Zaterdag 16 Febr. 1907. No. Ó525. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Ons Zondagsblad. Bericht. Het beste Protest, BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD (VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Daar liet „Zondagsblad" bij het ter perse leggen onzer courant nog niet aangekomen was, kunnen wij het niet als naar gewoonte heden onzen lezers toezenden. Dezer dagen ontvingen wij liet volgende schrijven: Mijnheer de Redacteur, Met verontwaardiging las ik gis terenavond bij toeval bijgaand nom- Bier van de „Stads-Editie." Mij dunkt, een dergelijk artikel mag niet zonder protest blijven. Hoogachtend, Uw abonné A. K. Aan dit schrijven van onzen ge- achten abonné was het bewuste nommer der „Stads-Editie toege voegd (Zaterdag 9 Februari), om lijnd met blauw, vonden wij daar het volgende: BUITENLANDSCH OVERZICHT. Die, welke onzen abonné zoo hin derde, en zeer terecht hinderde, wint het nog in lieflijkheid van de „N. R. Ct wier Berlijnsche Cor respondent den 6en Februari letter lijk schreef: „Ja, maar wie heeft nu eigenlijk overwonnen Er ging een man uit, de rijks kanselier, om een bijtlustig wild zwijn, het Centrum, neer te leggen. En hij keerde weer met de buitge maakte pluim van een rooden wolf, de sociaal-democratie. Dat lijkt mij Bülow's jachtbuit. Het everzwijn echter snuift nog altijd brutaal op het aardappelveld van het Rijk.' Vergelijk deze passage met die van de „Stads-Editie". Eenieder weet, dat de liberale „Nieuwe Rot- terd. Courant" het vinnigst anti- elericaal is van alle vrijzinnige bla den hier te lande en dat iedereen hot uitschateren zou, indien liet. Rotterdamsche orgaan zich wilde tooien met het etiket „streng-neu- •iraal." Dien treurigen moed heeft de „Stads-Editie" wel. Zij noemt zich streng neutraal en zoekt onder de katholieken van Haarlem en omstre ken lezers te vinden en adverteer ders zij noemt zich streng neutraal en overtreft hier zelfs de „N. R. Ct-" in anti-clericalisme. Het „zwart wild zwijn", dat bij de ,,N. R. ct." nog altijd „brutaal snuift op het aardappelveld van het rijk stelt de „Stads-Editie" voor de streng neutrale „Stad-Editie" als „nog aldoor brutaal wroetend in het l uitsche knollen veld en er zich vetmestend." De aardappelen der „N. R. Ct," zijn hier knollen geworden, en de vetmesterij krijgen we op den koop toe. an wege de neutraliteit? En jammerlijk genoeg zijn er nog altoos Katholieken, die zich dergelijke anti- clericale knollen voor neutrale ci troenen laten verkoopen. Wat baat voor zulken een protest Even „kranig" als vroeger zullen zij hun abonnement op deze „streng neutrale" ki-ant handhaven en haar in leven houden ook door hunne advertentiën, met hun lieve geld. Wilden wij het fraaie beeld der „Stads-Editie" overnemen, wij zou den hier kunnen spreken van ze ker „streng-neutraal" beestje, zich vetmestend in de eikebosschen dei- Katholieken. Doch wij zullen ons van deze onheuschheid onthouden. Liever brengen wij eene passage in herinnering uit den jongsten Vastenbrief van onzen beminden Kerkvorst, Z.D.H.Mgr. Gallier, waar het luidt Het beste protest? Neen, het be staat niet in het uitvaren tegen deze of gene courant, liberaal of zoogenaamd neutraal, die onze Ka tholieke overtuiging kwetst, maar in het opvolgen van Mgr. Callier's herderlijk woord. Steunt uwe eigen Katholieke Pers met abonnementen en adverten tiën wekt anderen daartoe op. Zeker we zijn al aardig vooruit gegaan en hopen met Gods hulp steeds naar liooger en beter te stre ven niet alleen, maar ook dat lioo- gere en b:tere te bereiken. Doch staat ook gij niet stil in uw ijver laat uwe liefde standvas tig zijn en voortdurend werkzaam. Schande zou het wezen, indien ook hier weder blijken moest, dat, wie de hoogste eischen stellen aan de Kathieke Pers, er het allerminst voor over hebben dat in plaats van warme liefde en hartelijke belang stelling voor die Pers enkel onver schilligheid in hunne harten woont, misschien zelfs eene zekere onbe wuste vijandige gezindheid. Steunt op allerlei manieren uwe Pers, Katholieken van Haarlem en Omstreken, want dat, dat vooral is het allerbeste protest en het eenige, Katholieken van overtuiging waardig. FRANKRIJK Minder gemakkelijk. Er zijn voornemens, die gauwer gevormd dan uitgevoerd worden. De scheiding tusschen Kerk en taat, en wat daarvan onafscheidelijk was, zou de godsdiensthaat wel eens gauw in orde brengen. Wat is er gebeurd? De Wet is telkens opgelapt, de eene uitgave volgde de andere, maar tot heden is nog geen der uitgaven bruikbaar gebleken, de jongste evenmin als de voorgaande. i® e('ger. In politieke kringen is duidelijk eene strooming merk baar tegen de regeering. Js het tegen Clemenceau? Gaat liet tegen Briand? Tegen het Ministerie in zijn geheel? 't Valt nog niet met zekerheid te zeggen. De Senaat heeft het wetsontwerp teruggezonden, dat wijziging bracht in de bepalingen omtrent de open bare vergaderingen. In de Kamer was deze wet reeds Aangenomen. Briand, die Clemenceau, influenza- lijder op het oogenblik, in den Senaat verving, moest van de heeren Senatoren allerlei onaangename dingen liooren en zag ten slotte aijtt ontwerp teruggekaatst naar de Kamer. Daar is de stemming hij een deel der afgevaardigden ook gewijzigd. De lieftigsten vinden Briand te zwak, niet doortastend genoeg tegen de Kerk. Wellicht zullen zij stren gere bepalingen willen aanbrengen nu, bepalingen, die Briand of wei geren moet of aannemjn met ver zaking van zijne hooggeprezen ver zoeningsgezindheid. Al enkele dagen zijn bladen als „l'Action" en „l'Aurore" aan het razen tegen de politiek van den „vredestichter Briand" gelijk ze hem spottend noemen. Wie de gelegenheid had, om nu en dan eens achter de schermen te loeren, zal met ons zoo 'n beetje gaan vermoeden, dat hier met sluw overleg comedie gespeeld wordt. „Aurore" en „Action" zijn de boodschappenjongens, de metslijk- werpende straatslijpers van vriend Combes, die al maanden lang bezig is, heimelijk en openbaar, maar heimelijk vooral, om Clemenceau het voetje te lichten. Dan, zoo verhoopt hij, zal hij andermaal Minister-president worden en de leiding der zaken hebben. Of het dien weg opgaat? Dat valt moeilijk te zeggen en 't is de vraag, of Briand, wiens kracht en behendigheid niet te onderschatten zijn, al hield hij ze tot nu in re serve, niet onverwachts te voor schijn komen en de intriganten in al hunne schoonheid den lande vertoonen zal. Dat zou een 'heerlijke vertooning wezen, waartoe Clemenceau, die sarcatisch is als weinigen en een vijand aftakelen kan met groot meesterschap, dolgaarne zijn macht en zijne talenten leenen zal. Oiidertusschen zitten de Katho lieken te wachten op eene oplos sing; ondertusschen is de gods dienstvrede nog altoos zoek en worstelt het land met de gevaar lijkste der crisissen. En dat alles om wille en ter eere van het sectarisme! ITALIË. Van het Vaticaan. In de „Osservatore Romano" van den 14en dezer worden de zooge naamde plannen van minister-Briand in zake de contract quaestie be sproken. Het officieuze Vaticaansche blad zegt er van, dat, indien die ge ruchten waar blijken, een der voor naamste punten van geschil uit den weg geruimd zijn. Indien, maar ondertusschen heeft Z. Heiligheid de contract-formule van Briand verworpen. Wij maakten reeds melding van de onderhandelingen tusschen Z.Em. Kard. Richard, Aartsbisschop van Parijs, en den prefect der Seine. Op het Vaticaan heeft men daar omtrent berichten ontvangen, die de verwachting wettigen, dat er weldra eene overeenkomst getroffen zal worden, waarn.ee de Kardinaal Aartsbisschop alleszins genoegen kan nemen. Dezelfde overeenkomst zou ver volgens gesloten worden tusschen de andere prelaten en de respectieve prefecten, zoodat liet hangende con- llict daarmee opgelost zou wezen. Den 13en dezer zijn in de Troon zaal van het Vaticaan de vasten- preeken begonnen, die Z. H. de Paus, de kardinalen en de te Rome ver blijvende Oversten der kloosterorden bijwonen. Door een voorrecht, dagteekenend van eeuwen her, zijn het altoos de P. P. Capucijnen, uit wier midden de predikant wordt aangewezen. Dit jaar is het pater Pacifico da Teg- giano, een ernstig redenaar, die en kele jaren zich wijdde aan de evan gelie-prodiking onder de ongeloo vjgen. Volgens de traditie, die 't aldus wil, woont Z. Heiligheid de preek bij achter eene blinde, aangebracht in de opening van der deuren. Donderdag 1.1. ontving de II. Va der talrijke pelgrimsscharen uit de Vereenigde Staten. Mgr. Kepleys, bisschop van Sa vannah. stelde hen aan den Paus voor en zeide onder meer, dat zij allen de zee overgestoken waren, om te protesteeren bij Gods Stede houder tegen de verdrukking der Frnnsche Katholieken. De 10 mil- lioen Katholieken der Vereenigde Staten denken en gevoelen evenals Z. Heiligheid. Waar men Frankrijk bij de Ver eenigde Staten vergelijkt, begaat men deze grove onwaarheid: in Ame rika zijn wij geheel vrij wij bezit ten in vrede onze goederen, gelijk de wet der Kerk dat verlangt. De Staatswetgeving beschermt onze rechten. Met enkele gevoelvolle woorden dankte de Vader en schonk Mgr. Kepleys en den pelgrims zijn Apos- tolischen zegen. in de appartementen van ZEm. Kard. Respighi, vicaris van Z. H. den Paus heeft gisteren de eerste bijeenkomst plaats gehad in zake de zaligverklaring van Z. H. Paus Pi us IX. Hiermede begint, wat men noemt, het „diocesaan proces": Dit proces maakt de zaak aanhangig bij de Romeinselie Curie", zooals men het uitdrukt, of mot andere woor den bij de Congregatie der Riten. Wanneer dit proces is afgeloopen gewoonlijk duurt het verschil lende jaren doet de Congregatie der Riten, na in 't kort samenge vatte herziening, uitspraak omtrent de beantwoording aan de ontvangen voorschriftendan hervat zij liet voor haar eigen rekening en voor rekening der geheele Kerk in deze phase neemt de dienaar Gods den titel aan van „eerbiedwaardige". Zooals men ziet, is de algemeene procedure niet verschillend, wan neer het een Paus betreft. Maar dan is het Romeinsche* diocees ver tegenwoordigd door den Kardinaal vicaris, speciaal belast met het diocesaan proces. Z. Em. kardinaal Respighi heeft daags voor den verjaardag van den dood van Pius LX (7 Febr. 1878) het decreet geteekend, dat voor schrijft de getuigenissen te verza melen van hen, die hem gekend hebben zij zijn nog talrijk te Rome, en het is goed dit werk te voltooien, voordat deze getuigen zijn heenge gaan. De Kardinaal-vicaris heeft tot postulator van dit diocesaan proces gekozen Mgr. Cani, kanunnik van de H. Maria ad Martvres (Pan theon). Mgr. Cani was tot verleden jaar rector aan het seminarie van St. Pieter ten Vaticaue. Als archi varis van 't Concilie van 1878 kwam hij zeer veel in aanraking met Pius IX. Mgr. Cani heeft zich onmiddel lijk aan 't werk gezet om de ver schillende getuigen, die den bemin den Paus hebben gekend, te ver zoeken hun herinneringen over hem in te dienen. RUSLAND. Naar officiëele berichten, zijn tot dusver gekozen 1699 tweedegraad- kiezers, waaronder 1369 monarchisten. 870 gematigden. 2382 linkschen. 458 nationalisten. 381 önafhankelijken. 239 niet bij Partijen ingedeelden. Te St. Petersburg kozen de ar beiders 14 Doema kiezers. Allen zijn socialisten, waarvan 12 Russen en 2 Duitsch Russen. Ge. inwendige rust laat bij voort during te wenschen over. Er komt geen einde aan het schrikbewind ja men zou bijna zeggen, dat er in oogenbl. van schijnbare kalmte tel kens nieuwe plannen geboren worden om den troon en het gezag te on dermijnen. Te Odessa overvallen de leden van den „Bond der Russen" wederom winkels van Joden en dwingen de eigenaars tot liet afstaan van geld. En dit alles gaat natuurlijk maar weer ongestraft. In bijna al de berichten over den nood in de hongerdistricten keeren telkens dezelfde hartverscheurende tooneelen terug. Overal verhalen van ontzettende ellende, van menschen die bijna zonder eenige kleeding iu hun on verwarmde hutten bijeentrokken en het leven rekken door de meest walgelijke spijzen, zonder nog een spoor van hoop op een hetere toekomst. Overal mededeeliugen omtrent ziekten die de lichamen, nu zonder weerstandsvermogen, sloopen. En nu de tijd daar is om het zomer koren te zaaien, is nog geen koren aangekomen, zoodat, als niet zeer spoedig hulp komt, een tweede hon gerjaar niet te voorkomen zal zijn. Nu in den winter is er nog een nieuwe verschrikking bijgekomen. Vee is er bijna niet meer en de wolven bestormen de dorpen en be lagen kinderen en volwassenen. Korte Berichten. Professor Martens was gisteren ter langdurige audiëntie bij koning Eduard van Engeland en bracht een bezoek aan minister Grev. Zijn opdracht is voldoende geslaagd. Hedenavond reist de hoogleeraar af naar Den Iiaag. Hot partijcongres van de Prui sische socialisten dat, om de ver kiezing, was uitgesteld, is nu op nieuw verdaagd wegens den onge- lukkigen uitslag, dien de verkiezing voor de socialisten heeft gehad. Men zal er nu maar tot Kerstmis mee wachten. Het was Dinsdag 40 jaren gele den, dat de socialistische leider August Bebel lid van den Rijksdag werd. De Ronde:ische „Tribune" ver neemt uit Johannesburg: Aangezien deRegeering geweigerd heeft den dag van de verkiezing tot een algemeenen vrijen dag te maken, zouden honderden mijnwer kers, die veraf wonen, niet kunnen stemmen. Men doet nu bij den minister van koloniën en bij Sel- borne moeite, om dit besluit veran derd te krijgen. Armenwet. Door den minister van binnen- landsche zaken is een schrijven ge zonden aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën, waarbij wordt medegedeeld, dat bij de voorbereiding van de reeds in 1901 voorgenomen herziening der Armenwet de vraag zich heeft voor gedaan, of het ook wenschelijk zou zijn, in het wetsontwerp betere be palingen op te nemen ter zake van de ziekenverzorging ten plattelande wegens de moeilijkheid tengevolge van onvermogen ten plattelande om een ziekenhuis op te richten. Behoorlijke voorziening zou, vol gens den Minister, zijn te verkrijgen indien aan de provinciën werd op gedragen om, met of zonder steun van het rijk, voor nader aan te wijzen groepen van gemeenten een ziekenhuis op te richten. De kosten van verpleging zouden moeten blijven voor rekening dei- gemeenten volgens vast te stellen tarief. De Minister vraagt advies vóór 1 April a.s. Indeeling militie. Met betrekking tot de indeeling der militie van 1907 is o. m. be paald 1. dat voor den dienst der in fanterie bijzonder geschikt zijn te achten breedgeschouderde man schappen, ook al zijn zij niet lang. Allerminst mag als regel gelden om bij dit wapen in te doelen in - gelijfden van minder krachtigen lichaamsbouw of wier uiterlijk een minder sterk gestel verraadt 2. de in het wielrijden bedreven miliciens, voor infanterie en ves ting-artillerie bestemd, worden zoo veel mogelijk tot gelijk aantal over de bataljons of over de compag nieën verdeeld 3. de voor volledige oefening in te lijven manschappen, die onder wijs in de genees- of heelkunde hebben genoten, hulpapothekers of apothekersbedienden, zijn bestemd voor een der genummerde infan- terieregimenten, om later bij de hospitaalcompagnieën over te gaan. Het regiment genietroepen heeft en stelt bijzondere eischen aan de lotelingen der militie, daarbij in dienst te stellen. Allereerst zijn voor iudeeling daar bij bestemd, ongeacht hun lengte, telegraphie, assistenten en klerken bij de telegraphie. Voorts van den spoorwegdienst opzichters, ploegbazen, wegwerkers remmers, rangeerders, ambachts lieden en arbeiders. Eindelijk nog instrumentmakers, electriciens en riet- of stroodekkers. Wijders de noodige timmerlieden mandenmakers, metselaars, bakkers, barbiers, schoenmakers, zadelma kers, stokers, machinisten, chauf feurs en kleermakers, voor zooveel zij tot volledige oefening bestemd zijn. Ten slotte tot completeering van het contingent aard-, dijk- en pol derwerkers. Kunst op straat. „Het is bedoeld als een protest" zegt de man die 't initiatief nam. Met dat al lijkt het machtig veel op een goed verzonnen reclame. Trouwens, menig protest is niet veel meer dan reclame. In elk geval, het denkbeeld verdient hulde om zijn originaliteit. De beer Karei Verbruggen, schil der, illustrator en décorateur, leer ling der Teekenschool voor Kunst ambachten en van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amster dam, vindt moeite om van zijn kunst te leven. Zoo zijn er meer. Maar hij wenscht zich niet lijdelijk aan het artisten-lot te onderwerpen en protesteert.door iu de hoofd stad zeven zijner kunstproducten een olieverfschilderij, twee aquarel len en vier teekeningen op een wagen langs 's heeren straten ten toon te stellen, geprijsd en wel, en voorzien van de stereotype uitver- koop-mededeeling: Alles moet weg". Tevens laat de heer Verbruggen bij zijn expositiestrooibiljetten ver spreiden, waarin hij zich aan het publiek vo rstelt en om de gunst en de recommandatie verzoekt. Nog eenshet denkbeeld is hoogst oorspronkelijk. Maar laat ons hopen, dat het niet al te veel navolging vindt. De heer Verbruggen beweert, dat hij een „leger" lotgenooten ach ter zich heeft. Wij gelooven 't graag. Maar volgen die allen z n voor beeld, dan zal op den duur de inhoud der motorborden veranderd moeten worden en luiden: „Verboden voor rijwielen, motor rijtuigen en rijdende tentoon stellingen". (Hbld.) Ziekteverzekering. Hethoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering dér Geneeskunst heeft zich met een uitvoerig adres gewend tot de Tweede Kamer in zake het ontwerp-ziekteverzekerings- wet 1Q07. IJEUD flQITE MA HOM AGITATE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De Keizer en prins Bü- Wolf en zwijn, low mogen elkaar van harte gelukwensehen met den uitslag der verkiezingen. Maar het patriotten volk in Duitschland, hoe verheugd ook over de afklopping van de soe.-democratie, lean 't niet. verkroppen, dat de ultramontanen, het Centrum er zonder een schrammetje zijn afgekomen. De kanselier is geweest als de jager, die uitging om een zwart wild zwijn te vellen, maar thuiskwam met den pluimstaart van ecu rooden wolf. Het varken echter wroet nog aldoor brutaal in het Duitsche knol- lenveld en mest er zich vet vaiï. Een protest tegen dergelijke uit latingen Maar dan konden wij wel aan het protesteeren blijven, want de „streng-neutrale" „Stads-Editie" brengt maar al te dikwijls dergelijke uitlatingen. „Hoeden wij ons voor die zoogenaamd neutrale lectuur, die nimmer aan onze ziel een gezond voedsel geeftmaken wij vooral niet zei ven door onzen steun sterk en krachtig, wat zich straks tegen ons zal keeren en zorgen wij met alle kracht voor het steunen en sterken van een eigen Katholieke Pers, opdat aan onze geloovigen de reden of het voorwendsel worde ontnomen, om zich bloot te stel len aan gevaren, die niemand op den duur ongestraft kan trotseeren". Voor wie lezen kan, laat dat aan duidelijkheid niets te wenschen. j}» ïjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1