Woensdag 30 Jan. 1907. No. 6514. 31ste Jaargan?, Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers„0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. frankrijk. De Bisschoppen opnieuw vergaderd. Niet in algemeene vergadering zijn de Fransche prelaten bijeen gekomen, maar in bijzondere bijeenkomsten, belegd b.v. door den Kard. Aartsb. van Parijs voor de belendende diocesen. Op de algemeene vergadering was de regeling van den openbaren eeredienst hoofdpunt der besprekin gen. Mgr. Dadolle werd belast met de overbrenging van de wenschen der prelaten aan den H. Stoelhun werd verder opgedragen hunne meening bij den Paus nader uit een te zetten. Verschillende bisschoppen Mgr. Touchet (Orléans), Mgr. Beguinot (Nimes), Mgr. Eijssautier (La Ro- chelle), Mgr. Sagot du Vauroux (Agen) sloten zich bij hem aan. Na een onderhoud met den H. Vader en den pauselijken Staats secretaris, ZEm. Merry del Val, hielden de te Rome aangekomen Fransche bisschoppen een bijeen komst. Daags daarna, Zaterdagmorgen zond Mgr. Touchet een telegram aan Kardinaal Richard, waarop deze eveneens per telegram verschillende prelaten uitnoodigde, om Maandag te Parijs samen te komen. De vergadering, waarop eeu 30-tal bisschoppen vereenigd waren, begon om twee uur Maandag en duurde tot even voor 5 uur. Direct zijn de vreemde prelaten weer uit Parijs vertrokken. Te Toulouse zijn gisteren saam-, gekomen de bisschoppen, die tot de kerkelijke provinciën 1 oulouse, Albi en Avignon behooren. Het gold dezelfde aangelegenhe den, die daags te voren door andere Fransche prelaten besproken waren. Hoedanig de beslissing van het Fransche Episcopaat geweest is, thans door Rome goedgekeurd, zal eenieder duidelijk worden uit De verklaring der Bisschoppen. Wij laten haar volgen: „Wij, Fransche bisschoppen, allen, zonder uitzondering vervuld met liefde voor de zielen en onze plichten jegens het vaderland, verklaren, na rijpelijk te hebben nagedacht over de smartelijke gebeurtenissen, die bet christelijke gemoed van ons land bedroeven, over de voorschriften, naar welke deze gebeurtenissen moe ten worden beoordeeld en eindelijk over de wettelijke wijzigingen, die niet in voldoende mate verbetering brengen. „lo. Wij blijven onwrikbaar trouw aan de vroeger door ons afgelegde verklaringen nopens de wetten en andere beslissingen ten aanzien van de Kerk in den laatsten tijd ge nomen, en wij handhaven tegen over deze wetten de protesten, die wij, in vereeniging met den Opper priester, daartegen hebben inge bracht. „Met Zijne Heiligheid eischen wij voor de Kerk van Frankrijk eerbied voor haar hiërarchie, onaan tastbaarheid van hare goederen en hare vrijheid. De geheiligde goederen, waarvan wij op onwaardige wijze zijn beroofd, zullen ton allen tijde blij ven roepen om hun wettige eigenaren, die nie mand zelfs tijdelijk is gemachtigd te vervangen, zonder bijzondere ver gunning van den Paus. „3o. Te midden van den strijd, die voort woedt en die slechts kan worden bijgelegd door een eerlijk herstel van het gepleegde onrecht, willen wij alles in het werk stellen om tot op het laatste oogenblik de uitoefening van den openbaren eere dienst in onze kerken te handhaven en deze gewijde plaatsen, voor zco- ver het van ons zal afhangen, te vrijwaren tegen iedere ontwijding. Daarom, en daarom alleen, zullen wij er in toestemmen een proef te nemen met de organisatie van den openbaren eeredienst, indien het duistere van sommige teksten der wet van 1907 voldoende wordt weggenomen om onze pogingen in dien geest niet vruchteloos te doen zijn. „4o. Een administratief contract, gesloten tusschen prefecten en bur gemeesters eenerzijds en bisschoppen of pastoors anderzijds, kan deze laatsten, volgens de bepalingen van de wet, in het bezit stellen van de voor den eeredienst bestemde ge bouwen. Ten aanzien van dit con tract legt de wet aan de civiele partij als eenige voorwaarde op de kosteloosheid van het gebruik. Terwijl wij ons bereid verklaren om een proef te nemen met der gelijke overeenkomsten eischen wij het recht op, daarin alle bepalingen aan te brengen, die niet strijdig zijn met de openbare orde en die ten doel hebben ons twee soorten van beslist noodzakelijke waarbor gen te geven, de eerste, aangaande de duurzaamheid en de moreele zekerheid van den eeredienst in d« in gebruik afgestane kerken, de andere betrekking hebbende op de handhaving van de beginselen dei- hiërarchie. Deze bepalingen zijn geformu leerd in het hierbij gevoegde pro cesverbaal zij zijn wettig. Ons on betwistbaar recht verbiedt ons wat ook er vau te laten vallen. 5o. Daar de organisatie van de Kerk in Frankrijk niet behoort af te hangen van de willekeur van het burgerlijk gezag, stellen wij, bis schoppen, in de meest volstrekte eensgezindheid, vast, en verklaren wij, dat het contract bovengenoemd overal moet worden aanvaard en, zoo niet, nergens door ons zal worden gewild. Deze contracten zullen eerst geldig worden op het oogenblik, dat het zal vaststaan, dat bovengenoemde bepalingen eenparig zijn goedgekeurd door de civiele partijen, vertegenwoordigen de het gemeentelijk of ander ge zag. De rechtvaardigheidszin van het geheele lai d zal onze voorwaarden goedkeurenweder zal er uit blij ken, dat wij, door ze te formulee ren, niets anders blijven beoogen dan het belang der zielen, die ons zijn toevertrouwd". In het bijgevoegde modelcontract wordt dan bepaald, dat het ver kregen recht tot gebruik van een kerk van rechtswege overgaat op den opvolger van den pastoor, aan wien het is verleend, mits deze is benoemd door den bisschop, die het hem echter weder kan ontne men en aan een ander over dragen. e pastoor zal het uitsluitend beheer hebben over de kerk en de zich daarin bevindende voorwerpen en de burgemeesters mogen op geenerlei wijze ingrijpen in het be stuur der parochie. De pastoor oefent zelf het politietoezicht uit en de burgemeester heeft zich daarin niet te mengen, tenzij hij, op de grond van de wet, de gestoorde orde zou moeten herstellen. De akte zal eerst dan als wettig worden beschouwd, wanneer binnen 10 dagen, nadat ze is gepasseerd, de diocesane bisschop er zijn goed keuring aan zal hebben gehecht. De Pers over deze verklaring. In de Fransche (lees „Parijsche") is deze verklaring der bisschoppen gunstig ontvangen. Vooral de „Temps" ziet er eene toenadering in, evenals het gematigde liberale dagblad „Les Débats". De vinnig anti-clericale bladen willen er echter niet van hooren en razen tegen de „verzoenings-gezinde" ?)regeering. In de Kamer is gisteren art. 1 van de wet op de vereenigmgen goedgekeurd. DUITSCHLAND. De „Germania", het hoofdorgaan van het Duitsehe Centrum, wijdt nog zaakrijke artikelen aan de pas geëindigde verkiezing. Zoo lezen we in het nummer van heden De Rijkskanselier rekent, dat de sociaal-democraten bij de herstem ming nog 25 mandaten zullen krij gen. Daar hij niet te gunstig voor hen tellen zal, is het zeer mogelijk, dat de sociaal democraten het nog tot ongeveer 60 mandaten zullen bren gen. Het Centrum heeft ondanks den steun, diende liberalen aan de soci aal democraten zullen verleenen kans om bij de 34 herstemmingen zooveel te winnen, dat het in den nieuwen Rijksdag nog sterker zal zijn dan in den ouden. De Polen zijn nu al 2 man ster ker dan vroeger en brengen het misschien tot 20 mandaten. Hoe groot zal dan de meerderheid van de „Regeeringspartijen" zijn? Zelfs zij die de gunstigste bere kening maken, durven hun maar een meerderheid van 6 tot 7 man voorspellen. RUSLAND. Het heet, dat de sociaal-democra tische partij bij de verkiezingen voor de Doema, die in de arbeiders centra voor Moscou zal plaats hebben, reeds 250 van de 351 zetels heeft verworven. Wat de provincie betreft, over het algemeen verschillen de resul taten met do offlciëele cijfers. Deze verschillen betreffen hoofd zakelijk de gematigden en de eau didaten zonder bepaalde kleur. Over den uitslag van de verkie- zingen te St. Petersburg voor 127 gevolniachtigden,schrijtt de „Roess": „Deze 127 zijn over de partijen als volgt verdeeld: 42 sociaal-re volutionnairen, 34 sociaal-democraten, 31 vrijzinnigen, 4 Kadets, 1 reactionnair. Van 12 gekozenen is de politieke richting niet vastgesteld, maar zij worden tot de sociaal-democraten gerekend. Van 3 gekozenen is de richting volkomen •nbekeud." „Deze 127", schrijft het blad verder, „moeten 24 kiesmannen aanwijzen, ennuis het te verwach ten, dat alle kiesmannen voor de St. Petersburgsche fabrieksarbeiders zullen behooren tot de uiterste lin kerzijde. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat minister president Maura binnen kort besprekingen zal openen met den H. Stoel over de beperking dei- Congregaties in Spanje. Gelijk wij reeds schreven, zal de heer Mauia in deze zaak echter niets doen dan met algeheel goed vinden van Z. H. den Paus. Zijn er dus verbeteringen aan te wenden, dan zal dit niet gebeuren, zooals de vorige Kabinetten dit be doelden, te weten als hatelijke anti- clericale maatregelen, maar op zulk eene manier, dat de H. Stoel er vrede mee hebben kan. Korte Berichten. De stad Valencia verkeert in staat van beleg wegens de staking van de accijnsbeambten. De Poolsche schoolstaking vermin dert. Warén er 10 Januari in de pro vincie Posen nog 39000 kinderen, die weigerden school te gaan, thans is dit getal tol 34000 geslonken. De herstemmingen in Duitschland hebben niet op een bepaalden dag plaats; in sommige districten is die bepaald op 1 Februari, in andere op 4 Februari. Het is daarom niet te voorzien, wan neer de geheele uitslag bekend zal zijn. In Venezuela, neemt de revoluti- onnaire beweging een ernstig karakter aan. Graaf Ballestram spreekt het bericht, dat hij bij den Keizer ontboden zou zijn, tegen. l)e hongersnood in de Russische provincie Saratof is nu zoo hoog ge stegen. dat de boeren telkens de koren schuren der grondeigenaars plunderen, terwijl de graan-bewaarplaatsen der Regeering niet gespaard blijven. Daar het mandaat der Oostenrijk- sche Kamer op 30 Januari eindigt, hield zij gisteren de laatste zitting. Zij nam een reeks ontwerpen aan, waaronder de akte van Algeciras. De president gaf in zijn slotrede een overzicht van het voleindigde werk en de Kamer ging uiteen onder den kreet: „Leve de Keizer!" De Fransche Kamer van afgevaar digden heeft de geheele begrooting aangenomen. Hofberichten. H. M. de Koningin is gistermid dag ten 12 uur naar den Huize ter Horst gereden, alwaar H. M. koffie gedronken heeft en in de bosschen van dit landgoed lieeftge- wandeld. H. M. dineerde gisteravond bij H. M. de Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins komt morgen, Donderdag, in de Hofstad terug. H. M. de Koningin-Moeder bezocht gistermiddag de groepen- tentoonstellingvan Pulchri Studio. H. M., die ongeveer een uur in de tentoonstellingszalen vertoefde, werd rondgeleid door den voorzitter van het Genootschap, den heer Willy Martens. Eerste Kamer. Avondvergadering van gisteren. De Eerste Kamer is gisteravond bijeengekomen tot hervatting harer werkzaamheden. Besloten werd hedenmorgen ten 1L uur in openbare vergadering te beginnen met de behandeling dar Algemeene beschouwingen van de 15 taats begrooting 1907. Tweede Kamer Zitting 29 Januari. Hervatting der werkzaamheden. Ingekomen was o. m. een missive van den heer Brants, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid der Kamer. Le Voorzitter deed mededeeling van de ingekomen wetsontwerpen, welke naar de afdeelingen worden verzonden. Die welke betrekking hebben op de wijziging van het materiaal bur gerlijk procesrecht, worden gesteld in handen van de desbetreffende commissie van voorbereiding voor de herziening der eerste zes titels het voor Vierde Boek van het Bur gerlijk Wetboek. Aan de orde was het trekken der afdeelingen. De Kamer begaf zich naar de sectiën ter benoeming van voorzit ters en ondervoorzitters. Inmiddels werd de vergadering geschorst. Accijns op gedistilleerd. Naar wij vernemen, heeft het voor stel van minister De Meester ter ver hooging van den accijns op gedistil leerd een ernstige bespreking uitge lokt in de bij de federatie Sobriëtas aangesloten diocesane Bonden. De ad viezen, door de aangesloten Bonden bij het federatief bestuur ingediend, drongen voor het meerendeel op ver werping van het voorstel tot accijns- verhooging aan. Het federatief bestuur, waarvan het Kamerlid jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck voorzitter is, heeft nu, na ampele bespreking, besloten aan de Tweede Kamer een adres in te dienen, verzoekende het ontwerp tot verhoo ging van den accijns op het gedistil leerd niet aan te nemen. (Huisgezin.) Faillissementen. (Uit de St.-Ct.) Failliet verklaard 23 Jan. W. J. J. Klaarwater, muzikant, vroeger photograaf, te Rotterdam. Rechter commissaris jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, curator mr. K. J. van Erpecum. C. van Beurden, grossier in kruidenierswaren, te Rotterdam. Rechter-comm. jhr. mr. J. L. W. C. von Weiier, curator mr. W. C. Mees. 24 Jan. A. Arnold, diamantbe werker, te Hilversum, Rechter- comm. mr. J. Deking Dura, cura tor mr. Th. Muller Massis, te Am- sterdam. Tarief vereeniging. Wij ontvangen zooëven no. 16 van de uitgaven der Tarieivereeni- ging handelende over „Onnoodige Belasting verhooging. Gelijktijdig zendt men ons eene speciale uitgave van genoemde Tariefvereeniging (secr. Jhr. mr. L. van Fisenne te 'sGravenhage), geti teld „Pro en Contra". Wij komen op beide uitgaven me6r in den breede terug. Voor de Vredesconferentie. Sinds 1 Januari 1901 gebouwde, in aanbouw zijnde of ontworpen oorlogschepen Engeland 29 stuks. Vereenigde Staten 20 stuks. Duitschland 20 stuks. Frankrijk ]2 stuks. Japan 13 stuks. Rusland 8 stuks. Italië 6 stuks. Totaal 108 eerste klas oorlog schepen. De heer Cordonnier, de eersten- prijswinner bij de prijsvraag voor het Vredespaleis,is gisteren te's-Gra- venhage aangekomen in het hótel „Den Ouden Doelen." Oplichting met Spoorkaartjes. Een ooggetuige schrijft aan de „Geld. en Nijm. Crt." het vol gende Hedenmiddag was ik aan het station tj Nijmegen ooggetuige van een staaltje van brutale oplichterij. Twee individuen vervoegden zich bij een zeer geachte iamilie hier ter stede, met een verzoek om reis geld, aangezien hun het noodige ontbrak om naar hun woonplaats Den Bosch, terug te keeren, althans naar zij voorgaven. De familie in kwestie voldeed aan het verzoek en gaf hun den huisknecht mede om de spoorkaartjes te nemen. Nauwelijks had de huisknecht de plaatsbewijzen genomen en den pseudo-Bosschenaren overhandigd, waarna hij vertrok, of de kaartjes werden met een mooi praatje weêr ingewisseld, waarna de schavuiten de stad weer ingingen, misschie» om hetzelfde spelletje te herhalen. Een ieder zij op zijn hoede voor deze individuen! Monument dr. H. J. A. M. Schaepman. Men meldt uit Rijsenburg aan de „Msbd." „Eindelijk zal het monument voor dr. H. J. A.. M. Schaepman zg. hier toch komen. Nadat aan geen der deel nemer» aan de prijsvraag een paar jaar geleden ui tg ischreven de prijs kon toe gekend worden, heeft Mgr. de Aarts bisschop het plan van dr. P. J. H. Cuypers te Roermond doen uitvoeren. .Het monument zal opgericht woi- den in het weiland voor het semina rie langs den Rijksstraatweg. Het zal zich als e#n rijk bewerkte pyrami L: verheffen te midden van een plein, omsloten door een hek van gesme. 4 ijzer. Aan de voorzijde der pyramido wordt in een nis het standbeeld va i den doctor geplaatst. In de vijf oveii- ge vakken zijn houtreliefs gebeiteld, den vromen priester, den groot' u staatsman, den redenaar, den profe s - »or en den dichter voorstellend. De symbolen der burgerlijke deug den, waarboven St. Joris met den drar.k kronen het geheel. De vereeniging tot verfraaing va i Driebergen en Rijsenburg heeft op zich genomen het terrein en de om geving met het monument in over eenstemming te brengen. Moge ham kas voldoende zijn om een en ander nu t onbekrompen beurs te doen geschie den. Reorganisatie van het vakonderwijs. Naar de „Telegraaf" verneem-, is door de Staatscommissie tot reor ganisatie van het onderwijs, de z g. aaneenschakelingscommissie, beslo ten, het vraagstuk tot reorg inisati j van het vakonderwijs ernstig to bestudeeren. De subcommissie voor het tech nisch onderwijs van deze Staatscom missie heeft het voornemen, om met eenige daartoe uit te noodigen man nen uit handelsonderwijs- en ander o kringen een vergadering te houden, ten einde met de wenschen va i belanghebbenden bij het organise ren van handelsonderwijs rekening te kunnen houden. Eveneens heeft deze subcommi - sie reeds bij de besturen van be staande handelscursussen inlichtin gen doen inwinnen aangaaande Ik L leerplan, aantal leerlingen, kosten voor schoolgeld, door wie de kosten gedragen worden en wat voor'. -> door de belanghebbenden van ge wicht geacht wordt om aan de led i dezer subcommissie mee te deelcit. Nieuwe bepalingen. Men schrijft aan het Hbld. In het jaar 1901 voor het eerst zullen de miliciens der onbereden wapens in drie groepen onder dj wapens komen: de geheel ongeoefenden in <1 j maand Januari; zij, die voorzien zijn van cui bewijs van voorgeoefendheid, in de maand Maart en zij, die in het bezit zijn van de volledige bewijzen van voorgeoefen l- heid in de maand Mei. Behoudens het blijvend gedeelte gaan op 1 October allen met groot verlof. Viermaander door loting wor.lt uit de militiewet opgenomen. Een nieuw voorschrift ten dienste van het voorbereidend militair onderricht is in bewerking. Aardbeving. De „Sum. Post" van 4 Januari meldt Hedenmiddag te 12.40 precies heeft hier ter stede (Medan) e n duidelijk waarneembare aardbeving in noord-zuidelijke richting plaal gehad. In het Medan-hotel kwam::i alle lampen, ook tde zware, in d groote zaal in beweging, terwijl alle klokken er bleven stilstaan. Ook op het postkantoor staakt u de klokken den dienst. In den loop yan den middag be reikten ons nog verschillende hu- richten, die met het bovenstaande overeenstemden, en waaruit blijkt, dat de aardbeving van vrij lange i duur is geweest. Ook uit Padang Brahrang woiJh ons omtrent een aardbeving ge meld; Ze is daarhedenmiddag eve - eens 12.50 waargenomen inde rich ting van oost-west. Het was ec soort golvende beweging, die dj lampen flink aun het slingeren bracht. HUL, L NIEUWE HAARLEMSCHE COORANf AGITE MA NON AGITATE. j|C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1