Judea's ondergang, Uit den Omtrek Kerk en School, SPORT. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten. Amsterdamsche Beurs. Marktberichten. Post en Telegraphie, FEUILLETON. H. F. Bultman zal plaats vinden op Vrijdag a. s ten 12 ure te Hoofd - dorg (Haarlemmermeer). Onderzoek. Vanwege 't Gemeente bestuur is een onderzoek ingesteld naar ledigstaande arbeiderswonin gen. Er werden er 75 gevonden. Vaandrig. De heer van der Slaak heeft zich voor den tijd van één jaar verbonden als vaandrig bij het 10e liegiment Infanterie alhier. Reserve Off. van Gezondheid. De loteling der lichting 190(5 van het 10e Regiment Infanterie alhier ADoelman beeft zich verbonden als adspirant reser.veoüicier van Gezondheid bij het 4e Regiment Infanterie. Hactrlemsche pers. In de Woensdag gehouden vergadering van de „Haarlemsche Pers" werd tot se cretaris gekozen de heer J. Fabri- cius, in de plaats van den heer Ohr. Haje, wien bij zijn aftreden als secretaris met een toespraak van den Voorzitter, den heer W. Klippers, als huldeblijk een fraai koperen inktstel met inscriptie werd aangeboden. Dr. Haje, die als penningmeester bi 't bestuur blijft, zei de dank voor de hem gebrachte hulde. Teyler's Stichting. In de Teyler's Stichting trad gisteravond op de heer dr. D. C. Hesseling van Lei den. Storm. Bij de firma Emrik en Binger in de Koningstraat is de fabrieksschoorsteen omver gewaaid, welk steeuen gevaarte terecht ge komen is in den tuin van de R. K. school. Een muur werd verbrij zeld, ook een prieel en het maga zijn der firma. De schade is groot. Van een perceel aan de Korte Houtstraat werd een stuk van het dak afgeslagen, v at het minder aan gename resultaat had, dat de be woners nu onder den-blooten hemel moeten vertoeven. Barometerstand te Haarlem. Stand van gisteren. 734. Neiging tot vooruittgang. Thermometerstand Heden middag 12 uur 41 F. 5 C Laagstev.d.afgel. nacht 36 F. 1 C Opgegeven door Joh. M. Schmidt, opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: A. H. Beilschmidt en M. Hoogslag. H. Moojen en F. H. E. Bolderdijk. Getrouwd: G. Zijlstra en M. Nieuwenhuijse. Dr. A. A. G. Land en M. E. de Vries. Bevallen: M. C. Heesemans-van (Gasteren z. A. A. Bouwman-Visser ;z. M. H. Arents-Kabel d. M. J. Snoek-Molenaar z. J. \V. v. Zweden- iSimons d. C. J. v. Keulen-van Tienen d. C. J. Scheelings-Snoeks d. Overleden: H. E. Swaeii-Rock er 83 j. Pieter Kiesstr. J. G. Zwart 40 j. Rollandstr. A. C. B. 8 m. z. v. M. W. A. Ooms Kinderhuisvest. P. O. 17 d. d. v. .T. v. boon Vooruit- gangstr. B. v. Bogget 46 j. de Haasstr. II. 2 m. z. v. J. Koster Heerensingel. A. Lemmers-Blok 71 j. Kam pari aan. 1. Mezeres 79 j. Scho tersingel. Politierapport. Gevonden: 1 hond, 1 schoor steenpij p, 1 pet, 1 knot wol. 1 horlogekoordje, 1 dameshorloge met ketting. Procesverbaal opgemaakt wegens storten van puin op den openbaren weg, overtreding der drankwet. Bij een kruidenier in de Lango V-aerstraat heeft gisteren namiddag ee-B kleine gasontploffing plaats gehad in den winkel. De buitenleiding bleek lek te zijn en de vlam die bij de ontploffing ontstond is door bewoner en gas- vitter met water gebluscht. Ongelukken kwamen niet voor. AGENDA. Vrijdag, 22 Februari. Teyler's Stichting. Dagelijks van 11 d. v. m. 3 uur n.m. (behalve Zaterd en Zond.); de Bibliotheek van 1—4 u. n. m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 u. rr. m.; 's-Zondags van 12 3 u. n.m. kosteloos. 'Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v. m. ou. n m. (beh. Zondags en R. K. Feestd.) Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.m. 10 u. n. m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 u. n.m. koste loos. Schoolgebouw Ambachtsschool, v.m. 911 u. n.m. 78 Ambachtsschool. Gelegenheid tot inschrijving van leer lingen in timmeren, meubelmaken, schilderen en smeden-bankwerken. Paleis van Justitie v.m. 10 u. Kan tongerecht zitting voor civiele zaken, n.m. 1 u. Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering openb. zit ting. Schouwburg Jansweg, n.m. 8 uur, Protestantenbond Al. van Kleef! van Leiden. Brongebouw, n.m. S u Beethoven avond. Hotel „Lion d'or" v.m. 10 u Jaar vergadering der afd. „Noord-Zuid- Holland" der Ver. voor bijenteelt. Nassaulaan nm. 12 u. Makelaar Bariet (Not. Ratelband) Verkoop in ventaris eener sigarenfabriek. 'S-GRAVENHAGE. Examens nuttige handwerken. Geëxamineerd 14 candidatenafgewezen 7. Geslaagd F. Verduijn, C. Verduijn, beiden Lisse. SCHOTEN. Brand. Gistermiddag ontstond er een begin van brand in het perceel, bewoond door den caféhouder R. aan den Schoterweg no. 33. De brand was ontstaan, doordat eon kind van 21/2 jaar zich te dicht bij het petroleumtoe- stel waagde, zcodat het omvielde moeder, die Hink alarm maakte, had het geluk met eenige buren den brand met emmers water te blusschen. Naar wij vernemen, zijn de bewoners niet verzekerd. Geen persoonlijke ongelukken vielen voor. Opgepikt. 1 'oor de Rotterdamsche politie zij n alhier gisteren drie j ongens die zwervende waren naar de ouder lijke woning overgebracht. Zij had den de reis na 14 uur wandelen van hier naar Rotterdam afgelegd. Het drietal toonde zich vrijwel on verschillig. Vergunning. Door B. en W. is aan G. Assendelft een vergunning- uitgereikt voor den verkoop van sterken drank in het klein (voor gebruik ter plaatse). Storm. Door deu hevigen storm van gisteren zijn van eenige in aanbouw zijnde huizen drie muren ©mvergewaaidde schade zal worden gedragen door deu aan nemer van der H. alhier, Van e n huis aan de Raul Kru- gerkade waaide een groot aantal pannen af; een aldaar passeerende werkman kreeg een pan 0p zjjnrug, en in de 1 ugelastraat woei een raam met ruiten en al uit. Gelukkig hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. ZANDVOORT. Door den jacht opzichter A. Raap is proces-verbaal opgemaakt tegen R. van I). en M. P., wegens op verboden grond loo- pen. In hun bezit waren een schop, langen stok met haak en twee konijnen. Aan het politie bureau zijn op eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags inlichtingen te bekomen omtrent een op den open baren weg gevonden lorgnet. De controleur bij de H. IJ. S. M. de heer N. Lapère, wordt, op ver zoek, van hier overgeplaatst naar Zaandam. VELSEN. Hoe gevaarlijk het is, eten te koken in koperen vaatwerk en het daarin te laten staan, onder- virdt O]) dit oogenbfik iemand al hier. Hij heeft een restje erwten soep van den vorigen dag, dat ge kookt en bewaard was in een kope ren pan, gegeten en verkeert nu, na lievig braken enz., in gevaarlij ken toestand. De lust om naar Amerika te gaan begint hier aanstekelijk te worden. Verscheiden personen in den om trek zullen binnenkort daarheen vertrekken. Tuchtschool te Veheroord. Nadat reeds voor den winter de kelders en de fundeeringen voor de verschillende gebouwen van de tuchtschool te Velscroord waren gemaakt en gedurende den winter de aan die fundeeringen benoodig- de hardsteen is geplaatst heeft men nu, in de hoop, dat de winter ons voorgoed heeft verlaten de steiger palen geplaatst, om zoodra mogelijk met het opmetselen der muren te kunnen beginnen. EGMOND aan ZEE. Oeldleming, De door deze gemeente te sluiten 4 pCt. geldleening, groot f87,000, is in haar geheel overgenomen door de firma Oppenheim en Van Til. te 's Gravenhage. IIILLEGOM. Een legaat. Door wijlen den lieer J. F. Kogenhop is aan de kerk der Ger. Gem. alhier gelegateerd de som van föOO. LISSE. Een verzoek. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoek in gekomen van den heer J. H. Sui- kerland, timmerman alhier, tot het oprichten van een slachterij en rookerij in een perceel in de Van der Veldstraat. Bezwaren tegen de oprichting hiervan kunnen worden ingediend tot 4 Maart a.s. R. K. Drankbestrijders. - Gister avond trad voor een slecht bezette zaal in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, voor de II. K. drankbestrijdersvereeniging alhier, als spreker op de heer M. van dei- Hulst van Nieuwe-Amstel, met liet onderwerp: „De drinkgewoonten onzer dagen en hoe haar te be strijden". Na een duidelijk betoog kwam spreker tot de conclusie, dat de drinkgewoonten onzer dagen leiden lo. tot den ondergang van het maatschappelijk welzijn, 2o. tot nadeel van het lichamelijk welzijn en 3o. tot nadeel van het geestelijk welzijn van den mensch. Als het beste middel om dit te bestrijden noemde hij de vereeni- gingen voor drankbestrijding. SASSENHEIM, De volgende lote- lingen moeten 1 Maart te Leiden wor den ingedeeld, voor lange oefening J. C. Beumer, lichting 1906J. van Diest, C. de Ridder, P. Molenaar, J. Noordermeer, G. v. d. Voort, C. v. d. Voort, A. v. d. Voort, allen lichting 1907. De vastgestelde kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid alhier bevat 41 namen van patroons en 166 namen van werklieden. SASSENHEIM. Christ.-Hist. Kies- vereeniging. De Christ.-Hist; kiesver- eeniging alhier (district Leiderdorp) heeft tot candidaat voor het lid maatschap der Prov. Staten gesteld den heer F. E. Meerburg, reeder en koopman te Katwijk-aan-Zee, die ook reeds candidaat was gesteld door de christ-hist. kiesvereenigïng te Katwijk-aan-Zee. Storm. De storm dezer dagen heeft hier nogal schade toegebracht. Behalve dat e n paar zandschuiten zijn gezonken, zijn van vele huizen pannen afgewaaid, o. a. aan den Binnenweg van de huizen van den heer de Ridder en aan de Zuider straat van die van den heer Dijkstra welks laatste aantal ongeveer 2000 bedraagt. De ware tijd. Waren hier reeds geruimen tijd de beide klokken de fect, thans wijst de klok van de groote kerk, na ondergane reparatie weer den juisten tijd aan. Wanneer zal men die in de R. Kath. Kerk eens in beweging brengen? H AA RLE M ME RMEER. Typhus. In het gezin van Breet, nabij de Oudewetering alhier, iseen geval van typhus geconstateerd. De 20-jarige zoon is aan deze ziekte lijdende. Wijding van Mgr. Meeuwissen. In de Kerk van O. L. V. aan de Keizersgracht te Amsterdam worden reeds toebereidselen gemaakt voor de plechtige consecratie van Mgr. Meeuwissen, Apost. vicaris van Suriname, op 3 Maart. Het Alfon- snsallaar wordt daartoe tijdelijk aan den dienst onttrokken. Daar het de eerste maal is, dat er in de hoofdstad een bisschops wijding plaats heeft, is er zeer groote belangstelling onder de ge- loovigèn. De houders van plaatsen zullen slechts toegang bekomen op vertoon van hun plaatskaar ten. Bij de wijding, die ten 9 uur aanvangt zal gelijk reeds ver meld Mgr. Van de Wetering, aartsbisschop v^n Utrecht, worden geassisteerd door Mgr. Cahier, bis schop van Haarlem en Mgr. Dreh- manns, bisschop van Roermond. Paarden. De nieuw opgerichte Zaandamscbe Harddraverij-vereeniging heeft het plan, dit jaar een harddraverij op de korte haan en een concours- hippique te houden. Gymnastiek. Te IJmuiden zal de turnclub, nu zij de beschikking heeft gekregen over een der lokalen van een ge meenteschool, een afdeeling openen voor meisjes van 12 tot 16 jaar. De minister van waterstaat heelt bepaalddat met ingang van 1 Maart, het port, bedoeld bij het 2e lid van art. 3 der wet van 15 April 1891 (Stbl. no. 87), van toepassing zal zijn in het verkeer binnen de aan elkander grenzende kringen van Amsterdam en Sloterdijk; Haar lem en HeemstedeHaarlem en OverveenOverveen en Bloemen- daal; Noordwijk binnen en Noord- wijk aan Zee; welke kringen mits dien worden geacht één kring te vormen. (Stct.) Maanzaad. Hoewel gedurende de laatste jaren de teelt van maanzaad in de Streek (N.-H.) van zeer geringe beteekenis was, zijn de prijzen thans van dien aard, dat men weer ernstig gaat denken dit artikel te verbouwen. Tegenwoordig wordt 20 ets. per ll2 K.G. uitbetaald. Op welke wijzen verdwijnen de zeldzame planten. In de Januari-aflevering van De Levende Natuur was door den heer Van Dedem ee.i artikel geplaatst, waarin, op nogal krasse, wijze aan merking werd gemaakt op onvoor zichtigheid en ruw botanisieren door leerlingen van Maastrichtsche onder wijsinrichtingen, die om plan len mee te brengen voor de plantkundeles- sen, zeldzame planten zouden heb ben vernield. Dit stuk van den heer Van Dedem werd door ons in zijn geheel overgenomen. De heer B. Swart, leeraar in de plaantkunde aan de H. B. S. te Maas tricht, kwam tegen inbond en strek king van genoemd artikel des heeren v. D. in verzet, door het plaatsen van een ingezonden stuk in onze courant. Ook in De Levende Natuur van Februari, komt hij, in een zeer uit voerig artikel, op tegen het verwijt van den heer v. D. Deze laatste plaatste onder dit verweer een on derschrift van den volgenden inhoud: In antwoord op bovenstaande, deel ik u mede, dat mijn stukje in het vorige nummer volstrekt niet met de bedoeling werd geschreven, om den heer Swart persoonlijk te kwetsen of hem ook maar aan te duidendaar hij immers eerst sedert Maart 1906 te Maastricht was. Nu vatte de heer S. dat toch als zoo danig op door enkele uitingen in mijn stukje, hierover betuig ik mijn leedwezen. De klacht over de armen vol Jorchideeën was in algemeenen zin bedoeld. Is zij ongegrond, wat mij genoegen doet, dan was de bron waaruit ik putte onzuiver, dan werd ik verkeerd ingelicht. Evenzoo .hij de varentjes was ik te goeder trouw. Het was slechts een vermoeden, dat het zeldzame varentje er gestaan had. Heeft het er nooit gestaan, dan heeft de amklacht geen zin, en die had bovendien allerminst betrekking op den tegenwoordigen leeraar, kon hem immers lieelemaal niet treffen. Als ik dat niet duidelijk genoeg heb geschreven, doe ik 't bij dezen. Bloembollen. In de bloembollenstreek tusschen Haarlem en Leiden is men algemeen aan het half-ontdekken van de hya cinth en velden. Oogensehijnlijk zijn de bloembollen goed door de strenge vorst heengekomen. De' tulpen en crocussen komen al mooi voor den dag. Wijl door het bevriezen van veel Zuidelijke bloemen de bloembollen in het buitenland zeer duur waren, zijn naar ons gemeld wordt de orders op bloembollen aanmer kelijk meer dan vorige jaren. Te Uitgeest (N.H.) hebben de directeuren Bakkum en Kabel een z.g. „droge" veiling gehouden van ranonkels, anemonen, gladiolussen en andere bolgewassen, welke in het voorjaar worden geplant De veiling kenmerkte zich door hooge prijzen en vluggen handel. Zoo brachten o.a. 6 K.G. Turksche ranonkels „Her cules" f 250 op; de „Grootvorste" i 18 a f 19 per 1000; en de gladiolus „Bushing Bride" ongeveer f 11 per 1000. i e 28 Februari a. s. zullen ge noemde heeren nogmaals 6 eene droge" veiling houden. ENKHUIZEN, 20 Febr. Heden werd alhier aangevoerd Ivarwijzaad f 17.a Mosterdzaad f 19,a 19.75. Maanzaad f 20.a Vale erwten f 14.a 14.50. Groene erwten f 9.25 a 11.25, Grauwe erwten f 12.a 13.50. Wijker vale erwten f 9.a 10. Bruine bonnen f 9.a 9,75, Paardenboonen f 5.75 a 6. Gerst f 4.50 a 5. Haver f 3.25 a 4. Amsterdam, 20 Februari. Kokeie. Afgedaan: 77 bn, Kayoe Enak, alhier gedopt, ex Goentoer. Suiker. Biet- prijshoudend. Thee. Afgedaan ex veiling van 31 Jan. No. 260 60.1 kn. Java. Rijst. Bij inschrijving afgedaan 3445 bn. ongepelde Java, ex Ulysses en Bogor. Tabak. Aangevoerd per Prinses Sophie, 5837 pk. Sumatra, als: KM7 pk. Deli Mij., 707 pk. Dell Ba. Mij. Tandem, 759 pk. Amst. Deli Cie.SB., 160 pk. Sum. Cult. Mij., 518 pk. SP. Deli, 594 pk. RDM.PB.Deli, 996 pk. Holl. Sum. T. M j.B, 466 pk. IH.Deli. 446 pk. SS.Deli, 244 pk. SB.Deli, alsmede 5488 pk. Java, als: 164 pk. AGS.P, 2S0 pk. SEA.SGS, 70 pk. Malang, 36 pk. KKS.PR, 44 pk. dito W. 171 pk. Djoho.HJA.1906, 32 pk. Slamat, 248 pk. Kidol.E, 260 pk. Baroe Loemadjang, 441 pk. Koening.P.H. 386 pk. ABTM.LE, 45 pk. dito.CE, 114 pk. Loros.AB, 403 pk. dito.K, 168 pk. Djember, 9 pk. GRT. 185 pk. MVO, 416 pk. SG, 278 pk. IGWB, 12 pk. Tomy, 325 pk. Gathak. 216 pk. Grogol en 485 pk. Poendoengen. Cacao. Van de heden geveilde 1973 bn. Java zijn verkocht 1156 bn. Hoe wel enkele partijen beneden taxatie werden afgegeven, liepen de prijzen toch meerendeels iets boven taxatie en bewogen zich tusschen 20 tot 49 ets. De 5 bn. Surinaamsche vonden, koopers tot 44 ets. Katoen stil. Drogerijen. Aan de markt komen bij inschrijving op 28 Februari e. k. 435 colli circa 57,370 kg. Padang, 14 colli circa 1700 kg. Borneo, 340 colli circa 21,400 kg. zwarte Sumatra Com Daniar. BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Bevallen: A. van der Hoeven Roelofsen, z. A. van SlootenKra mer, d. A. HazevoetEmans, z. LISSE. Bevallen. A. van Veisen—San ders, z. HA A RLEM MERM EER. Ondertrouwd: J. Luime gesch. en G. van Blinsbergen. J. B. On derwater en C. E. Nugteren. Gehuwd: J. Korthals wedr. en N. Meijdam wed. J. Bledderwijk wedr. en G. D. Schouten. Bevallen: H. KerzaanRoetri - coender d.W. van derLimptVan der Kolk d. G. BetjesVan Ech- dom d. C. ZantmanRoos z. W. WeigravenNieboer d. M. van BergenVan der Wal levenl. z. A. OnkenhoutBuis <1. M. Ver- vloedVan Klaveren z. E. van der PeetVink d. Overleden: L. Roubos 62 j. O. Kooij wed. Versluis, 61 j.J. van de.i Lip 21 m. P. J. Uithol 19 j. L. Meijer—Rip 72 j. P. P. Zee straten 7 m. J. M. MolDe Wili- gen 49 j. D. van Es 10 d. G. van den Bosch 72 j. Nieuwe Scheepsramp. Men seint ons uit Amsterdam Nieuwe scheepsramp bij Wasse naar. De stoomboot Themis op strand geloopen, redding onmoge lijk. 20 man aan boord, 5 gered De Scheepsramp bij Hoek van Holland Men seint ons nader uit Amster dam Grootste deel der opvarenden om gekomen, men viseht hij massa's levenden en dooden op. Tot heden 25 lijken aangespoeld 1 man gered, 70 man aan boord. 120 passagiers aan boord, 60 equipage; slechts 1 gered. Reuter seint: Er waren 141 opvarenden, waar onder 91 passagiers; allen zijn ver dronken. 21 Februari. Medegedeeld door H. O. Tombebgh en Co. OPENING SK >ERSEN. vorige koers HeJeu South Pac Sb. Common Marine Pref. Common Steel Sb. Tope ka Sb. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. i Common Wabash Norfolk Sh. I Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island 98% 10 2Si/o 465/i6 lOJi/.» 287-1 591..; 177s 1747o 277s 44% 3674 42 26% 93% 97s 2S7ic 46'/g 1037., 25 29 r>9% 17 36% 17S% 277, 4472 35% P27., 26% Ontario Sh44% i 4 I' 381/. VEEMARKT. Aangevoerd en verkocht alhier op 20 Februari 1907 Koeien 0 stuks, f 0a f IIper stuk. Nuchtere Kalveren 36 stuks f 6. a f 9 per stuk. Schapen 2 stuks f23 a f34. Denver Sh. Kon. Pctrolenn j Common Pern Pref. Peru477? Dominica49% Kimberley-218% Rusland Hope 72'/2 Consols I 72% Anier. markt prijshoudend. 1 Russen lager. Kor. Petroleum hooger. TaV,aksmark l prijshoudend. 1 Kimberley. t .37% 4 HÓ li'%ü 143/4 U It 73% 72U, 15. Hoe had hij zelf, met de overige priesters, het volk opgehitst, 0111 te roepen dat Barahbas moest vrijgela ten worden, en voor Jesus het „krui sig Hemgeëiseht. Op het woord van Pilatus: „Ik ben onschuldig aan het bloed van dezen Rechtvaardige!" had ook hij met hoongelach geroe pen: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen!" T\i," hervatte de grijsaard, terwijl hij hot betraand gelaat ophief, gij- mets vernomen over mijnen zoon, over mijne /lochter en over hunne kinderen? Ach. hoe hard het ook is, ik zou zoo gaarne vernemen dat zij allen.omgekomen, gelukkig dood zijn! O God, 0 God!" jammerde hij, te moeten hopen en wenschen, dat mijne kinderen en kleinkinderen allen, allen dood zijn!" Dok Josephus stonden de tranen in de oogen, toen hij antwoordde„Zoo veel ik kon, heb ik erop gelet, of on der de gevangenen, die als slaven ver kocht werden, geen bekenden waren. Van de uwen heb ik niemand gezien." „Wie weet, wat zij hebben moeten lijden!" jammerde de grijsaard han den wringond. „Zoo vaak Joodsche krijgsgevangenen hier op de markt werden gebracht, ben ik er heen ge gaan, om te zien of ik er niet een van mijne geliefden onder zou aantreffen. Maar acli, hoevelen zijn er niet in Alexandrië en op andere slavenmark ten verkochtO, als ik maar wist, dat zij allen gestorven zijn, dat van den ouden boom alle takken en twijgjes zijn afgehouwen, dat alleen de kale stam nog over is, door den bliksem des Heeren getroffen Er lag iets diep roerends in dien herhaalden wensch van den grijsaard, dat zijne kinderen en kleinkinderen allen gelukkig dood. gelukkig onder de puinhoopen van Jerusalem moch ten hegraven zijn. Josephus trachtte den gedacliten- loop van den ouden man op een min der droevig onderwerp te leiden, door hem te vertellen van zijn bezoek bij Berenice. „Het is te stout," besloot hij, „de hoop te voeden, dat het de koningin zal gelukken de gemalin vara Titus te worden Dat hij haar liefheeft, is zeker, maar even stellig is het, dat zijne echtverbintenis met eene vreem delinge bij de Romeinen op den hevig- sten tegenstand zou stuiten. De heer schappij der Flaviërs is nog te jong, dan dat Titus het zal durven wagen, de gunst, die hij zoozeer bij het volk geniet, ter wille eener vrouw op het spel te zetten." De mededeeling van de vrijage tus schen Titus en Berenice was den rabbi even nieuw als verrassend. „Het is toch hoogst wonderlijk," sprak de grijsaard na eenige over peinzing, „dat juist nu de verwinnaar van Israël in de macht eenei dochter Israels is gekomen. Gij kunt de zaak met liet koel overleg van een staats man beschouwen; ik zie daarin eene hoogere beschikking. Het zou niet de eerste maal zijn, dat de Heer Zijn volk door de hand eener vrouw redde. Uwe woorden zijn voor mij eene blijde boodschap, een schemergloor van hoop na een langen nacht van vertwijfe ling." VIERDE HOOFDSTUK. DE ZEGETOCHT. Nooit, zoolang Rome bestond, had de stad in zulk eene koortsachtige opgewondenheid verkeerd als in den ochtend van den 8sten April van het jaar 77 na Christus. In de keizerlijke paleizen en in de tempels van (len Palatijn hadden sinds weken honder den kunstenaars dag en nacht ge werkt, om alles zoo feestelijk moge lijk voor den dag van heden op te tooien. De kostbaarste tapijten en klee- den uit Perzië en Egypte prijkten aan de wanden en bedekten de vloeren en trappende gevel van den Palatijn was met kransen en purperen kleeden behangen, en daar tusschen waren op groote schilderijen de verschillende heldendaden van den roemrijken ver winnaar afgebeeld. Keizer Vespasianus en zijn zoon Titus zouden heden in Rome binnentreden met volle praal, als overwinnaar van het Joodsche volk, en begeleid door hunne teruggekeerde legioenen. In de hoofdstraten, waardoor de stoet zou trekken, waren eerepoor 'en opgericht; van huis tot huis waren bloemslingers over de straten gespan nen; kleurige taijte wapperden van de platte daken, en de paleizen der senatoren en van den lioogen adel, vooral van hen, van wie een zoon of verwant den veldtocht had medege maakt, wedijverden met elkaar in het tentoonstellen van pracht. Den gan- schen nacht hadden de slaven hij toortslicht gewerkt, en toen de dag aanbrak, verdubbelden zij nog hun haast en hun ijver, om met de ver siering gereed te komen, alvorens de heer des huizes zou verschijnen, om ze in oogenscliouw te nemen. Wie zou het aantal vreemdelingen hebben kunnen berekenen, die van heinde en verre naar Rome waren ge reisd 0111 hei grootsche feest bij te wonen? Velen, die voor goud geen onderdak meer hadden kunnen krij gen, waren genoodzaakt geweest de nachten in de voorhallen der tempels door te brengen. En toen de zon be gon te rijzen, trokken nog uit de 'am- pagna en van de Albaner en Babijn- sche bergen door alle poorten scharen landlieden in hunne schilderach tige kleederdrachtenbijzonder op den Appischen weg wemelde het van dui zenden en duizenden, die te paard per as of te voet kwamen. Elk oogen blik groeide de menschenmassa aan, die op de straten en op de pleinen lieeri en weer golfde. De stoepen der open bare gebouwen, welke aan den weg lagen, waarlangs de zegestoet zou trek ken, waren door toeschouwers hoofd aan hoofd bezet; wie eene nog hoo gere plaats op eene kornis of zelfs maar op de schouders van een stand beeld had gevonden, achtte zich ge lukkig, al moest hij ook uren lang in de ongemakkelijkste houding vol harden. IVordl vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3