Donderdag 31 Jan. 1907. No. 6515. 31slc Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. om uw Kiesrecht 1 IÉ BUITENLAND. BINNENLAND. i ISj m%-\ m P ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 \roor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE i CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pubücité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Andermaal herhalen wj en met meer aandrang dan vroeger, wijl de tijd dringt: „Denkt om uw kies recht De maand is om en 15 Februari nadert met rassche schreden. Vóór dien tijd moet de zaak in orde wezen; vóór dien tijd moeten al wie kiezer zijn, er voor gezorgd hebben, dat zij op de lijst gebracht werden. Het kan niet dikwerf genoeg gezegd en herhaald, dat het schier bij alle verkiezingen uit den jong- sten tijd om enkele tientallen stemmen ging; dat een district is verloren of behouden door de be slissing van enkele kiezers; dat bij statenverkiezingen, zoowel als bij verkiezingen voor den gemeenteraad enkele stemmen de beslissing brach ten, beslissing in het voor- of nadeel onzer partij. Op iedere stem komt het dus aan; men behoort er over te waken, dat in de toekomst geen enkele stem ongebruikt kan blijven. En om dat te bereiken is in de allereerste plaats noodig, dat alle kiesgerechtigden onzer partij hun recht kunnen uitoefenen. Daar zijn er nog te velen, die geen oortje geven om kiesrecht of kiesplicht. Wij lazen ergens, dat van 1905 op 1906 het getal aangifte-kiezers sterk verminderd is; dat nagenoeg 20,000 hunner den brui gaven van hun recht. Of er onder die 20.000 ook van de onzen loopen? 't Is meer dan waarschijnlijk. Welnu, laten de ij ve- rigen deze lauwe partijgenooten opzoeken; dat alle mannetjes nage teld worden en de onwilligen of onverschilligen, of hoe gij ze noemen wilt, als hun ondanks op de lijst gebracht worden. Eene opwekking werkt zeker niet slecht, maar moet toch uiteraard te algemeen .blijven. Persoon voor persoon moet als het ware bezocht en bewerkt worden. Dat is in dit geval de eenigo ware methode, waarvan men het gansche jaar de goede vruchten plukken zal. Reeds vroeger herinnerden wij aan de gewichtige verkiezingen voor de provinciale Staten, welke dit jaar brengen zal; herinnerden wij tevens aan den onzekeren politik ken toestand in het algemeen. Hoelang zal de tegenwoordige Kamer het nog houden? Er zijn voor de Regeering struikelblokken genoeg. Wie den kamp met zijne vijan den voorzien heeft, stellig heeft hij ook voor behoorlijke bewapening gezorgd en als hem straks de hand schoen wordt toegeworpen en het beslissend uur komt, dan zal liij strijden en overwinnen of ten minste vallen met volle krijgsmanseer, en er worden, dat hij is „als een held in 't harrenas gestorven." Doch eerst zorgen voor het noo- dige bij den komenden politieleen strijd en daarom besluiten wij dit korte woord met een krachtig Denkt toch allen om uw kiesrecht L. kan, van den heilloozen godsdienst oorlog in Frankrijk. Door de gematigde bladen en partijen, wij schreven het gisteren reeds, is de verklaring der prelaten gunstig ontvangen. De uiterste groepen daarentegen, die van geen recht willen hooren of redelijkheid, zijn onmiddellijk met nog meer woede den aanval begonnen. En de Regeering Eerst had het den schijn, of zij niet onaangenaam verrast was door de verklaring der bisschoppen. In de zitting van gisteren echter is de aap voor goed uit de mouw gekomen. Het vol gende Reuter-telegram geeft er al vast eenig denkbeeld van. Bij de voortgezette beraadslaging over de wet op de openbare vereenigingen zeide de heer Jaurès, dat minister Briand te optimistisch is en dat, hoe hij er ook over denkt, de nota dor bissch oopen eene onbeschaamd heid is. Minister Clemenceau gaf I oe, dat „wij in een moeilijk geval zijn ge raakt, maar ik ben het niet, die er mij heb ingewerkt, J'y suis, j' y reste (Op dit oogenblik verliet minister Briand de zaal.) De heer Clemen ceau voegde daarbij, dat de nota der bisschoppen een onbeschaamd ulti matum is. „maar," zegt hij, „wij zullen met hen in geen besprekin gen treden, de bisschoppen zullen niets verkrijgen dan het gemeene recht, maar wij zijn nog niet aan het eind van den strijd. De heer Clemenceau ontkende daarop, dat hij zijn vriend Briand had willen kwetsen, hij zou met hem spreken en verklaarde er zeker van te zijn, dat hij hem ook verder zijn steun zon verleenen Daarop verliet de heer Clemen ceau de zaal en kwam met Briand terug, die weder op zijn plaats ging zitten. De geheele wet werd daarop aan genomen met 555 tegen 5 stem men en de zitting opgeheven. In andere telegrammen wordt melding gemaakt van verraderlijke combinaties door Combes' vrienden tegen de Regeering gevormd. Een verrukkelijk gezicht,- dat vechten om den regeeringszetel. Clemenceau zit er op, en Combes wil zijne plaats hebben. Vadertje Combes, die wel brutaal is, maar niet geslepen genoeg om zijne heimelijke plannen te verber gen, heeft zich al enkele malen leelijk bloot gegeven. Bovendien heeft liij in Clemenceau eene ge vaarlijke tegenpartij, die als het moet, als de nood aan den man komt, zelfs voor de uiterste middelen niet terugdeinzen zal. Briand verdedigde zich in de Kamer tegen zijne eigene partijge nooten on de hulp van Jaurès kwam hem daarbij goed te pas. Jawiès zei onder meer, „dat geen politiek van kleine maatregelen zul van hem gezegd unrien moes^ worden gevoerd, maar dat het ministerie moest worden gevolgd op den weg van breede actie tegen de Kerk, die gisteren een „aanbod" had durven doen, dat niets dan een uittarting was. Clemenceau heeft hierna onder luid applaus der meerderheid gezegd, dat de bis schoppelijke nota voor hem „niet eens bestond." Dus telegrafeert de briefschrij ver van het „Handelsblad." De verklaring der bisschoppen was eene eerlijke poging tot vrede en verzoening- Te oordeelen naar het bovenstaande wil het rectarisme liever den oorlog, en wij vreezen, dat de krijg verwoeder worden zal. De eerste schismatieke Mis. Zondag a s. om half elf zal in de voormalige kapel der Barnabieten de eerste schismatieke mis worden opgedragen te Parijs. De beklagenswaardige priester, die zich onder den heer illatte (die zich bisschop noemt), [daartoe FRANKRIJK. De Roomsche Kerk en de Regeering. De verklaring der Bisschoppen, gisteren door ons meegedeeld, heeft niet enkel ten doel voor de Room sche Kerk te verkrijgen eerbiedi ging barer hiërarchie, onschend baarheid der Kerkelijke goederen «n de vrijheid. Evenzeer valt er uit op te maken, dat de Kerk de verantwoordelijkheid van zich af werpt, met opgave der redenen, als het ware, waarom zij dat doen leent, heeft al bij de politie geïn formeerd, of bij op liare hulp re kenen mag. Er is hem beloofddat de politie tot zijne' beschikking wezen zal. Dat voorspelt iets vrooms voor Zondag a.s. Voor lezers, die Fransch verstaan, geven wij enkele regels uit een spotlied op Vil latte, dat thans in Parijs gezongen wordt. Het heet Le Schisme de Chicago; de wijs is die der „Mascotta". „Un vieux singe d'Ame'rique Débarcpié de Chicago, Vient, bénir la Rópublique, Des cambrioleurs légaux. Ahn' nous troublous pas pour ca, On le chahnte, on le chahute! Ahn' nous troublous par pour ca, On le chahutera!" Laten we afwachten, wat Zondag zal brengen. DUITSCHLAND. Ter gelegenheid van de zilve ren bruiloft van den Duitschen keizer is onder de leerlingen der Duitsche gymnasia een inzameling gehouden ten behoeve van de vloot. De inzameling bracht duizenden marken op. Thans heeft de Keizer bepaald, dat van dit bedrag 100.000 mark zullen worden besteed voor een fonds ter bevordering van den sportgeest onder de scheepsjongens. De Keizer meent, dat op deze wijze krachtig kan worden meege werkt om goed en voldoend mate riaal te verkrijgen voor het onder officierskader der vloot. De eigenlijke bedoeling der gym nasiasten was geld voor den aan bouw van oorlogsschepen bijeen te brengen, maar zelfs voor een torpedoboot was nog niet voldoen de bijeengebracht. En de verzamelaars zullen zich met deze bescheiden medewerking aan de verbetering der Duitsche vloot moeten tevreden stellen. De Duitsche bladen bevatten heden tweeKeizerlijke dankbetuigingen. Eene, in antwoord op de gelukwenschen, door den Keizer op zijnen jaardag van zijn volk ontvangen, de andere aan president Pallières, in antwoord op diens deelneming-betuiging bij de droeve mijnramp in het Saargebied. Aan zijn' volk richt de Keizer o. m. de volgende woorden: „De bewijzen van belangstelling, die ik heb ontvangen, werden gedragen door de geestdriftvolle vreugde over de nationale houding van de Duitsche kiezers, die voor het grootste deel juist voor de geheele wereld een schitterend getuigenis hebben afgelegd van een gezonde vaderlandslievende gezindheid van het Duitsche volk, van zijn begrip voor de groote beschavingstaak des tijds van zijn vertrouwen in de toe komst van het vaderland en van zijn onwrikbare aanhankelijkheid aan den Keizer en het Rijk." En aan president Fallières: „Zeer geroerd door de warme be tuiging van deelneming, die u mij zoo even gezonden hebt met de vreeselijke ramp, die onder onze brave mijnwer kers zoo veel offers geëischt heeft, verzoek ik u, mijnheer de President, mijn diepen en oprechten dank daar voor te aanvaarden en overtuigd te wezen, dat de mijnbevolking van het Saargebied, die deze ramp in diepen rouw brengt, en het geheele Duitsche volk uw sympathieke betuiging van medelijden weten te waardeeren." ITALIË. Een vertrouwbaar Romeinsch cor respondent meldt, dat de verklaring der Fransche bisschoppen door Z. Heiligheid nagenoeg onveranderd is goedgekeurd. De „Osservatore Romano" van den 29en dezer neemt den tekst der verklaring op en voegt er enkel aan toe, dat de H. Vader hem goedkeurde. Eene sympathie-betuiging, getee- kend door den Kardinaal-vicaris en al de pastoors van Rome is aan Z. Em. Kardinaal Richard toegezon den. De „Osservatore Romano" ont ving uit New-York een telegram, meldend, dat 5 duizend Katholieken uit die stad Z. H. den Paus een adres zullen toezenden, betrekking hebbend op de gebeurten ssen in Frankrijk. OP bet Vaticaan zijn berichten ingekomen, dat baron Hertling (Centrum) zeer veel kans beeft om voorzitter te worden van den nieu wen Duitschen Rijksdag. Mo ht dit waar blijken, dan kan men.op toe nadering rekenen tusschen de mach tige Katholieke partij en de regee ring. Immers baron Hertling was altoos de tusschenpersoon tusschen H. Stoel en Centrum eenerzijds en keizer en rijkskanselier anderzijds Korte Bericht n. Het Russische ministerie van Biu- nenlandsche Zaken, heeft reeds ruim 75 millioen uitgegeven voor de hon gerlijdende gouvernementen. Twintig millioen pud zaadkorrels zal vóór Maart a.s. worden uitgedeeld. Aan den uit voer van het graan naar het betref fende gebied werken 40 firma's. Telkens opnieuw komt in het Duit- sche Rijk het gerucht ter sprake en meer dan een gerucht schijnt het tot nog toe niet te zijnj— dat de Re geering plan heeft het kiesrecht voor den Rijksdag te wijzigen. riet gerucht gaat, dat Professor Beh- ring, de beroemde tuberculose-specia- liteit, in een krankzinnigengesticht is opgenomen. Aan de juistheid wordt echter getwijfeld. Het Perzische Parlement heeft be sloten, een Rijksbank op te richten; het besluit moet nog door den Sjah worder. goedgekeurd. Wij herinneren onze lezers nog eens, dat in Rusland de verkiezingen voor de Doema trapsgewijs plaats hebben. De arbeiders, boeren enz., kiezen ver trouwensmannen of kiesvertegenwoor- digers, die op hun beurt uitmaken, wie de leden van de Doema zullen zijn. Wij lezen in de „Köln. Vkztg.", or gaan van het Duitsche Centrum: „Bij de Regeering bestaat het plan een meegaande meerderheid in den Rijksdag te doen ontstaan, door het aantal leden, die ten gevolge van de toenemende bevolking eigenlijk méér in den Rijksdag zitting moesten heb ben. te laten benoemen door de ver schillende Landdagen." Koninklijk bezoek aan Zeeland. „De Zeeuw", het anti rev. dagblad voor Zeeland, verneemt uit zeer ver trouwbare bron, dat H. M. de Ko ningin vooralsnog geen plan heeft dit jaar Zeeland te bezoeken. Wel zou waarschijnlijk de Prins de De Ruyterfeesten te Vlissingen bijwonen. De minister van marine. De toestand van den Minister van Marine, die een rustigen nacht door bracht, is zeer goed. Grondwetsherziening. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt krachtens machtiging van de Koningin, van 25 Januari 1907 no. 40 t -r algemeene kennis, dat eene officiëele uitgaaf van de voor stellen der Staats-Commissie voor Grondswetsherziening, ingesteld bij Harer Majesteits besluit' van 28 Oc tober 1905, no. 56, met de toelichting en de afzonderlijke adviezen, den 4 Februari a.s. algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Door den minister van Binnenland sche Zaken is gisterenavond aan de commissie voorde grondwetsherziening een maaltijd aangeboden in het res taurant „De Twee Steden". Eerste Kamer. De voorzitter der Eerste Kamer heeft gisteren medegedeeld, dat de minister van oorlog zich zal belas ten met de verdediging van de be grooting van marine. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Ka mer hebben benoemd tot rappor teurs over de wetsontwerpen tot Heffing inkomstenbelasting en Instelling raden van beroepAan vulling wetten registratiebelasting, zegelrecht op effecten, suiker-accij ns en accijns gedistilleerd de heeren Kooien, van Dedem, Patijn, Treub en Pierson. Meest alle politieke clubs uit de 2de Ka. hebben partijbijeenkomsten gehouden met liet oog op de heden in de afdeelingen aan de orde ge stelde finantiëele wetsontwerpen. De heer Mr. H. L. Drucker, lid der Tweede Kamer, tot dusver wo nende te Leiden, gaat zich metter woon vestigen in Den Haag. Iu de zitting van gisteren was liet ontwerp aan de orde over onze diplomatieke vertegenwoordiging in Marocco, of liever in 't algemeen gezegd het ontwerp tot verhooging van Hoofdstuk III der Staatsbe- grooting voor 1907. Dat ontwerp gaf aanleiding tot een klein debat. Na dupliek van den Minister, die er wees dat de Duitscher, die als drogman onze belangen tot heden vertegenwoordigde, het bestaande gebouw te Tanger in huur zal krij gen, en mededeelde aan onze Ko ningin te zullen voorstellen onzen vertegenwoordiger den personeelen rang van gezant te geven, in na volging van hetgeen Rusland iin middels heeft gedaan met zijn ver tegenwoordiger, kwam het wetsont werp in stemming. Het werd aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. Uit de Staatscourant. Kon. Besluiten. Vergunning ver leend: aan na te noemen persoon tot het aannemen van de onderscheiding achter zijn naam vermeld, te weten: mr. dr. J. Luden, te Overveen, gem. Bloemendaal, commandeur in de orde van St. Stanislaus van de tweede klasse met plaque. Ede. In het district Ede heeft heden de verkiezing plaats voor een lid van de Tweede Kamer, wegens het bedanken van den heer Dr. M. A. Brants. De „Tijd" herinnert er aan, hoe dit district tot de weinigen behoort, waar de Ka tholieke kiezers geen vereei.iging heb ben gevormd, vermoedelijk, omdat ze in alle gemeenten van het district te weinig gewicht in de schaal leggen om aan het stellen van candidaten mede te werken. Dat belet evenwel niet, dat zij, nu eenmaal de candidaten gesteld zijn, op krachtdadige wijze kunnen mede werken om eene goede keuze te be vorderen, en als zij dat kunnen, dan is het ook hun plicht zulks te doen. Wij herinneren hieraan nog op den laatsten dag, omdat er van liberale zijde al het mogelijke wordt gedaan om dit district, hetwelk van den beginne af schier onafgebroken door een anti- revolutionnair is vertegenwoordigd, naar liberale zijde over te halen. En men schroomt weer niet, om als gewoonlijk, met weinig benijdenswaar- digen ijver, te speculeeren op de ker kelijke verdeeldheden, die hier en daar ten platten lande vooral nog een voor namen rol spelen. Dit moet den Katholieken kiezers van Amerongen, Barneveld, Ede, Hoe velaken, Leersum, Nijkerk, Renswoude, Rhenen, Scherpenzeel en Veenendaal een spoorslag zijn om den toeleg te helpen verijdelen en er mede voor te zorgen, dat Ede blijve wat het ge weest is. Zij vinden bovendien in den candi- daat der Anti-revolutionnairen en Christelijk-Historischen, den heerjhr. S. van Citters, een zeer bekwaam en krachtig voor zijn beg. uitkomend man, die in de Tweede Kamer om zijne financiëele kennis goede diensten zal kunnen bewijzen. Bestrijding der speelzucht. Over dit ontwerp schrijft de Mi nister van Justitie in zijn memorie van antwoord op het verslag der Eerste Kamer (Staatsbegrooting voor 1907) het volgende: „Het voortdurende verrijzen van nieuwe inrichtingen, waar gelegen heid tot hazardspel wordt gegeven maakt eene strenge toepassing der wet, gepaard met een krachtig en beslist optreden der overheid, nood zakelijk. Zoolang de een r i aal op gewekte speelzucht daardoor niet zal zijn gebreideld, zal de minister niet aa- zelen de gestrenge handha ving der wet ook zijnerzijds te blij ven bevorderen, terwijl het hem een voldoening was uit het Voor- loopig Verslag te mogen ontwaren dat hem door enkele leden hulde werd gebratht voor zijne bemoei ingen in dezen. „Moeilijker dan tegenover de speelhuizen is de door de Regeering aan te nemen houding tegenover het toenemen van wedden bij hard draverijen en wedrennen, daar hier bij van eigenlijk hazard niet nood wendig de rede is. Worden intus- schen bij die gelegenheid binnen het bereik der sirafwet vallende bedriegerijen gepleegd door book makers of andere daarbij betrokken personen, dan is zeker een streng optreden van de overheid geboden en zal een beroep, des noodig op den minister, om tot vervolging i van de schuldigen te geraken, niet te vergeefs worden gedaan. „De stelling, dat eene wettelijke onderdrukking van het spel een toenemen van dobbelen op allerlei gebied ten gevolge zal hebben, zou de minister in hare algemeenheid niet gaarne wenschen te onder schrijven, daar eene krachtige be strijding van het kwaad toch zeker ten aanzien van velen haren invloed ten goede zal doen gevoelen." Onweer. In het Zuiden van ons land heeft gisternamiddag een zeer zwaar on weer gewoed, vergezeld van gewel dig ratelende donderslagen. In liet land van Hulst sloeg de bliksem op een der wieken van een koren molen, doch de ontstane brand werd spoedig gebluscht. Uit Schiedam meldt men dat 't daar gisteravond tusschen vijf uur en halfzeven zwaar weer ge weest is. Een hevig onweer ont lastte zich boven de stad. Het felle weerlicht was geruimen tijd niet van de lucht af. Er vielen hagel- steenen van buitengewone grootte. En 't merkwaardigste is, zegt onze correspondent, dat die hagelsteenen er geheel anders uitzagen, dan ge wone hagel, 't Waren eigeniijk precies balletjes van meel. Lijkdienst Jhr. De Stuers. Uit 's Gravenhage wordt geseind In tegenwoordigheid van ridder De Stuers en familie, leden der diplomatie en talrijke dignitarissen uit Staatkundige en ambtelijke krin gen en de Hofhouding met hunne dames is in de St.. Anthoniuskerk de plechtige lijkdienstgehouden,voor de overleden gezantschaps-sec. Jhr.J. de Stuers. O.a. waren de minister van buitenlandsche zaken en de presi dent der Tweede Kamer tegenwoor dig. Het koor zong Perosi's „Re quiem" en „Libera". Commissie van bijstand gemeentebedrijven. Bij den gemeenteraad van den Helder is door liet raadslid Jariug een motie ingediend, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd een voor stel te doen tot instelling eener commissie van bijstand voor de gemeentebedrijven. 7 V7- «■IMlMftL!iM AGITE MA NOU AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1