Woensdag 13 Febr. 1907. No. 6522. 3Tte Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Tweede Kamer. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Het Ministerie gaat. De gansclie Kamer was gisteren natuurlijk onder den indruk van hetgeen er gebeuren zou, van het geen in de lucht hing. Ofschoon sonmigen voorspelden, dat Staal alleen vallen zou, en zijne plaats in het ministerie de Meester door een ander ingenomen zou wor den, de meerderheid der Ka merleden verwachtte zich klaar blijkelijk op iets anders. Men nam niet eens de moeite om zijn paperassen te rangschikken en zich te installeeren voor eene gewone zitting, 't Geheel deed den ken aan eene kostschool, waar de vacantie feitelijk reeds is ingetreden, hoewel voor de buitenwereld alles zijn gewonen gang schijnt te gaan. Op de tribunes was niet veel pu bliek, althans minder dan voor zoo'n „plechtig" moment verwacht werd. De gebruikelijke lezing van no tulen, van ingekomen stukken, door Voorzitter en griffier. Aan de ministertafel niemand ledig schijnt zij te wachten op de nieuwe titularissen. Na eenig wachten treedt de heer de Meester binnen. Eenige leden i snellen op hem toe, wisselen hand- drukjes met hem. „Stilte!" roept de voorzitter met luider stem. Minister de Meester, die even is gaan zitten zittend kan men zijne kalmte beter bewaren rijst van zijn stoel op leest van een papier tje eenige regels, die hij van buiten schijnt te kennen, of vluchtig lezend zich weer herinnert. 't Is het verzoek om ontslag van het ministerie, 't verzoek om schor sing van den arbeid der Kamer, voorzoover die verband houdt met de ministerieele werkzaamheden. Er klinkt ontroering noch gejaagd heid in de stem des ministers. Hij schijnt zich verzoend te heb ben met het „harde" lot, en ge laten heen te gaan evenals zijne vrienden. Met berusting valt hij in zijn zetel terug en de voorzitter verzoekt de vergadering te willen handelen naar 's ministers ver langen. En met een „Aangezien er niets meer aan de orde is" enz. gaan de lieeren naar huis, wachtend eene nadere samenroeping. Verschillende heeren gaan minis ter de Meester nog de hand drukken; de gewichtige tijd der politieke combinaties, der staatkundige voor spellingen vooral is weder aange broken. Voltallige lijstjes van nieuwe ministeries zijn reeds opgemaakt. Wij vreezen, dat het op 't papier vlug ger zal gaan dan in werkelijk heid. De meening in de Pers over de oplossing van de crisis is zeer uit eenloopend. Al de bladen wijden er breede kolommen aan en in de liberale bladen ontbreekt het niet aan lofredenaars op het afgetreden Kabinet. Als te verwachten viel, staat de „Nieuwe Arnherasclie"' vooraan. Van de dooden niets dan goed De „Standaard" oordeelt geheel anders over „mannen van karak ter, in de politieke niet genoeg te waardeeren" dan de Middelburgsche Courant" van wie deze aanhaling is. Om zeer begrijpelijke redenen laten wij hier volgen, wat Dr. Kuyper's lijfblad schrijft: Wij lezen daar p.m. Vooral een Kabinet, dat optrad met de verzoeningsleuze, had o. i., niet inzake het stelsel, maar voor wat de overhaaste, slecht voorbereide en on genoegzaam toegelichte wijze van de uitvoering betrof, zoo onverzoenlijke houding niet moeten aannemen, vooral niet na zijn toezegging in de Tweede Kamer, dat het verdere inlichtingen verstrekken zou. Zulk een houding moge van par mantigheid getuigen, van staatsmans wijsheid getuigt ze niet. Wie een stel sel van hervorming wil doen triom feeren, moet geduld weten te oefenen en kan zich niet geslagen rekenen, zoolang over dat stelsel zelf geen op volledige kennis van zaken gegrond oordeel geveld is. En mocht deze parmantigheid in den militairen Minister nog te ver ontschuldigen zijn, niet wel voor ver dediging vatbaar schijnt ons de hou ding van den President-Minister, die herhaaldelijk den indruk poogde te vestigen, dat het Kabinet, als zoodanig, zich niet alleen over het stelsel van vermindering, maar ook over de over haaste wijze van uitvoering, met den militairen Minister solidair verklaarde. Het liberaal „Handelsblad" ver wacht alle heil van de ontbinding der Tweede Kamer. Waar de „Nieuwe Courant" schrijft, dat zij eene Kabinets-crisis niet gerechtvaardigd acht, verzeker l „Het Vaderland", dat er voor het ministerie geen andere weg openlag dan ontslag nemen. Het „Utrechtsche Dagblad" ver bindt direct toekomst aan heden en schrijft over het nieuwe Kabinet in spe: Het dusver gevolgde beleid nu, ten aanzien onzer landsverdediging is af gekeurd van vrije liberale, van chris telijk-historische, van antirevolutio naire en van katholieke zijdeziedaar naar constitutioneelen regel de groe pen aangewezen, waaruit het nieuwe kabinet behoort voort te komen. Het onschatbare voordeel dezer con stellatie is, dat zij ons van tegenstel lingen op godsdienstigen grondslag verlost en ons tot de normale tegen- stellh g op politieke grondslagen te rugbrengt. Volgens de „Zutphensche Cou rant", die een beetje vertrouwbaar weerglas mag heeten, zou het Kabinet heel gemakkelijk op te lappen zijn. Onze Katholieke organen nemen ook lang niet alle een zelfde stand punt in, wat de oplossing der han gende quaestie betreft. Laten we afwachten, wat de eerst volgende dagen brengen zullen. FRANKRIJK. De sectarissen, die bet tegen den Paus hebben moeten afleggen, ook in de schatting der openbare mee ning van alle eerlijke lieden, Katho liek of niet, wenden het nu over een anderen boeg, om afkeer en wan trouwen jegens Z Heiligheid te zaai en. Volgens hen is de „verklaring" der bisschoppen een Vaticaansch stuk. Nieuwe leugens. De verklaring is van de prelaten zeiven, en haar goedkeurend heeft Pius X er alleen enkele wijzigingen in den vorm van het officieele stuk in laten aanbrengen. Te Fougères is de staking, die maanden duurde, eindelijk geëin digd. De revolutionairen deden al het mogelijke, om den] heilloozen toestand te doen voortduren, maar de ordelijke arbeidersgroep heeft ten slotte gezegevierd. Misschien is de schoen-industrie te Fougères nog te redden. De gevolgen- van den strijd zullen zich zelfs ongetwijfeld nog jaren doen gevoelen. ENGELAND. Met inachtneming van de gebrui kelijke ceremoniën is gisteren het Parlement geopend. Gezeten op den troon las Koning Eduard de volgende Troonrede „Met genoegen mag vermeld, dat de betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden van vriendschap- pelijken aard zijn gebleven...... „Het eerste bezoek van den Emir van Afghanistan aan Indië is'voor mij en ook voor den Emir zelf een groote voldoening geweest, daar dit van groot belang is voor de be vordering van de vriendschappelijke gevoeleus, die nog gewichtiger zijn dan formeele verdragen. „Terwijl in Indië er naar wordt gestreefd, de kracht en de eenheid van de uitvoerende macht onver zwakt te laten, zoek ik tevens naar verbetering der middelen om den grondslag voor den vrede te ver sterken ten bate van een goed bestuur over de uitgebreide bevol king, die aan mijn hoede is toe vertrouwd. „Ernstige kwesties over ons par lementair stelsel, zijn ontstaan wegens ongelukkige geschillen tusschen de twee Kamers. Mijne ministers wijden hunne aandacht aan dit belangrijk onderwerp, met bet doel de moei lijkheden op te lossen. „De aandacht van het Parlement moet gevestigd blijven op maat regelen voor een verdere aansluiting van het Iersche volk, onder verze kering van beheer over hun eigen zaken en door overigens het Regee- ringsstelsel te verbeteren, wat de administratieve en financieele zaken betreft. Er moeten ook voorstellen worden ingediend omtrent de hervorming van het universitair onderwijs in Ierland, waarbij vertrouw ik dat de moeilijkheden, die zoo langen tijd de ontwikkeling' van het hooger onderwijs in Ierland hebben tegen gehouden, uit den wegzuilen worden geruimd." Verder kondigde de Koning de indiening van een aantal onderwer pen aan, waaronder de oprichting van een Hof van hooger beroep in strafzaken, van een ontwerp tot re geling der werkuren in de mijnen en tot wijziging der patentwetten Volgens Sir Henry Campbell Bannerman is de kwestie van het geschil tusschen de beide Huizen het belangrijkste deel van de Ko ninklijke Boodschap. In dien zin uitte hij zich dan ook bij de debatten over het adres van antwoord. Wij moeten een Hoogcrhms heb-. ben zoo verklaarde hij maar met herstel van de goede betrek kingen tusschen beide Huizen, die ons in staat zullen stellen de wen- schen van het volk in behoorlijke overeenstemming uit te voeren". Overgaande tot de Iersche kwes tie stelde spr. de vraag, of het ont kend zou kunnen worden, dat het Iersche volk het recht heeft zijn eigen zaken te behandelen, zoolang deze niet in botsing komen me die van Engeland en niets geschiedt, waardoor aan de suprematie van het Parlement tekort wordt gedaan. John Redmond, Iersch nationa list, verklaarde, dat niets in staat zoude zijn zelfs maar betrekkelijken vrede en welvaart aan Ierland te brengen dan het toestaan vaneenPar- lement met een aan dit lichaam ver antwoordelijke uitvoerende macht. RUSLAND. Een mislukte aanslag. Gisteravond te elf uur is er in de woning van graaf Witte te St. Petersburg, en wel in de kachel van een der kamers, die de doclity van den graaf vroeger bewoonde, maar die nu ledig staan, een helsche machine ontdekt. De houten kist, waarin ze zich bevond, was met wit linnen over trokken. De bom was gevuld met een zwak ontplofbare stof. Het vermoeden, dat ^e kist door den schoorsteen in de kachel was neergelaten, wordt te niet gedaan door het feit, dat het witte linnen, waarmede ze was overtrokken, niet besmeurd was. Heden vonden schoorsteenvegers in een anderen schoorsteen een kooi'd, dat aan de politie werd toegezonden, die in de kachel van de kamer der dienstbode een tweede helsche machine vond, van dezelfde constructie. Korte Berichten. Chamberlain zal, ondanks de ver betering van zijn toestand, eerst na het Paaschrecès van het Parlement, weder deelnemen aan de zittingen van het Lagerhuis; hij gaat eenigen tijd naar het vasteland. Bij de te Moskou gehouden ver kiezingen van den tweeden graad, hebben de kadetten de overwinning behaald: de 160 gekozen kiesman nen, die de Doemaledeu voor Mos kou moeten aanwijzen, behooren allen tot de kadetten-partij. Vorst Dolgoroekof, prof. Kofalefski, ad vocaat Maklakof en de werkman Matonof zullen in" de Rijksdoema Moskou vertegenwoordigen. De doodstraf, uitgesproken over twee vrouwen, die deelgenomen had den aan den aanslag op de villa van den Russischen 'minister-presi dent Stolypin, is veranderd in levens langen dwangarbeid. De „Daily Mail" had beweerd, dat op het bezoek van Koning Eduard aan Frankrijk een overeen komst tusschen dat land en Enge land tot stand was'gekomen om trent den Congostaat. Nu worden die berichten uit officieele bron te gengesproken. Terecht wordt opge merkt, dat Koning Eduard niet de minste bevoegdheid had gehad zulk een overeenkomst te treffen. Men vertelt, dat de Engelsche Regeering morgen in het Lagerhuis een voorstel wil indienen, waarbij het veto van het Heerenhuis be perkt wordt voor den duur van een zitting of reeds na zes maanden zijn geldigheid verliest. Raissouli moet zich te Tazeroet ophouden met 50 volgelingen. De bevolking is hem weinig vriende lijk gezind. STATEN-CENERAAL. Eerste Kamer. De Koningin heeft, naar men verzekert, den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck van der Oye, ten gehoore ontvangen. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is bepaald, dat de namen van postbushouders, op aanvrage in den daarvoor be paalden vorm, aan de justitie of politie behooren te worden mede gedeeld. Ontslagaanvraag van het Ministerie. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer legde de minis ter van financiëD, de heer DeMeester, de volgendeRegeeringsverklaring af: Mijnheer de Voorzitter Ik heb de eer aan de Kamer mede te deelen, dat de Ministers, hoofden der departementen van al gemeen bestuur, naar aanleiding van de door de Eerste Kamer der Staten- Generaal genomen beslissing om trent het VlIIe hoofdstuk der ont- werp-staatsbegrooting voor 1907 aan Hare Majesteit de Koningin eerbiedig verzoek om ontslag heb ben aangeboden. Onder deze om standigheden veroorloof ik mij der Kamer beleefdelijk te verzoeken hare werkzaamheden, voor zoover de Ministers daaraan hebben deel te nemen, te schorsen. De voorzitter verklaarde, dat het na deze mededeeling, voor de Kamer niet wel mogelijk is de onderwerpen voor hellen aan de orde gesteld, in behandeling te nemen. Opleiding tot vier maanders. i Men schrijft aan het Hbid Onder de te Amsterdam bestaan de inrichtingen, cursussen en ver- eenigingen, die naast het Rijks voorbereidend militair onderricht, zich o. a. bezighouden met ernstige opleiding van jongelieden voor verkorten diensttijd (viermaander), mag de schiet-, scherm- en weer- baarheidsvereeniging Door Oefe ning Weerbaar", welker le afdeel, (jongelieden van 1720 jaar), bij Kon. Besl. van 1 Mei 1906, no. 20, Koninklijke toestemming tot op richting verkreeg, zeer zeker met eere genoemd worden. Verkregen de leden dier afdeeling, kenbaar aan hunne keurige unifor men, van donkerblauwe kleur met lichtblauwen kraag en dito uitmon stering, doch overigens volgens infanteriemodel ingericht, reeds een zekere populariteit in deze stad, het feit, dat bij het dezer dagen alhier gehouden examen voor ver korten diensttijd alle candidaten der vereeniging op één na de ver- eischte diploma's, recht gevende op vier maanden dienst en boven dien op korps en garnizoen hunuer keuze, verwierven, heeft ongetwij feld er veel toe bijgedragen, die populariteit te verhoogen. Mitsdien kan 't niet uitblijven, of ook dit jaar kan, in verband met het examen in Januari 1908, een groote toeloop van adspirant- viermaanders in bedoelde vereeni ging worden verwaf ht. Voor hen, die zich uitsluitend als adspirantviermaanders in de vereeniging als lid opgeven, is de aanschaffiing der uniform niet ver plicht. De opleiding heeft eiken Zaterdag avond van 8Y2IOV2 uur plaats in de Koningin Emmascliool aan de Passeerdergracht (bij de Marnixstr,) te Amsterdam. Zij omvat het geheele examenprogramma, wordt door een hoogst bekwaam instructeur van het leger gegeven en staat onder voort durende controle van een actief dienend officier, die als militair adviseur tevens aan het bestuur der vereeniging is toegevoegd. De contributie bedraagt f 0.50 per maand, zoodat voor eene geheele opleiding van één jaar (die toerei kend wordt geacht), zes gulden wordt betaald, een prijs, die aan merkelijk minder is dan die, welke men bij particuliere cursussen v ooi- gelijke doeleinden verschuldigd is. Als hebbende Koninklijke toe stemming tot oprichting geniet de afdeeling steun van Rijkswege, waardoor onvolledige opleiding tot verkorten diensttijd ten eenemale is uitgesloten. Ook het oefeningsuur kan, dunkt ons, voor de deelnemers geen be zwaar zijn. In het belang onzer jongelieden, aan wie een opleiding als hiervoren bedoeld, met warmte wordt aanbe volen, deelen wij nog mede, dat alle ter zake benoodigde inlichtin gen, behalve door bet bestuur (Hee rengracht 542) te A nsterdam, volgaarne mondeling en schriftelijk worden verstrekt door den Ie-luite- nant H. C. Wins, van het 7e regi ment infanterie (Ceintuurbaan 214, huis) te Amsterdam. Vele jongelieden meldden zich reeds voor den loopenden cursus aan. Spoed wordt dus, in het belang eener grondige opleiding, aan be langhebbenden dringend in over weging gegeven. Goed voorgaan... doet goed volgen? Begint er voor de Katholieke Pers een nieuwe periode En gaat in dezen van Rotterdam de victorie uit In „de Maasbode" wordt bericht, dat een milde, onbekende gever 1000 gulden geschonken heeft, 0111 daarvan gedurende 5 weken aan 1600 Katholieke gezinnen te Rotter dam een gratis-abonnement op ge noemd blad te verzekeren. Is dit het gevolg van Mgr. Gal liërs herderlijk schrijven? Begint men onder ons in te zien, dat eene degelijke Pers noodig is, eene Pers, wie men de mogelijkheid opent, om goed te wezen en te kunnen wedijveren met de andere, de li berale of neutrale Laten wij het hopen en moge het Rotterdamsch voorbeeld in dezen veel navolging vinden. Knoeierij van Melkslijters. D. schrijft inliet „Weekblad voor Melkhygiëne" 't Is waard, oin wereldkundig te makea, hoe een melkslijter in'Am- sterdam weet te knoeien en daartoe de hulp inroept van een melkbe zorger eener melkinrichting. De zaak is dezeMevrouw wenseht de melk van een zekere melkin richting doch, „om den melkslijter niet gedaan" te geven, want „och, die man heeft haar altijd goed be diend", laat zij zich bedienen met de verlangde „ziektekiemvrije melk" door tusschenkomst van de uitver koren melkslijters. In Amsterdam zijn er nl. verschillende melkfabrie ken, die melk in flesschen leveren aan melkslijters.'Dit wordt gedaan, omdat zoovele Vnenschen dat willen. Toevallig, heel toevallig, komt het echter uit, dat de melkslijter etiquetten weet machtig te worden van bedoelde melkinrichting en wel door ze'^vaiq den melkrond- brenger te koopen. i'e melkslijter bezorgt de melk (die nimmer in de bedoelde inrich ting is geweest) en heeft de fles schen voorzien van het door hem gekochte etiquet. De stommert let er echter niet op, dat al de etiqu etten die hij in zijn bezit heeft het zelfde datumcijfer dragen. 't Spreekt van zelf, dat de ge bruiker er wel op let en de inrich ting er op attent maakt. De zaak wordt rechterlijk ver volgd en 't is ook maar goed. 't Is al weer één bewijs te meer, hoe weinig vertrouwen sommige melk slijters verdienen. De inrichtingen, die met de mees te nauwkeurigheid op duur en tem peratuur werken, worden op deze wijze bedrogen. Onberekenbaar zou de schade zijn, wanneer het toeval wilde, dat bij v. typhus werd gecon stateerd door 't gebruik der melk die verkocht was als ziektekiem- vrije melk", afkomstig van eene goed bekend staande inrichting Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid. Gistermiddag hield de Groninger Maatschappij van Landbouw eu Nij verheid eene buitengewone algemee- ne vergadering te Groningen, onder voorz tterschap van den heer J. B. S. Westerdijk. Als spreker trad op de heer Mr. H. P. L. C. tie Kruvff Jr., directeur der Centrale Werkgevers Risicobank te Amsterdam, met het onderwerp „Het Landbouwongevallen-ontwerp en de Landbouwongevallen verzeke ring. De voorzitter deelde bij de opening mede, dat het eerst de bedoeling was de verschillende wijzen van verzekering te bespreken, waarop de landbouwers zich eventueel kun nen verzekeren. Bij nader inzien echter vond het bestuur het meer gewenscht alleen het wetsontwerp te bespreken en vooral te wijzen op de leemten, welke in het wetsont werp worden aangetroffen. De vergadering was zeer druk be zocht. De inleider ving aan met de op- mei king, dat het zeer gewenscht is NIEUWE COURAN 1NXI£ND AGITE MA HON AGITATE. >t» "k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1