1 So laatste uit zijn geslacht. Kerk en School, Kunst en Wetenschap feuilleton. Sociale Berichten. Amsterdamsche Beurs. HEEMSTEDE. Aan begraaf- recht is alhier in 1906 ontvangen f494, tegen f469 in 1905. Het bedrag, door bet Rijk aan deze gemeente verschuldigd als bijdrage in de kosten van het lager onderwijs, beloopt voor 1907 f4285. De cursus in slojd, die in een der lokalen van de o.l. school al- bier door den heer Sevenhuijsen, uit Haarlem, wordt gegeven, werd Vrijdag 1.1. bezocht door 25 jonge lieden tusschen 12 en 17 jaar. Dit groot getal wijst er op, dat er voor dit soort van onderwijs in deze gemeente veel symptliaie is. ZAND VOORT. Door B. en W. is het rijden van den vuilniswagen gedurende 1907 opgedragen aan J, Termes. BEEMSTER. Aan de kaasfahriek Ceres", in de Starnmeer (N.-H.), is tot kaasmaker benoemd de heer J. de Vries alhier. SANTPOORT. Naar men ver leemt bestaat hij het bestuur der Vereeniging tot bevordering van bet vreemdelingenverkeer liet plan evenals verleden jaar weder eene tentoonstelling te organiseeren. HAARLEMMERLIEDE. c.a. Ter Voorziening in de vacature Obreen Ui de te Bloemendaal gevestigde gezondheidscommissie, zijn door B. en W. dezer gemeente voorgedra gen de heeren L. Melchior en W. blije, artsen, alhier en te Spaarn- dam. IJ MUIDEN. De leerlingen van de Visscherijschool alhier die op geleid worden tot matroos en dus tot de jongste leerlingen behooren, zijn thans in uniform gekleed. Jek ker en pantalon als een marine matroos doch op de eerste een an ker op de kraag. Bovendien op 't hoofd een matrozenmuts met flad derende linten waarop staat „Vis- 5 ch er ij school". Zoo zien de jongens er kranig uit. BEVERWIJK. Zooals bekend zal de Rederijkerskamer „Kennemer- land" van hier op 29 Januari as. optreden in den Schouwburg te Haarlem voor den Wedstrijd, uit- I geschreven door de Kon. Tooneel- Vereeniging „J. J. Cremer" aldaar. Het blijspel waarmede zij aan den Wedstrijd deelneemt is getiteld „De Hoof der Sabijnsche maagden". Het Herd reeds éénmaal voorde kunst- bevende leden opgevoerd, zoodat de Kamer het niet weer voor een gewone uitvoering kan nemen. Om Uu echter toch een flinke repetitie voor het optreden in Haarlem te hebben, zal zij nog op Zondag £27 Januari a.s. een buitengewone uit- voering geven met dit blijspel, en zal de netto-opbrengst daarvan bomen ten bate van de Vereenigin- gen voor Wijkverpleging en Zie kenzorg alhier. LISSE. Woensdag werd in het hotel „De Witte Zwaan" alhier de zevende jaarvergadering gehouden Ivan de Harddraverij-vereeniging j-,Uisse en Omstreken", welke door jden voorzitter, den heer Th van Ruiten, werd geopend en geleid. Door den secretaris, den heer G. van der Veld. werden de notulen der vorige jaarvergadering gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Hierna volgde een uitgebreid ver- Hag van den loop der laatstgehou den harddraverij zelve. Vervolgens werd door den pen- jningm oester, den heer A. H. Wens- 1 veen, verslag uitgebracht van zijn Jbnanciëel beheer, waaruit bleek, dat het saldo op 31 December ?90o bedroeg 433.41i/2 gulden- De I inkomsten in 1906 bedroegen 1344.63 gulden en de uitgaven 1309.057a gulden; eqn saldo dus van 35.57'/.) gulden, zoodat het batig slot op 31 December 1906 bedroeg 468.99 gulden. Aan de heeren C. H. AVolff, P. Beelen Sr., en mr. Van der Veld werd opgedragen deze rekeningen na te zien. Hierna volgde het jaarverslag, dat eveneens door den heer G. van der Veld werd uitgebracht en waaruit o.m. bleek, dat de vereeni ging in bloeienden toestand is en dat deze op 31 Dec. 1906 bestond uit 1 eerelid, 8 don. en 181 gewone leden, alsook, dat er op den dag- der harddraverij op 10 October 1906, verkocht waren 672 entreé- kaarton. Alsnu had de verkiezing plaats van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren von Bönninghausen, mr. Van der Veld, J. Kruseman en J. Pijnacker, res pectievelijk als eerste voorzitter en commissarissen. Herkozen werden de heeren von Bönninghausen, mr Van der Veld en J. Pijnacker, terwijl in de plaats van den heer J. Kruseman gekozen werd de heer A. Verduin Jr. Hierna werd door den waarne- menden voorzitter aan den secreta ris, den penningmeester, de jury leden en verder aan allen, die eenigszins tot het welslagen van een en ander hadden bijgedragen, hartelijk dank betuigd, waarna de vergadering gesloten werd. Gemeenteraadszittin g op heden 18 Januari, des namiddags 3 uur. Punten van behandelingaf- en overschrijvingkohier schoolgeld le kwart, en gasfabriek. HILLEGOM. Woensdagavond is alhier de nieuwe Christelijke school voor M. U. L. O. op plech tige wijze geopend. Gesproken werd bij die gelegen heid door het nieuwbenoemde hoofd den heer Moolhuysen en door afgevaardigden van de Gere formeerde en de Ned.-Hervormde Kerk. VOGELENZANG. Met de tijdelijke waarneming van het hulp postkantoor alhier is belast de post bode P. Lammers. BENNEBROEK. Met ingang van 1 Maart a. s. wordt in de pa rochie van den H. Jozef alhier, zich uitstrekkende over de gemeente tot aan de Leidsche vaart, een deel van Heemstede, van Haarlem mermeer en van Hillegom, een zelfstandig armbestuur ingesteld. NOORD WIJK, Gisteravond gaf de bloemist werk lieden vereeni- giug „Door Eenpraclit Verbonden" een uitvoering in café „Flora". Ook Maandagavond hadden zij de zelfdeuitvoering gegeven, toen ech ter meer in het bijzonder voor de leden, thans voor het gewone pu bliek tegen entrée. De voorzitter, de heer Th. van Dam, heette in een kort inleidingswoord den opge- komenen welkom, terwijl bij dank bracht aan allen, die hadden bijge dragen en door te teekenen op de gepressenteerde lijst en door naar deze uitvoering te komen, tot leniging der nooden van den zie ken werkman. In liet bijzonder dankte hij onzen burgemneester en den graaf van Limburg Styrum. Er werd opgevoerd: „De Wraak eens Vaders", een tooneelspel in acht tafereelen. Vooral le hoofd rollen „Don Antonie en Beitel van Merlen bleken in goeden han den te zijn, zonder dat we door dezen lof te kort willen doen aan het spel der anderen. Het tweede stuk was van vroo lijken aard: „Een raadsvergadering te Koekamp". Er werd hartelijk gelachen, en geen wonder. Wan neer er een dorpsvergadering op het tooneel wordt voorgesteld, lacht het publiek gaarne. Of dit in den haak is, laten wij in het midden. Over het algemeen kunnen wij getuigen, dat de spelers hun best deden en dat zij ook hun best ge daan hadden het tooneeldecor zoo goed mogelijk te maken. Dat er, wat het laatste betrof, hier en daar nog te wenschen overblijft, spreekt vanzeli. v an ten werklieden veree niging mag men op dit punt niet te veel eischen. Dat zij hun uiterste krachten ingespannen hadden, alles zoo goed mogelijk te maken, is o.i. een groote verdienste. Het publiek had wel wat minder rumoerig kunnen zijn. Dan had het meer blijk van waardeering gegeven. De pianominie voor het „bal na" werd uitgevoerd door den heer W. Venselaar. De avond bracht op honderd gulden, zeker een mooi resultaat. NOORD WIJK-AAN-ZEE. De visscherijschool alhier is met 35 leerlingen begonnen, verdeeld in twee afdeeliDgen,die elk wekelijks drie urenl es ontvangen. VOORHOUT, Gisteravond verga derde in het stationskoffiehuis de R. K. Kiesyereeniging „Eensgezind heid" alhier. Tegenwoordig waren 1-iO leden. Van het bestuur was afwezig de heer W. Kettenis. De voorzitter de heer J. van dei- Hulst opende de vergadering waarna door den Secretaris den heer Th. C. Mens de notulen werden gelezen welke onveranderd werden gearres teerd. Nu volgde de rekening en ver antwoording van den penningmees den heer L. Vester ter uit dit, breed voerig en keurig geïllustreerd ver slag over de politieke toestanden van 't vorige jaar bleek o.m. dat de vweeniging thans telt 200 leden en dat het saldo der rekening 1906 bedroeg f 45,60, de inkomsten n 1906 f85,80, de uitgaven in 1906 bedroegen f 67,51alzoo een batig saldo van f 63,89. De rekening werd nagezien door de heeren L. Prins Lz. P. Berbée FzVen A. Hee- rings, welke haar in orde bevon den. Vervolgens was aan de orde Let stellen van een candidaat voor den Gemeenteraad ter voorziening in de vacature P. Prins Pz. Door het bestuur werd als candi daat opgegeven de heer Jac. Wes terhoven. De heer M. de Groot gaf als zoo danig op den heer Jac. van Schie, de heer P. van Steijn zou gaarne den heer L. Belt in aanmerking zien komen. C. Hoogervorst noemde den heer G. van Lierop, terwijl de heer G. Lange veld noemde den heer Joh. Meyer Az., een geschikten candidaat De uitslag van de stemming was dat Westerhoven verkreeg 17, Van Schie 20, L. Belt 21, van Lierop 22, Meijen 15 stemmen. Bij een stemming tusschen de heeren L. Belt en O. van Lierop verkregen die respectievelijk 47 en 42 stemmen terwijl 4.blanco en 1 van onwaarde was, zoodat de heer L. Belt op de door 9 personen ge- teckende candidatenlijst werd ge plaatst. Nadat de heer IJ. F. Franken nog, bij de gebruikelijke rondvraag een opmerking maakte omtrent art. 7 van het reglement werd deze ver gadering gesloten. Afslag. Heden had alhier de afslag plaats van het Oude Raad huis met annex woningen. Van perceel I werd kooper de heer Joh. Meijer Az. alhier voor f1900, van perceel III de heer P. van der Zou te Noordwijkerhout voor f1550, van perceel III de heer G. de Waal alhier f400. Verkiezing. Rij de heden gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature C, Prins Pz.) zijn candidatenl-ijsten ingeleverd, zoodat stemming zal plaats hebben tusschen de heeren J. van Schie, Jac. Westerhoven L. Belt, allen R. K. K. terwijl laatstgenoemde candidaat is gesteld door de R. K. Kiesvereeni- ging „Eensgezindheid." IJAARLEMM ERMEER. Vensge zindheid. De vereeniging „Eens gezindheid" te Nieuw-Vennep, zal op 30 Januari e.k. haar derde voor drachtenavond houden in dit seizoen, Het echtpaar Stolk uit Haarlem zal alsdan optreden. Woningbouw. Te Nieuw- Vennep heerscht tegenwpordig een ware bouwwoede. Een drietal flinke woningen en winkelhuizen zijn op het oogenblik onderhanden of er zal aan begonnen worden, terwijl nog andere planven, voornamelijk van arbeiderswoningen in bewerking zijn, De ambachtslieden hehben alzoo goede vooruitzichten. Schoolstatistiek. Aan school geld werd in het vcrloopcn jaar bijna 8250 gulden ontvangen, terwijl aan bijna 4000 kinderen in deze gemeen te gelegenheid werd aangeboden lager onderwijs te ontvangen. ZAANDAM. Alhier is Woens dagavond het woonhuis van den timmermansknecht J. Roos, toebe- hoorende aan J. Kakes en staande aan de Kirmastraat, geheel uitge brand. Terwijl Roos uit de linnenkast een overhemd zou krijgen, had bij de brandende petroleumlamp daarop geplaatst. Door het schudden hij bet inschuiven van de lade viel de lamp en in weinig oogenblikken stond bet huis in brand. Niets kon gered worden. R was tegen brandschade verzekerd, ALKMAAR. De tram van Egmond aan-Zee naar hier is Dinsdagmiddag vijf minuten te vroeg vertrokken, doordien toevallig een jongen op een fluitje blies, hetgeen door den machi nist werd gehouden voor het gebrui kelijk signaal van den conducteur. Gelukkig heeft de vergissing gee nerlei onheil veroorzaakt. BENNEBROEK. Ondertrouwd: H. Kruijdenberg en M. Hoogensteijn. BEVERWIJK. Bevallen: M. C. MetzelaarWes ter, d. K. MinisHoek, d. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: P. Bos en G. J. Ros- seboom. Bevallen: A. EijkEnzler, z. P. KamperBurggraaf, d. Overleden: J. Deugd, 78 j. LISSE. Bevallen: E. W. E. Schrier Dannijs, d. SCHOTEN. O n d e r tr o u w d C. Turkenburg en G. M. Galama. Bevallen: M. E. van Ravestein Landweer, z. G. M. Lommerse Piet, z. L. C. BethsWeide, d. Overleden: G. de Klerk, 3 j. W. Oetmeer, 72 j. VELSEN. Bevallen: A. de PlagterDen Hollander, d. J. RaspoortVan der Hout, z. Overle den; A. Bax, 56 j. ZANDVOORT. Getrouwd: F. W. Bon en N. Steenhuizen. De katholieke Kerk in Perzie. Bij gelegenheid van liet. overlij den van den sjah van Perzië is het wel van belang in het kort het een en ander mee te deelen over den toestand van het Catholicisme in Perzië. 700 jaren lang waren er in Ar menië geen andere Christenen dan Nestorianen. Eerst in het begin der 14e eeuw begaf zich de Domini caan Franco uit Perugia naar het Göstenzijn succes was zoo groot, dat Paus Johannes XXII hem in 1318 tot metropilitaan der toenma lige hoofdstad van Perzië, Sulta- nieh, benoemde. Men telde weldra 26 katholieke kerken in en om Sui- tanieh. Onder de heerschappij der Ti- moeriden ("13871405) ging het ka tholieke Christendom in Perzië ge heel ten gronde door vervolgingen. Eerst tegen het einde der 16e eeuw waagden zich de Carmelieten weer in Perzie, vonden bij sjah Abbas (15861628) welwillende opneming en stichtten te Ispahan een kloos ter in 1629 richtte Urbanus VIII daar een Latijnsch bisdom op. Ook de nieuwe bloeitijd van het Chris tendom duurde zoo wat een eeuw. Van het jaar 1712 begonnen de gruwelijke christenvervolgingen weer en werden alle katholieken uit het land gezet. Eerst in 1826 ketrde de rust weer eenigermate terug. In 1S34 werd een aposto lisch [bestuur in Perzië ingesteld. I11 het jaar 1874 werd de eerste apostolische delegatuur in Perzie opgericht en Mgr. Cluzel tot apos tolisch delegaat benoemd, wiens ijver vele Nestorianen tot de ka tholieke Kerk terugvoerden. In het jaar 1883 ontvingen twee Perzische prinsen het grootkruis van de Piusorde en in 1891 bracht de afgezant Motéij, in een plech tige audiëntie den sjah van Perzië een geschenk des Pausen. Het Latijnsche bisdom Ispahan (zetel van den apostolisch en dele gaat in Urmia) omvat geheel Per zië en telt negen missiestaties on der Fransche Lazaristen. Daar wer ken 77 priesters, 12 broeders en 40 zusters. Het aantal Katholieken bedraagt 23,700 van den Oosterschen, en 200 van den Latijnsehen ritus. Er zijn 53 katholieke kerken en ka pellen en 45 katholieken scholen 1470 leerlingen. sturen, gewezen op het nut der sehoolmatigh eidskringen Hij zet ook de gemeentebesturen aan, in hunne begrooting eene kleine toelage te schrijven, ten einde de werking van die kringen uit te breiden en alzoo de regeering te helpen in dat werk van behoe ding en verzedeüjking. Hbld. v. A. RIJN- en SCHELDEVAART. Hansweert, 17 Jan. (Voor 4 uur.) Gepasseerd en bestemd naar Zaandam. Mariette, De Jonge. Lobit, 17 Jan. (Voor nam. 12 uur.) Gepasseerd en bestemp naar Ilmuiden. Cornelia, Wichers. Van Dr. A. Bredius zal binnen kort bij de firma Cohen te Amster dam een boek over Jan Steen ver schijnen. (N. v. d. D.) Ingezonden Msdedeehngen. 14. Hij had deze verklaring onbevangen afgelegd en bemerkte niet, dat de rech ter en de commissaris een veelbedui- denden blik wisselden. »Was de kolonel gisteren iets meer (opgewonden dan gewoonlijk?" "Daarvan heb ik niets bemerkt?" yWaarover spraakt ge dan? M ederom aarzelde de opzichter met htfi antwoord. 'J spraken over den strooper, dien ik reeds drie weken meende op het spom- te zijn," zei hij eindelijk. «~:n verweet hij u niets?" „Neen waarom zou hij dat ook ge daan hebben?" >,Öpraakt ge alleen over den stroo per?" „Wellicht ook nog over iets anders In elk geval over onverschillige zaken.'' „Hm 1 we zullen zien!,Naamt gein goede verstandhouding afscheid?" „I11 de besteDe kolonel drukte mij bij het afscheid hartelijk de hand." „Durft ge deze verklaring ook door een eed bekrachtigen, boschwachter?" De aangesprokene zag den rechter verbaasd aan. „Alles wat ik gezegd heb. Of twij felt u soms aan de waarheid mijner verklaringen „Mijne persoonlijke inzichten komen hier niet in aanmerking. Nog eene vraag, boscbwachterToen ge dezen morgen in het bosch gingt, hadt ge natuurlijk uw geweer bij u?" „Ik ga nooit zonder in het bosch, vooral niet, indien ik een strooper wil vangen." Goed! M ie deze strooper geweest is, weet ge niet?" „Ik heb wel een vermoeden, doch het is heel zwak. „En gij kunt even vermoeden, wie de moordenaar is?" „Neen De rechter wenkte den commissaris, deze opende de deur van eene zijkamer en Martin trad binnen. De bosch wach ter was hierover niet weinig verwon- Zijt gij een martelaar der jicht? Indien gij onderhevig zijt aan die verschrikkelijke pijnen ver lies dan geen kostbaren tijd door allerlei middelen te beproe ven, die niets/anders doen dan het kwaad verplaatsen. Gebruik de Pink Pi len die bet geheel en al wegnemen.Heturine-zuur, dat zich in uw voet is komen cristalliseeren en u daar zulke hevige pijnen veroorzaakt, zal worden opgelost en weggevoerd dank dj de Pink Pillen, daar aan is geen twijfel. Hetzelfde is het geval voor de rheumatiek- lijders. Plun kwaal heeft dezelfde oorzaak als die der jichtlijders, en de Pink Pillen genezen even gemakkelijk het een als het ander. Gij hebt vergiften in het bloed. De Pink Pillen zuiveren het bloed. Prijs fl.75 de doos, f9.per 6 doozen. verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Plaatzer v. d. Huil Jansstraat 28. MARKTN1EUWS. AMSTERDAM, 17 Jan Op de vee markt waren aangevoerd 375 vette koei en, le qual. 72 a 76 cent. 2e qual. 66 a 70 cent, 3e qual. 58 :i64 cent, 209 melk en kalfkoeien f 125 1 280 41 nuchtere kalveren f9.a 18. 79" vette varkens Hollandscke le qual. 43 45 cent, idem 2e en 3e qual. 41 a 42 cent, Gelderscbe en Overzeesche le qual. 43 a 45 cent, 2e en 3e qual. 42 a 40 cent per kilo. AMSTERDAM, 17 Jan. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes £- Porton.) Raapolie per 6 w. f 35vliegend f 34per heet. Lijnolie per 6/w. f 22vliegend f 21per heet Alkmaar, 17 Jan. Vee. Aang. 3 Paarden f70af 100 5 Koeien f 130 a f 260. 30 nuchter» kalveren 12 a f25,0Schapen f a, f 0 Lammeren f a f 0, 08 magere varkens f 16 4 23,156Big- gen f 8 a f 13,30; 10 bokken en gei ten f3 a f 6 0 id. id. f0.a f0, Boter per l/2 kiloa f,mid delbare ct„ laagste ct. Aanvoer K.G. Kipeieren f 5,a t 6. per 100 stuks. SCHIEDAM, 16 Jan. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f lO.'/j per Ned. vat, zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn flauw. Spoeling per ketel f 0.90. AARDAPPELEN. Prijzen derd. Friesche Muizen f Borgers Geeltjes Blauwen Bonten Blauwe Poters Gelderscbe Blauwen Bonten Zeeuwsche Eigenheimers Blauwen Bonten Eigenheimers Zand Aanvoer 2 ladingen. onveran- 0.— 0.- 1.50 1.60 0.— 0.— 1.90 2.20 1.70 2.3Ü 1.— 1.1® 2.10 2.3(1 1.70 2,10 0.— O. 2.40 2.60 2.50 2.60 1.40 1.— 1.50 1,60 BROEK OP LANGENDIJK, 16 Jan. KoolRoede f 2.50 a 7.gele 1.50 a 6.50. witte f 1.50 a 7.-per 100, Uien f 0.90 a 1.per 50 Kg. Uit de Alcohol-statistiek. 64 pet. van allemisdadaden tegen de zeden en 51 pet. van alle toe gebrachte verwondingen zijn door dronkenschap veroorzaakt. Volgens de statistische opgaven alle beschaafde landen omvattend, werden 72 pet. der gezamenlijke strafzaken door dronkenschap ver oorzaakt en zijn 32 pet. der man nelijke krankzinnigen door alcohol gebruik in dezen toestand gebracht. Tegen het drankmisbruik. Ten einde den strijd doelmatig te voeren, heeB de minister van binnenlandsche zaken, in eenen omzendbrief aan de gemeente be- 18 Januari. Medegedeeld door H. C. Tombergh en Co. vorige koer» Heden. South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Norfolk Sh. Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Rusland Hope Consols Amer. markt iets lager. Russen prijshoudend. Kon. Petroleum ho< r Tabaksmarkt lager. Kimberley willig. derd en hij groette den knecht nau welijks, toen deze hem zeer hoffelijk groette. Zijne verwondering echter steeg ten top, toen de rechter zich lot hem wendde. ;;Deze man, boschwachter, heeft ons (0° "ven eene verklaring afgelegd, die IT.yHe punten van de uwe verscliilt. 6 zullen echter onderzoeken, wie de waarheid gezegd heeft. Deze man zou ge uige geweest zijn van uw gesprek met den kolonel, maar zijn verhaal TTi erm« anders dan het uwe, Herhaal ons daarom nog eens, wat gij ons verteld; hebt?". Martin maakte zijne gewone kompli- m en ten en begon nog eens zijne met duivelsche list samengeflanste leugen achtige verklaringen op te disschen. De boscbwachter werd beurtelings rood en trachtte hem meermalen in de rede te vallen. Doch de ernstige waarschu wingen van den recktar weerhielden hem en Hagemeister verkropte zijne woede tot 't slot van 't verhaal, toen Martin de dreigende houding van den boschwachter bij bet afscheid van den kolonel schilderde. Nu kon hij zicli niet meer bedwingen en hij vatte den leugenaar hevig bij den schouder vast. „Hoe kom je aan deze vuige leu gens, ellendeling?" donderde hij hem toe. „Dadelijk zul je moeten bekennen, dat er geen woord van waar is van hetgeen gezegd hebt of „Hij kon zijne bedreiging niet vol einden, want de commissaris van po litie had Martin bevrijd en de rechter zei hem op zeer strengen toon „Ik verzoek u, u hier een weinig te bc-dwingen en de grootste kalmte te bewaren. Uw gedrag bevestigt, dat hij de waarheid sprak, toen hij u driftig en opbruisend noemde en ge hebt geen recht, dien man t1 beleedigen." „Zoo, mijne heeren, is een eerlijk man verplicht zulke leugens geduldig aan te hooren? Waarom laat u dien schurk zijn leugenachtig verhaal vol einden? „Wijl ik geenszins overtuigd ben, dat bij gelogen heeft. Kunt gij ont kennen, dat gij met den kolonel over baron Herbert en diens betrekking tot zijne dochter gesproken hebt?" „Verachtelijke spion!" bromde de boschwachter, terwijl hij Martin nog een verachtelijken blik toewierp eer hij hem den rug keerde. „Ben ik waar lijk verplicht, daarop te antwoorden „Ge zijt daartoe ni«t alleen verplicht, maar 't is in uw eigen belang, dat gij het doet!" „Welnu 1 ik geef toe, dat we daar over gesproken hebben „Waarom zeidet gij dit ons niet eerder?" „Wijl ik niet wist, dat ik hier ver hoord zou worden gelijk een beklaag de," hernam de boschwachter fier, „en wijl mijne particuliere zaken niemand aangaan „Het spijt mij, dat ik u toch nader daarover vragen moet! Gij beklaagdet u over baron Herbert?" „En de kolonel werd boos?" „Ja op zijn zoon!'. „Hmwas er ook sprake van uw ontslag?" „Zeker, ik heb er om verzocht." „Wel, boschwachter, dan is uw ge sprek zoo heel onbelangrijk niet ge weest, als gij zeidet, en 't is niet on waarschijnlijk, dat ge als goede vrien den gescheiden zijt." „Het staat u vrij mij te gelooveu of niet," zei de boschwachter kort en trotscli. „Maar ik vraag u nog eens Martin, kunt ge alles, wat ge gezegd hebt, voor God en uw geweten verantwoor den „Och, boschwachter,"jammerde deze, „ik wiss niet dat de heer, met wien ik sprak, van de politie was, anders had ik zeker geen woord gekikt. Doch au 't eenmaal gezegd is, moet ik bij de waarheid blijven en ter wille van u kan ik ook geen valschen eed doen." „Ellendeling!" riep Hagemeister. „Den je door deze leugens uw eigen schuld op een ander te kunnen wer- pan. Ik ken den moordenaag en die is geen andere dan jij zelf!" Martin speelde de rol van den on schuldige meesterlijk, hij week eene scbrede terug en riep: „O Hagemeister, ik vind liet niet mooi, zoo iets te zeggen. Dat is eene slechte wraak. Wordl vervolgd 95 953/8 10% IO1/4 2S% 28% 49% 49 105'"/u, 105% 26% 29 28% 093/4 59% 18 171/4 1793/4 179% 29% 29 44% 441/., 41% 39% 39V2 391/s 28 27% 45% 451/2 39% 383/4 728 731 15% 151/2 48 ex. 473/4 47% 47 226 229 733/4 73i/« 74 74

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3