Judea's ondergang. Sociale Berichten. Kerk en School, Leger en Vloot SPORT. Marktberichten, Amsterdamsche Beurs. ^er Doets gaat iets vooruit, doch xs door het vele bloedverlies zeer zwak en mag en kan zich nog weinig bewegen. Bij een door den chef-veldwach ter andermaal ter plaatse ingesteld onderzoek is in de woning van den verdachten T. een schrijven gevonden, waarin hij meldt, dat hij de dader is van den onlangs gepleegden diefstal van f700. BEVERWIJK. Wij staan hier weder aan den vooravond eener verkiezing. Morgen zal er weej gestreden moeten wor den op de politieke kampplaats. Morgen toch, 27 Februari, zal de verkiezing voor een gemeenteraads lid (vacature Verhagen) plaats heb ben. Als candidaten zijn gesteld door de Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging de heer B. Sluiter en door de Antirevolutionnairen en Roomsch-Katholieke Kiesvereeni- ging de heer I. Veldhuizen van Zanten. De Katholieke kiezers van Bever wijk, die reeds zoo vaak te voren getoond hebben, dat zij mannen waren, mannen in den rechten zin des woords, mannen van energie en beginsel, hun wordt morgen weder om tie gelegenheid geboden om te toonen, dat aller verwachting in hen niet beschaamd mag worden. Al is hun eandidaat dezen keer een niet-Katholiek, het is in alle opzichten de eandidaat van rechts, en een man, die vroeger reeds ge toond heeft, een man te zijn, volkomen voor zijn taak berekend. Met dit bewustzijn en met het volle vertrouwen in de Kiesvereeni- ging behoeven wij er niet aan te twijfelen of allen zullen morgen hun stem uitbrengen op den heer J. Veldhuizen van Zanten. Zoo als altijd zullen er ook nu misschien wel weer enkelen zijn, die oppervlakkig om de een of an dere reden den eandidaat niet zijn toegedaan, doch ieder goed, wel- meenend kiezer zal dit op weg naai de stembus over het hoofd weten te zien, veel liever dan zijn begin sel prijs geven, heigeen soms de oorzaak zou kunnen zijn, dat de zegepraal, in plaats van door de Rechterzijde, juist door de Linker zijde behaald werd. ÏJMUIDEN. Stoomschip ge zonken. De gezagvoerder van het stoomschip „Helena", de heer J. Mensink, Zaterdagavond alhier, gearriveerd, rapporteert, dat het Spaansche stoomschip „Zortzirak Bat", van Bilbao, den 19den Febr. te 31 uur 30 voormiddags op 44° 14' N B en 8° 39 W L, in zijne nabijheid gezonken is Het stoom schip was schijnbaar kortgeleden verlaten. WIJK AAN ZEE. Eplurihm Unum. Door de Buffet-Maatschappij „E pluribus Unum", mede-exploitant van het badhotel alhier, wordt, ge steund door de Ver. tot bev. v. h. Vreemdelingenverkeer, een flinke verbetering gebracht in den nieuwen weg Beverwijk-Wijk aan Zee en wel in 't bijzonder hij het einde van den weg aan de zijde van Wijk aan Zee. I)e vrij steile hoogte aldaar, die den weg voor wielrijders gevaarlijk, voor voertuigen moeilijk maakt, zal worden weggegraven. Heden is met het werk begonnen, dat vóór den aanvang van het zomerseizoen klaar moet wezen. HEEMSKERK. Verkoop melk. De verschillende zuivelbereiders, kaasmakers en melkslijters hebben hier en in den omtrek bij de vee houders de melk opgekocht voor een half jaar tegen de prijzen, va- rieerende tusschen 5 en 6i/4 cent per kan, waaruit volgt, dat de duurte van boter en kaas weer zeer aanzienlijk zal zijn. De scherpe concurrentie is ook hier de oorzaak van den lioogen prijs der melk. HAARLEMMERMEER. Gouden bruiloft. Heden herdenken de ech telieden Pieter Hooiveldt en Tedje Basjes den dag, waarop zij vóór 50 jaar in den echt werden verbonden. HAARLEMMERMEER. Aan de Hoofd vaart bij C. de VI. is door den hevigen wind een boom afge broken, en, naar ons wordt gemeld, door het dak der schuur gevallen. Een schadepostje voor den eigenaar. BENNEB ROEK. In veiling. Naar wij vernemen, zullen door regeling van de nalatenschap van wijlen den heer P. H. Zieren alhier een tach tigtal woonhuizen te Bennebroek, Heemslede en Haarlemmermeer in publieke veiling komen. HILLEGOM. Exploitatie door En gelschen. Door een Engelsche firma te Liverpool is ook nabij dit dorp bloembollenland aangekocht, met het doel, zelf te gaan telen. R. K. Kring. HILLEGOM. Maandagavond ver gaderde de „R. K. Kring" tot behan deling van het reglement de R. K. Centrale Kiesvereeniging district Haarlemmermeer. Hoewel de voorzitter de slechte opkomst betreurde, meende hij toch het onderwerp der agenda te moe ten behandelen. Het concept reglement door een comité uit het Centr. Bestuur ont worpen, werd artikelsgewijze behan deld. Bij het artikel, bepalende dat liet Contrale Bestuur zal bestaan uit de voorzitters der locale vereenigingen werd voorgesteld deze door vrije ver kiezing te benoemen. Dit voorstel werd verworpen met 29 tegen 28 stemmen. Bij artikel 6 o.m. bepalende dat gewone leden, niet-afgevaardigden ten centrale vergadering geen recht hebben aan de besprekingen deel te nemen, weid een voorstel in tegenovergestelden zin ingediend en met 30 stemmen verworpen. Met het bepaalde in artikel 40 van het concept, dat de candidaat- stelling voor Tweede Kamer en Prov. Staten bij stemming vereenigings- gewijs en niet volgens het aantal stemmen in iedere vereeniging op de verschillende personen voor het candidaatschap zal geschieden, werd als strijdig met het bepaalde der regeling te H llegom niet aanvaard. Behalve eenige kleine redactie wijzigingen werd het concept aldus aangenomen. Voor de eerstvolgende algemeene Centrale vergadering heeft liet be stuur van den R. K. Kring opcjj-acht toegang en recht van debat voor de leden te vragen. Bij de rondvraag werd geïnfor meerd, of de heer Van Wichen, Ka ïn erafgevaardigde, bij gelegenheid van zijn spreekbeurt alhier, gelegen heid zou geven voor eventueel on derhoud, aan wie dit verlangde. Het bestuur zal dezen wenseh ter kennis van don heer Van Wichen brengen. Op een vraag of de heer O. J. L. van der Meer, aftredend lid voor de Prov. Staten reeds aangezocht was voor het houden van een spreek beurt alhier, antwoordde Voorzitter ontkennend, doch be loofde zulks alsnog te doen. Om streeks kwart |voor elf werd de ver gadering gesloten. L1SSE. Expositie. De expositie van bloeiende hyacinthen, gisteren door de heeren Van der Mey georgani seerd, was een bezoek overwaard. De bedoeling, met deze tentoon stelling te laten zien, dat in strijd met de tegenwoordige meening de hyacinth ook zeer geschikt is voor decoratie, gelukte volkomen. De erschillende soorten in ha.ar veler lei kleurschakeeringen leverden tusschen het groen van asparagus en kleine varens een schoonen aanblik op. Onder deze waren drie nieuweGeneraal de Wet, Generaal Vetter en Koningin Emma. Vooral de laatste met haar zuiverwitte kleur en groven nagel was prach tig. Als curiosum is vermeldens waard een bak met vier Henriette's die elk vijf bloemen droegen. Geen wonder, dat velen op Veld horst een kijkje gingen nemen. Ziekteverlof. Op geneeskundig ad vies is door den heer P. v. d. Kam alhier, onderwijzer aan de O. L. S. te Lisserbroek een verlenging van verlof voor drie maanden aange vraagd. SASSEN HEIM. Christel. Histor. Kiesvereeniging. Door de Cbristelijk- Historische Kiesvereeniging alhier is voor het lidmaatschap der Pro vinciale Staten in het district Lei derdorp, waar twee anti-revolution- nairen aftreden, nl. de heeren S. baron van Heemstra (antirev.) en C. J. L. van der Meer (kath.), ean didaat gesteld de heer F. E. Meer burg, reeder en koopman te Kat wijk aan Zee, die ook reeds is ean didaat gesteld door de Christelijk Historische Kiesvereeniging te Kat wijk. NOORDWIJK. Benoemd, Tot on derwijzer aan de R. K. Par. Jon gensschool alhier is benoemd de heer W. Steentjes, van Groessen bij Arnhem. Weer aangesteld. De Heeren W. A. en C. W. Alkemade en 11. Ho man en Zonen alhier zijn voorliet as. seizoen wederom aangesteld al Directeur der te houden Bloembol lenveilingen te Poeldijk op den IBen en 17en Mei en te 's Gravensandi op den 3en en 7en Mei. Het reeds opgegeven groot aan tal te veilen roeden en de goede variëteiten in aanmerking genomen, beloven deze veilingen zeer belang rijk te zullen zijn. Verbouwing. Heden werd een be gin gemaakt met de verbouwing van de reeds vele jaren bestaande vleeeschbouwerij van den heer C. Th. van den Berg. Daar deze slagerij gelegen is op een der fraaiste punten van Noord- wijk, zal het zeker den naam van Noordwijk ten goede komen als dit punt eerstdaags zal prijken meteen naar alle eischen destijds ingerichte vlee.schhouwerij, waar niet aan te twijfelen is, daar de verbouwing is opgedragen aan den heer C. G. J. Alkemade alhier. Telefoonkantoor. Naar aanleiding van een voorstel, te trachten open stelling te verkrijgen van het tele foonkantoor alhier, zooals zulks ge sehiedt in de maanden Juli en No vember, welk voorstel werd geuit op de laatste vergadering der af- deeling Noordwijk der algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, kan thans worden medege deeld, dat genoem 1 kantoor is ge opend van 8 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Bezaaid met steenkolen. Tijdens het laag water, gistermorgen, werd het strand onder deze gemeente bezaaid als 't ware met steenkolen. Dit was voor vele arme bewoners van Noordwijk aan Zee een buiten kansje, daar het slechts eenige mi nuten werk was om een Hectoliter bijeen te rapen. De kolen waren van prima qua - liteit, ofschoon somtijds een stukje dynamiet er tusschen verdwaald was, wat alsdan natuurlijk in de kachel een groote knal veroorzaakte. NOORDWIJK. Leetuurversprei- ding. Op de laatste algemeene Vergadering der R. Is. Kiesvereeni ging „Kiesrecht is Kiesplicht" al hier werd door een tweetal heeren naar aanleiding van het gehoorde op den lsten Katholiekendag, ge houden te Delft op 3 -October 1.1. anng jdrongen op een lectuurver- spreiding onder de leden der Ver eeniging. Ofschoon wel niet wordt voldaan aan het doel en de strekking welke door de genoemde heeren werd voorgesteld mag toch gezegd wor den, dat door het bestuur een stap in de goede richting is gedaan door heden te verspreiden het boekje, getiteld: „Wat men van de jene ver zegt" door Kr. Pacificusuitgave v tllöbrordus Vereeniging. AA ij kunnen iedereen aanbevolen dit boekje te lezen, daar hierin de jeneve wordt afgebeeld als een wolf in schaapskleederen, maar waarin ook worden aangegeven de verschrik kelijke rampen en ellenden welke meestal uit het gebruik van dit verderfelijk vocht voortvloeien Affior niet-leden is dit boekje ver krijgbaar a 5 cents per exemplaar. EGMOND AAN ZEE. Benoemd, Tot hoofd der op te richten R.K school is benoemd de heer D. G. Knijnenburg, hoofd der school te Egmond a.d. Hoef. ALKMAAR. Kegelconcours. De kegelclub Alcmaria Victrix" heeft op de banen van het lokaal r ili- gentia" een nationalen wedstrijd uitgeschreven, die Zondag geopend werd en tot 24 Maart zal duren. Een vijftigtal van de voornaamste clubs heeft zich reeds voor dit concours, waarvoor belangrijke prij zen zijn uitgeloofd, aangemeld. Ter gelegenheid van dit kegelfeest heeft de ondernemer van Diligentia" de heer K. Stapel, de tooneelzaal naast de kegelbanen doen inrichten als een Japanschen lusthof, die vooral des avonds een keurig effect maakt en den decorateurs, Gebr. Beine, van Amsterdam, alle eer aandoet. Door eer goed muziekgezelschap wordt dit sportfeest eiken Zondag opgeluisterd. Aan het kegelconcours is een kegelbiljartwedstrijd verbon den. ZAANDAM. E en jeugdige dieven bende. Hier zagen een viertal kna pen van S tot I jaar een flink stuk lood liggen achter het hek der terreinen van de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug. Met een plank en een haak werkten zij dit naar zich toe, namen het daarop mee en verborgen het ergens, met. de bedoeling, het later aan een op- kooper te verkoopen Zij waren echter geziende politie werd ge waarschuwd en deze nam eerst het lood in beslag en spoorde daarna de jeugdige misdadigers op. Bij hun verhoor kwam nog heel wat aan bet licht. Zij waren bovenal sterk in het „vinden". In een kar vonden zij appelen, aan den kant van het land wortelen, in een sloot een ballastschop en een puthaak, enz. En de ouders I ie gaven den jon gens slaag met der. mattenklopper. KROMMENIE. Onverwachte dood, Gisteravond ontstond in de R. K. kerk te Assendelft, even voor het Lof eenige opschudding, doordat de 76-jarige J. Bongers plctseling ineenzakte. Plotseling toesnellend, bleek, dat de levensgeesten waren geweken. In plaats van de gewone vasten meditatie werd een rozenhoedje gebeden voor den zoo plotseling overledene. ASSEN DELFT. Muzikale boeren. Gisteravond gaf de gemengde zang- vereeniging „Concordia" van AVest- zaan een uitvoering in het café „Huis Asemburg" alhier. Ofschoon er goed gezonden werd, bleek echter, dat er bij het audito rium weinig muzikale belangstelling was. Het bleek, dat eenige groepjes boeren zelfs onder den zang bezig waren een kaartje te leggen. De direkteur, die dergelijke dis sonanten, als „pandoer", „troefboer" enz. niet ge voon was, tikte af en verliet het podium. Na eenig rumoer wist de café houder de rust te herstellen, zoodat het programma kon worden afge werkt. De Federatie. Op het d.d. 6 Februari j.l. aan Z. H. den Paus verzonden schrij ven is door tusschenkomst van Mgr R. Giovannini het volgen de antwoord ontvangen Den. WelEd. lieer Pastoors,. Voor zitter van de Federatie der Katholieke Werkliedenbonden in Nederland", Amsterdam. WelEdele Heer\ Met levendige voldoening heb ik aan den H. Vader het adres van de Federatie der Kath Werklieden- bonden in Nederland overhandigd, mij toegezonden door Mgr. den Zaakgelastigde van den H. Stoel te s-Gravenhage, Zijne Heiligheid heeft bij de lezing daarvan groote hjks voldoening ondervonden wegens den geest die de bedoelde vereeni gingen bezielen, den geest van vol komen eenheid met de Bisschoppen van uw land en van algeheele ver knochtheid aan den H. Stoel. Niet minder groot is de voldoening, welke de H. Vader heeft getoond over uwe zoo edele betuigingen met betrekking tot de verwoede vervolging, waaraan de Kerk blootstaat in Frankrijkbetuigingen welke Z. H. diep bedroeft door de betreurenswaardige gebeurtenissen onder dit volk, tot grooten troost hebben gestrekt. Akmdaar dat ik in naam en op last van den doorluchtigen Opper priester U, weledele heer, en de andere onderteekenaars van het genoemde adres dank zeg voor de aan Z. H. betuigde gevoelens van trouw en U mededeeling doe van den bijzonderen zegen, welke Z. B. uit heeler harte heeft verleend aan de priesters, die deze verdienst- volle Bonden ter zijde staan en aan al de leden ervan, evenals aan hunne bloedverwanten. Mij van de vereerende opdracht van Z. H. kwijtende, heb ik de eer met gevoelens der meeste hoog achting van U AArelEdele de dienstvaardige dienaar, w.gCard. Merry dei. Val. Rome, 14 Febr. 1907. Mgr. Meeuwissen. Bij de aanstaande Bisschopswij ding te Amsterdam, die juist kwartier over negen begint, zullen in de Red.k. te Ainst. alle beschik bare plaatsen èn in het priester koor èn in de aangrenzende dames kapel uitsluitend voor Eerw. Hee ren Geestelijken gereserveerd blijven. Naar wij vernemen, zullen de reeds in December j.l. voor de ver schillende divisiën infanterie vast gestelde manoeuvres voor het na jaar 1907 niet doorgaan. Alleen door de vierde divisie zullen oefeningen op groote schaal gehouden worden. De overige regimenten houden al leen regimentsoefeningen in den omtrek van het garnizoen. De kaderoefeningen voor hoofd officieren zullen ook alleen in de onmiddellijke nabijheid van de gar nizoenen worden gehouden. (Avp.) Voetbal. De eerste helft van ons voetbal seizoen is blijkbaar al te mooi ge weest, waarvoor de voetballers thans moeten boeten, want gisteren kon den we den vierden, vrijwel verlo ren, Zondag noteeren. Zoover we na konden gaan, is geen der vastgestelde competitie wedstrijden van den N. V. B. door gegaan Amsterdamsche Voetbal Bond. Affior competities van bovenstaan den bond werden slechts een twee tal '3e klasse-wedstrijden gespeeld en wel A. F. C. AC—R. A. P. IV 3—1 en D. O. S.B. Ill—V. V. V. III 8—0. Korfbal. Uitslag der gehouden wedstrijden le klasse competitie: Nausikaii IA. K. C. Swift., scheidsrechter Nic. Broekhuijzen, eindstand 132 voor Swift. Schoolclub-competitie D. T. Ar- IE. V. I. scheids rechter D Hobbema, eindstand 12 6, in het voordeel van D. E. AC 1. De competitie-wedstrijd He klasse: O. S. C. A.A. L. O. is uitgesteld. lilde klasse: Nausikaii IID. E. AC II is uit gesteld. Yriendsehappelijke wedstrijd D. T. V. II—A. K. C. Swift III, scheidsrechter L. J. Hardeman, eind- strand 104 voor D. T. AC BURGERLIJKE STAND SCHOTEN. Geboren: H. M. HulsbergenFa bel d. H. Willem seOppmkrmp z. M. P. HendriksBeijersbergen z. HA ARLEMMERMEER. Bevallen: A. M. de Clercq —Stoop, d. Overleden: F. van Beek, 8 j. HAARLEMMERLIEDE en SPAARNAVOUDE. Bevallen: M. van NesteATan Beusekom, z. ZANDVOORT. Bevallen: N Kerk manLoos d. SASSENHEIM. B e v a 11 e n C. v. Leeuwenv. Lin t. z. Haarlem, 25 Febr. 1907. Graan- cn Zaadmarkt. 265 HL. witte tarwe f 7.af6.10. 102 HL. Rogge f 5 80 a f 5.50. 175 HL. Haver f 4.121/.) a f 3.85. AMSTERDAM, 25 Febr. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes Porton.) Raapolie per C/w. f36,3/4 vliegend f 354 per heet. Lijnolie per 6/w. f 23,i/.> vliegend f22,i/2 per heet. AMSTERDAM, 25 Febr. Op de vee markt waren aangevoerd 320 vette koei en, le qual. 70 a 74 cent, 2e qual. 64 a 68 cent, 3e qual. 56 a 52 cent, 140 molk en kalfkoeien f 120 a 280,129 nuchteie kalveren f 8.a 16. 2 schapen f a 566 vette varkens Hollandsche le qual. 45 a 47 cent, idem 2e en 3e qual. 43 a 44 c.. Geluerscbe en Overzcescho le qual. 35 a 47 c.. 2e en 3e qual. 42 a 54 et. per kilo. Amsterdam. 23 Februari. Aardappelen. De prijzen waren als volgtborgers f 1.60 1.80 blauwe f 2.a 2.60, bonte f 1.90 a 2.30, blauwe poters fl.50 a 0. Geldersche blauwe f 2.'a 2.10, bonte f 2.a 2.40. Zeeuwsche blauwe f 2.60 a 2.75, bonte f2.60 a 2.70 en eigenheimers f2.15 a 2.20, poters fl.60 a 1.70. Zand Eigenheimers f 1,a 1.60. Malta's 71/2 a 8 c. per kilo. Aangevoerd 7 ladingen. Alkmaar, 23 Febr. ATee. Aang. 3 Paarden f 1a f 2,50 12 Koeien f 160 a f 300. 196 nuchtere kalveren 6 af20, 53 Schapen f20 A f 25,0 Lammeren f a f0, 90 magere varkens f 16 a 19,161 Big gen f 8,50 it f 12,50; 7 bokken en gei ten f3 a f 8 0 id. id. f0,a f0, Boter per i/2 kilo 0,70, af ,0,80 eieren, per 100 stuks f 0,a f 0. SCHIEDAM, 5 Febr. Graan-Spiritus f 1 63/4 a 17.Me- lasse-Spiritus f 15a f 15t/4 ruwe Spiritus f 8 a FEUILLETON. Onmiddellijk daarop volgden de krijgsgevangenen; eerst Simon .1 oras, de jjkoning en Messias van Israël," zooals hij genoemd werd, die het volk tot den opstand tegen de Romeinen had aangezet en de verdediging van Jerusalem s wallen en ten slotte van den tempelberg Moriah had geleid. Met een koningskroon op het hoofd, gouden ketens en ringen om hals en armen, een met gouden palmen en sterren bestikten purperen mantel over de witte tunica, maar de handen geklemd in zware ijzeren boeien, wan kelde de „zone Davids', daar op den laatsten tocht, men hij ooit maken zou. Aan zijne zijne liep de koningin, „de morgenster eveneens in vol ko- koninklijk ornaat, en achter hen volgden drie jongens en een meisje, de kinderen van het vorstelijk paar. Toen het volk den koning der Joden zag, weerklonken van alle zijden vloe ken, spotternijen en verwenschingen wie in de voorste rijen stonden, spuw den naar hem, de anderen wierpen hem met notedoppen en rotte appels Nu kwam, gevolgd door de levieten de hoogepriester in zijn ambtsgewaad! lange witte kleederen, een gouden met edelsteenen bezet schild op de borst, den mijter op het hoold en een gouden wierookvat in de met ke tens geboeide handen. In dat heilig gewaad mocht de hoogepriester slechts eenmaal in't jaar t heilige der heiligen van den taropel betreden; thans o gruwelijke heiligschennis! moest hij in dezelfde gewaden eene kijk lustige menigte van onreine heidenen ten spot strekken. Phoebe had zich bij bet zien van den kandelaar met zeven armen nog weten in te houden, hoewel met moeite; maar nu zij den hoogepriester van Jehova onder zooveel smaad zag, over weldigde haar een onbeschrijflijk wee, en de armen ten hemel heffend, riep zij in hare moedertaal: „O, Hoer der beirscharen, kunt Gij deze onteering dulden? AVaarom last Gij geen vuur van den hemel rege nen? AToek over de Romeinen, vloek over Titus, vloek over den bedrieger, die mijn volk verleid en in het ver derf gestort heeft!" Het was goed, dat niemand van de omstanders hare woorden verstond; maar toch diende een opzichter, onder een ruwen vloek, haar met zijn stok eenen zoo hevigen slag toe op de uit gestrekte armen, dat Phoebe ze met een smartkreet liet zakken en zich in een eenzamen hoek verborg, waar zij hare smart en haren tranen Jen vrijen loop kon laten. Jok Comitilla was stil en naden kend geworden, toen zij eerst den tem- pelbuit, clan den hoogepriester en de levieten in hunne heilige gewaden aanschouwde. /ij dacht aan Phoebe en herinnerde zich het gesprek, dat zij dien ochtend met de slavin had gevoerd. Zij werd uit hare overpeinzing gewekt door het met verdubbelde kracht uitgestooten lo triumghe! lo triumphe! De keizer naderde. Arespasianus was den Joodschen oor log begonnen. Toen hij uit liet kamp tot den keizerstroon werd beroepen had bij het opperbevel over de legi oenen in Judea aan zijn zoon Titus toevertrouwd. Zoo zag Rome heden liet schouwspel van twee zegepralende veldheeren. Omgeven van lectoren en een uitgelezen troep der pretoriaansche keizer-cohorte, kwam eerst de van goud en edelsteenen flonkerende wa gen des keizers, die door vier witte paarden werd getrokken. A'espasianus droeg den rijken tooi, waarmede anders het beeld van Jupiter op het Kapitool bekleed was. De op perste der goden stond een veldheer toe, op diens eeredag zijn gewaad te dragenhet was een purperen, met goud bestikt onderkleed, eene toga, met palmen in goudborduursel be zaaid, en gouden schoeisel. In de lin kerhand hield de keizer een ivoren scepter, met een gouden adelaar op den top, en in de rechterhand een lauwerkrans. Achter hem op den wa gen stond een slaaf, die de gouden kroon van Jupiter boven zijn hoofd hield. In een tweede zegekar volgde Titus, de eigenlijke held van den dag, den wagen zijns vaders. Toen Domitilla door het gejubel des volks uit hare gedachten was opge schrikt, was onwillekeurig haar eerste oogopslag op Titus gevallenop hem rustte thans haar blik. In deze van goud stralende, purperroode kleeding scheen Titus, die een gouden lauwer krans om de slapen droeg, haar een Apollo toe. AAAat er nog verder in den stoet volgde, boezemde haar geen belang meer in: noch het groote schilderij, dat den tempel van Jerusalem voor stelde, noch de tafreelen, waarop de verschillende voorvallen uit de lang durige belegering, de bestorming der stad en de tempelbrand waren afge beeld, evenmin als de legioenen, die, in den roes der overwinning, on der het zingen van opgewekte krijgs liederen voorbijtrokken en de met laurierbladeren omwonden wapenen in de hand bielden. Alvorens de stoet links afsloeg, om de helling van het Kapitool te be stijgen, trad er eene rustpooze in. Koning Simon Joras, zijne gemalin en kinderen en de hoogepriester wer den onder spot en ruwe behandeling van de teekenen hunner waardigheid beroofd en naar de naburige Mamer- tijnsche gevangenis gesleept. Eerst toen den volke was bekend gemaakt, dat de gevangenen waren gehalsreeht. stelde de stoet zich weer in beweging naar den tempel van •Jupiter. Die rustpoos had lang geduurd, om den ledan der keizerlijke familie te verlaten en zich in den tempel te be geven, ten einde daar het besluit der feestviering bij te wonen. Alleen Clemens en zijne gemalin waren onopgemerkt verdwenen. A espnsianus en Titus beklommen de treden, welke naar het beeld van den god ge'eidden, en legden bet hun lauwerkrans en lauwertak op de knieën. Daarna werden bij wijze van dank offer de witte stieren geslacht. Wordt vervolgd). >25 Februari. Medegedeeld door H. C Tombkkgh en Co. OPENINGSKOERSEN. vorige koers Herten South Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh Pref. Common Wabash Norfolk Sh. Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominiea Kimberley Rusland Hope Consols 933/8 931/8 93/4 93/4 28 455/8 451/2 1(131/4 103 25'/4 283/g 28%6 59 591/2 I6S/4 I6I/4 3733/4 1733/4 271/j 27 441/8 45 351/ 351/, 42 4U/; 2CV2 26i/o 4F/g 38 775 wO 785 143/4 14'1/ic 471/0 511/2 511/s 218 216 711/* 713/4 713/4 721/2 Amer. markt verdeeld. Russen willig. Kon. Petroleum liooger. Tabaksmarkt vast. Kimberley lager. 19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3