Dinsdag 5 Febr. 1907. No. 6515. 31s" Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Werkloosheid. güjx£NLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1 .Go 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 23 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAIJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Hontmartre. Wie werken kan en werken wil, vindt altoos te arbeiden. Ook dat is eene machtspreuk, waarmee de gemakzucht zich al te gaarne af maakt van „lastige vragers," die om hulp kloppen aan hare deur. De werkloosheid is geen kwaad uitsluitend van onzen tijd; reeds eeuwen en eeuwen terug had de menschheid er mede te worstelen, hoewel minder geweldig dan nu. In onze dagen verneemt men ai te dikwerf van crisissen in een of ander bedrijf, crisissen, waarbij het geluk en de welvaart van duizenden gezinnen betrokken zijn en waar door duizenden met den ondergang worden bedreigd. Wat men in schier alle landen waarneemt, zag en ziet men ook in Nederland gebeureneene alge- meene verhuizing van het platte land naar de steden. Vooral de groote steden schijnen een gewei dige aantrekkingskracht te oefenen op de veldbewoners en lokken dui zenden en duizenden binnen hare muren. In Engeland schat men die ver huizingen van liet platteland naar de steden zoo ongeveer op 60 a 70.000 personen 's jaars. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag trokken vooral van 1876 tot 1882 en van 1886 tot 1891 eene groote menigte van elders tot zich. „De loonen in stad zijn veel hooger," redeneeren de meestenen zij profiteerden mede van de bouw woede in genoemde en andere steden. Op de bouwwoede volgde op menige plaats een plotselinge stil stand in de werkzaamheden. Waar eerst handen te kort kwamen en soms zeer hooge loonen werden uitbetaald, liepen ras honderden en honderden werkloos en daalde de loonstandaard naar verhouding. Men weet, hoe in den tegenwoor dige tijd gebouwd wordt.' Ja, licht en dicht! zegt de lezer misschien, en in vele gevallen zegt hij 't naar waarheid. Doch wij bedoelen, dat het bouwen doorgaans mogelijk wordt door hy potheek. Wanneer het geld duur is en dus moeilijk of niet te krijgen, dan kan er in zekeren zin niet ge bouwd worden, en er moet nood zakelijk ontstaan een crisis in de bouwvakken gelijk we nu doorleven in sommige onzer groote steden. Voor duizenden arbeiders, die gaarne werken willen, is er geen werk. Volgens vertrouwbare statis tieken liepen voor enkele weken te Den Haag 1300 werklieden leeg en misten dienvolgens in en om de 8000 menschen het noodige levens onderhoud. Wat in liet bouwvak mogelijk bleek, is bij andere vakken geen onmogelijkheid. Daarom is werkloosheid een der grootste gevaren, die onze maat schappij bedreigen. Willen werken en niet kunnen is er grooter ellende denkbaar?En die ellende bezoekt reeds duizenden en kan ieder oogenblik den drem pel van duizenden andere werk manswoningen overschrijden. Kort geleden vervoegde zien bij ons, schrijft de heer Rudolph in de „Rotterdammer", een man dien we als een eerlijk en trouw werkman kenden. Maanden laug had hij reeds ledig rond geloopen. Einde lijk ging hij maar als stoker op een boot voor drie maanden naar Indië. Maar dan moest hij ook plotseling weg. Hij had niet ^ens den tijd zijn vrouw te groeten. Hij was pas voor den tweeden maal ge huwd, en moest de tweede moeder met zijn kinderen achterlaten Bij zulke gevallen die helaas niet tot de uitzonderingen behooren denkt men aan het pijnlijk ware Woord des heeren Quack„Niets is hartaangrijpender dan de werk loosheid onzer dagen." Maar het middel tegen de kwaal, die de groote kwaal is van onzen tijd? De sociologen zoeken er nog al toos naar en wij vreezen, dat de meesten hunner mismoedig her halen „Daar is geen middel!" L. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de H. Vader aan allen, die Hem de laatste dagen naderden den indruk gaf, dat hij goede hoop heel't op de regeling der Kerkelijke zaken in Frankrijk. Dien indruk droegen ook de Kardi nalen mee, die op Lichtmis bij gele genheid van de gebruikelijke wijding der kaarsen na afloop dier plechtigheid zich met den H. Vader onderhielden. Aan een der bezoekers verklaarde Pius X, dat naar zijne meeiiing de storm van korten duur was en de kalmte niet lang uitblijven zou vooi de Fransche Kerk. Een der oudste leden van het H. College, kardinaal Nocella. is ernstig ziek. Sinds geruimen tijd leed hij aan verlamming; de 81-jarige wordt lang zamerhand geheel de prooi dezer kwaal, die thans zijn leven in gevaar brengt. Het Paus-Jubile. De jubelfeesten van Z. H. Pius X zullen in September 1908 plaatsheb beu. Een eere-comité is reeds gevormd; eere-voorzitter is kardinaal Ureglia di Santo Mefano, deken van bet H. Col lege. Deden van liet comité zijn o.a. Déon Harmei, de bekende Fransche katholieke socioloog en de burgemees ter van Weenen, dr. Lueger. De Paus heeft aanbevolen, vóór al les aan deze feesten een godsdienstig en liefdadig karakter te geven. In beginsel is besloten, een inschrij ving te houden over de geheeie we reld, welker opbrengst den Paus zal worden aangeboden op zijn feest. FRANKRIJK. Treurig of belachelijk? Of beide? Het schisma te Parijs, met meneer Villatte aan 't hoofd, schijnt en- zelfden weg te gaan als de vereeni- gingon op den eeredienst, die de heer des Houx in het leven wilde roepen. Om zich daarvan te overtuigen, beeft men enkel het volgend verslag te lezen. De eerste schismatieke mis zou dan Zondagmorgen in cte voormalige kapel der Barnabieten in de rue Legendre worden opgedragen,en wel doorutwee geëxcommuniceerden,Vil latte en Roussiu. Sommige Katholieken te Parijs hielden zich het hart vast en vroe gen zich af: Wat zal daaruit groei en Zij hebben eene soort van vastenavond-vertooniug bijgewoond, waarover een ieder geschaterd zou hebben, indien het heiiigschennende der plechtigheid het zotte der ver tooning minder treurig gemaakt hadde. En ,ae voorstelling kon slechts beëindigd worden met behulp der politie. Het kerkje was propvol, toen Vil latte in groot ornaat met staf en mijter verscneen, links en rechts zegenend. Vrouwen waren nagenoeg niet aanwezig,^uitsluitend mannen. „Gordijn, gordijn!" hadden de ongeduldigen al geroepen voor Y il- latte verscheen, 't Duurde hun te lang eer het gordijn opging, eerde vertooning een aanvang nam. Onder de heiiigschennende mis nam de heer Roussin bet woord en hield een toespraak vol zalving en hoogdravende platheid, gelijk er soms op groote bijeenkomsten ge houden worden door menscheu zon der het minste redenaarstalent, zon der gevoel of smaak. Telkens werd hij onderbroken door genies, hoesten, uitroepen, zoodat hij er ten laatste boos om werd en de politie ter hulp riep. Ook Villatte nam bet woord en wel aan de trappen Yau het altaar. Hij sprak van de apostelen en het Christendom der eerste tijden. Maar, een modern wijnhandelaar kwam al dat beroep op de apostelen en de eerste tijden van het Christendom in nog grooter gevaar brengen dan Villatte's weinig apostolische per soonlijkheid. Wal was 't geval ie wijnkooper, een- meneer Bastianelli, heeft een vordering van 621 francs op Villatte voor geleverden wijn. Gedronken is die wijn misschien wel, maar betaald niet, en het laatste is voor Bastianelli van belang. De heer Roussiu was tijdens de „plechtigheid" met het zakje rond gegaan te Parijs kent men onze ratelkasten niet en evenmin heeren collectanten een der geestelijken, voorafgegaan door den kerkeknecht, collecteert en na afloop daarvan meende Bastianelli het oogenblik gekomen, om zijn geld op te vor deren. Een Commissaris van politie had le grootste moeite, om den wijn kooper aan het verstand te brengen, lat hij een anderen dag, een ander uur te kiezen had voor het aan bieden van rekeningen. Onder de aanwezige „vrienden", een twintigtal, die de klak vormden bij deze treurige verlooning en nu eens klapten, dan weer bravoi ie pen, merkte men ook op Henri des Houx, den man van de „ridicultu- elles". Voor Villatte voorspelt dit weinig goeds, want de doodgraver der schismatiekecuhuelles zou ook deze schismatieke onderneming wel eens onder den grond kunnen stoppen. En daarop is alle kans. Of Z. Pi. ook goed gezien heeft, toen bij de scheidingswet veroor deelde. Zonder die veroordeel ing zouden er, wie weet, hoeveel ker- inisvertopningen onze kerken ont eerd hebben, gelijk nu bet heilig dom der Barnabieten te Parijs Zon dag ontheiligd is. DU1TSCHLAND. Bij de herstemmingen zijn tot nu toe de socialisten er niet beter afge komen, dan bij de hoofdverkiezingen. •Reeds drie zetels werden door hen verloren. De onzekerheid bij de verschiilende partijen over do aan te nemen hou ding blijft voortduren; in Noord- Duitschlaud steunt het Centrum de burgerlijke partijen t gen het socia lisme, in Zuid-Duitsehland daarente gen, bepaaldelijk in Beieren, helpt het de socialisten. Even onzeker zijn de vrijzinnigen servatieven, dan steunen. Alleen de partijen der Regeering zijn eensgezind in hun politiek. Korte Berichten. De „Echo de Paris" deelt mede; dat Raisoeli zich aan de vervolging van de Sultaustroepen heeft onttrok ken in de vlakte achter de bergen van Fazerdat. Men acht hem daar veilig. Aan een Belgisch Katholiek blad heeft abbé Daens, wiens toestand min der ernstig is, de volgende verklaring gezonden „Als Katli. priester willende gehoor zamen aan mijnen Bisschop, die met het Hoofd van de Kerk dezelfde in zichten heeft, verzoek ik de algemeene vergadering van de Christelijk demo cratische partij, mij niet te herkiezen als voorzitter of eere voorzitter." De Kroonprinses van Zweden ligt sedert eenige dagen te Karlsruhe ziek aan influenza. De voorgenomen reis naar Rome wordt daarom uitgesteld. De Russische Regeering is van plan een binnenlandsche leening van 50 millioen roebels te sluiten teneinde de slachtoffers van den hongersnood te kunnen helpen. ZEm. Kardinaal Noeella is te Rome die nu eens de con- vveer de socialisten gevallen en heeft den schouder ont wricht. Den hoogeli leeftijd van den Prins der Kerk in aanmerking geno men, is de toestand bevredigend. De vorst van Montenegro heeft den minister van justitie opgedragen bij de Skoepsjtina een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot afschaffing van de doodstraf. De kaas op een Doema in den geest der Regeering is voorgoed verkeken. Do groote meerderheid der gekozen kiezers behoort tot de oppositie. Zeven tig procent der boerenkiezers en on geveer 50 pc. der kleine burgerklasse zijn oppositie-lui, terwijl de arbeiders klasse uit 90 pc. van deze partij be staat. De Noorweegsche crisis, die door het conflict tusschen de Regeering en het Socialistische Comité uit de Stor thing, wegens de benoeming van een commis-ie voor de volksverzekering is ontstaan, schijnt weer bijgelegd. De meerderheid stemde ervoor, de leden der commissie door den minis ter van handel te doen benoemen. De Engelsche Regeering ontvangt uit Pieter Maritzburg bevestiging van de berichten, dat er in Swasieland onlusten zijn uitgebroken. DSwasies dooden alle kudden, zooals de Natalsche rebellen verleden jaar ook deden. De toestand eischt ernstige aandacht. De Regeering van Natal is op alle gebeurlijkheden voor bereid. De Amstcrdaajsche Beurs. Men meldt uit Amsterdam Er is nog altijd werking in het Beursgebouw. Strookjes papier die ter controleering over scheu ren in verschiilende kantooi-bin nenmuren waren geplakt en sinds maanden de proef doorstaan hadden waren dezer dagen van een gereten. Men zegt wegens de beweging veroorzaakt door de zware sneeuwbelasting van het dak. De Ruyter-lierdenking. Zooals men weet, zal de plechti ge herdenking van den geboorte dag van De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, worden bijge woond door H.M. de Koningin. Bij de commissie is thans bericht ingekomen, dat ook H. M. de Ko ningin Moeder bij die plechtigheid zal tegenwoordig zijn. Prins Hendrik heeft de uilnoo- diging om op 23 Maart het De Ruyterfeest te Vlissingen bij te wonen, aangenomen. Ned. R. K. Volksbond. Op de buitengewone vergadering van best uurderen der afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond, op Zon dag 24 Februari a. s. te 's Gravenhage te houden, komt o. in. aan de orde dit voorstel der afdeeling Dordrecht Nu de federatieve samenwerking der 5 diocesane bonden verkregen is, kan thans in overweging worden genomen a. het oprichten van informatiebu- reau's waar Katholieke werklieden adressen kunnen bekomen ter ver krijging van kost en inwoning bij vertrouwbare Katholieken; b. het oprichten van een Arbeids beurs c. het oprichten van een Algemeen Arbeidssecretariaat. Vadermoord. Men seint uit Breda, dato 4 Febr. Hedenavond te 7 uur kreeg de koperslager Verstreepen, wonende in de Van Goorstraat, alhier, hevi- gen twist met zijn zoon, waarbij hij door dezen met een mes in de polsslagader werd gestoken. Hij was onmiddellijk dood. De zoon is in arrest gesteld. Het geval verwekte groote ont roering in do buurt. De Neutrale vereeniging en de R.-K. ziekenverpleegsters en verplegers. In het nummer van Oct. 1906 komt op bladz. 513 een schrijven voor over „Gemengde vakorgani saties," met naar m. i. z. geen aan bevelende woorden om dezen weg te volgen, schrijft J. O. iu het Kath. Sociaal Weekbl.: Zelfs bij de bespreking van vak zaken komen de beginselen te pas" lezen we. Nu, zou het dan niet hoogst noodzakelijk wezen om de ziekenverpleging ock te organisee- reti o. m. voor hen, die iu de al gemeene gestichten of iu de parti culiere verpleging werkzaam zijn Naar ik meen is te Haarlem reeds een adres-bureau opgericht voor R. K. ziekenverpleegsters. Zouden er b.v. in de andere groote steden ook daartoe geen stappen kunnen gedaan worden Men gaat nu op in andere bonden. Men heefi zelf nog geen georganiseerde R.K Vereeniging voor verpleegsters en verplegers. Zoo komt het b.v. dat zich reeds enkelen wilden aansluiten bij een hier bestaanden Chr. Bond voor Ziekenverpleging, maar om den grondslag daartoe niet konden toe treden. Hun werd er wel op ge wezen om met der zake kundige personen dit eens te bespreken, maar tot nog toe hoorde ik van oprichting eener dergelijke ver eeniging niets. En nu was mijn oog geslagen op het K. S. YV. dat misschien deze zaak eens krachtig kan aanpakken, opdat ze in neu trale kringen „niet pronken met eens andermans veeren." Een ieder moet zich op eigen terrein organi- seeren, geen vermenging, want men moet indien m^n daartoe toch overgaat, veel van eigen beginsel laten varen, om de zg. neutrale lieden in huu denken en doen vrijen teugel te geven en niet in bun handelingen te beperken. Ik hoop dat deze regelen mogen bijdragen tot verwezenlijking van het plan. Dan zal dit ook meewer ken tot zuiverder verhoudingen. Schoolsparen. De Minister van Binnenlandsche Zaken stelt een onderzoek in naar de gelegenheid tot sparen op school en naar het oordeel van de hoofden van scholen. De arrondissements-schoolopzie- ners verleenen daartoe hunne mede werking. Jhr.de Savornin Lo'iman. De Heer Jhr. Mr. A. F. de Sa vornin Lohman, veruomen hebben de. dat eenige zijner vrienden voor nemens zijn hem op ziju zeventig sten verjaardag eenig openlijk blijk te geven van hunne vriendschap en sympathie, verzoekt mede te deelen, dat, ofschoon hij dit voornemen op zeer hoogen prijs stelt en in andere omstandigheden zulk een blijk zeer gaarne zou hebben aanvaard, 't hem het aangenaamst zou zijn, indien die dag voor hem een dag van droeve herinnering onopgemerkt voorbijging. Loonsverhooging. Men meldt uit Apeldoorn aan de N. R. Ct.": Ingevolge een lastgeving van H. M. de Koningin zijn de loonen van de werklieden op het Kon. Domein belangrijk verhoogd; deze zullen voortaan minstens f 1.25 per dag bedragen, terwijl verzuim wegens feestdagen, enz niet gerekend wordt. Grondwetsherziening. Verschenen is het Verslag der wel bekende Staatscommissie, ingesteld tot het onderzoek der vraag, welke andere wijzigingen dan die van de ar tikelen 80,127 en 143 nog in de grond wet moeten worden gebracht. Het rapport is gedagteekend 20 De cember 1906 en geteekend De Staats commissie voor Grondwetsherziening, YV'. H. de Beaufort, voorzitter; E. Fokker; \V. H. de Savornin Lohman J. de Louter; J. Oppenheim;Ruys de BeerenbrouckJ. J. Willinge; H. J. YVilliage; H. J. de Romijn, secretaris. Wegens gebrek aan plaatsruimte moeten wij zeils een uittreksel van het rapport voor heden ter zijde leggen. In een artikel komen we morgen op het verslag terug. uoneraal Bergansius wiens toestand na zijn zware 'ziekte van eenige maanden geleden aanmer kelijk verbeterd was, voelde zich gis teravond weer minder wel, maar gis terochtend kon weder eenige beter schap worden geconstateerd. Overladen burgemeesters. Over het vraagstuk van de over lading der burgemeesters, aan wie telkens door nieuwe wetten ver plichtingen worden opgelegd, schrijft „de Standaard", naar aanleiding van het medegedeelde in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer Terecht antwoordt de Minister, dat dit niet zoozeer aan de Gemeen tewat ligt, als] wel aan de Rijks wetten, die hun deze nieuwe 'asten opleggen. Maar niet begrijpen we, hoe de Minister bij de komende herziening vau de Gemeentewet dit euvel on dervangen wil. Het feit ligt er toe, dat telkens nieuwe wetten den arm van den Staat noodig maken, om heel het land door de wet uit te voeren, en de uitvoering door anderen te con troleeren. Zoolang nu aan den Staat hier voor niets andersten dienste staan dun commissarissen, burgemeesters en inspecteurs, valt. niet wel in te zien, hoe men de burgemeesters zal kunnen ontlasten. In andere landen heeft dé Lands- overkeid speciale organen, die in districten, door tien of meer ge meenten gevormd, zich met de uit voering der wetten belasten, b.v. onder een naam van Bezirkshaupt- mann. Voert men zulk een instelling ook ten onzent in, dan kan naar het bureel van deze ambtenaren verhui zen, wat nu de Burgemeesters drukt. Maar zoolang men geen ander orgaan schept, blijft de Burgemees ter de aangewezen man. Y'oorts ver- ge te men niet, dat het scheppen van zulk een nieuw orgaau geld zal kosten. Een honderdtal soortge lijke ambtenaren, met bureau per soneel en bureaukosten, liep allicht op een klein millioen. Mishandeling van een veldwachter. Zaterdagavond omstreeks half tien bevonden zich in de herberg van J. v. d. Broek te ougere bij Eind hoven eenige personen, van wie een 'n konijn bij zich had. Do veldwachter, W. Martens, meende dat het een haas was en wilde het dier in beslag nemen. Er ont stond toen twist, waarbij een viertal p rsonen zith ten slotte met het mes in de vuist op den veldwachter wierpen. Uit noodweer loste deze eenige schoten uit zijn revolver, zonder iemand te treffen. Hierna trok de veldwachter zich terug, doch werd gevolgd en opnieuw aan gevallen door de belhamels. Hij vuurde, weder op zijn belagers, met het gevolg, dat Th. Guiten aan het oor werd gewond. De veldwachter is zeer ernstig gewond. Hij heeft tal van steken in den rug, terwijl hij links en rechts over ziju voorhoofd is gesne den. Fe vier vermoedelijke daders, genaamd Th. Guit en Smits, A. Berkers en A. Jacobs, zijn gisteren aangehouden. JMND fiQITE Mft KON HQITftTE. 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1