STADSNIEUWS. Strafzaak De GeerDe Montlgny. Naar aanleiding van het uit „De Standaard" overgenomen bericht, betreffende het in hooger beroep gaan van Jhr. De Geer, zegt de „Telegraaf' inlichtingen te hebben ingewonnen. Wij kunnen mededee- len, dat aan het parket van het O. M. der Amsterdamsche Rechtbank daarvan niets bekend is. Een goede maatregel. Jaren geleden, toen wijlen de heer Hulst nog burgemeester van Havelte was, werden bij hem en anderen herhaaldelijk des nachts de glazen ingeworpen, zonder dat de daders ontdekt konden worden. De gemeenteraad besloot eindelijk, dat voortaan vernieuwing van moedwil lig verbrijzelde ruiten uit de ge meentekas zou worden betaald. Dit openbaar gemaakt besluit bleek doeltreffend dadelijk hield de bal dadigheid op. Naar wij vernemen, zou thans ook te Staphorst, waar, zooals men weet, het verbrijzelen van glazen, zoowat wekelijks voorvalt, het ne men van dergelijk besluit in over weging genomen zijn. Ede. Men seint uit Wageningen aan het Hbld. De gisteravond gehouden verga dering der Chr.-Historische kies- vereenigingen had een zeer rumoerig verloop. Men is niet tot een besluit kunnen komen. De groote meer derheid der vergadering bleek er echter niet voor om den anti revo lutionnairen candidaat jhr. Citters over te nemen. Ds. Leenmans te Bennekom nam ontslag als voorzitter. Een slaapwandelaar? Dinsdag te middernacht kwam aan het politiebureau aan de Reyer Anslostraat te Amsterdam een knaapje van een jaar of vijf, ge kleed in nachtgewaad, op bloote voetjes binnenwandelen. Waar hij woonde en wie hij was kon het jongentje niet zeggen. De politie nam hem onder haar hoede tot gisteren, Woensdagmiddag, toen de ouders de kleine die waarschijnlijk slaapwandelaar is, kwamen terug halen. Visscherij. Men meldt uit Noordwijk aan Zee aan de „N. R. Crt.": De visscherijschool alhier is met 35 leerlingen begonnen, verdeeld in twee afdeelingen, die elk wekelijks 3 uren les ontvangen. Herinnering aan de ramp te Leiden. M. J. schrijft aan de „Haagsche Courant" In mijn kinderjaren vertelde een oude man, dat dadelijk na de ramp werd onderzocht of er nog levenden onder het puin waren. Onder de ver schillende ingestorte gebouwen was er ook een school, en men hoorde duide lijk een kinderstem huilen. Na op ruiming van het puin vond men on der een stoel, die overeind stond, een kind zitten. Hoe de jongen zoo onder den stoel was geraakt, bleef een raad sel. Op order van Koning Lodewijk zou de jongen leeren en studeeren voor diens rekening. Die jongen is gewor den de later beroemde ar. Van Gigch, de vader van mr. Jac. van Gigch. Toestand te Rijsen. Te Rijsen worden, door middel van circulaires, pogingen gedaan om geld bijeen te brengen voor kinderopvoeding. Deze beweging gaat geheel buiten de stakings quaestie om en wordt gesteund door verscheidene perso nen, die geenszins eeenstemmig denken over de staking. Te Almeloo is bij vele ingezete nen ontstemming opgewekt, door dien de gezamenlijke arbeidersbe- sturen aldaar aanteekening willen van de nam?n der personen, die weigeren iels bij te dragen voorde strijdende arbeiders te Rijsen, om dan later te zien, hoe in dezen te handelen. Door velen onder de bur gerij wordt dit opgevat als eene soort van bedreiging. Velen, die tot nu toe hun offer brachten, meenen dat in dezen van dwang geen sprake mag zijn, te minder omdat Almeloo, wat de opbrengst der collecten voor Rijsen betreft, andere plaatsen ver overtreft. De gemiddelde wekelijk- sche opbrengst bedroeg aldaar tot nu toe f250 a f300. Overdreven. Dezer dagen werd uit Oudeschans (Gr.) medegedeeld, dat aldaar de de heer J. B. door een paard was doodgeslagen. Gelukkig blijkt dat bericht overdreven geweest te zijn. De heer C. heeft wel van een paard een slag gekregen, maar was toch kort daarna reeds weer geheel hersteld. Jhr. de Stuers. Naar wij vernemen is Jhr. V, de Stuers, die reeds door een zwaar jichtlijden geplaagd werd, aange tast door een vrij ernstige oogziekte waardoor gevaar voor verlies van het gezichtsvermogen van een der oogen niet geheel is uitgesloten. Ned. Zouavenbond. Bij den president van de te Eind hoven gevestigde afdeeling van den Ned. Zouavenbond is een schrijven ingekomen uit Parijs van generaal baron de Charette, dat deze ter gelegenheid der 40-jarige herdenking van den slag van Mentana, de algemeene vergadering van den Zouavenbond dit jaar te Tilburg te houden, zal bijwonen. Voor eierenliefbebbers.i Als een bewijs van hoeveel be- teekenis de eiermarkt te Barneveld is, kan dienen, dat in 1906 niet minder dan 6,662,000 eieren aldaar ter markt zijn aangevoerd. Hun goed recht. De Kath. kiesvereeniging te 's Heerenbroek (Zeeland) heeft be sloten, indien de heer D. J. Oggel, die dit jaar in het district Goes aan de beurt van aftreding is als lid der Prov. Staten, geen herkiezing wenscht dan in deze vacature een Kath. tot candidaat .te stellen. Op dit oogenblik wordt het dis trict Goes in de Staten vertegen woordigd door zeven anti-revolution- nairen en een liberaal. Brandstichting? Dinsdagavond werd brand ont dekt in de hooischelf van de wed. Pandelaar aan de Emmastraat te Hilversum. Door spoedig aange brachte hulp werd de brand reeds in den aanvang gestuit en kwam men tot de zekerheid, dat hier kwaadwilligheid in het spel was. Dit is reeds de derde maal in een paar weken, dat er brand in een hooi schelf is. Men meent den dader op het spoor te zijn. Uitslaande brand. Gisterochtend ontstond een uit slaande brand in een pereeel Over toom 133 te Amsterdam. Op de boven-achterkamer is gevestigd een zaak in mandenwerk, waar vermoe delijk tengevolge van het omvallen of springen van een nachtlichtje de brand ontstond. De bewoonster mej. van der Boom wist zich met haar vierjarig kindje nog bijtijds te redden. Het geheele huisje, dat verzekerd was, brandde uit. Handig. Maandagmorgen in het restaurant van het station te Arnhem bemerkte een reiziger, dat hij het pas ge kochte spoorkaartje verloren had. Te vergeefs werd er naar gezocht. Goede raad was duur. De trein zou spoedig vertrekken, dus opnieuw naar het loket om een kaartje te koopen. Tot verbazing van den reiziger krijgt hij zijn eerste kaartje weer in handen, voor hem herken baar, omdat hij er al met potlood losjes een getal op had gekrabbeld. Vertellende, dat hij dit kaartje ver loren had, zei hem de bureaulist, dat zooëven iemand aan het loket was gekomen met het beleefd ver zoek, het kaartje weer in te wisse len, omdat hij van de reis moest afzien. Toen was hem het geld teruggegeven. Pech voor den rei ziger (Arnh. Ct.) Toontje solidair. De Standaard schrijft Kennelijk ligt de goede Toontje op apengapen. Ettelijke jaren geleden zou, wat nu in de haven van Amsterdam voorviel, als een loopend vuurtje voort zijn gegaan en zou èn schui tenvoerder èn spoorwegbeambte zijn handen van het besmette goed hebben afgehouden. We zouden weer midden in een al wassende, al uitgroeiende staking zitten. En zie nu eens, hoe leuk-kalm en doodbedaard 't alles toegaat. Van solidariteit,die tot meedoen verplichtte, op zijn best sprake. Non-interventie over heel de lijn. Men deukt er op zijn best over of men partij zal kiezen. En de socialistische Pers Och, ze vermorst wat drukinkt aan nietszeggende exclamatiën, maar van het cp touw zetten van een actie geen spoor. Ook bij haar is de fut er uit. En hoe kon dit anders De heeren zijn van hun princi pieel standpunt eenmaal afgegleden, en hebben daarmee hun eigen gla zen ingegooid. Als „opportunisten van de rooie vlag" loopen ze achter al de andere groepen van het opportunisme kwakkelend aan, Want natuurlijk, op elk ander standpunt kan er nog van oppor tunisme sprake zijn, omdat men saam den bestaanden grondslag van ons Staatsrecht aanvaardt. Maar een partij, die dien grond slag zelf los poogt te wrikken, en den Staat aan het proletariaat wil brengen, kan geen opportunistische politiek gaan volgen, of ze nijpt zichzelf de strop om den hals. Gasontploffing, Dinsdagmiddag, circa 12 uur, heeft er bij den heer Mandeis, te Veghel, in de kinderkamer een gasontploffing plaats gehad. De lei ding was lek. Met een lucifer wilde men de opening vinden. Een geweldige ontploffing had plaats. Het pla fond viel af, spiege ls, vazen, potten raakten stuk. Een begin van brand ontstond. De aanwezige meid kreeg vreeselijke brandwonden. Het haar hrandde haar af. Gelukkig, dat de kinderen afwezig waren. (D. v. N.-B.) Gemengd Buitenland Een nieuwe vorm van influenza. Door de veelvuldige, plotselinge en ver uiteenloopende temperatuur verschillen in den laatsten tijd, is in St. Petersburg een nieuwe vorm van influenza ontslaan, welken de dokters tot dusverre nog niet heb ben waargenomen. Slechts één zijde van het lichaam wordt in de ziekte betrokken, een der oogen wordt dikker, een zijde van het gelaat krijgt krampachtige rillingen, een arm en een been zijn tijdelijk verlamd. De temperatuur stijgt soms tot 40 graden. Aardbeving op Jamaica. Volgens een telegram uit St. Thomas bericht het Deensch-West-Indisch-kabelsta- tion te Holland-Bay, dat de telegra- phische verbinding te land Dinsdag middag hersteld was tot binnen vijf mijlen van Kingston. Daar duren de schokken nog voort; iedereen kam peert buiten de bouwvallen. De stad staat in brand. Het departement van koloniën ontving een telegram van het par lementslid Hamar Greenwood, uit Holland-Bay, Jamaica, meldende, dat Kington Maandagnamiddag te 3,30 door een aardbeving vernield is. Alle gebouwen en loodsen zijn vernietigd; tengevolge van een brand zijn in het militaire hospitaal, naar gemeld wordt,40 militairen verbrand; tal van personen zijn omgekomen, waaronder de vroegere Engelsche minister Sir James Fergusson. Uitdrukkelijk wordt gemeld, dat geen andere Engelsche, Amerikaan- sche of Canadeesche bezoeker der stad vermist worden. In de stad is alles rustig. De gouverneur leidt den reddingsarbeid. Een telegram van Sint Thomas omtrent de aardbeving op Jamaica wekt den indruk, dat de eerste berichten omtrent den omvang der verwoesting in Kingston overdreven waren. De brand is beperkt tot de dokken; in dat geval is slechts een klein ge deelte van de stad verdield. Men hoopt den brand spoedig te kunnen bedwingen. Het voornaamste hotel en tal van andere gebouwen zijn verwoest; vele huizen aanmerkelijk beschadigd. Het aantal zal, naar men schat, honderd niet te boven gaan; het aantal gewonden is eenige honder den. De Engelsche minister van mari ne gaf last aan de Engelsche krui sers „Brilliant" en „Indefatigable", die zich in de Amerikaansche wate ten bevinden, naar Jamaica te gaan en mede te werken bij het verleenen van hulp aan degenen, die door de aardbeving getroffen zijn. De „Sun" bevat een telegram uit Holland-bay, meldende, dat volgens ean gematigde schatting het aantal dooden in Kingston dertig, het aantal gewonden 300 bedraagt. Bij den eersten schok stortte een aantal woningen in de arme buurten in, dadelijk brak brand uit in de werven waar de vlammen zich snel uitbreid den door de vernieling van de goe perenloodsen. De straten waren verstopt door de puinhoop-n. In de groote verwarring die op de schokken volgde kon de brandweer niets uitvoeren. Dienten gevolge won de brand aan den waterkant aanmerkelijk veld, voor dat krachtig kon worden opgetreden om te blusschen. Na den eersten ernstigen schok snelde de bevolking de straat op; de door'den schok ver zwakte muren stortten in, waardoor vele vluchtelingen gekwetst weiden. De gewonden werden naar het hospi taal gebracht., dat niet verwoest was. Dé gouverneur, Swettenham, nam dadelijk maatregelen om de paniek te doen bedaren. De laatste berichten melden, dat men den brand Maandag laat in den avond meester was, hoewel hij nog steeds woedt op de verspreide plaat sen langs de dokken. Een mode-nieuwtje. De dochter van president Roose velt, mevr. Longworth, heeft in Washington in de uitgaande wereld een nieuwe mode ingevoerd, of liever een in onbruik geraakte doen her leven. Zij draagtoorbellen. De andere deftige dames te Washington doen het nu ook. De staart. Te Frankfort is op de menagerie van een leeuwentemmer beslag gelegd. Hij had een zijner leeuwen, die met een praclitigen staart prijkte, aan een Hamburger verkocht. Deze beweert nu, dat na de levering bleek, dat de staart niet echt, maar vastgeplakt was. Hij vorderde daarom vergoeding en toen die geweigerd werd, liet hij beslag leggen. Oplichter in 't groot. Het is der politie te. .Philadel phia gelukt do hand te leggen op een oplichter-in-'t-groot, dr. Richard Flowers, die ongeveer 10,000 per sonen hun geld moet hebben afge troggeld en wien bij zijn speculaties verscheidene millioenen dollars door de vingers zijn gegaan Flowers had eenige jaren geleden in Arizona een kolossale zwendelzaak opgericht. Hij werd in hechtenis genomen, maar hij slaagde er in, door ora- kooperij, weer op vrije voeten te komen. De slimste speurders werden hem nagezonden, maar Flowers werd niet gevat. Nu werd kort geleden aan de autoriteiten te Philadelphia verteld, dat een professor uit Oxford, die zich daar ophield om een maat schappij voor de fabricage van kunstmatige diamanten op te rich ten, niemand anders was dan de oplichter Flowers. Aanvankelijk werd aan dit verhaal geen geloof gehecht, want Flowers was een jonge man, en de professor, die met de aanzienlijkste mannen van de stad omging, was een bejaard man met ecu witten baard, heel eerbiedwaardig. Maar die baard bleek valsch te zijn, en het is uit gekomen, dat de professor en dr. Flowers inderdaad een en dezelfde persoon zijn. Vele aanzienlijke in- dustrieëlen en bankiers zijn door Flowers, die kranig de rol vaneen Engelsch profesor in de scheikunde speelde, voor zeer groote bedragen opgelicht. Hij zal nu wel voor ver scheidene jaren achter slot en gren del worden gezet. Gearresteerd. De vermoedelijke aanrander van Mevr. Susanne Low, die in den Mont-Cenis express werd aangevallen, is te Busaeleux in Italië gearresteerd; de toestand van het slachtoffer is verergerd. R. K. LEESVEREENIGiNG. Arrondisseraents-Rechtbank. Terechtzitting van heden. 1. E. K. verfmolenaar te Zaandam, wederspannigheid en beleed, ambt. f 10 boete of 5 dagen hechtenis. 2. L. J. v. O. werkman te Velsen mish. Een maand gev. straf. 3. J. K. vletterman te lJmuiden, dood door schuld 4 maanden gev. straf. 4. L. J. v. E. en S. T. arbeiders te Haarlemmermeer, diefstal 3 dagen gev. straf ieder. 5. S. P. A. B. bloemistknecht te Heemstede, diefstal 3 weken gev. straf. 6. A. M. B. bloemist te Heemstede, heling 5 dagen gev. straf. 7. J. H. arbeider en H. S. bloemist knecht beiden te Lisse, diefstal vrij gesproken. 8. A. A. v. d. M, werkman te Haarlem, diefstal 6 weken gev. straf. 9. P. S. arbeider te Koog aan de Zaan, diefstal 3 weken gev. straf. Brood- en Koffie Uitdeeling. Deelnemers 680 Kinderen en 192 volwassenen ingekomen giften b.d. heer PI. London N. N. f 10 N. N. f25.— P. D. f 10.—S. f2.50 b.d. heer W. B. Guskens S. f2.50 N. fl.b.d. heer M. v. Ommeren F. J. F. f 1.50 H. S. f 1.50 F. f 10. Sell, f 10.N. N. fl.b.d. heer H. v. Niel Hz. Penm. R. fl.— d. P. f 10. Aanbesteding. Bij de heden gehouden aanbeste ding in het café van ouds het Raad huis te Overveen van twee huizen aan den Bloemendaalschen weg bij het Kleverpark (architect Slot te Hilversum) is ingeschreven door J. Roozen Jr. voor f 5400 W. Grootendorst, 's Hage 5988 J. J. Der. Haarlem 6638 Gebr. Verduin, Bloemendaal 5677 Cornelissen en Kruger, Haarlem,, 5353 Coöp. Haarl. Bouwersbond 5638 C. J. Gazemaker, Hilversum,, 5990 H. Van Heerden, Haarlem5525 G. L. Zandvoort, Haarlem, 54,92 H. Schornagel, Haarlem, 58,85 Moesie en Vreeman, Bussum, 5486 Minste inschrijver Verzij lberghJM 5187 Vereeniging Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen in de Neder- landsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken. Bovengenoemdevereeniging heeft bij de uitgifte van de 3e, 4e 5e serie aandeelen der Nederlandsche Maatschappij tot hèt verrichten van Mijnbouwkundige werken alle uit gegeven aandeelen totaal f750,000 onder hare administratie gekregen, zoodat dus slechts certificaten van aandeelen in vrijen omloop zijn. Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouw kundige werken te Haarlem. Bij de gister gehouden inschrij ving op f450,000 aandeelen der Ne derlandsche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken werd het bedrag volteekend. Technische Vriendenkring. Zaterdag a. s. houdt deze vereeni ging ter gelegenheid van haar vier jarig bestaan een feestelijke bijeen komst. Kantongerecht te Haarlem. Gisteren is voortgezet de behande ling van de zaak tegen den heer P. L. Engelenberg alhier, betreffende overtreding van de Arbeidswet. Gehoord werden al3 getuigen de zuster van den heer E. en mevrouw Tilanus, adjunct-inspecteur van den arbeid. De eerste had onderdeden van bloemen, afgewerkte bloemen enz. meegebracht en toonde daarmee aan, hoe bloemen worden gemaakt, en op welke wijze bloemstukken worden „gearrangeerd." Mevr. Tilanus bleef bij hare ver klaringen de vorige week afgelegd. De ambtenaar van het O.M. hand haafde zijn requisitoir. De heer E. verklaarde vol vertrou wen een vrijsprekend vonnis van den kantonrechter tegemoet te zien. Uitspraken van gisteren P. J. V. te Haarlem en G. S. te Bloemendaal, overtr. Veiligheidswet. No. 1 2 maal f 15 en f5, of 10,10 en 5 dagen becht.2 f2 of 1 dag hecht. E. S. de V. te Haarlem, overtr. Wapenwet, fl of 1 dag hecht. K. R., F. H., J. v. d. Z., B. D., J. H. en M. M., allen te Haarlem, overtreding Spoorwet, allen vrijgesproken. J. de K. te Haarlem, wegens loopen over verboden grond, f10 of 3 dag. hecht. A. D., D. H. te Bloemendaal en D. R. te Haarlem, wegens straatschen derij, ieder f5 of 3 dag. hecht. K. H. M. te Haarlem, wegens 1°. rumoer verwekken, 2°. een valschen naam opgeven f3 en fö of 2 en 3 dagen hecht. J. C. te Overveen, wegens rijden zonder licht, f 1 of 1 dag hecht. T. L. te Wijk aan Zee, 2 overtre dingen Wegenregl. in N. H., 2 maal fl of 1 dag hecht. P. B. te Bever wijk en -J. D. te Heemskerk, overtr. Pol. verord. Beverwijk, ieder fl of 1 dag hecht. P. G. te IJmuiden, over tr. Pol verord. Velsen, 11 of 1 dag hecht. M. v. d. B. te Haarlem, 2 overtr. Pol. verord. Haarlem fl of 1 dag hecht. B. v. D. te Haarlem, overtr. Pol. verord. Haarlem, fl ol 1 dag hecht. J. J. te Wijk aan Zee, wegens rumoer verwekken, vrijge sproken. J. de K. te Haarlem, 5 verzetten tegen vroeger tegen hem ge wezen vonnissen overtr. Jachtwet en Wetb. v. Strafr., als vorige uitspr. be krachtigd. Er werden voorts nog 41 personen we gens openbare dronkenschap veroor deeld, resp. tot f2 of f3 boete. subs. 2 of 3 dag. hecht. Een zwerfster. In den namiddag van Dinsdag is door de politie op de Westerstraat te Amsterdam in ziekelijken toestand aangetroffen en per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, al waar zij bij aankomst bleek over leden te zijn, een tot nog toe onbe kende vrouw, naar gis 45 aar oud, knap van uiterlijk, onder het lin keroog eene wrat, middelmatig groot, op het voorhoofd ter linkerzijde een lidteeken. De ongelukkige was o.a. gekleed met een hemd gemerkt A., zwarte blouse en dito bovenrok, zwarte bo- tines, bruin fluweelen winterhoed (zoogenaamdkapothoedjeopgemaakt met bruin fluweel en waarin met vergulde lettersHenri E. Jung. Modes. Haarlem". Zij had een zwart lint om den bals en een kammetje in het haar. De commissaris van politie in de 4e sectie (bureau We terstraat) ver zoekt hun, die omtrent deze vrouw eenige inlichtingen kunnen verstrek ken, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan zijn commissariaat. De eenpaardsslangenwagens. Dins dagmiddag kwamen de hooger in rang zijnden van de verschillende brandspuiten in den tuin van het Brongebouw bijeen om den ladder wagen te bezichtigen. Eenige leden van den staf. waren tegenwoordig. Zeven minuten na het geven van het brandsein stond de wagen voor het gebouw. Door den comman dant dor brandweer, den heer J. 0. Cramer Jr., werd de inrichting van den wagen uitgelegd. De volgende weck zal een oefe ning plaats hebben voor d vrij willigers van spuit „Tien,,. De vereeniging Haerlem is voor nemens weder Kunstbeschouwingen uit, den Stedelijken atlas te hou den in de maanden Januari, Fe bruari en Maart, in de z.g. Schnee- voogtkamer. Gistermiddag omstreeks half 2 werd een vijfjarig kirrd door een paard en disselwagen op de brug aan den Ouden Weg bij de Amsterdamsche Poort aan gereden. De beentje waren geheel ont veld en het kind ging huilende huis waarts terwijl de boerenwagen door reed. Overtreding motor-wet. Voor den kantonrechter alhier had zich gistermiddag le verant woorden de chauffeur van den bur gemeester dezer stad een Duitscher, genaamd J. A. Scliarpegg e, die reeds eenmaal was veroordeeld wegens het onbeheerd laten staan van zijn auto zonder den motor af te slui ten. Gisteren had hij zich te verant woorden wegens hetzelfde feit en wegens het rijden zonder verlicht achternummer en het niet stoppen op bevel der politie, terwijl de bur gemeester zelf in de auto zat. Voor het eerste feit is de eisch f10 boete, subsidiair 3 dagen hech tenis, en voor het tweede feit f25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De ambtenaar van het O. M gaf hem de verzekering, dat hij bij een volgende gelegenheid hechtenis zou vragen. Tentoonstelling artistieke foto's. Van 26 dezer tot en met 3 Febr. a.s, zal in het Brongebouw plaats heb ben een tentoonstelling van artis tieke photographiën. De opbrengst zal op initiatief van den heer P. Clausing Jr. strekken ten bate van de Vereeniging ter be strijding der Tuberculose in Haar lem. Het entréegeld is zeer laag, doch om het goede doel kan men dit naar verkiezing verhoogen. Defect aan de stroomleiding. Giste renmiddag is er goed twee uur lang storing geweest in den dienst der electrische tram Haarlem Bloemendaal, door een defect aan de stroomleiding. Tal van personen hebben daardoor een koopje gehad, daar zij, hopende dat de tram wel spoedig zou komen, tot in den treure bleven wkchten. Ned. Litografenbond. De afd. Haar lem van denNed.Lito-Fotografischen Bond zal op 18 Januari een verga dering houden, waarin als spreker zal optreden de voorziter van het hoofdbestuur. D. Th. Suerhof. De teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van den heer D. Th. Suerhoff, zal geschieden Vrijdagmorgen elf uur op de algemeene begraafplaais al hier. Turfmannetje. De school gaat uit en de Schoterweg schalt van schelle kinderstemmen, kleurt bont en druk van het gejoel der uitgelaten schooljeugd. Op de brug komt aangereden oud-mannetje, turfboertje, tanig- geel de diep doorvoorde huid van zijn mageren- uitgeleefden smart- kop. Broos schier, is de wankele [gestalte, diep gebogen terwijl hij duwt met lijf en onzekere handen 't kleine, wrakke karretje, dat vol geladen is met turf, lange turf. Straks gaat ie die verkoopen met ampere winst. Maar daar komen de schooljon gens, die onderelkaar afspreken te „helpen". En met duwen drie, vier jongens aan 't voertuigje, dat de oude nu niet meer houden kan. Karretje dompt, en de turfkens rollen op straat. Suf, onbewust smartelijk-handenwringend ziet de oude de turf-revolutie aan. Dan buigt-ie moeilijk de stramme leden en gaat weer stapelen, een voor een, zoetekens-aan, zuchtend bij elke buk Tot een heer, een net jongmensch aan komt loopen en de herrie over ziet. Met z'n blanke handen grijpt hij bij twee tegelijk de turven en als 'tklaar is, loopt hij door zon der het „dank-ie" af te wachten. Dan gaat ook de oude venter, 't karretje stvwend voor zich uit, traan in 't oog Traan van verbittering om de slechte jongens, traan ook van dankbare liefde voor wie hulp bood zonder dank. En wankel strompelt hij voort, dieper buigend de droeve smartkop over het krakende karretje. („StEd.") Een rijwieldief aangehouden. Het voor eenigen tijd ontvreemde rijwiel van den veldwachter De R. te Velsen, is thans door de Haar- lemsche recherche in beslag geno men, als gevolg van een te [Bloe mendaal gepleegden diefstal, waar van de dader door den Haarlem- schen agent van politie De R. werd aangehouden. Op aanwijzing van dezen te Bloemendaal door de po litie aldaar gehoor den bedrijver van den diefstal, is gisterenmiddag te Schoten aangehouden zekere N., een oude bekende der politie, als vermoedelijke dader van bovenge- noemden rijwieldiefstal. Examencommissie. De heer J. C. Graue te Haarlem is benoemd tot lid en de heer L. W. Weckes- ser te Bloemendaal tot plaatsver vangend lid van de Rijkscommis sie voor 1907 tot het afnemen van de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen en voor de sleepvaart. Voordrachtavond. Heden avond zullen mevrouw Truus Post en de heer G. Arbous in het Bron gebouw alhier een volksvoordracht avond geven, toegankelijk tegen veel verminderde prijzen. O. m, zal het 4e bedrijf uit Vondel's „Lucifer", proza en poëzie van Mult ami i en Pol de Mont ten jgehoore worden gebracht. Wij maken onze lezers er op attent, dat de aangekondigde lezing van den hr. J. Roodnat hedenavond wegens geldige redenen NIET doorgaat .en bepaald is op 31 dezer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2