Dinsdag 19 Febr. 1907. No. 6527. 3Tk' Jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Treurige gevolgen. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN an 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote lettere worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE i CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. De Senator Piot, aldus lezen wij onder de berichten uit Frankrijk, beeft minister Caillaux schriftelijk verzocht in liet nieuwe wetsontwerp op de inkomsten-belasting, groote gezinnen niet alleen te ontheffen, maar hun een schadevergoeding toe te kennen in verhouding tot het aantal kinderen. Ziedaar de geschiedenis van een volk in weinige woorden saamgevat. Herinneren wij ons hoe tot het eerste menschenpaar, het veelzeg gend woord door den Almachtige was gesproken, dat zij er voor te zorgen hadden, dat de aarde bevolkt zou worden. En als voor een wonder, stond langen tijd de wetenschap stil voor dit feit, hoe het Godswoord zoo schoon en zoo snel in vervulling- Was gegaan. 't. Was haast onmogelijk, dat uit één enkel menschenpaar binnen betrekkelijk zoo korten tijd de ge- heele aarde was bevolkt geworden. De menscli echter, sinds zijn val zoo revolutionnair aangelegd tegen het hoogste gezag, roept ook in dit opzicht uit: ik wil u niet dienen. De genietingen ja, die mogen niet prijsgegeven, maar kinderen, wat een zorg zijn ze, wat een last! Hij bracht het zoover zelfs in zijn boosheid, dat hij stelselmatig de bedoelingen des hemels te ver ijdelen tracht, dat hij in zijn waan wijsheid aan de wereld wil leeren en voorschrijven, hoe een zeer be perkt getal kinderen reeds voldoende is, niet alleen, maar ook te beter daardoor de maatschappelijke alge- meene welvaart kon worden bereikt. Zoo zien wij de twee meeningen in de praktijk des levens toegepast. Hier den betrekkelijk arme, die zijn tafel in 't ronde bezet ziet van. een dikwijls niet gering getal huwe- lijkspanden. 't Is een getob en gezwoeg van den vroegen morgen tot den laten avond, want zij vragen zoo veel, nu voor dit dan voor dat. 't Is een zorgen bij dag en bij nacht, voor heden en toekomst, zoo althans voor de toekomst te zorgen niet geheel en al de perken te huiten gaat. Maar ze dragen, die ouders, zon der morren den last, die men ook in zekeren zin een last des Heeren zou kunnen noemen en zoo al geen dolle vreugde, dan toch vroolijke tevredenheid verheldert hun ge zichten. Best gedaan, al gedaan en op den goeden God vertrouwd, dat is hun leus. Maar anderen weten het beter, naar ze denken, dan Hij daarboven in hoever ze mee te werken hebben aan dat oude gebod. Zij gaan, 't is wel juist in strijd met Zijn wil, bedaard hun gang. Zij zeggen: zooveel, niet meer. Want wij kunnen het niet bekostigen. Zij verdienen vrij goed, leggen zelfs wat over, en klimmen lang zamerhand een trapje hooger. Maar is 't bij hen ook wel altijd zoo frank en vrij gevoel daar op 't hart! Knaagt er zoo nu en dan niet een bijtend, zelfverwij tend geweten? Gebeurt 't ook al uiet dikwijls dat -7 't zij toeval of wat ook juist die paar kinderen, die ze met zoo veel te meer zorg en liefde om- t mgden, worden weggemaaid door den wreeden dood? En dan zijn de jaren voorbij. frankrijk heeft 't ver gebracht. wil den Godsdienst immers stelselniatig uitroeien, hoe zou 't dan in dit opzicht God dienen w uien En 't land wordt ontvolkt, en 't gaat langzaam terug en men gaat. als gold het, men vergeve de uit drukking, dieren, er premiën op zette o 't Zijn wel treurige gevolgen! M. G. FRANKRIJK. Vallen of blijven? Indien wij ons mogen verlaten op een Reuter telegram, blijkt het Fransche ministerie weer broederlijk vereend in het anti-clericalisme. We laten bedoeld telegram hier volgen De minister Clemenceau, Briand, Thomson, Pichon, Barthou, Ruau en Viviani hielden hedenochtend oen conferentie over de quaestie dei- uitoefening van den eeredienst en den politieken toestand. Uit de ge houden wisseling van gedachten, bleek, dat er volkomen overeenstem ming bestaat tusschen alle leden van de regeering. Na do conferentie begaf de heer Clemenceau zich naar het Elysée, waar hij een onderhoud had met president Fallières; daarna ontving hij op het ministerie van binnen- landsche zaken den heer Guyot Des- saigne, minister van justitie. De ministers werden het volkomen eens over de godsdienstige quaestie en hechtten etnparig hun goedkeuring aan den inhoud der zeer besliste verklaringen, die morgen door de ministers Clemenceau en Briand in de Kamer zullen worden afgelegd in antwoord op een interpellatie. De N. R. Ct. weet hieraan toe te voegen, dat de ministeriëele verkla ring de formule voor het huurcon tract der kerken, zooa's Briand die gaf, zal handhaven eu geen enkele tegemoetkoming zal doen. Dat wil met andere woorden zeg gen, dat het anti-clericale streven van Clemenceau gezegevierd zou. hebben eu Briand genoodzaakt is om zijne ware of gehuichelde ver zoeningsgezindheid op te bergen. Laten wij afwachten, wat de Ka merzitting van heden brengen zal. Te loochenen valt het niet, dat er wel degelijk eene verzoeningsgezinde partij is, dio genoeg heeft van het pastoors verslinden. Gérault-Richard een van die, heeft. Clemenceau dezer dagen dreigend g noeg gewaar schuwd, dat hij en zijne vrienden denken als Briand. Een 102-jarige verjaagd. Kanunnik Gardenne, pastoor te Raches, in het departement van le Pas-de-Calais, wordt den 27 April a. s. 102 jaar oud. Sinds 1848 is hij pastoor te Raches; sinds 60 jaar heeft hij daar de H. Be ieningen vervuld; geslachten heeft hij zien geboren worden en ten grave zien dragen. In zijne goede jaren wees de eerbiedwaardige grijsaard voor- deeliger, eervoller posten van de hand; te Raches wilde hij leven en sterven. Tientallen van jaren heeft hij nu zijne pastorie bewoondgezond van lichaam en geest hoopte hij er nog eenigen tijd te verblijven en te werken. Maar het sectarisme doet ook dezen 102-jarige zijn haat gevoelen. Indien pastoor Gadenne geen 240 franken hun betaleu wil, zal men hem op straat zetten. Wat afschuwelijk bedrijf! We zijn benieuwd, of de humane liberale pers van hare afkeuring zal doen blijken en schande roepen over zoo veel harteloosheid. Het schismatieke Comedie-spel. Verleden Zondag heeft de dienst in de schismatieke kerk der rue Légendre te Parijs weer relletjes uitgelokt. De politie had er dezen keer dit op gevondentallooze agenten in burgerkleeding zaten hier en daar verspreid, en wie ma nifesteerde werd bij zijn kraag gepakt. Eerst ging „de plechtigheid" ge regeld voort, maar toen de heer Villatte, dien men evenmin ineen café wil zien als in een kerk op die manier, zijn zegen zou geven, ontstond er opschudding met de aanwezigen. Vijf of zes personen werden in hecht. gen. Toen later de heer Roussiu van den preekstoel dei: naam Villattc deed hooren. zwaaide een der aanwezige dames een bezem door de lucht, terwijl andere dames riepen Houdt den dief!" De politie zette de manifes tanten wederom op straat. Na af loop der „plechtigheid" volgden op straat nog eenige arrestaties. Of dat schisma niet verrukkelijk is ITALIË. Uit Rome wordt bericht, dat er aldaar de volgende week een tien tal Fransche bisschoppen verwacht worden. Naar verluidt staat dit bezoek op het Vaticaan in verband met het jaarfeest hunner wijding en behoeft er geen npvenbedoeling in gezocht. f Zondag 11. hebben door geheel Italië anti clericale betoogingen plaats gehad ter gelegenheid van liet 307e jaarfeest van Giordano Bruno's sterven. Te Rome bestonden de manifes tanten uit vrijmetselaars en socia listen een kind werd onder den voet geloopen en vrij ernstig ge wond. Er was door de Katholieken uit Bergamo en omstreken een tegenbe- tooging op touw gezet, die een zeer indruk wekkendkarakterdroeg. Ruim vijftigduizend personen namen er aan deel. ENGELAND. In de Lagerhuiszitting van gis teren iverd door den heer Percy inge dieud een amendement op het adres van antwoord op de troonrede, waarin leedwezen wordt betuigd, dat de soci le wetgeving, door de Re- geering urgent verklaard, zou wor den uitgesteld met het doel revo- lutionnaire veranderingen in de grondwet aan te brengen. Percy viel heftig de Regeering aan, dat zij de invoering van sociale her vormingen ton achter stelde bij een aanval op liet Hoogerhuis en bij een maatregel, die leiden moet tot 't lersche „Home-rul", met schending van de beloften, tijdens de verkie- ziugeu door verschillende ministers afgelegd. Minister Asquith herinnerde, in zijn antwoord, aan de door hem gedane toezegging bij de verkiezin gen, dat het Home-rule "-ontwerp niet in het tegenwoordige Parlement in behandeling zou komen. De minister verzekerde, dat in dien het door de Regeering in te dienen ontwerp zou blijken in strijd te zijn met de een of andere ooit door hem afgelegde belofte, hij on middellijk zou aftreden; tegelijker tijd echter verklaarde hij zich voor slappen in eene richting om het lersche volk alle zuiver lersche za ken te doen behandelen met het doel de eenheid van het Rijk te handhaven. Wat liet Hoogerhuis betreft, zoo oordeelde de minister, dat de tegen woordige toestand een carricatuur en een bespotting van een verte genwoordigende Regeeri.ig is. Het Kabinet besloot hij is vast besloten krachtige maatregelen te treffen om zoo spoedig mogelijk in dezen toestand verandering te brengen. Na een zeer levendig debat werd het amendement Percy verworpen met 374 stemmen tegen 111. Korte Berichten. Alles wordt te St.. Petersburg klaargemaakt voor de bijeenkomst van de tweede Doe ma over een goede veertien dagen. In den staat Iovva is een wets ontwerp ingediend, strekkende om een belasting te heffen van mannen, die op hun veertigste jaar nog on getrouwd zijn. Deze belasting zou progressief zijn. D. w. z. bij 't be reiken van den 44-jarigen leeftijd door ongehuwden, zou zij worden verhoogd. In 1908 is Frans Jozef 60 jaar keizer. Die gebeurtenis zal door een groote nationale tentoonstelling ge vierd worden, waarnevens een in ternationale afdeeling voor leger en vloot. Donderdagmorgen om elf uur zal het stoffelijk overschot van prinses Clementine van Coburg te Coburg in de Roomsch-Katholieke kerk worden bijgezet. Na een geheime zitting heeft de Amerikaansche Senaat besloten pre sident Roosevelt den meest moge lijken steun te verleenen met be trekking tot de door hem te onder nemen stappen om wreedheden in den Congo-staat tegen te gaan, voor zoover dergelijk optreden niet in strijd is met het verdrag en met andere internationale verplichtingen. In de Hougaarsche Kamer heeft minister Kossuth het beweren gelogen straft, dat hij de onafhankelijkheids partij geneigd zouden zijn tot bevor dering der vorming van een Kabinet Voroes. In antwoord op een desbetreffende vraag heeft in de ItaliaanscheKamer de onder-Staatssecretaris van openbare werken verklaard, dat de dienst van de Simplonlijn normaal werkt. De dubbele sporen tusschen Iselle en Do- modossola zullen binnen zes maanden gereed komen. Ongezochte erkenning. Evenals alle radicale elementen, is „Hot Vaderland" in deze dagen erg boos op de Eerste Kamer. Ons Hoogerhuis, dat is de zondebok. En op 't voe spoor van „De Telegraaf", die de scheldcampagne begon, schreeuwen de anderen, min of meer fatsoenlijk, eerstgenoemde na. „De rem van vooruitgang" betitelt „Het Vaderland" ons Hoogerhuis en vindt voor het bestaan van die rem geen enkele reden meer in onzen tijd. De Eerste Kamer doet niets dan verwerpen. Erg hoog haalt de redactie de historie niet op, slechts van 1900 at. Luistert maar „8inds 1900 is zij tweemaal met verwerping van zeer belangrijke wetsontwerpen lusschenbeide geko men. „Haar eerste votum gold de Ongevallenwet. Aan het tegemoet komend optreden van den Minister Lely is het danken, dat er toch nog een Ongevallenwet is tot stand ge komen, maar deze bewindsman zal de eerste zijn om te erkennen, dat \zijn tweede product pasklaar ge- maakl voor de Eerste Kamer, eeu aangevulde maar tevens een ver slechterde editie was van zijn eerste ontwerp." En de tweede schanddaad is dan, volgens „Het Vad." de verwerping der jongste Oorlogsbegrooting na tuurlijk. Nu is het al zeer eenzijdig van zoo voornaam blad om niet in aanmerking te willen nemen de goede wetsontwerpen, welke ook in de Eerste Kamer geen of weinig tegenkanting vonden. Maar erger is voor deze liberale redactie toch het over het hoofd zien van oen andere hoogst belangrijke wet. Is de redactie al vergeten, dat de toen in de meerdtrheid liberale Eerste Kamer in 1904 de ooger Onderwijswet van dr. Kuyper ver wierp Heeft de Eerste Kamer toen naar de meening van „Het Vad." ook „geen invloed ten goede op den gang van 's lands zaken uitgeoe fend Dit moet wel, anders had zij ten minste dat feit op de creditzijde der veelgesmade geschreven. Een inderdaad ongezochte (ook be 'oelde) erkenning, al komt ze wat laat. Ministerieel bezoek. Het geheele Ministerie bijeen op bezoek, het overkomt het zoover afgelegen Maastricht niet iederen dag. Eu toch, nu de heeren hun ont slag hebben aangeboden en den tijd aan zich hebben, althans niet in hun bewegingen belemmerd wor den door de bij te wonen Kamer debatten, nu zijn zij er gisteren eens opuitgetrokken om toch ook dat daar heel in de verte gelegen levendige, en van haar bestaan door requesten nog al eens blijk gevende Maastricht te gaan (bekijken. De bijna overreden Minister van Marine ontbrak zelfs niet op het appel. Met den arm in een doek schreed hij evenals de 8 collega's, allen in hun ambtsgewaad, voort de sikbaard op de vleugelen des winds fladde rend. Allen marcheerden ze druk ges- ticuleerend langs Maastricht's straten de portefeuille onder den arm, om stuwd door een belangstellende menigte, die niet weinig plezier had in de aanwezigheid van zulke hooge gasten. Wat minder delicaat was! Onmiddellijk ging een sjiek ge kleed heer, de hooge zijden op, met een plakkaat op de borst voor hen loopen, waarop de woorden „Heden overleed na eene kort stondige ziekte (begrooting) ons dierbaar 's Meester Ministerie in den leeftijd van 2 jaar." „Dediepbedroefde Liberale Unie." Intusschen de bewindsmannen stoorden er zich niet aan, liepen kalm door, redeneerden over alles en nog wat, tikten al eens op hunne portefeuille kortom deden hoogst gewichtig. Vooral minister Staal liep aan houdend rond te kijken naar het blijvend gedeelte, dat hij toch min stens in een garnizoenstad had mogen verwachten. Men fluisterde dat hij opzijn ge heelen tocht tot gisteravond 10 officieren, 8 sergeanten eu een halve soldaat zag. En miuister Cohen Stuart die zijn verbijstering te kennen gaf geen pantserschepen in de Maas te zien dobberen, werd daarin terecht ge wezen door minister Kraus, die hier in Maastricht prachtig den weg kennend, min of meeralsgids optrad. In de buurt van Céramique en Sphinx nam minister Veegens de leiding tijdelijk over. Wat bij die geheele officiëele ver tooning sterk opvielDat de die naren der Kroon over een ontem- baren dorst bleken te beschikken. Althans ieder café was hun. Zoo vermaakten gisteren een lOtal grappenmakers op den zooge- naamden nao-Vasltlaovond een groot gedeelte van Maastricht kostelijk. Neen, niet 10, er waren er zelis 11. Immers een huilende aanspreker sukkelde nog naast de hooge gega lonneerde oomes voort. Ziekteverzekering. In het adres van het hoofdbestuur der „Ned. Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst" over het wets ontwerp betreffende de verplichte ziek teverzekering wordt o. a. gevraagd administratieve en financiëele schei ding der kassen voor ziektebehande ling en uitkeering bij ziekte; uitsluitende toelating van district-- kassen tot de organisatie der verplichte ziekteverzekering vastlegging van het beginsel der vrije artsen-keuze in de wet op de verplichte ziekteverzekering toekenning van een besturend karak ter aan den raad van toezicht op de districtskas en vaststelling in de wet, dat in het bestuur de geneesheeren en apothekers in dezelfde verhouding be- hooren te zijn vertegenwoordigd als de verzekerden en werkgevers, en dat ook in het centraal bestuur de genees heeren vertegenwoordigd zijn; het treffen van een regeling in het belang der losse werklieden; verlaging van de voorgestelde wei standsgrens van hen, die in de ver plichte ziekteverzekering vallen; omschrijving van het in de wet ge noemde begrip „deskundigen", als be doelende alleen die personen, die de wettelijke bevoegdheid bezitten tot het uitoefenen der geneeskundige pra.tijk hier te lande; het opnemen van bepalingen, be treffende de honoreering der genees kundigen enz.; het laten vervallen van de bepalin gen betreffende het uitsluiten van al coholisten van de schadeloosstelling bedoeld in art. 119, en betreffende het uitsluiten van hen, wier ziekte het gevolg is van net deelnemen aan of een poging tot misdrijf, van de scha deloosstellingen, bedoeld in artt. 118 en 119 een practische, gemakkelijk, weinig kostbare en goede regeling ten aanzien van de geschillen. De Crisis. Dr. W. H. Nolens schrijft in de „Venloosc'ne Courant, na de vraag te hebben gesteld, wat er thans ge beuren moet: Na veelzijdig advies zal ten slotte H.M. de Koningin moeten beslissen. Gie beslissing wordt genomen in het algemeen belang. En van het standpunt van het algemeen belang moet ook het ad vies gegeven worden. Het mag waar zijn dat de toe stand bij het optreden van een Ka binet kan weergegeven worden met de woorden: „Nu zitten we met de mensehen". Daaruit volgt nog niet dat die „meuschen", zoodra de ge legenheid zich daartoe aanbiedt, moeten verwijderd worden. Eenige continuiteit in het Staats bestuur is onmisbaar. En hij het verwijderen van den een moet men zich afvragen wat er vermoedelijk voor in de plaats komt. In de politiek gaat het niel altijd op dat men met vreugde ziet ver dwijnen wat men met tegenzin zag verschijnen. In die politiek is wrok en wrevel een slechte raadsman. Ontbinding van de Eerste Kamer zou nuttelooze tijd- en krachtsver spilling zijn. Voor ontbinding van de Tweede Kamer bestaat in de verwerping der Oorlogsbegrooting door de Eer ste Kamer geen grond. Alleen uit overwegingen, die met deze ver werping niets te maken hebben, zou do gelegeuheid die deze verwerpiug biedt kunnen gebruikt worden om met die ontbinding uit zeker wan hoopsgevoel als radicaal redmiddel uit de moeilijkh. het erop te wagen. Het aanblijven van het Kabinet met vervanging van den minister van oorlog zou het meest voor de hand liggend geweest zijn. Het aftre den lag ook huiten de bedoeling zoowel van de Tweede als van de Eerste Kamer. Wordt het gevraagd ontslag ver leend dan zal een nieuw Kabi net moeten optreden. Van rechts? Indien daaraan al gedacht werd, zouden er waarschijn lijk geen „gegadigden" gevonden worden. Een Kabinet van zaken? Er be- jfTMAlN' TLENDjtAT. AGITE MA NOU AGITATE. 5 'T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1