Maandag 21 Jan. 1907. No. 6506. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, ïnterc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Altoos dezelfde „Een zaaier ging uit om te zaaien" luidt het onderschrift van eene schandelijke plaat, die eene carricatuur voorstelt van Z. H. Pins X. En wat zaait de Paus Een voor schoot heeft hij zich voorgebonden, waarin het krioelt van adders. Die adders, gemerkt met „haat", „twee dracht", ziedaar het door hem uit geworpen zaad. Dat moet de ware voorstelling wezen van „De Paus tegen Frank rijk" dat moet voor de menigte in beeld brengen den strijd tegen de Roomsche Kerk, tegen de pries terschap. En waarin vindt men deze waar heidlievende, deze nobele voorstel ling In het geïllustreerde bijblad van „het Volk", 't hoofdorgaan onzer socialistenin hetzelfde or gaan, dat een week geleden opnieuw de leugen ten béste gaf, dat het socialisme ieders geloofsovertuiging eerbiedigt. Ja wel, gelijk de eerroover iemands eer en goeden naam eerbiedigt en de zakkenroller, de dief eerbied heeft voor het mijn en het dijn. Deze schandplaat bewijst het opnieuw. ITALIË. De H. Vader was Zaterdagmorgen in het bezit van de processen-ver baal der drie eerste zittingsdagen der Fransche bisschoppen. Na den zittingsdag vertrok telkens een daar toe aangewezen geestelijke naar Rome. Zaterdagmorgen kwam daal de priester aan, wien deze [zending toevertrouwd was. Over de beslissingen des Pausen valt nog niets te schrijven, daar die niet genomen zullen worden dan na zeer rijp overleg. Ook wij hebben eenigen tijd ge leden melding gemaakt van de na latenschap van Mgr. Adami, die aan den H. Stoel zou komen volgens de beschikkingen des erflaters. De erfgenamen komen daartegen in verzet en voeren aan, dat Mgr. Adami niet goed bij 't hoofd was. Als bewijs daarvoor geven zij onder meer de rijke giften aan Carpiueto, de geboorteplaats van wijlen Leo XIII, giften, die door Mgr. Adami gedaan werden, naar hunne bewe ring, om den Kardinaalshoed te bekomen. Leo XIII, wilde van Mgr. Adami's verheffing niet hooren. Toch ging deze met zijne milde schenkingen voort. Dus, concludeer den zijne erfgenamen, was hij niet toerekenbaar. Wel zonderling die gevolgtrek king, gelijk zooveel op dit onder- maansche. TRANKRIJK. De 3de Algem. Vergad. der Bisschoppen. Gelijk wij als hoogst waarschijn lijk vermeldden,heeft de 3de Algem. Vergadering eerst Zaterdag 1.1. hare zittingen besloten. In de vier verschillende Commis sies zijn die punten behandeld, welke op de agenda voorkwamen: semi naries, penning voor den eeredienst, woning der geestelijken. Wat den penning voor den eeredienst betreft, verschillende manieren om dien te regelen zijn besproken. Ten slotte zou besloten ziju, dat ieder prelaat voor zij n bisdom dien weg zou V:f w&lke hem in zijne omstan digheden de beste voorkomt. Gelijk de arme parochies van het aartsdiocees Parijs 0p voorschrift van ZEm. Kard. Richard door de i ijkers gesteund zullen worden, zoo heet thans besloten te zijn, dat er eene hulpkas zou gesticht worden. Pen overvloed der rijke diocesen zai men daarin storten om de behoef tige diocesen te hulp te komen, Men spreekt van 15%, die zeker door de rijkere aan de arme bis dommen afgestaan zou worden Deze gelden zullen in het buiten land helegd worden, zoodat we dit maal mogen verwachten, dat de wettelijke diefstal niet van deze gelden profiteeren zal. De quaestie der seminaries heeft weinig tijd in beslag genomen. In de meeste diocesen is den nieuwe regeling al ingevoerd. De groote seminaries zijn theologische hooge scholen geworden; de kleine semi naries lieeten nu middelbare scho len. De laatste vergadering, Zaterdag 1.1. begon om kwart na 9 en duur de voort tot over twaalven. Na afloop der bijeenkomst begaven de bisschop pen zich naar de kapel, waar Mgr. Amette, Coadjutor van Parijs, iu aller naam de toewijding aan het H. Hart van Jesus uitsprak en daarna den zegen gaf met het Allerheiligste. Ongeveer 60 prelaten maakten gebruik van de Franqueville's uit- noodiging om te blijven ontbijten. Aan de eerste tafel zat voor zijne Em. Kard. Richard, die ondanks zijne hooge jaren de eindvergade ring had willen bijwonen; Mgr. Amette presideerde de andere tafel. Het meerendeel der prelaten is Zaterdagavond reeds vertrokken. Mgr. Dadolle, bisschop van Dijon, en Mgr. Gouraud, bisschop van Van nes, die als secretaris der vergade ring optraden, blijven nog eenige dagen te Parijs, ten einde een ver slag op te maken voor den II. Stoel. Door een vertrouwd persoon zal den H. Vader dit rapport overge bracht worden, hetzij door een der Parijsche Vicarissen-generaal, hetzij door een der beide bisschoppen- secretarissen. De bisschoppen beschouwen hun ne besluiten enkel als wenschen, die Z. H. Pius X te onderzoeken en goed te keuren heeft. Zoodra de Paus zijne meening uitgesproken heeft, zullen de bis schoppen een openbaar schrijven richten tot de Fransche Katholieken, waarin zij hunne beslissingen, goed gekeurd door den Apostolisehen Stoel, zullen kenbaar maken. Vooral over de voorwaarden, op welke de openbare eeredienst ge regeld kan worden en de wettelijke positie van den pastoor in zijn kerk zal Rome te beslissen hebben, 's Pausen antwoord was gisteren, Zondag, nog niet te Parijs ingeko men. Graaf de Franqueville heeft Kard. Richard een brief geschreven, waar in hij bedankt voor de eer, la Muette ten deel gevallen, er bijvoe gend, dat de prelaten ook in de toekomst dit kasteel als hun thuis beschouwen kunnen. Het beleg van een seminarie. o rHn -^-n£ers wordt gemeld, dat 3.000 personen, Zaterdag 1.1. zich m liet seminarie van Beaupréau verschanst hadden, om zich tegen de uitdrijving der seminaristen te verzetten. Het geheele 77e regiment infan terie en twee escadrons van het 25e dragonder-regiment, uitgerust als voor den oorlog, versterkt met twee compie's genie-troepen, omsingelden het seminarie. Eerst beproefden de soldaten een der deuren te doen springen met dynamiet. De deur weerstond, maar al de ruiten in den omtrek werden verbrijzeld. Na dien aanslag regende het steenen uit het belegerde seminarie; een 15 tal personen werden gekwetst, onder welke de heer Bechade, on der-prefect van Cholet, de Com mandant der gendarmerie en de Commissaris van politie Robert. Eerst om 3 uur 's middags heeft men het seminarie ingenomen. De trompetten schetterden de trom men roffelden den aanvaluit de vensters daalden allerlei projectie len op de bestormers: steenen, nacht- tafers, tafels, allerlei huisraad. DUiTSCHLAND. Wij mogen de rede van den Duit schen Rijkskanselier, ter gelegenheid van het diner te Berlijn van het ko loniale comité, niet geheel met stil zwijgen voorbijgaan. Vorst v. Bulow sprak eerst een woordje van lef aan het adres van het nieuwe hoofd der koloniale afdeeling, den heer Dernburg. Dan volgde eene zinspeling op de ontbinding van den Rijksdag. Men heeft een politiek program van mij verlangd. Programs zijn toekomstmuziek; het naastbij liggende doel is een meerder heid van conservatieven en liberalen te scheppen en aan het Centrum de mogelijkheid te ontnemen aan de zijde van de sociaal-democratie ten nadeele van het vaderland een machtspolitiek te voeren tegen de verbonden regeeringen en a'le andere partijen. Een Rijksdag, op welks meerder heid in nationale quaesties steeds te rekenen valt, is een eisch van den dag. De sociaal-democratische partij heeft niets positiefs tot stand ge bracht. Het despotisme, de revolu tionnaire overmoed der leiders, tracht iedere neiging tot medewerking aan positieve hervormingen te verstik ken. De pogingen ter bevordering van de volkswelvaart, acht ik een plicht van den Staat. De sociale hervormingen zullen, naar ik hoop, ondanks de tegen werking der sociaal-democratische partij, niet blijven rusten. De in het buitenland gretig ver wachte beslissing der Duitsche kie zers ten gunste van de internationale sociaal-democratie en het partij- egoïsme van het ^Centrum zou een nadeel zijn voor het aanzien en een gevaar voor den vrede van het Duit sche volk. Met den wensch, en hier.trilde von Bülow's stem, dat alle nationale ele menten, van de conservatieve rechter zijde tot aan de vrijzinnige linkerzijde, zonder onderscheid van geloof bij de verkiezingen de particuliere belangen ten achter zouden stellen bij hetgeen de nationale plicht hun oplegde, be sloot von Bülow, onder warm applaus van de leden van het koloniale comité, zijne langademige toespraak. een vrij wat beteren waarborg van soliditeit geeft dan die op den driejarigen. Picquart verklaarde zich verder tegen vermindering der cavalle rie en voor uitbreiding der batterijen. Het heet, dat de St. Petersburg- sclie kiezerslijsten allerhande opzet telijke of onwilekeurige fouten bevat, ten. Tal van personen zijn er op ge bracht, die b.v. als politie-beambten geen stemrecht uitoefenen. Voorts staan eigenaars van hui zen in verschillende stadswijken op de lijsten van al deze wijken. Daarentegen blijken een aantal personen, die wel degelijk voor kiezer in aanmerking komen, niet stemgerechtigd te zijn. Korte Berichten. In zijn zitting van 18 dezer heeft de Zwitsersche Bondsraad in be ginsel besloten tot aanneming van de conferentie van Algesiras in zake den inspecteur van de Maroccaansche politie. Men verwacht deze week de be noeming van den nieuwen titularis. De Oostenrijksche Kamer heeft een ontwerp van wet tot bestrij ding van de oneerlijke concurrentie aangenomen. De omschrijving van hetgeen hieronder valt lokte zoo veel bedenkingen uit, dat vermoe delijk het Heerenhuis het ontwerp naar de Kamer zal terugzenden. De betoogingen gisteren te Parijs ten gunste der Zondagsrust hebben naar verwacht werd een nogal ru moerig verloop gehad. De arbeiders haddeu beloofd kalm te manifes teeren. Maar de politie deed op deze toezegging weinig uit er mo biliseerde circa 10,000 man troepen In de Spaansche provincie San tander is er tegen de gemeente-be lasting gemanifesteerd. Men trachtte een gemeentehuis binnen te dringen tijdens de vergadering van den Raad. De gendarmerie vuurde en doodde i personen; vele manifes tanten liepen verwondingen en kwetsuren op. In den Franschen Senaat heeft minister Picquart verklaard, dat de wet op den tweejarigen diensttijd Ede. De Vaderlander meent te kun nen verzekeren, dat de beer Van Gitters, de candidaat der antirevo. lutionairen voor het district Ede, niet is aangesloten bij de plaatse lijke organisatie der antirev. partij en daar ook geenszins b ekend staat als antirevolutionair, trouwens even min als christelijk-historisch. Hij is zegt het blad niet iemand van bepaald uitgesproken politieke opvattingen en heeft zich, zoo zeg gen Plaagsclie antirevolutionairen, nooit met de politiek benoemd. De Standaard echter verklaart, dat de heer Van Citters geen lid van de antirevolutionaire kiesvereeni- ging in Den Haag was, wijl een misschien overdreven kiesche opvat ting van zijn positie als ambtenaar hem toescheen dat onraadzaam te maken. Een eigenaardige Drankvvetquaestie. Een eigenaardige Drankwetquaes- tie doet zich thans te Ede voor, welke wel eenigszins gelijkt op die van het Rott. Justitiegebouw, waar voor thans „verlof" is aangevraagd. November jl. gaf de onderofficie- ren-vereeniging aldaar een gezelli- gen avond met bal, enz., waarop ook burgers genoodigd waren, in het cantinegebouw. In plaatselijke bladen verschenen toen blijkbaar geïnspireerde artike len over het al of niet in strijd zijn met de Drankwet wegens het tegen betaling verstrekken van con sumpties aan niet-militairen. Belanghebbenden, café-houders, zagen er bovendien nog een minder aangename concurrentie in, te meer, daar de prijzen uiterst laag waren in vergelijking met de gewone caféprijzen en er bovendien een drietal gelegenheden met zaal, etc., etc., in Ede zijn. Zaterdag was er weder om in de cantine een soortgelijk feest. Thans heeft men de toestem ming daarvoor aan den Minister van Oorlog gevraagd, iets, wat in November jl. niet is geschied. 't Spreekt van zelf, dat men met belangstelling den afloop van deze zaak volgt. Ontslag van gehuwde Onderwijzers. Naar ons uit inforniatiën uit de beste bron gebleken is, had „De Maas bode" vóór 2 dagen met haar bericht omtrent het verbod van huwelijk aau de leekenonderwijzers der Fraterscho len te 's Bosch, het recht geheel aan hare zijde. Inderdaad komt in de contracten, met die onderwijzers aan gegaan de bepaling voor„De onder wijzer verliest door het aangaan van een huwelijk het recht op zijn be trekking en het ontslag zal ingaan een maand voor de huwelijksvoltrekking". Deze bepaling (wat wij eerst moeilijk konden gelooven) geldt voor alle lee- ken-onderwijzers bij de Fratesseholen werkzaam. Inwonende onderwijzers, (aan welke door ons gedacht werd) zijn er bij die scholen niet. Wij willen van de geciteerde bepa ling, zonder nadere qualificatie, alleen zeggen, dat wij oprecht hopen, dat zij door geen enkel katholiek schoolbe stuur in de contracten met de onder wijzers megen overgenomen worden, alsook dat zij uit de contracten met de beken-onderwijzers der Broeder scholen te 's Bosch bij de eerste ge legenheid de beste moge verdwijnen. („Tijd") Uit de Amsterdarasche haven. Men meldt uit Amsterdam: Tot aanvulling van ons be richt omtrent het geëindig de conflict in de haven, volge nog, dat tot opheffing der staking is besloten met 145 tegen 27 stem men. De namen der 51 uitgeslotenen zijn eerst na de stemming bekend gemaakt Het einde der Amsterdamsche staking. De staking iu de haven te A'dam is geëindigd, met volkomen onder werping der arbeiders aan de dooi de vereeniging van Werkgevers ge stelde voorwaarden, waarbij 51 sta kers van den havenarbeid voor goed worden uitgesloten. Hiermede is door de Vereeniging van Werkgevers op de meest be sliste wijze positie genomen tegen de anarchie in de arbeidersbewe ging, boewei zij nog eenige wel willendheid heelt betracht jegens een aantal dei genen, die aan de directe actie op 13 dezer hebben deelgenomen door eenvoudig het werk neer te leggen, zonder het resultaat af te wachten van een overleg met den werkgever, om te trachten een onrecht, dat den werk lieden zou zijn aangedaan, bij min nelijke schikking uit den weg te ruimen. Het is voor de bij Recht en Plicht aangesloten werklieden en voor de andere organisaties ongetwijfeld een moeilijk besluit geweest, de stakers niet bij ta vallen. Wel waren de eersten door het pas met de Ver eeniging van Werkgevers gesloten collectief contract zedelijk gebonden; maar wie de verhoudingen kent in onze arbeiderskringen, vooral in die, welke bij het havenbadrijf betrok ken zijn, zal ale vel gevoelen, dat door de contractueel gebondeuen niettemin een tijd van ernstige be proeving is doorgemaakt. Dat zij hebben stand gehouden en niet door persoonlijke sympathieën met hunne klassegenooten zich van den rech ten weg hebben laten leiden den rechten weg, die trouw voorschreef aan het contract getuigt van een prijzenswaardig besef van zelf verantwoordelijkheid. Inderdaad waren de werkgevers zoo ver gegaan, als zij mochten gaan, door den in eigengerechtigheid stakende mannen nog gelegenheid te geven, namelijk tot 14 Januari, op hun besluit terug te komen maar het gros der nadien weiger- achtigen, kon niet meer worden te ruggenomen, zonder dientengevolge voor de werkgevers een toestand te doen geboren worden, die hun be drijf en daarmede ons havenbedrijf zelf, aan een gewissen ondergang zou prijs geven. In dit opzicht dus mag de wijze, waarop deze staking is beëindigd, geacht worden van diep ingrijpen de beteekenis te zijn, van wijde strekking ook voor andere havens en in het algemeen ten opzichte van de verhouding tusschen werk nemers en Montiguy was mr. J. Kappeyne v. d. Cappello: voor bekl. De Geer trad mr. Th. Muller Massis als ver dediger op. Men zal zich herinneren, dat hét- vonnis voor De Geer luidde 4 jaar, voor Le Fèvre de Moutigny 4 jaar en 6 maanden, met aftrek voor ieder van 6 maanden preventieve hechtenis. Seinpost. Naar men uit Scheveningen meldt keeft men met Seinpost groote plan nen. Het zal deu volgenden zomer steeds geëxploiteerd worden door een Frankforter consortium, dat een eerste-klasse- variété ervan zal ma ken, met daaraan verbonden Pal- mengarten. Daartoe zou het terras aan de zeezijde geheel bebouwd worden, waarmede binnenkort reeds een aanvang zal worden gemaakt. werkgevers. De strafzaak Le Fèvre de Montigny- de Geer. Jonkheer De Geer heeft Zaterdag appèl aangeteekend tegen het von nis der rechtbank, waarbij hij tot 4 jaar werd veroordeeld. De officier van justitie mr. L. C. Besier is in beroep gegaan van de vonnissen tegen beide beklaagden gewezen. De officier van justitie heeft appèl aangeteekend ten opzichte van de punten uit de dagvaarding, waar van de beklaagden in hun vonnis sen vrijgesproken zijn. De verdediger van beklaagde De Nederlandsche Verzekeringsbond. Onder voorzitterschap van den heer J. M. van Hoogstraten, hield de Nederlandsche Verzekeringsbond zijn derde jaar lij ksche algemeene vergadering „Parkzicht" te A'dam. De Wormmerveersche gasfabriek. In opdracht van de Commissie van Bijstand in het beheer der Ge meentegasfabriek alhier is door twee deskundigen, de heeren J. E. H, Bakhuis te 's-Gravenhage en H. B de Breuk, te Dordrecht, een uitvoe rig rapport uitgebracht omtrent de technische en financiëele werking dezer fabriek. Daar de toestand aan de gasfa briek indertijd nogal de aandacht onzer burgerij getrokken heeft is het rapport in het gedrukt Raads- verslag der laatstgehouden zitting opgenomen, ten einde de burgerij in de gelegenheid te stellen van den inhoud kennis te nemen. De beide deskundigen hebben, naar zij verklaren, zoowel wat de fabrieksiurichtingen als wat de ad ministratie betreft, zich volkomen op de hoogte kunnen stellen, daar bij gebruik makende van de jaar verslagen der laatste jaren en de in ruime mate door den directeur verstrekte bescheiden. Omtrent de inrichting der fabriek, waarvan in hooge mate de technische resulta ten afhankelijk zijn, verklaren zij, dat, hoewel hier en daar verbete ringen zijn aan te brengen, deze fabriek gerust de vergelijking met andere gasfabrieken van dergelij- ken omvang kan doorstaano.a. bleken de drie ovens, elk met negen resorten, waarvan de werking in hooge mate de rentabiliteit der ge heele fabriek beheerscht met de meeste zorg en vakkennis te wor den behandeld, hetgeen uit het ovenboek nader wordt aangetoond. De technische resultaten worden na vergelijking met die van andere fabrieken van dezelfde grootte, voor Wormerveer zeer noemd. In de laatste drie jaren was de gasproductie per 1000 KG. kolen 318, 310, en 295, kub. M. en de productiecijfers gedurende dien tijd 44.7, 44.3 en 44.4 KG. per ton kolen. Het verliespercentage in 1905, zijnde 1.2 pCt. wordt echter te hoog genoemd, wat gedeeltelijk zijn oor zaak vindt in den betrekkelijk Imo gen gasdruk, welke intusschen in de groote fabrieken te Wormerveer wordt gewenscht. Het administratieve werk wordt, hoewel met beperkt personeel (een boekhouder en drie klerken) zeer volledig en uitvoerig bijgehouden. Ook de finaneië-le uitkomsten der fabriek zijn door deskundigen uitvoerig nagegaan en vergeleken en uit de cijfers blijkt eene steeds verbeterende exploitatie, welke ge tuigt van toewijding van den di recteur. Resumeerende komen deskundi gen uit de slotsom, dat de gemeen- bevredigend ge- NIEUWE IAARLEHSCHE E0D1ART 7ÜA1N TREND flQITE Mft NOH AGITATE. O o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1