Denkt om Uw Kiesrecht! STADSNIEUWS. De HaarSemsohe geidleening wordt beraemd. Amsterdamsch Nruws, Handels- en kantoorbedienden. De heeren G. 1 Niermeijer, J. Th. Kummer en Edo Fimmen, vormende het dagelijksch bestuui van den Algemeenen Nederland schen Bond van Handels- en Kan- tooi bedienden, te Amsterdam, hel- ben, naar aanleiding van hi t dooi B en W. aan den Baad ter goed keuring voorgelegde huishoudelijk reglement van het fonds ter bevor dernr van de verzekering tegm de geldelijke gevolgen van werk- Ioï heid, een adres, luidende be zwaren tegen dat reglement, aan den gemeenteraad gezonden. Naar men verneemt heeft een knecht van het bestelhuis voor den Nedi rlandschen Boekhandel het geluk g^had een tiende van de 1 onderdduizend te trekken. Miadeastandstentoonstelling. Zooals men weet, werd een com missie voor de tentoonstelling gein Sta!lot r I, die met de uitvoering der pla it.en is belast. Deze commissie koos uit haar midden een dagelijksch b< uur, bestaande uit de heeren J T Verster, voorzitter. Fred. C. Stahle, secretaris, Mr. Frikkers, adviseur, Paul C Kaiser, penningmeester. Dit dagelijksch bestuur nu werd b"last met het ontwerp van een werk program. Wat aangaat den omvang der ten toonstelling, was het voornemen in de eerste plaats een afd. te vormen, waar d'-r groot-industrie de gelegenheid ge geven wordt door haar vervaardigd machines en werktuigen van het klein bedrijf en voor den kleinhandel tpn toon te stellen. Als voornaamste en grootste uitdeeling zal evenwel de klein-industrie voor den dag komen. Alle bedrijven van de klein-industrie zullen afzonderlijk ter bezichtiging gesteld worden. Men zal werkplaatsen inrichten, waar men de verschillende bedrijven vol gens de meest moderne gegevens in werking zal kunnen zien, waar de nieuwste machines en gereedschap pen zullen worden gebruikt en daarna zd men kunnen zien, op welk een primitieve wijze vroeger gearbeid werd. Alles wat voorts betrekking heeft op het handeldrijven van den mid denstand zal worden ten toon gesteld. Er zullen verder wedstrijden gehou den worden in h t vervaardigen van artikelen. Galage-wed-trijden, vakwed strijd cursussen, patrooasleergangen, enz. enz. Het denkheeld wordt voorts over wogen een middenstandsmuseum te stichten. Dit plan zou dan worden gtcombii eerd met het tentoonstelling - plan. Bovendien bestaat het voorne men voor dit museum een eigen ge bouw in te richten, waarin dan een permanente tentoonstelling zal worden gehouden. Het bestuur van een der bij den Nederlandschen Bond van Vakrer- eeiiigingen aangesloten vak-organisa tie heeft aan het bestuur van het Ten- toonstelliniiscommité een schrijven ge richt, waarin medegedeeld wordt dat ook deze coöperatie het voornemen heeft in het jaar 1908 een tentoon stelling te organiseeren. Genoemd be stuur stelde nu voor deze tegelijker tijd te houden met de Middenstand- tei toonstelling. De moeilijkste quaestie is die der terreinen. B. en W. hadden gaarne gezien, dat de commissie'haaroog op de terreinen aan den overkant van het IJ had la ten vallen, maar de commissie wilde daar niet aan. Van gemeentewege is gewezen op het terrein achter de Johannes Ver- hu's'straat Daaraan wilde het comité ook niet. Thans zal onderhandeld wor den over het terrein van de Waskaar senfabriek. Ellende in de Hoofdstad. Jan Feith geeft in „de aarde en haar volken" eene 1 e-chrijving van zijne bevindingen op ten tocht, ondernemers voor de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Wij ontleenen het volgende er aan Bij 'n schoenlappertje, die werkte en ook wóónde in een pothuisje dat om z'n grapp ghcid en knusheid 'n verrukking ven oud-Amsterdam leegt te blijven was hei werk plaat je met het potkacheltje, waar op 'n prul telend pannetje pek stin kend te borrelen stond, afgeschut met 'n seho je, dat. van den vloer tot het buklage zolder'je reikte aarachter was 'n aparte slaap plaats, 'oor hem zelf geknutseld Dat was 'n heel klein, heel laag. heel smal klein kamertje voor z'i jont en. Door l et lage raamje zag j« elkens de voeten van menschen, di op straat voorbij gingen. In kamertje pasie niets dan het bed. En daarop lag het stervend ge raamte van 'n jongen van mis schien achttien jaar. In 'n andere straat zochten we naar 'n volgend adres. In de nauwe steeg hing de grijze schemer van December-mistbet leek er zoo nauw, omdat aan weers kanten hoog de huizen muurden, zoodat het was alsof die vochtwolk daar voor goed tu-schen de huis- wanden beklen d ble f. Aan de eene zijde bouwdin z n in één lang gelid de donkere rompen van som bere. raamloo'p pakhuizen, alle gelijk aan elkaar; d« meeste waren opslagplaatsen van beenen en lom- >en. 'n Zure wrange stank drong lit de donkere pakhuisdeuren de malle straat in. En aan den over kant, vlak er op, woonden de vele rez'innen in die slechte huizen, waar weer verdieping op verdieping als estampt op elkaar drukten. Of» het hovenportaal blafte 'n hoest ons al tegen; daar moesten we dan zijn. 'n Groote donkere Jodenvrouw, met stekend-z.warte koortsoogen, leunde over de tafel en hoestte haar aanval uit, eer ze ons hijgend te woord kon staan. Tn de kamerschemer, het vale licht uit de straatspleet druilde traag naar binnen, rommelden wat kin deren rond, kropen in hun slobber- kleertjes over den grond bang naar moed rs rokken. Toen begon ook een van die vuile ukkies met 'n harden woesten klank te hoesten, lot het van benauwdheid begon te huilen. We vroegen naar den zieke en uit het donker van een dompige hedsteê riep heesch 'n manneslern; maar telkens onder het gesprek verbood hij zwak naar twee kinde ren, die, achter in het zwarte hol, aan z'n voeteind om wat vuile lap- proppen, waarmee ze speelden, lagen te kibbelen. Er was 'n snoepwinkeltje, en een water en vuur nering werd er tege lijk gehouden broeiend heet sloeg uit de groote steenen kachel, die het halve winkehje vulde, de hitte uit.; de waterdamp hing er zwaar, zoodat het er stikhenauwd adem halen was. e gekleurde snoepdin- gen lagen op g- barsten schoteltjes op 'n vies toonbankje en uit open stopflesschen piekten bonte peper- muntpijpen. In het achterhokje, waar het gezin huisde, rook het naar slecht suikergoed'n nevel van blauwe turfrook en grijze wa terdamp hing over al dieschemer- dingen. Maar er walgde ook 'n vreeselijke stank van rottend hout en scherpe zure gassen. Toen was er de dompe klacht van de bewoonster over een riool, dat daar onder den vloer scheen te liggen, dat zeker ergens verstopt moest zijn, omdat soms van de bovenburen het onnoembaarste vuil langs den muur van haar kamer kwam gedropen. Het waren, overal waar wij kwa men, broedplaatsen van jammer en De menschen in hun armoe-el- lende hokten hij elkaar, leefden er overdag, aten er hun armelijk hapje eten, sliepen er 's nachts in een kwalijken stank van slechttrekken- de kookkachel, van waschwasem, van eetlucht, van natte kleeren, van onvoldoende gootsteen, van ge brekkig privaat. In al die hoeken en gaten, waar 't altijd donker bleef, waar nooit de frissehe lucht even langs streek, waar nooit 't fletse licht van buiten doordrong, m de vergoorde gordijn flarden voor de troebele vensters, in de barsten van den spalkenden vloer, achter de scheuren van het vergane behang, onder de vodden, die uit de duistere slaaphokken puilden, tusschen de naden van de rafels van het vertrapte vloerkleedje, overal spookte de jammerlijkste ellende. De Remonfeprijs. De remonteprijs zijnde de ge middelde prijs waarvoor in het uf- geloopen jaar de paarden voor de cavalerie zijn aangekocht, en het maximumbedrag, dat aan een bere den officier in voorschot kan wor den ver.-tr< kt voor de aanschaffing van een dienstpaard is voor dit jaar vastgesteld op f566. Ratten. Te Rotterdam is officieel mede gedeeld, dat, blijkens het microseo pisch onderzoek door prof. Dr. Spronk, te Utrecht, de in de lading van het stoomschip „Lesbos", dei Duitsche Levant-lijn, gevonden doo- de ratten geen pestbacillen bevatten. Uit de textiel industrie. Naar uit Enschedé werd gemeld, hebben de arbeiders der fabriek Bamshoeve van de firma Blijden- stein en Co. een loonsvei hooging gekregen van 5 tot 8 pCt. IJS. Officieele berichten van den ijs- hond „Hollands Noorderkwartier." Afd. Ilpendam, 6 Febr. Richting Buiksloot fKadoelen) Purmerend zijn de banen doorgetrokken, het ijs is in uitstekende conditie. Vroeg. De jager Kok, te Terwol e, heeft nu reeds twee hennen niet kuikens; de eene toom is al eenemaand.de andere ruim een week oud. Beide bennen hebben de eieren op den hooizolder uitgebroed. Van de Koningin. Bij A. C. baron Bentinck, voorzitter der commissie voor werkverschaffing van den Chr. Volksbond, is ingeko men f300 vanH. M. de Koningin „als blijk van hoogstderzelver belangstel ling in het zoo nuttig en heilzaam werkend streven der commissie. Een brutale gast. Door de politie te Gouda is aan gehouden en naar het huis van bewaring alhier overgebracht zeke re A. H. L., kellner, zonder werk die, zonder geld zijnde, eenige da gen een heerenlevenlje heeft ge leid. Hier ter stede ging hij met een „dame" uit rijden gaf, toen hij den koetsier moest betalen, te ken nen dat de „dame" van hem een bankbiljet had gerold en hield dat op 't politiebureau ook vol. 's Nachts logeerde hij in een ho tel, had allerlei mooie praatjes en ook daar liet men hem gaan zon der te betalen, zelfs reed hij met den trein van hier naar Gouda, voor „niks", doch in een retirade werd hij gesnapt en op 't perron gezet. Daarna ging hij hier naar een hotel, bestelde een diner, dronk een kleintje koffie, liet zich zelfs nog een postzegel geven en dreel de brutaliteit zoo ver, dat hij aan 'i politiebureau om reisgeld ging vragen. Men had daar nog geen aangifte gedaan, vandaan dat een medelij dend politie-beamhte den man tivee kwartjes leende. Met dit geld ver trok hij naar Woerden stapte daar ook in een der beste hotels af, gat zich uit voor reiziger, logeerde daa' en toen hij den volgenden morgei vertrok, beloofde hij terug te zul len komen. Doch de Goudsche politie wa: hem voor. (D. v. G.). De moord te Mill. De vermoedelijke dader Verbrug- gen, van den gruwelijken moord, gepleegd op den veldwachter Maas. in het dorp Mill blijft nog maai steeds ontkennen, den moord ge pleegd te hebben. Door de politii wordt alle moeite gedaan sporen te vinden, welke kunnen leiden tot het ontdekken van den moordenaar. De feiten ten huize van Verbruggen geconstateerd, betreffende de in be slag genomen bebloede kleederen. en de klompen van Verbruggen, die precies in de afdruksels van de voetsporen passen, op de plaats van den moord gevonden, geven al meet en meer het bewijs dat men Ver bruggen voor den dader houden kan. Maandag heeft Verbruggen vanuit 's-Hertogenbosch, alwaar hij in voorarrest gevangen zit, een briel geschreven, aan zijn vrouw en kin deren, waarin hij hun meldt, dat het nog wel eenigen tijd zal aanloopen voor hij wederom op vrije voeten zal worden gesteld en zij paard en wagen maar moe en verkoopen. De revolver, welke de vermoorde Maas bij zich droeg, is tot op heden iriet gevonden Pokken. Te Krimpen a/d Lek zijn drie nieuwe gevallen van pokken voor gekomen. Eerste Ned. Hagel-Verzekering Mij. De Eerste Nederiandsche Hagel- Verzekering-Maatschappij besloot tot liquidatie. Staking te Enschede. r insdng brak wederom op de fa briek Tubantia der firma B. W. en H. ter Kuile, eene werkstaking uit ditmaal onder de 20 speelsters. Dezen wilden voortaan weten, hoeveel kilo door haar werd ge fabriceerd. Tot dusver hadden ze daarop geen controle en werd haar op Maandagavond het loon uitbe taald, zonder meer. Nadat de firma beloofd had haar verzoek te zullen inwilligen, werd ruim een uur later het werk hervat. In kokend water. Het anderbalfjarig zoontje van ze keren 8., te Rhenen, is aldaar in een pot met kokend waschwater gevallen Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is het kind onder hevige pijnen aan de gevolgen be zweken. Aanranding. Naar de gevangenis te Assen zijn overgebracht drie personen uit Em- tnen, die dezer dagen de gymnastiek- vereeniging uit Coevorden, die voor het geven van eene uitvoerirg op reis was, aanrandden en hunne muziek instrumenten en kleederen vernielden. Rijwieldiefstallen. Te Baarn zijn in veertien dagen tijd op verschillende plaatsen drie rijwie len ontvreemd. Wijl ook in de laatste dagen in de naburige gemeenten Hil versum en Amersfoort herhaaldelijk rijwieldiefstallen voorkomen, heeft men dus blijk ba?-met een behendigen d,ef of dievenbende te doen. Diefstal Te Vlaardinger-Ambacht is overdag, bij afwezigheid der bewoners, diefstal gepleegd bij den landbouwer P. D., aan de Broek polderkade. Gestolen werd I ongeveer f 260. Van den dader of daders is nog geen I spoor ontdekt. Verdronken. Te Breukelen is een 15-jarige jon gen door het ijs gezakt en verdronken. "Sedert Maandagnamiddag werd te Vlaardingen vermist een zeven-en-twin tigjarig meisje, genaamd J. V. Thans is haar lijk uit de Maas opgedregd. Misdr ]f is in deze geheel buitenge sloten. Gemengd Buitenland Sneeuw in de Alpen. Ten ge volge van de ontzaglijke sneeuw- mass's, die in de Alpen zijn geval len, gaat er bijna geen dag voorbij, waarop geen berichten inkomen over lawinen. Zoo zijn nu weder in het Achensee-gebied (Tirol) twee lawines neergekomen. De eene heeft het geheele verkeer op den Ach en- tal weg gestremd, de andere een oliefabriek, waarin drie arbeiders bezig waren, bedolven. De mannen werden eerst met veel moeite uit hun netelige positie bevrijd. Dicht bij Charmey (kanton Frei burg, Zwitserland) werden een boer en zijn knecht door een lawine overvallen. Acht uren duurde het voor ze uitgegraven waren. Ze leefden toen nog, maar overleden kort daarop. Ook uit de omstreken van Salz burg wordt bericht over allerlei •mgelukkeu door sneeuwlawinen veroorzaakt. De sneeuw bereikt hier en daar een hoogte van 6 M. Sneeuwlawines. In 't „Achensee- dal" (Tyrol) hadden groote sneeuw- a wine's plaats, 't Verkeer is belem merd. Een olieslagerij werd ondei de sneeuw bedolven.Met veel moeite gelukte het, de arbeiders te red den. Voor de gasten. Het galante Parij - sche publiek zond een massa bloe men aan de Engelsche Koningin. Koning Edward ontving den schil ler Edouard Detaille. In den middag van gisteren werd fier auto Versailles bezocht. Ontploffing. Volgens een telegram uit Elkins (West-Virgin ia) zijn bij een ontploffing in een der kolen mijnen 25 of 30 mijnwerkers, meest vreemdelingen, gedood. Een reuzenbrand. Maandagavond woedde te Londen een reuzenbrand, waarbij vele groote winkelhuizen in <le buurt van Wondstreet een prooi Ier vlammen werden. De schade wordt op 15000 pst. geschat; Stalcing in Japan. Volgens een telegram uit Yokohama staken de arbeiders m de kopermijnen van Ashio, omdat hun loonsverhooging geweigerd werd. Gisteren sneden ze alle eleetrische geleidingen stuk en brachten dynamiet in de schuren. Twee of drie personen werden bij lie gelegenheid gewond. De bewe ging duurt voort en de stakersdrei- gen de gebouwen in brand te zullen -teken. Ook de werklieden op de scheeps- immerwerven te Nagasaki eischen verhooging van loon en een werk- ijd van 10 in plaats van 12 uut per. dag. Ook hier vreest men on gereldheden. Hevige ontploffing. Er heeft een hevige ontploffing plaats gehad in le fabrieken van ontplofbare stoffen •an Nobel te Stevenston in St hot- land, waar nitroglycerine wordt ge mankt. De bevo'king geraakte in aniek. Er bleken later drie arbei ders gedood en twee gewond; deze laatsten werden naar Glasgow ver voerd. Benzine-ontploffing. Te Biidericb, bij Diisseldorp, is de meid van een -lager bij een benzine-ontploffing gedood. De slager zelf kreeg brand wonden. De Sneeuw. Uit Innsbrück werd geseind, dat ver cheidene dorpen in Tirol door de sneeuw geheel van de buitenwereld zijn afgesloten. Er zijn veel menschen doodgevroren of bij sneeuwstortingen bedolven. De auto van koning Eduard te Parijs. De automobiel van koning Eduard heeft de Parijsche politie wèl bezig gehouden in de laatste dagen, tot groot vermaak der toe kijkende menigte, die aan de hand havers van het gezag een „bok" van harte gunt. Den eersten dag al werd de auto door een volijverig politieagent aangehouden, omdat de chauffeur aan den verkeerden kant van den weg reed, doch de politieman zag zijn vergissing en deed zijn boekje dicht. Den volgenden dag ging 't anders wat elkeen bijna wist, bleek den politieman onbekend, hij vroeg naar het nummer en begreep des chauffeurs gebaar in de richting van het koninklijk wapen op den wagen Verkeerd, zoodat auto, chauf feur en agent naar het bureau trokken, waar dadelijk des agents overijver duidelijk werd. Denzelfden avond een nieuwe aanhouding, doch gelukkig zag de agent dadelijk het koninklijk wapen. Voor U-zelven, voor Uwe zoons, voor wie bij U in betrekking zijn enz. enz. Onder hen zijn er misschien velen, die Kiezer kunnen wezen en het niet weten. Gelijk wij reeds ge meld hebben, zien er de Leden onzer ijverige Propagandaclub niet tegen op, om avond aan avond van half negen af zitting te houden in het Bondsgebouw, Smedestraat, alhier, ten einde inlichtingen te verstrekken aan degenen, die omtrent hun kies recht in het onzekere zijn, of niet goed weten, hoe zij moeten hande len, om Kiezer te worden. 't Is beter driemaal om inlichtin gen te gaan dan zijn Kiesrecht in gevaar te brengen. 1907 wordt stellig een gewichtig jaar. Al de onzen moeten dus op de lijsten, geen stem mag verloren gaan, want die ééne stem kan de beslissing brengen. Denkt dus om Uw Kiesrecht en herinnert er anderen zooveel moge lijk aan De Haarlemsche geidleening staat op 't punt beroemd te worden. De heele pers bemoeit er zich mee. En elk avondblad, elk morgen blad doet dapper mee aan het bren gen van onthullingen over deze gemeenteleening. Waar zou die 1 millioen 650 duizend gulden toch zitten? Ziedaar de groote vraag, met welker oplossing redakteuren van het finantieele gedeelte, verslag gevers en correspondenten zich rus teloos bezig houden. Laat ons ee.is nagaan, waar die leening volgens de beste inlichtin gen heen verhuisd moet zijn, zooals ons dat verschilllende bladen komen meedeelen le. bericht. De Haarlemsche leening. „De geheele Haarlemsche leening is overgedaan aan een consortium van bank instellingen." 2e. bericht. De Gemeenteleening. Naar men ons mededeelt is de lee ning van f 1.650.000 in handen van de Labouchère Oyens en Co's bank. 3e bericht. DeHaarlemsche Gemeenteleening en Labouchère Oyens en Co's Bank. In ons avondblad van gisteren kwam het volgende bericht van onzen Haar- lemschen correspondent voor: De gemeenteleening van Haarlem, groot f 1.650.000, is, naar men ons mededeelt, overgedaan aan de Labou chère Oyens en Co's bank. Naar ons thans door meergenoemde bankinstelling wordt medegedeeld is dit niet juist; heeft zij de leening niet overgenomen en is zij zelfs niet be trokken bij het consortium tot over name van genoemde leening. 4 e bericht. Geidleening van Haarlem. De 4 pet. geidleening der gemeente Haarlem, groot f 1.650.000, is overge nomen door een combinatie bestaande uit de Amsterdamsche Bank, de heeren Wertheim Compertz te Amsterdam en de Rotterdamsche Bank te Rotter dam. 5e bericht. Leening van Hasrlem. Naar wij vernemen is de leening van f 1,650.000 der gemeente Haarlem overgedaan aan een Amsterdamsche bankiersfirma. 6e b e r i c h t De leening van Haarlem. Men meldt ons uit Haarlem Naar men ons mededeelt, bestaat er alle waarschijnlijkheid, dat de firma die de leening van f 1,650,000 van de gemeente overnam, haar niet publiek aan de markt zal brengen. Ziedaar, hoe met onze goede Haar lemsche gemeenteleening gesold wordt. Voor het huis, dat deze leening heeft opgeborgen, is deze geweldige publikatie wel een mooie reklame. Wanneer nu op een gegeven mo ment het zoek geraakte mannetje uit 't doosje komt springen, schieten de geldbeleggers met woede op dezen ver loren zoon toe En zoo moet het gaan En wat is nu de waarheid? De waarheid is. wij vernemen baar uit de beste bron, dat de gemeente Haarlem de geheele leening heeft over gedaan aan de Heeren Wertheim en Gompertz te Amsterdam, die als lei ders optreden voor de combinatie Amsterdamsche Bank, Werthiem en Gompertz te A'dam en de Rotterdam sche Bank te Rotterdam. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten dat de Staat, aanwijzende de uitkomsten van de meting, de schatting, de afschrijving van belast bars opbrengst, de verbeteringen er de regeling van den aanvang der ten mijnen van van vrijdom naar de wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82)1 betrekkelijk de grondbelasting is in-! gekomen en met ingang van heden gedurende 30 dagen op de Secretarie 4e afdeeling) voor belanghebbenden! ter inzage is nedergelegd. Belanghebbenden kunnen ingeval zij bezwaren tegen de gedane meting of schatting hebben, gedurende dien termijn bij een aan Gedeputeerde Sta ten gericht op ongezegeld papier ge schreven verzoekschrift hermeting of hersehatting ten koste van ongelijk vorderen, alsmede hermeting van ei gendommen, die vóór het in werking treden van bovengemelde wet on nauwkeurig zijn gemeten. Haarlem, 6 Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter algemeene kennis, dat in Februari 1907 zal worden aan gevangen, met de opneming der ver anderingen in de gebouwde- en on gebouwde eigendommen onder deze gemeente gelegen en weldoor den landmeter Schregardus in de sectiën A, B en C. endoor den landmeter Vonk in de sectiën D en K. Haarlem, 6 Fébruari 1907. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Raadstukken. Gedrukt stuk 66. Het laten in werking tre den der Verordening voor 't j pers. openbare Slachthuis. In art. 8 der Verordening, rege lende de aanstelling en de bezoldi ging van 't personeel bij den dienst van openbaar Slachthuis is bepaald, dat zij in werking zal treden op een nader door den Raad te bepalen tijdstip. B. en W. stellen voor, dat de verord. in werking zal treden op den zelfden dag, wanneer de Raad hierover zal beslissen. Met 't oog nl. op verschil lende voorbereidingswerken is het gewenscht, dat eenige der bij art. 1 der genoemde verordening be doelde ambtenaren en beambten hunne functie aanvaarden reeds voordat het openb. slachthuis zal zijn in gebruik gesteld en hunne indienst treding en hun benoeming zelfs niet kan geschieden, vóór de verordening in werking is getreden. Een ongeluk voorkomen. Waar tegenwoordig zoo nu en dan ernstige critiek wordt uitgeoefend op de eleetrische trams, daar is het wel van belang eens te wijzen op het feit, dat deze beambten niet altijd schuldig zijn. Gisteravond reed de tram van 5.50 uit Haarlem op de Amster damsche Vaart, terwijl een fietsrijder bezig was op de rails tegen een paal zijn lantaarn schoon te maken. Niettegenstaande het herhaald gebel en vreeslijk gefluit, dankte deze fietsr der van de trambaan af te gaan. Door de tegenwoordigheid van geest van den wagenvoerder wist deze tot op 10 Meter te rem men, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. Stuitend was het, dat deze fietsrijder nog onbehoor lijk optrad tegen den wagen voerder. Wat zouden de gevolgen voor dezen zijn geweest, zoo hier een ongeluk had plaats gehad? Ned. Beh., S to ff', en Beddenm. Boud. De Nederl Behangers-, Stoffeerders- en Beddenmakersbond heeft op zijn jongstgehouden "ongres besloten, te ijveren voor de vorming van een bibliotheek. Hiertoe is een commis sie gekozen alhier. Particulieren en uitgevers worden opgewekt, boeken en tijdschriften, voor hen niet meei van bijzonder belang, als bijdragen te zenden aan den bibliothecaris, den heer Jac. Hagemeijer, Schoter- weg 170, alhier. Voordrachten. De heer G. Dahne zal deze maand twee voordrachten houden, de eerste over de nieuwe theorieën van de Electriciteitde tweede over de lichttheorie in be trekking tot de kleuren-photogra- phiebeide voordrachten verdui delijkt door een onafgebroken reeks van proeven. Op verzoek van den heer I ah.ie heeft Dr. P. M. Heringa, leeraar in de Natuurkunde alhier, de voor bereiding van die voordrachten op zich genomen. Wederrechtelijke vrijheidsberooving. Men schrijft van hier aan de Echo De rechtsingang, welke door de Rechtbank tegen den commissaris van politie is verleend weg.ns we derrechtelijke vrijheidsberooving, maakte hier het onderwerp uit van veler gesprekken, vooral bij hen bij wie de commissaris geen pensona grata is. Het staat evenwel nog niet vast, dat hij zal worden gedagvaard voor d rechtbank, want, naar wij ver nemen, is er bij het Hof appèl anngeteekend tegen de verwijzing ter terechtzitting. Kantougerecht. UITSPRAKEN. F. A. D. te Haarlem, C. E. B. te Zandvoort, overtr. Drankwet, no. 1 f 5, no. 2 f10, subs. 3 of 5 dagen hech tenis. G. R. te Heemstede, 21 overtr. Ara De 100.000. ziekte en besmetting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2