Dinsdag 12 Febr. 1907. No. 6521. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De groote Volksvijand. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRTJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pubiicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. In liet socialistisch hoofdorgaan «Het Volk" werd kort geleden be sproken de toestand van de arbei dersbevolking te Tilburg. En wat een streep aan den balk verdient, een dikke streep, het socialistische blad, dat zoo gaarne schimpt op 'le geestelijkheid, bracht toen de Verklaring, dat onze priesters daar niet weinig hebben bijgedragen, om de heiilooze drinkgewoonten bij bonderden en honderden uit te roeien. Wat volgens dien onverdachten getuige in Tilburg tot stand gebracht heeft in tallooze andere plaatsen he ijverige actie tegen den drank duivel door onze wakkere Kruis- verbonden uitgewerkt. De tijd ligt nog niet zoo verre achter ons, dat wie geen „klare", geen „bittertje" pakte, wie alleen sterke drank afwees, het voorwerp Werd van den spot der anderen. Men hield hem voor halfvol, bij zonder bij liet gilde dergenen, die Voortdurend heel of driekwart vol Waren, vol van sterkedrank na melijk. Hij was een zonderling, een vreemde kerel, een ongezellig iemand enz. En nu Onder de kruisbanier strijden, kloek, met verachting van alle men- scbelijk opzicht, hebben onze man- hen, vrouwen en jongelingen met onbezweken moed en volharding den strijd aangebonden tegen den grootsten, den machtigsten onzer volksvijanden, die duizenden gezin nen ongelukkig maakte, den onder gang ^an duizenden zielen bewerkte. En wie een „borrel" weigert, nrelk, koffie of thee drinkt, waar toch iets gebruikt moet worden, men scheldt hem niet langer pap kindje, oude vrouw of werpt hem nog veel lieflijker benamingen naar liet hoofd. Het gilde der afschaffers heeft zich eene vaste plaats veroverd, eene eereplaats mogen wij wel zeg gen en zijne voormannen mogen genoemd worden onder de groote Weldoeners onzer maatschappij, van ons vaderland. Bij duizenden heeft zicli langza merhand de meening gevestigd, dat niet enkel de dronkenschap veraf schuwd moet worden, die ellendige Verlaging van den zedelijken mensch, maar ook het matig gebruik van sterkedrank, van niet aan ver gunningsrecht onderworpen dran ken met kracht dient bestreden. De meesten onzer toch kunnen zich heter geheel onthouden van alle bedwelmende dranken dan trouw blijven aan het genomen be sluit, om slechts matig ^daarvan ge bruik te maken. Het „maat baat, overdaadschaadt" is onder alle opzichten een pareltje van een spreekwoord, docli bij de drinkgewoonten doet men best, er geen rekening mee te houden. Te velen zijn reeds bet slachtoffer ge worden van de theorie: „Een enkel glaasje kan geen kwaad". Maar 't gaat er zoo saai toe bij feestelijke gelegenheden, wanneer er niet eens geklonken en gedronken Wordt", hoort men al te dikwijls. Indien de gezelligheid en de le vensvreugde op den bodem van het glas gezocht moeten worden, zal men ze waarlijk niet als de echte, de ware feeststemming, de gepaste gezelligheid mogen roemen. En wie enkel ter gast wil wezen, omdat hij rekenen mag op goed gevulde beker of roemer, sluit hem gerust de deur voor den neus en Jaat liem herberg of café zijn vriend- Schap en gezelschap schenken. Veel is er reeds gedaan, om den drankduivel uit onze gezinnen, uit onze samenleving te verbannen, Veel, maar lang niet genoeg. Wij staan nier voor een kwaad, diep ingeworteld, ingekankerd, een kwaad, dat in de bedorvenheid on zer natuur eene trouwe bondge- noote heeft. Er moet dus gestreden worden, voortdurend, krachtig met onver moeide, taaie volharding. In de Oudheid werden slaven dronken gemaakt, om allen het verachte lijke, het menschonteerende der dronkenschap als het ware te doen tasten. Andere middelen staan ons ten dienste. Laten wij ons aansluiten bij de vereenigingen van het Kruis- verbond, anderen overhalen om lid daarvan te worden en in woord en daad den oorlog prediken aan den grooten volksvijand. Te veel ijver kan daarbij niet ontwikkeld worden. De Vastentijd begint, een tijd van boete en versterving. Harder dan vasten valt sommigen onzer misschien het zich onthouden van alle bedwelmende dranken. Welnu, geen geschikter tijd voor hen, om den drankduivel uit hun gezin, uit hun hart te verjagen dan deze periode van de Groote Vasten. Dat zij zich nu vooral geweld aan doen. Een vaste wil is voldoende, om deze overwinning op zich zei ven te bevechten en uit den dood van deze slechte gewoonte te ver- rij zen tot een beter, een christe lijk leven. Aan U, kloeke strijders tegen dit groote euvel, tegen dezen machtigen volksvijand moed en volharding Voorwaarts ter verovering van een altoos grooter terrein L. rusland. Verkiezingen. Resultaten van 't kiezers kiezen Monarchisten1.161 Gematigden719 Linkschen1.829 Onafhankelijken. 314 Kleine partijen494 Do steden hebben als uitslag ge geven 67 monarchisten, 88 gema tigden, 750 linkschen, 65 nationa listen, 55 onafhankelijken en 37 van de kleinere partijen. Moskou en Odessa hebben giste ren gekozen. De uitslag is nog niet bekend. Volgens de „Retsj" zijn er 2590 Doema kiezers benoemd in 19 gou vernementen. Van die kiezers behooren er 1402 tot de oppositie en 820 tot de rech terzijde 368 hunner zijn onzijdig; de overwinning der oppositie zou dus zoo goed als zeker kunnen genoemd worden. De steden van Lijfland hebben 2 constitutioneelen, 7 kadetten en 6 radicale kiezers benoemd. A an dezen is er slechts ccn van Russische na tionaliteit, daar de anderen Estlan- ders of Letten zijn. Volgens de officiëele statistiek zijn 3648 uitslagen bekend. Er zijn 926 monarchisten, 801 gematigden 1370 linkschen, 294 nationalisten' 285 onafhankelijken en 167 voor- •loopig kleurloozen. OOSTENRIJK. Eene verbetering in den toestand van burgemeester Lueger teAVeenen, die gisteren was ingetreden, heeft o-een stand gehouden en zijne om geving is zeer ongerust over de ziekte. Lueger's toestand is voortdurend hachelijk. Bij de suikerziekte is eene blaaskwaal en nierontsteking geko men. Hij vermindert met den dag. Gisteren heeft hij zijn testament gemaakt. Z. de Paus heelt door Kard. Merry del Aral telegrafisch zijn apostolischen zegen gezonden, met de bij voeging „Van gansclier harte God Dul dende, dat Hij u met Zijne genade, die u wel verdiend hebt, moge sterken." De Keizer heeft aan den^ heer Lueger het grootkruis der Frans- Jozeforde geschonken. ENGELAND. Heden wordt de zitting van het Parlement geopend. Vooral met belangstelling worden de maatregelen te gemoet. gezien, die de regeering zal moeten nemen, voor de regeling van haar betrek kingen tot liet Iloogerhuis. De Re geering moet wat doen, wil zij niet haar geheele gezag in de waagschaal stellen, en haar krachtige, werkzame meerderheid in hot Lagerhuis ontmoedigen. AVat de Regeering doen zal is echter nog de vraag. Verschillende leden der Regee- ringsmeerderheidj:hebben, in rede voeringen voor hunne kiezers ge wezen op de noodzakelijkheid om krachtig op te treden. Korte Berichten. De Russische revolutionnaire so cialisten hebben alle officieren ten doode gedoemd, die den krijgsraad te Moskou hebben gepresideerd. De verkiezingen in Transvaal be ginnen op 20 Februari, daar de benoeming der eandidaten eergiste ren heeft plaats gehad. Bij keizerlijke oekase is de Russi sche minister van financiën gemach tigd een leening van zeventig millioen roebel tegen vier procent aan te gaan ten behoeve van de provinciën waar hongersnood heerscht. De politie-rechtbank te Rijsel is zoo verstandig geweest de zeventien pas toors, die zich hadden te verantwoor den wegens het opdragen der H. Mis zonder voorafgaande kennisgeving, vrij te sprekenéén pastoor die tevens gepreekt had, werd veroordeeld tot één fr. boete en de kosten. Volgens berichten uit Zuid-Afrika zal de Regeering van de Kaapkolonie binnenkort een wetsontwerp indienen, strekkende om aan landbouwers voor schotten te verleenen tot verbetering van hun bedrijf. Koning Eduard gaat binnenkort naar Spanje om een samenkomst te hebben met zijn neef koning Alfonsus XIII. Vermoedelijk zal de ontmoeting plaats vinden te 'Ferral. De Japanners zullen te Port Ar thur bij den berg. Peredelochny twee gedenkteekenen oprichten ter herinne ring aan de gevallen Russische en Ja- pansehe soldaten. Dicht bij het ge- denkteeken voor de Russen wordt een Russische kapel gebouwd, waarin een steen zal worden aangebracht met het opschrift „Aan de helden, die bij (le verde diging van Port Arthur den dood vonden." EERSTE KAMER. LANDBOUW, In de zitting van gisteren heeft de hr. Michiels von Kessenich minister Veegens geprezen voor zijn houding ten aanzien der Chris telijke Boerenleenbanken, wier sub sidie hij in de Tweede Kamer tegenover de oppositie met succes verdedigde. De Boerenleenbanken zijn geen gewone credietinstellingen, die voor alles geld verschaftenzij dienen uilsluitend ter verbetering van het landbouwbedrijf, zoodat zij ook om haar gunstige werking, welke spr. gadesloeg steun verdienen ui 't belang van den boerenstand m het algemeen. Dezelfde spr. vestigde de aandacht °P namaken van het Rijkscon trole-merk voor de boter, waardoor de scherpe controle van onze ambte naren wordt ontdoken. De hr. Doyes drong in den breede aan op het geven van Hooger Landbouwonderwijs aan een onzer universiteiten; de inrichting te AVa- geningen voldoet in dit opzicht niet,is slechts een middelbare school. We moeten verkrijgbaar stellen een graad als landbouwkundige, op dat de landeigenaren verlokt wor den zich op 't verwerven daarvan toe te leggen. Spr. stelde zich daarvan veel ten nutte van den landbouw voor. De hr. AVoltjer was ook voor Hooger Landbouwonderwijs, maar het kwam hem toch bedenkelijk rvoor, dezen tak van onderwijs, welke eigenlijk bij Binneulandsche Zaken thuis behoort, onder Landbouw te brengen. Men zou, wilde men con sequent zijn, de opleiding onzer rechterlijke ambtenaren onder jus titie moeten brengen. En zou zulks niet leiden tot desorganisatie Na goedkeuring der begrooting ging de hr. A'eegens naar den Mi nisterraad, waarin over de plannen van liet Kabinet zou worden heslist. De Kamer ging tot nader uiteen. De minister van Marine. De toestand van den minister van Marine blijft vooruitgaan. Z. Exc. heeft echter het bed nog niet kunnen verlaten. Vredesconferentie. De geheimraad De Martens, die hedenavond uit Parijs te Londen aankomt, komt Zondagavond 17 dezer te 's-Gravenhage tot het voe ren van besprekingen met onze Regeering over de vredesconferen tie. De heer De Martens, die bij den Russischen gezant zal logeeren, vertrekt Donderdag 21 dezer uit Den Haag naar Rome. De crisis. Gisterenavond, na afloop van den buitengewonen ministerraad, ver luidde 't, dat de Ministers zouden zijn overeengekomen, collectief hun ne portefeuilles ter beschikking van II. M. te stellen. Dit gerucht werd in desbevoeg- de kringen niet bepaald tegenge sproken. Zeker is 't thans, dat van de be slissing, gisteren door het Kabinet genomen, heden door de Regeering aan de Tweede Kamer medédeeling zal worden gedaan. De Tijd acht het votum der Eer ste Kamer gerechtvaardigd en ver blijdt zich bijzonder over de een stemmigheid bij de Rechtsche groe pen. AVat er nu gebeuren zalY Nog nimmjr, zoo schrijft het blad, is van de verwerping eener begroo ting door de Eerste Kamer de af treding eener geheele regeering liet gevolg geweest. Wij gelooven ook niet, dat dit thans het geval zal wezen. Dwingende of ook maar eenigszius afdoende redenen bestaan daarvoor o, i. niet. Door onderschei den sprekers der rechterzijde, be paaldelijk door de heeren Van Zin- nicq|Bergmann, Reekers,ATermeulen, Havelaar, als wij 't wel hebben, ook door den heer 't Hooft, werd nadrukkelijk verklaard, dat men het behandelde onderwerp wenschte te beschouwen, los van alle verband met de politiek, en dat men door zijn votum alleen den minister van oorlog, geenszins het geheele Ka binet wenschte te treffen. De volkomen oprechtheid dezer verklaringen mag en zal ook wel niet in twijfel worden getrokken. Alleen de minister van oorlog derhalve behoort o.i. zijn portefeuil le ter beschikking te stellen van H. M. de Koningin. Achten mis schien zijne ambtgenooten om for- meele redenen zich verplicht het zelfde te doen, dan dunkt het ons waarschijnlijk, dat hun ontslag niet zal worden aangenomen en dat zij bereid zullen worden bevonden, om hunne departementen verder te blijven beheeren. Blijft dan alleen over de moei lijkheid om een nieuwen minister van oorlog te vinden. Dat dit in de gegeven omstandigheden wellicht niet gemakkelijk zal wezen, geven wij toe. Immers, de strooming in de Tweede Kamer in ds richting van een volksleger en de door mi nister Staal voorgestane legerpoli- tiek is, zooals bekend, onder de democraten en liberale anti-militai- risten vrij sterk. Nemen wij echter in aanmerking, dat hoogstwaar schijnlijk in den gedenkwaardigen „nacht van Staal" de rechterzijde der Tweede Kamer evenzeer aan eengesloten zou zijn gebleken als die in de Eerste en dat zij bij hare oppositie tegen de begrooting onge twijfeld door verscheiden stemmen van links zoude versterkt zijn, ware niet een uitstel verkregen, hetwelk hoogstwaarschijnlijk een uitstel van executie mocht heeten, dan schijnt de richting, waarin gezocht moet worden, vrij duidelijk. De eisch, dat de nieuwe ambtge noot, wat de algemeene politiek betreft, aan de zijde zal staan van het tegenwoordige Kab'net en ook het bij het optreden daarvan vast gestelde beginsel van bezuiniging zal aanvaarden, moet natuurlijk als volkomen billijk worden erkend. Herhaald zij echter, dat de oppo sitie, welke den heer Staal deed vallen, niet was een politieke oppositie in den eigenlijken zin. -Zelfs al neemt men aau, dat tus- schen het geheele Kabinet en de Eerste Kamer een conflict bestaat, dan verandert dit aan onze conclusie niets- Immers, ontbinding van dit Staats lichaam kan geen verandering brengen. Dat de Tweede Kamer, met welke noch het Kabinet als zoodanig, noch maar één der mi nisters in geschil ligt, zou moeten ontbonden worden, om een uitspraak te verkrijgen van het kiezersvolk, achten wij een volkomen onbekookt advies van enkele liberale bladen Van de Eerste Kamer zal op die wijze wel geen revisie van hare uitspraak te verkrijgen zijn. En Avat de andere Kamer betreft indien de nieuw uit te schrijven algemeene verkiezingen die ATan 1905 bekrachtigden en weder aan het tegenwoordig Kabinet eene meer derheid in de Tweede Kamer verschaften, zou dit daarmede toch niet verder zijn gevorderd. Oiis zouden dergelijke verkiezingen de kans geven op een herstel der re geeringsmeerdorheid van 1901, ook in de Tweede Kamer. Na de ook bij deze gelegenheid gebleken eenstemmigheid van alle fracties rechts kan daarom hij ons tegen ontbinding van het standpunt van partijbelang geen bezwaar be staan. Een oplossing echter der moeilijkheden van het oogenblik is echter langs dien weg niet te verwachten. Na het votum der Eerste Kamer van Zaterdag zijn de ministers niet meer saamgekomen. Na afloop van de zitting der Eerste Kamer gisteren, in welke geenerlei mededeelingen der regee ring gedaan werden, kwam gisteren middag de Ministerraad in buiten gewone vergadering bijeen. Van de door het Kabinet te nemen be slissing zal het afhangen of heden aan de Tweede Kamer een regee- ringsmededeeling zal worden ge daan. Men seint ons uit den Haag Het Kabinet heeft aan H. M. de Koningin zijn ontslag aangeboden. De Tweede Kamer gaat tot nadere bijeenroeping uiteen. Accijns op Gedistilleerd. Het dagelijksch bestuur van den I Nederlandsclien 'Hotelhoudersbond heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin het verklaart „met leedwezen te hebben kennis genomen van het voorne men der Regeering om bij weiswij ziging den accijns op het gedistil leerd met f27 per hectoliter te ver hoogen en alzoo te brengen van f 63 op f 90 per hectoliter ad 50 procent". Adressant motiveert dit leedwe zen als volgt Het behoeft na al hetgeen over deze zaak reeds is geschreven, nauwelijks meer betoogd te worden, dat een verhooging voor de belang hebbenden hij den handel in ster ken drank in het klein een betreu renswaardige maatregel is, wijl zij aanleiding zal zijn tot allerlei knoeie rijen, die zoowel den reëelen handel schaden als de volksgezondheid be- nadeelen. „Immers zullen sommige klein handelaren, rekening houdend met de geringe draagkracht van de beur zen hunner clientèle, zich niet ont zien, den drank te vervalschen, waardoor het dubbele kwaadeen oneerlijke concurrentie en het be- nadeelen der volksgezondheid,wordt gesticht. „In verband ook met de onder vinding, bij vorige accijnsverhoo- gingen opgedaan, is er de meeste grond aanwezig, dat ook het drank- verbruik bij aanneming van dit ont werp niet noemenswaard zal ver minderen. En niemand zal ontken nen, dat bij een verhooging van den accijns juist die categorie van per sonen het gevoeligst wordt getrof fen, welke de minste draagkracht bezit. Uit een moreel oogpunt be schouwd, kan daarom, naar de mee ning van ondergeteekende,de voor gestelde verhooging den toets eener gezonde critiek niet doorstaan. „Ook de smokkelhandel zal bij accijnsverhooging zich welig ont wikkelen, ongetwijfeld zeer tenna- deele van de schatkist zoowel als van den eerlijken fabrikant en han delaar. „Mocht evenwel de Tweede Ka mer der Staten-Generaal van oor deel zijn, dat een accijnsverhooging op het gedistilleerd wenschelijk is, dan dringen de ondergeteekenden er bij uwe vergadering op aan, de \roorgestelde verhooging van f 63 tot f90 aan te nemen en niet b.A\ bij amendement een kleine verhoo ging te accepteeren. Bij een belang rijke verhooging toch met f27 per HL.kan de prijs voor den verkoop in het klein door de belanghebbenden in billijkheid worden verhoogd, waardoor althans het gevaar van de voor de volksgezondheid nadeelige vervalsching gedeeltelijk kan wor den ondervangen". Provinciale Staten verkiezingen. NIEUWER-AMSTEL. Van anti- revol. zijde wordt in de plaats van den heer O. v. der Bout, die niet meer in aanmerking wensckt te komen, algemeen gesteld de he:r J. M. Aran Meetelen, burgemeester van Uithoorn, en zulks reeds dooi de Vies vereenigingen te Aalsmeer, Ouder-Amstel en Uithoorn. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 5 Febr. A. G. ,W. A. D. L. Heusinkveld, bakker, wo nende te Hazerswoude. Reehter-comm. mr. E. R. E. Brants, curator mr. J. Slicker, Alphen a. d. Rijn. 7 Febr. J. Th. van der Zwaan, kaas handelaar te Oud-Vroenhoven. Rech ter-comm. mr. P. F. Besier, curator mr. H. Paulussen. 8 Febr. IT. C. Jansen, koetsier te Delft. Rechter-comm. mr. J. F. van der Lek de Clercq, curator mr. AAA C. I. A. van Everdingen, Delft. Joh. van der Kroft, landbouwer te 's Gravenhage. Reckter-eomm. mr. A. E. Croockwit, mr. M. deMosteSche- veningen. H. Kiihn, houthandelaar te Gronin gen, eenig firmant van en handelende onder de firma Van der Gost en Kiihn. Rechter-comm. mr. F. G. Kool, curator mr. R. Kranenburg. Geëindigd de faillissementen van E. B. von Duimen Krumpelmau, gepen- sionneerd O.-I. ambtenaar, wonende te AmsterdamAide Koopmans, bak ker te Leeuwarden; .Ede Tjepkeina, bakker jte Oude Leije; J. H. den Ouden, thans wonende te Barneveld en M. v. Duivendijk, scheépmaker te Tholen. Arernietigd het faillissement van .J. Thomassen, landbouwer te Tiel. NIEDWE HAARLSHSCHE COURANT AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1