids rechterlijk gebied zal ten goede komen en de werking van interna tionale commissies van onderzoek, welke reeds zulke kostbare diensten hebben bewezen, zal vergemakke lijken. Vele oorlogen, door geschiedkun digen onvermijdelijk verklaard, wa ren dit geenszins. Voortaan zou z. i. het meerendeel der conflicten kunnen worden be zworen, wanneer de belanghebbende partijen slechts tijdig mochten willen gebruik maken van de middelen ter voorkoming van strijd. Wanneer het scheidsrechterlijk beginsel veld wint besloot Piehon dan komt dit, omdat vraagstuk ken op het gebied van vrede eu van arbitrage vioeger slechts werden bestudeerd door wijsgeeren, rechts kundigen en door theoretici, terwijl ze nu officiéél worden behandeld door verantwoordelijke Regeeringen. Derde Alg. Verg. der Bisschoppen. De eerste ochtendvergadering was bepaald op 10 uur. Wegens de ligging van het kasteel la Muette (op den zoom van het Bosch van Boulogne, buiten Parijs) waren er slechts weinig nieuwgierigen in den omtrek. Een honderdtal misschien, niet meer. Tien minuten over 9 kwamen de eerste prelaten aanom 10 uur waren allen nagenoeg aanwezig. Op uitnoodiging van Mgr. Fulbert Petit, aartsbisschop van Besanjon, begaven zich de kerkvorsten naar de kapel van 't kasteel, waar het „Veni Creator" gezamenlijk gebeden werd. Graaf en Gravin de Franqueville zeiden nu tot dc prelaten, dat zij la Muette beschouwen konden als hun eigen huis, waarop dezen zich naar het vergaderlokaal begaven, Om 20 minuten over 10 werd de zitting geopend. Er waren in 't geheel 81 personen aanwezig. Onder degenen, die als afwezig opgenoemd werden gisteren, bevond zich ook Mgr. Péchenard; daar Mgr. Dadolle uit Rome (zie „Italië") de bullen voor den nieuwbenoemden bisschop meegebracht heeft, kon deze wel ter vergadering verschij nen. Ook was tegenwoordig, en wel met bijzondere toelating des Pausen, Mgr. Déchelette, ofschoon slechts als hulp aan ZEm. kard. Coullié toegevoegd en dus feitelijk buiten den kring dezer vergadering geslo ten. 1 e Coadjutor van ZEm. Kard. Richard en de Coadjutor van Ka merrijk waren reehtens aanwezig, terwijl ZEm. Kard. Richard wegens zijn hoogen leeftijd de ochtendzitting niet bijwoonde, welke trouwens slechts één uur duurde. Vastgesteld werd het werkprogram en de wijze van vergaderen. Er werden vier Commissies ge vormd. De eerste zal zich bezig houden met de quaestie van de uitoefening van deu Eeredienstde tweede met den penning voor den eeredienst, zoowel voor ieder bisdom in 't bijzonder als voor de algemeene verdeeling over heel Frankrijk; de derde met de groote en de kleine seminariesde vierde met de woon plaats der pastoors, de vrome stich tingen en dergelijke. Voorzitters dier Commissies zijn de drie Kardinalen: Em. Richard, Coullié, en Lecot en Mgr. Fulbert- Petit van de vierde. Op 't middaguur waren alle pre laten, uitgenomen 5, de gasten van graaf de Franqueville. 36 hunner zaten aan met gravin de Franque ville in de eetzaal des kasteels40 met graaf de Franqueville in eene andere zaal. Om twee uur werd de middag zitting geopend, waarbij ZEm. Kard. Richard voorzat. Er wordt verzekerd door iemand, die vroeger altoos uitmun tend ingelicht bleek dat de twee de zitting van zeer groot belang geweest is. De groote, de gewichtige vraag werd gesteld„Heeft 's Pausen jongste Encycliek het dsn Katho lieken onmogelijk gemaakt, om in Frankrijk tot een regeling van den openbaren eeredienst te komen, zich steunende op eenig artikel uit de wet van 1881 of van 1901of wel heeft Pius X, door de bisschop pen het standpunt van het gemeen recht aan te wijzen, hun stilzwij gend toegestaan, om zich van ge deelten der wet te bedienen, ten einde tot een regeling van den opeubarens eeredienst te komen." Onmiddellijk openbaarden zich twee stroomingen. Zeker getal pre laten helden over tot de meening, dat de quaestie diende opgelost te worden gelijk het eerste gedeelte aangafde anderen waren de tegen overgestelde meening toegedaan. Om half vijf eindigde het debat en werd besloten, dat men zich in dezen tot den H. Stoel wenden zou. Op een zeer veilige manier zal de vergadering zich met het Vaticaan in verbinding stellen. Tot het ant woord ingekomen is, zullen middeler wijl anderen gedeelte van het pro gram behandeld worden. AMERIKA. Zooals men weet hief president Roosevelt indertijd een negerbatal jon op, dat betrokken was geweest in de muiterij te Brownsville. Hij liet daarmede gepaard gaan een verbod voor de ontslagen negers om eenige burgerlijke betrekking in dienst van den staat te aanvaar den. De president heeft echter, naar aanleiding van dit bevel, in den Senaat zooveel tegenstand onder vonden, dat hij gedwongen is om dezen maatregel op 'te heffen. De ontslagen zwarte soldaten mo gen nu naar ambtelijke baantjes omzien. ENGELAND. Het achtste internationale con gres voor volkshuisvesting zal in 1907 in Engeland worden gehouden. Verschillende plaatselijke comité's bereiden reeds tentoonstellingen van modelwoningen voor. Voor het noorden van Engeland zal eene belangrijke tentoonstelling in New castle worden gehouden in Juni a.s. De bedoeling is alleen, zeer een voudige typen toe te laten en die in vier klassen in te deelen: le. Woningen tot een maximum prijs van f2220, bevattende «en groot woonvertrek, twee slaapver, trekken, keuken en badkamer; 2e. als boven, met drie slaapver trekken, tot een maximum-prijs van f2700; 3e. als boven, met een pronkver- trekje, tot een maximum-prijs van f3000, en 4e. een zeer eenvoudig type, al leen bestemd voor een oud echt paar of jonggetrouwden, met slechts een slaapvertrek. Maximum-prijs f1900. In deze prijzen is alles begrepen ook architectuur,maar niet den prijs- van den grond of die van den aan leg van wegen. Opgemerkt wordt, dat de prijzen iets hooger zijn dan bij vorige ten toonstellingen, maar dat was niet te mijden, omdat bouwmaterialen ter plaatse bijzonder duur zijn. Voor Nederiandsche toestanden is opmerkelijk, dat bij elke woning op een badgelegenheid wordt ge rekend en dat de stichtingskosten aanzienlijk schijnen. RUSLAND. Nieuwe gewelddadigheden wor den uit Warschau gemeld. Zoo drong dezer dagen een sterke afdeeling politie een chemische fa briek te Warschau binnen en nam hier, na een pijnlijke huiszoeking, waarhij vele geweren en revolvers werden gevonden, 54 arbei-lers ge vangen, die volgens officiëele ver klaring zouden behooren tot de strijdorganisatie van de sociaal-de mocratische partij. Een bende van i win tig met revolvers gewapende jongelieden deed een inval in e- n fabriekskantoor. De indringers ge lastten het personeel de handen om hoog te steken en begoten daarna de aanwezige voorraden met zwa velzuur. Toen eenige beambten zich wilden verzetten, werd een van hen gedood, en werden twee anderen gewond. Toen het vernielingswerk voltooid was, verlieten de indringers ongehinderd het gebouw. Vrijdag werd het station Ostro- wice door een bende overvallen; uit de kas werden 2700 roebels geroofd. De het station bewakende soldaten gaven vuur en verwondden twee aanvallers, de overigen wisten te ontkomen. Te Warschau nam de politie, door een beroofde gewaarschuwd, een bende gevangen, die in den laatsten tijd in de nabijheid van het goede renstation van den spoorweg War schauWeenen zich aan ergerlijke rooverijen schuldig maakte. Bij de arrestatie boden de bandieten hevi- gen tegenstand, waarbij eenige doo- den en gewonden vielen. Perzië. Volgens een tebgram aan de New-York Hei aid geeft de Perzische troonsopvolging toch wel tot eenige moeielijkheden aanleiding. Zoo heeft de oudste broeder van den Sjah zich door morphine van het leven willen berooven, omdat de Sjah hem niet tot gouverneur van de provincie Fars wil benoe men. Zijn tweeden broeder heeft hij door een andere daad vertoornd hij heeft n.l. afgekondigd dat de firmans, die de vorige Sjah in de laatste vier maanden voor zijn dood uitgevaardigd heeft, ingetrokken worden. Juist bij die firmans had de Prins vele gunsten verworven, o. a. een vermeerdering van jaargeld van 12,000 pond sterling. MAROKKO. Ook van Spaansche zijde wordt nu bevestigd, dat de Fransche en Spaan sche eskadersin Marokko zullen wor den teruggetrokken. Volgens een telegram uit Madrid werd in het Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat tengevolge van Raisoeli's vlucht de redenen welke de aanwezigheid der Fransche en Spaansche oorlog schepen in de wateren van Tanger rechtvaardigden, verdwenen zijn. De oorlogschepen zullen daarom worden teruggeroepen, wanneer de sultan de organisatie der politie waarborgt. De Spaansche ministerraad heeft den minister van Buitenlandsche Zaken gemachtigd, daarover met Frankrijk in onderhandeling te treden. Volgens een bericht van de „Daily Telegraph" uit Tanger is te Mogador een nederzetting gevestigd te* ver koop van Chassepotjjeweren en pa tronen, welke aan alle inboorlin/en worden aangeboden, die naar het bin nenland trekken. Korte Berichten. Te St. Petersburg heeft de Gouver neur generaal een bevel uitgevaardigd dat eigenaars en huurders van huizen waarin bommen en ontplofbare stof fen gevonden worden, voor den krijgs raad moeten komen: dat zij tot een boete van 3000 roebels kunnen ver oordeeld worden, die, wanneer ze niet betaald wordt, door dr e maanden hechtenis kan worden vervangen. In politieke Spaansche kringen wordt de toestand van het kabinet als weinig standvastig beschouwd. Den geheelen dag worden groote voor zorgsmaatregelen genomen in den om trek van het paleis van justitie, President Roosevelt is voor een deel teruggekomen op zijn bi» ui' tot ontbinding van hei neger-h-gi ment van Biow.o-vilie dut zoovel storm heeft verwekt. Hij ir»k n.l. de bepaling in dal de uiihk^r negers niet meei benoemi«aar zuhe.i zijn tot betrekking n. De bladen meiken op, dut Roo sevelt hiermee erkent een fout te hebben begaan, (wat met dat al nog beter is dan een fout te be steuaigen.) Geen tannel, die Engeland met Continent verbindt. Zoo vindt ook de Daily Tele graph" Zonder eenige terughou ding veroordeelt dit blad het plan. Men zou evengoed aan een com pagnie van lieden, die zich philan- tropen noemen, vergunning kunnen verleenen, om een onderaardsche gang te graven, naar de kelders van de nationale bank. Volgens een telegram, door den Perzischen gezant bij ons Hof ont vangen, is de dag van de kroning van den nieuwen sjah bepaald op 10 dezer. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin waars hijnlijk in dit voorjaar aan Zeeland zal brengen, verneemt Zelandia, dat dan ver moedelijk twee dagen zullen besteed worden voor het bezoek aan Zuid- Vlaanderen. Op een daarvan zal H. M. de de Koningin des morgens van uit Vlissingen met een der provinciale booten naar Breskens stoomen en van daar uit een rijtoer maken door de verschillende gemeenten van het vierde district, 's Avonds keeren de Koningin en de Prins naar Middel burg terug, alwaar wordt overnacht. Op den tweeden dag wordt naar Terneuzen gevaren en alsdan een rijtoer gemaakt door de gemeenten van het 5e district en vermoedelijk van uit Walsoorden naar Middel burg teruggekeerd. Behalve enkele gestichten, zullen vermoedelijk ook enkele inrichtin gen van nijverheid worden bezocht. Het bezoek aan Zeeland zal ver moedelijk een geheele week duren ook zullen waarschijnlijk Goes en Zierikzee worden bezocht. AGITE MA HON AGITATE. Maar gelijk het nu staat, is het aller plicht en roeping, om steun te verleenen aan wie zichzelf niet helpen kunnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1