STADSNIEUWS. Kind in Brand. Te Echt (Limburg) is het5-jarig zoontje van Mej. Smeets, dat door het vuur der kachel in brand ge raakt was, na hevige pijnen aan de gevolgen bezweken. Direct dood. Het dienstmeisje van den land bouwer J. de Groot, te Berkenwoude (Z.-H.) zou uit aardigheid eens hel pen trekken bij het omhalen van een boom. Zij had daaibij echter het ongeluk ta vallen en kreeg een zwaren tak op het hoofd, nut het treurig gevolg, dat zij op de plaats dood bleef. Een Moordaanslag? Op aanwijzing van burgers zijn twee vreemde zeelieden aangehou den. Eén hunner had bij een bezoek aan een café, in de Wijde Kapel steeg, een revolverschot gelost zon der daarbij echter iemand te tref fen. Het door hem weggeworpen wapen is op den Zeedijk terugge vonden. Branden. Te Twello is afgebrand eene daghuurdersplaats, bewoond door de familiën Van der Wal en Kars. Met moeite werd eenig huisraad gered; twee geiten zijn omgekomen. Er was niets verzekerd. Te Terhijden is de hoeve met schuur en stal van den landbouwer Van der Mark tot den grond afge brand. Drie koeien kwamen in de vlammea om. Alles is verzekerd. Oorzaa k onbekend. Vrijdag ontstond te Hengelo brand in een huis van 3 woningen aan de Oldenzaalsche siraat, toebehoorende aan en bewoond door de gezinnen Snuverink en Roeink en tevens be woond door het ge/.in Evers. Het buis brandde geheel af. Huis en inboedel waren verze kerd. Een felle brand brak uit in bet woonhuis van den molenaar P. v d. B. te Kerkdriel. Door het krach tig optreden der brandweer blee.' bet vooihuis en de in de nabijheid staande molen, waar reeds de vlam men uit de houten kap sloegen, behouden. Behalve den voorraad hooi, slroo en koren kwamen ook «en tweetal varkens en geiten in de vlammen om. Oorzaak oubekend, assurantie deki de schade. Te Beilen is eergisteravond de boerenhoeve van de weduwe Bo- aff ebrand. Het vee kwam meeri in de vlammen om. Ales was ver zekerd. Ongelukken. De molenaaisknecht De Jong, te Yiai en, is zoo hevig door een wiek van den molen getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. Vrijdagavond raakte bet negen jarige dochtertje van de wed. v. S. te Over-Diemen, in een wak van de Diem. '1 oen men baar miste, en na eenig zoeken vond, waren de levensgeesten reeds geweken. Het 11-jarig zcontje van den heer A. D., te Nieuwleusen, wilde zich naar den kelder begeven. De jongen viel door bet kelderluik, met hei noodlottig gevolg, dat hij binnen weinige oogenblikken een lijk was De schipper W. J liggende met zijn sc! ip in de stadsgracht te Sneek wilde Donderdagavond aan boord gaan en werd daarbij bij het opgaan der plank geholpen door zijn doch tertje. Vermoedelijk door de glad heid geraakte de schipper bij het opgaan tusscheu den wal en het schip te water. In weerwil van direkte hu'p bleek na onderzoek, dat de levensgeesten waren gewe ken. De overledene, 64 jaar oud, laat een weduwe en talrijk gezin achtrr. (L. Ct.) RAADSSTIKKEN. Gedrukt stuk 50. Onbewooubaarverklaring perceel Minnebroeders- steeg No. 14. B en W. berichten den Raad dat gebleken is, dat 't perceel aan de Minnebroederssteeg no. 14 on geschikt is ter bewoning en niet door verbeteringen in bewoonbaren staat kan worden gebracht onder overlegging van 't advies der Ge zondheidscommissie stellen B. en W. voor 't perceel onbewoonbaar te verklaren. Gedrukt stuk 64. Voordracht benoeming 2en inw. assistent St. Elisabeth of Gr Gasthuis. De Regenten van 't St. Eliza beths of Groote Gasthuis (le voorz. W. Thöne, Secretaris P. Tjeenk Villink) doen den Raad, ter voor iening in de benoeming van eei 2en inwonenden assistent aan he: iesticht, de volgende voordracht Th. eijeiman, med. docts. en arts te A'dam. De Postaarmonie Gisteravond gat de muziekvereeniging „DePosthar- monie" in de groote zaal van 't Brongeboaw een feesteoncert ond- r leiding van baren directeur, den heer Joh. M. Schouten Jr. Gouden bruiloft. Heden berdenken de echtelieden M. van Vreeden en A. G. Teeuw den dag, waarop zij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden. Schouwburg Jansweg. Gisteravond gaf 't Ensemble artistique onder lei ding en medewerking der Heeren Solser en Hesse een specialiteiten voorstelling in den Schouwburg- •Jansweg. Onder meer werd opge voerd 't Nichtje van buiten, blijspel in een bedrijf door Mevr. E. Poons— v. BieneWie is van Bemmelen, operette in één bedrijf naar 't Fransch. Ned. Mij. tot het verrichten van Mijn- bouwkundige Werken. De heeren Dunlop Van Essen alhier berichten, dat zij, daartoe ge machtigd, een beperkt aantal aandee- len in bovengenoemde maatschappij (recht gevende op het dividend over het boekjaar 1907) in certificaten A groot f 1000 nominaal, uitgegevt-n door de „Vereeniging Gemeenschappelijk bezit van aandeelen in de Nederland- -che Maatschappij tot het verrichten van Mijnhouwkundige Werken", te beginnen op 5 Februari a. s. tot dage lijks vast te stellen koers, aanvan gende met 125%, door verkoop alhier ter markt zullen brengen, door bemid deling van den heer Joh. Kleeblad Jr. De levering der certificaten zal plaats hebben op 16 Februari e.fc. In de toelichting van het prospectus wordt o.a. gezegd: Hoewel de Koninklijke Bewilliging reeds in Juni 1902 verleend was, be gon de Maatschappij, door verschil lende omstandigheden, hare werk zaamheden van eenigen omvang eerst in d n loop van het jaar 1904, met een uitgegeven aandelenkapitaal van "150,000. De financieels resultaten waren van ien aard, dat de winst- en verlies rekening per 31 December 1904 een voordeelig saldo van ongeveer f28,000 aantoonde, welk bidrag echter ter versterking der positie van de jonge Maatschappij geheel voor afschrijvin gen bestemd werd. Over 1905 werd, na ruime afschrij vingen, een dividend van 15 pCt. uit gekeerd, terwijl nog f60,000 op eene extra-reserve geboekt kon worden. Het steeds toenemende aantal op drachten voor boringen etc. maakte het wenschelijk in den aanvang van 1906 het uitgegeven kapitaal van 1150.00U op t 800,000 te brengen, zoo dat de Maatschappij op 1 Mei 1906 den dag voor storting door de in schrijvers op de tweede serie aandee- ltn de beschikking had over 1300,000 bedrijfskapitaal. Deze uitbreiding werd mede ver- eischt in verband met de oprichting «aanvang 1906 van de „Aküengeseli- sctialt tur bergbauliche Arbeiteu" te Aken, met een kapitaai van Mark 1U0,UÓ0, welke aaudeelen alle in het bezit zijn van de Maatschappij. Over het eerste halfjaar van 1 Ja nuari tot 30 Juni 1906, werd door de Aktiengeselisciiaft für bergbauliche Arbeiten een dividend van 20 pCt uitgekeerd). Ook de resultaten van het jaar 1906 zijn alleszins gunstig te noemen en wordt, na zeer ruime afschrijvingen, op het kapitaal van f300,000 weder om een dividend van 15 pCt. op de aaudeelen uitgekeerd, en op eik winst bewijs f75, terwijl een winstsaldo van 110,961 op nieuwe rekening wordt ge bracht. Buitendien is een ruime reserve- winst gemaakt met de 9 boorinstalla ties, welke bij de Akener maatschappij gedurende de tvveene helft van hei jaar 1906 in Duitschland werkzaam waren. Daar het boekjaar der Akener maatschappij van 1 Juli tot 30 Juin loopt, komt deze winst het boekjaai 1907 der maatschappij ten goede. Voor de werkzaamheden in Holland was van groote beteekenis de kolen- vondst, die in Helenaveen werd ge daan. Deze boring, welke voor rekening der Rijksopsporiiig van Delfstoffen werd uitgevoerd, toonde op ruim 90b meter diepte het steenkolenterrein aan De boring werd tot op eene dieptt van ruim 1230 M met succes voort gezet, zijnde de grootste diepte, welkt Ooit in ons land bereikt werd. Ten gevolge van deze ontdekking zullen nog veie boringen in Noord- Brabant en Limburg verricht moeten worden. De Maatschappij verrichtte verder do boringen en nam deel in syn dicaten tot het opsporen, van steen kool in Zuid-Limburg, welke alle met gunstige» uitslag bekroond werden en ten gevolge hadden dat drie conces sieaanvragen werden aangemeld. De Maatschappij zal zich tevens gaari belasten met het maken van schacht, n volgens de bevriesraethode en mag worden aangenomen dat op dit gebied de Maatschappij nog een ruim arbeidsveld zal vinden Onk wensebt de Maatschappij hare werkzaamheden uit te breiden door Irei verrichten van horingen naar olie in Roemenië en wel aar. vai die ijk zoo veel mcelijk voor rekening en risico van derden. Een fabriek en herstel- plaats van Imorgereedechappen zal in Blotsci worden gebouwd, waar bereids een groot tei rein door de Maatschappij worden aangenomen 'melde men is aangekocht. In verband met dit alles werd in ■Januari 1907 overgegaan tot uitgifte van de drie volgende seriën van het landeelenkapitaal, en is hiermede he* 'eheele statutaire aandeden kapitaal van f 750.000 geplaatst. De Maatschappij is hierdoor tevens in de gelegenheid gesteld meer dan tot heden, in bijzondere gevallen, voor eigen rekening opsporingen te ver richten, welke blijkens de gróotewin sten door buitenlandsche bonrmaat- schappijen behaald, in het; algemeen zeer gunstige resultaten opleveren. Vo!gens een bij het prospectus ge voegde toelichting betreffende de uit gifte van certificaten van aandeelen der „Vereeniging Gemeenschappelijk Bezit van aandeelen in de Nederland- sche Maatschappij tot het verrichter, van Mijnhouwkundige Werken", alhier zijn alle oorspronkelijke aandeelen tot deze vereeniging toegetreden, en wer den daartegen certificaten der veree niging uitgegeven, en wel voor de aandeelen „Certificaten A" en voorde winstbewijzen „Certificaten B", ten einde te voorkomen dat dè concurren tie voornamelijk in Duitschland dooif de meerderheid der aandeelen to be machtigen of wc! door andere midde len, het daarheen zou kunnen leider dat deze Nëdërlandscbe ónderneriring hare zelfstandigheid zou verliezen en daardoor de steeds toenemende en beter wordende resultaten van het be drijf aan de belanghebbenden zouden ontgaan. Verkeerde Propaganda. Aan den uitgang van verschil lende R. K. Kerken hadden ziel gisteren enkelen, zooder goedkeu ring of medeweten der E. E. Gees lelijkheid, opgesteld, om door strooi biljetten eene zekere Tooneelver eeniging, die uitvoering met bal zou geven, aan te bevelen. Zij wer den echter gestoord in hun bedrijf. Barometerstand <e Haarlem. Heden middag 12 uur: 767. Stand van gisteren. 7.69, Neiging tot Vooruitgang.' Thermometerstand Heden middag 12 uur 33 F. 0.5 C. Laagste v c.. afgel. nacht 80 F. 1 Opgegeven door Joh. M. Schmidt opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. R. K. Tooneelver. „Liefde voor d( Kunst." De R. K. Tooneelvereeniging „Liefde voor de Kunst* zal har te uitvoering geven voor H. H donateurs en kunstlievende leden in den Scliouwburg-Jansweg. Opgevoerd zal wordep|jM^j*eflr spel in 3 bedrijven „Doit'Hjaïcia Moreno." Over dit treurspel vinden we in 't programma de volgende inleiding. President Don Garcia Moren., uit onbemiddelde ouders geboren gaf vroegtijdig blijken van groot, gaven, deed met schitterend succes zijne studiën te Quito en bezocht, um zijne studiën te voltooien, Frank rijk, Duitschland en Engeland. Te ruggekomen in Ecuador, vond hij het land gebukt onder Lei- juk dei dwingelandij van Libefalenen^iij metselaars. Hij richtte een blad oj tegen het Schrikbewind van een toenmaligen President Urhina en werd hierom verbannen. Tot hier toe was hij slechts in naam Katho liek, doch werd bekeerd, en werd een Christen vol geloofsijver en heldenmoed. Na,den va) van den President in 1857 teruggekeerd werd hij benoemd tot rector en Hoog leraar aan de Universiteit le Quite en kort daarna tot Senator gekozen. Xa den val der liberalen in I8f>9; werd het bestruif, gesteld in handen van 3 Consuls, .Waaronder Moreno. Met behulp Van Gen. Fiores onder drukt hij den opstand der Radi calen en was van 186165 presi- lent. In 1869 Wfeër hërkózenj'brengi bij Ecuador tot grooten bloei, bouwde kerken, kloosters, scholen, "icer dan 100 bruggen, enz. en hei land dat eertijds een wildernis was, werd een land van vrede en voor poed. In 1875 voor de 3de maal herkozen zijnde, werden op aan- -token der Vrij"rtrëtëëjÉlafsloge, ver- -ehillende aanslagen op hem be proefd. Op weg naar het Congres gebouw werd hij 'cloor moordenaars vervallen, door een kogel g.Trof fen en door verscheidene dolksteken doodelijk geword. Zijn laatste woor len, die hij sprak, waren deze: Dios no se muere. God sterft üi'eiC Deze uitvoering van „Liefde voor de Kunst" zal met een bal worden besloten. Ziekenfonds. Men verzoekt ons opname van de volgende circulaire: Bij deze zijn wij, ondergeteekenden zoo vrij U mede te deelen dat al hier is opgericht een Ziekenfonds welks leden zich ten doel stellen door het storten van eene weke- lijksche contributie een uitkëèring te waarborgen bij ziekte, welke hun verhindert hunne gewone werkzaamheden te verrichten. Het fonds resid ert te Heemstede en is opgericht 1 Januari 1907. Het fonds strekt, zijne werkzaam heden uit voor Heemstede, Haar lem en Omstreken. Vakbelangen staat hét fonds op ge. n.-rlei wijze voor, doch is een z .iver philantropisché insiëlling. Om tot lid dezer vereeniging te zich aan bij een der bestuursleden onder overlegging, zoo dit verlangd wordt, van een verklaring omtrent den staat zijner gezondheid, afge geven door een geneesheer. Zij die lid wenschen te worden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 50 jaar. De contributie bedraagt 10 ct. per week. Ook zullen worden aan genomen personen van 12 tot 16 jarigen leeftijd tegen een contribu tie van 5 ct. per week, waarvoor 'zij rechthebben op de halve uit keering. De uitkeeringen zullen geschie- naar gelang de kas dit toelaat en zal jaarlijks door de leden zelf worden bepaald. Ook verzoeken wij UEd. beleefd ons fonds te willen steunen, hetzij door eene jaarlijksche donatie, het zij door een s; heukiog in eens. Met de meeste hoogachting: Het Bestuur van het Ziekenfonds „Helpt elkander." HEEMSTEDE. J. Gerritsen le Voorzitter, Binnenweg. A. Teileman, le Secretaris, Voor- weg. J. van Wees, le Penningmeester, Moienwerflaan. HAARLEM. W. Emke 2e Secre taris, Brouwersvaart No. 16. Bloembollencultuur. In Oafê Neuf werd Vrijdagavoud onder voorzitterschap van den heer A. Raven gehouden een vergadering van de afd. Haarlem der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur. Tot afgevaardigden naar de al- remeene vergadering in 1907 wer den benoemd de heeren W. C. van Meeuwenen E. Kersten en tot plaats vervangers de heeren J. Mooij Jr. en Ch. de Graaff. Uit de rekening en verantwoor ling van den penningmeester, den heer G. van Meeuwen bleek, dat de rekening sloot met een batig saldo van f77.19. Het bestuur werd gemachtigd voort te gaan met bet doen hou len Van voordrachten voor de le den der afdeeling en van zuster verenigingen. Als candidaat voor het Hoofdbe- -tuur werd gekozen de heer C. Kieft te Limmen. Wat de tweede vacature betreft, besloot de vergadering, dat het ver kieselijk was geen candidaat te stel len, omdat slechts voorzien werd in een vacature voor 9 maanden, de gekozene dan dadelijk moet aftre ten voor een jaar en de kans loopt laarna niet opnieuw to worden ge kozen. Op grond van deze overwegingen a rok de heer G. J. van Meeuwen te Heemstede, die in de vorige ver gadering candidaat was gesteld, zijn vandidatuur in. Tot leden der commissie van her ziening van het huishoudelijk regle ment werden gekozen de heeren G. I. van Meeuwen, E. Kersten en J. Mooy. Ten slotte werd besloten als voor del op de agenda aan de volgende dgemeene vergadering te verzoe ken een deskundig onderzoek in te stellen naar het zoogenaamde keel >f pestvuiluis, dat voortwoekert in hlèem bollen veld en en den groei der bloembollen tegenhoudt en zelfs vernietigt. Ontslag uit den dienst. Den sergeant Hanibels van het IVe Bataljon 10e Regiment Infanterie, alhier in garni zoen, is op zijn. verzoek ontslag uit Ten militairen dienst verleend. Overgeplaatst. A. Budding, klerk personenstation Hollandsche spoor alhier, is overgeplaatst naar Am sterdam, telegraafkantoor Centraal station. Onze vroegere stadgenoot de heer J. Waardenburg, stations-assi stent voor den buitendienst te Bar- rteveldVoorthuizen, wordt I Maart a.s. overgeplaatst als stations-assis tent naar Rotterdam, station Maas. Eervol ontslag. Den heer J. Schakel, waarnemend boofd der Christelijke school in de Anthonie- straat alhier, is op verzoek eervol pntslag verleend tegen 1 April, we gens benoeming tot hoofd der Chris telijke school te Leksmond. Aanbesteding. Door den archi tect J. A. Traanberg is bij onder- handsche aanbesteding het verbou wen van het winkelhuis aan de Groote Houtstraat no. 143 opge dragen aan Th. J. Verzijlberg, aan nemer, alhier. Onderwijzersbenoeming. Tot onder wijzer aan de Chr. school in de Anthoniestraat alhier, is, naar wij vernemen, benoemd de heer G. J. Eggiuk, thans onderwijzer te Warns-* veld. Melpomene en Thalia. Naar men meldt, zal het genootschap „Melpo mene en Thalia „Zondag 10 Febr. weder een uitvoering geven in de tooneelzaal van „De Kroon", ge volgd door een groot bal-masqué. Directeur Teyler's museum Naar men verneemt, is de heer John P. Hulk, secretaris van het genoot schap „Artiet Amicitiae". te Am sterdam, benoemd tot directeur van Teylers Museum alhier, in de plaats van den heer Scholten. Voorzorg. Bij garn^oensorder is gelast, dat. de militairen alhier in garnizoen niet met de sabel zullen mogen uitgaan.... van wege de- gladheid. Postzegels. De heer O. L. P. Sar- let alhier, is benoemd tot lid van het hoofdcomiié voor den Tweeden Nederlandschen Pliilateüstendag, dit jaar in s-Gravenbage te hou den. Brandweer. B. en W. hebben aan den heer J. H. Daudey Jr., eervol ontslag verleend als sergeant bij het korps brandblusschers en zulks onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Jacob Kwast. Deze zoo gunstig bekende zangvereeniging uit Wog- num komt weder alhier een con ceit geven in de Vereeniging op 7 Febr. a.s. Laurens Jansz. Coster. Tot direc teur van de muziekvereeniging Laurens Jansz. Coster", is be noemd de heer K. Kerkhof. Tevens is aan den heer Nel, den vroege- ren directeur, het eerelidmaatschap aangeboden, wat door deze is aan vaard. Volksweerbaarheid. Op de gehou den vergadering van de schietver- eeniging der afdeelirg Haarlem van Volksweerbaarheid is als bestuurs lid herkozen de lieer A.H.Schenk en zijn gekozen in vacatures ont staan door het bedanken van eenige bestuursleden de heeren De Jong, Van Zalen, A. Traanberg en Schoo. ATermits ook de oefeningen der scherm vereeniging, cle nieuwe onderafdeeling der afd. Haarlem van Volksweerbaarheid, op Vrijdag avond plaats hebben werd beslo ten, dat de schietoefeningen in den vervolge des Donderdags zullen gehouden worden. Patronaat „St. Joseph." Gisteren vierde het Patronaat „St. Joseph" feest. Tot nu bleef het voor velen verborgen in de Catechismus-kamers der St.-Joseph- kerk op het i onkere Begijnhof, waar ge meerdere avonden in de week de ambachtsjongens dezer parochie kunt zien samenkomen daar worden zij door godsdienstig en sociologisch onderricht gevormd tot echt degelijke mannen in de Christelijke maatsch pp ij Maar toch meende het Bestuur, dat een gezellig avondje het zoo nuttig werkend Patronaat meer bekend zou maken. De zaal van den R K. Volksbond in de Smedenstraat was gevuld met belangstellende ouders en betrekkingenook de Eerw. Kapelaans der parochie gaven Toor hun aanwezigheid blijk van belangstelling. Na een hartelijk woord van den ijverigen Directeur, den WelEerw. Geer W. C. Zuidgeest, waarin hij in 't kort het doel. en de middelen van een Patronaat aanwees, |kwa- uien de jongens van het Patronaat mn 't woord. Alleraardigst waren hunne voor drachten een der jongens, een echte guit, betreurde in een geestige aan spraak de afwezigheid van den HoogEerw. Heer Mgr. B. Dankel- tr.an, die wegens de guurheid van liet winterweer de bijeenkomst niet lorst bijwonen. De bekende karak terkomieken van Leeuwen en Drie sen deden al de aanwezigen meer malen hartelijk lachen door hun potsierlijke voordrachten. Vooral werd luide toegejuicht "en prachtig gestelde apotheose, waarbij alle jongens, gekleed in hun werkmanspakje, mot de attri buten van hun ambacht bij zich, in zwierige orde gerangschikt waren. Wel weigerde jammerlijk een oogen- blik het scherm, juist toen het bengaalsch vuur werd ontstoken, toch kwam liet grootsclie tafereel van die frissche en jolige ambachts jongens bij de tweede bengaalsche verlichting goed tot zijn recht. Den geileden avond hadden de heeren, die kapelaan Zuidgeest in het Patronaat bijstaan, n. 1. de Heeren U. Bakker, H. J. van Em merik en A. T. Schaars respectie velijk als vice-president, penning meester en secretaris, druk werk en het was aardig om te zien, hoe zij allen er slag van hebben echt prettig met jongens om te gaan. Wij hopen, dat liet Patronaat „St. Joseph", dat thans reeds meer dan 40 jongens telt, nog meer in werkkracht en bloei moge toene men. Van andere geachte zijde meldt men ons Het was gisteren feest in de Lt. Joseph's parochie. Het patronaat St. Joseph sinds 3 jaren in die parochie opgericht, vierde zijn jaar feest. 's Morgens, na de H. Mis van half negen, naderden met de be stuursleden, de H. H. U. Bakker. H. v. Emmerik en Ambr. Schaars, de leden van het patronaat tot de h. Tafel en on vingen uit de hand van hun Directeur, den welEerw. heer W. C. Zuidgeest, de spijze, die hen in hun jeugd moet sterken in den strijd, dim zij nu reeds te strijden hebben, c-n hen stalen voor dieD, welke hun later wacht. Het deed den geloovigen goed te zien, met welke godsvrucht de jongens die h. handeling verrichtten. Na de dankzegging in de kapel v. h. miraculeuse Mariabeeld wacht te hun in een der zalen van het gebouw „St. Bavo", een heerlijk ontbijt. Het ging daar gezellig aan toe. De jongens waren echt in de s'emming, Toen allen naar de Hoog mis, om 's avonds weer present te zijn in de groote zaal van den Ned. R.K. Volksbond. De zaal was stampvol en er was niet een jongen te laat, toen om 8 uur precies de WelEerw. Directeur het spreekgestoelte beklom, om aan alle aanwezigen ee_i hartelijk wel kom toe te roepen. Onder de aanwezigen waren ook de Weleeiw. H. H. T. v. Kersber gen en J. J. Bi uning, kapelaans der St. Joseph parochie, die onder hand geklap en hoera's binnenge komen, al spoedig midden onder de jongens zaten. Toch was er een wolkje aan den gelukshemel, en dat wolkje bleef den geheelen avond hangen, gelijk bleek uit verschillende woor den van de jongens. „Jammer, dat de Deken er niet is". Zijn hoog Eerw. kon, helaas, wegensdeguurte van het jaargetijde en een lichte ongesteldheid, niet aanwezig zijn, De Weleerw. Directeur zou zich houden aan het programma, waar op als no. 1 stond een openings woord, niet een predikatie of rede. Het zette het doel uiteen van het patronaat. Het patronaat is niet een socië teit voor jongens, waar zij zijn alleen om pret te maken en gezel lig bijeen te zijn; het doel is veel verhevener; bescherming der jeugd tegen vijanden en gevaren, opvoe ding tot R.K. mannen, die later bjj het aanschouwen van den grooten strijd tusschen geleof en ongeloof niet met de handen in de zak buiten schot zullen staan en zeggen „och wat is dat erg", maar zich zullen vertoonen in het heetst van den strijd, ge jvapend met geloof, met deugd, met vakkennis, het kruis op het voorhoofd en het eelt in d# handen. Het patronaat is een oefen school, waar zij de wapenen ten strijde leeren kennen en lianteeren, zich trainen en oefenen. Daarom is het patronaat godstdienstonderricht- les in de sociologie, het aankweeken van godsvrucht, spaarzaamheid, het bevorderen van vakkennis, teeke nen enz. Hij verzocht de medewerking van de ouders! Velen van hen, zeide spreker, konden hun kinderen niet goud of zilver of adellijke titels nalaten, maar wat zij hun kinderen konden nalaten, dat was de dank bare herinnering „wat heb ik een brave, arbeidzame vader gehad, wat een teedere en zorgvolle moeder, wat hebben zij mij een goede op voeding gegeven. Dat is meer dan goud of zilver. Daarna verschillende voordrach ten der jongens van het patronaat en twee „komiekelingen," onze bekende oud-stadgenoot enDriessen uit Leiden. Je hadt ze moeten zien de jongens, als het tooneelscherm omhoog ging en er weer een of andere dolligheid zou verkocht worden. De halsen uitgerekt, om maar niets te missen van hetgeen zou worden gezongen of verteld; en dan schudden van het lachen, uitgillen van de prei, als zij hoorden hoe twee heeren op de wandelpier „een razende lol hadden gehad," of als zij den visscher hoorden kla gen „dat hij geen beet kreeg, en men had aangeraden met kunst- wurmen te visschen, en als zij hem een pan zagen visschen, waarmeê hij een collecte zou gaan houden voor een vaan, toen grepen zij in hun poriemonnaie en lieten zich niet onbetuigd. Eindelijk om kwart voor elven de apotheose. Toen het scherm,dat eerst jammer lijk weigerde, opging, stonden de jongens, allen in hun werkpakje op het tooneel, luchtig en losjes, de eene hoog, de andere laag, de eene links, de andere rechts, iedere jongen bezig met zijn arbeid, een loodgieter knielend naar een lek luisterend, een andere soldeerend, een wagenmaker met zijn wiel, stoffeerders met een stoeltypogra- ven en schilders met een schild waarop stond „het patronaat St. Joseph", klerken voor hun lessenaars 6 smeden rondom een aanbeeld, sigarenmakers met sigaretten, met selaars met bun kalkbakken en schoenmakers met hun hamer en leest. En dat alles beschenen door licht van Bengaalsch vuur. Het was aardig, het was mooi. Een der jongens kon dan ook niet nalaten om Directeur en het bestuur te danken voor moeite en zorgen, en allen een tot weerziens toe te roepen. Moge het patronaat „St. Joseph" bloeien. Was dit 't laatste woord op 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2