De laatste oit zijn geslacht Laatste berichten. Uit den Omtrek Land- en Tuinbouw Kunst en Wetenschap Amsterdamsche Beurs. Sociale Berichten. FEUILLETON. BENNEBROEK. MARKTNIËUWS. soy, Gemengd Koor „Onder Ons." Het vierde concert, waarmede het gemengd koor „Onder Ons", de ook buiten Haarlem zoo gunstig bekende zangvereeniging, haar vijf jarig bestaan viert morgenavond, belooft onder alle opzichten een succes te wezen, een genotvolle kunstavond. Tot die overtuiging komt men reeds bij het doorlezen van het pro gram, bij het vernemen der na men van de begaafde medewerkers en medewerksters. Een fraai pro gram, uitstekende krachten de Directeur den heer Henri Pielage mag zich onder dit opzicht zeer gelukkig noemen. Er is iets anders, dat wij be scheidenheid wordt immers wel eens de minste der journalistieke deugden genoemd klappend uit de school, onzen ltzers kunnen mee- deelen. De heer H. Balthasar Florence, wiens meesterlijk „Quid retribuam" de eereplaats op het program in neemt, en zeer terecht inneemt, zal de uitvoering met zijne tegenwoor digheid vereeren. Hij kent „Order ons" en verlangt onder de kunst- beoefenende en kunstlievende Haar lemmers mede morgenavond in de „Vereeniging'' volop te genieten. Door H. Balthasar Florence's tegenwoordigheid aangevuurd zal „Onder ons" den verworven goeden naam weten te handhaven en zijne eer boog houden. Ook de naam van onzen talent volle muzikalen stadgenoot Philip Loots komt op het programma voor. Zijn „De Winter", waarmee „Onder ons" te Alkmaar den eer sten eereprijs verwierf, vormt het waardig slotnommer van het pro gramma, dat -werken van de be roemdste musici vermeldt. „Onder ons" en zijn wakkeren Directeur zij het beste succes toe- gewenscht Veemarkt. Op de gister alhier ge houden veemarkt waren aangevoerd en verkocht. Koeien 1 stuks, f —0 per stuk. N. Kalveren, 20 stuks f 10.a f 15 per stuk. Schapen 3 stuks, verk. 2 stuks f27 per stuk. AGENDA. voor Vrijdag 18 Januari. Teyler's Stichting. Dagelijks van 11 u. v. m. 8 uur n.m. (behalve Zaterd. en Zond.); de Bibliotheek van 14u. n. m. (behalve Zond.). len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Museum van Kunstnijverheid. Dage lijks van 10 u. v.m. 4 u. n.m. Zon dags kosteloos. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 n. n. m.: 's-Zondags van 12 3 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 5 u. nm. (beh. Zondags en R. K. Feestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n.m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 u. n.m. koste loos. Teyler's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Soc. Vereeniging. n. m. 8 u. Gem. koor „Onder ons" Concert ter ge legenheid van het 5j. bestaan der Vereeniging. Schouwburg Jansweg. n. m. 8 u. Protest, bond Voordr. prof. dr. P. H. Rotter. Huishoud- en industriesehool Aan- vang ctrsns over de beginselen der pPvoeding van hunne toepassing in 1 huisgezin. Bondsgebouw t. Bavo v. m. 8^2 u- Hoofdbestuur. Politierapport. Gevonden: 1 zweep, 1 bontje. Procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van eon koek tegen een IO-jarigen jongen, wielrijden zonder licht. Gisteravond is een paard met een steenkolenwagen bij het ach teruit rijden in het water van de brouwersvaart gereden 13. "Ik geloof het stellig, mijnheer; wan de boschwachter is een driftig en opvhegeö(j man. Voor eenige jaren lee luj een strooper lam geschoten at kan ieder boschwachter over- ee met'dpïïif^ 1bewiJst no8 niets- 7Ail -o 1 hoschwachter niet bevriend? e gc redenen om hem iets kwaads te wenschen?" scheen de onschuld zelf. „J.' -i 1 ne?n> mijnheerWaar- n z jU Jk hem iets kwaads wenschen? wel boschwachter mij haat, kan wel .zijn, doch dit is m(jne schuld „Waarvandaan komt die haat?" De bedrieger trok de schouders op „Hoe weet ik het, mijnheer? ijc heb willens en wetens nooit iemand leed gedaan en kan geene andere oor- Paard en wagen waren evenwel spoedig op het droge. Uit een timmermanswerkplaats aan de Nassaulaan is een rijwiel ontvreemd. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. F. v. Leutfen en M. F. Horst manshof J. v. d. Loo en A. J. Bier man C. Tromp en E. v. d. Anker J. B. A R. Rosenmöller en C. B. E. Schlatmann J. v. Maria en C. G. M. Casseé. Getrouwd: A. F. Rijken en J. M. Waning. Bevallen: A. E. Meijboom-Stef- fens z. R. W. K. Jansen-Wingen- der z. A. P. Dammiaans-v. d. Aa d. G. Smits-Serno z. P. C. Ho- gervorst-Officier z. M. I. Boots-de •Jong d. G. de Vogel-Corsten z. Overleden; J. 9 j. z. v. E. C. Diets, Nieuwe Raamstraat. A. M. v. Leuven 39 j. Kampersingel. J. Lijdsman-Niesten 83 j. Spaarne. H. J. E. Everard 70 j. Spaarne. B. Helminck 54 j. Schotersingel. De ramp op Jamaica. St. Thomas. De laatste berichten van Jamaica ramen het getal dooden op 1000, het getal onbehuisden op 90.000, de schade op 24 millioen gulden. Een vreeselijke benauwen de stank bederft de lucht; voor het vee is geen voedsel. Plongersnood staat voor de deur, geld kan hier niet baten. De ellende is niet te beschrijven, zoowel rijken als armen zijn dakloos en van de noodigste levensmiddelen be roofd. Het handeldrijvende deel der be volking heeft zeer veel te lijden. Negers plunderen de verwoeste huizen. Alle gebouwen in en om Kingston zijn vernield. SCHOTEN. Benoeming. Voor de ze g«meente is aangewezen Dr. G. Kramer te Haarlem en b«last met de doodschouw cn is daarvoor heden voor het Kantongerecht be- ëedigd. Baldadig. Door de politie is pro cesverbaal opgemaakt tegen een 4 tal knapen, die er op uit zijn hunne vrije schooluren met allerlei soort baldadigheden door te brengen. Dat ging tot gisteren goed 1 Maar nu zal de politie trachten daar een eind aan te maken. Opruiming. Door de politie is aangehouden in deze gemeente, de bekende NienhuU, verdacht van ver dacht van verschillende diefstallen en is daarna overgebracht naar Haarlem en schijnt zich daar van zijn diefzonden ontbloot te hebben. Voorzeker een geruststelling voor de rij wieiers. HEEMSTEDE, Tegen den heer L. uit Haarlem is proces-verhaal opgemaakt, wegens overtreding der motor- en rij wiel wet. BLOEMEN DAAL. Een dievenbende aangehouden. Door de politie zijn opgespoord drie personen, genaamd H. B. Oudshoorn, G. S. Kaasen brood en J. IJ. R. Kremer, die uit de afgesloten buitenplaats van me vrouw Visser van Hazerswoude uit een teut hebben ontvreemd een looper en een toon eel kijk er. Tevens bleek na een scherp verhoor door den inspecteur van politie alhier, dat men hier te doen had met een dievende, want twee hunner, Oudshoorn en Kaasenbrood, beken den spoedig in gezelschap van een zekeren Nienhuis in het begin van September van het vorig jaar het rijwiel ontvreemd te hebben van den veldwachter De Ruiter te Vel- sen, welk rijwiel thans in handen was van een schoenmaker, wonen de in de Wouwermansstr&at, waar bet door de rechercheurs Van Halst en Brunt in beslag is genomen. Vermoedelijk beeft de politie hiermede een goede vangst gedaan. ZUIDSCHALKWIJK. Heden avond hield de IJsclub Christiania baar jaarlijksche algemcene verga dering in het café van den heer W. v. Lieshout. De voorzitter heette den leden hartelijk welkom. Hierna voorlezing der notulen der vorige vergadering en rekening en verantwoording van den pen ningmeester, waaruit blijkt er batig saldo van f61.78 in kas is. Daarna deelt de voorzitter mede, dat in plaats van Wijlen Jhr. W. P. Teding van Berkhout als be schermheer, door het bestuur aan Jhr. Teding van Berkhout Burge meester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude het beschermheer schap is aangeboden, dat onder applaus der vergadering door dezer welwillend is aanvaard. Daarna huishoudelijke bespre kingen en kostelooze verloting van luxe, voorwerpen voor de leden, ter vergadering aanwezig. Hierna sluit de voorzitter met een woord voor de trouwe opkomst de vergadering. BENNBROEK. Dezer dagen zal de afdeeling Bennebroek en Omstr. van den Bond voor Staats- pensioneering eene odenbare ver gadering houden, waar als spreker zal optreden, de heer W. Prins, Az. alhier, met het onderwerp „Staatspensioneering een eisch des tijds". Tevens zullen door den in leider een tweetal voordrachten ten beste worden gegeveu. In de parochie van den H. Jozef alhier, zal in den loop van dit jaar een zelfstandig armbestuur worden opgericht. SASSENHEIM. Gemeenteraads vergadering. De heer Warnaar was met kennisgeving afwezig. Van de ingekomen stukken zij genoemd Ie Een geteekend con tract van B. en W. van Leiden betreffende de levering van gas aan deze gemeente. 2e. Een schrijven van het R. K. Armbestuur betreffende de kinderen van Van Kampen. Medegedeeld wordt, dat één kind nog armlastig is en dit der gemeente in 1906 zal kosten f40,80. Voor kennisgeving aangenomen. 3e. Eene mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat er geene bezwaren meer bestaan tegen het aanleggen van een wandelpad. Naar aanleiding hiervan deelt de veorzitter mede, dat er zoo spoedig mogelijk mee zal wor den begonnen, om niet later dan 1 Juni klaar te zijn. Hierna was aan de ordevast stelling kohier Ie kwartaal school geld. Dit wordt vastgesteld op f31.25. Gasinstallatie. Volgens eene op gaaf van den heer Van Doesburg zullen de kosten van gasinstallatie ongeveer bedragen f42500. B. en W. stellen voor eene geldleening aan te gaan tot een maximum van f45.000 tegen 4o/0 af te lossen na ten hoogste 40 jaar. De Raad keurt dat goed en machtigt B. en W. de zaak verder af te wikkelen. Bij de rondvraag brengt de heer Kruyff de beschrijvingsbiljetten over de inkomstenbelasting ter sprake. Hij zag er gaarne nog een paar meer op, waardoor de eerlijkheid beter zal worden betracht. De voor zitter antwoordt, dat het voor dit jaar te laat is. Niets meer aan de orde, wordt de vergadering gesloten. LISSE. Ned. R.-K. Volksbond, In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Lisse van den Ned. R. K. Volhsbond, werd door den penningmeester verslag uitgebracht van het financiëel be heer over het tweede halfjaar. De inkomsten bedroegen f472,32 en de uitgaven 397,42 een batig saldo alzoo van f 64,90. De schuldenlast der afdeeling bedroeg op 1 Jan. 1906 f 1588,11 hiervan was in 1906 afbetaald f 118,30, zoodat deze op 1 Januari 1907 bedroeg f 1469,81 Voorts werd door den heer M' van der Lans ingeleid het voorstel „Coöperatieve Bouwvereeniging", waarna de geestelijke adviseur bet voor en tegen hiervan uiteenzette, terwijl hij zich bij een eventueel e oprichting disponibel stelde voor het sluiten van de benoodigde geldleeuing, hetgeen door den voor zitter in dank werd aangenomen. Ten slotte werd dit voorstel in be ginsel aangenomen en besloten na dere informatiën daaromtrent in te winnen. HAARLEMMERMEER, Drank wetovertreding. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen A. C. R., huisvr. van M. R., tapper, wonende aan de Lijnden, wegens bet tappen van sterken drank, tij dens in dat lokaal eene openbare vei Looping werd gehouden. Bijzonder onderwijs. De thans bijna voltooide bijzondere school voor Christelijk onderwijs aan den Sloterweg b§vat drie lokalen en zal waarschijnlijk in April of begin Mei worden geopend. IJ MUIDEN. Alhier is binnenge komen de stoomtrawler Nidd (Huil 495) aangekocht in Engeland voor de maatschappij, directie A. Hofer ten einde van hier uit ter visch- vangst te worden uitgerust. De Geheelonthoudersvereeni- ging „IJmuiden, Velsen en omstre ken" heeft het plan opgevat den kin deren uit deze gemeente een feest avond te bereiden. Men wil dan meteen de jeugd door gepaste voor drachten enz. het schadelijke van den alcohol onder het oog brengen, lichtbeelden vertoonen enz. De ver eeniging hoopt, dat de burgers door ruime gaven mede willen helpen dit plan ten uitvoer te brengen. IJmuiden als afzonderlijke ge meente. Vrijdag a.s. zal alhier een groote vergadering gehouden wor den, belegd door de verschillende kiesvereenigingen alhier. Het doel is een commissie te benoemen die zal moeten onderzoeken in hoeveire het mogelijk en wenschelijk is van IJmuiden een afzonderlijke gemeen te te maken. IJMUIDEN. Aangekomen 15 Jan. „Veghtstroom", s. Bristol. „Zaan- stroom", s. Hul!. 16 Jan. „Dot terel", s. Liverpool. „Bergense ren", s. Sarpsborg n. Antw. als bij legger wegens gebrek aan kolen. Vertrokken 15 Jan. „Willi", s. W. Hartlepool. „Paula", s. N-Y. „Lapwing", s. Londen.„Eem- stroom", s. Huil. „Emden", s. Goole. 16 Jan. „Glanmire", s. Grangemouth. „Gaus", s. Bre men. OverIeden:H. Gotvliedt, 86 j. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen: A. WesselsWester, 1. C. A. MeegdesVan Velzen, z. HEEMSTEDE. Bevallen: C. Floris—v. d. Put ten, z. VELSEN. Bevallen: -J. C. van LoonKneg- jes. z. J. M, DijkmanJansen, z. N KrasSchilder, d. S. Keur Groen, d. H. van StratenNieu- wenhuizen, z. G. DudinkWebbe, z. L. ManjeGuijt, z. M. van der MeijWittebrood, z. Overleden: P. H. Kops, 12 w, G. Nat, 5 j. H. J. Stoker 1 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. M. SchalkDe Kooker, d. Overleden: C. van der Funge, 3 w. ZANDVOORT. Bevallen: M. KoperKoper, d. Gazon bezaaien. Voor het bezaaien van het gazon dient de grond bijtijds in orde ge bracht te worden. Door spitten en eggen moeten kluiten, steenen en onkruid verwijderd worden. Een zachte grond is een eerste eisch voor een onberispelijk gazon. Is de bodem droog en zeer kalkhoudend dan moet die met stalmest of com post bemest worden, zoo noodig moet er ook humrijke aarde op gebracht worden. Is de bodem vet en taai, dan maakt men dien met zand losser. (V.^.) Planting der fruitboomen. Appelboomen. a) L'Abondante. Zeer vrucht bare, met veel groeikracht begaafde boom, zijne vruchten zijn dik en van goede hoedanigheid zij worden rijp van November tot Januari. b) Bedfordsgirr foundling. Vruchtbare boom, vol groeikracht. De vruchten zijn van tamelijk goede hoedanigheid, zij worden zeer dik en rijpen van October tot Decem ber. c) Belle-fleur de Brabant Vruchtbare boom, die veel groei kracht heeft. Vruchten van middel matige dikte, met geelroode kleur en van de beste kwaliteit. d) Court pendugris.Vruchtbare hoorn met nog al veel groeikracht. De vruchten zijn van middelmatige dikte platrond, vast, van de aller beste kwaliteit voor tafel en keu ken zij rijpen van December tot April. e) Court pendu de Tournay of Courtpendu Napoleon. Vrucht bare boom vol groeikracht. Zijne vruchten zijn grijskleurig, dik, platrond en van de allerbeste kwa liteit. Zij rijpen van November tot Maart. f) Grand Alexandre. Zeer vruchtbare boom, die veel groei kracht heeft. Vruchten van goede hoedanigheid, die zeer dik worden en in October of in November tot rijpheid komen. (g Gravenstein. Gravenstein apple Calville Vauderstein Vruchtbare, met veel groeikracht begaafde boom. De vruchten zijn platrond en bebben een geel, wel riekend vleeschzij zijn van aller beste kwaliteit en worden rijp van October tot ecember. h) Newton pippin. -vruchtbare boom met kloek gestel. Zijne vruch ten zijn dik, rondachtig en van zeer goede hoedanigheidzij worden rijp van December tot Maart. i) Rambourg d'été. Vruchtbare boom, die veel groeikacht heeft. Dikke, roodachtige vruchten, met gele en roode kleur. Zij zijn van goede kwaliteit en rijpen in Sep tember of October. j.) Rambourg d'automne. Zeer vruchtbare boom, met kloek gestel. De vruchten zijn dik, van zeer goede hoedanigheid en hebben eenen iugedrukten vorm. Zij worden rijp van December tot Maart. k) Reinette du Canada. Zeer vruchtbare boom, met zeer kloek gestel; zijne vruchten, dik en van zeer goede kwaliteit, worden rijp van December tot Februari. 1) Reinette étoilêe. Zeer vrucht bare boom, met veel groeikracht. De vruchten zijn van middelmatige dikte, doch van zeer goede hoeda nigheid; rijpen van December tot April. m) Reinette grise. Zeer vrucht bare boom, met kloek gestel. Vruch ten van middelmatige dikte en goede hoedanigheid. Zij rijpen van Decem ber tot Maart. wordt begonnen een subsidie van f3500; c. voor lmt derue jaar, wanneer het derde leerjaar wordt begonnen en voor elk volgend jaar, tot weder opzegging een bedrag ad f4500. Rubens. Korten tijd geleden is in Antwer pen de stamboom van den schilder Rubens gevonden. Uit het stuk blijkt, dat de kunstenaar niet, zooals men tot dusver aannam, in Siegen is ge boren, doch dat hij in Keulen het levenslicht aanschouwde. De stamboom klimt op tot den grootvader- van Ru bens, een edelman uit Stiermarken, die ongeveer in 1530 naar België is gegaan en daar huwde met Barbara Arents, een meisje uit Antwerpen. Het eenige kind uit dit huwelijk was Jan Rubens, die in 1530 te Antwer pen we'-d geboren, zijn leven als een aanzienlijk burger en schepen in Ant werpen doorbracht en in Keulen stierf. Hij was getrouwd met Maria Pvpeliner uit Antwerpen en had zeven kinde ren, waarvan de jongste, Peter Paul, de schilder was. Tot z n tiende jas r bleef d<-ze te Keulen, ging daar> p naar Antwerpen, waar hij in 1' -10 stierf. PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 263 run deren, waaronder 175 vette o.a60c. 75 llstieren. f0. a f. p. k a9 v. kalveren fOJ5 a f 0,95 199, nuchtere idem f12 ct f25 per stuk, 22 paarden, f a 0 840 schapen f,0en 000 lammeren, f aprijsh. vlug, 272 v. varkens f0.41 sf0.42, per kilo, vlug: 28 magere id. 18. a f 25 per stuk. 263 Biggen f7 a 11. 20 zak peren f 1.a f 1.25, 30 zak appelen f 2 a f 2.50 p. zak. 70 ganzen f 3.a f 3.25, 35 zwanen f 5.a f 5.50. Eieren Kip- f 0.— a f 0per 100 stuks. SCHIEDAM. 15 Jan. Nnt.eering van de Beurscommissi". Moutwijn f 10.1 per Ned. vat, zonder fust en zo «i-r de belasting. Moutwijn tLuw. Spoeling per k- n! f 0.90. t onveran- 0.— 0.- 1 50 1 60 0.O. 1 90 2 20 1.70 1.— 2.10 1.70 0.— 2.30 1.10 2.30 2.10 0.— AARDAPPELEN. Frijz derd. Friesche Muizen 1 Borgers Geeltjes Bla Bonten Blauwe Poters Geldersche Blauwen Bonten Zeeuwsche Eigenheimers Blauwen Bonten Eigenheimers Zand Aanvoer 2 ladingen. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Jan. Kool Rorde f 2.50 a 7.gele 1.50 a 6.50. witte f 1.50 a 7.per 100, Uien f 0.90 a 1.per 50 Kg. 17 januari. Medegedeeld door H. C. Tomfskkgh en Co. 2.40 2 60 2.50 2.60 1.40 1.50 1.— 1,6) Vakschool voor Typografen. Door B. en W. van Utrecht wordt aan den Raad voorgesteld aan de vereeniging „Vakschool voor Typo- praphie", .mits ook door het Rijk en de provide Utrecht jaarlijks subsidie wordt gegeven, van ge meentewege eene subsidie te ver- leenen en Wel; a. voor het le jaar, gerekend van het tijdstip, waarop de school in exploitatie komt, eene subsidie van f 2500 b. voor het daarop volgende jaar, wanneer ook het tweede leerjaar rot ee Koer* Eleven. South Pac 8I1 h53/4 Vf> Common Marine 10l/2 103/g Pref. 283/4 285/g Common Steel Sh. 50Vls 41% 10513/u Topeka Sh. 1(6'p 2e pref. Mexican. 271/g 26S/4 Common Kansas Sh. 2!l7/s 29 Pref. 61 593/4 Common Wabash 18»/, 18 181 1793/4 Southern Rails 32Vi6 295/g Car Foundry Sh. 451/4 447/s Common Erie 421/, 415/s 391/2 Missouri 401/2 29 28 461/4 45% 40 Kon. Petroleum 731 728 Common Peru 159/i6 15»/8 491/8 48 ex. Dominica 471/4 47s/8 Kimberley 223 226 Rusland "Hope 74 73S/4, Consols 741/2 74 Amer. markt flauw. Russen prijshoudend. Kon. Petroleum lager. Tabaksmarkt vast, Kimberley beUr. zaak vinden, dan dat mijnheer de ba ron mij bijzonder genegen was. Dat was hem zeker een doorn in 't oog." „De kolonel was u bijzonder gene gen, zegt ge. Waarom? Diendetgij hem als spion. Aan uw gezicht zóu men het zeggen." „O, mijnheer de rechter, dat is een hard woord dat heeft mij nog geen menseh gezegd. Ik heb nog nooit tot spion gediend, daarvoor ware ik ook niet geschikt. Neen, ik heb den kolo nel eens bet leven gered, toen zijn paard hem afgeworpen had en hij met een voet in den stijgbeugel bleef hangen. Indien het paard nog dertig passen verder ware geloopen, zou hij in een afgrond gestort zijn. Dit heeft de ko lonel niet vergeten, maar hij is mij altijd dankbaar geweest." „Wel, dat neem ik aan! Misschien heb ik u onrecht gedaan. Ik moet u nog zeggen, dat ge later deze verkla ring onder eede moet bevestigen; durft ge alles staande te houden, wat ge ge zegd hebt?" „Lieve hemel, had ik kunnen den ken, dat ik in zulk eene positie kon komen. Nu zal men mij verwijten, dat ik den boschwachter in 't ongeluk ge holpen heb. En dat was mijn bedoe ling werkelijk niet, Doek iets terug nemen kan ik niet, de waarheid gaat bij mij boven alles en wat ik gezegd heb, is niets dan de zuivere waarheid." „Goed, dat zullen we zien I Heeft men nog eens om den boschwachter gezonden Een politieagent ging naar buiten en kwam dadelijk met het bericht terug, dat de boschwachter reeds sedert een kwartier op het plein wachtte, wijl men toen zeide, dat de rechter nog met een onderzoek bezig was. „Dat treft goed," zei de rechter, „laat oen man binnen. Ga eerst in de zij - 'amer," zei hij tot Martin, „en houd kome66" °m Z0° n00(^8 ^ier terug te ^■r'in groette en ging heen. Nie mand bemerkte den triomfantelijken g ïmlach om zijnrn breeden mond en bet schitteren van zijne kleine boos aardige oogen. De rechter wenkte" den agent 'en de boschwachter werd binnengelaten. Hij was nog gekleed in zijn dienstpak met het geweer over den rug, want liij had geen tijd genomen, om zich te klee- den, toen hij hoorde, dat men op het kasteel reeds tweemaal naar hem ge vraagd had. De rechter en de commis saris keken hem scherp in de oogen, doch ze moesten bekennen niets ver dachts in zijn voorkomen te vinden. Hij had eene militaire houding en hij keek zoo vrij en open als alleen iemand met een rein geweten dit kan. Hij groette de heeren beleefd en verwon derde zich, dat zijn groet zoo kort be antwoord werd. De rechter wees hem een stoel aan, doch de boscbwachter bleef in kaarsrechte houding voor de groene tafel staan. De rechter doorbladerde nog.eens de aanteekeningen en begon toen even bedaard het verhoor. „Gij hebt het lijk gevonden onmid dellijk nadat de daad gepleegd was? Zoo heeft men mij ten minste verteld. Is dit zoo?" „Jawel!" „Waaruit kondt gij besluiten, dat de moord van den kolonel zoo pas had plaats gegrepen?" „Ik boorde een schot vallen en ging dadelijk in die richting, wijl ik meende een strooper to betrappen." „Gij bcvondt u dus kort bij de plaats der misdaad?" „Ik stond nauwelijks dertig passen van de plek, waar de kolonel viel." „E11 toch bespeurd t gij niets van den dader? Dacht ge er niet aan hem na te zetten?'' „Mijne eerste zorg gold den baron, en toen ik zag, dat geene menschelijke hulp meer baten kon, was de moor denaar reeds lang ontvlucht". Wist gij, eer dit alles gebeurde.dat de kolonel in bet bosch was?" „Twee minuten te voren had ik hem nog ontmoet." „Hadt gij bij deze gelegenheid ook met hem gesproken?" »Ja'" „Waarover?" De boschwachter aarzelde en zijne stem klonk minder vast dan te voren, toen hij antwoordde: „Over onverschillige zaken I W ij spraken slechts weinige woorden! „Is het u niet. bekend, dat de kolonel een vijand had, van wiens wraakzucht men zulke daad verwachten kon?" „Neen, de kolonel was streng, doch zeer menschlievend en ik geloof niet, dat iemand hem haten kon." „Leefde hij altijd in vrede met al zijne onderhoorigen?" „Daarover kan ik niet oordeelen, ik bemoeide mij alleen met zaken, die mijn dienst betroffen." „En hebt ge nooit woorden met hem gehad? Waart ge steeds in goede verstandhouding met hem?" „Altijd 1 Hij was voor mij, evenals zijn broer, meer een welwillende vriend dan een heer, bij wien ik mijn brood verdiende." „Hm! Een klein woordje zal toch wel eer.s gevallen zijn! Maakte hij u nooit een verwijt wegens verzuim in den dienst?" „Nooit," arPwoordde debosehwaeh- ter vast. „Hij vertrouwde mij en ik geloof niet. dat hij ooit reden had be rouw te hebben over het vertrouwen, dat hij in mij stelde." „Wanneer zaagt ge hem den voor laat sten keer?" „Gisternamiddag." „En herinnert ge u nog waar?" „Zeker 1 Hij kwam van zijn rit terug en bij haalde mij in op den breeden weg aan den kant van het boseh." Wordt vtroolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3