STADSNIEUWS. De Volharding II (GoudaBoskoop), liep in volle vaart op de Hanze II (GroningenRotterdam). De Hanze kreeg een groot gat inden boeg,juist boven den waterspiegel, kon drijvende Gouda bereiken en werd daar vast gelegd in afwachting van nadere or ders uit Rotterdam. De Volharding kreeg een lek, maar bleef den dienst volhouden. Door den schok werd het geheele buffet vernield. Een pasagier werd gewond en per rijtuig van boord gehaald en naar huis vervoerd. Het duurde geruimen tijd voor de booten losgewerkt. Worstbereiding. Te en om Meppel is de handel in „gevaarlijk" vleesch weer bijzonder levendig. Vooral de gemeente Stap horst levert tegenwoordig daaraan een belangrijke hoeveelheid, aangezien de sterfte onder het vee aldaar thans groot is. Bijna dagelijks vervoeren de opkoopers van wrakke beesten zoo'n ziek dier. Het onzuivere drinkwater wordt als oorzaak van de ziekte on der het vee genoemd. Alzoo weer over vloed van. ingrediënten voor de worstbereiding Verzekering tegen werkeloosheid. Het Gemeenteblad van Amster dam bevat het concept-huishoude lijk reglement van het Fonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van werkloosheid, met de daarbij be- hoorende toelichting, zooals dit door het Fondsbestuur bij B. en W werd ingediend. Het bestuur heeft gemeend als eiscb voor toelating te moeten stel len, dat de vakvereeniging minstens 50 leden bezit. Kleinere vak ver eenigingen kunnen langs den weg der federatie recht op den bijslag verkrijgen. Voorts heeft het bestuur als eisch voor toelating gesteldhet bezitten van een zelfstandig werkloosheids- fonds, dat voor geen andere doel einden dan uitkeering in gevallen van werkloosheid mag gebruikt worden. In de tweede plaats heeft bij de commissie dit argument zwaar ge wogen dat alleen die vakvereeni- gingen, welke haar werkloosheids verzekering op deugdelijken grond slag georganiseerd hebben, voor een bijslag in aanmerking dienen te komen. Aan deze overweging dankt ook bet vereischte van een mini mum-contributie der leden haar ontstaan. In de derde plaats heeft bij bet bestuur het argument gegolden, dat steeds het denkbeeld heeft voor gezeten, dat slechts een behoorlijk georganiseerde verzekering, voor het ontvangen van den bijslag in aanmerking mocht komen. Een minderheid in het bestuur meende dat het bestuur geen an dere vereischten mocht stellen dan die door een behoorlijke controle vereischt werden. Deze en andere overwegingen samenvattend, is liet bestuur ver plicht de toelating te weigeren: lo. indien de verzoekende ver- eeniging niet een vakvereeniging is 2o. indien de vakvereeniging geen rechtspersoonlijkheid bezit 3o. indien de vakvereeniging min der dan 59 leden heeft 4o. indien de vakvereeniging niet een werkloosheidstonds met zelf standige administratie bezit 5o. indien in de door de vakver eeniging voor haar werkloosheids fonds getroffen voorschriften a. niet duidelijk omschreven is, in welke gevallen de leden recht op uitkeering hebben en welke hun geldelijke verplichtingen zijn b. de deelneming in het fonds niet voor alle leden der vakver eeniging tusschen de 20 en 50jaar verplicht is gesteld c. de wekelljksche bijdrage voor het fonds per lid op minder dan 10 cent per week gesteld wordt, tenzij de vakvereeniging weet aan te tooneu, dat zij met een mindere bijdrage haar werkloosheidsverze kering in overeenstemming met de door dit reglement gestelde eischen kan brengen d. niet bepaald wordt, dat de gelden van het fonds voor geen andere doeleinden dan uitkeering ingeval van werkloosheid mogen gebruikt worden e. niet uitdrukkelijk bepaald wordt, dat uit het fonds geen uit keering zal geschieden ingeval van werkloosheid, die het gevolg is van werkstaking uitsluiting, invaliditeit, ouderdom, ziekte, ongeval of on wil om te werken of werk te zoe ken f. uitkeering ook aanjien toege kend wordt, die nog geen zes maan den lid der vakvereeniging zijn g. de uitkeering op minder dan 40 cent per dag gesteld wordt, of voor niet langer dan vier weken per jaar toegekend wordt. De leden eener toegelaten vak vereeniging, dte gerechtigd zijn tot een uitkeering uit het werkloos heidsfonds hunner vereeniging, zul len uit het fonds een bijslag ont vangen, tot een bedrag, door het bestuur van dit fonds maandelijks vast te stellen. Uit een jongensopstel over de aardappelen. Net als er een ziekte onder de men- schen is, is er ook een ziekte onder de aardappelen, die men aardappel ziekte neemt. Deze is slecht, vooral voor de boeren, maar voor de nien- schen en dieren ook. Ze zijn afstam melingen uit Amerika. Columbus bracht ze het eerst in Spanje en daarna in andere landen. Ze worden verdeeld in late en vroege. De vroege worden bet eerst gepoot en de late het laatst. In de R. K. Kerk aan den Burg wal, te Delft, heeft men zich door insluiping toegang verschaft en wer den twee offerbussen geledigd. De Vlissingsche boet gestrand. Volgens een telegram uit Felix* stone, is daar gisterochtend om half acht van de Vlissingsche boot (ver moedelijk de naar Engeland ver trokken Koningin Regentes) doof middel van dradelooze telegrafiie het volgende bericht ontvangen „Wil een sleepboot zenden voor passagiers. Zijn bij Garrlsan Point aan den grond geloopen." Naar luid van een ander bericht verwacht men dat de boot met vloed vlot zal komen, vermoedelijk zonder schade gekregen te hebben. De Engelsche sleepboot Grinder is naar de gestrande Vlissingsche boot gezonden, ten einde de passa giers en de post over te nemen. Gesnapt. In een pandjeshuis in de Govert Flinckstraat te Amsterdam is een jeugdige dief er in geloopen. De jongen wandelde te ongeveer half acht met zijn rijwiel aan de hand en gevolgd door een tweetal mak kers door de Govert Flinckstraat. Twee rechercheurs van politie, die daar toevallig passeerden, volgden de jongelieden, die weldra staan bleven voor het panjeshuis. Een van hen verdween met het rijwiel in den winkel en bood het te koop aan. .De rechercheurs vroegen den jongen naar den herkomst van het rijwiel, waarop geantwoord werd, dat hij het in de Spuistraat had gekocht en het thans voor zijn vrienden moest beleenen. Naar het bureau geleid, bekende hij echter bet rijwiel te hebben gestolen. In derdaad bleek dan ook, dat het rij wiel hetzelfde was, dat eenige da gen geleden uit de gang van bet kantoor der firma Adolf Boissevain ontvreemd was. De beide andere jongens bleken geheel onschuldig. Aan de statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1905, die thans door het Centraal Bureau voor de statistiek in het LXXVIIe nummer zijner „bijdragen" is in het licht gezonden, wordt het volgende ontleend Op het einde van 1905 bedroeg de bevolking van ons land 5.591.701 zielen, waarvan 49.6 pet. mannen en 50.4 pet, vrouwen. Bij beide geslach ten was de toeneming, evenals in vorige jaren, ongeveer gelijk en be droeg 1.49 pet. Door meerdere geboor te dan sterfte zou de toeneming 1.56 pet. hebben bedragen. Zoodat 0.07 pet. afneming werd waargenomen door meer vertrek dan vestiging. In de groote gemeenten met meer dan 30.000 inwoners bedroog de tota le toeneming 1.76 pet., waarvan 1.5'2 pet. door meer geboorte dan sterfte en 0.24 pet. door vestigingsoverschot. In de overige gemeenten was de totale toeneming 1.33 pet., welke de resultante was van 1.58 pet. toeneming wegens geboorteoverschot en 0.25 pet wegens meer vertrek dan vestiging. Nog altijd wordt dus het platte land ontvolkt, om de bevolking der groote gemeenten te versterken. In- tusschen wordt dit verschijnsel min der en blijkt uit dé cijfers voor 1905 dat naast enkele zich s»el uitbrei dende groote gemeenten (Apeldoorn, Breda, Enschedé, 's-Gravenhage, Rot terdam en Schiedam) er andere zijn waar de toeneming betrekkelijk ge ring is. In niet minder dan 13 van de 24 voornaamste gemeenten bleef het toenemingspercentsge soms ver beneden dat van het rijk (Amsterdam Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, Groningen, Haarlem, Den Helder. Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Utrecht en Zaandam.) _Het^ aantal levend geborenen, dat 170.167 bedroeg (in de verhouding nan 100 meisjes tot 105.13 jongens), was in verhouding tot de bevolking 30.8 per 1000 inwoners, weder klei ner (en wel 0.3 0/00.) Sedert 1860 werd het hoogste relatieve geboorte cijfer aangetroffen in 1876 n.l. 37.1 per 1000 inwoners. Sedert daalde het schier regelmatig tot het cijfer van 30.8 in 1905. Met betrekking tot de levenloos aangegevenon, in 1905, 7173, verdient opmerking, dat zoo bij wettig als bij onwettig geborenen het relatief aantal b venloozen dalende is. Door echtscheiding werden in 1905 766 huwelijken ontbonden, terwijl 183 scheidingen van tafel en bed plaats vonder. Het aantal echtscheidingen neemt sedert langen tijd steeds toe. Op 100 gehuwde paren kwamen sedert 1860 de volgende aantallen echtscheidingen voorgemiddeld per jaa- in i860—'96 0.18, 1870— '79: 0.23, 1880—'89 0.35, 1890—'99 0.57, 1900—'04 0.69 en in 1905 0.75. Wie lacht er 'ns mee? Huwelijksvoltrekking in het verre Oosten. (Het jonge paar verschijnt voor den vrederechter). Geef mekaar de hand. (Zij doen het). (Tot het meisje. Hèm hebben? J a. (Tot den jonkman), Haar hebben. Ja. Gehuwd Twee dollars. Individueel.- -Toen die stortbui eensklaps viel, ben jelui uit mekaar gesto ven Ja, ik in 'n café. mijne vrouw in een modewinkel, de hond in 'n slagerswinkel en mijn beide doch ters in 'n huwelijkskantoor Dokter en huisvriend. Ik zou wel eens willen weten, amice, boe de medicijnen jou moeten smaken om ze te kunnen innemen. Nu zijn ze te zoet, dan te zuur of te bitter Patient. Kan je mij niets geven, dokter, dat •smaakt naar Löwenbrau Meer verbinden. Een rechter, die een boef terecht wijst, voegt hem toe dat bij een schurk is. De boef antwoordt Meneer, ik ben niet zoo'n boef als UEdelAchtbare (bier stopte hij, maar eindigde) - schijnt te meenen... Je moet je woorden een beetje meer verbinden, zei de rechter droogjes. De pantoffelheld. Heer. U hebt zeker nog nooit in de tegenwoordigheid van uw vrouw gerookt? Pantoffelheld. Toch wel, eens, toen we den krater van den Vesuvius bezochten, toen heeft ze er niets van gemerkt! Gevaarlijke stofjes. B. Door den harden wind kreeg miju vrouw eergisteren een stofje in 't oog; zij liet zich door een oogarts behandelen, en dat kost me vijf gulden. C. O, dat beteekent niets, toen ik verleden week met mijn vrouw langs Bahlmann wandelde, kreeg zij ook een stofje in 't oog, zij liet er een mantel van maken en dat kost minstens honderd gulden. Gemengd Buitenland Schandalig voorval. Het Berl. Tageblatt verneemt uit Labes, in Pommeren, liet volgende schandalige voorval In het dorp Bonin, in den kreits Regenwalde, werd dezer dagen een drijfjacht gehouden De boschwach ter van het landgoed droeg een van zijne werklieden op, voor drij vers te zorgen, en de man deed dit door in de naburige stad Labes schooljongens van 10 tot 13 jaar aan te nemen. Het beloofde loon van anderhalf mk. daags en de kost lachte de kinderen toeeen aantal hunner vroegen onder aller lei voorwendsels vrij van school, terwijl andere kinderen zonder ver gunning wegbleven. Toen de drijf jacht om 4 uur 's middags gedaan was, bracht een wagen van het landgoed twee kannen met drank voor de drijvers. De oudere drij vers gaven den vermoeiden kinde ren ook van dien „drank" en het gevolg bleef niet uit zeven schooljongens werden smoordron ken. Enkele van de waggelende kinderen kropen in een stroomijt, anderen begaven zieh op weg naar huis. Sommige kinderen waren zoover heen dat zij naar het dorp gedragen moesten worden, waar zij in den paardenstal van het land goed op stroo neergelegd en met paardendekens toegedekt werden. Een van de kinderen die 5 K. M. ver moest loopen, viel onderweg neer en werd door een medelijden den boer opgenomen. Zijn moeder vond hem daar na lang zoeken. Toen de moeder zich bij den land heer wilde beklagen, deelde de rentmeester haar mee dat hij niet te spreken was De overige jongens zijn des anderen daags op een wagen thuisgebracht. De landraad van den kreits heeft aan de jachtpartij deel genomen. Hem scheen niet bekend te zijn dat er in Pruisen een verorde ring bestaat, waarbij het verboden is kinderen de school te laten ver zuimen, om lien als drijvers dienst te laten doen. Had men zich aan die verordering gehouden, dan wa ren ook de walgelijke dronkemans- tooneelen niet voorgevallen. Sp orwegongelukken. Weer een paar ongelukjes op Engelsche spoor wegen. Een goederentrein liep Woensdagavond met zooveel kracht bij Thingley, tusschen Swindon en Trowbridge, tegen een stilstaanden reizigerstrein op, dat beide locomo tieven vernield werden en verschei den andere wagens groote schade kregen. De goederenwagens waren tot 15 M. hoog op elkaar gestapeld. Tusschen Bceston en Irchester raakten eenige open goederenwa. gens met geteerde dwarsliggers in brand. Eed reusachtige schuld. Koch, de hoofdintendant op het aan de prin ses van Oldenburg toebehoorende domein Ramon, is plotseling van zijn ambt ontzet nadat in den tijd van een week voor negen millioen roebel aan door hem geteekende wissels zijn geprotesteerd. Een on middellijk ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat deze reus achtige schuld niet door onregel matigheden of oneerlijkheid van Koch is ontstaan, maar door de ontvangst van hooggeplaatste per sonen, kosten van de hofhouding der prinses en voor liefdadigheid. Voor 't geval de Czaar geen bevel geeft den boel te betalen, waarvan drie millioen op de Rijksbank val len, twee en een half millioen op het domeinbestuur en meer dan een millioen op de Noordscbe Bank, zal de prinses failliet verklaard worden. Met het landgoed Ramon zal op zijn hoogst 18 pet. gedekt kunnen -worden Een uitbarsting. Eenige dagen geleden maakten wij melding van een hevige uitbarsting van den vulkaan Mauna Laa op Hawai. Volgens een later bericht uit Hono- loeloe, werpt de vulkaan een tweeden reusachtigen lava-stroom uit, welke een halve Engelsche mijl breed is. „Onder Ons" In de concertzaal der Sociëteit „Vereeniging" had giste; en avond voor een mooi gevulde zaal, de belangstelling was grooter dan een vorige maal -het vierde concert plaats ter herdenking van het vijf jarig bestaan. Het programma en de breed voerige bekendmakingen, schier re clames, elke uitvoering voorafgaan de, getuigen steeds, dat deze ver eeniging een benijdenswaardige jeugd doorleeft, een pad van enkel rozen bewandelt. „Onder Ons", aanvankelijk be stemd om ten strijdperk te trekken, heeft sinds eenigen tijd gegronde redenen gevonden om te concer teeren. Zeer verklaarbaar bestond giste renavond het program grootendeels uit koorwerken, welke de vereeniging lauweren bezorgden, en bij gevolg werd geen nieuws ten gehoor® ge bracht, uitgezonderd „Psalm Quid retribuam" van H. Balthasar Flo rence. Deze vond gisteren zijn eerste uitvoering en met gespannen ver wachting had ik mijne schreden naar de concertzaal gericht. Quid retribuam een hoog ernstige compositie, wat eenzijdig tot in't laatste deel, waar triolen passages eenige verfrissching bren gen heeft mijne verwachting niet overtroffen. Het koor, zijn goede hoedanigheden direct in 't licht stel lend, was niet in staat een zekere matheid te verwijderen. Zelfs een geestig optreden van den dirigent mocht niet baten. Met heldenmoed wisten de sopranen een gevaarlijk „Calicem Salutaris" vrij wel voor mislukken te vrijwaren. Overigens heeft het koor er van gemaakt wat mogelijk was, en met waardeering spreek ik hierover mijn hulde uit. De componist, blijkbaar niet aan wezig, verscheen niet op 't podium, hem kon bij gevolg geen ovatie gebracht worden. Mevrouw E. J. Era rik verleende hare medewerking en vulde 't pro gram met een zestal liederen aan. et was de eerste maal dat ik deze dame als soliste zag optreden. Zij beschikt over een lief sopraan geluid en een goede muzikaliteit, overigens kan ik de loftrompet maar ten deele steken. Deze stem is -wat klein voor de concertzaal en voldeed slechts in enkele lieve werk jes en coloratuur-passagesbeter nog na dan voor de pauze. Anders was liet gesteld met den heer Friedrich Grutzmacher, ein tüchtiger Musiker, van alle zijden bezien, in toonvorming, in techniek, in voordracht, in liefde voor zijn spel, was hij als kunstenaar bewon derenswaardig. Een niet ten nadeele gewijzigd program gaf ons na de pauze nogmaals zijn kunst te hooren, waarvan het „Scherzo' moest gebisseerd worden. Verder volsta ik met te consta- teeren, dat „Onder Ons" zijn verdere koornummers met succes ten ge- hoore bracht en een belangstelling vond steeds „crescendo". Koor en dirigent, nogmaals pro ficiat! Ik kan n(et nalaten hun een steeds stijgend succes in de toekomst toe te wenscheu. Jac. de Jong. A/g. Onderw.-Ver. Sektie B. De Algemecne Onderwijzers-V ereeni- ging Sectie B. in het Bisdom van Haarlem zal op Zondag 27 Januari a.s. haar 20e algemeene vergadering houden te Haarlem. Behandeld zal o.m. worden een concept-reglement voor de „Kath. Onderwijzer," terwijl voor de aftre dende hoeren C. Verwey en -J. A. de Lobel, die zich in geen geval herkiesbaar stellen, twee bestuurs leden moeten worden gekozen. Candidnten zijn de hoeren C. van den Ende, Den Haag, en H. Th. van der Krogt, Leiden. Schermwedstrijd. Tot ons genoegen kunnen we melden dat de sergeant Kappenbuvg, die gisteren den 6e;i prijs degen behaalde thans wederom den 4en prijs sportsabel is deelachtig geworden in den schermwedstrijd te Nijmegen. H. J. E. Everard. f Gisteren is hier ter stede tot beter leven overgegaan de heer Herman .J. E. Everard. De overledene, te Amsterdam geboren, bereikte den leeftijd van ruim 70 jaren. Was de heer Everard een zeer verdienstelijk burger, een menscli even beminlijk als achtens waardig, bij was eerst en vooral een goed Katholiek, bereid om alle goede werken op milde wijze te steu nen. En dat zonder vertoon, op de een voudigste en meest bescheiden ma nier, gelijk een edel menscli pleegt te doen. Moge het loon zijner deug den en goede werken hem reeds geworden zijn, of spoedig ten deel vallen in bet eeuwige leven. Hij ruste in vrede Orgelbespeliug. In de Groote of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 22 Januari 1907, des namiddags van I2 uur, dooi den heer W. Ezerman. Propaganda No. I. Preludium „Eroica", G. B. v. Krieken. No. 2. Adagio, C. A. Eischer. No. 3. Toccata in O. f 'ur, J. S. Bacil. No. 4. Fantasie uberWeili- nachtslieder, Oudnick. No. 5. Arta uitLobgesang, Men delssohn. Deelnemers. 583 kinderen en Volwassenen 218. ingekomen giften. bjl. heer M. v. Ommeren; mej. P. f2.— W O. f2.— b.d. heer A. F. A. v. d. Vaart B. B. f 40.N. N. f2.- b.d. heer W. B. Guskens N. N. f10.b.d. heer A. v. Niel Hz., Penm. N. N. f 1. Steun voor Rijssen. Het Bestuur van den Ghristelijken Bestuurders- hond, bij welken Bond zijn aange sloten de R. K. Volksbond, Chr. Nat. Werkmanbond, Patrimonium, Maarten Luther en Chr. Metaal- bewerkersvereenigingen, heeft zich gevormd tot een Steun-comité voor de stakers te Rijssen. Oplichting. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is verworpen het beroep in cassatie van F. Moerkerk alhier, die door het Gerechtshof te Amsterdam, in liooger beroep ter zake van op lichting was veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. D. I. N. D. U. A. Het Gemengde Koor van dezen haam zal deelnemen aan den wedstrijd te Amsterdam in Juni en Juli 1907 te houden door de zangvereeniging „Onder linge Oefening". Huisvlijt Tentoonstelling. De afd. Haar lem vaii den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, heeft een „Huis vlijt-Courant" uitgegeven, waarin zij het een en ander mededeelt over de van 24 tot en met 27 Mei 1907 te houden tentoonstelling. Prijsvraag. Directeuren van, Tey- ler's Stichting en de leden van Teyler's Tweede Genootschap te Haarlem hebben besloten voor het jaar 1907 de volgende prijsvraag uit te schrijven „Het Genootschap vraagt een levensbeschrijving van Karei Gijsbert van Hogendorp". De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter inner lijke waarde van f400. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór of op den lsten April 1908, opdat zij voor den lsten Mei 1909 kunnen beoordeeld wor den. Haarlem-Zandvoort Spoorweg- Maatschappij. September 1906. Opbrengst reizigers f 5>2jvjf' goederen f 1032.97, diversen te zamen f 6,341.40. Per dag en per kilometer f 29.87. Museum van Kunstnijverheid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen aan staanden Zondag verschillende bouw werken en werken der kleikunsten tentoongesteld zijn van Nederland- schen oorsprong uit deMiddeleeuwen en de Renaissance. Onder de ten toongestelde plaatwerken nemen de reproductiën van denDom te Utrecht eene voorname plaats m. Dit werk ontving het Museum van Kunstnij verheid dezer dagen ten geschenke van Zijne Excellentie, den Minister van Binnenlandsche zaken. Zondag is de toegang kosteloos. Verlof Buitenland. Aan den mili cien C. Muntjewerper van het 10e Regiment Infantrie alhier, is ver gunning verleend zich op te hou den in Noord-Amerika tot 1 Mei 1908. Voor straf onder de wapenen. De millicien Veen, Elzing en Martens van het 10e Regiment Infanterie alhier worden voor den tijd van zes weken onder de wapenen ge roepen wegens lief niet verschijnen voor den MilitieCommissaris Christelijke Bestuurdersbond. In de gisteren gehouden vergade ring van den Ghristelijken Bestuur dersbond is opgericht een Haar- lemsch Stemi-Comité voor de sta kende Jute arbeiders te Rijssen. De Afd. Haarlem van den Ned. R. Kath. Volksbond heeft in zijn bestuursvergadering besloten tot het bijeenroepen van al de Besturen der Onderafdeelingen op Maandag 21 Jan. om mede te werken tot dit doel. Jaarverslag over 1906. Mocht het jaarverslag gewag ma ken van een actief leven in onze Afdeeling, dit jaar is de vrees, wel ke ons beving bij den aan va ng van 1905 waarheid gebleken. Op die actie is eene reactie gevolgd. Het bezoeken der vergaderingen moet slecht genoemd worden. Als de helft van het aantal leden tegenwoordig is, mogen we de vergadering nog goed bezet noemen. Zou het waar zijn, wat velen mompelen, dat de finantiëele kant van het Onderwijs vraagstuk voor vele onderwijzers de eenige prikkel is, die hen naar een vergadering drijft Zouden zij wer kelijk zoo weinig gevoelen voor die honderden andere zaken, waarvoor we te strijden hebben en waarvau we dagelijks de lastige gevolgen ondervinden? Ik kan niet aanne men, dat liet egoïsme zoo slerk op den voorgrond treedt, maar geloof, dat velen niet genoeg doordrongen zijn van de kracht, die er ter ver betering kan uitgaan van een stel selmatig en volhardend werken. Ondanks de slechte opkomst mo gen we bij een terugblik over het verrichte werk tevreden zijn. Het initiatief door onze Afdeeling geno men, om Z. D. H. Mgr. Callier dank te zeggen voor de Bisschop pelijke regeling, gaf het Hoofdbe stuur aanleiding om alle Afdeelin- gen te verzoeken zulk eene dank betuiging aan Z. D. II. te richten. Of ons succes even groot zal zijn met het verzoek om de sluiting der grenzen aan eene betere stemming te onderwerpen dan het votum der Algemeene Vergadering, zal de toe komst leeren. We hebben echter reeds verkre gen, dat de aandacht op dit punt is gevallen en er rijper over ge dacht zal worden, alvorens te stem men misschien zullen velen gaan inzien, dat exclusivisme niet altijd bevorderlijk is aan de belangen van het onderwijs. De enquête over de positie van de Bijz. Onderwijzers en Onderwijze ressen heeft een tamelijk gunstig ver loop gehad. De medewerking, zoowel van de leden der Afdeeling, als van anderen mag genoemd worden en het resul taat gaf reden tot tevredenheid. Al waren enkele gevallen te betreuren, waarin de rechtspositie uiterst zwak was en het salaris niet beantwoordde aan den uitgesproken wensch van Z. D. H., over het algemeen was de toestand aan de scholen, waar onze Afdeeling een onderzoek inheide, goed- Ophet program voor dit jaar stond als punt van behandeling „Het werkzaam aandeel, dat de kath. onderwijzer moet nemen in de oplossing der sociale quaestie". Een der leden behandelde als inleiding- tot deze uitgebreide stof „Wat is de sociale quaestie? Deze uiteenzetting van den strijd die heden op sociaal gebied gestreden wordt, vond warme belangstelling. Op practische wijze konden we me dewerken aan de oprichting van een Plaatselijk Comité voor Kath. Soc. Actie, waarbij onze Afdeeling is aan gesloten. De Vereeniging voor Kinderher stelling en Vacantie-kolohies vroeg onzen steun, doch ofschoon we veel sympathie gevoelden voor dit nuttig werk,meende deafdeeling voorloopig niet te mogen toetreden, omdat ze bevreesd was, dat de omgang met kinderen van allerlei opvoeding nadeelig zou werken op onze katho lieke kinderen, die uit het huisgezin zou worden overgeplant in een ge heel neutrale omgeving. Ten einde te onderzoeken of de oprichting van een Kath. kolonie voor ons land kans van slagen zou hebben, heeft de Afdeeling het Hoofdbestuur ver zocht nog dezen winter aan de be- Kerkdiefstal. De bevolking van ons land. -Jp. Brood- en Koffie Uitdeeling Diocesaan-Vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzers. Afdeeling Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2