Vrijdag 15 Febr. 1907. No. 6524. 31s,t Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. msmsBe&aB ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L^DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paria, 31bis Faubourg Montmartre. DUITSCHLAND. Om voor de groote massa de pro tectionistische handelsovereenkom sten, die op de nieuwe tarieven van invoerrechten gebaseerd zullen zijn, aannemelijker te maken, is iu de wet op het nieuwe tarief de moge lijkheid geopend, dat een verzeke ring van de weduwen en weezen van arbeiders zal tot stand komen. Die wet wijst nl. een deel van de eventueel verhoogde opbrengst aan als stamkapitaal voor een dergelijke verzekering. De verzekering zou uiterlijk in 1910 beginnen. Onlangs is door den Bondsraad een wetsontwerp aange nomen, waarbij bepaald is, dat de gelden voor deze verzekering zullen beheerd worden door het Rijksin- valiedenfonds, onder opper-toezicht van den Rijkskanselier. Von Bülow laat nu een wetsont werp bewerken tot inperking van het aantal processen wegens majes- teitsbeleediging. Het ontwerp zal nog in deze zitting bij den Rijksdag inkomen. FRANKRIJK. Toegeven of niet? Door ZEm. Kard. Richard is aan alle Fransehe bisschoppen de vol gende nota toegezonden „De H. Vader heeft mij opgedra gen, dat ik den bisschoppen zou mededeelen, dat de beschikking,door den minister van openbaar onder wijs aangebracht in bet administra tieve contract, dat tusschen burge meester en pastoor gesloten moet worden, ten einde liet vrije gebruik der Kerk te erlangen, niet aange nomen kan worden on dat het noodig is zich te houden aan de formule door Zijne Heiligheid bepaald, om het beginsel en het recht der hiërar chie te handhaven. In alle bisdommen behoort die formule tot grondslag te dienen bij de voorbereiding der contracten tus schen burgemeester en pastoor, overeenkomstig de „verklaring" der bisschoppen. Frangois, Kard. Richard. Er wordt in sommige bladen mel ding gemaakt van een nieuwe schik king, door minister Briand genomen omtrent de contract quaestie. Er zou nu bepaald worden, dat de 18 jaren, waarvan in de overeenkomst sprake is, ook gelden voor de wet tige opvolgers van den contractant. Die opvolger zou enkel de verkla ring te teekenen hebben, dat hij dezelfde verbintenissen op zich neemt als zijn voorganger. Kard. Richard heeft de besprekingen omtrent het contract met den prefect der Seine geopend. Deze wacht eerst de orders van minister Briand. Leiden die besprekingen te Parijs tot een goed resultaat, dan zullen de overige bis schoppen met de prefecten onder handelen over de Kathedralen en andere kerken, die als staatseigen dom beschouwd worden. Het ove rige volgt van zelf. Onnoodig te zeggen, dat Z. Hei ligheid de Paus bij dit alles de eindbeslissing hebben zal. Er loopen geruchten, en vrij ern stige geruchten over eene groote verdeeldheid in het ministerie. Cle menceau, de minister-president, er Briand moeten het zeer oneens zijn over den te volgen weg bij het Kerkelijk conflict. Briand wil meer toegeeflijk zijn dan Clen enceau. Naar verluidt staan de overige leden van het ministerie aan de zijde van Briand! Waarschijnlijk valt Clemenceau vrij spoedig en nog eer men ver wachtte. Beter zal er de tof stand voor de Katholieken niet door worden, ITALIË. Een vertrouwbaar correspondent meldt uit Rome, dat de agent schappen aldaar publiek gemaakt hebben, wat Minister Briand volgens zijne eigen verklaringen van plan schijnt met rien tekst der contrac ten. Er wordt verzekerd, dat het Va- ticaan sinds eenige dugeij die for- mulen kent. De H. Stoel is echter rooit zeker van een man als Briand en een hooggeplaatst Romeinsch geestelij ke vroeg daarom terecht: Bestaat er eenige zekerheid, dat Briand niet zal doen als vroeger, en wederom met de eene hand terugnemen zal, wat hij met de andere gegeven heeft Met iemand als Briand, de onder vinding bewees het herhaalde ma len, moet men zeer voorzichtig zijn. Over de reis van Koning Edu- ard naar Parijs zijn allerlei gissin gen gemaakt. Thans meldt men uit Rome, dat Engelands Koning vooral die reis ondernam, om Clemenceau itot een vreedzame regeling te be wegen van het conflict tusschen Kerk en Staat. Sommigen gaan nog verder en be weren dat Koning Eduard ook ten doel heeft gehad te beletten, dat sommige zeer belangrijke stukken, gevonden onder de in beslag ge nomen papieren ter voormalige Pa- rijsche nuntiatuur, publiek gemaakt zouden worden. Overbodig te zeggen, dat al deze geruchten nader bevestiging behoe ven en met het noodige voorbehoud door ons worden meegedeeld. RUSLAND. Graaf Witte heeft zich van alle kanten laten intervieuwen over den mislukten aanval in zijii huis te St. Petersburg en heeft o a. nadrukke lijk verklaard tegenover de journa listen en de hem in grooten getale bezoekende hooggeplaatste persoon lijkheden, die hem kwamen geluk- wenschen met zijn redding, dat hij geen besliste zekerheid beeft aan gaande de daders, die het publiek meent te moeten zoeken onder de reactionnairen, verbitterd over de verkorting van de autocratische rechten. Terwijl de belangstellenden en nieuwsgierigen nog toestroomen en er nog geredeneerd wordt over de wijze, waarop de helsche machines ziju binnengebracht, beeft de uitslag van het nadere onderzoek de be roering wel eenigszins verminderd. Elders lezen we De gansche geschiedenis van den doodslag op graaf Witte schijnt een mystificatie te zijn. De zooge naamde bommen waren gedeeltelijk gevuld met zand en de uurwerken functioneerden niet eens. AMERIKA. Het amendement op het wets ontwerp, dat de landverhuizing zal regelen, bevat ook een bepaling, dat de President der Republiek kan weren vreeinde'ingen, die op grond van de passen, die zij kunnen overleggen, trachten op het vaste land van de Vereenigde Staten toegelaten te worden, wanneer die passen betrekking hebben op eenig ander land dan de Unie, baar ei land-bezittingen of het gebied hmgs het Panama-kanaal. De President behoeft, om de vestiging niet toe te staan, alleen d overtuiging te hebben, dat zij die passen zullen gebruiken ten nadeele van de belangen der Ame- rikaansche arbeiders. Korte Berichten. een vergoeding, evenredig aan het kinderaantal. Er is in de laatste maanden al herhaaldelijk sprake geweest van een algemeene staking in de bouw vakken, die zich eventueel over geheel Duitschland zou uitbreiden. De beweging beet reeds door de kluchtige bouwvakorganisatie te zijn voorbereid. De kwestie gaat om de nieuwe loontarieven. De krac 'ten van burgemeester Lueger te Weeuen nemen af, doordat de voedselopname onvoldoende is. De Belgische „Indépendance" spreekt alle geruchten tegen, als zou priester Daens niet uit de partij van de Cbristelijk-democrateu ge treden zijn. Wegens de opstootjes van giste renavond heeft de Londenscbe politie in het Parlementsgebouw strenge bevelen ontvangen alleen vrouwen binnen te laten, die door een man begeleid worden. Door de Japansche Kamer is de begrooting aangenomen zondereen! ge beraadslaging, welk feit, zonder weerga in de Japansche parlemen taire geschiedenis, töegi schreven moet worden aan de verslapping der oppositie. Hofberichten. Het tweedaagscli verblijf van Z. K. H. den Prins op het Loo zal voornamelijk gewijd zijn aan bet zich door persoonlijk bezoek op de hoogte stellen van de werk zaamheden ten beaoeve der hout vesterij en in de bossclien. De Fransehe senator Piot heeft zich gewend tot den minister van financiën, Caillaux, met het voor stel in het nieuwe belastingontwerp niet alleen op te nemen bepalingen ter ontheffing van talrijke gezinnen, maar ook zulke ter verleening van FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zwolle, 13 Febuari. H. Gerritsen, molenaar, te Avereerst., Mr. A. F. C. Hupkens, rechter-commissaris; curator; tnr. H. van der Vegte. Arnhem, 13 Februari. W'. Zijp, koop man in boter en eieren, te Deventer, Rechter-commissaris: mr. Dikkema, rechter in de rechtbank te Zutphen curator: mr. H. G. Jordens, te De venter. Haarlem, 12 Februari. L. J. Gosen- son, sigarenhandelaar, aldaar. Mr. C. G. van Reeken rechter-commissaris curator: rrr. C. H. van Meurs. Utrecht. 3 Februari. H. A. van Bek- kum, te Amersfoort, Jhr. mr. J, Schuur- bcque Boeije, rechter-commissaris; cu rator mr. H. J. M. van den Bergh. („Stct,") Ministersstatistiek. Sedert 13 Mei 1848, toen het Kabi net-De Kempenaer-Donker Curtius op trad, zijn ruim 58 jaar verloopen. In dien tijd heeft het Hoofd van den Staat niet minder dan 24 keereti van raadslieden moeten veranderen, bijna altijd wegens geschillen tusschen Regeering en vertegenwoordiging. Ge middeld heeft elk van die Ministeries nog niet 2i/2 jaar geleefd. De tijdelijke waarnemingen (ad in terim) niet meegerekend en even min de Departementen of afdeelingen voor de Eerediensten welker afzonder lijk bestaan in 1871 voor goed werd opgeheven zijn er na 1848 geweest: 28 Ministers van Buitenl. Zaken. 26 Justitie. 24 Binnenl. Zaken. 26 Marine. 25 Oorlog. 23 Financiën, lü Waterstaat, (sedert 1877). 30 Koloniën. 1 Landbouw, (sedert 1905). Te zamen heeft ons land binnen een groote halve eeuw dus niet minr der dan 193 Ministers gehad, behalve nog de vele ministers voor de Eere diensten. Slechts 6 zijn als Minister overleden: Borret (1879), Thorbecke (1872), Van Bosso (1879 De Roo van Alderwereld (1879), Kruys (1903) en Van Asch van Wijck (1903). („Zutph. Ct.") Bezuiniging. Als maatregel van bezuiniging, is te Delft bij de constructie-werk- plaatsen ressorteerende onder de directie der artillerie-inrichtingen aan een aantal werklieden te ken nen gegeven, dat zij binnenkort wegens personeelvermindering zul- feu worden ontslagen. Ook bij de Rijkskleedingmagazijnen is reeds aan eenige kleermakers wegens personeelvermindering ontslag aan gezegd. (Tijd.) Critiek. Harm bad het van boerenknecht door ijveren vlijt tot zetboer ge bracht. Hij beheerde nu een flinke boerenplaats in het Noorden van onze provincie. Plij had het heel wat ruimer dan vroeger en het was alleszins verklaarbaar, dat hij nu ook wel eens iets meer van de wereld wilde zien. Hij was wel een paar malen in Groningen geweest, maar dan voor zaken. Al lang had bij er over gedacht, ook eens, als de notaris en de dokter en de andere heeren van het dorp naar de come- die in de stad te gaan. En dat groote plan, waarmee Harm reeds zoo lang rondliep, werd tot rijpheid, toen hij er op zekeren dag den dokter over sprak. Deze toch zeide. dat hij den volgenden Donderdag toch naar Groningen moest en dat Harm dan mooi mee kon gaan daar het des avonds juist comedie zou zijn. Dokter, die iets anders te doen had, zou hem dau na afloop der voorstelling in het hotel op wachten. Harm vond dit opperbest en aanvaardde des Donderdags in zijn beste plunje gestoken, de reis naar Groningen. Hij slenterde eerst wat door de stad, zooals iemand, die voor zijn pleizier uit is en stond om half zeven al voor den schouwburg te wachten; tot de deuren open gin gen. Toen ging Harm naar binnen, kocht een kaarlje en vond na lang zoeken en veel vragen zijn plaats. Hij was de eerste. Maar liet wachten viel hem niet lang. Er was zooveel te zien en te bewondei en. Die mooie zaal, die gaskroon, al dat fluweel eu vooral die grappige stoelen, daar vooraan, zonder zittingen. Langzaam vulde zich de zaal. Eindelijk kwamen ook de „meziekmoakers", zooals Harm ze noemde. En die bliezen er lus tig op los. Dat vond hij wel mooi. Eindelijk ging de gordijn op. Het tooneel stelde een mooie kamer voor. Har n luisterde eenige minu ten met groote aandacht. Toen stond hij plotseling op en verliet in zichzelf pruttelend, de zaal en den schouwburg. Hij ging rechtsteeeks naar het hotel en vond daar den dokter. Deze was niet weinig verbaasd, farm alweer te zien en vroeg, of de comedie al uit was. Harm schud de het hoofd. Eu hij vertelde, dat ze eerst wat muziek hadden ge maakt en dat hij dat wel mooi gevonden had. Maar toen waren ze daar op het tooneel over fami liezaken begonnen eu daar hij aan zijn eigen familie genoeg had en zijn neus niet in andermans zaken wilde steken, was hij maar gauw weggegaan. Als ze dat comedie noemden, dan gaf hij er nog een comedie op toe. Dokter had moeite zijn lachen te bedwingen. Met den laatsten trein ging Harm met dokter weer naar huis. Harm heeft van nu af aau zijn eigen huiselijke „comedie" genoeg. (N. Gr. CL) Uit het Scheveningsche visschersleven. 't Is de keurbende der vissehers, die 's winters de Noordzee bevaart om den hongerenden naar vi-ch- spijs de kabeljauw, schelvisch en tarbot te gaan halen met groot ge vaar voor eigen leven, met buiten gewone vermoeienis van liohaam, in koude en gebrek. Want als de Oostenwind, die onze vaarten stol len doet, de ooren bijna afsnijdt en doordringt tot merg en been, staan de vissehers op het kleine scheepje in donkere nachten slechts door een tweeduims plankje van de eeu wigheid gescheiden. En als na dagen zwervens de vangst verkocht is en de besomming verdeeld, dan nog komt het vaak voor, dat het naar huis gaan even zorgelijk was als het heengaan, want de kost .is niet verdiend voor het gezin, dat hunkert naar vaders konst. Dan heeft de reeder eveneens slechte zaak gemaakt en veel ver lies geleden en daarom is het, dat zoovele schepen 's winters „afgesne den" liggen en tallooze vissehers slenteren in het dorp, allerlei kar weitjes verrichtende en maar hopend weer op het voorjaar, wanneer de vloot zich opmaakt om uit te gaan ter haringvangst. De enkele reeders, die hun volk aan den gang houden door de uitoefening der winter vis- scherij, zien hun ondernemingsgeest slecht beloond en 't zijn hoofdza kelijk stoomtrawlers en de beuger.- uit Pernis en Middelharnis, zij Imt ook vooral voor laatstgenoemden, met onbevredigend resultaat wel ke de wintervisscherij nog aandur ven. Enkele loggers probeeren het ook nog met de trawl-visscherij en ma ken reisjes van 613 dagen met afwisselend geluk. Doch er was er nu een die veel langer wegbleef, waar men nie s van hoorde, en waarover men zich ernstig ongerust maakte. Reeds 20 dagen geleden was het schip uitgegaan, bemand met Sche- veningers en nog altijd vernam men niets. Denkt u den angst der betrek kingen, de lange dagen van wach ten en hopen en vreezen Zaterdagmiddag brengt de trein van Haarlem onder de vele passa giers die in Den Haag uitstappen, eenige mannen met blauwe truien, harige jekkers en kleine petjes, met in schotschbonte zakken gepakte uitrustingstukken. Ze kwamen pas van zee en zagen er mismoedig uit. Een jongen van een jaar of zes tien is de eerste die de controle door is. Wel jo Was 't koud op de Noord zee? Een bietsje, meneer. Wanneer beD je binnengekomen Vanmiddag om 3 uur en non gaan we naar 'uis tot Maandagoch tend vroeg. Hoe heet je schip? Dat weet ik iethoe hiet ie ök? De „Nico en Dirk" O ja! Hoe lang ben je weg geweest? Vierd' halve week, meneer. Zoo, en hoe was de visscherij Slecht meneer, niks als tegen spoed, dagen lang niet kennen vis- schen van stormweer, dat we alleen op de kleine fok „bij de wind" zeilden. Dan kan je je gemak kou'en ze ker, nietwaar? Wel neenik, dan staan we alle maal an dek, dan willen we weten wat er gebeurt. En kreeg je veel water over? Verscheiden buizen, die je slik- uat gooiden, en dan laatje dat maar in 't Oostenwindje opdrogen. Jo meneer, valt de oudere er op in, die jongen ken er beter tegen as ik, want ik eb t kwaed 'ad met de kou. Nou, maar nou ga je naar moe der de vrouw en is alles weer ver geten Zegt dat maar, meneer, maar we gaen met leege handen. Zoo? Was de reis zoo slecht? Ja, 't was bedroefd, we besom- den f120. En was je daar vierd'halve week voor weg? En wat hob jij daar nu van verdiend? Mijn portie is f4.50 voor de reis en daar mot. nou nog twie gulden spoorgeld af. Ja, roept de jongen, ik heb net vonr een kwartsje die reis gemaakt, f 2 25 verdiend en twie gulden spoor geld er ofnee 'oor, da's niks 'edaan En haastig gingen ze naar de tram die hen brengen zou naar hun huis. Nog eenige oogenbiikken zag ik hen na, en lang nog dacht ik aan dien jongen, die varen ging voor niets. („N. C.") Wijziging van het Kon. Besluit betref fende de bijzondere kweekscholen. De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Rink, heeft aan zijn belofte van herziening der drukkende be palingen van het K. B., regelend i de voorwaarden, waaraan de bijz. kweekscholen hebben te voldoen, gevolg gegeven. Hoogere Krijgsschool. Eene nadere wijziging van het reglement voor de hoogere krijgs school bepaalt, dat in een bijzonder geval, en alleen in het belang van het onderwijs mei koninklijke mach tiging, een officievan h< .ogen n rang dan thans is aangewe/.ei, aan de Hoogere Krijgsschool kan worden verbonden. Zaak Bland van den Berg. Overeenkomstig den eLch van het j O. M. werd de oud-n -t tris F. Bland van den Berg gist rdoor de recht bank te Rotterdam veroordeeld tot 4 j iar gevangenisstraf, zonder aftrek van preventieve hechtenis. Kind verbrand. Gisteren geraakte het eenjarig dochtertje vau het echtpaar B., dat door de moeder in een kinderstoel was geplaatst, waarin een test met vuur stond, iu brand. Het is aan de bekomen brand wouden o verleden. Noordnederl. Bond v. d. Handeldrij- venden en Industriëelen Middenstand. In de gisteren te Veendam ge- hou len algemeene vergadering van den Noord-Ned. Middenstandsbond kwam in behandeling het rapport door het hoofdbestuur aan de af deelingen gezonden inzake de op richting van kriedietbanken voor den middelstand. De heer Parrel van Winschoten leidde het punt in en stelde eerst de vraag, of er behoefte bestaat aan het verleenen van krediet voor den middenstand Met de 'organisatie van den middenstand te Amster dam in 1902 werd er op gewezen, dat het krediet verkrijgen voor de middenstanders te moeilijk en te duur was. Ook op de congressen van den Nederl. Bond, te Maastricht en Leeuwarden gehouden, werd het zelfde geconstateerd en dringende verbetering noadig geacht. Zelfs de Minister van Handel, Nijverheid en Landbouw is bezig in die rich ting (e werken. Z. E heeft, op de begrooting voor 1907 f 4000 uitge trokken voor sub-idie-verleening bij op te richten kredietbanken voor den middenstand. De Minister be oogt hiermee niet anders dan aan den zin tot aaneensluiting van kleine kooplieden steun te geven. De heer Parrel wees verder op de kredietbank van de Algemeene Winkelvereeniging te Amsterdam, welke zich ten doel s'elt, geld-n te verschaffen aan leden tegen zake lijke en persoonlijke zekerheid. Waar nu door autoriteiten erkend wordt, dat het credietwezen voor den middenstand onvoldoende ge regeld is, daar mag gerust worden geconstateerd, dat een credietbank voor dien stand in een behoefte voorziet. Een andere vraag is, of voor het handelscrediet de bestaande fin. in stellingen voldoen. Spr. beantwoord de deze vraag bevestigend ten op zichte "van hen, die over eigen middelen beschikken. Het doel dier AGITE MA HOM AGITATE. jfc :«c ïje 5fc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1