Zaterdag 2 Febr 1907. No. 6517. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Rood dn Zwart oi Rood aiiosn BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post.1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De Duitsche regeering had niet enkel tegen het socialisme, maar tegen Centrum èn Socialisme het harnas aangetogen 't ging tegen Rood en Zwart. Met Von Bülow en Dernenburg predikte bet heele liberale profes sorendom den heiligen krijg tegen de „Ultramontanen" en de socia listen. De gansche vrijzinnige pers met „Kölnische Zeitung" en hetjoodsche „Berliner Tageblatt" aan het hoofd liep dagen en weken telkens weer storm tegen de sterke vesting van het Katholieke Centrum als bond- genooten daarbij kwamen in de achterhoede een groepje liberaal- Katholieken. Sinds jaren en jaren woedde de verkiezingskoorts niet meer met zulke heftigheid door het trage Duitsche bloed in een harer laatste oproepingen of ophitsingen, als gij wilt, herinnerde de liberale „Köln. Zeitung" aan Canossa en de Ker kelijke tirannie, hief zij de strijdleus aan tegen Rome, tegen het Centrum. En al kenden wij de hechtheid van het Katholieke Duitsche bol werk, de kracht van het Centrum, menig onzer vroeg zich niet zonder bezorgdheid afHoedanig zal de uitslag wezen Dien uitslag kennen wij thans, 't Is niet rood èn zwart geweest, maar rood alleen. Ja, rood alleen heeft klappen gekregen en zeer gevoelige klappen. Twintig zetels zijn bij eerste stemming voor de socialisten ver loren gegaan en de herstemmingen kunnen aan den toegebrachten slag weinig of niets veranderen. Ook onze socialisten droomden van nieuwe zegepralen hij de stembus en zwoeren, dat hunne Duitsche partijgenooten minstens 10 nieuwe zetels veroveren zouden. Met 'n buis aan kwamen ze thuis, 'n geducht buis. Overmoedig ge worden door hunne vroegere over winningen scheen een nederlaag hun een onmogelijkheid. Nu valt ze dubbel zwaar. En het Centrum Volgens de „Germauia" werden bij eerste stem ming reeds 92 zijner leden gekozen, terwijl de herstemmingen hoop geven op nieuwe voordeelen. Er is alle kans, dat liet Centrum sterker dan vroeger naar den Rijksdag terugkeeren zal. Lachwekkend is bij dien uitslag de houding der anti-clericale pers en der anti-clericale schreeuwers. Zóó luide jubelen zij over het „rood verliest"; zóó juist becijferen zij tot op één stemmetje nauwkeu rig de kansen van hun candidateu en het lot der socialisten bij de herstemmingen, dat er geen tijd overblijft, om zich even het Cen trum te herinneren, en naast het „rood verliest" neer te schrijven „zwart wint". Was dan tegen „zwart", tegen het Ultramontanisme, tegen het Centrum niet alles op haren en snaren gezet? Was er niet gezegd en herhaald, dat het Centrum ver zwakt en verminderd uit de wor steling komen zou Zeggen en doen zijn twee en de heeren zaten o zoo leelijk verlegen met de zegepraal van het Centrum, en zij zwegen, ja, als het geen Duitschers waren, zou den we schrijven, dat ze zwegen als moffen. Zelfs de „Kölnische" wist niet, hoe hare anticlericale verlegenheid te verbergen. Het eenige, wat zij er op vond, waren de liberaal-Katholieken. Het optreden dezer tegen het Centrum was liet bewijs, dat de Centrum toren afbrokkeldeen zou het Centrum al niet in getalsterkte verloren hebben, aan prestige ver loor het ongetwijfeld niet weinig. Een schrale troostWie zijn vij and zoekt te verpletteren en geen ander succes behaalt dan dat hij zelf met een stukgeslagen neus thuis komt, zou zich op dezelfde manier kuunen troosten. Nu het opgejaagde stof nagenoeg gevallen, de kruitdamp opgetrokken is, neemt men nog veel zonderlin ger verschijnsel waar. Dit namelijk, dat in het liberale kamp de uilge laten geestdrift hoe langer hoe meer vermindertdat de toekomst zich minder hoopvol en rooskleurig doet aanzien dan voorgespiegeld werd. Het eerst zoo dappere en strijdlustige „Berliner Tageblatt" geeft nu te lezen, dat in liberale kringen gevreesd wordt voor een zeer reactionairen nieuwen Rijks dag, terwijl de liberale afgevaar digde Schrader de bekentenis aflegt „alles te zamen zijn het de rechtsche partijen, die de vrucht der verkie zing plukken". De llnksche groepen zijn ver zwakt, zoodat de „National Zeitung" vol bekommering zucht:,, We zijn be ducht, dat in den nieuwen Rijksdag eene zuiver conservatieve en clericale meerderheid zal zetelen". Dat luidt geheel anders dan de vroegere overwinningsliederen. Wie te vroeg victorie kraait, is wel eens meer met de kous op het hoofd huis waarts gekeerd. Rood is dus verslagen, maar niet zwart. Yoor het rocialismo is de verkiezing noodlottig geweest, niet voor onze geloofsgenooten, de leden van het Centrum. De gezworen vijanden van de Hohenzollernsche monarchie hebben klop gehad, maar de Centrumtoren staat hecht en onverwrikf. De phalanx van het Centrum geducht en beroemd als de Mace donische der Oudheid, zal de Re geering weder tegenover zich vin den. Misschien echter, dat de ontstane klove nog te overbruggen valt en Centrum en Regeering een eerlijken vrede sluiten. Het groote Duitsche Vaderland kan er niet anders dan wel hij varen. L frankrijk. Er heeft zich Woensdag 1.1. in de Fransche Kamer een socialist zekere Wilm, doen hooren, die niets minder vroeg dan dat de burge meesters voorlaan de bevoegdheid zouden hebben, om de kerken aan alle burgers tijdelijk af te staan, om er openbare bijeenkomsten te kunnen houden. Wat de heer Wilm bedoelde, leert het voorbeeld zijner vrienden uit Toul. Die hebben tot den bur gemeester het verzoek gericht, om de stedelijke kathedraal tot publieke markt in te richten. Zoo komt de sectarische aap reeds uit de mouw. Gelukkig heb ben de geloovigen zich op zijn verschijnen verwacht en zullen zij hem op waardige manier begroeten Door de anticlericalen te Parijs was besloten, om bij gelegenheid van vastenavond geestelijkheid en Kerk bespottelijk te maken op den publieken weg. De prefectuur van politie heeft nu bekend gemaakt, dat er geen verkleeding of vertoo ning op straat geduld zal worden, die de godsdienstige overtuiging der burgers kwetsen kunnen. Sommige burgem. hebben zich direct bereid verklaard, om met bisschop of pastoor een contract te sluiten, overeenkomstig den eisch der prelaten in hunne gemeenschap pelijke „verklaring" e Regeering heeft hieromtrent nog geene beslissing genomen. Zeker is 't dat de onbeschofte uitlating van Clémenccau ten op zichte der genoemde „verklaring" hij alle gematigden, ook anticleri calen, een zeer ongunstigen indruk gemaakt beeft. Dat bewijzen de dagbladen, die over het algemeen Clémenceau's optreden scherp veroordeelen. DU1TSCHLAND. De „Zeit" publiceert het onder houd, dat een harer redacteuren met deu leider der Duitsche socialisten (Bebel) over de jongste verkiezingen had In den loop van het gesprek zei Bebel o.a.: „Wij danken onze nederlaag aan verschillende oorzaken. Eerstens heeft de nationale kwestie alle hartstochten ontketend. Zij schudt de onverschilligen wakker, en menigeen, die zich tot dusver absoluut niet met politiek bemoeide, verbeeldt zich eensklaps het vader land te moeten redden. „Dilu hebben we den strijd tegen de syndicaten, die hoe langer hoe heviger wordt. „Vele kleine werkgevers en aan nemers, die vroeger tot onze partij behoorden, stemmen thans tegen ons. De klassenstrijd wordt met den dag grooter. „In de provincie heeft de strijd tegen duurte van het brood ons veel nadeel berokkend, en dan werd er meer dan ooit pressie uit geoefend". Bebel is van oordeel, dat de her stemmingen voor zijne partij gunstig zullen uitvallen, en hij is er van overtuigd—zegt hijdat het ontwaakte liberalisme in Duitsch- land niet van langen duur zal zijn „Een waarlijk democratisch libe ralisme is ons volstrekt niet onaan genaam" aldus besluit hij, „maar de populaire partij heeft geen ge schikte (lees: heethoofdige en op ruiende) lieden aan het hoofd. Hoe het ook zij, wTe zullen onze mannen zoo dresseeren, dat we b eventueele gedeeltelijke verkiezingen weer nieuwe overwinningen kunnen be halen." Bij de herstemming, gisteren te Bre men, is tot lid van den Rijksdag gekozen de hr. Hormann van de vrijzinnige volkspartij met 29,404 stemmen tegen 27,960, uitgebracht op den socialist Schmalfeld. ITALIË. Een hooggeplaatst Romeinsch geestelijke heeft zich aldus uitge laten over de verklaring der bis schoppen Mocht het blijken, dat de meer derheid der plaatselijke overheden bereid is, om aan den weuseh der bisschoppen gehoor te geven en een contract te sluiten, dan zullen de concessies gehandhaafd blijven, door de prelaten in hunne „verklaring" to gezegd. Wordt er slechts eene minderheid voor gevonden, dan zul len zij onvoorwaardelijk ingetrok ken worden. Een der eerste daden van het Vaticaan ten opzichte van het nieuwe Spaansche Kabinet is geweest de aanbieding van een nieuw pro test tegen het besluit van den vroe- geren liberalen miuister Romanones omtrent het burgerlijk huwelijk. Dat ministerieel besluit, 't welk met het kerkelijk huwelijk in bot sing komt, zal hoogst waarschijn lijk doorRomanoues' opvolger direct worden ingetrokken. Korte Berichten. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Handelsbl." schrijft in zijnen jongsten brief, d. 31 Januari, over het ingesneeuwde Berlijn o.m.: „Berlijn ingesneeuwd, Berlijn zonder verkeersmiddelen, Berlijn begraven onder een dikke mollige vacht, Ber lijn stil als een kerkhof." De Belgische Regeering heeft zich bereid verklaard haren steun te ver- leenen voor een nieuwen onderzoe kingstocht van de Zuidpoolstreken. De Russische minister-president Sto- lypin heeft tot de gouverneurs-gene raal, de gouverneurs, de prefecten en de stadhouders eene circulaire gericht, waarin hij o.m. verklaart, dat de gou verneurs-generaal en de gouverneurs de volle vrijheid der verkiezingen waarborgen, alleen tegen de revolu tionaire propaganda ageeren en alle valsche geruchten over de handelingen en plannen der Regeering moeten lo genstraffen. De zoo droef betaamde abbé Daens, oud-afgevaardigde voor Brussel, is ernstig ziek. Zijn toestand is hopeloos. Tot nu toe zijn ongeveer 150 Ka tholieken (de Polen medegerekend) gekozen voor de Rijksdoema. De dag der overbrenging van het stoffelijk overschot van Z. H. Leo XIII naar St. Jan van Lateranen wordt alsnog geheim gehouden. Naar men zegt, om eene herhaling van wanor delijkheden te voorkomen als bij de overbrenging van het lijk van Z. H. Pius IX. De ontruiming van Mandsjoerije door de Russische troepen is nu be- begonnen. Hofberichten. Prins Hen rik heeft hi t eere voorzitterschap aanvaard van het eere-comité van de aanstaande ten toonstelling der Hollandsche maat schappij van landbouw. Prins Hendrik zal den 20 dezer een diner bijwonen, dat de vice president va den Raad van State den leden aanbiedt. Naar mer. verneemt, hebben vele leden der Tweede Kamer met hun ne dames gebruik gemaakt van de gelegenheid, door H. M. de Koningin opengesteld tot het bezo ken der Indische zaal in het Koninklijk Pa leis aan het Noordeinde te 's Gra venhage. Snellere berechting. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer deelde de minister van Justitie mede, dat binnen wei nige dagen aan de Staten-gsneraal een ontwerp zal worden aangebo den tot vereenvoudigde berechting en snellere afdoening van zaken, den kantonrechter betreffende. Prov. Statenverkiezing. Ook de antirev.-kiesvereeniging te Sloten (N.-H.) stelde den heer Meetelen candidaat voor de vac.- Van der Bout in de Prov. Staten. School en Drankbestrijding. De afdeeling Amsterdam van de Nederlandscbe Onderwijzers Propa- gandaclub voor Drankbestrijding wil voor de idee der geheelonthou ding propaganda maken bij allen, die onderwijs geven. Dezen winter zal de heer P. Br. Moll, voor haar een cursus geven over den Alcohol, gisten en distilleeren, gehalte van verschil lende dranken, invloed op de ver schillende organen van het men- schelijk li'-haam, gebruik bij kin deren en de gevolgen voor gezin en maatschappij. Deze cursus zal gegeven worden des Zaterdagsavonds om de 14 dagen om 8 uur in het lokaal der school Rapenburgerstraat 6, is geheel kos teloos en uitsluitend toegankelijk voor onderwijzeressen aan bewaar scholen, en die niet meer een vorm school als leerlingen bezoeken. Verder kunnen onderwijzers en onderwijzeressen den cursus even eens kosteloos volgen. Voor hen, die zich alsnog willen opgeven bestaat daartoe de gele genheid op den lsten cursusavond op Zaterdag, 2 Februari a. s., om 8 uur. De belastingontwerpen. De belastingontwerpen van Mi nister de Meester moeten in de af- deelingen van de Tweede Kamer over 't geheel ongunstig ontvangen zijn. En zulks niet enkel van leden, behoorende tot de coalitie-partijen rechts, maar ook van vrij-liberale zijde. Staking te Rijssen. Het Steuncomité voor de werk staking te Rijssen alhier, heeft aan den Burgemeester verzocht om toestemming tot het houden eener collecte langs de huizen ten behoeve der stakende j ute-arbeiders te Rijs sen. Aan dat verzoek heeft adressant een uitvoerige memorie toegevoegd, waariu hij wijst op de lage loonen van de stakende arbeiders, en op de pogingon door personen en door een Commissie, bestaande uit de heeren Hovy, Aa'berse, Talma en Polak, gedaan om tot een schik king te komen, evenwel zonder resultaat. Zelfs een loonsverhooging van 30 ent. 's weeks wilde de firma niet toestaan, omdat dit onmogelijk was wegens de concurrentie. Dit acht adressant onjuist, daar de jute-industrie zeer bloeiend is. De sympathie van het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk is dan ook, zegt adressant, aan de zijde der stakers. Particulieren en vereenigiogen van allerlei kleur en richting stellen pogingen in het werk, om hen zoo veel mogelijk in deze moeilijke dagen te steunen. Naar het oordeel van adressant zal niemand onder deze omstandig heden aan een collecte aanstoot nemen. Het adres en de toelichting zijn onderteekend door de heeren H. C. de Zeeuw, als voorzitter, en K. H. Siemons, als secretaris. Brand te Rotterdam. Gisterennacht te twee uur alar meerde de politie te Rotterdam voor een uitslaanden brand aan de Ge dempte Vest, een straat die parallel loopt aan de Baan en aan de eene zijde uitmondt aan het Bovmans- plein. Het vuur bleek te woeden in het pand, waariu de heer G. van Andel Cz. een fabriek van choco lade- en suikerwerken heeft, gren zende aan de Jan Arendszgang, waar onder één dak met genoemde fa briek is opgetrokken de tabaksker- verij en sigaremnakerij van den heer G. Bijdcndijk Jr. Aan de achterzijde van de cho coladefabriek is een soort binnen plaats, waarop uitkomt het groote, pas nieuwe pand van de firma H. Boekman en Zoon, in glas en aar dewerk, aan den Schiedamschen Dijk. Toen de brandweer toesnelde, moest het vuur bepaald reedslang in de fabriek gewoed hebben, al thans uit alle ramen van het ge bouw van twee verdiepingen, zoowel aan de voor- als achterzijde, sloe gen met felheid de vlammen, ter wijl doffe knallen het instorten van blijken aangaven. Reeds een half uur later stortte het dak in en deelde het vuur zich mede aan de bovenverdieping van de tabaksker- verij, die mede fel aan het bran den ging, gevoed door een niet on belangrijken voorraad tabak en si garen. Het blusschingswerk werd belang rijk vertraagd, doordat het hevig sneeuwde, waardoor het onmogelijk was de waterleiding te vinden. Met 3 stoom- en een groot aantal hand spuiten wordt het vuur bekampt, dat nog steeds fel voortwoedt. De chocoladefabriek is totaal verloren van de tabakskerverij hoopt-men de benedenverdieping te behouden van het pand aan den Schiedam schen Dijk zijn aan de achterzijde alle ruiten gesprongen. Ook van daaruit werkt de brandweer. Tegen een ketting geloopen. Te Enschede liep de 8-jarige zoon van den schoenmaker C. tegen een ketting, waaraan een paard voor de smederij van den heer H. was vastgemaakt. Hij viel achterover en werd bewusteloos opgenomen. De ter hulp geroepen geneeskundige constateerde hersenschudding en de arme kleine is reeds aan de ge volgen overleden. Zw. Crt. Werkstakingen. De aanleiding tot de werkstaking bij de firma B. W. en H. ter Kuile te Euschede moet de volgende zijn: Door een der firmanten werd aan een arbeider bij de verdeelstoelen de opmerking gemaakt, dat hij op meer voordeeliger wijze het werk zou kunnen verrichten, wat in geen geval nadeelig voor den betrokken arbeider kon zijn, omdat deze een vast weekloon geniet. Deze weigerde, waarop hem door den patroon zijn ontslag werd gegeven. Dit was de aanleiding tot het staken van 26 arbeidsters en 2 arbeiders. Den-elfden middag kwamen echter reeds eenige meisjes zich aanmel den en er werd evereengekomen, dat allen den volgenden morgen het werk zouden hervatten. Het ontslag bleef voorloopig van kracht en de man was gehouden het werk volgens het voorschrift van den patroon te verrichten. 264 Eigen werklieden der firma H. Ter Horst te Rijssen hebben gistermorgen den arbeid hervat. Herhaaldelijk is tijdens de sta king ter sprake gekomen de on voldoende hygiënische toestand al daar. Thans heeft het dag. bestuur op aandringen van de gezondheids commissie gelast, dat alle mest- en plaggehoopen aan de straatzijde binnen een maand moeten worden opgt ruimdeveneens moeten alle open gaten, dienende tot berging van vuil en afval, worden gevuld met zand. Ongelukken. A. v. H. uit Lekkerkerk, dienst bode bij den landbouwer J. de Groot, te Berkenwoude, die bij het boomen vellen een handje mee hielp, kreeg een zwaren boomtak op het hoofd en werd zóo zwaar getroffen, dat de dood onmiddellijk intrad. Te Geldermalsen viel Vrijdag morgen een driejarig zoontje van Hol in een onbewaakt oogenblik voorover in een sloot. Het kind stikte in den modder en werd eenige oogenblikken later door de beangste ouders gevonden. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen eene uit- noodiging van Gedeputeerde Staten dezer provincie, om het volgende be kend te maken: lo. dat de gewone Rijks-voorjaars keuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1907 voor zooveel d<ze provincie betreft, zullen gehouden wor den te Haarlem op 19 Februari; 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onder- teekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regelings- commissie (den Heer W. Teengs te Alkmaar), met opgave van: a. naam en woonplaats van den ei genaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, TIEND AGITE MA HON AGITATE. j|t 4= rx T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1