No. 6529. 3T,e Jaargang Woningtoestanden. BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer.0.10 Groote letters worden berekend naar p\.aat?r-imt". DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Mi his Faubourg Montmartre. Wat er nu en dan over woning toestanden aan het licht komt, ook in ons goede Nederland, bewijst op allertreurigste manier, hoeverre wij ons ook onder dit opzicht nog ver wijderd mogen achten van gezonde toestanden. Een menschwaardig onderkomen maakt naar onze bescheiden mee ning een onderdeel uit van datgene, wat men gewoonlijk met „mensch waardig bestaan" aanduidt. Als wij uit vertrouwbare gege vens leeren, dat het vierde gedeelte van Nederland's bewoners gehuis vest is in eene woning met slechts een enkel vertrek dat van de ruim driehonderd duizend woningen van dien aard om en om de honderd duizend vijf of meer personen huis vesten niemand onzer zal dan durven beweren, dat wij onder dit opzicht ten voorbeeld aan anderen mogen strekken. Wie ooit met onze ijverige Vin- centianen de woningen der armen bezocht heeft; tot de krotten onzer achterbuurten doordrong en daar de ellende onder allerlei vorm leerde tasten als het ware, hij zal met ons getuigen, dat er eer veel te laat dan te vroeg aan dit hoogst gewichtig woning vraagstuk ge dacht is. Hem zal 't geenszins verwonderen dat menig eerlijke tobber en wroe ter soms vol bitterheid uitroept: „Allerlei geboefte is er veel beter aan toe dan ik!" Gevangenissen en dergelijke toch zijn al te vaak op weelderigen voet ingericht, terwijl de dikwijls zoo sympathieke armen, of mingegoeden zelfs, worstelend om het dagelijksch brood, den harden strijd om het bestaan strijdend met voorbeeldiger) moed en volharding, van alle hulp en tegemoetkomingen verstoken hieven. Er is ook hier gelukkig eene ver andering ingetreden. Menige plaats in ons vaderland mag genoemd, en met eere[genoemd, v ijl er de mensch- lievende naastemiu zich beijverd heeft, om er den arbeider de gele genheid te openen, eene goedkoope en nette woning te bezitten, eene woning, waar hij zich inderdaad thuis gevoelt; waar 't slechts van hem afhangt om dat gedeelte van het aardsch geluk te genieten, 't welk de goede God ieder zijner schepselen verleent. I e krotten en holen, waar aller lei ziekten en allerlei ondeugden op schrikbarende wijze voortwoekerden, verdwijnen meer en meer; de zoet heid van het „zalig tehuis", dui zenden en duizenden eertijds vreemd, behoort niet langer tot de vrome wenschen Maar helaas! voor te weinigen nog. Er is reeds veel gedaan, maar lang niet genoeg. We zijn slechls aan het begin vau den goeden weg en er moet nog heel wat veranderd en verbeterd, vooraleer wij zeggen kun nen de toestanden zijn thans over het algemeen schappelijk. Er werd en wordt zoo hard ge roepen over ontwikkeling, alsof daarvan hoofzakelijk het geluk der menschheid afhankelijk ware. Ondertusschen worden de gevan genissen te klein, is er ruimte te weinig in de rijkswerkinrichtingen voor mannen en vrouwen, in de tucht- en opvoedingsscholen. Geeft dat niet te denken? Wie medehelpt aan het verbeteren der woningtoestanden, draagt onge twijfeld mede bij tot het wegnemen van een groot sociaal euvel, tot de Hchaamlijke en zedelijke welvaart (nedemenschen. Menig uitgestootene der maat schappij ware allicht niet beland, waar uj thans gekomen is, indien l11-].., c wee e eeuer gezonde, vrien delijke woning gekend had. indien het krot der onreinheid in dubbelen zin, waar hij gedoemd was te leven en op te groeien, den naam verdiend had van menschelijke woning. Gezondheid en zedelijkheid, wel vaart, tevredenheid en geluk schu wen krotten en holen; eene vrien delijke woning daarentegen lokt hen aan Al zouden wij dus het woning vraagstuk enkel beschouwen uit het oogpunt van maatschappelijk be lang, ook dan zelfs vinden wij aller lei redenen om te getuigen: Wordt er veel gedaan om de „woning- ellende" te bezweren, er blijft op dit gebied nog zeer veel te doen overig en al wie helpen kan, helpe dus! Ij. FRANKRIJK. hervat of niet? Onder meer verklaarde minister Briand in de Kamerzitting van eergisteren, dat de aartsbisschop van Parijs Vrijdag 1.1. de formule eener overeenkoi st had aangebo den, die hein onaannemelijk voor kwam. Daarop z n de besprekin gen onderbroken. Uit vertrouwbare bron wordt ons gemeld, dat deze mededeeling alles zins juist is en dat vooral Clemen ceau aangespoord heeft tot ver wer ping van het voorgestelde contract Hoogst waarschijnlijk zijn de besprekingen tussclien het aarts bisdom en de prefectuur der Seine heden weder hervat. Vernederend. Den 8en Februari j.l. schreef graaf Ivhevenhüller, gezant te Pa rijs van Oostenrijk-Hongarije, aan den Franschen minister van Bui- tenl. zaken een brief, waarin hij hem verzocht, dat hij door bemid deling van het Oosten rij ksche ge zantschap den H. Stoel weder in bezit zou stellen vau de archieven der voormalige nuntiatuur. In den Franschen ministerraad werd besloten dit verzoek in te willigen. Het officieuze agentschap-Havas maakt in zijne mededeeling bekend, dat alle archiefstukken teruggege ven zullen worden, hoewel ze nooit in beslag genomen werden. Hoe 't mogelijk is, stukken terug te geven, die niet in het bezit der regeering waren, zal veleerw. gelijk ons een raadsel zijn. De wettige eigenaar krijgt zijne gestoien stuk ken terug. Vernederend in dubbe len zin zulk een teruggave DU1TSCHLAND. De zoogenaamde nationale meer derheid, bestaande uit conservatie ven, nationaal-liberalen en vrijzin nigen, heeft gist ren graaf Udo Stolberg-Wernigerde (conservatief) tot voorzitter gekozen. Hij bekwam 214 van de 383 uitgebrachte stem men. Reeds eenigen tijd is Stolberg eerste-ondei voorzitter geweest, zoo- dat de leiding van den Rijksdag aan geen onbedreven handen is toevertrouwd. De overige stemmen waren aldus verdeeld: de heer Spahn (Centrum) verkreeg er 164, de heer Paasche (nationaal liberaal) 4, baron von Hertling (Centrum) één. Als eerste onder-voorzitter werd gekozen de nat.-liberaal Paasche met 209 van de 382 stemmen. De heer Kaeinpf (vrijz. volkspartij) werd tot tweede vice-pre ident gekozen. Het spreekt van zelf, dat de na werking van den verkiezingstorm zich nog eenigen tijd in den Rijks dag zal doen gevoelen. Evenwel verwacht men zich niet op min of meer heftige tooneelen. Alles zal kalm afgedaan worden; ook zijner geen groote, belangrijke vraagstuk ken, die weldra in behandeling zul len komen. Bij de opening van den Rijksdag heeft de Keizer maar een enkel zinnetje gesproken, dat het Centrum zich zou kunnen aantrekken. Wat het opeischen van het monopolie van vaderlandsliefde betreft, die lief hebberij zal liet Centrum gaarne aan de zoogenaamde „patriotten" overlaten, intusschen zelf rustig voortgaande met vaderland en kerk trouw te dienen. De jonge, kloeke voorman van 'tOeutr., Erzb. heeft den rijkskause' lier in een schrijven om opheldering gevraagd over eene brochure, sma delijk voor Erzberger, en waarin ook Von Biilow gemoeid en-genoemd werd. Door dezen is geantwoord, dat hij de strekking van het geschrift tegen Erzberger afkeurt en alle verant woordelijkheid daarvoor van zich af- j werpt. RUSLAND. De verkiezingen voor de nieuwe Doema brachten volgens de tele grammen, welke Dinsdag laat in den avond te Petersburg ontvangen werden, tot nu de volgende uit slagen gekozen zijn 33 leden der Rijks- doema, waarbij 3 monarchisten, 2 Octobristen, 10 kadetten, 3 ver tegenwoordigers der werklieden partij, 1 sociaal democraat, 3 leden der uiterste linkerzijde, 7 partij- loozen der linkerzijde en 4 Poolsche en Lithausche nationalisten. Onder de gekozenen telt men o.tn. Dol- goeroekof, de leider der Moskousclie kadettenpartij, vroeger lid der Doe ma, Dolsjenkof uit Koersk, en Kroes- jeran, een voornaam lid der mo- narchistenpartij. In het gouverne ment Petersburg werden tot dus ver gekozendoor de werklieden partij een Fin en door de kadetten een Israëliet. In Kazan is gekozen professor Kapoestin, leider der Oc tobristente Kief de monarchist Platon, rector der Academie. In Polen zegevierde de nationale ver- eeniging. Te Lodz stemden de Duitschers met de nationale Polen tegen de sociaal-demoeraten en de Joden. In Polen werden gekozen 34 nationaal Poolsche afgevaardig den etr 2 Litthauers; te Wilna be haalde een Pool de overwinning. In het geheel zijn 173 leden ge kozen; de opposiiie blijft verreweg in de meerderheid. Over hetgeheele rijk ireerscht de verkiezingskoorts en op meerdere plaatsen maakt men zich aan gewelddaden plichtig Sommige geruchten spreken van een voornemen in de Hofkringen, om ook de nieuwe Doema weer naar huis te zenden. Bij liet „alle goede dingen in drieën", bij de derde verkiezing zou er een Doema komen naar het hart der Hofkliek. 't Is te hopen, dat dit gerucht valsch blijkt, want nieuwe stooten van deze soort kunnen de monarchie en het gezag enkel schade doen. ZUID-AFRIKA. Onder de laatste telegrammen over de verkiezingen in Transvaal wordt meegedeeld, dat tot dusverre gekozen zijn 18 progressisten, 6 ieden van de nationale partij, 16 leden van „Het Volk", 1 onafhan kelijke en 3 leden van de arbei ders-partij. Verder wordt melding gemaakt van de verkiezing van deu bekenden generaal Smuts. De leider der na tionalisten, Richard Salomon, voor malig procureur-generaal, is door den grooten mijn bezitter Percey Fitzpatrick geslagen. De nationa listen gingen in dezen verkiezings strijd samen met de Boeren. De Macedonische uitgewekenen tc Sofia zullen zich tot den Engel- sefien minister- president wenden, ten einde door zijn bemiddeling voor Macedonië zelfbestuur te krij gen. Aan 't hoofd zou staan een E iropeaan, een Christen. Ferreira, die met zijne volgelin gen eenigen tijd van zich spreken deed door zijne roof-en strooptoch ten, is met hen ter dood veroor deeld, wordt uit Zuid-Afrika ge meld. Te Parijs is Lahovary, minister van buitenlaud-che zaken van Roe menië, gisteren na eene gevaarlijke buikoperatie overleden. Op de Fransche kust heerseht een geweldige storm alle scheep vaart is onmogelijk uitgeloopen booten en schepen zijn gedwongen geweest weder in de haven terug te keeren. Naar de Frartsche bladen met be grijpelijke ergernis meedeelen, heeft het Russisch eskader, dat te Toulon aankwam, alle aanbiedingen van Fransche kooplui van de hand ge wezen en zich tot buitenlandsche firma's aldaar gewend om den scheepsvoorraad aan te vullen. Ver trouwen de Russen het „anarchis tische" Toulon niet? Korte Berichten. Over het algemeen toouen de Parijsche bladen zicli ingenomen met de rede van minister Briand. Men verwacht., dat liet contract tussclien prefect en aartsbisschop spoedig gesloten zal zijn. De Crisis. Omtrent het verloop van de Staat kundige crisis, waarin ons land sedert 4e beslissing der Eerste Kamer op 9 Februari verkeert, was iu de laatste dagen niets te vermelden. Uit het ontbreken van berichten volgt natuurlijk niet, dat naar een oplossing der crisis niet met in spanning wordt gestreefd. De toe stand is echter zóó ingewikkeld, dat liet nog wel eenige weken duren kan, alvorens het eind daar is. Allereerst is er niet onwaarschijn lijk gewerkt om te trachten een Kabinet hijeen te brengen,dat zonder scherpe kleuren te vertoonen naar de afdoening wil streven van ver schillende belangrijke ontwerpen, die aanhangig zijn, in afwachting van 't geen de verkiezingen van dezen zomer of anders die van 1909 zullen brengen. Het polsen van p rsonen, die aangezocht worden in zulk een ministerie plaats te ne men, neemt veel tijd in beslag. Alvorens een Staatsman die voor- loopig met de leiding van dit moei lijk werk belast mocht worden in die taak voldoende geslaagd is, zal men van geen opdracht tot vorming van een Kabinet iets vernemen. Komt dit bericht, dan zal ook het. ministerie zoo goed als gereed zijn en de b:noeming wel onverwijld volgen. Maar hoeveel weigeringen kunnen er aan voorafgaan Niet velen zullen geneigd zijn in zulk een onvast vaartuig plaats te nemen. Wellicht wijst het raadplegen van den heer Heemskerk door H. M. de Konin gin, waarvan zooëven het bericht ons bereikte er op, dat reeds zulk een pogen voorloopigf?) is op gegeven en nu getracht wordt al thans eerst na te gaan, of het op treden van een Kabinet uit de rech terzijde mogelijk is. Gelukt het niet binnen een paar weken een negental bijeen te bren gen, geneigd zijn diensten in deze moeielijke tijden aan 'slands belan gen te wijden en wil men evenmin tot een ontbinding overgaan, - an zou er voor het Kabinet, dat zijn ontslag heeft gevraagd gesteld dat H. M. liet onslag niet wenscht te verleenen wel reden bestaan aan het bewind te blijven, in af wachting van wat de verkiezingen dezen zomer zullen uitwijzen. De Martens Gisteren gaf de Russische gezant hij ons Hof, de heer Tcharykow een tweede dejeuner in het ge bouw der legatie ter eere van Ge heimraad De Martens. Thans w ;rd daaraan deelgenomen doorjhr. mr. Röell, voorzitter der Tweede Ka mer, Minister van Staat mr. T. C. M, Asser dr. Kuyper den burge meester der residentie, baron Sweertsjhr. Van Pabst van Bin- gerden, Kamerheer van H. M, de Koningin, baron Van Hog'endorp, directeur van 't Protocol aan Bui tenlandsche Zakenj hr. Va Daehne van Varick, samensteller van de bekende verzameling documenten betreffende de eerste Vredesconfe rentie den heer Loris Melikoff, secretaris der Russische legatie baron de Nolde, secretaris van prof. De Martens en baron d'Uxcull, attaché aan de kanselarij van bet departement van buitenlandsche zaken te St. Petersburg. Na dezen lunch gaf de Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Schloezer, in het Duitsche gezant schapsgebouw een middagreceptie ter eere van den heer De Martens en welke bezocht werd door ver schillende leden van het corps diplomatique met hunne dames en heeren uit de voorname kringen dezer stad. Geheimraad De Martens had gisteravond, na afloop van het di ner ten Hove, nog gelegenheid eenige oogeublikken te verschijnen in de salons van den minister vau buitenl. zaken, die te zijner eere ern diner gaf, waaraan de heer De Martens echter wegens de invitatie ten Hove niet kon deelnemen. Ver volgens bracht hij het verdere ge deelte van den avond door bij den Engelschen gezant, sir Henry Howard. Hedenochtend had de heer De Martens het gisteren aangekondig de tweede onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken, waarna hij deelnam aan een lunch, hem aangeboden door den Belgi schen gezant, baron Guillaume. Hedenmiddag is de Geheimraad de tafelgast van den Chineeschen gezant bij ons Hof, Lou-Tseng- 1 siang. Morgenochtend vroegtijdig ver laat prof. De Martens de residentie zich begevende naar Rome, ter verdere vervulling van zijne hem door den Tsaar gegeven opdracht. Aangename correspondentie. Dr. J. R. Gunning, die het denk beeld opperde, om de voor de Gereformeerden veel te groote dom kerk te Utrecht aan de Katholie ken te verkoopen, heeft daarover allerlei 'lieflijkheden te hooren ge kregen. Enkele proefjes uit anonieme brief kaarten en smaadbrieven, „wi r in houd alleen de afzenders onteeeren kan", zegt de heer Gunning terecht, heeft „het slachtoffer" openbaarge maakt we laten ze hier volgen. „Hoeveel heb je van de Room- schen gekregen, om dit zaakje aan den gang te brengen?" „Aan den voormaligen predikant, nu Jezuiet, Gunning. Gij zijt een verrader van het geloof van u en uw vaderen. „Smeerlap, ze mosten je in de Domkerk ophangen" 't Is je maar alleen om eigen belang te doen. Jij zou je portie wel krijgen van den verkoop". Enz. Andere schrijvers betuigen dat zij „diep gegriefd", „halfziek", „in tranen uitgebarsten", „in woede en verontwaardiging ont stoken zijn, en nooit meer mijn woord willen hooren of lezen." Ik arme Prettig als men bij zijn ochtend broodje zoo'n versnapering per pos! thuis krijgtMaar teekent zulk ge schrijf niet in al huune kleinzielige bekrompenheid deze briefkaart en- briefschrijvers Wel zucht Dr. Gun ning ironisch: „lk arme!" De aanslag op de Minister van Justitie. Uit het „Hdbl.'namen we onlangs over het berichtje over, dat Simon Polak, die op den minister van Justitie geschoten heeft, dezelfde es, die iu 1898 te Amsterdam in de Lepelstraat een café had. Het b!a 1 meldde voorts: indertijd trachtte hij te Amsterdam zich iu de Ar beidersbeweging te werpen en de werk lieden vereen igitigen gunstig voor zich te stemmen, wat hem niet gelukte. Naar aanleiding dezer mededee- lingen schrijft thans „Het Volk": Het „Hdbl." stelt het geval wel wat al te grooisch Vuor. Het „zich werpeq in de arbeidersbeweging" van Polak bestond hierin, dat hij een enkele maal in debat op een openbare, vergadering een hoopje onzin uitsloeg en voorts gewoonlijk tot vermaak van een stoetje, zeer jeugdige bezoekers vau zijn café diende. Hij werd toen reeds alge meen voor „niet snik" gehouden en ook het schieten op lastige café bezoekers, door liet „Hdbl." ver meld, werd als gevolg van zijn geestafwijking beschouwd. Als een andere uiting van zijn verwarde geestvermogens doet het erkaal de ronde, dat hij, die zich als voor stander van geheel-onthouding had doen kennen, maar intusschen de flesch nog al stevig aansprak, op zekeren dag besloot geen bier te verkoopen, maar wel jenever, onder de motiveering: „Een borrel hindert niet, maar het biermoeras, dat is het. erge!" Als dus de man die op den mi nister schoot dezelfde is als de vroegere caféhouder, dan is zijn schot stellig niets anders dan de daad van feen krankzinnige. Geweldige scheepsramp, Men seint ons Er heeft een geweldige scheepsramp plaats gehad hedenmorge tusschen 5 en 6 uur bij den Hoek van Holland. Oe Harwichboot ..Berlin" liep op de Noorderpier. Dadelijk brak net voor schip, zonk en een zeer groot aantal monschen verdwenen in de diepte- Het achterschip staat op punt van zinken. Het lot der zich daarop bevin denden Is hopeloos. 141 passagiers waren op het schip aanwezig91 van deze zijn helaas verdronken. De lengte van Kabinetscrisissen. Wij hebben voor de laatste zesNe- derlandsche Kabinetscrisissen eens na gegaan, boe lang bet duurde, voordat de crisis was opgelost. Wij krijgen daardoor bet volgende lijstje Aanvrage ontslag. Benoeming. Duur. 18S8 26 Maart 20 April 25 d. 1891 10 Juni 21 Aug. 72 d. 1894 28 April 8 Mei 10 d. 1897 30 Juni 26 Juli 26 d. 1901 1 Juli 31 Juli 30 d. 1905 3 Juli 17 Aug. 45 d. Ofschoon deze crisissen niet van denzelfden aard zijn. kan men nu toch aannemen, dat een Nederlandsche Ka- binels-crisis gemiddeld 35 gen duurt. Waaruit volgt, dat wij nog geruimen tijd geduld zullen kunnen oefenen, zonder reden tot klagen te hebben. („Prov. Gr. C.t"j H. F. Bultman. Mr. Antonio, de bekende karakter- teekenaar in „de Telegraaf" van onze Kamer-afgeVaardigden en Se natoren, wijdt aan de -nagedachte nis van den lieer H. F. Bultman, van wien we gisteren eene beknopte levensbeschrijving g iven, onder veel meer de volgende waardeerende woorden De overledene was in de Eerste Kamer steeds een warm voorstan der van een ministerie van Land bouw. Niet in 't parlement alleen luister Je men naar zijn raadgevin gen. maar ook in het NederL Laud- boüweomi'é, waarvan hij voorzitter was. AU raadslid en wethouder te Haar lemmermeer deed hij vc-el voorden bloei van die gemeente en als hoog heemraad van Rijnland en Amstel- laud was hij voor die waterschap pen een groote steun. Turniif flQITE Ma NON ftQITflTE. rfc sjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1