Woensdag 23 Jan. 1907. No. 6508. 31" Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Slaapmuts-districten. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0-05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etraugère:- G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Morumartre. Het teekenende woord is van nie mand minder dan Dr. A. Kuyper, die kort geleden schreef: „Maar als men ons, met de ken nis, die we van de electorale kaart van het land hebben, afvraagt, of er toch ook niet districten en stre ken zijn, waar men te lang gerust heeft op vroeger behaalde lauweren, bijna insliep, en het water over den akker liet loopen, dan zullen we ook hier geen namen noemen, maar alleen constateeren, dat er zulke slaapmuts-districten zijn." Sommigen klinkt het woord mis schien wat hard in de ooren. Doch laten zij doen, wat door het mee- rendeel der menschheid in toepas sing gebracht wordt bij eene preek, die niet al te malsch is. Laten ze vt niet op hun district toepassen, maar op de naburige, en zich spie gelen aan deze. Reeds weken geleden hebben wij er met nadruk aan herinnerd, dat ieder kiesgerechtigde de noodige formaliteiten vervullen zou, om ge durende het jaar 1907 van dat recht gebruik te kunnen maken. De kieswet is als menig officiéél of zoogenaamd officiéél stuk, of zoo gij wilt, zij heeft dit met de H. Schrift gemeen, dat het voor som mige menschen gevaarlijk is, ze te lezen. Gevaarlijk in dezen zin, om dat zij voor te velen onbegrijpelijk is en als Grieksch of Hebreeuwsch klinkt. Eene wet moest de duidelijkheid zelve zijn en vooral geen bepalin gen bevatten gelijk de ongelukki ge kieswet Van Houten behelst; lastige, belemmerende bepalingen vooral voor de mingegoeden. Nu weten wij wel, dat de kiezers in sleden en groote gemeenten vol doende ontwikkeld zijn; dat het zelfs op kleinere plaatsen niet meer ontbreekt aan de noodige voorlich ting. Toch vreeze men niet voor- „te veel licht", toch susse men zich niet in slaap met de gedachte: „de onzen weten er alles van; zij ken nen den weg," en dergelijke. Bij de meeste verkiezingen uit den jongsten tijd hing de uitslag aan enkele tientallen stemmen. Scherp staan de partijen tegenover elkaar en zullen zij in de toekomst tegenover elkander staandaarom is iedere stem van groote waarde. Een hoofdvereischte is dus de zorg, dat alle kiezeis op de lijst komen. Dat herinnere men zich nu vooral. Is eenmaal de tijd der aangifte verstreken, er helpt geen lieve moedertje meer aan en voor liet gansehe jaar staat de nalatige, de onverschillige onmachtig, Lan hij zijne stem niet meer uitbrengen. Van zelf springt nu in het oog de noodzakelijkheid eener degelijke organisatie. De kracht van enkelen schiet bier te kort; er wordt alge- meene1 samenwerking gevorderd. Kiezers vormen, ze politiek op voeden, uitstekend, Maar men zorge eerst en vooral dat ze kiezers kunnen zijndringe er op aan met alle middelen, dat wie kiesgerechtigd is, ook te gele gener tijd van zijn recht gebruik maken kan. Wordt dat niet hier en daar in sommige districten over het hoofd gezien En had daarom Dr. Kuyper niet het volle recht om die te betitelen „slaapmuts-districten"? Waar soms de uitslag afhankelijk is van eene enkele stem, is bet even wijs als voorzichtig te zorgen, dat niet ééne stem ongebruikt blijft. Het ligt allerminst in onze be doeling, om wie ook iets onaan genaams te zeggen. Dit vooral be oogen wij, wat door ons trou wens reeds vroeger geschreven werd - eenieder tijdig te waarschuwen, dat hij met verzuime, do voorschrif ten der kieswet zoo spoedig moge- lijk te vervullen. Ën zeg nu niet herhalen we met „de Standaard": „pas in 1909 komt de groote stembus!" Dit is daarom reeds niet waar, omdat in Juni de provinciale stem bus komende is. Maar bovendien, wie zegt u, dat ge met zoo zwak Kabinet, niet plotseling kunt komen te staan voor een Kamerontbinding, en daarmee voor eene nieuwe generale verkie zing? Die mogelijkheid bestaat. Men zij dus op zijue hoede, bereide zich voor, krachtig en kloek op den komenden strijd. Er zijn roemrijke overwinningen roemrijke nederlagen eveneens, ook aan de stembus. In slaapmuts-districten echter zijn de eene zoowel als de andere onbe kend. L. FRANKRIJK- Schrijven van 't Fransche Episcopaat aan de Kathol. Bisschoppen. Behalve het schrijven aan Z. H. den Paus hebben de Fransche pre laten er nog een gericht aan al de Roomsche prelaten buiten Frank rijk. Door 71 bisschoppen is het onderteekend. Wij laten 't hier volgen: Eminenties, Messeigneurs, De bisschoppen van Frankrijk, voor de derde m^al in algemeene vergadering te zamen, bieden U de hulde van hun diepe erkentelijkheid voor de betuigingen van volmaakte eenheid, onvoorwaardelijke instem ming en broederlijke liefde, die Gij hun te midden hunner beproevin gen hebt willen schenken. Nade betuigingen, die zij van den H. Stoel ontvingen en die voort gekomen zijn uit het hart van Pius X, kon niets hun kostbaarder of aan genamer wezen. Met ons hebt Gij over onrecht vaardige wetten Uwe veroor deling uitgesproken, met ons hebt Gij de onschendbare en onaantastbare rech ten der Kerk bevestigd; met ons hebt Gij de zoo ernstige en zoo smartelijke aanslagen op de gerech tigheid en de vrijheid gebrandmerkt. Aan onze protesten hebt Gij het gezag en het gewicht van de Uwe toegevoegd. Onze vijanden hebben met alle kracht gepoogd het volk te doen gelooven, dat a,an onzen tegenstand, politieke meeningen, de invloed van partijen, de verbittering veroorzaakt door reeds lang achter ons liggen- den stnjd ten grondslag lagen. Al deze beschuldigingen zijn valscb, maar wat vermogen zij tegenover U? Het was inderdaad de diepe overtuiging Uwer zielen, de ol- strekte onafhankelijkheid Uwer ge wetens, welke U drong Uwe stem met de onze te vereenigen, om ons bij de vervulling van de verheven- ste plichten van het episcopaat ter zijde te staan. Sommigen onder U, onderworpen aan protestautsche Regeeringen anderen, burgers van Republieken, die hare rechten kennen en daar voor eerbiediging eischenweer anderen, onderdanen van monar chieën, die allerminst gezind zijn, ook maar het kleinste gedeelte van haar gezag af te staan, hebt Gij gesproken, zooals de bisschoppen van Frankrijk en hebt Gij voor hen den vrede begeerd, dien Gijzelven geniet. I 'eze betuigingen van het Epis copaat zijn niet slechts eene kracht, welke alle aantijgingen beschaamt in alle drogredenen verijdelt, ze zijn bovendien een weergaloos bewijs van de Katholieke eenheid. Over de grenzen, boven de bergen en de oceanen, boven al de verdeeldheden, die het menschdom treffen, heeft de machtige stem der eenheid ge klonken; het is de bevestiging van dezelfde waarheid, de opvordering van dezelfde rechten, het zijn de tonen van dezelfde liefde, het ge tuigenis van een volledige onder werping aan den Roomschen Op perpriester, het is de volmaakte, onoplosbare vereeniging met de eeuwige rots, welke de Kerk Gods draagt. Iets dergelijks werd nooit gezien. Ongetwijfeld in de vervlogen eeuwen, gedurende de lange en roemvolle geschiedenis van onze worstelingen, hebben enkele bisschoppen aan groote geloofsbelijders de vertroos tingen van hunne liefde, de instem ming met hunne leer toegezonden. Maar nooit heeft het Episcopaat in zijn geheel de Katholieke eenheid zoó doen schitteren door dergelijke betuigingen en met zooveel glans. De vurigste gebeden van de Fran sche bisschoppen, de priesters en de geloovigen stijgen tot God, opdat Hij op Uwe geëerde personen, op Uwe geestelijkheid en Uwe geloo vigen de overvloedige gunsten doe nederdalen. De Kerk van Frankrijk is door U getroost, gesteund en gesterkt weest daarvoor gedankt engezegend! Parijs, 16 Januari. Bij de interpellatie over de op stootjes van Zondag te Parijs en de krasse maatregelen van Regeering en politie heeft de socialistische partij èn van de zijde der Regeering èn van de Kamer enkel klop ge kregen. Minister Clemenceau heeft de kopstukken Jaurés, Vaillant, Allemane er aan herinnerd, dat er nog andere menschen bestaan dan socialisten; met overgroote meer derheid is de motie der socialisten verworpen en later eene motie van vertrouwen in de Regeering door de Kamer aangenomen. De eerste met 411 tegen 59de andere met 463 tegen 58. Een particulier telegram aan het „Handelsblad" van dezen morgen meldt, dat minister Briand oen wetsontwerp heeft ingediend, waar bij voor alle openbare vergaderingen de formaliteit van de aangifte wordt afgeschaft om den priester het ge bruiksrecht te geven van de kerk. Omdat hij er meer in is dan ieder ander, behoort "hij echter met name genoemd te zijn in een door twee personen^ gedane aangifte; bij ge breke vün aangifte vervalt echter niet meer het recht op toelage. De memorie van toelichting zegt aan het slot: „Het ontwerp is een nieuw bewijs van de liberale politiek der Regeering." STAL1E. Over Combes. De „Osservatore Romano" laat zich aldus uit over het nieuwe arr tikel van Combes inde „Correspon dance Républicaine" „De poging, door den vroegeren minister-president. (Combes) in de „Neue Freie Presse" aangewend, om de waarheid te huldigen, is hem al te duur te staan gekomen. Nu poogt hij zijn haren terug te halen door op zijne welbekende manier hooger- staande personen te beleedigen." Gedenkteeken van Leo XIII z. g. Naar uit Rome gemeld wordt, is de overbrenging van wijlen Paus Leo's stoffelijk overschot bepaald op 3 Maart a.s. Het monument, door den beeldhouwer Tadolini uitge voerd, is reeds in de kerk Aran Sint Jan van Lateranen gereed, waar de assche van den grooten Paus zal rusten. jubileum van Pius X. De vereeniging der Katholieke Jongelingschap, die het initiatief genomen heeft tot de viering van 's Pausen bisschoppelijk jubilé, is thans reeds bezig met de regeling- der verschillende pelgrimsgroepen, die in September van dit jaar te Rome verwacht worden. In het gasthuis Santa Marta wordt een groote zaal in gereedheid gebracht voor behoeftige bedevaartgangers. De eerste pelgrims zuilen Fran sche werklieden zijn, geleid door Léon Harmei. Er heeft zich eene bijzondere com missie gevormd onder voorzitter schapvan den heer Pericoli,die onder de jonge Italianen het noodige geld verzamelen zal, om Z. Heiligheid Pius X een gouden kelk aan te bieden hij gelegenheid van zijn ju bileum. In het stadstheater „Argentino" te Rome heeft de hertog der Abruz- zen, broeder desKonings verslag ge daan van zijne reis naar de Zuil- Poolzee. De hertog gaf eene beschrijving van zijne bestijging van den Ru- venzari, opgeluisterd door lichtbeel den. De koninklijke familie was tegen woordig en bezette negen fauteuils dicht bij het tooneel. Het Hof, de de ministers, de Senaat, allerlei Staatslichamen waren aanwezig, benevens de élite van Rome's publiek. De voordracht was hoogst be langrijk en de Hertog toonde niet alleen een onverschrokken reiziger te zijn, doch ook een onderhoudend verteller. 't Doet goed iemand van dien rang te zien, die niet een nutteloos salenleven leidt, een hertje jaagt en paardrijdt, maar zich staalt in mannelijk ondernemen en bovendien werkt ter bevordering der weten schap. Iemand in Holland, afgevaardigde op het scheepvaartkundig congres twee jaar geleden, verhaalt, hoe de Koning hem gezegd had zijn broe der te benijden, die zoo vrij en frank de wijde wereld in kon zeilen. Deze voordracht hoorend, klonk dit zeer begrijpelijk. Het publiek toonde zich hoogst dankbaar door herhaald geestdriftig handgeklap, Het was een mooi moment, toen de Koningin-Moeder Margareta op wensch der directie van het Geo- graphisch Genootschap, haren zoon de gouden medaille van verdienste uitreikte. Dit is reeds de derde die de Her tog verdiend heeftde eerste voor zijne bestijging van den berg Sant Elia, de tweede voor zijne Noord poolreis en nu deze voor zijne be stijging en in kaart brenging der Ruvenzari, een hoogst moeilijk werk door de menigvuldige nevels, die tot nog toe alle onderzoekers had den afgeschrikt. JAPAN. Japan, dat in zoo velerlei opzicht zich aan Europa gespiegeld heeft, en van de nieuwste toepassingen, uitvindingen en ontdekkingen ge bruik maakte, heeft in sociaal op zicht de lessen, die Europa kon geven, ver waar loosd.Er bestaan daar nog dezelfde arbeidsvoorwaarden, als bij de opkomst der groot-indus trie in Europa. Dat verzwaart natuurlijk wel de concurrentie voor de industrie der groote Europeesche handelstanden, een mededinging die nog gevaar lijker wordt, als men let op de lage loonen, waarmee de Japansche arbeider genoegen neemt. De loonen.der mannelijke arbei ders stijgen slechts zelden boven een gulden daags, Die der vrou wen zijn in den regel lager dan 50 cents per dag: kinderen verdienen gemiddeld 9 a 25 cent per dag. Al zijn dezeloonen in vergelijking- met West-Europeesche toestanden zeer laag, zij zijn toch al belangrijk hooger dan een twintigtal jaren ge leden. In 1877 verdiende een timmerman gemiddeld 30 ets. in 1903 75 ct. per dag; de steenhouwers zagen in het zelfde tijdsverloop hun loon stijgen van ruim 30 ets., tot ongeveer 90 ct.; de schrijnwerkers vau 25 ct. tot ongeveer 70 ct.; de kleermakers van 22 ct. tot ruim 55 ct.de wevers van 15 ct. tot 38 ct.de vrouwelijke wevers van 10 ct. tot 25 ct. Tegenover deze loonsverhooging staat helaas een belangrijke prijsver- hooging der eerste levensbehoeften, die dikwijls nog aanzienlijker is dan de stijging der loonen. Boven dien zijn in de laatste jaren de belastingen voortdurend gestegen. Deze cijfers wijzen er op, dat de groote voorsprong van de Japan sche fabrikanten ten aanzien van de goedkoopere productie slechts tijdelijk is. Het steeds duurdere leven, de toenemende Staatsuitgaven zullen de Japansche loonen allengskens in betere verhouding met die der an dere nij verheidslanden brengen en de toenemende ontwikkeling vau het volk van Japan zal er even eens tot krachtiger sociale maatre gelen moeten leiden. Dat is tenminste nog een troost voor het oude Europa, waar zoo- velen reeds voor de nadering van het gele gevaar ook op economisch gebied vreesden. ZUID-AFRIKA. Te Brandfort is, ten overstaan van ruim duizend menschen, een prachtig monument onthuld ter nagedachtenis van de vrouwen en kinderen, die al daar en elders gedurende den oorlog in de concentratie-kampen het leven moesten laten. „Voor op het monument staatVoor vrijheid en voor recht. Ter nagedachtenis van de afgestor venen in het Brandfort Vrouwen Kamp, te Keerom gedurende den Anglo-Boeren oorlog 18991902. Aan de rechterzijde van den ge denksteen „Uw bitter lijden, sterven en uw tranen mogen, kunnen en zullen nooit tot in het verste nageslacht vergeten worden Aan de linkerzijde „Zoo ik u vergeet, zoo vergete mijn rechterhand zichzelve Uwkruis hebt gij gedragen, uw kroon reeds ontvangen. Achterkant „Deze gedenksteen werd opgericht 11 Augustus 1906 door de gemeente Brandfort. Vrienden en Bloedver wanten, met de innige overtuiging dat er nimmer te vergeefs is geleden noch gestreden." Nadat Ds. Stuiting deinscriptie op den gedenksteen, die 11 voet hoog is en op een bruin granieten voetstuk(van Tafelberg) rust, had voorgelezen, zei hij De gedenksteen stelt voor een vrouw die een kruis draagt. Dit is een voor stelling van „het kruisdat de moe ders van ons volk gedragen hebben, het kruis, dat dekindersvan het volk gedragen hebban. Laten we hopen, dat ons uit volk nog zulke edele moe ders en kinderen geboren worden Voor 't Vrouwengeslacht moeten we allen eerbied hebben; zij hebben in den oorlog evengoed haar opofferin gen gemaakt voor onze zaakze zijn vernederd geworden, dieper konden ze niet vernederd worden, maar ze hebben alles met blijmoedigheid ge dragen. Hoe dieper de vernederingen, hoe blijmoediger ze alles droegen. Nim mer behoeft het Afrikaner vrouwen geslacht zich te schamen. koudheid opgeloopeii en moet, op last van zijn arts, ondér de dekens blijven. BELGRADO, 22 Jan. De toestand van den koning is vooruitgaande. De socialist Vaillant had een aan vrage ingediend om de Regeering te interpelleeren over het verbod der be tooging voor Zondagsrust en het sluiten der Arbeidsbeurs. Clemenceau verklaarde in de Kamer, dat de Regee ring aanstonds bereid was te antwoor den. En Vaillant deed het. De burgerpers keurt de houding der Regeering in zake de Zondagsrust goed. Ook de Katholieke bladen zijn in genomen met de houding van het Ministerie tegenover de onruststokende werklieden. De bevolking te Madrid verbergt hare ontevredenheid over de verhoo ging der broodprijzen geenszins. Langs de straten wordt gedemonstreerd en bakkerswinkels worden geplunderd. Een aantal personen liepen reeds kwetsuren op. Gisteren wasjhet twee jaar geleden, dat de beroemde tocht der St. Peterburg- sche arbeiders naar het paleis van den Czaar plaats had, die, door het verloop ervan, het begin der Russische revo lutie werd. Bij de, „Jamaica-Rum Company" te Amsterdam is uit Kingston van haren vertegenwoordiger een telegram ont vangen, luidende: „Geen aardschokken in de laatste twaalf uur. De familie is onder dak. Voldoende voedsel. De pers overdrijft de toestanden. Buiten Kingston weinig schade en geen branden." Korte Berichten. Voor de Transvaalsche verkiezing is de candidaatstelling bepaald op 9 en de stemming 20 Februari. Komend voorjaar zal te Rome het tweede internationale auti-sla- vern ij-congres worden gehouden. Koning Peter van Servië heeft bij Int. feest der waterwijding een ver- Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik vertrekt Donderdagochtend per Staatsspoor van 6 u. 1 naar Schwerin, daarbij verge zeld door den ordannance-officier le luitenant baron van Heemstra, dienst doende als adjudant van Z. K. H. In den avond van 31 Januari wordt de Prins in de resid entie terugverwacht. Accijns op gedistilleerd. Door het bestuur der Nederlandsclie Bappersvereenigi vestigd te Arn hem, is hij d Kamer een adres ingedie der de aan dacht „der Kam wordt, dat bij eventueele. m het in gediend wetson; jrhooging van den accijns op ieerd ook de buiten- en binneniandsche alcohol houdende parfumerieën zullen getrof fen worden. Dit zou tengevolge hebben, dat het debiet van deze artikelen sterk ver minderde, waardoor vele kappers groote schade zouden lijden, daar de verkoop ervan een voornaam middel van be staan is. Doel van het ingediend wetsontwerp is beteugeling van het misbruik van sterken drank, Deze reden geldt niet voor de bo vengenoemde artikelen, die integen deel voor 't meerendeel voor nuttig en hygiënisch gebruik dienen. De vereeniging verzoekt daarom de Kamer bij behandeling van het wets ontwerp rekening te houden met haai b ezwaren. Een vinger afgebeten. Uit Heerlen aan de Limb. Koerier ruzie tusschen twee Duit- sc'ners, die zoo hoog liep, dat men al spoedig tot handtastelijkheden overging. Een der vechtenden beet zijn tegenstander een vinger af Gemengd Buitenland Geringe veiligheid. De veiligheid op de Italiaansche spoorwegen blijkt werkelijk al heel gering te zijn. Een week geleden had de diefstal met mishandeling in een coupé plaats van Miss Lowe, en nu wordt er weer een brutale diefstal ge NIEUWE IAARLEHSCHE COMA raZLENDJUI AGITE MA HOM AGITATE. sjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1