Donderdag 14 Febr. 1907. No. 6523. 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 m 1-65 0.05 DIT BLAD (VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels"0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ■TALIE. In de „Osservatore Romano" van den 12en dezer komt een adres voor, datde Katholieke Federatie van Weenen aan Z. Heiligheid den Paus heeft ^toegezonden. Het stuk is een protest tegen de godsdienstige vervolgingen en draagt de handteekening van de 415 voor zitters der verschillende Katholieke Vereenigingen te Weenenook die voor de Christelijke schoolopvoe ding, waar varfaartshertog Frans Ferdinand, erfgenaam der Kroon, eere-president is. Door het gemeentebestuur van Thuan (Ierland) is een soortgelijk adres aan Z. H. toegezonden. frankrijk. Een zeer eigenaardig verschijnsel doet zich bij den kerkstorm in Frankrijk voor, dit namelijkhoe meer de regeering Z. H.^den Paus buiten alles zoekt te houden, hoe meer de omstandigheden dwingen tot onderhandelen met Hem. Rechtstreeks gaat dat niet, en men is verplicht het langs zij paadjes te doen. Maar ook d e zij paadjes leiden naar Canossa en wie ze inslaan toonen hunne zwakheid niet alleen, maar ook eene groote bekrompenheid. Of is het de blind heid van het sectarisme, van den godsdiensthaat, die hen vervoert? Ook over de „verklaring" der Bisschoppen, en in bet bijzonder, wat betreft het te sluiten contract tusschen pastoor en burgemeester, is het thans weder lang en moeizaam onder! ïandelen, op gevaar af, dat alles misloopt in liet eind. Het contract door minister Briand opgemaakt, verschilt met dat der prelaten in één hoofdpunt, en wel dit. Volgens de overeenkomst, door de bisschoppen opgesteld, heeft de pastoor, die door den bisschop tot opvolger van den contractant wordt benoemd, krachtens die benoeming gedurende het overige der 18 con tract-jaren dezelfde rechten als zijn voorganger. Neen, zegt het contract Briand, ook voor den opvolger moet de burgemeester eene nieuwe goedkeu ring vcrleenen, eene aanneming als gij wilt, Hem dient dus te voren bekend gemaakt te zijn de naam van den nieuwen titularis, den opvolgenden pastoor. Onnoodig te zeggendat men in Rome niet hoor en wil van burge meesters en er loopen sectaris- :sen onder van de bespotte lij kste soort, gelijk we reeds aangetoond hebben die tot op zekere hoogte ilmnne goedkeuring zouden moeten hechten aan pastoorsbenoemingen. Er wordt nu gezegd, dat Briand er iets op gevonden lieeft. Wat? Daarnaar laat hij raden. Door sommige prelaten zou voor gesteld zijn deze schikking: de op volger treedt krachtens zijn benoe ming tot pastoor in dezelfde rechten als zijn voorganger, doch hij is gehouden bij den burgemeester de verklaringen van dien voorganger weder af te leggen en zijn aanstel ling docr den bisschop te bewijzen. Hoe 't zij, berusten in Briand's ontwerp van contract doet de H. Vader zeker niet. Er is slechts ééne oplossing mogelijk: zulk eene, die de hiërarchie der kerk ongeschon- den laat en het houden der gods dienstoefeningen in de kerk bij woortduring verzeker!. duitschland. In 'dagen van den verkiezings strijd stroomt het bloed van zelf onstuimiger en laat men zich soms tot daden vervoeren, waarover men later bitter spijt gevoelt. Zal het rijkskanselier Von Bülow zoo gaan? En zijnen vrienden ook Er zijn leelijke dingen aan het licht gekomen. Godsdiensthaat, op hitsing tegen de Katholieken heeft men in den stembusstrijd tot wapen gebruikt. Ook Von Bülow staat daaraan schuldig, is daaraan mede plichtig. De „Vossische Zeitung" meldt daaromtrent 2 Januari schreef generaal Keim aan een ambtenaar van het be stuur van Koloniën, den heer Von der Gröben„Ik verneem dat de kanselier het geheel en al met ons eens is wat aangaat de noodzake lijkheid om een algemeene kas te stichten voor het verspreiden van brochures en strooibiljetten". Den 3enschreef hij het volgende: „Gi teren ben ik bij prins Von Bülow geweest en heden bij den heer Von Löbell,eerste-seeretaris van den rijks kanselier. Wij zijn het eens over de actie en over den titel der bro chure, welke moet luiden: „De leugens van den heer Erzberger" elke andere titel is onvoldoende. Den 4en Januari schrijft Keim „De eerstvolgende brochure zal als titel voeren „Nieuwe leugens van Erzberger". Uit deze aanhalingen blijkt, dat Bülow wel degelijk mede schuldig is aan de ophitsingen tegen de Ka tholieken. Geen wonder, dat het Centrum voor het presidentschap in den Rijksdag geen zijner leden be schikbaar stelt. Wij kunnen er op rekenen, dat het in genoemd Staatslichaam nog menigmaal zeer heftig zal toegaan en von BüluW het zich beklagen zal, dat hij het Centrum dwong zich tot oppositie-partij te consti- tueeren. AMERIKA. De Vereenigde Staten gaan een heugelijken en blijden gedenkdag tegemoet. Op 13 Mei a.s. zal het driehonderd jaren geleden zijn, dat de eerste grondslagen van deze mach tige Republiek gelegd werden. En in deze drie honderd jaren groeide eene nederzetting van amper hon derd menschen tot eene bevolking van om en bij de tachtig duizend millioen. Briehonderd jaren geleden werd het eerste dorp Jamestown in Noord- Amerika door Engelsch sprekende menschen gesticht. In de eerste jaren leefde men in de nederzetting opcommunistischen grondslag, maar toen bleek, hoe dit de luiheid in de hand werkte, werd door dan opvolger van Lord Dela ware dit stelsel verlaten voor het ouderwetsche „Loon naar werk", met het gevolg, dat de luien zich vermanden, de ijverigen tot groo- ter inspanning werden geprikkeld en de welvaart ontstond. Met de welvaart kwam de be hoefte aan wetgevenden arbeid. In 1619 vergaderde het eerste Parlement, (Joor algemeen kiesrecht gekozen op Amerikaansclienbodem. En al was dit Parlement nog niet een volkomen onafhankelijklichaam de vergadering van 1619 in het houten kerkje te Jamestown was toch het begin van de Staatkundi ge outwikkeling van Noord-Ameri- ka; zij legde den grondslag voor de vrije zichzelfregeerende Engelsche koloniën en tevens voor den huldi gen democratischen Staat. Korte Berichten. In antwoord op de kennisgeving aan prins von Bülow, door het Dusseldorfsche lageblatt", van de herkiezing van het Rijksdaglid Kh-sc.h (Centrum) tegenover den sociaal-democratischen candidaat, seinde de Rijkskanselier „Beleefden dank voor uwe me- dedeeling, dat Dusseldorl voor een sociaal-democratischen vertegen woordiger bewaard is gebleven,,, De Berlijnsche politie heeft drie anarchisten in hechtenis genomen, een Nederlander, een Belg en den vroegeren redacteur van den „Revo- lutionar", Sauter, in wier woning in het „Scheunenviertel" 15000 exemplaren van een in Nederland gedrukt anti-militairstiscli geschrift „Soldatenbrevier" werden gevon den. Op den omslag van de brochure stond de Pruisische adelaar en de aanduiding „Uitgave van het Prui sische ministerie van oorlog" en ze was bestemd voor verspreiding onder de soldaten. De hoofdaanlegger van den aan- slag ter gelegenheid van de huwe lijksfeestelijkheden van koning Al fonso van Spanje, Morales, zal zicli 5 April a.s. te verantwoorden heb ben voor de rechtbank te Madrid. Er zijn negentig getuigen opge roepen, waaronder eenige Fransche journalisten. Achthonderd Londensche strijd sters voor het kiesrecht voor vrou wen deden gisteravond tot tweemaal toe een langdurige maar wanhopige poging om liet Lagerhuis binnen te komen. I'e bereden politie zoowel als die te voet was genoodzaakt krachtdadig op te treden. Ongeveer 50 vrouwen werden in hechtenis genomen. In een vergadering van onder wijzers in het district Posen werd de meening uitgesproken, dat de schoolstaking allerwegen is afgeloo- pen en dat het einde er van aan staande is. De opening van den Duitschen Rijksdag zal plaats hebben op 19 dezer des voormiddags te 11 uur in de Witte Zaal van het Konink lijk paleis te Berlijn. Hofberichten. Z. K. H. prins Hendrik was voor nemens in de tweede helft dezer maand voor eenige dagen naar Berlijn te vertrekken, tot bijwoning van de plechtigheid der investituur van de nieuwe eere-ridders der Johanniters, in welke orde Z. K. H. onlangs is opgenomen. Thans is echter bericht ontvan gen dat, wegens ongesteldheid van een der nieuwbenoemde vorstelijke leden der orde, het ridderfeest on bepaald is uitgesteld. Z. K. H. de Prins begeeft zich vanavond naar het Loo, om van daar Zaterdagnamiddag te 's-Gra venhage terug te keeren. Aan de najaars-manoeuvres zal dit jaar door de 4e divisie infante rie worden deelgenomen. Michiel Adriaanszoon de Ruijter. Men deelt aan de N. R. Crt., mede, dat vanwege het Nationaal comité voor de herdenking van den 300-jarigen geboortedag van Michiel Adriaanszoon de Ruijter in de tweede helft van deze maand, te Rotterdam lijsten zullen worden aangeboden voor het inzamelen van gelden, bestemd oor eene blijvende hulde aan de nagedachtenis van onzen grooten zeeheld, waartoe, zooals men weet, behoort de stich ting van eene de Ruijter-school, een gebouw voor de zeevaartschool te Vlissingeu, de Ruijter's geboor teplaats. De N. R. Crt. verneemt verder, dat een deel van de plaatselijke opbrengst zal worden afgedragen aan de hier bestaande Vereeniging tot veredeling van volksvermaken, die daarvoor op den 23en Maart e. k. door tooneel- en muziekuit voeringen in verschillende gedeel ten van de stad, die voor den werkenden stand kosteloos of voor een minimum entrée toe gankelijk zullen zijn, den 300sten geboortedag van de Ruijter waardig zal herdenken. "Op de offervaardigheid van Rot terdam's ingezetenen wordt gere kend, waar het geldt een hulde te brengen aan de nagedachtenis van onzen zoo sympathieken grooten zeeheld. Uit de Residentie. Naar aanleiding van de verkeerde gevolgtrekkingen die gemaakt zijn uit het bezoek, dat de Prins op 2 Februari gebracht heeft aan luit.- generaal Kool in diens bureau op het Plein te 's Gravenhage, kan het Haagsche Correspondentiebureau uit de meest betrouwbare bron mededeelen, dat dit bezoek, evenals reeds vroeger dergelijke van dien aard, geen ander doel had dan een gesprek over tactische oefeningen op de kaart, welke onder leiding van den chef van dengeneralen staf met officieren worden gehouden en waarbij de Prins meermalen in persoon tegenwoordig was. De crisis. Uit het tweede artikel, dat Land en Volk aan de crisis wijdi, blijkt dat dit blad zich niet voor de ont binding der Tweede Kamer ver klaart. D. en V. voert hiervoor o.a. aan lo. dat er gebrek is aan een be sliste uitspraak van de Tweede Kamer over het punt in geschil; 2o. dat niemand beletten kan, an dere geschilpunten in den ontbin- dingsstrijd te werpen, nu de Re geering haar geheel program daarin heeft gebracht; 3o. dat het een moeilijke vraag zou wezen, indien het tot ontbinding kwam op de oorlogsquaestie, of dan de partij genooten van het blad hun stem zouden moeten geven aan alle voorstemmers der Begrooting in de Tweede Kamer: Lobman en Talma zoo goed als Borgesius of Drucker Tijdeman of Passtoors. Boerenleenbanken. Men schrijft uit de bloembollen streken aan de „Maasbode": In deze als zeer welvarend bekend staande streek bestaan ook op elke plaats van beteekenis boerenleenban ken. Wel bestaan die hier onder ver schillende namen, als coüp. spaar- en voorschotbank, spaar- en voorschot bank voor land- en tuinbouw of iets dergelij ks, doch alle volgens het systeem „Raiff'eisen" en bijna alle aangesloten bij de Centrale Bank te Utrecht. Of de verschillende plaatsen hun bloei aan deze instelling hebben te danken Zeker niet alle; want te Lisse, een van de welvarendste, zoo niet de welvarendste plaats, zichtte men pas een „Raiffeisenbank" op en sloot ook aan hij Utrecht. Met belangstelling werd clan ook in deze streek de uit slag var. de stemming, verwacht over de al of niet inlassching der voor waarde in de statuten, dat voor het lidmaatschap werd vereisclit, dat men in Christelijken zin God, Huisgezin en Eigendom erkent. Bij velen baarde het verwondering, dat het met zoo'n groote meerderheid verworpen werd; maar nog grooter verwondering, dat afdeelingen met 95 pet. Christelijk denkende leden en met slechts 1 of 2 liberalen in bestuur en raad van toe zicht, ja zelfs met een Kath. voorzit ter, dikwijls nog hun stem uitbrachten tegen het voorstel, Wat ihiervan de oorzaak is Zeker hadden de afgevaar digden geen mandaat van tegen-stem- men meegekregen, indien de zaak an ders ware aangepakt en afgehandeld dan zij dat nu is gedaan. In de meeste plaatsen plaatsen, waar 't niet zoo is gegaan, zijn mij niet hekend kwam voor deze van groot belang zijnde beslissing het be stuur bijeen om daarover te beraad slagen, en op plaatsen, waar het ge- heele bestuur bijna Christelijk was, gingen dezen ter bijeenkomst met de vaste meening, ook vóór het voorstel te spreken, maar... één of anderhalve liberaal, een beetje goed bespraakt, wist het heele bestuur of vast de meer derheid te bewegen, een tegen-stem- mend mandaat mede te geven naar Utrecht. Hielp praten niet afdoende, dan nog een beetj e pressie, en was 't toch in orde. Dit is niet van ééne maar van meer plaatsen het geval ge weest, en bijna altijd was de doorslag het spoedigst genomen ten gunste van hen, die tegenstemmen verlangden; daar, waar de Katholieken het mee- rendeel der bestuursleden vormden. Een enkeling, die zich, zooals nog eens voorkwam, heftig weerde, moest zich er toch ten slotte bij neerleggen. Had men echter een zuiverder weg ingeslagen en inplaats van 't maar in een bestuuursvergadering af te pra ten, een algemeene ledenvergadering bijeen geroepen, dan was zeker in 8 van de 10 gevallen de uitslag anders geweest. Goed te praten is óók niet gemakkelijk. Elk lid is toch aanspra kelijk voor te lijden verliezen, dus dient hij zich daarvoor ook zekerheid te mogen verschaffen, in welken vorm ook als dat zich voordoet. Met de stemming, alzoo uitgebracht, is feitelijk niet de zuivere meening van de leden weergegeven, zoodat het Ridder de van der Schueren vrij staat nog eens te onderzoeken, in hoe verre hij in 't ongelijk gesteld is. Te betreuren is alweer, dat, terwijl te Utrecht elk wist wat te doen, te Arn hem vele afgevaardigden Vrijdag jl. geen mandaat tot stemmen hadden meegekregen. Te wenschen is het, dat de ver schillende leden zich zoo het be stuur zijn dwaling niet wil erkennen collectief scharen aan de zijde van Ridder de van der Schueren en hun Christelijk gevoelen niet prijs geven voor eigenlijk niet bestaande voor- deelen. Wachten tot een latere ledenverga dering werkt slecht, het verloopt in- tusschen enmen legt zich er ten slotte bij neer. Neen, hier diene met spoed en een drachtig saamgewerkt te worden, om voor alle afdeelingen aansluiting te verkrijgen bij Eindhoven-Alkmaar of een zelf op te richten bank op Chris telijken grondslag, zooals Raiffeisen het zich dacht, de Christelijke naasten liefde beoefenende. Haarlem of Leiden zouden in dit geval de aangewezen plaatsen zijn, den meesten handel, land- en tuinbouw om zich heen hebbend. Een benijder aan het woord. Het schijnt, dat liet succes, door luitenant Christoffel behaald, door sommigen 'niet al te best gezien kan worden. Een uiting hiervan komt ons voor het volgende te zijn, dat aan de „Nieuwe Soerab. Crt. wordt geschreven: „Hoezeer wij ook de volharding van luitenant Christoffel bewonde ren, de voorstelling als zij gege ven wordt dat hij het spoor weder zelf gevonden zou hebben, is niet juist. Wie Christoffel kent, weet dat hij niet gesteld is op lof, die hem niet toekomt. Daarom mag vermeld worden, dat een veertien dagen voordat Christoffel op het terrein kwam, te Paree Paree be richt was ontvangen, dat de Radja zicli ophield aan de overzijde van de baai. Onmiddellijk werden troepen af gezonden, doch uit het branden van vuren bleek reeds, dat hij gewaar schuwd was en hij ontkwam dan ook, doch ternauwernood. Een paar van zijn volgelingen en wat kle dingstukken werden nog bemach tigd. Daaiop is luitenant Christoffel, die nu eenmaal de opdracht had den radja (lood of levend te vangen, gewaarschuwd en kou hij, nu het spoor weer gevonden was, met zeker heid ageeren." Het is wel vreemd, dat dit eerst nu bekend raakt, maar in ieder geval: Christoffel heeft het moeilijke werkje verricht; daarop valt niets af te dingen. Een meevallertje. Ue heer H. L. te Beek koclit de vorige week op eene publieke verkooping eene secretaire. Toen het meubelstuk thuis bezorgd was werd het natuurlijk aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Men kan zich voorstellen, hoe de nieuwe eigenaar verrast was, toen hij een paar geheime laden ontdekte, en nog grooter was de verrassing, toen hij daarin pl. m. 900 gld. vond benevens eenige papieren van waar de. 1 'aar de bezitter het niet met zijn geweten kon overeen brengen om het gevondene te houden, toog hij na de erfgenamen van den vori- gen eigenaar en deelde het geval mee. Door een milde gift werd zijne eerlijkheid ruimschoots be loond. Ook blijkt nu, dat het meu bel een veel grooter waarde heeft dan de som, waarvoor het thans werd verkocht. ('s.Hb. Ct.) Controles kadaster. Bij Kon. besluit is een nieuwe indeeling getroffen van de controles van het kadaster. Dientengevolge zullen de contro leurs van het kadaster voortaan standplaats hebben te 's-Hertogen- bosch, Breda, Eindhoven, Arnhem, Zutphen, Nijmegen, 's-Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Middelburg. Utrecht, Leeuwarden, Heerenveen, Zwolle, Almelo, Groningen, Assen en Maas tricht. 100-jarige overleden. Maandag overleed te Geertruiden- berg de oudste inwoner, de heer Lucas, in den gezegenden ouderdom van 100 jaar en vier maanden. Een kortstondige ziekte maakte een einde aan het zeldzaam lange leven. Een winstgevend baantje. In een der Geldersche dagbladen vraagt eene dame een jongen, vrij van leerplicht, om 2 dagen in de week voor te lezen en te schrijven, nl. Maandag en Dinsdag, van 's mor gens 9 tot 's avonds 10 uur, met 2 uur vrij en twee kwartjes per dag salaris. Gedwongen winkelnering' Te Kaatsheuvel hebben verschil lende werkgevers besloten, met in gang van deze week, den brood- A'erkoop te staken en hun personeel het loon ten volle uit te keeren. Haagsche sprit. Uit de beste bron Ernstig in aanmerking komen voor de portefeuille van Oorlog Albert Vogel, luitenant der infan terie voor de portefeuille vau Marine Willem Royaards, oud-adelborst; beiden in woordkunst tegen alle leden van het Parlement opgewas sen. „Program" nog onbekend. (N. Ct.) Diefstallen. Men schrijft uit Buitenzorg dd. Woensdag Een gewapende bende rampokte hedennacht te pasar Ipis, Goenoeng Gelis land Tjiloear. De huiseigenaar, een hoofdman doer, was afwezig. De telefoon van den demaug van Tjihinong was ook onbruikbaar, zoodat die politieman per koelie moest gewaaischuwd worden, dat er in zijn district een rampokpartij had plaats gehad en de roovers dus plenty tijd hadden huu buit in veiligheid te brengen. Het gaat prachtig. Op eenige palen afstands van den zetel van den gouverneur-generaal wordt nu al gewapenderhand.geroofd. Eerst daags zal ik u nog een rampok partij in de hofstad zelf moeten rapporteeren, Morgen hoop ik u over deze zaak nadere bijzonderheden te kunnen melden. Hedennacht arresteerde de politie hier een oproermaker van Karang Tenga en een rampokker van Ban- tarpeteli. Die Nachtpolizei bat ihre Schukligkeit gethau. IN TIEND AGITE MA NON AGITATE. Sc 4- ik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1