Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Denkbeeldig gevaar BUITENLAND. BINNENLAinD. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (content) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pari-, 31bis Faubourg Montmartre. Wat is er eigenlijk van de ver- broederingtusschen Frankrijk en En geland Is het enkel spotternij, dat sommige politici Eduard VII Ko ning van Engeland en Frankrijk noemen Bestaat er eene heimelijke over eenkomst tusschen de Fransche Regeering en de Engelsche Houdt het bezoek van Koning Eduard en Frankrijk daarmee verband Op die vragen blijft het geven van eeu beslist antwoord zeer moei- lijk.Toen minister-president Clémen- ceau in den Franschen Senaat op den man af die vraag gesteld werd, ontweek hij 't antwoord door eene aardigheid te debiteeren. Daardoor zijn niet weinigen versterkt in hunne meening, dat inderdaad een geheime band de Fransche repu bliek verbindt aau Engeland Sommigen verklaren kort en goed, dat het Britsche Rijk den oorlog met Duitschland ouuitwijkbaar ach tend, Frankrijk tot zijn bondgenoot heeft weten te winnen. Die oorlog der toekomst, hij moge zeer nabij of nog eenigszins verwij derd zijn, is ook voor ons land een zeer onrustbarend vraagteeken. Jaren geleden verwachtte men zich ten onzent op demogelijkheid van een revanche-oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland en hield men bij het vraagstuk onzer lands verdediging vooral het oog geves tigd op de mogelijkheid, dat Duitsch land bij het uitbreken van zulk een krijg dwars door Limburg heen zich een weg zou banen naar elgië. Het valt niet te ontkennen, die mogelijkheid bestaat ook heden nog en dat gevaar dreigt ev nzeer, wan neer het wordtFrankrijk-Engelaud tegen Duitschland. Alleen dat gevaar is nu grooter geworden. Mocht het ooit tusschen Duitsch land en Engeland tot eene uitbars ting komen, dan staan we voor het feit, dat zoowel de eene als de andere oorlogvoerende mogendheid al het mogelijke zal doen om in het bezit te komen van onze kust plaatsen. De vloten van beide landen heb ben ons reeds „vereerd'- met een bezoek. Of zich achte die eer geen an dere beweegredenen verborgen Of de beide concurrenten niet eerst en vooral bedoelden ter plaatse eens poolshoogte te k:-men nemen Bij een gewoon bezoek kan men volstaan met een eskadertje van een vijf-, zestal schepen, gelijk dat ge bruikelijk is. De Engelsche en de Duitsche zeemacht verschenen met tientallen van hunne zeekasteelen a.m onze kust. Zij bewezen ons inderdaad „te veel eers", en het vermoeden lijt voor de band, dat zij nog wat anders bedoelden dan een simpel beleefdheidsbezoek. Te veel beleefdheid van zulke gevaarlijke buren moet altoos tot dubbele voorzichtigheid aannamen. Waar een oorlog tu«schen beide groote mogendheden alleszins waar schijnlijk is waar voor ons in dat geval niet alleen de mogelijkheid bestaat, dat wij in dien krijg direct betrokken, maar dat wij bovendien bijna zeker binnen 24 uur de prooi Van een der beide oorlogvoerende partijen kunnen worden, moet vooral daarop het oog gevestigd blijven, wanneer mobilisatie onzer troepen wordt vastgesteld. Wie zich achter het bordpapieren muurtje van eene „voorafgaande oorlogsverklaring" veilig waant, is misseliien zijne onafhankelijk heid kwijt, vóór hij den mond kan openen tot een protest. En de gescuiedenig der Zuid- Afrikaansche republiek ligt nog te versch in bet geheugen, dan dat iemand onzer zich zou verlaten op de sympathie of de hulp der andere mogendheden, Heel de beschaafde wereld sym pathiseerde met de dappere Boeren, wat niet belet heeft, dat de felge- hate „Rooineks" Zuid-Afrika bin- nenpalmden na er te hebben huis gehouden als moderne barbaren. Wij zuilen ook bij het toekomstig oorlogsgevaar vooral op onszelven te rekenen hebben. En alleen de lichtzinnigheid kan dat toekomstig oorlogsgevaar denkbeeldig noemen. Ook daarom achten vele bevoeg den de plannen van den tegenwoor- iligen minister van Oorlog zoo verderfelijk en veroordeelen zij het gewaagde zijner hoogst gevaarlijke proefnemingen en nieuwigheden. Daarom zouden zij hem zoo gaarne zien tuimelen en zijne portefeuille zien overgaan in handen van een ander, meer bezadigd, meer reke ning houdend met een gevaar, da; ons Nederland bij voortduring be dreigt. L. ITALIË. Oe Paus en Briand's Formulieren. De Circulaire van Briand, die veel goeds bevatte, hield ook verschillende bepalingen in, welke het Vaticaan niet aannemen kon. Er werd gehoopt, dat de minister zelf inzien en erkennen zou, dat de hoeksteen der Katholieke Kerk, de hiërarchie, door zijne circu laire gevaar liep. Nu Briand formulieren heeft ver spreid voor de te sluiten'contracten tusschen pastoor en burgemeester; nu die formulieren te Rome bekend zijn, heeft zich 's Pausen veroordee ling niet laten wachten. De „Osservatore Romano" van den 7den dezer bevat het volgende offici euze artikel „De circulaire Briand plaatst de Kerk voor een dilemma; beide hare stellingen zijn onaannemelijk. Het eerste contract-formulier ver oorlooft de overeenkomst met den pas toor, doch sluit niet in zich de rech ten van zijne opvolgers. Daardoor zullen bij overlijden of verplaatsen van een pastoor nieuwe onderhandelingen noodig worden en eene nieuwe goed keuring van den burgemeester. Naar 't schijnt zal die goedkeuring dos bur gemeesters zich zelfs uitstrekken tot het goedkeuren van de door den bisschop benoemde pastoors. Dat zou aanleiding kunnen geven tot een investituur-strijd zonder eind in de 36.000 gemeenten van Frankrijk. In een tweede model-formulier, schijnt de heer Briand het recht der eventueele opvolgers des pastoors te erkennen, maar om dat recht tc ver krijgen moet de Kerk vereenigingen van eeredienst erkennen, geheel gelijk aan die, welke Z. Heiligheid vroeger veroordeelde. Met andere woorden dus, de jongste daden van den heer Briand, hoe prijselijk in zeker opzicht, bieden de Kerk geen zekerheid om trent het gebruik der heiligdommen, eerbiedigen de hiërarchie niet. Kerk en Bisschoppen," besluit de „Osser vatore Romano" zijn in geweten over tuigd, dat zij de vreedzaamheid en toegeeflijkheid tot het uiterste gedre ven hebben. Zij boden den vrede aan. Mochten hunne pogingen mislukken, dan is het de wereldlijke macht, die tot eiken prijs den oorlog gewild heeft." In de „Corriere d'Italia", een ander Roomsch blad, maar zonder directe relatiën niet het Vaticaan, komt een artikel in denzelfden geest als dat van de „Osservatore". „De „Corriere" voegt er (echter bij, dat 's Pausen meening vaststaat en onwrikbaar. Nog één uitweg rest: de burgemees ters kunnen onderhandelen en con tracteeren met de pastoors volgens het contract,(door de bisschoppen in hunne verklaring" gegeven, filets bindt hen om Briands formulieren over te nemen. Zal die weg gevolgd worden Dat is de vraag. frankrijk. In de Fransche Kamer heeft minis ter Caillaux gisteren eene overwinning behaald. Volgens zijn vrienden zal bij den historischen naamjCaillaux-. De ficit nimmer dragen. Wij gelooven, dat de geschiedenis zich weinig be moeien zal met de middelmatigheid Caillaux, die, geholpen door de socia listen, de Fransche" beurzen .weer aan merkelijk lichter hoopt te maken. Pichon (Buitenl. Zaken) en Cail laux spraken beiden hunne afkeuring uit over sommige harde woorden, aan Ruslands adres, door socialisten in de Kamer gesproken. Ook de lantaarnopsteker Yiviani voerde nog eens het woord. BELGIS. Een bijzonder berichtgever van het „Handelsblad v. Antwerpen", die een interview gehad heeft met priester Daens, vertaalt daaromtrent het vol gende Ten gevolge der beschouwingen van Ie dagbladen heb ik mij begeven ten mize van priester Daens, die nu in woont bij zijn niclit, eene dochter .-an M. P. Daens, getrouwd met M. Delefortrie, en een witgoedwinkel houdt nabij de hoofdkerk te Aalst. De zieke heeft mij ontvangen en ik heb hem te bed gevonden, zeer ver zwakt; maar volgens zijne omgeving leschouvven de doctoren die hem voor :ene hartziekte behandelen, zijn toe stand voorloopig als buiten gevaar. Ik vroeg hem wat men moest den ten over de beweringen van zekere lagbladen, die zijne afzwering voor stellen als zijnde geschied onder den invloed van drukking van buiten. Priester Daens heeft mij geant woord Ik neb geen enkel woord in te trekken van, noch een woord bij te voegen aan den brief, welken ik ge schreven heb aan het middencomité van de partij, die eens dv mijne was Ik verzoek u te melder, dat ik aan geen enkele drukking heb toegegeven, tenzij aan de drukking der goddelijke Voorzienigheid. Bij het naderen des doods heeft God mij de genade ge schonken, mijn geest te verlichten. Ik Ir b ingezien dat ik gedwaald heb, door den weg in te slaan, welken ik te lang, helaas 1 gevolgd heb. Ik zal de dagen die mij nog te leven overblijven, doorbrengen met God te bidlen, dezelfde genade te schenken aan hen, die naar mij geluisterd heb ben. Tot daar de verklaringen. Priester Daens is helder van geest en drukte mij zijn groot genoegen uit, de hand te kunnen drukken van den Zeer Eerw. Heer Deken van Aalst, ka nunnik R'oelants, die hem reeds her haaldelijk heeft bezocht. Ook was het. hem ten groote troost, een brief te hebben ontvangen van zijnen bisschop, Mgr. Stillemans, van wien hij voortaan de meest onder worpen en meest gehoorzame zoon wil zijn. Zellal, de kaïd van den stam der Msaone, is in het kamp van de Mehallah bij El Gebbas, den mi nister van oorlog, in onderwerping gekomen. Zellal is de man die Raisoeli na zijne nederlaag bij zich opnam. Zeila's onderwerping is vermoedelij c een aanwijzing, dat Raisoeli verder gevlucht is. Korte Berichten. De ziekte van den bekenden bur gemeester van Weenen, dr. Lueger, heeft een ernstige wending geno men. Bij de catarrh, waaraan hij leed, is thans door de geneesheeren nog een longontsteking geconsta- leerd, zoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Aan den Franschen kapitein Mag niez, wie ontslag uit den dienst verleend was, omdat hij geweigerd had de hem, in verband met de inventarisatie der kerkelijke goede ren gegeven bevelen op te volgen, is door een groep Katholieken te Saint-Omer een bronzen beeld van Frémiet, het „Credo", aangeboden, met opdracht op het voetstuk. Het Centrum en de vrijzinnige partijen in den Duitschen Rijksdag hebben een interpallatie aangekon digd, waarin der Regeering wordt gevraagd: of er geen maatregelen te bedenken zijn, waardoor in het vervolg, mijnrampen, zooals er on langs in de Redenmijn een is voor gevallen, worden voorkomen. Gisteren is ZEtn. Kardinaal Mathieu ab opvolger van Kard.Perraudgeïn stalleerd in de Académie Frantyaise. Zoowel zijn rede, waarindhj zeide, dat hij over godsdienst sprak, meer in de hoop, dan vreezende van clericalisme beschuldigd te worden, als antwoord van graaf d'Hausson- ville, baarden^ veel opzien. Volgens ambtelijke berichten staan er op het oogeublik 152,000 waggons met graan, bestemd voor hongerlijdende districten in Rusland op verschillende spoorweglijnen, zonder dat ,ze hun bestemming kun nen bereiken. In der. Amerikaanschen Senaat heeft de senator Hales het plan in gediend tot den bouw van een groot pantserschip, dat in bewapening weer al het bestaande moet overtreffen! Gouverneur Alexandrowski, die bekend is door dat hij in den oorlog met Japan generaal-gevolmachtigde van het Roode Kruis was, is te Pensa bij het verlaten van den chouwburg door een revolverschot gedood. De aanvaller schoot daarna den adjunct commissaris van politie en een agent neer, evenals een schouw burg-decorateur, die hem achter volgde. Zwaar gewond werd de moordenaar naar het hospitaal ge bracht, waar hij overleed. Hofberichten. Groothertogin Maria van Mecklen burg Schwerin, moeder van Prins Hendrik, wordt omstreeks 20 dezer in de residentie verwacht, om eem- gen tijd bij hare familie door te brengen. De „Reichsanzeiger" publiceert de benoeming van Z. K. H. Prins Hen drik der Nedeila^deu tot Eererxd- der in de Johanuiter Orde. De „Norddeutsclie Allgem. Zeitung" deelt mede, dat H. M. de Koningin van Nederland aan keizer Wilhelm haar diep beklag en haar hartelijke sympathie heeft doen overbrengen, naar aanleiding van de ramp te Rheden. Uit onzen Senaat. Gelijk wij gisteren onderstelden, is het uitgekomen: de heer 't Hooft heeft geducht uitgepakt tegen den minister van Oorlog, die, omstuwd door de andere zich ten doode gewijde ministers, ongedurig, zenuw achtig zich -'p zijne zitplaats keerend en wendend, harde waarheden heeft moeten hooren. Vier punten vooral voerde de heer 't Hooft aan: lo. de militie-wet, waarbij de minister zich niet gedroeg als administrateur, maar als politi cus. 2o. Heeft de minister zich ver grepen aan het budgetrecht der ótaten Generaal, door een maatregel in te voeren, die niet direct geldelijke oflers vraagt, maar zeker uitgaven later noodig zal maken. Dit blijkt al uit de 10,000 gulden aangevraagd voor de zoogenaamde burgerlijke Corveeërs. 3o. Zag de heer 't Hooft in 's mi nisters plannen eeu begin van een algeheele legerhervonning, welke dus op die manier langs een omweg inges'oerd zou worden. Dit achtte de heer 't Hooft ten vierde in strijd met de Grondwet die eené landmacht voorschrijft. Heftig was het betoog van dezen spreker en hij besloot met de ver klaring, reeds door de 'heeren Vermeulen en Wassenaer van Ro- sande afgelegd, dat bij tegen de begrooting stemmen zou. De heer Van Leeuwen betreurde het, dat hij niet den minister steu nen kon. Als een talentvol man huldigde hij hem, doch menige grief van den heer 't Hooft meende ook de heer van Leeuwen als zoo danig te moeten aanmerken. Door dezen spreker werd wel niet gezegd, dat hij tegenstemmen zou, doch 's ministers plannen, door hem gecritiseerd, zouden het niet on mogelijk maken. De heer Van Houten legde voor namelijk de klem op het bezit eener voldoende krijgsmacht, ten einde onze zeekusten te verdedigen. Krachtiger dan door woorden, droeg de heer Van Löben Seis das.rop aan door de mededeeiing van het feit, dat er een tijd ge weest is onder het Kabinet Kuyper, waarop men vreesde, dat er ieder oogenblik van „allerhöchster Stelle" (Duitsche Keizer dus Red.) een telegram verwacht kan worden, brengend het hevel, dat onze havens binnen 12 uren beveiligd moeten wezen tegen een overval en dat anders een ander er voor zor gen zou. (Dus Duitschland zelf, met andere woorden, dat er gebeuren zou, wat ons hoofdartikel van heden zegt. Red.) Wat de heer Van Leeuwen aan gevoerd had, in herinnering bren gend het groote stakingsjaar 1903, namelijk de noodzakelijkheid om een legertje te hebben, ten einde binnenlandsche rustverstoringen te voorkomen of te beteugelen, woog ook voor het lid Stork zwaar. Daarom alleen zou hij echter niet tegen de begrooting stemmen. Ouder de 10 sprekers was er maar één, de heer Willinge, die den minister hielp. Als laatste der rij kwam de heer Van Weideren Rengers. Hij maakte het kort, sprak met zwakke stem, doch werd ademloos aangehoord door Kamer en pu bliek. Ook hij noemde het optre-ten van minister Staal eene ontgooche ling. Hij kon in dezen man geen legervormer erkennen, wien hij zijn vertrouwen schonk. Betreurenswaar dig noemde hij 't, dat juist het departement van Oorlog gebruikt als proefterrein van radicale maat regelen Duidelijk genoeg besloot hij met den wensch, dat de 1'2 uren respijt in de Eerste Kamers een even geluk kig resultaat mochten hebben als het bekende kwartiertje vroeger bij de behandeling der Oorlogsbe- grooting in de Tweede Kamer had. Minister de Meester en Minister Rink vroegen daarbij om ophelde ring. De bekende weg, heeren! Het z. g. wonder te Moerdijk. Van den Zeereerw. Heer J. M. Mathijseu, pastoor te Moerdijk, ont vangen we, in antwoord op een verzoek onzerzijds om nadere op helderingen over het gebeurde in zijne parochie, het volgende wel wil lende en hoogst belangrijk schrijven Weledtle Heer! In antwoord op Uw schrijven ver wijs ik U naar de „Maasbode" van 7 en 8 Februari 1.1., waarin een tamelijk goed relaas voorkomt. In het blad van 7 staat 10 Januari, in dat van 8, 18 Jan dit moet zijn 16 Jsn. Op dien dag is de man 's avonds bij me geweest om mij de geschiedenis te vertellen, maar van het breken van het kruisje heeft hij mij toen niets verteld. Ik heb hem toen gezegd de zaak eenvou dig stil te houden er er met nie mand over te spreken. Op Maan dag 28 Jan. kwam hij weer bij me j en°gaf zijn verwondering te kennen dat ik er nog niet geweest was. Ik heb hem toen gevraagd of hij het al verder verteld had en op zijn ont kennend antwoord zeide ik hem: pen omdat de vrouw zoo vast liep dat men haar niet kon wakke: krijgen. Ik stak den H. Olie bij me doch toen toen ik de vrouw zag en den pols gevoeld had was ik overtuigd dat het niets beteekende, dat we misschien met een geval van no na te doen hadden en onverrichter zake keerde ik naar huis. Toen wees -ine de man op het kruisje dat ik even bekeek maar niet aan dachtig beschouwde. Den volgenden dag ging ik even zien hoe of het met de vrouw wa^ toen was zij veer wakker maar nog sufferig wat niet te verwonderen is na zulk een zwaren slaap. De man had me 's avonds te voren nog verteld dat de vrouw alvorens in te slapen gezegd had, dat het nu publiek moest worden. Toen ik er dan den volgen len d ig wa3 heb ik maar een oogenblik naar de vrouw gekeken en volstrekt geen notifw genomen van het kruisje omdat reeds verschillende nenschen in huis waren, willende door mijn optreden volstrekt geen aanleiding ergens toe geven. Verder ben ik er niet meer geweest, overtuigd als ik ben dat wij hier een streng neutrale en afwachtende houding moeten aannemen. Komt de zaak van O. L. H. dan moet het op de een of andere wijze duidelijk en overtui gend blijken. Vooral.-nog is er m.i. geen enkel hew s. Allies steunt op liet getuigenis der vrouw, die wel als braaf bekend staat, maar toch altijd een vrouw is en blijft. Wat het Vaderland bozelt en raaskalt in dommen spot, hiervan is natuurlijk niets maar en in 't bij- zouder wat het mij wil toedichten. Ik heb U wat uitvoeriger willen schrijven omdat ik U ken maar 't begint me anders wel wat te ver velen want ik heb er al heel wat aanvragen over gehad, oe minder er over geschreven wordt, hoe lie ver het mij is. Mocht het later overtuigend blijken, dat Gods Hand in 't spel is dan wordt het wat anders. Hoogachtend Moerdijk 8- UEd. dienstw. J. A. Mathijsex. -2—07. Valsch geld. De „L. K." verneemt dat te Maas tricht valsche bankbriefjes van f 100 in omloop zijn Ze zijn door een lithograaf vervaardigd en tamelijk goed als valsch herkenbaar. de Zaandamsche politie zijn twee valsche kwartjes gedeponeeid, die vrij nauwkeurig zijn nagemaakt. Dankbaarheid van een doodgewaande. De „Pr. Overijselsche en Zwolsche Crt." bevat het volgende merk?,'aar dige „Ingezonden stuk" Dankbetuiging. Voor de talrijke en zoo hartelijke deelneming, ondervonden bij mijn vermeend overlijden, gevoel ik mij genoopt, ook namens mijn familie, mijn welgemeenden dank te betui gen, waarbij ik gaarne de verzeke ring geef, dat de gasverstikking, door een iaffen grappenmaker gefanta seerd, niet den minsten nadeeligen invioed op mijn bloeiende gezond heid heeft gehad. Zwolle, 7 Februari '07. JorisseN, Handelsreiziger. Bezoeken van rouwbeklag worden in geen geval afgewacht. Een werkmeid op haar deftigst. Aan de tuchtscholen zijn o. a, ook werkmeiden noodig, die voor zien worden van een aanstelling. Om nu de gevoeligheid der juf- welnu dan kom ik dezer dageu welfrouwen", die deze „betrekking" eens aanloopen. aanvaarden, niet te kwetsen, heeft Dinsdagavond 29 circa 8 uur de minister van Justitie een mooien werd ik door een buurman geroe naam voor haar bedachtzo hee. 3E5MA1NTIEND AQITE Mfl NON flOITATt Mc M< jfc Mc Mc Mt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1