Jadea's ondergang. Hoofdprijzen Staatsloterij. Uit den Omtrek Kerk en School, Sociale Berichten. Land- en Ttiincouw Marktberichten. „Men had het mij wel gezegi.' „öe Pink Pillen hetihen mij genezen." Amsterdamsche Beurs. AGENDA BENNERROEK. Ingezonden ffededesüügsn. ffh FEUILLETON. Woensdag 13 Februari. Teyler's Stichting. Dagelijks van li u. t. m. S uur n.m. (behalve Zaterd en Zond.)de Bibliotheek van 14 u. n. m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v.m. 3 u. n. m.: 's-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m.5 u. n m. (beh. Zondags en R. K. Feestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n. m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 u. n.m. koste loos. Teyler's Museum Tentoonstel ling van fotogravuren, enz. Baleis van Justitie vm. 10 u. Kan tongerecht Zitting voor straf zaken. Bondsgebouw St. Bavo half 9 uur repetitie zangYereeniging. Half 9 uur Bestuursvergadering Houtbewer kers. Schoolgebouw der Ambachtschool vm. 9 tot 11 u nrn. Ambachts school gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor timmerman, meu belmaker, schilder en smid-bankwer ker. Infanterie kazerne Examen voor adspirant militie-luitenant bij het 10e Reg. Inf. x Brongebouw LohofTs Bioscope ntu. 24 uur extra Kinder-en Famiie- Voorstelling. nam 8 u Guia-Voorstel- ling. Bovenzaal Soc. Vereeniging. nam. 61/9 u. Voordrachtavond der Haarl. Zangschool (dir. Steenman) 3e of hoog ste Zangklasse. Politierapport. Gevonden: 1 ring met sleutels, 1 heereming, 1 portrethanger met por tret, 1 hondje, 1 notitieboekje, 1 arm band. Procesverbaal opgemaakt wegens wielrijden op trottoir. Uit een stal aan de Berkenrodesteeg is een rijwiel ontvreemd. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 10 Febr. J. H. Bert—- Kloek d. A. C. Borger—v. Keulen d. A. G. van Woerkomvan Driel z. 12. P. v. d. MarkBernhard d. W. VermaasKalf z. Overleden: 10 Fehr. C,E.Misset 59 j. Groote Houtstr B. J. W. Kanne 49 j, Santpoorterstraat. 11. E. Mok 81 j. Kleine Houtstraat. 12. W. F. Wes- selsStraatenbroek 51 j. Leidschev. Barometerstand te Haarlem. Stand van gisteren. 753. Neiging tot achteruitgang. Thermometerstand Heden middag 12 uur 37 F. 3 C. Laagstev.d.afgel. nacht 31 F. 05 C. Opgegeven door Joh. M. Schmidt, opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. HOOFDPRIJZEN, f1000 2696. f400 14181, 17143 f300 2334 3548 15089 15127 f100 2237 3808 4101 5765 8444 11597 13014 17451 13067 13961 16878 19071 SCHOTEN. Ongeluk. Gis terenmorgen had een werkman, werkzaam in de smederij van den heer A. het ongeluk, bij het uit schieten van een boorijzer zich zoodanig aan de rechterhand te verminken, dat hij genoodzaakt was zijn verdere werkzaamheden neer te leggen en zich onder dok ters behandeling te stellen HEEMSTEDE. Ken toestand die noodzakelijk verbetering eischt. Wan- neer men van den Rijksstraatweg af, de Zandvoortsche laan doorwandelt tot aan het Klaphek nabij den Aer- denhout, ziet men de ongeregelde boomenrij welke zich aan weerszij den van den weg bevindt. Daar ver scheidene dezer misplaatste hoornen bij stormachtig weer gevaar opleve ren voor de pubheke veiligheid, zou het zeer wenschelijk zijn wanneer de betrokken gemeentebesturen deze bouwvallige hoornen eens lieten rooien en door jonge hoornen ver vangen, wat zeer zeker zou bijdra gen tot verfraaiing van bedoelden weg en do veiligheid van het ver keer. BLOEMEN DAAL. Arbeidsongeval. De smidsknecht G. Toepoel, wonen de te Schoten, en werkzaam bij den heerHoogenbirlv alhier, kreeg Zater dagnamiddag een stuk ijzer op zijn linkervoet, waardoor hij niet meer in staat! was zijn werkzaamheden door te zetten. SANTPOORT. Muziekfeest. Alhier bereidt men zich ijverig voor tot een dezen zomer in Juli te houden muziekfeest. Een feestcommissie, met den burgemeester van Yelsen, den heer J. 0. A. Weerts, als Eerevoorzitter, houdt geregeld ver gaderingen. Op twee Zondagen na elkaar zal een wedstrijd van fanfarecorpsen - orden gehouden in het daartoe uitnemend geschikte bosch van bet schoone landgoed „Spaarnberg" van den Heer J. R. Wüste, die het welwillend daartoe ter beschikking beeft gesteld. Aankoop. De heeren M. en 0. de Vries Jr. a.s. zijn door aankoop eigenaars geworden van het Oos telijk deel, ongeveer de helft, van het bosch, genaamd „Terras", ach ter het dorp gelegen, tot dusver toebehoorende aan Mej. Van Wicke- voort Crommelin, te Blocmendaal. HILLEGOM. Gemeenteraad. De Gemeeuteraad houdt Vrijdag a.s., des morgens te 10 uren, een open bare vergadering. BENNEBROEK. Hardrijderij Gistermiddag heeft alhier voor de weduwen en groote gezinnen een hardrijderij plaats gehad. Ais le prijswinner is uitgekomen de heer L. de Groot, die daarmede den hoofdprijs heeft gewonneq bestaan de uit 10 gulden. Het feest werd opgeluisterd door een orgel. Vele nieuwsgierigen wa ren naar dit vroolijk ijsvermaak gaan zien, niettegenstaande het slechte weer en 't slechte ijs. BENNEBROEK. Spreeuwen. Op merkelijk was het gisteren, dat ge lijk met de stijgende temperatuur in den dampkring, groote troepen spreeuwen waren aangekomen, die met haar gewone luidruchtig ge kwetter zich haastten, om in aller lei hoeken en gaatjes wat vcedsel te bemachtigen. LISSE. Verkocht. Naar men me dedeelt,, is het terrein, waar eertijds huis eii kantoor van notaris van iStoekum hebben gestaan en dat reeds bij een publieke veiling was opge houden, nu ondershands verkocht voor een gedeelte aan den heer H. Marseille, timmerman, en voor een ander gedeelte aan den heer L. van Til, beiden alhier. Bloembollencultuur. Naar wij ver nemen, heeft een Engelsche firma uit Liverpool, nabij het station Yee- nenburg een tuin gehuurd, om zelf de bloembollencultuur in toepassing te brengen. Voorzeker geen aanlok kelijk iets voor de Hollandsche bloemisten, indien dit navolgiug moet vinden. Droogmaling. Het bestuur van den Lisserpoldor heeft het raadzaam ge acht om gedurende de werkzaam heden aan den vernielden molen van dien polder, andere maatrege len te nemen voor droogmaling. Te dien einde is nu een centri- fugaalgomp geplaatst, die door een locomobiel wordt gedreven. De ongelukkige werd, nadat tegen hem proces-verhaal was op gemaakt, Zaterdag naar het Huis van Bewaring gebracht. Alkin. Ct," CandidaatstellingDe Centrale R. K. Kiesvereeniging in dit kiesdis- trict stelde heden tot candidaat voor het lidmaatschap der Provinciale Staten (vacature mr. J. P. Kraak man) den lieer A. J. van Bentem, secretaris penningmeester van den Provincialen N. H. Boerenbond, wo nende te Alkmaar (R. K WARMOND. „Harmonie van WarmondMaandagavond gaf de Harmonie van Warmond in café „de Zon", een uitvoering, waarbij het muziekgedeelte onder haar di recteur den heer Joh. Costelaur zeer verdienstelijk werd uitgevoerd, oewil hM zonder uitzondering all it ik bitrof, toch stonden •bovenaan zonder twijfel, „Chor uit Marseh a-durop Tanliiiuser van R. Wagner, ouverture „Le Grand Ca- siinire" van Ch. Lecoeq en Fantai- sie uit de operette „Les Saltimbon- ques" van L. Gaune. Voor kenners en kunstminneuden volop te genieten, door keurige uit voering en voordracht, al gaf een ander deel uit het publiek de voor keur aan „Polka Clowns" en Pot pourri populair No. 8, om meer effect gevend sjoel. De afdeeling tooneel zorgde na de pauze voor de verdere aanvulling van het programma door de op voering van het kluchtspel „de Mis lukte Waarzeggerijen eenige voor drachten, waarbij tot slot een lied gezongen werd getiteld „de Harmo nie naar Haarlem". Poor al de aan wezigen gezongen gaf dit niet weinig vermaak. In de verschillende cou pletten werd het geheele verloop der reis geschetst, die het roem zuchtig corps te vorigen jare maakte naar Haarlem ten concours. De Harmonie en Tooneel, even goed,garen weer als gewoonlijk voor allen een avond om zich te amu seeren. EGMOND aan ZEE. Aansluiting. Alhier waar eene gasfabriek zal worden opgericht, hebben 160 in gezetenen zich aangemeld voor aan- sluhing. BEE M TE RVolkszang in Noord- Holland. Op voorstel van „Harmo nie" alhier waai' in den zomer van 1105 door 19 Vereenigingen een welgeslaagd zangersfeest werd gehouden is opgericht een Bond van Gemengde Zangvercenigingen in Noo.d Holland. Deze Bond stelt zich ten doel de bevordering van den Volkszang in het algemeen en van den Gemeng- den Koorzang in het bijzonder. Als middelen om dit doel te bereiken worden genoemd a. Elkander voor te lichten bij' de keuze van geschikte muziek, vooral van de liederen der Nederlandsche Koorvereeniging B. Het houden van Zangersfeesten (geen wedstrijden) en kringrepeti- tiën, waarbij samenzang en het zin gen van de afzonderlijke Vereeni gingen elkaar afwisselen. De Bond treedt toe als lid tot de Nederlandsche Koorvereeniging. Reeds hebben 13 Vereenigingen met ongeveer 450 leden zich bij den Bond aangesloten. Het Bondsbestuur bestaat uit de heeren A. Schoemaker, te Broek- in-Waterl and, Voorzitter; J. Dijkstra, te Hoogkarspel, Yica- VoorzitterJ. Sluis, te Amster dam (Prinsengracht 493). Ie Se cretaris A. C. Provely, te Krommenie, 2e SecretarisJ. Raur- dekooper, te Purmerend, Penning meester en J b. Krol. te If eins UT Bibliothecaris. grasgewas van Verpacht. Het o,.o dijken en wegen van het wateneha;> Beemster is verpacht voor f13,160. Het vorige jaar was de opbrengst f 105 hooger. ZAANDAM. Werklooze n. De werkloozen alhier hebben Za terdagmiddag wederom tot den burgemeester het verzoek gericht, een bu.-coüeete te mogen houden. Opnieuw werd dit verzoek gewei gerd. Het Burgerlijk Armbestuur heeft in den allergrootsten nood doen voorzien door een extra uitdeeling van geld toe te kennen aan de behoeftigen. Aanbestedingen. Door de Tweede Noord-Hollatid- sche Tramwegmantschappij is onder genoodigden aanbesteed het ver anderen van brug 11 en het om leggen van de spoorbaan en daar mede in verband staande werk zaamheden te Schermerhorn (N.-H). Inschrijvers waren de heeren P. Vermeer, te Watergraafsmeer f 4080Chr. de Vilder, te Amster dam f4150; P. Karmelk, te Mon nikendam f 4177.15C. de Vries, te Purmerend f 4330; P. de Groot, te Purmerend f 4550; Spruit en Wils, te Alkmaar f4800; A. Wees- hotf, te Schermerhorn f 4895; J. Leguit, te de Rijp f4960. VELSEN. Bevallen: A. A. van Houwingen Wezenaar, d. M. BooijZimmer man, d. A. A. LeichLenderink z. Overleden: J. Maas, 76 j. H ARLEMMERMEER. Bevallen: G. CardolBoll, z. de BakkerSchreuiler, d. M. Lan- gereis—Van GendereH, z. LISSE. Re va 11 e 11M. van LieropHeems kerk, z. Overleden: P. H. Zi;-ren, 73 j. M. Duivenvoorden, 76 jaar. BEVERWIJK. Bevallen: T. TroostheideBro:.- wer z. SCH 3TEN. Bevallen: A. C. van RoonMer- tens d. J. J. Dingboom-r-Schulitz d. Z. W. BakkerVan Strien z. M. Ap pelboomVossen d. A. C. Schouten Pol z. G. VisserKoning d. Uit de 170 sol'icitanten voor de drie vacante betrekkingen van hoofd eener op nbare lagere school in de gemeente Velseu zijn een negental personen opgeroepen om zich aan een geneeskundig onderzoek te on derwerpen. Eucharistisch Congres. Mgr. Benzier, bisschop van Metz, deelt in een herderlijk schrijven aan dë geioovigen van zijn diocees mede dat op 5 en 6 Augustus te Metz een algemeen Eucharistisch congres zal worden gehouden. Boerenleenbanken. In Café Riche, te Arnhem, is een vc-rgadering gehouden van afge vaardigden van christelijke Boeren leenbanken, onder presidium van den hr. L. F. C. H. M. Ridder de van der Schueren, voorzitter van den Nederlandschen Boerenbond. Deze vergadering was belegd, naar aanleiding van het votum ge vallen in de vergadering van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht waar werd verworpen een voorstel 0111 in de statuten op te nemen, als voorwaarde voor het lidmaatschap de erkenning van God, huisgezin en eigendom. Het doel der vergadering was nu öifi te komen, hetzij tot aansluiting bij de christelijke Centrale Boeren leenbank, te Eindhoven, of te Alk maar, hetzij over te gaan tot op ing eener zelfstandige christe lijke Centrale Boerenleenbank. Na langdurige discussie werd be sloten aan het bestuur van den Ne derlandschen Boerenbond op. te dragen een commissie te benoemen tot onderzoek, welke gedragslijn in deze kwestie het meest gewenscht is, welke commissie later rapport zal uitbrengeu. Hebben alle planten gelijke hoeveelheid kalk noodig om te leven? Neen, elk maar eene bepaalde hoeveelheid. Als regil kan men aannemen: hoe bladrijker een plant is, des te meer kalk heeft ze noodig om te groeien. Per hectaar berekend hebben gerst noodig 9, haver 2, rogge en tarwe 14, weidehooi 21, aardappelen 50, erwten 90, klaver gras 100 Kilogr. De granen hebben derhalve wei nig noodig, de peulvruchten (vlin derbloemigen) moeten zooveel te meer kalk hebben om te groeien en te tieren. Prikkelend voeder. Het opwekkend en prikkelend voeder dat men aan de kippen toe dient, werkt in zooverre op het eierleggen, dat daardoor de spijs vertering bevorderd wordt en dien tengevolge de stofwisseling toe neemt hierdoor wordt de geslacht drift opgewekt en als gevolg ervan de aanzetting van eiermateriaal be gunstigd. Doch opwekkende mid delen alleen kunnen geen wonderen doen; er moet tevens krachtig en overvloedig voeder gegeven wor den. Kabinet. Kabinet kan als overbemesting reeds in den winter gegeven wor den. Het beste is, dit zout bij vriezend weer te strooien.. Araucaria's. Toonen Araucaria's door hun groei, dat hun grond te weinig voedsel bevat, dan geve men ze vloeibaren mest, bijv. verdunde gier enz. (V. P.) AMSTERDAM, 11 Febr. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes Porton Raapolie per 6/w. f36,25 vliegend f 35,25 per heet. Lijnolie per 6/w. f 22,25 vliegend f 21,25 per heet AMSTERDAM.il Febr. Opde vee markt waren aangevoerd[321 vette koei en, le qual. 70 a 75 cent, 2e qual. 62 a 68 cent, 3e qual. 56 a60 cent, 110 melk en kalfkoeien f 130 a 275, 66 nuchtere kalveren f9.a 18. 432 vette varkens Hollandsche le qual. 45 a 47 cent, idem AARDaPPELEN. Prijzen derd. Borgers Blauwea Bonten Blauwe Poters Geldersche Blauwen Bonten Zeeuwsche Eigenheimers Blauwen Bonten Zand Eigenheimers onveran 2 25 2.50 2.30 2.60 1.90 2.30 1.20 1.30 2.10 2.20 0.— 2,10 0.— 0.- 3.- 0.- 2.25 3.— 2.25 2.30 1.1,60 Aanvoer 0 ladingen. SCHIEDAM, 11 Febr. Graan-Spiritus f 16i/2 a 17.Me- lasse-Spiritus f la1/* a f 15,V2 ruve Spiritus f Iz- Amsterdam, 11 Februari. Koffie. Afgedaan 350 bn. Libe ria als250 bn. Soeka Loewey, ex Prinz Regent Luitpoid en 100 bn. Tjilentab ex div. schepen 85 bn. Sumatra Liberia, ex Rembrandt 251 bn. Ayer Dingin, ex Koning Willem I326 bn. Koffie, ex Tan- talus en Cedé 89 bn. Caracas, ex Prins Willem I. Suiker biet- prijshoudend, maar zonder zaken. Thee. Afgedaan ex veiling van 31 Jan. Nos. 361 en 416, samen 60.1 kist Java. Tabak. Uit de hand verkocht: 2034 pk. Java als1343 pk. Ban ting. 133 pk. Singa ex Bali, 608 pk. MR4C en 250^ pk. WSC.TGT. Plosso, ex Willis. Katoen kalm. Huiden. Bij inschrijving afgedaan ex WillisTRP 301 buffel- en 1368 runder-. Onverkocht bleven594 buffel- en 1350 geitevellen. Tin zeer stil. Banka per April a f 1141/2 en per Julia f11372 gedaan en daartoe verder gelaten. Bank prompt fll43/4. Mejuffrouw Johanna dt Gnuif. 0:1 20 jaren, met wie wij in briefwiss: ling zijn. woont te Gorinchem. K tendijk No. 100. Zij leed sedert lang:.' tijd aan bloedarmoede. Wij geve hier hare photographie, gemaakt u hare genezing door de Pink Tide; Zij schreef ons. Mej. Johanna de Graaf. (portret Goedhals.) „De Pink Pillen zijn een opp- rbes geneesmiddel. Men had mij wel ge zegd dat zij mij genezen zouden, en zij hebben mij genezen, spoediger dan wij dachten. Ik had andere genees middelen beproefd zonder baat te vin den. De Pink Pillen hebben mij een gezond uiterlijk weer gegeven. Vanaf den aanvang der behandeling voelde ik den eetlust terugkomen. De ec-tlust heeft mijne krachten doen herleven, en eenmaal in het bezit daarvan zijn al mijn# kwalen verminderd en daar na geheel verdwenen. Ik heb geene steken in de zijde, geen duizelingen meer. Ik slaap go;d en mijn maag is veel beter." De Pink Pillen zijn een ernstig ge neesmiddel, zij komen stipt har - be loften na, daarom worden zij ook door allen aanbevolen die er gebruik van hebben gemaakt. De Pink Pillen genezen bloeder- moede, bleekzucht, algemeene zw;*kte, maagkwalen, rheumatiek, want zij ver rijken en zuiveren het bloed. Zij ver sterken bet zenuwstelsel en gevenui'- muntende resultaten togen zenuwziekte, zenuwverzwakking en onregelmatig heden bij vrouwen. Prijs f. 1,75 de doos, f. 9. per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Plaatzer v. d. Huil Jansstraat28. 12 februari. Medegedeeld door H. O. Tombergh en C o. vorige koer* He<l. u South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sb. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Norfolk Sh. Union Sh Southern Rails Oar Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberlev Rusland Hope Consols Amer. markt willig. Russen prijshoudend. Kon. Petroleum beter. Tabaksmarkt verdeeld. Kimberley prijshoudend. 933'4 I 943/, 9% 2S8/4 287/8 451/g I 461/g U)33/4 ;1041/2 251/4 I 247/s 231/4 I 28S/4 i 595/8 i 593/4 171/4 i 171/4 173 26i/2 44 351/4 39»/n 263U Oé 734 143/4 471/g 481/2 •2241/2 73 74 1741/2 27'/,s 44S/# 351/., 413/4 2(jlb/v 45 383/4 737 1415/1» 4«7/8 4SU/ls 222 7*1/4 733/4 Ten tijde van Christus' geboorte verwachtte de geheele wereld een machtigen vorst, die in het Oosten zou opstaan; de allerwegen verspreide Joden hadden zeiven hunne hoop op den toekomstigen Messias onder de Heidenen verbreid. Vespasianus was in het Oosten tot keizer uitgeroepen, en de Romeinen stelden hem nu voor als den vorst, in wien de voorspelling verwezenlijkt was. Zelfs de val van Jerusalem was niet in staat de ver wachting van den Messias onder de Joden te fnuiken; het scheen hun toe, dat de Heer hen slechts hierom in de diepste ellende liet verzinken, om de wereld dan des te glorierijker Zijne macht te openbaren. Zelfs de verstau- digsten der Joden zagen niet in, dat hun volksbestaan zoowel als hun na tionaal heiligdom voor altijd zou ver nietigd blijvenvoor de wederopleving van Israel zou de vrekkigste woeker aar met vreugde geheel zijn bezit heb ben opgeofferd. Het verlangen naar den Messias en de vaste overtuiging, dat hij nu spoe dig zou komen, is bij de Joden te Rome nooit zoo sterk geweest als juist in de dagen, dat Vespasianus en Titus hunne zegepraal vierden. De droefenis over den ondergang van hun volk en het verlangen naar d°n Verlosser wonden zelfs degenen op, die door ambt, eere- post of bezittingen min of meer Ro meinen waren geworden. Men moet dit in het oog houden, om alles te verstaan, wat in den loop van dit verhaal voorkomt. Het licht had geschenen in de duisternis, en de duisternis had het niet begrepen. Thans liet men zich door elk dwaallicht van den waren weg afbrengen. Zoolang er Joden waren geweest te Rome, was jaarlijks een gedeelte hun ner naar Jerusalem gereisd, om daar het Paaschfeest bij te wonen. Dit jaar kon zulks voor het eerst niet meer ge schieden; wanneer er nog een Jood naar Jerusalem ging, was het om te klagen en te weenen bij de berookte en ge blakerde puinen van het heiligdom. In de laatste jaren waren, in weerwil van Jerusalem's belegering, nog kleine groepen ter bedevaart getogen; geen van beide malen was een enkel pel grim teruggekeerd: allen waren ge vallen onder het zwaard van den Ro mein. Maar zij waren tenminste ge storven in 't gezicht der heilige stad en van den tempel, en hunne asch rustte in het beloofde land der vaderen! Daar in het jaar 71 na Christus het Paaschfeest der Joden op 7 April viel, waren ook thans weer de bedevaart gangers uit Rome naar Jerusalem ge weest, en hunne thuisgebleven broe ders hadden met psalmgebed hun het geleide over land en zee gegeven en in den geest met hen den tempel van Jehova betreden, het offer gebracht en het Paaschlam gegeten. Wat wisten degenen, die in Jerusalem ooit het grootste feest des jaars hadden bijge woond, veel van al het heilige en schoone te verhalen, dat zij daar be leefd hadden! De Joden in den vreemde waren met onbeschrijfelijke innigheid aan het land hunner afkomst gehecht. Sion en zijn heiligdommen waren de droom v. d. knaap, de laatste gedachte d.v. stervende; in elk huis waren afbeel dingen van de heilige stad en van den tempel te vind.en; elk gezin bezat re lieken en herinneringen, die door de pelgrims van daar waren medegebracht en als heilige schatten van vader op op zoon overgingen of den dooden werden meegegeven in het graf als voorbehoedmiddelen tegen de aanval len der booze geesten. Thans was dat alles weg, alles ver nield; stad en tempel waren puinhoo- pen. Wie kon daaraan denken, wie daarover faooren spreken, zonder in tranen en weegeklag uit te harsten? De synagoge in het Jodenkwartier aan de overzijde van den Tiber was een gebouw, met hetwelk alleen die van Alexandria in pracht kon wed ijveren. Vóór den voorhof, welke door zuilen van Numidisch marmer ge schraagd werd, lag een plein, over schaduwd door oude platanen. De groote kast, in welke de kostbare per kamentrollen werden bewaard, waarop de heilige boeken waren overgeschre ven, was bedekt met een voorhangsel van Syrisch purperweefsel, zooals er zelfs iri het keizerlijk paleis geen kost baarder te vinden was. Het spreekge stoelte, door twee gouden leeuwen ge dragen, was rijk met edelgesteenten en goud versierd en vertoonde op de rugleuning van ivoor den kandelaar met zeven armen. Weinig minder kost baar waxen de zetels der tien „oudsten van den hoogen raad," welke in het synedrium stonden, dat omgeven was door met goud ingelegde kasten/ De vrouwen afdeeling op den achter grond, boven, vertoonde kunstig snij werk. en de Joodsche vrouwen, die daar de godsdienstoefening jdachten bij te wonen, hadden met elkaar ge wedijverd in het aanbrengen van smaakvolle leunzetels; vooral die der „synagoge-moeder", een stuk dat in de dagen van keizer Augustus uit Je rusalem was gezonden als geschenk voor de svne.goge te Rome, was een kunstwerk'van onschatbare waarue. De vlakke zoldering van het kerk gebouw was in vlakken verdeeld, die met ivoor ingelegd en met gouden rosetten versierd waren. Hoe rijk ook de tempels van Isis, van Cvbele en van andere Aziatische godheden waren, de Joodsche syna goge stond hij geen enkelen achter, en de vreemdeling, die naar Rome kwam, verzuimde nooit ze te bezoe ken. Juist den dag vóór dien, waarop Vespasianus en Titus hun zegetocht wilden houden, viel de Sabbath in. De stadsprefect had niet zonder be denking het vieren van de gewone godsdienstoefening toegestaan. De voor gangers der synagoge moesten nvt, hun leven bo/g blijven, dat alles rustig en ordelijk zou ,afloopen, en boven dien had hij bij wijze van voorgorg eene sterke wacht pretorianen op h-t voorplein opgesteld, met streng bevel eike poging tot wanorde met geweld te onderdrukken. De opperrabbijn was Aiiron-ben- Hanna, die omstreeks veertig jaar ge lenen prier.ter in den tempel te jeru- s.dt m was geweest, ten tijde dat Annas en aïphas het ambt van hoogepries- ter bekleedden. Wordt rervtlgti).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3