STADSNIEUWS. instellingen is geld verdienen en het spreekt daarom vanzelf, dat de ge'd- rerrur hier duurder uit is dan bij e»ui eigen credietbank, omdat daar het maken van winst niet op den voorgrond treedt. De middenstandrioank moet goed- kooper werken dan bestaande ban ken en bet verstrekken van erediet aan de leden moet op gemakkelijke en spoedige wijze geschieden. Hoe de heer Parrel zich een cre dietbank voorstelde? Als de mid denstanders allen ideale menschen wart ndan zou spr. met bet idee van den beer Tiddo Haan gaan om plaatselijke coöperatieve vereenigin- gen op te ri'-bten als voorschot kas en spaarbank, gesteand d jor en sa menwerkend meteen bankinstelling welke op coöperatieven grond-lag of als naamlooze vmmoLchap werkt fpr. kon zieh hiermee niet vei- eenigen voor het expioiteeren van een aardappelmeel-, caiton- en zui velfabriek is de coöperatieve vorm zeer geschikt, niet voor onze mid denstanders. Het zou ook .egroote vraag zijn, of onder de bestaande wet vele winkeliers en bandelaren lid willen zijn van een zoodanige vereeniging, al was het maar alleen om de risico te vermijden, waar voor een zoodanige credietbank bloot staat. Spr. was meer voor een crediet bank in den vorm van een naam looze vennootschap met kleine aan- deelen, om deze onder bet bereik te brengen van iederen koopman. Zij, die voortdurend bedrijfskapitaal noodig hebben en verstoken zijn van borgen of andere zekerheid zouden hunne zaken dan in naam looze vennootschappen kunuen om zetten. Op dpze wijze zou de crediethank ook op den langen termijn voorschot ten kunnen verleenenen zoo in een behoefte voorzien. De heer Haan (Groningen) ve"r- dedigde kort en zaakrijk zijn plan, geheel steunende op het stelsel Raiflfeissen. De afgevaardigde van Veendam verklaarde te zijn tegen elk der beide plannen, juist omdat de mid denstand bij diverse banken vol doende erediet kan krijgen. Hij, die daar niet terecht kan, zal zeker ook niet goed worden bevonden bij de middenstandsbatik. Verschillende afgevaardigden deel den hierna mede, niet welk plan h< t meest werd gesympathiseerd in bun afdeeling. Besloten werd de beide plantten te stellen in handen van een commissie bestaande uit zooveel leden als de bond afdeelin- gen telt. Deze commissie mr et voor 1 Mei as. bij de alg. vergad. ko men met een definitief plan tot op richting van een crediethank voor den middenstand. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Gorredijk, Grot ingen, fappern eer, Winscho ten, Veendam, Nieuwe Pekela en Stadskanaal. „Kunst door Oefening". Bovengenoemde mannenzangver- eeniging voert in haar banier on tegenzeggelijk een schoone waar- la id; een devies, dat bij ernstige opva ting de vele inspanning niet onla loond zal laten. Octei ing alleen is echter niet voldoende. Materiaal bier stem men t liefst van de beste qualiteit moeten aanwezig zijn eerst dan kan eeti goed aangelegd, een kun dig instructeur door studie en nauw- ge-.eiheid, schoone vruchten van ijn arbeid in de toekomst plukken. „Kunst duor Oefening'' verkeert blijk! aar niet in die gunstige om standigheden. Het stemmateriaal althans laat nog wel iets te wen- echin over. Hinderlijk is dit voortdurend, be! inmetend voor noodige ineen- in ting der stemmen, storend wan neer de een of andere stem meer Op uen voorgrond treedt. Dat deze ongewei schte verschijn- len hindernissen zijn voor een ïrecteur bier de Heer Louis Robert staat als een paal hoven w ter. Meer dan anders verdient daarom Let goede, dat bereikt werd onze erkenning. Ik roem de ver tolking van „Zondagswijding" van F. Abtzijnde m. i. tiet gelukkigste nummer van den avond. Van de medewerkende solisten hooide ik voor het eerst mej. M. S. van Heijnsbergen, mezzo sopraan Zaandam. Wel is waar besch kt dez dame over een tamelijk sterk geluid, doch haar voordracht is koud, ongevoelig, zoodat men zich moeite moest aandoen getrouw te volgen. Van inspireeren geen sprake. i e er slaagde de heer E. A. Cats vio ist te Haarlem. Spot-dig was de bi langstelling op hem gevestigd, hetauditorium voor hem ingenomen. Dat verdiende zijn entrain-pel. Dui- öe ijk heelt bij weder het bewijs geleverd ten goed violist, een on derlegd musicus te zijn- Het voertuig zijner gedachten, zjjn yiool, klonk wel wat hard, waar schijnlijk tengevolge van de sled.it bezette, holle zaal. De begeleiding was in handen van den directeur goed bezorgd, of schoon wat losser, wat elastischer behandeling veel vriendelijker in druk zou maken. Ik bad nu de gelegenheid enkele verdienstelijke punten aan te wijzen; moge een volgende maal bet min der verdienstelijke zich tot enkele punten bepalen. Jac. de Joxg. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art, 8 der Hinder wet; doen te weten, dat bij hunne beschikking van 12 Februari ji. hunrre beslissing op het verzoek van Be- stuunlereri der Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiksvereen, „Voor uitgang", om vergunning tot uitbrei ding van eene bakkerij, door vergroo ting en ver en bijplaatsing van eenen heetteluclitoven, in het perceel aan de Lange Wijngaardstraat No. 16 Kad. Sectie C No 4609, voor den tijd van vier weken is verdaagd. Haarlem, 14 Februari 1907. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. 121/2 jarig Priesterfeest van Kapelaan van den Berg. Heden, ter gelegenheid van zijn ko peren priêster-jubilé. droeg in de Ka thedraal St. Bavo de WelEerw. Heer L. van den Berg een plechtige H. Mis op, geassisteerd door zijn mede-kape laans de WelEerw. Heeren F. J. Was ten (als diaken) en C. A. J. ten Hagen (al3 subdiaken). Voor de tl. Mis werd het V'eni Creator gezongen. Het koor zong op verdienstelijke wijze in het Gregoriamsch. Van alle zijden ontving na de H. Mis de WelEerw. jubilaris blijken van vriendschap en waardeering. De recep tie was druk bezocht. Het olficiëele cadeau werd reeds gisteravond onder hartelijke toespraak aangeboden. Onze eerbiedige gelukwensch aan onzen geachten jubilaris! Uitstel. Aan den milicien .J. J. Miller van het 10e Regiment Inf. alhier, is opnieuw een uitstel voor opkomst in werkelijken dienst verleend. De Haarlemsche Bachvereeniging De Haarlemsche Bachvereeniging, zal haar Vierde Concert geven op Dinsdag 19 Februari, 's avonds ten 8 ure, in de Concertzaal der Socië teit „Vereeniging". Orkest van liet Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Willem Men gelberg, Lid van verdienste der Haarlemse he Bachvereeniging. So list de heer Jacques Thibaud, violist uit Parijs. Zilveren bruiloflHeden, Vrijdag, vieren de echtelieden W. de Graaf en Johanna M. Ileems kerk alhier het feest hunner 25-jari- ge echtvereeniging. Bij de detacheering van officieren leerlingen der Hoogere Krijgsschool in 1907 is o.a. ook: C. Koning, eerste-luitenant van het 10e regt. Infanterie. Oi iderw (/zme.r a men B n b e s c h i k k i n g van den minister van binnenland- sche zaken van 14 dezer, afdeeling onderwijs; lo. is bepaald, dat de commissiën in 1907 belast met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaam heid bedoeld in art. 77, onder a, van de wet op liet lager onderwijs zullen zitting houden in de navol gende plaatsen, en voor de arron dissementen, bij iedere plaats ver meld te 's-Hertogenbosch voor de arrondissementen Veghel, 's-FIer- togenboscli, Oss, en die in de dis tricten Breda en Tilburg; te Arn hem, Rheden, Wageningen, en die in de districten: Tiel en Zutpben: te 's-Gravenhage voor de arrondis sementen Delft, 's-Gravennage 1 t/m 111, Maassluis, riilligersberg en Schiedam; te Rotterdam voor de arrondissementen Rotterdam I t/m IV en die in het district Dordrecht; te Amsterdam voor de arrondisse menten in het district Amsterdam; te Haarlem voor de arrondissemen ten Alkemade, Leiden, eti die in de districten Alkmaar en Haarlem; te Middelburg voor de arrondisse menten in de provincie Zeeland; te Utrecht voor de arrondissementen Harderwijk, Gouda, Schoonhoven, Woerden, en die in de provincie Utrecht; te Leeuwarden voor het arrondissement Steenwijk, en de arrondissementen in de provincie Friesland; te Zwolle voor de ar rondissementen Kampen Ommen, Raalte, Zwolle en die in de dis tricten De\enter en Assen; te Groningen voorde arrondissementen in de provincie Gro ingen; te Venlo voor de arrondissementen Eindhoven, Helmond, Boxmeer en die in de provincie Limburg, en 2e. zijn ben. emd Gisterenmiddag circa half 8 had in de R.K. school in de Gortesteeg een ongeval plaats. Een jongen zat te stoeien met den knaap die naast hem zat Hij werd door dien jongen onverwacht de bank uitgegooid, zoodat hij met zijn voorhoofd op de punt van de bank terecht kwam, waardoor een gapende wonde ontstond. De jongen werd dadelijk naar den dokter op den Kampersingel gebracht. Daar werd de wonde verbonden. Examen nuttige handiverken. 's-Giavenhage, 14Febr. Geslaagd de dames M. Oranje te Haarlem; Utrecht. Geëxamineerd 10 cand. Geslaagd de damesE. C. M. A. Wolzak te Alkmaar. Een a,s. jubilaris. Den 14den Maart zal, naar wij vernemen, de heer N. Hop, kapitein bij de Maat schappij van Stoombootdienst, di recteur de heer W Bus, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij deze maatschappij in dienst trad. Uitvoering in 't zicht. Den 13en Maart as. zullen de leerlin gen van de school voor vocale en dramatische kunst te Amsterdam, eeti uitvoering geven voor de leden van de coöperatieve vereeni ging „Voor Allen", der H.IJ.S.M. in de groote zaal van liet Brongt- bouw alhier. Arrondissemenfs-Rechlbank. Schandelijk. C. Kr, 19 j, fabrieksarbeider te Krommenie heeft 26 Dec. te As sendelft A. v. Nielen door toedie nen van stsrkeh drank heeft dron ken gemaakt. De beklaagde was op dien dag in 't café Goedhart, waar gedanst werd. Hij kwam in gezelschap van A. v. Nielen, die reeda zeer luid ruchtig was. Bekl. heeft A. v. Nielen wat te drinken aangeboden brandewijn. Sater vroeg ze nog eens. Samen zijn ze vervolgens naar een slijterij gegaan. Beki. zag toen, dat ze dronken was. Na een poosje heeft hij ze maar gauw laten schieten. Bekl. wilde haar niet dronken maken. Get. A. v. Nielen zegt op de danspartij in eafé Goedhart gewees! te zijn. Get. vertelt hoe het dien avond gegaan was. Ze heeft 5 glaasjes cognac ge dronken. Verder weet ze niets meer. Eerst den volgenden morgen is ze tot bezinning gekomen. Get. J. Goedhart steendrukker, te Krommenie! heeft in 't café dien avond bediend. De bekl. heeft 2 glaasjes brandewijn besteld en gaf er een van aan A. v. Nielen. Get. werd wit of zij toen dronken was. Wel was ze er vroolijk. Get. G. A. Helsding h.v. H. Bruins, cafehoudster verklaart, dat bekl. en A. Nielen hij haar in 't café zijn geweest. Het meisje was zeer dronken. Herhaaldelijk viel ze van de bank. Get. Sinkeman, rijksveldwachter, heeft 't meisje in kennelijkcn staat op straat gevonden en heeft naar aanleiding van dit feit een onder zoek ingesteld. De bekl. staat niet er gunstig bekend. Het O.M. eischt dit feit ernstig. Het zal zelfs in steden niet gebeu ren. Dat leeft maar raak op 'l platteland alsof er geen wet of moraliteit bestond. Het O.M. eischt 3 weken. Beleediging. C. J. H. 31 j, landbouwer te Beverwijk, heeft 10 Jan. een archi tect beieedigd en geslagen, die een terrein liet ontruimen. Get, J. Kerkhof, gem. architect van Beverwijk te Wijk aan Duin was op 10 Jan aan den Fat erweg. Get. was door den burgemeester aangewezen om een terrein nabij een brand gelegen te ontruimen. Get. is met de zorg voor de open bare veiligheid bij brand aangewe zen. De bekl. wilde niet weggaan en get. die opz. is, toegevoegd: vuile dief ik laat me niet wegdringen. Later trapte bekl. den get op de teen en en gaf hem een slag. Bekl. is aannemer ook ën was in deze hoedanigheid vertoornd op den getuige. De bekl. vertelt de toedracht der zaak heel anders. Get. N. Steenstra, veldwachter, zegt, dat get. Kerkhof zeer kalm was, doch de bekl. niet. Get. N. v. d. Wal was ook bij de beleediging tegenwoordig en ver klaart hetgeen de vorige getuigen hebben gezegd. Het O. M. eischt 1 week gov. straf. Vernieling. J. W., niet verschenen, heeft 1 Dec. te Wijk aan Zee een glasruit vernield. Get. W. G. Claassen Wed. - J. de Winter was 's avonds in haar wo ning. Bekl. kwam op 't erf doch get. zond hem weg. Toen get. weer binnen was werd er een ruit inge slagen. Get. J. Duin, dienstbode, was bij die wo, ing en zag, dat bekl. de ruit insloeg. Beklaagde moest hoog rek ken en viel na den slag achter over. Get G. Brasser hoeft ook de ruit stuk zien slaan. Get. B. Strooker, rijksveldwach ter brig. tit. heeft aangifte gekre gen der vernieling en bekl. ge hoord, doch deze ontkende. De get. brengt een stuk deur mee door bekl. in de woning van J. Duin vernield omdat deze tegen hem moest getuigen. Het O. M. eischt 1 maand. Verzet en beleediging. P. K., niet verschenen, heeft 20 December te Zaandam den rijks veldwachter Groevenstein verzeten hem beieedigd. Het O. M. eischt 3 weken. Vernieling. N. P. niet verschenen, heeft '2 Dec. te. 'Zaandam glasruiten ver nield. Get. Th. Pigoaud beeft den bekl. betrapt bij de vernieling. Het O. M. eischt 1 week. Voordracht. Gister hield de majoor Weber, van het regiment grenadiers en jagers, in de inf; nterie-kszerne alhier eene voordracht voor officie ren van het 10e reg., over bet op tisch seinen, volgens een door dien hoofd officier ontworpen methode. Besmettelijke ziekten. Blijkens op gave in de St.-Ct. zijn gedurende de week van 6 tot en met 12 Fe bruari in Noord Holland voorge komen 7 gevallen van typhus of febris typhoidea, 31 gevallen van roodvonk en 18 van diphtheritis. Daarvan kwamen voor te Haar lem 1 geval van roodvonk en 1 van diphtheritis, te Haarlemmerliede c.a. 1 geval van diphtheritis en te Heemstede 1 geval van roodvonk. Haarl. Hulpbank. De vereeniging De Haarlemsche Hulpbank heeft voor wijlen Mr. L. O. Kronenberg tot secretaris gekozen Mr. G. C. Everwijn Lange en tot commissa ris den heer J. Veder. Het kapi taal der instelling werd in 1906 tot f 47.000 verhoogd. De rente bleef 3 pCt. en het getal leeningen beliep 775 tot een bedrag van f96.310. Opgedragen. Door den heer J. London, architect alhier, is namens zijn principaal den heer Conrad Kikkert opgedragen het bouwen van een landhuis te Zandvoort, aan den beer Th. J. Verzijlbergb, aan nemer, wonende alhier. Ijsbond. Woensdagavond zijn al hier voorloopige besprekingen ge houden tot oprichting eener aid. Haarlem en omstreken van den Lisbond Hollands Noorderkwartier. De volgende week zal er een nieuwe vergadering plaats heb ben 'f Nieuwe Adresboek. Zoo juist verscheen bet nieuwe „Adres boek van Haarlem. Negende Jaar gang bij v. d. Wilk en Groeneveld, ofschoon het natuurlijk weer veel meer geeft dan de vorige jaargang, laat toch de alpbabetische lijst zeer veel te wenscher. over, daar deze met weinig zorg is bijgewerkt. Als men [bijv. den Seheepmakersdijk opzoekt, vindt men in de Straat,- gewijze lijst" (die veel beter is bijgehouden), maar helaasvoer zoekenden niet van zooveel belang ij, niet minder dan 20 namen (zegge twintig), die men tevergeefs /.oekt in de groote lijst, welke men pleegt na te slaan. Wij hopen dan ook, dat in het vervolg meer nauwgezetheid zal betracht worden vooral bij liet op maken van de namen der inwo ners in alpbabetbische orde. R.K. Metaalbewerkers. Heden, Donderdagavond half ne gen is in 't Bondsgebouw „St. Bavo" "en propagandavergadering gehou den voor alle R.K. Metaalbewerkers te dezer stede. Deze propagandavergadering is georganiseerd door de onderafdee- 1 ing „St. Eloy" van den Haarl. R. K. Volksbond. Deze vergadering wordt geopend door den w.n. voorzitter, die mede deelde, dat de beer E. Schaper uit Krommenie, die hedenavond in deze vergadering zou spreken over „col lectieve arbeidscontracten" plotse ling door sterfgeval is verhinderd. Daarna treedt de voorzitter in zijn plaats op, doch heeft een ander onderwerp gekozen, nl. „de staking to Helmond", De voorzitter zal deze staking bespreken om te doen zien welke voor- deeien en welke leeringen deze af deeling uit die staking kan trekken. Spr. gaat in den breede na welke oorzaken, tot deze slaking geleid hebben, de ^verschillende grieven, die de werklieden aan de fabriek der gebr. van Thiel uit Helmond hadden. De staking, die 16 Dec. '06 uitbrak, was onvermijdelijk. Het secretariaat van den Landelijken Bond heeft zich met de grieven der werklieden bemoeid, de conferenties met de heeren van Thiel leidden tot geen resultaat, de firmanten zei den zelfs, dat 'l secretariaat den klassestrijd voerde. Spr. zal duidelijk aantoon en, dat deze staking zeer rechtvaardig was, daar de arbeidersvoorwaarden zeer slecht waren bij die firma. Spr. gaat deze voorwaarden na en onderwerpt ze aan nadere beschouwing. Hij keurt het af, dat de werklieden zelf daar de werktuigen moesten betalen, terwijl de patroons op deze voor werpen telkens winst maakten. Evenzoo 't vet, dat bij de bewerking van ijzer gebruikt wordt, leverde de patroons 7 H.G., doch dit woog slechts 51/<2 H.G. Verder de hamer steelen, die berekend werden tegen 25 cent per stuk, terwijl ze slechts 10 cent per stuk kostten. De loon- standaard was ook lager, terwijl voor overwerk niets extra werd betaald. Toen eenmaal de werkstaking aan den gang was, kwam de heer v. Thiel reeds met verschillende verbeteringen over de brug. Doch niet voldoende nog. Wel ging de firma gedeeltelijk 't loon verhoo- gen, doch anderdeels werd loon verlaagd van werk, dat zeer nadee- lig voor de gezondheid was. Daarom werd de staking niet opgeheven. In den aanvang hadden er veel relletjes plaats, doch men is er in geslaagd deze te doen eindi gen. Spr. is daar zelf toen als woordvoerder onder de stakers op getreden. Op die vergadering waren toen ook veel notabelen. ezen waren op de hand der arbeiders. Spr. acht het zeer verkeerd, dat bij staking de arbeiders relletjes gaan scheppen, men krijgt er door de tegenwerking der burgerij. In de pers circuleerde een bericht ten nadeele der stakers, doch een offici- ëele tegenspraak bleef in de meeste bladen achterwege. Spr. vindt dit een eenzijdige voorstelling. Hij hoopt, dat de pers in 't algemeen het „hoor en wederhoor" zal willen toepassen. Spr. zal niet nader ingaan op de voorwaarden, door de arbeiders ge steld, daar zij bijna geen van alle zijn ingewilligd. Spr. zal daarom alleen bespreken, waarom de vrede geteekend is. Gereedschappen worden ook in de Duitsche fabrieken door de'ar beiders betaald, 't secretariaat heeft dat geïnformeerd, doch daar staat tegenover, dat de loonen in Duiisch- land dubbel zoo hoog zijn. Verder zijn er ook gereedschappen, die de werklieden niet meer behoeven te betalen. De loonen zijn verhoogd. De uitgesloten broodtrekkers zijn weer aangenomen en hun loonen zijn verhoogd. Voorden ouden werk man zal extra betaald worden. Het loon van schepen lossen is ook ver hoogd, ziedaar de hoofdresultaten der staking. De firma v. Thiel heeft thans schriftelijke overeenkomst met de organisaties aangegaan. Direct ont slag is niet meer geoorloofd, doch na 14 dagen. De Katb. feestdagen zullen voor de helft door den pa troon worden vergoed, voor de an dere helft zullen de werklieden over werken. De slotbepaling van 't contract is, dat de firma v. Thiel de organi satie als R. K. Metaalbewerkers- secretariaat erkent, en zich in 't contract voor 3 jaar heeft verbon den. Wat leert ons nu deze staking le De ongeorganiseerde werklie den vermochten eerst niets, een maal georganiseerd wel. Willen dus de werklieden hun arbeidsvoor waarden verbeteren, dan moeten ze een vakorganisatie hebben. 2e. Het is in 't belang èn van- patroon èn van werkman, dat ze onderling een collektief arbeidscon- trakt hebben. 3e. Het is de liberale leer in de economie, die de vakorganisatie noodzakelijk maakt. Spr. spoort ten slotte de metaal bewerkers aan, dat ze trouw blijven aan hun organisatie, haar zoowel uit- als inwendig grooter en sterker maken, opdat in de vakorganisatie onze belangen steeds behartigd worden. De vergadering bracht den spre ker een warm applaus en de wn. Voorzitter bracht dank aan den spreker van dezen avond, aan de leden van 't secretariaat voor hun bemoeiingen bij de Ilelmondsche staking, alsoek aan de ai'beiders der firma v. Thiel. Brood- en Koffie commissie. Deelnemers: 14 Febr. 745 kinderen 246 volw. 15 764 260 Ingekomen giften. bij den Heer H. London uit den Spaapot f2.— N. N. N. f8.— bij den heer W. R. Guskens S. f 1NN. f 2,50 mejuff. E. Z. f3— bij den heer A. F. H. v. d. Vaart NN. flJongeh. S. f 0.50. bij den lieer M. v. Ommeren Postwissel I. V. Cz. f2.50 NN. f2.50. bij den heer H. v. NielHz. J A. de L. f2,50 mejuff. J B. fl—NN. f 2,50 Gr. R. f 5.— Examen. Het examen voor hoogere rangen zal aanvangen den 20sten Fe bruari a.s. voor het kader, dat alhier in opleiding is. R.K. Propagandaclub. Door de ijverige bemoeiingen van onze wakkere Propagandaclub zijn niet minder dan 350 nieuwe kiezers (Roomsch-Katho- lieken) op de kiezers'ijst geplaatst. Een mooie aanwinst, waarvoor onze propaganda-club zeker een woordje van lof toekomt. Raadstukken Gedrukt stuk 74 V e r z o e k- H I J S. M o v e r- n a m e gemeentegrond. De H. IJ. S. M heeft B fn.VU m eegedeeld, dat zij, tengevolge Yau wijziging in den aan te leggen spoorweg, de beschikking moet hebben over eenige perceelen onder de gem.Haarlemmerliede en Spaarn- woude, indertijd door de gemeente aangekocht voor een spoorwegver binding ten dienste der gem. licht fabrieken. In beginsel stond bij B. en W. hiertegen geen bezwaar, mits het mogelijk blijve, dat de gemeente altijd nog een spoorweg ten behoeve der lichtfabrieken kan doen leggen en een eventueel aan te leggen spoorweghaven. B en W. voerden hierover on derhandelingen met de grondeigena ren, die de strooken willen afstaan voor ca. f19250. De H. IJ. S. M. is bereid) zoo haar verzoek wordt ingewilligd, de f 19250 voor de gemeente te be talen. Tevens knoopten B. en W. bij deze gelegenheid met de H. IJ. S. M. onderhandelingen aan over den aanleg, 't gebruik en het on derhoud van bovenbedoelde spoor wegverbindingen. De H. IJ. S. M. wil een over eenkomst te dien einde sluiten met de gemeente, indien de gemeente de vergunning voor de verbinding zal hebben verkregen van den Minister. De kosten van aanleg zouden ongeveer f 20,000 bedragen en 't jaarlijksch onderhoud f 420, terwijl bij de uitwerking der spoorweg plannen mocht blijken, dat ten behoeve der spoorverbinding af- zonderlijkebeveiligingswerkenmoch- ten worden vereischt. De jaarlij k- sclie kosten zouden dan met f1500 vermeerderen. De verdere aanleg zou kosten f 16000, totaal dus f36000 in eens en f420, onderscbeidenijk hoogstens f1920 per jaar, benevens de kosten van onderhond van den verderen aanleg. Het vervoer der spoorwagens op den verbindingsweg blijft voor re kening der gemeente. B. en W. achten het in 't belang der gemeente, mede in verband met het eventueele tot stand komen van een Spaarnehaven in de nabij, heid der gemeentelichtfabrieken waarmede de nijverheid en handel in deze gemeente bij uitstek zou den zijn gebaat, en van deze gele genheid tot het verkrijgen eener spoorverbinding gebruik te maken. B. en W. noodigen den Raad uit nu reeds 't besluit te nemen, hoe wel de overeenkomst met de Spoor weg Maatschappij nog niet aange gaan is, daar anders veel tijd ver loren gaat en de nu reeds aan de oostzijde van 't station in uitvoe ring zijnde werken belangrijk zouden vertraagd worden. Daar de belangrijkste bepaling der te sluiten overeenkomst inzake de spoorverbinding reeds is voor gelegd, hebben B en W. geen be zwaren den afstand van grond reeds thans te regelen. Gedrukt stuk 76. Aanvraag gelden doorB. en W. voor sckoolmeubelen. B. en W. willen in 6 lokalen van de nieuwe kostelooze school lett. B. aan de Spaarnewouderstr. nieuwe Amferikaausche banken plaatsen en, bij wj-jze van proef, pl.ra. 3 loka len Rettigbanken en in 3 andere lokalen banken, gemaakt volgens de 'gegevens van de pi. com. van toez. op 't L. onderwijs alhier. De kosten dezer banken en der overige meubelen bedragen f 7700, verder is nog over enkele leermid delen f 1450 noodig. B. en W. verzoeken den Raad deze gelden te hunner beschikking te stellen. Een merkwaardig geval. In Themis" deelt Frans Schaap Jr. het volgende mee. U. N. de Jongb, commissionnair in effecten te Haarlem, heeft onlangs aan een firma Leon Co opdracht gegeven tot aankoop van effecten. De firma heeft later zonder opdracht de effec ten weer verkocht en zeide voor verlies f 340 te vorderen te heb- den. De heer de Jongh heeft tegen dezen verkoop geprotesteerd en ont kent die som schuldig te zijn, daar eok ten aanzien van de koersen op koop- en verkoopdag verschil be stond. De heer de Jongh is vervol gens mondeling door jhr. van Sty- rum gemaand, heeft hem het geval medegedoeld en is, zonder dat hem van een dagvaarding iets bekend was, op reis gegaan. Vier dagen la ter vernam hij, dat de Haarlemsche rechtbank hem failliet had verklaard. De oproepingsbrief vas in dien tijd bij hem in de bus gestoken en is daarin ook gevonden door den cura tor, mr. Merens, die ten huize van den heer de Jongh den boel had laten openbreken. De failliet ver klaarde was ruim in staat het van hem geëischte bedrag te betalen en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2