Maandag 4 Febr. 1907. No. 6518. 31s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE A CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. O heilige Onschuld! Of liadden we liever heilige „Onnoozelheid" hierboven moeten schrijven? De lezer oordeel© zelf naar de volgende aanhaling „De conservatief - protestantscbe Reichsbote brengt uit Munchen de opzienbarende mededeeling, dat het centrum, waarschijnlijk uit de geld middelen der Jezuïeten, de Duitsclie sociaal-de nocratie met belangrijke bijdragen in geld bij de verkiezin gen ondersteunt. In ruil daarvoor zouden de socialisten zich hebben moeten verplichten, waar het moge lijk is, in den nieuwen Rijksdag met het Centrum en de Polen prins Bülow ten val te brengen en de buiten werking stelling van artikel I der Jezuïetenwetafte dwingen." Is het niet heerlijk En zijn de Jezuïeten niet wezenlijk de ver schrikkelijke lui, die tot stelregel hebben „het doel heiligt de mid delen" Dntzouden ze zijn, indien dit telegram ui^ de „N. R. Ct." van gisteren waarheid bevatte. Maar de leugen ligt ei zóó dik op, dat het blad zelf niet kan nalaten met een slag om den arm te spreken van Kiesstrij d middelen Wij wisten zeer goed, dat de socialistische, d^ geheele revoluti- onnaire en anff-clericale pers te Parijs leeft bij de gratie der joodsche bankiers. Maar met even groote zekerheid kunnen wij zeggen, dat het geheele telegram over die zoo genaamde Jezuïeten-manoeuvres uit den duim gezogen is door het anti clerieale partijbelang. En daaraan helpt de „N. R. Ct." altoos gaarne een handje mee. FRANKRIJK. Het Schisma te Parijs De bewoners van dat gedeelte van Parijs, waar de voormalige kapel der Barnabieten gelegen is, hebben dezer dagen de volgende uitnoodiging ontvangen Katholieke, Apostolische en Fransche Kerk. Mijnheer! U wordt uitgenoodigd, tegen woordig te willen wezen bij de ope ning en inwijding van de „Kerk der Apostelen" 22bisrue Legendre, welke plaats zullen hebben Zondag a.s. den 3 Februari 1907 om 10 uur 's morgens. Bij de plechtigheid zal voorzitten Z. i ri. Mgr. J. Reinier Villatte, aartsbisschop die ook desolemneele mis zal opgedragen. J. Roussin, Pastoor van de „Kerk der Apostelen." Te Parijs is onder de geloovigen verspreid een decreet dat den 13 Juui 1900 door het H. Officie werd uitgevaardigd. Daarin wordt de groote ban uitgesproken tegen den priester Paulus Miraglia, uit het diocees Pavia, die reeds in 1896 om zijn wangedrag en vreeselijke ergernissen van de gemeenschap der geloovigen afgescheiden werd en eveneens tegen Joseph Reinier Vil latte, met wien hij zich verstaan heeft en die een ketter is, welke zich het bisschoppelijk gezag aan matigt. Het kerkelijk orgaan van het Parijsche aartsbisdom heeft het volgende „belangrijke bericht" ver spreid Er wordt gemeld, dat eene veree- niging voor den eeredienst is opge richt, tegen 's Pausen voorschriften in, die zich in de rue Legendre 22bis vestigen zal onder den naam „Katholieke Fransche Eeredienst", geleid door zekeren heer Villatte, zich aartsbisschop noemend,en door een zekeren heer Roussin, die den titel aanneemt van Katholiek niet Roomsch priester. Uit een mandement van Mgr. Bonjean, aartsbisschop van Colombo (eiland Ceylon) gedateerd 3 Septem ber 1889, blijkt, dat de geldigheid van de bisschoppelijke wijding van den Oostersehen Prelaat, die den heer Villatte gewijd zou hebben, twijfelachtig is en dat dienvolgens de wettigheid van diens eigen wij ding onzeker is. Hoe dit zij, de heer Villatte even zeer als de heer Roussin, zijn beide afgesneden van de gemeenschap der Katholieke Kerk. De diensten, die zij heden misschien zullen opdragen, zijn dus ongeoorloofd en heiligschen nend en 't is den Katholieken verbo den er aan deel te nemen. Mar Timotheus I. Grootmeester der Orde van de Doornenkroon. Niet alleen aartsbisschop betitelt zich de heer Villatte, hij noemt zich tevens grootmeester der Orde van de Doornenkroon, of, om den volledigen titel te geven,grootmees ter van de geestelijke ridderorde der Doornenkroon". De orde heeft een onafzetbaren Grootmeester (practisch man deze heer Villatte een grootkanselier, een hooldraad, prinsen, priesters kloosterlingen, commandeurs, offi cieren, ridders. Zoo vermeldt het prospectus en prospectussen liegen immers nooit en hebben nooit gelc- gen. Bovendien heeft de Orde een standaard, die tot na toe het daglicht niet zag en dien w<= dus niet be schrijven kunnen. De grootmeester heeft recht op den titel van „Excellentie"; hij zit voor bij alle plechtigheden dei- orde. Daarbij neemt hij plaats op een troon met een baldakijnhij draagt dan behalve zijne bisschop pelijke gewaden de magna cappa van rood fluweel, geborduurd met doornenkronen en het naamcijfer van den H. Lodewijk en op de borst het kruis van grootmeester. De andere leden der orde hebben ook allen het recht (recht door Villatte verleend) om prachtige ge waden te dragen van allerlei kleu ren. De decoratie bestaat uit een Kruis van Jerusalem van email, om geven door een doornenkroon en met het naamcijfer des Verlossers in het midden. Het lintje ook zeer practisch is hetzelfde als dat van het Legioen van Eer. Hoe kan men lid worden dezer orde Dat verklappen wij nietIn de statuten der orde wordt ver meld, dat zij wel gaven en schen kingen aanneemt, maar er niet om vraagt. De staking op de Zuidertram te Parijs duurt voort. Bij de Regeering is de navolgende motie ingekomen: „De stakende beambten en arbeiders van de algemeene trammaatschappij te Parijs, vergaderd ten getale van 1300 man, doen een beroep op de be middeling van den president van den ministerraad (Clemenceau), doch daar zij reeds blijken gegeven hebben van verzoeningsgezindheid, terwijl de maat schappij zich niet in het minst houdt aan de vroeger afgelegde beloften, verklaren zij, dat die tusschenkomst alleen bij algeheele wegneming der grieven, welke tot de staking hebben geleid, tot een bevredigend resultaat kan voeren." ITALIË, Volgens een vertrouwbaar Ro- meinsch correspondent verwacht men op het Vaticaan ondanks alles eene gunstige beschikking van de zijde de Fransche regeering in zake de bisschoppelijke „verklaring". De overeenkomst tusschen pastoor en burgemeester, waarvan in be doelde verklaring sprake is, vindt daarom bij Briand een minder gun stig onthaal, omdat zij spreekt van een overeenkomst tusschen burge meester en pastoor en den of de op volger (s) van den pastoor. Daarop zal echter waarschijnlijk wel iets ge vonden worden. Het Consistorie, dat deze maand gehouden zou worden, is wederom uitgesteld. Dit uitstel, zoo werd ons van zekere zijde gemeld zou niet vreemd zijn van zekere bezwaren tegen Kardinaalsbenoemingen |bij Z. H. PiusX. Toch wacht het <L Col lege op aanvullingen. Frankrijk b. v. heeft voor de 8 plaatsen er slechts 4 bezet. Als zeer ernstige candidaten wor den genoemd: Mgr. Bourne (West minster), Mgr. Riualdini (nuntius te Madrid) en Mgr. Merrier (Meehe- len.) ZWEDEN. Hervorming van het politieke en gemeentelijke kiesrecht staat koning Oskar's rijk te wachten. De Regee ring heeft haar ontwerp bij den Rijksraad ingediend en eerstdaags zal het, volgens bericht uit Stock holm, in behandeling komen. Wordt het door den Rijksraad aangenomen en vervolgens bekrachtigd, dan ge schieden voortaan de verkiezingen voor de Tweede Kamer volgens den grondslag van het algemeene kies recht met evenredige vertegen woordiging. De Eerste Kamer wordt gekozen door den Landsthing van iedere provincie (Provinciale Staten) RUSLAND. De provincie Kazan is het centrum iler door den honger geteisterde streken in Rusland. Hongersnood en koude hebben er noodlottiger gevolgen dan in eenige andere pro vincie van het groote Czaremijx, de wijze van hulpverleening en de ondersteuning der zwaar beproefde bevolking laten er, veel meer dan elders, te wenschen over. Ontzet tend zijn de berichten over den verkoop van kinderen door wan hopige ouders, die voor hun gezin voedsel no.rdig hebben. De hulp van Regeeringswege is beslist onvoldoende; één poed ko ren wordt berekend voor èéne maand maar feitelijk is het slechts toerei kend voor' tien of vijftien dagen, en dan is de hoedanigheid nog uiterst slecht, zoo zelfs dat de boe ren vaak trachten het mengsel te verkoopen. Komt er niet spoedig grondige, afdoende hulp, dan dreigen tegen liet voorjaar epidemeën de bevol king te doeimeeren. DUITSCHLAND. Overdeelf herstemmingen in Duitse!.- land, welke Zaterdag plaats hadden, seinde Reuter gisterochtend: ,.Te middernacht waren er 9 uitsla gen bekend. Gekozen zijn: 2 nationual-liberalen; 1 lid van de vrijz. volkspartij: 1 vereeniging; 3 conservatieven; 1 wilde 1 lid van de Wi tschaftl. ver. De conservatieven verliezen 2 zetels en winnen er 1. De neutraal-liberalen winnen er 2; De vrijz. volkspartij wint er 1. De socialisten verliezen 2 zetels, en De wild-liberale winnen er 1. zijn als alle anderen en dus vallen onder de wet, regelende den weke- lijkschen rustdag. Het Engelsche Koningspaar is te Parijs aangekomen en zal daar acht dagen verblijven. De Oostenrijksche Regeering heeft haar program bekend gemaakt, een van economische en sociale verbete ringen. Maar alles wijst er op, dat de strijd om het overwicht in Oostenrijk, tusschen Slaven en Duitschers in het nieuwe Parlement de hoofdzaak wezen zal en heel wat heftiger zal worden gevoerd dan in het oude. De verkiezingen voor de Doema, die thans in gang zijn in de klasse der klein-grondbezitters, vallen schier over al tegen de regeering uit. Zooals bekend is, ging het onder de arbeiders net zoo. Joean-tsji-kai, gouverneur van Tient sin, zal tot gouverneur-generaal van Mandsjoerije benoemd worden. De Italiaansche Regeering zal deze week bij de Kamer een wetsontwerp indienen, waarbij definitief de exploi tatie van de Staatsspoorwegen wordt geregeld. Do Regeering van Marocco heeft zich tot de mogendheden gewend om een leening te sluiten op rekening van de nieuwe Staatsbank. De Mach- zen moet in pijnlijke geldverlegenheid zitten. Korte Berichten. Engeland schijnt weer een proef te willen nemen met een nieuw type van oorlogsschip. Evenals hier te lande is er in Duitsch- land sedert eenigen tijd door verschil lende handels- en nijverheidsonderne mingen eene blijvende tentoonstellings commissie in het leven geroepen. President Roosevelt heeft aan den Noorschen minister van buitenlandsche zaken, tevens voorzitter van deNoor- sche Nobel-Commissie, eene dankbe- tuiging gezonden voor de toekenning van den Nobelprijs. De rechtbank te Rijssel heeft uitge maakt, dat hótelbedienden bedienden Mr. P. E. Tideman en dr. A. Kayper. In antwoord op het artikel van rar. Tideman aan het adres van dr. Kuyper, bevat thans De Standaard" het volgende ingezonden stuk Den Haag, 1 Febr. 1907. Geachte Redactie Mr. P. Tideman stelt mij de vraag, of ik het oordeel, over hem geveld in „De Vrije Westfries", loof, dan wel laak. Wat hield dit oordeel in? Verwezen werd naar een niet weersproken meeting-verslag, in houdende, dat de candidaat der vrij-liberalen sympathie had be tuigd voor Artikel 1 van het „Christelijk-Historisch Program, met name voor do woorden „dat in het Evangelie van Jesus Chris- tes beginselen liggen opgesloten, die behooren geëerbiedigd te wor den op elk levensgebied". Ondersteld werd nu door „De Vrije Westfries", dat mr. Tideman, zich aldus uitlatend, bedacht was op het winnen van de Christelijk- historischen in Ede voor zijn can- didatuur. Of dit juist is, weet ik niet. Als mr. Tideman zelf wil verklaren, „dat hij hieraan niet gedacht heeft, zal ik hem gelooven. Den schijn had het er anders wel van. Maar e Vrije Westfries,, on derstelde meer. Ze onderstelde ook, dat mr. Ti deman „karakterloos zijn eigen be ginselen wegmoffelde.om succes bij de stembus te behalen", en nu werd als „eerlijk man" mr. Van Houten tegenover mr. Tideman gesteld. Van Houten, als atheïst, had den moed van zijn overtuiging, mr. Tideman miste dien. Dit laakjik. Het verwijt van karakterloosheid had niet „persoonlijk" moeten ge richt zijn aan liet adres van mr. Tideman, maar aan de vrij-liberale „partij" als zoodanig. Indien mr. Tideman in zijn woonplaats steeds op elk, dus ook op staatkundig gebied, geijverd heeft voor de eerbiediging van de beginselen van liet Evangelie van Jesus als den Christus, dan is hij te Barneveld geheel in zijn rol ge bleven door als candidaat desgelijks te doen, dan ligt er geen zweem van karakterloosheid in, dat hij én als ingezetene van Haarlem én als candidaat in Ede zichzelf gelijk bleef. Dan zou het veeleer „weg moffelen vau eigeu beginsel" zijn geweest, zoo hij zijn instemr dug met de beginselen van het Evan gelie van Jesus als den Christus verzwegen had. En al evenmin kan er sprake van zijn, dat hij verborg tot wat partij hij behoorde, want duidelijk heeft hij verklaard aanhanger van de vrij-liberale partij te zijn. Het verwijt van karakterloosheid treft niet mr. Tideman, maar de partij. De partij mist een scherp-belijnd karakter. Ze zwemt en deint en wiegelt tusschen twee tegenover elkander liggende oeverlijnen. De eene maal duikt links uit haar een man als mr. Van Houten op, die er voor uitkomt dat hij van Jesus als den Cnristus en van zijn Evangelie, als atheïst, geen woord rept; en een ander maal ziet ge met breeden slag, dicht bij rechts, een man als mr. Tideman zijn armen tegen den sti oom uitslaan, om voor de eerbiediging van de beginselen van dat Evangelie te pleiteu. In haar. banier ontrolt ze de leus: „Nooit zij godsdienst in de politiek gemengd!" en toch ijvert ze voor een candidaat, niet als geleend, maal ais haar expresselijk toebehoorend, die den moed heeft voor Jesus als den Christus, en voor de beginselen van zjjn Evangelie eerbiediging van zijn geestverwanten af te eischen. Een partij, die aldus zich aandieut en optreedt, mist die scherpe lijnen, die alleen in staat zijn „karakter" in te snijden. Ik resumeer. Heeft mr. Tideman zich in Ede voorgedaan, gelijk hij zich steeds aandient (en tot bewijs van het tegendeel wordt geleverd, moet aan genomen,dat hij ook inEde zijn eigen overtuiging uitsprak) dan laak ik de -beschuldiging van karakterloos heid, tegen hem persoonlijk inge bracht. Maar evenzoo loof ik het, dat „De Vrije Westfries" op liet karakter- looze in de verhoudingen wees. Haar scherp verwijt was niet onjuist, maar verkeerd geadresseerd. Ontvang mijn dank voor de op neming van deze regelen. KUYPER. De spoorwegverbindingen om Amsterdam. In eene najaarsvergadering van het departement Amsterdam der „Maatschappij van Nijverheid", werd indertijd medegedeeld, dat de heer N. H. Nierstrasz, lid van den raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, be reid was gevonden, om zijn eigen denkbeelden omtrent de spoorweg verbindingen om Amsterdam uiteen te zetten in een later te houden vergadering. Naar wij vernemen, zal deze ver gadering plaats vinden op Dinsdag 12 Februari. De heer J. van Has selt, lid van de ontbonden staats commissie zal, op uitnoodiging van het bestuur, vooraf in het kort ver klaren der plannen dier commissie, omtrent die spoorwegverbindingen Gelijk bekend is, wijken de denk beelden v. d. hr. Nierstrasz in vele opzichten af van die der staats commissieen voorafgaande uiteen zetting zal de toehoorders beter in de gelegenheid stellen, de plannen an den heer Nierstrasz te beoor- deelen. De heer Van Nifterik, oud-inge nieur der gemeentewerken, die het vorig jaar zijne meeniug omtreut de plannen der staatscommissie in eene vergadering vau het departe ment deed kennen, heeft zich be reid verklaard, in debat te treden. Dit zal ongetwijfeld door velen met groote belangstelling gevolgd wor den, want het geldt hier een zaak niet enkel van millioenen, doch ook van groote beteekenis voor Amster dams ontwikkeling en verdere wel vaart. Kath. Sociaal Weekblad. Inhoud: Ke.k- en Armbesturen en Landerijen, door G. J. van Veldhoven. De vereenigingen tot ouderlingen bijstand in het Bisdom van Breda, door A. v. d. Noort, Pr. Uit Tijd schriften: Frederic Le Play IV. Boekbesprekingen. Berichten en MededeelingenArbeidscontract en geestelijkheid. „Het Volk" over Rijssen. Leugens uit „Het Volk". Zedelijkheid en Ziekteverzekering. Neutrale vereeuiging en de R. K. Ziekenverplegers en verpleegsters. Korte Berichten: Woningwet. Ge meente-exploitatie. Arbeidsduur. Ontslag. De Socialisten als werk gevers. R. K. Scuippersorganisatie. Bijslag wegens duurte. Huis industrie eu organisatie. Ons Vak blad. Nieuwe Boeken. Vermakelijk voorval. Als historisch deelt men ons het volgende voorval mede, dat dezer da gen gebeurd is op een dorp nabij Leiden. Op zekeren avond zat een ingeze tene aldaar wij zullen hem Z. noe men in een café nogal op zijn ge mak blijkbaar. Daar het al heel laat werd, zei zijn vrouw tegen haar zoontjega eens vragen of je vader naar huis komt. Het zoontje komt het café binnen; maar zijn vader heeft nog geen zin; ik kom dadelijk. Toen zegt de heer Z. tegen den café houder als ze weer komen vragen, zeg dan maar dat, ik al weg ben. Een poosje later wordt de vrouw ongerust en stuurt ze haar zoontje weer naar het café, maar dil moet daar hoo- ren dat zijn vader een poosje weg is. Het kind gaat teleurgesteld heen, daar het ai laat begon te worden. On- dertusschen komt het bijeen sloot, in de nabijheid waarvan het woonde; daar ziet het gespartel in het wateren niet anders denkende dan dat het zijn vader kan zijn begint het te schreeuwen en haalt zijn moeder, die ook geplas in het water ziet en ook niet anders denkende dan dat het haar man is, begint ze eveneens om hulp te roepen. Natuurlijk waren er anders is het daar erg rustig om dien tijd al gauw heel wat menschen op de been om te helpen en te dreg gen want inmiddels was het in het water stil geworden. Toen ze dan nog druk aan den gang waren, had Z. rustigjes het café verla ten en liep hij wandelende op weg naar zijn woning. Omdat het donker was hadden de measchen hem niet zoo in de gaten, en hij ging ook staan kijken naar het dreggen. Eindelijk vraagt hij aan iemand wat hier te doen is, en hem ziende, staarden de menschen hem verbaasd aan en ant woordde ze dat naar hem aan het dreg gen waren. Dat gaf dus een heele pa niek. Met 't dreggen was men uitgeschei den en de vrouw ging met hair dood- gewaanden man in huis. Daarna lag het dorp weer spoedig in zijn rust Eu wat bleek ten slotte wat die be weging was in het water Een kat die een rat had nagezeten Faillissementen. Uitgesproken. Haarlem, 29 lauuari. P. A. Schel- lings, poelier, aldaar. Mr. C. G. von Reeken, rechter-coinmissariscurator: mr. G. H. J. van der Mtuien. F. van Dam, stukadoor aldaar, Rechter-commissaris als voreu. H. N. deJongh, commissionnair in effecten, aldaar. Recti ter-commis saris als vorencurator mr. A. H. J. Merens. Amsterdam, 30 Januari. W. Nie- poth, mschanicien, aldaar. Mr. C. van der Zweep, rechter-commissariscu rator mr. A. H. van Beusekom. Utrecht, 30 Januari. H. vau Rou wendaal, timmerman en aannemer, te Soest. Mr. C. J. H. Schep< 1, rech ter-commissaris curatorne C. de Wilde Jr. Geëindigd: E van Kerckhoven, te Meerssen H. Vlietstra, te Langerak. Opgeheven: P. J. Klein, bouw ondernemer te AmsterdamA. Klxn- kerk, te Middelburg. MAIN TIEND flQITE MA HON AGITATE. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1