Dinsdag 22 jan. 1907. No. 6507. 31s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. wlf BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN, PRTJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE i O >TTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Italië. Verschillende vereenigingen te Rome besloten om eene groote bijeenkomst te houden als protest tegen de anticlericale Fransche regeering. Eene Commissie uit haar midden wendde zich tot den pauselijken Stoel en verzocht om de groote zaal van het paleis der Kanselarij te mogen gebruiken voor de mee ting. Genoemde zaal is een der ruimste te Rome. Met beslistheid werd de zaal ge weigerd. Daarop vroeg de Commis sie eehe andere zaal aan, behoo- rende tot de pauselijke adminis tratie. Het antwoord luidde andermaal afwijzend, doch bracht nu tevens de toelichting', dat liet den H. Stoel beter voorkwam geen der zalen van eenig pauselijk bezit tijdelijk beschikbaar te stellen voor zulk een doel. De „êecolo" van Milaan heeft er weer wat nieuws op gevonden. Een der grootste bankiers van Rome 'is bij den Paus ontboden, en daarna onmiddellijk naar Parijs ver trokken. Met welk doel Hij zal voortaan de fondsen beheeren, die volgens de beslissing der Fransche bisschoppen voor den eeredienst bestemd zijn en te Rome bewaard moeten worden. 't Heele bericht is een verzinsel, 't Is mogelijk, seint men nit Rome, dat de heer Pacelli, directeur van de „Banco di Roma", naar Parijs vertrokken is, maar den laatsten tijd is deze clericale bankier even min op liet Vaticaan ontvangen als door iemand, die tot het personeel van het. Vaticaan behoort. Van eene beslissing der Fransche bis schoppen gelijk hier vermeld wordt, heeft bovendien niemand iets ver nomen. FRANKRIJK. Het comité van Fransche Se naatsleden, dat zich de bestrijding van het drankmisbruik ten doel stelt en waarbij zich reeds 86 leden hebben aangesloten, heeft eene bij eenkomst gehouden, waarop beslo ten werd bij de Regeering aan te dringen op een strenge handhaving van de reeds bestaande wettelijke bepalingen. Verder wordt er 'naar gestreefd zoo spoedig mogelijk liet ontwerp tot beperking van de drankgelegen heden aan de orde te stellen. Eene commissie is er reeds samen gesteld on het absinth-vraagstuk in studie te nemdn. Den 20en de^r verstreek de ter mijn, die aan het onderwijzend per soneel van het klein Seminarie te Rouaan gesteld was, om genoemde inrichting te ontruimen. Ongeveer 3000 personen kwamen den priesters hunnehulde aanbieden vóór de uitdrijving. Toen de agent der domeinen verscheen, om den bewaker van den sequester te in - stalleeren, dreef de .menigte ze bei den terug. Daarna verschanste zich de menigte in het seminarie. Een dertigtal gendarmen, geleid door den algemeetien secretaris der prefectuur, vielen nu „de sterkte" aan en dreven de manifestanten uit. Nadat de deur opengebroken was, zette men de professoren ge wapenderhand op straat. A'olgens de laatste telegrammen uit Parijs zijn de rustverstoorders, de oproerlingen van Zondag, er zeer genadig afgekomen. Bij verstek zijn er enkele veroordeeld tot 2, 6, 30 dagen. e rechters zijn in den regel milder met straf, als het'Ka- tholieken geldt, die voor hun ge loof en liun rechten opkwamen te gen de Kerkstormers. Toen de laatste vergadering der bisschoppen Zaterdag 1.1. gehouden was, begaf zich de bisschop van Grenoble naar Versailles, om mar kies de Barral een bezoek te bren gen. Bij die gelegenheid bracht de prelaat ook ter sprake de groote bezwaren om een buis te vinden geschikt voor groot semi narie. Oogenblikkelijk stelde de markies zijn fraai kasteel van Barral ter beschikking. Daar zal nu het groot semioarie gevestigd worden; bij het kasteel behoort een uitgestrekt park. Een tirannetje. Nu en dan mogen we wel eens even een der groote mannen ten toonstellen, die in de kleinere ge meenten het tirannetje spelen en rneenen, als ze op hun klomp gaan staan, dat het clericalisme er om koud is. Te Brinon-sur-Sauldre, een plaats je van 2100 inwoners is een zekere heer Haillare burgemeester. De heer Hallaire haat den pas toor en de Kerk en daarom liet bij den lOen dezer den pastoor aan zeggen, dat hij onmiddellijk de pastorie ontruimen moest, eigendom der gemeente. 's Maandags den 14en, terwijl de pastoor druk bezig was met ver huizen, verschijnt Halla:re met den veldwachter. „In naam der wet!" roept de burgervader, „open de deur!" „Wat verlangt gij?" vraagt de pastoor. Voor alle antwoord verbrijzelt de burgemeester eene ruit, en de veld wachter, zijn broek er aan wagend, kruipt door de openingnaar binnen. Nieuwe hulptroepen rukken aan: de zoons van den burgemeester en een viertal wegwerkers. Met vereende krachten lichten zij de deuren uit hare hengsels, wippen de ramen er uit en brengen ze naar het raadhuis. De pastoor woont nu bij een zijner parochianen in, bij wien zijne meubeltjes door andere parochianen onder dak zijn gebracht. Is die meneer Hallaire geen groot man De pastorie beeft hij stor menderhand ingenomen, den pas toor op straat gezet Neen, zulk een man behoeft niet op zijn klomp te gaan staan om groot te zijn. Groot is hij in zijne seort, maar zijne soort is bitter klein en te Bi'inon is de bevolking al vast be sloten om dezen grooten man niet meer als burgemeester te .herkie zen voor zulk een kit ine gemeente. Zij zal het tirffimetje den schop ge ven. Is hij niet schoon de strijd tegen de Roomsche Kerk en de priester schap? Korte Bericht n. De verkiezingen van den eersten graad voor de Rijksdoema hadden Zondag te St. Petersburg plaats. Voor de arbeiders n.l. Door verzuim van de politie kon er in 21 fabrieken niet gestemd worden. De politie had n.l. vergeten den tijd voor de verkiezing tijdig bekend te maken. Zeven en twintig dezer is het verkiezing voor de 128 andere fabrieken. Aan onze mededeelingen van giste ren over de wanordelijkheden te Pa rijs ter gelegenheid van de betooging ten gunste van Zondagsrust kunnen we nog toevoegen, dat drie betoogers hunne welverdiende straf reeds ont vangen hebben. Zij zijn onderschei- delijk tot 2, 6 en 90 dagen gevan genisstraf veroordeeld. In Zwitserland toont men zich piet gediend van invoering van scheiding van Kerk en Staat. Een nieuw bewijs hiervan levert het gebeurde te Neut- chatel. Daar is bij volksstemming een wetsontwerp van deze strekking met 15.096 tegen 8411 stemmen verworpen. Te Madrid heerscht groote opge wondenheid over de verhooging van den broodprijs met 20 0/°. Hofberichten. De Koningin-Moeder heeft den heer Weiss, directeur-leeraar van het lepro- zen-asvl Bethesda in Suriname en diens vrouw in audiëntie ontvangen, nadat zij hun te voren een gift van f 250 had doen toekomen voor de ge- wenschte uitbreiding van het gesticht. H. M. onderhield zich geruimen tijd met hen, liet zich zorgvuldig op de hoogte brengen van het leven der zie ken in Bethesda en van hunne ver pleging. Herhaalde malen gaf zij hare ingenomenheid te kennen met dezen schoonen liefde-arbeid en wenschte ten slotte den moedigen reizigers toe, dat zij het doel, waarom zij naar [Europa waren gekomen, ten volle zouden be reiken. Stateu-Generaal. De eerstvolgende bijeenkomst der Tweede Kamer is bepaald op Dinsdag, den 29sten Jan. a.s., des namiddags te li/2 uur. Behalve de financiëele wetten zal de Tweede Kamer, als zij den 29sten Januari weder bijeenkomt, nog een groot aantal andere ontwerpen in de Afdeelingen onderzoeken. Er is in de afdeelingen van de Eerste Kamer beweerd, dat de geheimhouding bij de vermogensbelasting allengs ge heel verloren gaat. De herziening der taxatie van onge bouwde eigendommen achtte men zeer noodig en herhaling daarvan 0111 de tien jaar. Men klaagde verder o.m. over lastig onderzoek van douanen in treinen. Eene klacht over onnoodige formi- liteiten door het Grootboek geëischt, werd onbillijk genoemd. Wèl vroeg men, of de instructie van den direc teur hem wel verbiedt zich met par ticuliere^ financiëelezaken in te laten. Ede. Naar aanleiding van wat door de „Standaard" en „De Vaderlander" wordt geschreven over de vraag, of jhr. S. van Citters, candidaat voor de Tweede Kamer in bet district Ede, tot de revolutionaire partij be hoort, is het niet zonder belang op te merken, dat volgens een mede- deeling in de vergadering der Cen trale Ghr. Historische Kiesvereeni- ging te Ede, de heer van Citters het program van actie van de anti rev. partij n re t beeft ondertee kend Van andere zijde schrijft men dat het feit, dat jhr. van Citters een overtuigd protectionist is, zijne can- didatuur in het district Ede geen goed zal doen. Oranje Nassau Oord. In den laatsten tijd deden geruch ten de ronde omtrent een minder goede verstandhouding van den di recteur van Oranje Nassau Oord en zijne medewerkers. Thans seint men uit Den Haag, dat uit een dooi' een commissie uit den raad van commissarissen ter plaatse ingesteld erns'tig onderzoek is gebleken, dat de loopende geruch ten grootendeels onwaar of onjuist zijn. r Intusschen zijn maatregelen ge nomen waarvan de wensclielijkheid uit de omstandigheden is gebleken. Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden. Wij ontvingen gisteren ter ken nismaking bet eerste nummer van bet „Correspondentieblad" van de Nederlandsche Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden en handels reizigers". Deze vereeniging is gevestigd te Rotterdam en goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 31 Juli 1905. Het nieuwe orgaan, waarvan we het verschijnen van harte toej uiche "q zal op ongeregelde tijden het licht zien. Op de lijst der propaganda-com- sie's eu correspondentschappen vin den we voor „Haarlem en Omstre ken" vermeld •J. Faber, Badhuisstraat 12, voor zitter. J. D. Richards, Bloemendaal, secretaris. J. K. Mooijen, Brouwers kade 19. H. W. Haar, Jacobijne- straat 21. W. F. Roosdorp Fzn., Groote Houtstraat 145. A. J. P. v. d. Broek, Kleverparkweg 9. A. J. van Heulen, Hasselaarsplein 2. G. en W. te Amsterdam. Statistische gegevens hebben om hun onbevooroordeelde objectiviteit voor veel meer waarde dan breede beschouwingen of aanbevelingen eener zaak. De statistiek, als ze gun stig valt beveelt eene zaak als van zelf aan. Wij laten daarom, hieronder zon der commentaar de statistiek vol gen die ons. na nauwkeurig onder zoek ter bevoegder plaatse, den juisten stand deed kennen van bet werk der Vereeniging „Geloof en Wetenschap" te Amsterdam. Uit de bibliotheek (Heeren en Damesbibliotheek) werden uitge leend ter lezing thuis in 1905 830 boeken, in 1906; 4619 boeken. De leeszalen werden bezocht door in 1905 3615 bezoekers en bezoek sters in 1906: 6390 bezoekers en bezoeksters. Aangekocht werden voor de bi bliotheken in 1905860 boeken en in 1906 1512 boeken. Het ledental der bibliotheken (Heeren en Dames) bedroeg in 1904 204, in 1905: 450; eu in 1906: 660. Vele leden telt deze vereeniging reeds door geheel Nederland. Waar lijk geen wonder Inlichtingen wor den steeds gaarne gegeven Heeren gracht, 41 5 Amsterdam. Moedcr's erfdeel. Hij is zoo langzamerhand een van die beruchte straattypen ge worden, die de schrik zijn van de buurt, waarin zij vronm. Toch is hij van goede burgerlij ke afkomst. Zijn ouders waren in goeden doen en fatsoenlijke men- schen. Maar met hem was niets te beginnen. Hij werddrinker, en wan neer hij onder den invloed van den dra>'k is, dan is er geen huis met hem te houden. Dan staat hij voor niets en doet dingen, die hem tel kens met den strafrechter in aan raking brengen. Toen zijn moeder stierf, kreeg hij een lijfrente, waardoor hem we kelijks een inkomen van f6 is ver zekerd. Dat was moederlijke voor zorg. Maar gedurende den tijd, dat hij in de gevangenis is opgesloten, om zijn straf, die hij wegens mishan deling of vernieling voor de zoo- veelste maal moet ondergaan, wo. - den die uitkeeringen der lijfrente voor hem opgespaard. En komt hij dan weer vrij, dan leeft hij „en grand seigneur", smijt het geld weg, gaat bij zijn kornui ten door voor den „richard", wien men naar de oogen moet zien. Want hij is royaal, en menig kruimeltje valt er dan van zijn welvoorzienen disch. E11 op den steun zijner tra wanten kan hij daarom rekenen, wanneer hij het met de politie te kwaad krijgt. Zoo deelde hij, het hoofd der Groningsche Apachen, dezer dagen op bet Zuiderdiep, waar hij weer een relletje had on der zijn „vrienden",handen vol geld uit. Ën dit alles kan hij doen van moeder's erfdeel. (N. Gr. Ct.) 69 Jaar. Gisteren herdacht het echtpaar G. P. van Asselt, te Weesp, den dag dat zij zestig jaar geleden ge huwd zijn. De beide krasse oudjes dragen hue 81 en 82 jarigen leef tijd met eere. Negen en vijftig kin deren, kleinkinderen en achterklein kinderen vieren dien dag met hen. Een been afgereden. Bij de brug Grootbertoginnelaan- Suezkade te 's-Gravenhage is giste renochtend een tramconducteur onder een in beweging zijnde elec- trisclie tram geraakt. Het rechter been werd hem ter hoogte van de knie zoo goed als afgereden. De doctoren Van der Horst en Lammerts van Boeren verleenden de eerste hulp, waarna de verwonde door de politie per raderbaar naai Bronovo werd vervoerd. 's-Hertogenbossche Jonrnalisfen- vereeniging. In een vergadering van de 's-Her togenbossche J our nalisten-vereeni ging" werd na langdurige discussie besloten Zich te wenden 1. tot de afdee- ling 's-Bosch der Nederlandsche Vereenigingen tot bevordering van Zondagsrust met het verzoek om baar steun in eene actie der ver eeniging tegen het op Zondag ver gaderen, en 2. tot de vereenigingen, die ge woonlijk op Zondag vergaderen, met het verzoek voor de toekomst zooveel mogelijk met deze gewoonte te breken en van de vergaderingen, die op Zondag zullen gebonden worden, resume's te verstrekken aan de plaatselijke bladen. Electrische tram te Groningen. Na breedvoerige algemeene be schouwingen nam de Gemeenteraad een motie aan van den beer Helder om de zaak betreffende het leggen van een electrische tram aan te houden, totdat het advies van B. en W. over verschillende amende menten, op de zaak betrekking- hebbende, is ingekomen. Wedden bij harddraverijen en wedrennen. In het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over Hoofdstak IV Justitie wordto.a. aangedrongen op maatregelen tegen het toenemend euvel van wedden bij wedrenuen en harddraverijen en over de mis bruikeu, welke daarbij van de zijde der zg. bookmakers plaats vinden. Anderzijds werd er op gewezen hoe de wettelijke onderdrukking van liet spel tot gevolg scheen te heb ben een toenemen van dobbelen op allerlei gebied. Levensverzekering, landbouwbanken en hypotheken. In het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over Justitie wordt aangedrongen op toezicht op Maat schappijen van levensverzekering en op de handelingen van de landbouw banken. Ook werd aanvulling van de wetgeving op de hypotheken noodig geacht. Stuk neus zoek geraakt. Zondagmiddag, bij een vechtpartij in een loge ent, aan den Vogelen zang no. 16, te Rotterdam, heeft men den glazenwasscher J. S., die aldaar verblijf houdt, de voorste helft van zijn neus finaal afgebeten. De man is naar het ziekenhuis gebracht en ter verpleging opgeno men. Als dader heeft de politie gearresteerd den los werkman A. II. S., in hetzelfde logement thuis behoorende. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Het afgebeten stuk neus is in het logement zoek geraakt. („N. R. Ct.") Mr. 0. II. J. graaf van Limburg Styrum. Te Schiedam doet in enkele kringen liet gerucht, de ronde, dat mr. O. H. J. graaf van Limburg Stirum wegens gezondheidsredenen voornemens is ontslag te nemen als Kamerlid. Gemengd Buitenland Verscheurende dieren. In 't noorden en noord-westen van Spanje, hoofdzakelijk in Galicië en 't Py- reneeëngebied, komen, tengevolge van de heftige sneeuwstormen, troe pen hongerige wolven van uit de bergen de dorpen overvallen. Niet alleen, dat ze groote verwoesting onder de kudden aanrichten, ook menschen worden door hen aange vallen. In een dorpje van de provincie Huesca gelukte het de bevolking, een wolf, die in de kerk gevlucht was, onschadelijk te maken. Bij El Ferrol moest een bedelares met een zwaren zak op den rug haar vier- dochtertje over een beek helpen, Ze zette het kind op den grond en bracht eerst den zak aan den anderen oever. Toen ze zich om keerde, zag ze, dat een wolf bezig was het kleine ding te verscheuren. De moeder kon niets doen om kaar kind te redden. Oplichter. De politie te Oberhausen nam dezer dagen een machinist in hechtenis die langen tijd als schatgraver in Nederland werkzaam was geweest en in de Pruisische grensplaatsen tal van slachtoffers maakte. Hij gaf voor in Nederland 120,000 mk. te heb ben geborgen. Hij kon de menschen gemakkelijk aan geld helpen als ze hem maar 100 mk. voorschot gaven, t ij liet de menschen dan naar Rotterdam reizen, waar hij ze in de steek liet, en vanwaar zij bedrogen naar Pruisen terugkeer den. Zware storm, 55 schepen ver gaan. Uit Tokio wordt dd. lieden gemeld dat op de kust bij Dalni (Liao-toeng) een zware storm heeft gewoed. 35 Japansche schepen en 23 Chineesche jonken zijn met man en muis vergaan. De Myaka Maroe heeft bij Tsjifoe schipbreuk-gele den, vijf matrozen verdronken. Ontploffing in een goederenwa gen, 19 dooden. Op den Bigfort- spoorweg zijn volgens een telegram uit Sandford (Indiania) bij de ont ploffing van een lading buskruit in een goederenwagen 19 menschen omgekomen en 30 gewond, van wie enkele zwaar. De ramp op Jamaica. Over de ramp op Jamaico komen de bladen nu met meer aaneengeschakelde verhalen, maar vergel ken bij de reeds meegedeeld,- b ,ic Ten in de uitvoerige telegram men, bevatten die verhalen zoo weinig nieuws, dat de verbeeldingskrat- t van den dagbladschrijver er wellicht grooter aandeel in heeft gehad dan de op- teekeningen van den reporter. Het tooneel van verschrikking en ver woesting, dat nog pas te San Fran cisco en te Valparaiso is afgespeeld, heeft zicli te Kingston herhaald, met al de gruwelijke ellende, die er onafscheidelijk mee samengaat, en deze tafereelen liggen nog verseh in 't geheugen. Wij vermelden nog enkele bij zonderheden. De overheid heeft dadelijk maatregelen genomen om den voorraad eetwaren, in de ma gazijnen opgestapeld, voor zooveel ze nog bruikbaar was, te bewaren voor plundering en aan te wenden (en algemeenen nutte. Die eetwaren werden bijeengebracht, en er werd een wacht bijgezet, met de bajonet op 't geweer. Niemand mag overi geus de bouwvallen doorkruisen. De geneeskundige hulp was niet voldoende, zoodat bonderden ge kwetsten een tijdlang aan hun lof overgelaten moesten worden, hoewel NIEUWE Illlil! m MO5 MAIN URN PR At AGITE MA HON AGITATE. V.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1