Vrijdag 22 Febr. 1907, No. 6530. 31" Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. n BUITENLAND. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE i CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. FRANKRIJK. Wat wij gisteren schreven over het onderbreken der besprekingen tusschen den prefect der Seine en deafgevaardigden vandenKardinaal- Aartsbisschop van Parijs, is nader bevestigd. 't Is inderdaad Clemenceau ge weest, dié bier wederom de t ol van brekespel speelde. Woensdag morgen heeft de heer de Selves, prefect der Seine, een onderhoud gehad met Clemenceau, onderhoud, dat ruim een uur duurde. Van een bespreking met Briand wordt niet gerept, maar die kon bijna niet achterwege gelaten wor den. Onder de rubriek „Italië" vindt de lezer vermeld, waarom de be sprekingen voorloopig geen voort gang konden hebben. Er bestaan in Frankrijk geen kloosters of kloosterlingen meer, doch in zijn dollen baat wil Clemen ceau van hem is de maatregel afkomstig ook do vroegere kloos terlingen niet ongemoeid laten. Van daar de onaanueemelijke bepaling in het voorgestelde contract, dat, voormalige religieuzen niet in aan merking kunnen komen voor eene pastoorsplaats. Hoe 't zij, de bisschoppen benoe men, zonder inmenging van regee- ringswege. Willen zij oud-religieu zen met eene pastorie beschenken, dat is hunne zaak; de regeering lieeft zich daarmee niet te bemoeien, en, gelijk wij reeds zeiden, Z. H. Pius X zal niet toelaten, dat Cle menceau zijn onrechtmatige en on rechtvaardige eisch toegestaan wor de. Woensdagavond had de Kard. Aartsbisschop, nog niets san den prefectder Seine vernomen.H ij wacht op nadere mededeelingen over liet voorgestelde model van Contract. ITALIË. Vaticaan en Fransche Regeering. De „Osservatore Romano", het. of ficieuze Vaticaansche Orgaan,Ruhr ef na de Fransche Kamerzitting van Dinsdag, dat zij zich voorloopig van iedere schatting van het gebeurde in de Fransche Kamer Onthield en van bespreking der formules voor contracten. En wel, omdat haar ver trouwbare gegevens ontbreken tot het vormen van een oor de 1. Een hooggeplaatst geestelijke uit 's Pausen omgeving heeft echter ver zekerd, dat Briand's verklaringen over het algemeen gunstig ontvan gen zijn, maar dat de voorwaarde: „geen voormalige kloosterlingen mo gen eene pastoorsplaats bekomen", totaal onaanneemhjk is Namen de bisschoppen genoegen met zulk eene bepaling, zij zouden zeiven de onrechtvaardige wetten tegen de kloosterlingen als onder schrijven. Bovendien zouden zij me lcdielpen aan een ander soort schervengericht tegen de voormalige religieuzen. Ook deze zijn een deel der Kerk, hare voorhoede. Mag de Vader der Christenheid hen het slachtoffer la ten worden van den blinden haat der goddeloozen? Het geldt hier eene beginsel-quaes- tie. De bisschoppen moeten vrij blij ven in hunne benoemingenen of schoon tot heden nagenoeg nergens vroegere kloosterlingen zijn benoemd lot pastjoor, onder de 30 nieuwe Iransche bisschoppen geen enkel religieus wordt gevonden, dient de hiërarchie desondanks gehandhaafd te blijven, moet de bisschop desver- langd een voormalig kloosterling tot pastoor kunnen benoemen, p. e verwachten is 't niet, dat i 1^S ^ie toegeven wil, zoolang ie eenigszins mogelijk is, in dezen oo - maar het minste recht der Kerk za prijs geven. Dat moest bet ge beurde der laatste jaren de Fransche egeeung reeds geleerd hebben. SPANJE. Opgelapt Uit Madrid wordt gemeld, dat de erbarmelijk verdeelde liberale partij weer zoowat opgelapt zou wezen. De vroegere liberale ministers heb ben bij deD voormaligen minister-pre sident Moret een bijeenkomst ge- lioudenen bij die gelegenheid schijnt de „oplapperijgeslaagd te wezen. Onder meer is op deze vergadering liet woord gevoerd door Montero- Rios en don Vepa de Arnnijo, clie evenals Moret ook vroeger aan het hoofd van een ministerie gestaan hebben. Beide sprekers drongen er vooral op aan, dat de heer Moret tot algemeen leider der partij ge kozen werd. In dien geest is besloten. Of het Moret gelukken zal eenheid tc bren gen in de partij? 't Valt te betwij felen, daar te veel diepgaando mee- ningsverscliillen bestaan, welke de hopelooze partij-verdeeldheid zullen bestendigen. Het Koningskind. De koninklijke familie verwacht binnenkort haar eerste kind. Druk is uk n bezig met de toebereidselen om liet op vorstelijke wijze te ont vangen. De vrouwelijke klooster lingen hebben zich ouder gewoonte belast met de „luiermand en toebe- hooren". Kostbaar borduurwe.k is reeds ingekomen. Maar de jonge Koningin handhaaft haar zucht naar eenvoud. Het wit en rosé van het kindergoed zal enkel hier en ginds opgemaakt worden met echte kant, si'oeger gebruikt voor Ferdinand VII als zuigeling. In de wieg van Alfonsius XIII zal de kleine slui meren. Korte Berichten. IJe nationaal liberalen van den Duit- schen Rijksdag hebben tot voorzitter hunne partij gekozen Bassermann en tot plaatsvervangend voorzitter von Heyl. Vrijz.-Volkspartij, Vrijz.-vereeni- ging en Duitsche Volkspartij hebben tot een gemeenschappelijk optreden in den Rijksdag besloten. In bet Engelsche Lagerhuis dec1 du minister Asquith mede, dat de punten ter behandeling op de vredes-conferen- tie te Den Haag nog niet zijn vast- Er is in het Engelsche Hoogerhuis een wetsontwerp ingediend, waarbij vooral beperking van het erlelijk ge deelte zijner leden beoogd wordt en een benoeming van 100 peers voor hot le ven. De Amerikaansehe Senaat heeft zich niet vereenigd met de voorgestelde ongeldig-verklaring van de verkiezing van Smoot, morrnonenapostel uit Utah. Te Petersburg wordt bij de verkie zingen voor de Doeina eene trouwe opkomst geconstateerd en tevens, dat het er zeer rustig bij toegaat. De aanslag op d.n Minister. Naar wij vernemen heeft de Rechtbank te 's Gravenlmge rechts ingang met bevel tot. gevangen houding en instructie verleend tegen S. Polak, ter zake van poging tot doodslag op den Minister van Jus titie mr. Van Raai te. Katli. Pers. Het plaatselijk comité van de Katb. Sociale Actie te Delft heeft succes gehad met zijne vergadering in liet belang van de Katholieke pers. Mgr. Konings, centraal-advi- seur van den Ned. R.K. Volksbond, voerde er het woord. Een paar zinsneden mogen we zeker wel uit zijne warm toegejuichte rede overnemen. Hoe kan men nu de Roomsclie pers steunen Allereerst door abonnementen, 't Is eenvoudig onkatholiek andere bladen te lezen. Hoe kan men die andeie bladen toeh lezen Is 't dan zoo aangenaam voor een kind, dagelijks opnieuw kwaad te liooren spreken van zijn moeder? En dat terwijl we alle reden hebben om trotsch te zijn op ouze pers, die in de laatste jaren al wat leugens en laster Leeft achterhaald en daarmee de Kerk gediend Men moet zich dus abonnee: en op de Katholieke couranten. Maar nu zal men de tegenwerping maken dat die couranten nog al duur zijn. Doch hier is werk voor de propa- ganda-clubs. Spr. geeft nu een idee aan. Als eens de propagandaclub zicli zoo ordende, dat een Katholieke courant kon gelezen worden door vier of vijf gezinnm gezamenlijk. Hier (in de verspreiding van goede lectuur) staan we voor een zeer belangrijke sociale kwestie Als z to d zaken geregeld worden, dan voedt men inderdaad huisg zinnen op. Dan leert men de kinderen van de jeugd af aan Katholiek dunken en voelen. Eti men wijst hun de bron ann, waar zij, in moeilijkhe den, kennis kunnen opdoen. Dan kunnen de vrouwen, vooral de moeders, toezien in welke pa pieren dikwijls boodschappen wor den ingepakt. Spr. weet, dat er dienstboden zijn die naar een be paalden winkel gingen, omdat ze daar de boodschappen in zoo'n mooie feuilleton ingepakt kregen. Het leven van Katholieke bladen is noodzakelijk, wijl 't het eenige middel is, om op de hoogte te blij ven van de kwesiiën van onzen tijd in verband met onze beginse len. Wij hebben als Katholieken een plicht te vervullenwij be lmoren tot het strijdende leger van Christus. Maar voor een strijdbaar leger zijn noodig strijdbare solda ten En om nu niet overvleugeld te worden door onze vijanden, moe ten we ons sterken aan het dege lijk voedsel, dat ons geboden wordt, in onze Katholieke couranten. December 1906 te Rotterdam beeft de Vereeniging voor Vrouwenkies recht de voorbereiding opgedragen aan een Centraal Comité van zeven leden. Ministerraad. Gistermiddag is er eeu buiten gewone Ministerraad gehouden. Generaal H.*P. Staal. Bij K B is aan den minister van oorlog, den gcneraal-majoor R. P. Staal, laatstelijk sous-chef van den generalen stat, op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en is aan voor noemden opper-offieier dank betuigd voor de veeljarige diensten, door hem aan den lande bewezen. Kiesdistrict Nijmegen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de ge rneente Nijmegen zal verdeeld zijn in 6 stemdislricten Een uitvinding. Door den heer L. M. Fayee Schaef- fer, adj. commies bij liet Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegraphie is een uitvinding gedaan, van groot nut voor den postdienst en die be langrijk kan bijdragen tot bespoe diging van de verzending van brieven en drukwerken op do postkantoren in kleine steden. Het is den heer Scliaeffer, na langdurige studie, gelukt een stem- pelmachiue te ontwerpen, die de bestaande handstempel zal moeten vervangen. De constructie van den nieuwe machine, is hoogst eenvou dig, berust op het ronddraaien van een zwengel, die den stempel in beweging brengt. De stempelaar plaatst van de gesorteerde brieven en briefkaarten telkens een pak voor zich op de wig (aan de machine verbonden), de postzegels rechts aan de zijde waar hij staat. Met de rech terhand den zwengel draaiend, s huift hij met de linkerhand, tel kens vlug een brief of briefkaart onder den stempel. Bij het draaien van den zwengel worden den inkt rollen in beweging gebracht, die zorgen dat de stempel steeds met inkt wordt bevochtigd. De nieuwe ma' bine biedt groote voordeelen. In de eerste plaats is zij gelijk gezegd zeer bevor derlijk aan de snelheid van het stempelen. Kan e n geoefend stem- p laar het met den bandstempel niet verder brengen dan tot 80 afdruk ken in de minuut; de nieuwe machine stelt in staat in deuzelfden tijd 200 stempelafdrukken te maken. In de tweede plaats en dit is geen ge ring voordeel werkt de nieuwe machine bijna geruischloos. De stem pel wordt namelijk niet geslagen, maar op brieven en drukwerken gedrukt. i e heer Schaeffer. die in de firma Gebr. P. H. Caminada, instrument makers, eene bekwame uitvoerster vond van zijn ontwerp, mag zich reeds in een aanvankelijk succes verheugen. Na genomen proefnemingen heeft, het hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphic, en aantal nieuwe ma chines aangekocht, bestemd voor de tweede en derde klasse kantoren. I.ntusschen zullen de nieuwe machi nes zeer waarschijnlijk ook in dienst worden gesteld bij de groote kan toren, als hulp bij de electrische, vee' kostbaarder machines. Onmogelijk is het voorts niet, dat de machine ook haar weg zal vin den naar onze overzeesche bezit ting n. dingsmaatschappij op het strand in gereedheid gebracht,. De stoomboot dreef echter af in de richting van Katwijk, zoodat de reddingboot niet in zee werd gebracht. 't Gestrande vaartuig is een ledige kolenboot. Zij moest naar den Wa terweg, maar machine en roer zijn onklaar geraakt en toen is het aan anker gaan liggen, waarvan liet echter door het noodweer is afge slagen en afgedreven in de richting van Wassenaar. Daar de boot geen lading in bad, is zij door de be manning op het strand gezet. De Katwijksche reddingboot heeft 5 man van de equipage afgebracht. De kapitein wilde echter niet mede, omdat de positie van de boot yniet gevaarlijk is. Het op het strand gezette vaar tuig ligt een paar honderd meter benoorden strandpaal 93 op circa mijlen van het wandelhoofd af en strandde op ongeveer 50 meter uit de kust. Gisterochtend was het vaartuig per paard te bereiken en bij ebbe kwam het geheel droig op het strand. Later, toen het schip gemak kalijker bereikbaar was, kon worden geconstateerd, dat het is een Duitsch vaartuig genaamd „Venus". De bemanning is behouden; het schip zit hoog op de duinen. Prins Hendrik was ter plaatse om een en ander in oogenschouw te nemen. Schipbreuk Harwichboot, Vrouwen-Kiesrecht. Een twijfelachtige eer gaat ons kleine vaderland te beurt vallen. De Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht, waartoe in 1902 te New- York het initiatief werd genomen en waarvan de oprichting plaats had in 1904 te Berlijn, hield in Augustus 1906 eene algeraeene vergadering te Kopenhagen en wenscht in de tweede helft der maand Juni van bet jaar 1908 op nieuw samen te komen. De Nederlandsche Nationale Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft den Wereldbond uitgenoodigd die samenkomst te houden in ons land, meenende, dat van eene der gelijke internationale bespreking groote kracht kan uitgaan voorde Nederlandsche vrouw in de ernst'ge dagen, welke tengevolge van de voorgenomen Grondwetshei ziening haar wachten. De Wereldbond heeft die uittioodigmg aaugenomen, en op hare jaarvergadering van 16 Landelijke eenvoud. In de Friesche gemeente Idaar- deradeel zijn zooveel zieken, dat de dokters die daar ook de medicij nen leveren gebrek hebben aan medicijnfleschjes. De omroeper heeft nu aan de ingezetenen namens de geneesheeren liet verzoek gericht, de leege fleschjes zoo spoedig mo gelijk terug te bezorgen. Overstroomd. Gisternacht zijn de buitendijksche landen tusschen Muiderberg en Valkeveen door het opgezweepte zeewater overstroomd. Een stranding. Gisteren in den vroegen ochtend is gelijk wij bereids meldden te Scheveningen ten noorden van de pier dicht onder den wol een groot stoomschip opgemerkt. Aangezien men meende dat het schip in nood verkeerde, werd de reddingsboot der N. Z. Holi. Red- Zeehonden. Sedert de uitloving van premies op het dooden van zeehonden is in de Zeeuwsclie wateren duidelijk te constateeren in de eerste jaren het premiestelsel is thans ongeveer zes jaren in werking werden speciaal de jongen bemachtigd en was te verwachten, dat eerst na eenige jaren, als telkens het nieuwe geslacht was uitgeroeid, een werke lijk zichtbare en blijvende vermin dering zou kunnen waargenomen worden. De echte zeehondenjagers zijn de gebroeders van der Klooster te Burg, die van hun jeugd af dit deden, maar er nu geen bestaan meer in kunnen vinden. Volgens verkregen inlichtingen hebben hunne voor ouders dit bedrijf reeds een groote reeks van jaren uitgeoefend en ook zij hadden goed hun brood leven de zeehonden werden naar het bui tenland verzonden, maar nu kau niet meer op tijd geleverd worden, wanneer er aanvragen komen. De grootste afnemer was F. Bartels te Kreiensen (Duitschland) die er soms 20 stuks te gelijk vroeg; daarvoor werd dan f240 betaald, waarvoor ze te Dordrecht moesten afgeleverd worden Indien dezi broeders ter jacht gaan, moeten op een zoogenaamde blazerschuit drie personen, aanwe zig zijn, van wie één op het schip blijft als zij in de nabijheid geko men zijn der bank, waarop de zee honden, die men buit wil maken, rusten. De twee anderen gaan zco voorzichtig mogelijk de zeehon den zijn verbazend waakzaam en snellen bij het minste gevaar in dief» water -- met een sloep naar de nabijheid der bank; een net, aan een anker vastgelegd, wordt zooda nig uitgeworpen, dat het met den stroom naar de bank drijft. Zoo 1 ra nu de zeehonden het net zien, stor ten zij zich van de bank in het water en verwarren in de netten. Een moeitevol bediijt, vooral nu liet aanhoudend jagen met het geweer oorzaak is geworden, dat de zee honden vertrekken naar de buiten gronden, waar de bovenbedoelde jagers niet kunnen kotnen, wegens de ruwe zee. De resultaten van het laatst ver- loopen jaar waren: 59 stukwaar van 14 mannelijke en 17 vrouwe lijke voor de premie, terwijl er niet minder dan 23 levend naar België gingen en 5 naar Frankrijk. Hartverscheurende bijzonderhe den zijn er op de snel na elkander geseinde berichten gevolgd en aller wegen verwekte do treurmare eene levendige ontsteltenis. De schip breuk en het lot van de arme schip breukelingen vormt het onderwerp van aller gespreken. Aan onze mededeelingen van gis teren wil'en we thans het volgende toevoegen Bij de eerste lij ding van de ramp met de Harwichboot Berlin" is de inspecteur van de scheepvaart, de heer Arkenbout Schokker, in op dracht van den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel naar Hoek van Holland vertrokken, ten einde zich op de hoogte te stellen van den omvang dezer zeeramp. Het „Hbld." ontving van haren Rotterdamschen correspondent het volgende draadbericht: Toen ik ongeveer één uur Hoek van Holland verliet, hing het ach terschip van de Berlin" nog altijd op de pier en zag men er van tijd tot tijd de zeeën overheen slaan. De groote vraag is nu maar, of zich op dit stuk nog menschen bevin den, hetgeen vermoedelijk bij laag tij zal zijn uit te makeD, indien het schip het zoo lang houdt. Zelfs met de scherpste kijkers was niet na te gaan of wellicht nog personen met den dood voor oogen hoopten op redding. Maar dit lag in zooverre voor de hand, wijl deze zooveel mogelijk beschutting zullen hebben gezocht en zich niet aan de booge golven en feilen wind zullen hebben blootgesteld. Verder zal ook veel van het uit houdingsvermogen dier eventueele overlevenden afhangen. Immers het was op den vasten wal al bitter koud met die incidenteele sneeuw buien hoeveel te meer, dan moest dit het geval zijn op open zee. De stoomreddingboot „President Van Heel" kon door de ongeluk kige positie van het schip dit tot dusver niet benaderen. Het stuk hangt toch aan den noordkant, dus aan de buitenzijde van de pier, ten gevolge waarvan de boot buitenom moet om het te bereiken en tot nog toe heeft de woeste zee het vaartuig nog steeds teruggeworpen. Daarbij komt, dat de uiterste zeemanschap noodig is om het scheepje zelf niet te pletter te laten loopeu. De wachtkamer derde klasse van het spoorwegstation te Hoek van Holland is ingericht voor de opname der aangespoelde lijken. Het station is door militairen van het fort af gezet. Onder de ongelukkigen zijn er verscheidenen met zware kwetsuren. O. a. was er het lijk eener dame, waarvan een arm was afgescheurd. Zooals gemeld, is er onder die aangespoeldeu nog een gebleken, die nog zoo volkomen bij zijn be wustzijn was, dat hij iets van de ramp "wist te vertellen. Het is kapi tein Parkeson, die als passagier de reis meemaakte. Hij is nog op de brug bij dt-11 gezag» oerder geweest, toen het schip vast voer. Later zag hij dien en de loods van de com mandobrug spoelen. Hij en ongeveer 100 opvarenden waren toen op liet voorschip, dat ongeveer halt negen van bet ach terdeel afbr.Lk en alie opvarenden naar de diepie meenam. Het ge hikt kapt. Parkeson een stuk wrak- nout te grijpen en zich daarop zoo lang drijvende te houden tot hij nog zelf de stoomreddingboot kon aan roepen. De oorzaak van het od heil moet waarschijnlijk in wind en zee wor den gezocht. De gezagvoerder van de „Berlin", kapt. Precious, was een der meest ervaren schippers tegMgraBgnwrw-'aM NIEUWE CODRAN TIEND AGITE MA MOM AGITATE. ak

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1