-Zaterdag 19 Jan. 1907. No. 6505. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Het ware Midden. BUITENLAND. BSNNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Te linker noch te rechter zijde af te wijken, bij alles en in alles het ware midden te betrachten wie der zwakke menschenkinderen doet het? Laten we gerust vragen wie onzer vermag het? Er wordt ernstig geklaagd en met reden over de verbastering der jeugd, de immer groeiende bandeloosheid van het opkomend geslacht. Wie op drukke avonden, Zaterdag of Zondag b.v. de straten onzer steden doorkruist, staat soms verbaasd en vraagt zich angstig af: Waar moet het heen? Haarlem, wie onzer weet het niet, maakt in dezen evenmin eene uitzondering als welke andere plaats. Gemeene taal en vloeken, allerlei baldadigheid komen hier even goed voor als elders. En nog altoos zoekt men naar het middel daartegen. De een zegt grimmig: „Ze moes ten al dat tuig eens voor goed mores leerenEen ander helt meer tot het andere uiterst» over en spreekt van: „Laten webeschaven, ontwikkelen enz." Doch wie wijst het ware midden? 'tls hiermee geschapen als met de criminaliteit. Voor het kort recht krachtig en kloek, vrij van alle temerige gevoelerigheid is in de plaats geschoven de theorie der ontoerekenbaarheid. De beestach tigste boosheid is eene ziekte, wordt vergoelijkt en verschoond met aller lei redeneeringen, die het gewoon nuchter mensehenverstand te hoog gaan. Hoe is 't met den beruckten Haarlemsclien Frans gegaan, wiens doopceel wij hier allerminst behoe ven te lichten? Het „Weekblad van het Recht" schreef over hem: „Een individu als Rosier moet worden onschade lijk gemaakt, kan het met de voor hem zelf geringst mogelijke kwel- Duidelijker gesproken en met minder omwegen, voor dezen man, die duizenden geruimen tijd van schrik belette te slapen die in al zijne misdadige handelingen blijk gaf van de sluwste berekeningen, voor zulk een man pleit het „Week blad" zeer verzachtende omstandig heden de schrijver wenscbt „I rans, Haarlemschen Frans" geen leed, geen straf of althans eene, die hem „de geringst mogelijke kwelling" aandoet. 't Zou vermakelijk wezen, indien het niet zoo diep treurig was. Waar zulke denkbeelden ingang vinden en zulke leer wordt toegepast, is t niet te verwonderen, dat somtijds vonnissen gewezen worden, waar door het volksgeweten niet bevre digd wordt, waartegen het in ver zet komt. Een penvoerder in „De Telegraaf" maakte het zoo mogelijk nog een weinigje erger, toen hij verkondig de: „Het heele strafproces onzer da gen berust op de oude idee der vergelding. De dood der vergeldings idee zal de doodsteek zijn voor de misdadigheid. Laat ons bonden stichten tegen de vergelding, prediken allerwege, dat tegenover misdaad niet wraak, straf, vergelding staat, maar weldaad.11 Wij zouden dezen prediker wel eens zijne theorie op zich-zelven willen zien toepassen, wanneer hij 't twijfelachtig voorrecht gehad had, om „slachtoffer" te wezen van zekere «lieve jongens" Waarschijnlijk zou hij doen als de Amerikaansche predikant, die van een onverlaat een slag kreeg op de rechterwang en hem de linker aanbood. Maar toen ook die het hare gehad had uitriep: «Aan het voorschrift van het anSelie is nu voldaan, nu komt mijn beurt" en daarop zijn aan- ander zoodanig stompte en bokste, 'dat hij voor halfdood liggen bleef. Was men vroeger wel eens te hardhandig, barbaarsch soms, onze tijd met al zijne sentimentali teit en misplaatste gevoeligheid ver viel in het andere uiterste. Zoowel bij de opvoeding op school als in het verdere leven heeft de zoogenaamde humaniteit jammer lijk bankroet geslagen. De onderwijzer staat te dikwijls hulpeloos en machteloos tegenover deugnieten, die boosaardig lachen om zijne onmacht. In zekere geval len moest hij volle vrijheid hebben om op verstandige wijze naar „de plak" te kunnen grijpen. Een bedorven mensch, een boos wicht, eeu misdadiger door wel dadente willen verbeteren, is het iets anders dan de misdaad bevor deren en in de hand werken? Ergerlijk is het menigmaal, wan neer men getuige moet wezen van de hulpeloosheid der politie tegen over straatschenders en dergelijk boevenpak. Ook de politie vermag dikwijls niets en moet lijdelijk toe zien. Overdreven en ondoordachte strengheid is altoos af te keuren. Maar zwakkelijke toegevendheid nog veel meer. „Die snaken komen er veel te gemakkelijk af", schreef het libe rale „Vaderland" een tijdje geleden. Men klaagt, en terecht, maar wie wijst het ware midden aan? Wie doet het rechte middel aan de hand, om, met vermijding van barbaarsche middelen de wassende bandeloosheid tegen te gaan en de criminaliteit? Hem zal de menschheid dank baarder mogen zijn dan jegens me nig beroemd geleerde; als een barer grootste weldoeners mag de mensch heid hem in marmer of brons vereeuwigen. L. ITALIË. Den 16den dezer is door Z Hei ligheid in audiëntie ontvangen Mgr, de Curel, bisschop van Monaco, die daags te voren in de Eeuwige Stad aangekomen was. De prelaat kwam den H. Vader de mededeeling brengen, dat Mo naco's vorstje zijne instemming met de Fransche vervolgings politiek be tuigd heeft door te verbieden, dat Fransche seminaristen toegelaten worden op onderwijs inrichtingen in Monaco. Ons prinsje ontvangt liever de ongelukkigen, die aan de speeltafel te Monte-Cario hun fortuin en hun geluk komen verspelen! Een dagblad uit Milaan heeft voor de zooveelste maal de leugen verkondigd, als zou kard. Rampolla ten scherpste de politieke gedrags lijn afgekeurd hebben van zijn op volger ZEm. Kard. Merry del Val. op wien alle rampen in Frankrijk terugvallen. Uit Rome wordt aan de „Daily Chronicle" (Londen) geseind: Stead gaat teleurgesteld van hier. Ondanks de krachtige voorspraak van eenige h ooggeplaatsten aan het Vatikaan, zijn Stead's pogingen om door den Raus in gehoor ontvan gen te worden om hem over het vredesvraagstuk te spreken, mislukt. Het schijnt dat Merry del Val en andere kardinaals alle pogingen wisten te verijdelen. Zij herinner den daartoe aan een vorig bezoek van Stead te Rome toen hij zeke re opzienbarende inededeelingen van hooggeplaatste zijde openbaar maak te, waarin de noodzakelijkheid van sommige hervormingen in de Room- sche kerk erkend worden. Stead is vooral voor Merry del Val een béte noire. Onder alle voorbehoud geven wij dit bericht. BELGIE. Graaf Louis Cavens richt uit Waterloo-Mont-Saint-Jean een op roep tot het stichten van een in ternationaal geschiedkundig insti tuut der Napoleontische tijden dat hij te Waterloo zou willen vestigen. En tevens doet hij het denkbeeld aan de hand het heele slagveld van Waterloo te onteigenen om dat zooveel mogelijk terug te brengen en te houden in den toestand waar in het was ten tijde van den veld slag. Voor zes millioen francs, meent hij, zou men eigenaar kunnen wor den van ruim 1064 hectaren grond omvattende de bekende hoeven van Mont-Saint-Jean, Hougoumont, enz. Van die zes millioen zou een rente van twee percent kunnen worden opgebracht. Als nu Duitschland, Engeland, Frankrijk en de Nederlanden 1,200,000 francs gaven, de drie eer sten 300,000, Nederland 100,000, België 200,000, dan zou er een ka pitaal van 4,800,000 noodig zijn, waarover men hoogstens 2l/2 pCt. rente zou ontvangen. Men zou dan van het slagveld allerlei moderne inrichtingen, die zich er zouden willen vestigen, weren. Twaalf huizen, sedert 1822 ge bouwd, zouden worden afgebroken. Of men op dit plan zou ingaan CHINA. De berichten over den hongers nood blijven aanhouden en maken melding van voortdurende verslech tering van deu toestand. Te" Tsing-king-poe, waar een zeer groot aantal slachtoffers van den hongersnood in een vluchtkamp was opgenomen, moesten deze lieden daaruit worden verwijderd, wijl het noodzakelijk was gebleken het kamp op te heffen. Er was n.i. onder de kampbewoners een pokken-epidemie uitgebroken. Of nu niet, door de ontbinding van het kamp en de daardoor ont stane verspreiding der kampbevol king, de besmetting naar allerlei andere streken zal worden overge bracht, blijft af te wachten. FRANKRIJK. Dc 3de Alg. verg der Bisschoppen. Hoogst waarschijnlijk zullen de Fransche prelaten besluiten tot de handhaving van den bestaanden toe stand, wat betreft den openbaren eöredienst. Uit de gevoerde debatten is aan de vergadering immers duidelijk gebleken, dat noch de wet van 1881, noch die van 1901 en evenmin die van 3 Januari 1907 vrij zijn van hoogst gevaarlijke valstrikken. De wet van 1901, die het meest aanneemlijk scheen, levert groote gevaren op voor de hiërarchie. De bisschop in zijn diocees, de pastoor in zijne gemeente zouden al heel gemakkelijk en gauw de dienaren en slaven kunnen worden van de bij die wet bedoelde vereenigingen: 't Hoogst bereikbare voor hen zou wezen, in het allergunstigste geval, te zijn: de eerste onder hunne ge lijken. Er is meer. De wet van 1901 geeft den Staat zekere rechten, die de Kerk niet erkennen kan, zonder hare heiligste rechten prijs te geven. Dit alles is duidelijk uiteengezet voor de vergaderde prelaten. Op verzoek van Kard. Richard hadden professoren van deKatholieke Hooge- school te Parijs, die bovendien mede in hun midden hadden een hoog leeraar in het Recht van de Pa rijsche Universiteit, hunne meening omtrent de verschillende wetten tegen de Kerk op schrift gebracht. Met behulp van'Mie stukken zijn in de vergadering deze rechtsquaes- ties behandeld. Verschillende bis schoppen zijn daardoor ongetwijfeld tot een beter inzicht gekomen van de gevaren der wet. Uit Rome wac'it men instructiën, die ook het houden aan den be staanden toestand zullen voorschrij- 4- Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ven. De^pastoors zullen uitgenoodigd worden, om in hunne kerk de gods dienstoefeningen te blijven leiden als vroeger. Eerst wanneer zij gedwongen worden, en dat kan ook op mo- reele wijze zijn b.v. als men de kerk tevers tot danszaal of andere onheilige doeleinden zou gebrui ken zullen zij den tempel ver laten. Da zitting van Donderdagmorgen duurde tot kwart over twaalven. Om kwart na twee de prelaten waren wederom de gasten van graaf de Franqueville ving de namid dagzitting aan die voortduurde tot tien minuten voor 5. Naar verzekerd wordt, zou eerst dezen morgen de laatste zitting ge houden worden. In de Commissies is Donderdag de quaestie der seminaries en van den penning voor den eeredienst op gelost. Het agentschap-Reuter seint: In het adres door hen gericht tot den Paus, betuigen de bisschoppen hun algeheele en eenparige instem ming met het oordeel, door den Paus uitgesproken over de wet op den eeredienst in de encycliek van 6 Jan. en protesteeren zij tegen het geweld de heiligste rechten aangedaan. De godsdienstvrede zal slechts worden hersteld, wanneer eerbied voor de hië rarchie in de Kerk en voor de on schendbaarheid van hare goederen en hare vrijheid terugkeeren. Voor dien tijd zullen de bisschoppen zich niet neerleggen bij het „fait accompli."De bisschoppen protesteeren tegen de be wering, dat zij den Paus volgen meer uit een gevoel van discipline dan uit overtuiging, maar zij erkennen dat zij uit liefde tot het land en eerbied voor de gestelde machten bereid zijn tot alle offers, bestaanbaar met het geloof en de eer. Het „Handelsblad" voegt hieraan toe het volgend eigen telegram uit Parijs De vergadering de r Fransche bisschoppen te Parijs heeft een adres gericht aan den Paus, waarin zij in nederige bewoordingen getuigenis aflegt van haar volkomen eensge zindheid met den Heiligen Stoel. In antwoord op wat, zegt ze, laste- teraars hebben beweerd, ontkent zij, dat die eensgezindheid op kos ten gaat van haar eigen initiatief. „Wij antwoorden," zeggen de bis schoppen, „dat zoowel historisch als kanoniekrechtelijk de taak van den Paus slechts reikt tot het bevesti gen van zijn broeders (bisschoppen) niet tot het opslurpen van hun ge zag wij vergaderen in de volheid „onzer vrijheid". Deze geheele pas sage schijnt het antwoord te zijn op het laatste artikel van Combes, waarop trouwens wordt gezinspeeld. Een teekenend Feit. Om niet van honger te sterven zul len de priesters in Frankrijk weldra genoodzaakt zijn, om een of ander „bijbaantje" waar te nemen. Dit is reeds in het departement -Seine en.Oise het geval. De pastoor zeide tot zijne parochianen: „Kinderen, 'k heb geen geld meer en gij zijt niet rijk genoeg, om in mijn onderhoud te voorzien. Ik moet dus werken en zal het doen. Ik schrijf eene goede hand, ken een beetje van het recht. Met Gods hulp zullen wij ons weten te redden." En nu is de pastoor sinds veer tien dagen notaris-klerk in de nabu rige hoofdplaats. Hebben zijne paro chianen hem noodig voor bediening, doop enz., dan telefoneeren zij hem, en de priester neemt den eersten trein den besten, om de plichten zijner be diening te volbrengen. Daarna keert hij naar 't kantoor, terug. Een teekenend feit. Wij noemen het even roerend als treuri Korte Bericht n. De Italiaansche Regeeriugis niet erg pleizierig gestemd over een plan van de anti-militaire en socialistische vereenigingen te Rome. Deze willen n,l. eene groötsche betooging hou den op 24, 25 en 26 dezer, en wel in de eerste plaats om hen die dienstplichtig zijn tot dienstweige ring op te wekken. In overeenstemming met eene aansporing van socialistische zijde hebben de metselaars, timmerlieden en andere tot vak vereenigingen be- hoorende werklieden in het bouw bedrijf, te Hamburg besloten op den verkiezingsdag voor den Rijks dag niet te wei-ken. Natuurlijk, om als hulptroepen te kunnen dienst doen voor het op sporen van geestverwanten. Te Sebastopol zijn gisteren eenige marine-officieren gevonnisd. Zij wer den veroordeeld wegens ophitsende en tegen de autoriteiten gerichte re devoeringen. Morgen houdt te Parijs de Bond van Beambteneen grootsche betooging voor algemeene Zondagsrust. Hofberichten. 's Prinsen vertrek naar Schwe- rin is bepaald op 24 Januari a.s. Aanrijding. Gistermorgen had op de brug van de Keizersgracht en Leid- schestraat te Amsterdam een aanrijding plaats tusschen een rnelk- kar uit Sloten en eenige andere voertuigen. Het paard werd schich tig en sloeg op hol; de boer werd van de kar geslingerd, doch kwam met den schrik vrij en behield de tegenwoordigheid van geest om de leidsels te grijpen en met het paard dat de Keizersgracht opdraafde, mede te hollen. Omstanders wisten hetdiereindelijktot staan te brengen. De opcenten. We hebben reeds laten zien welk een mooi jaar onze schatkist in 1906 gemaakt heeft. Negen millioen meer dan geraamd was en bijna zeven millioen meer dan 't jaar te voren. Er zit stijging in de ontvangsten en al jaren ach tereen. De waarschijnlijkheid wordt er door versterkt, dat voor 1907 de opcenten op de bedrijfs- en ver mogensbelasting zullen kunnen ge mist worden. Zooals men weet. is bij de behandeling der staatsbegroo ting voor 1907 de beslissing over de opcenten verdaagd, ook omdat het dienstjaar der heffing van Mei tot Mei loopt en men dus kan afzien wat het eerste kwartaal van 1907 zal opleveren. De „N. R. C." gelooft niet, dat zooals de zaken nu staan de minis ter van Financiëen veel kans heeft zijne opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting voor het dienstjaar 19071908 aangenomen te zien, en dat hij thans wellicht zelf wel van dit plan zal afzien. Door een paard doodgetrapt. Een veertienjarig knechtje van den voerman v. L. uit Gastel, kwam te kort achter het paard. Het dier sloeg achteruit en trof den knaap onder de kin. Vreeselijk verwond werd de jongen naar het gasthuis vervoerd, waar hij weldra den geest gaf. Tegen den vuilhandei. Gisteravond hield de R. K. Pro- pagandaclub Leo XIII, die te Rot terdam de straatactie tegen het pa pieren gevaar met succes ter h «ud heeft genomen, haar jaarvergadering Uit het jaarverslag blijkt, dat de club in bloeienden toestand verkeert Herkozen werden als bestuursleden de heeren v. Zijp.,v. Berkel en Dank- aarts, gekozen, de heer Chapel. Nog werd een protestmotie aan genomen tegen de redactie van I 'e Middenstander", het orgaan va i d Alg. Winkeliersvereeniging, alhier, in welk orgaan een hoofdartikel is opgenomen (van Frans Netseher) tegen de R. K. Propagandisten, die Zaterdagavonds de straatacties voe- (De Tijd.) ren. Een studentengrap. De bezoekers van de studenten- kroeg op het Ondkerkhof te Utrecht, hebben gisterenmorgen aardig huis gehouden. Ieder voorbijganger werd op een flinken straal water getrakteerd. Wie van een dergelijke verfrissching op den vroegen morgen niet gediend was, kon op een eerbiedigm afstand blijven. Een groot aantal nieuwsgierigen sloeg het spelletje gade. Er kwam ook politie bij. Twee agenten in burgerkleeding zouden dat zaakje wel eens opknappen en vertoonden hun legitimatiepapieren. Ai mij, een flinke straal water was het antwoord. De beide „polhieken" kletsnat af. Op eeu tweede koude douche hadden zij het niet erg be grepen. Voor de politie in uniform ha-lden de heerschappen echter meer respect en op herhaald bevel staakten zij eindelijk hun aardigheden. Eenige oogenbiikken later ging op het dak echter een zolderraam open en kwam opnieuw een straal water naar buiten. Toen was het echter ook voor goed gedaar en werd tegen drie hunner proces-verbaai opgemaakt. f 0,50 boete. Wie doet me wat? (»U. D") Weldadigheidszegels. In een stukje ovei. de weldadig heidszegels schrijft het Hbld. o.m.: Nog slechts enkele dagen, den 21en Januari is de allerlaatste' en de weldadigheidszegels, uitgegeven door de Amsterdamsche Vereeuiging ter bestrijding van de Tuoerculose, zullen niet meer geldig ziju. Die laatste dag, door de philatelisten, waarschijnlijk met verzamelaars ge not tegemoet gezien, komt voor de menschlievende vereenigiag en voor de lijders, die zij steunen wd, helaas veel te vroeg. \Vant al is er flink gekocht in die enkele weken na 3 Januari zijn nog ongeveer 120,000 zegels verkocht het re sultaat heeft de verwachtingen toch allesbehalve overtroffen. Hoeveel de totale verkoop op 't oogenblik bedraagt, valt niet nauwkeurig te bepalen, maar zeker is die iets meer dan 1 millioen zegels. Een standbeeld voor Thomas a Kempis. De Hoog Eerw. Heer L. B. Mul der, proost van het Metropolitaan- kapittel en deken en pastoor te Wolvega, jhr. mr. Victor deSteurs lid van de Tweede Kamer te 'e- Gravenhage, en de Hoog Eerw. Heer J. L. Dobbelman, kanunnik van het Metropolitaan-kapittel, te Arnhem, hebben een circulaire ver spreid, waarin zij als hun gevoelen te kennen geven, dat een stand beeld voor Thomas Kempis be hoort te worden opgericht, en me- dedeelen, dat zij daarvoor f2000 disponibel hebben. Zoodra er f 6000 disponibel is, kan tot de aanbesteding worden overgegaan, wijl een groot vereer der van Thomas a Kempis zieh heeft bereid verklaard het dan nog ontbrekende te zullen aan vullen. „De Hanze". Tot Geestelijk Adviseur van de R. K. Middenstands vereeuiging „de Hanze", te Vlaardingen, is be noemd de WelEerw. Heer Th. M. P. Bekkers, kapelaan aldaar. Cholera. Te Millingen is een 16-jarig meisje onder cholera-achtige verschijnselen na een zeer kortstondig lijden over leden. 'sMorgens ging ze nog naa- de u aaischool en tegen den avond was ze reeds dood. Aanvaring. Ten-.^vo!ge van den dikken mist had gistermorgen een aanvaring plaats in de Gouwe. AGITE Mfi NON AGITATE. 1 t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1