Vrijdag 18 Jan. 1907. No. 6504. 31ste Jaargang, Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD [VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE 4 CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. SPANJE. Over dc Fransche Muntkrabbers. In de „Pais", een republikeinsch anticlericaal blad van Madrid, heeft iemand, die zich „een socialist" tee kent, het volgende geschreven over het vervangen van „God bescherme Frankrijk" door „Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap" op sommige Fransche geldstukken „De Franschen vermaken zich met dergelijke kinderachtigheden. Tijdens de groote revolutie ver minkten zij den kalender on gaven zij nieuwe namen aan de dagenen de maanden. Er zijn revolutionnai- ren, die nooit zullen zeggen: „adieu." Bij die nietigheden staat het nieuwe verre ten achter bijhettra- ditioneele, gewijd en als geneutra liseerd door de jaren. Wij begrijpen niet,dat men Frank rijk toejuichen kan, omdat het het republikeinsche devies heeft aange bracht op datgene, 't welk 't symbool is der hedendaagsche slavernij. Die mooie woorden Vrij heid, Gelij kheid, Broederschap", beteekenen, wanneer zij op een goudstuk gegraveerd worden: „Slavernij, Ongelijkheid, Kaïnschap." Deze „socialist" is een der wei nige oprechten. Zijn bewering „de Franschen ver maken" zich, is echter veel te ruim. Niet „de Franschen", maar het handjevol Logemannen, die het groote Katholieke Frankrijk tiran- niseeren, die plegen dergelijke hel denfeiten en worden daarom toege juicht, door Jan Rap en zijn maat hier en elders. DU1TSCHLAND. De landelijke verzekeringsbank Rheinprovinz" heeft iets uitgedacht ter bevordering van den eigen wo ningbouw, wat groote aandacht onder ons verdient. Men weet, welke bezwaren er bestaan voor een eigen arbeiders woning ten opzichte van de terug betaling van het geleende geld. Deze bank heeft er iets op gevon den, dat ten minste éen der bezwaren tegen den individueelen eigendom van een arbeidswoning oplost, namelijk de noodzakelijkheid waartoe men in dé meeste gevallen gedwongen was het huis te verkoo- 'pen, wanneer de afbetalende huureigenaar het huis nog niet ge heel vrij had gemaakt. Dat bezwaar kennen we allen en is dan ook herhaalde malen, ook wanneer het woningvraagstuk onder ons ter sprake kwam, te berde gebracht. Thans is die bank begonnen om in plaats van terugbetaling van het geleende geld voor de woning, een levenszekering te sluiten met den huurder-eigenaar, hetzij bij overlij den alleen, hetzij bij overlijden en het bereiken van een bepaalden leeftijd samen. Hierdoor wordt dus bereikt dat in geval van overlijden, het huis in ieder geval vtrij van schuld is. Op deze wijze zijn reeds twee voorschotten geleend. ITALIË. Hoe staat het Vaticaan in verbin ding met de vergaderde Fransche prelaten Door vertrouwde personen worden de noodige mededeelingen aan Mgr. Vico, nuntius te Brussel, overgebracht en deze zorgt er verder y°or, dat Z. H. de Paus langs telegra- iischen weg onmiddellijk op de hoogte gesteld wordt van alles. Langs denzelfden weg bereiken 's Pausen antwoorden de achtbare ver gadering. Onnoodig te zeggen, dat ten Vati- cane de loop der vergaderingen met spanning wordt gevolgddaar, als te Parijs, bewaart men over de zittingen het diepste stilzwijgen Mgr. Auguste Sili, titulair aarts bisschop van Caesarea, is tot pause lijk aalmoezenier verheven. Den 15en dezer maand is hij door ZEm. Kard. Merry del Val gewijd. ENGELAND. Een merkwaardig licht valt op de armoede in Londen door de mede- deeling van den geneeskundige, belast met den dienst in Wandsworth Work house (werkhuis.) Het is een van de beste inrichtin gen, door de armen-wet in 't leven geroepen. De geneeskundige nuf heeft bevonden, dat van de meer dan: hon derdduizend paupers (armlastigen) die er kwamen nog geen twintig geheel onthouders waren. Een inspecteur der werkstakingen werd gevraagd, hoeveel geheel-ont houders er in de twintig jaar, dat bij inspecteur was,bij zijn weten het werk huis in moesten. Zijn antwoord was: „praktisch geen enkel. Geheel-onthou ding is een vorm van spaarzaamheid" Zou er verband zijn tusschen armoe en drinken, en tusschen drank en arm zijn FRANKRIJK. De 3e Algemeene Verg. der Bisschoppen. Woensdag heeft de vergadering der Bisschoppen hare werkzaamhe den voortgezet, 's Morgens kwamen de gevormde vier Commissies bij een. De namiddag-zitting begon om twee uur en duurde voort tot kwart vóór 5. In hoofdzaak werd behandeld Op wat wijze is de uitoefening van den openbaren eeredienst te verzeke ren? Of de wet van 1901 met hare twee soorten van vereenigingen, zij, die zich aangeven en zij die zich niet-aangeven, genade zou kunnen vinden in het oog des [Pausen Eene vraag, die op het oogenblik om meerdere redenen niet te beant woorden is. De meeste prelaten zijn gisteren op „la Muette" blijven ontbijten enkele hadden reeds vroeger eene uitnoodiging aangenomen bij hunne diocesanen, 's winters te Parijs woon achtig. Ook Woensdag zat ZEm. Kard. Richard de namiddagzitting voor. Die meenen, dat de prelaten gis teren reeds uiteengegaan zouden zijn, vergeten, dat er nog niets afge daan is. Daarom is het zeer waarschijn lijk, dat eerst heden, misschien zelfs eerst morgen, Zaterdag, de hijeen komsten zullen eindigen. De joodsche „Neue Freie Presse" van Weenen schijnt den Franschen kerkstormers tot spreekbuis te moe ten dienen. Nu, beide zijn elkaar waardig. Thans is het Briand, die aan den Parijschen correspondent van ge noemd blad medegedeeld heeft, dat Combes het glad mis heeft met al zijn beweringen en eene zeer treu rige figuur maakt, wanneer zijn eigene daden onderzocht worden. Combes' wet leidde tot sluiting der kerken, tot burgeroorlog. Door Combes' uitvoering van de wet op de kloosterorden was heel het land in rep en roer. En nu? De kerken zijn geopend 't is overal rustig. En toch is dé scheidingswet er door, zoo volledig mogelijk, zonder dat wij eenig recht van de burgerlijke maatschappij prijs gegeven hebben." Men ziet, dat de woorden van den ouden sectaris Combes diepe wonden hebben geslagen. Laten de heeren het veilig onder elkaar uit vechten en elkaar de eerekroonbij dezen wedloop der kleinzielige be krompenheid van het sectarisme trachten af te winnen. Korte Berichten. Italië voelt veel voor verminde ring van de bewapening.... wanneer de anderen het ook doen. Zoo zuilen allen wel beweren, doch inmiddels komt men geen stap verder. In het) Winterpaleis te Sint Pe tersburg is onder voorzitterschap van Minister Stolypin eene conferentie gehouden over het bestrijden van den hongersnood De Russische minister van Marine heeft zijn ontslag gevraagd en ver kregen. De Minister van Oorlog wil ook het tooneel verlaten. Men be weert, dat de Gzaar deze beide pos ten wil afschaffen, waarschijnlijk om >orlog en Marine aan het toezicht der Doema te onttrekken. De Londensche Kath. vereeniging heeft ter gelegenheid van haar jaar- lijksch diner in de „King Hall" het volgende telegram aan'Z. H. den Paus gezonden: „Temidden der beproevingen, welke Uwe Heiligheid moet verduren bij de handhaving van de belangen der Kerk in Frankrijk, bidden wij Uwe Heilig heid nederig, de uitting van on ze genegenheid en trouw te willen aanvaarden." Z. H. de Paus ontvangt .Maandag a. s. de commissie, belast met decaan- bieding der lammeren, wier wol moet dienen voor de pallia der aartsbis schoppen en bisschoppen. Zeventig per honderd dieven, die in de gevangenis boeten, zijn jenever- slaven Negen en zeventig perpionderd land- loopers zijn borrelmannen; Acht-en-tachtig per honderd moor denaars zijn kroegzitters. Aldus Paul Bourget in een redevoe ring te Parijs gehouden in de acade miezitting tot belooning voor helden moed. De aardbeving op Jamaica werd in het aardrijkskundig instituut te Potsdam waargenomen. Op de lijst van 't viertal candi- daten, die in aanmerking komen voor den aarlsbischoppelijken zetel van Pozen staat, naar gemeld wordt, bovenaan mgr. Libowski, wijbisschop van den overleden kerkvoogd mgr. Stablewsky. Vervolgens komen ka nunnik Jendzink en Poninski. Wij hebben reeds 't een en ander geschreven over de bedrijvigheid van de hervormingspartij in China, en hoe deze reeds meerdere her- vormingsbesluiten van de Regeering ten gevolge had. Welau, deze be drijvigheid ondervindt een gewel dige tegenwerking bij de Conserva tieven, die alles ongedaan willen maken en de macht van onderko ning Joean, leider van de hervor mingspartij, ondermijnen. Beperking van het Debat. De heer B. R. F. van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, schrijft aan de „Noordbrabanter" Het middel, door Dr. Nolens aan gegeven om de openbare beraadsla ging in de Tweede Kamer te bekor ten, is in. i. het eenig radicale. Na de breede schriftelijke cedach- tenwisseling toch van het Kabinet met de Kamer, bestaat, met eenigen goeden wil, de waarschijnlijkheid, dat een onderwerp in eene tijdsruimte van een half uur, hoogstens drie kwart uur, te bespreken is. In het reglement van orde ware derhalve te bepalen een tijdsduur van een half 4 drie kwart uurs voor den eersten termijn en eene mindere tijdsruimte voor den tweeden termijn Bovendien kon worden vastgesteld, dat in bijzondere gevallen de Kamer den spreker eenige minuten verlen ging zou kunnen toestaan. Bij dergelijke inperking zouden de leden niet behoeven te vreezen, dat hun niet genoeg gelegenheid zou wor den geboden om te zeggen, wat nood zakelijk mocht wezen. Immers de Kamer is zeer royaal met de toepas sing van het Reglement van Orde, daar zeer dikwijls aan een lid tot drie maal toe het woord wordt verleend. Reeds meermalen en voor geruimen tijd heb ik met leden van vele dienst jaren over dit middel van gedachten gewisseld, maar het is mij niet mogen gelukken veel instemming met het denkbeeld te verwerven. Nu werkelijk de spreeklust een spreekmanie dreigt te worden nu de spraakzaamheid met stroomen de spijgaten uitgolft, doet het mij genoe gen, dat Dr Nolens het, in mijn oog, heilzame middel publiek heeft aange wezen en hoop ik, dat zich weldra Leden van alle partijen mogen aan eensluiten om het Reglement van orde in dien geest herzien. Ziekteverzekeringswet. Het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds voor Amsterdam heeft een uitvoerig adres over het ont- werp-Ziekteverzekeringswet aan de Tweede Kamer gezonden. Adressant schrijft, dat hij dit ontwerp van wet wel geschikt acht om te geraken tot een voldoende en be hoorlijke verzekering voor zieken en kraamgeld, doch geheel onvol doende voor de verschaffing eener doeltreffende en behoorlijke zieken behandeling. Adressant verzoekt de Kamer daarom eerbiedig het daarheen te willen leiden. A. dat de vast te stellen verzej keringswet alleen bepalingen za. bevatten, betreffende de regeling- der uitkeering van zieken en kraamgeld zoodat de verzekering voor ziektebehandeling later wordt geregeldof, B. ingeval uwe Kamer ook de regeling der verschaffing ven ziektebehandeling bij deze wet mocht noodig achten, dat dan uitdrukke lijk worde voorgeschreven: Ie. dat de verzekering voor ziek tebehandeling en" voor zieken en kraamgelden geheel gescheiden moeten zijn met afzonderlijke pre miën voor iedere verzekering en geheel afzonderlijk beheer der voor liet bepaalde doel bijeengebrachte premiën, waarbij de premie van de verzekering voor ziektebehandeling geheel door den verzekeringsplich tige behoort te worden betaalt 2e. dat afdoende waarborgen moe ten zijn vastgesteld voor de hand having der rechten en plichten zoo wel van de verzekerden, als van de artsen en apothekers 3e. dat aan naamlooze vennoot schappen en andere exploitanten het sluiten van verzekeringen voor ziektebehandeling niet geoorloofd mag zijn; 4e. dat de premiën voor de ver zekering van ziekbehandeling bij de bijzondere kassen niet lager mogen zijn, dan hij de plaatselijke districtskasen 5e. dat bij ziekenkassen, uitgaan de van vereenigingen tot beharti ging van algemeene belangen, werkliedenvereenigingen of coöpera tieve vereenigingen, de inrichting, het beheer en het tgezicht moeten geregeld zijn, zooals die hij de plaatselijke districtskas zijn inge steld. Pensioenfonds Weduwen en Weezen. Staatscourant no. 15 bevat de wet van den 31sten December 1906, tot regeling van de ontvangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor Weduwen en Wenzen van Burgerlijke Ambtenaren voor het jaar 1907. Nederlandsche Accountants- Vereeniging. Een groot aantal leden eener bestaande organisatie van accoun tants heeft zich onlangs daarvan afgescheiden; naar men mededeelt hebben deze accountants in een Zaterdag te Utrecht gehouden ver gadering een nieuwe vereeniging opgericht onder bovenstaanden naam. In het officieel orgaan dezer Ver eeniging, hetwelk in den loop van deze maand zal verschijnen, zullen nadere mededeelingen omtrent die oprichting worden gedaan. De Katholieke Pers. Het Centraal Bureau van de Kath Soc. Actie heeft als bijlage bij de „Mededeelingen", die nu met no. 27 den nieuwen jaargang begonnen zijn, een zeer belangrijk vlugschrift gegeveu: n.l. „De Katholieke Pers". Niemand zal ontkennen, dat het voor het verschijnen van dit vlug schrift nu een zeer goede tijd is. Nu onder de Katholieken, meer dan ooit, de noodzakelijkheid gevoeld wordt om hunne geloofsgenooten beter in te lichten dan dat door de liberale en zoogenaamde neu trale pers geschiedt, nu komt het vlugschrift op uitstekende wijze helpen om die noodzakelijkheid nog duidelijker aan te toonen. In eenvoudige en toch krachtige taal, met waardige en duidelijke woorden, roept het den Katholieken toe, de wapenen op te nemen om met alle kracht den strijd te voeren tegen den grootsten vijand van ons geloof en van ons Katholiek bewust zijn, n.l. de liberale en z.g. neutrale pers. Duidelijk zegt het, dat men moet kiezen vóór of tegen. De groote invloed der Pers wordt ons aangetoond, we lezen, wat het ongeloof met dat wapen kan doen, we zien er óók in getoond, welk een groote macht de Pers voor óns, Katholieken, kan zijn, als wij alle Katholieken daarmee bereiken. Krachtig wordt tot het steunen der Katholieke Pers aangespoord. Doch dit niet alleen. Er wordt óók gezegd, hoè wij de Katholieke Pers moeten steunen, o.a. óók door Perscomité's. De taak dier Perscomité's wordt aangegeven. Kostelijke wenken voor propa gandisten lezen wij er. Het ligt voor de hand, dat een zoo zorgvuldig bewerkt, zoo warm gesteld, zoo overtuigend vlugschrift het aangewezen middel is, om in handen van propagandisten en pers comité's een groot werk te doen. Het is te verwachten, dat er van het Centraal Bureau heel wat hon derden en duizenden over het ge- heele land zullen verspreid worden Per postwissel besteld, zijn ze tegen verminderde prijzen verkrijgbaar. En het resultaat van dit vlug schrift moge zijn, dat na deze win- tercampagne er geen Katholiek ge zin meer in Nederland is, waar niet een Katholieke krant wordt gelezen. Een portefeuille gevonden. Op de lijn Hoorn-Medemblik za ten Donderdagmorgen twee heeren in een tweede klasse coupé. Een hunner stapte te Abbekerk of te Midwoud uit. De andere vervolgde de reis en ontdekte kort daarna in het bagage-net een portefeuille. Hij wees deze aan den conducteur aan, die er den stationschef te Opper does van in kennis stelde. De por tefeuille bleek bij onderzoek een bedrag van ongeveer f 1600 te be vatten. Vermoedelijk is deze portefeuille dus het eigendom van den reiziger die even te voren was uitgestapt. Jhr. V. de Stuers. Naar aanleiding van het bericht in het „N. v. d. D." dat het lid der Tweede Kamer, jhr. V. de Stuers door een vrij ernstige oog ziekte is aangetast, verneemt de „N. Ct." dat de heer De Stuers wegens 'n inderdaad ernstig oog lijden nu sedert 14 dagen onder behandeling is van een oogarts. Voor 't oogenblik is echter de ziekte niet van dien aard, dat voor het verlies van het gezichtsvermo gen behoeft gevreesd te worden. Federatie van R. K. Bonden. Zondag j.l. is door de commissie van rapporteurs uit de federatie der R. K. diocesane bonden haar eerste bijeenkomst te Nijmegen gehouden in zake het ziekteverzekeringsoutwerp Nadat door den voorzitter van het Federatiebestuur, den heer W, C. J. Passtoors, de vergadering geopend was, werden de functiën verdeeld. De vertegerwoordiger uit het bisdom Haarlem werd tot voorzitter, die uit het aartsbisdom Utrecht tot secretaris gekozen. Alsnu nam de heer Passtoors voorloopig afscheid en begon de com missie haar taak. Partijdag der anti-revolutionnairen. Men meldt uit Zwolle: Na de rede van den heer Talma, waaraan prof. Noordtzij nog een warm woord toevoegde, verklaarde mr. Vos de Wael, dat hem als katho liek de rede van ds. Talma zeer had bevredigd. Hij hoopt eveneens dat de oude beproefde gedragslijn hij de rechtsche partijen niet zou worden losgelaten. Hij meende intusschen dat het niet aanging aan de antirev. de eer te geven van bij uitstek te zijn een partij, die warm voelt voor de landsverdediging. Met een beroep o.a. op dr. Schaepman, betoogde de debater, dat ook de katholieken in deze niet willen achterstaan. Pelikaanbloem. In den Haagschen Dierentuin staat de Pelikaanbloem op het punt te gaan bloeien. De bloemknoppen doen aan een naakte musch denkennaarmate- de knop grooter wordt groeit de „staart" ook en de groene kleur wijkt voor een zacht gele tint. In dezen toestand lijkt zij op een ge- plukten pelikaan. Heeft de knop haar volle grootte bereikt, dan ontplooit zij zich en ruikt daarbij onaangenaam. Van voren beschouwd, heeft de geopende bloem een fraaien hart vorm met een doorsnede van een halven meter of minder, bij een lengte, den staart megerekend, van 1 M. 50 en langer. Het exemplaar in den dierentuin echter wordt waarschijnlijk kleiner, wegens het winterseizoen. De bloem is roomgeel, met bruine nerven en vlekjes. De vliegen, die er altijd in grooten getale op afko men, worden blijkbaar vastgehou den, want maakt men een gaatje in den „hals", dan ziet men een groot aantal blauw-vliegen te voor schijn komen. 's Avonds begint zich de bloem te sluiten om niet meer open te komen. (H. Ct.) Alg. Ned. Chen.gr.bond. Da afdeeling Amsterdam van den- Alg. Ned CLcmgr. Bond hield gister avond een vergadering in de boven zaal van „Metropool", Rembrandt plein. Na het gebruikelijke opening werd voorgelezen een schrijven van het hoofdbestuur, waarin mededeeling werd gedaan van de gevoerde actie te Haarlem. Hieruit bleek, dat het con flict op vredelievende wijze is beëin digd, daar de firma Polygraaf bevre digende beloften deed. Mocht eventu eel de gedane belofte worden gesehon den, dan zal tot den uitersten maat regel worden overgegaan. De vergadering betuigde met algemeene stemmen baar instemmi ng met de leiding van het H. B. in de ze kwestie. De bondssecretaris W. van Dijk hield hier na een uitvoerige lezing over het onderwerp „Vakorganisatie in verband met sociale wetgeving. Voor de functie van commissaris in 't hoofdbestuur koos de afdeeling Amsterdam den heer P. J. A. M, Schoonebeek. 13 nieuwe leden traden tot den bond toe. De collecte bij uitgaan der verga dering voor de stakers te Rijssen, bracht f3,20 op NIEUWE UN TIEND flOITE Mfl HON AGITATE. jjj jjt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1