Maandag 28 Jan. 1907. No. 6512. 3P,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. maranar PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ITALIË. Op het Vaticaan zijn thans nauw keurige berichten ingekomen om trent de zoogenaamde Marianisten, die een jaar geleden Z. Heiligheid dwongen tot liet schrijven van een Encycliek. Men weet, dat deze Marianisten zich ten doel stelden in Polen eeu nationale Kerk te stichten, los van Rome. Dat booze opzet is geheel en al mislukt, de H. Stoel heeft er nu de volstrekte zekerheid van. De bedrogen bevolking, misleid door eene vrouw, die zich eenean- dere H. Maagd noemde, heeft hare dwaling ingezien en verlaat de nieu- werwetsche „Apostelen", dieerzich vooral op toelegden overal nieuwe kerken te bouwen, en daarvoor van alle kanten aalmoezen en bijdragen inzamelden. Naar 't schijnt hebben die herhaalde aanvallen op de beurs der volgelingen ook een weinig bij gedragen om de goedgeloovige menigte de oogen te openen. Hoe 't zij, de bouw der kerken is onderbroken, de aalmoezen en bijdragen blijven geheel achterwege en de stadszalen,waar de nieuwe secte hare altaren had, blijven onbezocht. Met andere woorden de Marianisten zijn gelukkig verdwenen. De „Osservatore Romano" van Zaterdag 1.1. bevat den tekst van een Pauselijk schrij ven, dat gisteren in alle kerken van Polen voorgele zen moest worden. De groote kerkelijke ban wordt over de aanhangers dezer secte uit gesproken. t e Italiaansche seminaristen zul len gezamelijk eene betuiging van sympathie zenden aan hunne uit gedreven Fransche confraters. Naar verzekerd wordt, is het stuk door ZEm. Kard. Rampolla opgesteld. Me H. Vader heeft den 26 dezer eene delegatie uit de studenten van het Capranica-college ontvangen, die Z. Heiligheid ter lezing kwa men aanbieden de sympathie-be tuiging, die de Italiaansche semina risten aan de Fransche zullen toe zenden. Het stuk draagt 1200 hand tee- keningen. Er worden le Rome andere Fran sche bisschoppen verwacht dan die, wier komst wij reeds de vorige week vermeld hebben. Zij komen voor hun bezoek ad limina. Zaterdag 1.1. zijn de bisschoppen van Dijon, la Roehelle, Agen, Or- léans en Nimes weder uit Rome vertrokken Vrijdag hadden zij gezamenlijk een onderhoud met ZEm. kard. Merry del Val. Over het doel hunner komst bewaren zij het diepste zwij- Er wordt echter gegist, dat zij den II. Vader een plan ter organi satie der Fransche Katholieken aangeboden zouden hebben, een plan, dat op deAlgem. vergadering der bisschoppen goedgekeurd heet te zijn. Naar het heet, moet Z. Heiligheid vaster dan ooit besloten zijn, om de raagonnieke Fransche regeering niet de minste concessie te doen. FRANKRIJK. i oor den heer J. Guilloteaux af gevaardigde van le Morbiham, is aan den ministerpresident Clemen- ceau een protest gezonden tegen de onwaardige manier, waarop de gezondenen der Regeering zijn op getreden bij de boedelbeschrijving in de basiliek van Sainte Anne d'Auray. De afgevaardigde herinnert er aan, dat de boedelbeschrijving reeds geschied was eu het' militaire vertoon, de nieuwe inventarisatie dus niets anders is dan eene uit daging aan het Bretonsche volk. Met zoo'n maatregel bewerkt men alleen, dat eene vrome be volking in hare innigste gevoelens wordt gekwetst en dat de nijvere bewoners van Sainte Anne d'Aurey geruïneerd worden. Of het protest van dit Kamerlid baten zal Wij gelooven liet niet. DÜITSCHLAND. De nationale overwinningsvreugd blijkt uit de spontane middernachte lijke ovaties aan vorst von Biilow. In den nacht van Vrijdag op Za terdag, terwijl de hitte van den ver kiezingsstrijd nog op baar kookpunt was gebleven, is aan hem een spon tane en geestdriftige ovatie gebracht. Duizenden stroomden naar het pa leis van den Kanselier onder storm achtige ,.Hoch's" en jubelende „Hoe ra's". Gaf de uitslag der stembus tot zulk een geestdrift aanleiding? Hooren wij eerst wat Von Bülow aan de geestdriftige menigte zeide zijne toespraak, in bet hartje van den kouden winternacht, is de vermelding overwaardig. Onder groote stilte begon bij „Ik dank u voor uw vriendelijke begroeting en bovenal voor de na tionale gevoelens, die u hierheen heb ben gebracht. Mijnjgroote ambtsvoor ganger, voor wien wij ons allen met eerbied buigen, zeide voor bijna 40 jaren: „Plaatsen wij het Duitsclie rijk maar in den zadel, rijden kan het wel." „Ik geloof en hoop dat het Duit sche volk heden getoond heeft, dat het nog rijden kan, en wanneer bij de herstemmingen ieder zijn plicht doet, dan zal de geheele wereld zien, dat het Duitsche volk vast in den za del zit, en alles omver rijdt, wat zich verzet tegen zijn welvaart en zijn groot heid". „En nu, mijneheeren, verzoek ik u met mij in te stemmen in den kreet: „De natie, het Duitsche volk, hoch, hoch, hoch 1" De menigte begon te zingen Deutsch- land, Deutschland iiber alles 1 Zoolang de Kanselier nog zichtbaar was, hielden de ovaties aan. En nu de uitslag van de stembus Het volledig resullaat van de ver kiezing is het volgende Gekozen zijn 237 candidaten. Voor 160 zetels moet herstemming plaats hebben. Gekozen zijn Conservatieven 41, Rijkspartij 10, Polen 18, Centrum 89, N ationaal-liberalen 20, Vrijzinnige volkspartij 6, Vrijzinnige vereeniging 1, Sociaal democraten 29, Midden standpartij 1, Denen 1, Partij loozc.n en Elzassers 10, Reformpartij 3. Bund Landwirte 2, Wirtschaftlictie Vereini- ging 4, Duitsche volkspartij 2. Voor de herstemmingen komen in aanmerkingConservatieven 29, Rijks partij 19, Polen 5, Centrum 31, Natio- naal-liberalen 38, Vrijz. Volkspartij 27, Vrijz. Vereeniging 12, Sociaal-dé mocraten 92, Middenstand partij 2, Wild-liberalen 3, Welfen 4, Partij loo- zen 4, Reformpartij 3, Bund Landwirte 8, Wirtschaftliche Vereinigung 12, Duitsche Volkspartij 11. Reuter berekent, dat de conser vatieven 7 zetels winnen en er 2 verliezen; de rijkspartij resp. 2 en 4, de Polen winnen er 2, Centrum wint 2 en verliest 4, de nationaal-libe- ralen 9 en 9, de vrijzinnige volks- partJ ^en de sociaal-democraten 1 en 20, de Welven verliezen 3 zetels, de Wirtschaf tliche Vereini- gong wint er 1 en verliest 1, de middenstandspartij winti, de wild- liberalen winnen 1, de niet tot een partij behoorenden 1 en 1, de Re- formpartei verliest 2 zetels en de goerenbond 1. De socialistische „Vorwarts" doe zelde achter het behoud van Berlijn, de zware verliezen weg, welke ver liezen nog niet erkend worden, hoe wel zelfs het stemmenaantal maar weinig is gestegen en vaak gevoelig is verminderd. Dat de socialisten de fout begin gen, 't nat. gevoel te beschouwen als eene yuan ti té négligeable wordt natuurlija bitter door hen beschreid. Het berouw komt na de zonde. SPANJE. Dat de vervanging van een libe raal Kabinet door liet conservatieve. Ministerie-Maura den Spaansclien liberalen al evenmin behaagt als bunnen partijgenooten elders, zal niemand onzer verwonderen. „De wedergeboorte van liet cleri- cale regeer'stelsel wekt ernstige be zorgdheid voor de toekomst. De beteekenis van de nieuwe ministers wordt niet zeer hoog aangesl igen." Dus schreef de N. R. Ct. in haar nommer van gister. De liberale Kabinetten hebben geen sikkepitje uitgevoerd: alleen aan liet gewone anti-clericale gelief- hebber deden ze, afsof daarvan de voorspoed van land en bevolking afhankelijk waren. Onder dat opzicht warende libe rale ministers mannen van wat- ben-je-me. Maar ook onder dat opzicht alleen. Verwacht mag worden, dat presi dent Maura en zijn collega's ander, zeer vruchtbaar werk zullen doen. Hoofdvoorwaarde daartoe is een heid onder de Katholieke. En daar op bestaan de beste vooruitzichten Korte Berichten. In Warschau hebben talrijke huiszoekingen en aanhoudingen bij ontwikkelde Joden plaats. Het Bureau voor Statistiek te Washington heeft gegevens gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat in 1906 in de Vereenigde Staten 1,750,000 kinderen werkzaam waren in fa brieken, restaurants, in particuliere huishoudens en op landbouwlioeven. Naar het „Berl. Tageblatt" ver neemt lieeft de l'uitsche Keizer den voormaligen Rijksdagpresident graaf Ballestrem telegrafisch tot een audiëntie op 28 Januari (heden) doen uitnoodigen. Retraitenhuis. Niet minder krachtig was de goed keuring en aanmoediging van Z.H. Paus Pius X. In een Breve van 8 December 1904 schroef Z. H. aan den Overste van het retraitenhuis te Xhovément, Pater Gaston Cri- quelion: „Altijd hebben wij de hooge waar de begrepen van het houden der „Geestelijke oefeningen, gelijk Uw „stichter, de Tl. Ignatius, dat op „geheel liemelsche ingeving heeft „ingevoerd. Maar thans, verheven „op den Apostolischen Stoel, zien „wij met nog helderder klaarheid „het groot belang van deze oefenin- „gen voor het doel van alonsstre- „ven, „alles te herstellen in Christus" vooral wanneer niet enkel de gees- „telijken maar ook de leeken daar „meer en meer aan zullen deelne- „men. „Voorzeker geen beter middel „hadt gij kunnen aanwenden om de „arbeidende klasse in onze dagen „aan zoo dreigende gevaren bloot gesteld, ter hulp te komen". Zoo mogelijk nog welsprekender zijn de getuigenissen der Bisschop pen, die met eigen oogen de heer lijke vruchten van dit werk moch ten aanschouwen. Het werk der gesloten retraiten is in de laatste tientallen jaren in de meeste landen van Europa inge voerd en bereids tot lioogen bloei gekomen. In België bestaan reeds zeven huizen waar sinds 1890 ruim zestig duizend mannen in de retraite kracht vonden voor den strijd des levens, en zich vormden tot apos telen voor het goed. Italië, Spanje, Zwitserland, Engeland, Duitschland tellen hun retraitenhuizen. Reeds sedert 200 jaren bestaat het werk in Bretagne, en de Bisschoppen schrijven hieraan de onwankelbare trouw van liet Bretonsche volk aa het H. Geloof toe. Ook in ons vaderland is in den afgeloopen zomer een begin gemaakt met dit groote en heilzame werk. Uit verschillende steden van Noord- Brabant en Limburg togen achter eenvolgens een 500 mannen naar Luik en Aken ter retraite. Allen keerden terug hoogst voldaan, be zield met nooit gevoelde kracht ten goede, het meerendeel besloten om met fiere onverschrokkenheid en kalm beraad zich weer te stellen tegen de overtalrijke verleiders en opruiers uit hun eigen midden. Krachtig hebben onze Doorluch tige Bisschoppen deze pogingen ge steund. Door woord en daad heb ben zij getoond in deze retraiten liet groote middel te zien om de kwaal onzei dagen in den wortel aan te ta- ten, en de ontkerstening onzer maatschappij met kracht tegen te gaan. Diep overtuigd van het groot belang, het onberekenbaar nut der volksretraiten, sterk door de warme aanbeveling der Bisschoppen noo- digen wij U uit ons te helpen dit werk, zoo bij uitstek geschikt voor onzen tijd, blijvend te vestigen op vaderlandschen bodem. Een eigen retraitenhuis is daartoe noodig. Onmogelijk het werk op flinke schaal voort te zetten zonder eigen stichting. België moet ons gastvrij heid weigeren daar het aantal der huizen nauwelijks voldoet aan eigen behoefte. Wij hebben ons vereenigd tot eene Commissie, welke zich ten doel stelt in de onmiddellijke na bijheid van Venlo het eersten Ne- derlandsche retraitenhuis op te richten, aan het hoofd waarvan de Eerw. Paters Jesuieten zullen staan. Daartoe zijn groote sommen noodig. Doch waar het geldt een werk voor zoo groote beteekenis voor Kerk en maatschappij, een werk door Pausen en Bisschoppen zoo warm aanbevolen, hebben wij gemeend met zekerheid te mogen rekenen op de edelmoedige medewerking on zer geloofsgenoiten. Door zijne lig ging zal bet huis in de eerste plaats voor het oostelijk deel van het Dio cees den Bosch en voor het Dio cees Roermond in aanmerking ko men, maar ook uit andere deelen van ons land zuilen aldaar retrai tes kunnen worden gehouden. Met moed hebben zij de hand aan het werk geslagen, overtuigd dat hun verwachting niet zal be schaamd worden. (Volgt uitnoodiging tot geldelij- ken steun). Ambachtsonderwijs. De lieer Ter Laan lieeft de vol gende motie ingediend bij den Haagschen Gemeenteraad De Raad, van, oordeel dat het ambachtsonderwijs van gemeente wege behoort gegeven te worden, gaat over tot de orde van den dag. De toestand van den minis ter van marine. Naar men uit Den Haag meldt, bracht de minister van marine een redelijk goeden nacht door en gevoelt hij minder pijn. De mede- deelingen omtrent den toestand van den minister van marine zijn zeer geruststellend. Men vleit zich met de verwachting, dat de heer Stuart binnen «enige weken hersteld zal zijn. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal Dinsdaga vond a.s. ten half negen een open bare vergadering houden. Minister Veegens. Men meldt uit den Haag De minister van landbouw, mr. Veegens, bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan de internationale pluimvee-tentoonstelling van Ayi- cultura in Dierentuinzaal De minis ter werd door de tentoonstellingzalen rondgeleid door den voorzitter van Avicultura, den heer W. J. M. de Ras en door den secretaris penning meester, den heer S. Spanjaard Lzn. Kath. Soc. Weekblad. Inhoud van het jongst versche nen nummer Minimumloon en maximum ar beidsduur, door J. H. Ratté een retraitenhuis te Venlo en het werk der volksretraites in België, door A. Kellenaers J. zn. Uit tijdschrif ten Frederic le Play, III. Berich ten en mededeelingenNeutrale organisatie, een politiek gevaar. Volksopruiing. Radicaal bewind. Arbeidsraden. Arbeidscon tract, kantoorbedienden. Korte Be richten Gezondheid van steenhou wers Georganiseerde werklieden; Middens tandsenquête,; Collectief ContractAlles CollectiefO verbe volking en grootburgerrechten werkloozenstatistiek trouwfondsen, aangroei van handelsbedrijven. Ont vangen Boeken, Nieuwe Boeken. IJsongelukken. Door de gevallen sneeuw is 't on- begaande ijs in en om Purmerend niet vertrouwd. Dit bleek Zaterdagmiddag te Purmerend, toen een 14-jarige jon gen, zekere Jansen, wonende aldaar, de besneeuwde Wehre wilde overloo- pen. Ongeveer in 't midden gekomen zakte hij er door en zou zeker in 't diepe water verdronken zijn, indiende heer George de Bruin, daar toevallig voor bijkomende, hem niet had opgemerkt. Spoedig wist deze een lange lat te bemachtigen, die hij den drenkeling toestak. Waarschijnlijk door de koude verkleumd, gelukte 't hem eerst voor de derde maal de lat te grijpen en vast te houden. Toch werd hij nog met veel moeite gered. Te Afferden is de 16-jarige A. M. door het ijs gezakt en hoewel hij spoedig op het drooge gebracht werd, waren toch de levensgeesten reeds geweken. Us. Dieren De IJsel is met blanke schollen drijfijs bedekt, dat zich hier en dapr reeds tusschen de kribben heeft vastgezet. De scheepvaart is gestremd Overtocht geregeld per roeiboot. Tiel Slechts eeu smal strookje drijfijs, dat de scheepvaart in geen enkel opzicht hindert, beweegt zich in de rivier. Met water is gevallen tot 6.64 M. en NI A. P.. De vaargeul ié 3,35 meter diep. Nijmegen Het drijfijs neemt toe de gier brug is nog in het veer, doch de personen worden overgebracht met de stoomboot. LeidenDe ijsbanen zijn nu van Leiden uit, dank zij de bemoeiingen van de plaatselijke ijsclubs, over 't algemeen goed berijdbaar. Overal wor den banen gelegd. Zaandam Van een alhier gehou- den hardrijderij, uitgeschreven door de IJsclub „Willem Barendz." is de uitslag1M. Saaf, 2. P. Rep (Oost- zaan), 3. K Peins, 4. W. Kruit. Er waren 66 deelnemers. De Koude. Een fabrieksarbeider uit Wierden zijn, naar men uit Hengelo meldt, de beide handen bevroren. In sommige deelen van Engeland is 't kouder geworden. Terwijl het te Londen slechts een paar graden F. vroor, vroor 't Cardiff ruim 20 raden. Het havenbedrijf werd er door vertraagd. In Bengalen lijdt men onder buitengewone hitte, ten onzen koste blijkbaar. De Sneeuw. De sneeuwval heeft aan 7U0 meu- schen te A'dam weer een stuk brood gebracht. De Stadsreiniging nam ze Zaterdag in lossen dienst aan, (voor de ruiming van bruggen en hoofd wegen. Van de trap en dood. De timmerman F. uitOotmarsum, werkzaam te Nordhorn is van een trap gevallen en overleden. IJsberichten. De elfsteden van Friesland zijn weer op klassieke wijze op één dag bezocht. De eersten waren de heeren IJ. Wiers- ma, van Dedgum, en J. Oosterveld, van Tjerkwerd. Zij klaagden over slecht en gevaar lijk ijs. De volgende route is naar de „L. Ct." meldt genomen: Zij begonnen te Dedgum. Daarna was hun tocht aldu9 Vertrek van Workum 7T5 's mor gens, Hindeloopen 8.15, Stavoren 9.20, Sloten 12 's middags, I.Jlst 12.45, Sneek 1.10, Leeuwarden 2.27, Dokkum 4, Pra- neker 7.10, Harlingen 8, Bolsward 9.30. Uit Burg op Texel: De kustwacht Eierland meldt dat de sleepboot Titan met 6 schuiten op sleeptouw naar Nieuwediep stoomt. Uit Lobith: De Rijn ïs over 1 met drijfijs be dekt. Wind N. Uit Nijmegen: In de Waal gaat hoegenaamd geen ijs meer. De schippers meenen, dat de rivier boven moet zitten. Enkelen, die diep liggen, meenen spoedig in de vluchthaven aan den grond te zullen zitten. Wel is de vluchthaven dezen zomer op gelijke diepte gebracht met de Waal, maar deze is in de periode van droogte zeer verdiept. Nader bericht: Vanavond gaat hier in de Waal ovar de geheele breedte vrij zwaar drijfijs. Uit Hoorn: De Hoornsche boot bracht tegen den middag het schip „De Onderneming van Scharden in onze haven binnen. De tocht was in goede orde afgelegd. Van Urk Zaterdag bracht een ijsvlet na een tocht van zes uren de post over naar Schokland. Aldaar is ook de post van Kampen aangebracht voor overlading. De postvlet zal vermoedelijk Maandag trachten even naar Urk over te steken. Branden. De brandweer van Scheveningen is uitgerukt voor het blusschen van 1 een zwaren uitslaanden brand in eene schuur, welke gebezigd werd voor het opbergen van benoodigd- I heden voor het drogen en boeten van netten eu het verven van zei- j len en welke gelegen was in de Oostduinen even voor de nieuwe electrische spoorbaan. De oorzaak van den brand is onbekend. De vlammen, waarschijnlijk ge voed nog door oude teertonnen, mede in de schuur aanwezig, be reikten een aanmerkelijke hoogte, zoodat men te Scheveningen dacht dat er een zeer groote brand was. De brandweer bedwong het vuur met eenige stralen. De schuur, toe- behoorende aan den reeder A. de Niet, brandde geheel af. Te Doetinchem is de boerderij van zekeren Berendsen door brand vernield. Behalve een geit, die in de vlam men omkwam, is al het vee gered. De inboedel ging mede verloren Assurantie dekt de schade. Doodgevroren. Behalve de reeds meegedeelde worden tlians nog een vijftal ge vallen van doodvrlezen in verschil lende plaatsen van ons land me degedeeld, meestal voerlieden of personen, die een eenzamen tocht hadden te maken. Overleden. Vrouw Kruijssen, die te 's Her- togenbosch door de Meijerijsche tram werd aangereden, is aan de bekomen kwetsuren overleden. flGITE m NON AGITATE. gen> j I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1