Woensdag 27 Febr. 1907. No. 6534. 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. De Schipbreuk. BUITENLAND. BINNENLAND. lste Editie 2 uur, 11. ABONNEMENTSPRIJS Ter 3'maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0-05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN '25 CENT PER ADVERTENTIE i CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Hoe „de Berlin" er uitziet. Het volgende is uiL eene beschrij ving in de „N. Ct." van een bezoek aan bet wrak, nadat alle levenden er van weggehaald waren Deuren, wrakhout, koper, ijzer, hutartikelen en honderden voor werpen lagen in chaos; de deuren der enkele hutten stonden open en van de smokingroom waarin men dacht, dat de ongelukkigen beschut ting hadden kuunen vinden, was de deur aan de zeezijde afgeslagen, zoodat elke golf opnieuw die ruimte met water vulde. Slechts twee hut ten waren nog bruikbaar, hoewel scherven en vernielde meubelen het gebruik bemoeilijkten. Het schip was doorgebroken hij de machine en zware, groote onder- deelen daarvan waren geheel ver bogen of vernield, een stuk der machine van wel S00 K.G. lag 40 meter ongeveer weggeslingerd van het wrak, door de ontzettende met niets te vergelijken kracht van storm en water. Het schip helde ongeveer 30 graden en met liet lichaam moest die hoek worden gemaakt om zich te kunnen verplaatsen en dan nog werd dat door de glibberigheid van het voortdurend overstroomend zee water hoogst gevaarlijk. Maar ontzettender was de aan blik der lijken, welke op het dek en op de bank, waar de overblij vend en grootendeels doorbrachten, koren ol' zaten. Negen lijken lagen op het dek en in de onmiddellijke nabijheid van de bank, waar de schipbreu kelingen de radelooze dagen en nachten doorbrachten, te verkleumd om zich te bewegen, te ellendig om de lijken te verwijderen, voort durend in dat gezelschap, ertegen, soms er op om de hardheid der zitplaatsen te verzachten. Een stoere, forsche man lag ge heel naakt, in kettingen gewoeld met gespleten schedel. Een vrouw zat in den hoek der hank half daarvan afgezakt, een andere vrouw lag met zwaar beschadigd gelaat daarvoor, sommige - mannen voor over; anderen met het gelaat naar boven. En beneden waren er ook nog die hoekjes hadden uitgezocht om te sterven, met verwrongen gelaats trekken en allen doornat. Diep ouder den indruk geraakten allen, toen het lijk van liet aanvallige meisje van een jaar of zes wera gevonden, waarvan de moeder dien nacht met geweld van het schip moest worden afgehaald, omdat ze niet scheiden kon van het lijkje van haar dooi' gebrek zoo jammerlijk omgekomen kindje, en wier echt genoot reeds een plaats had gevon den op de groote galerij der dooden. Eu zoo werden allen aan de lijn gebonden en begon het overboord zetten der lijken, welke door een aantal handen werden opgewacht. „Langzaam vieren" klonk het.van de reeling, toen liet lijkje van het aanvallig kind overboord ging; en met bet, hoofdje slap op de borst ging het lijkje naar beneden, even nog heen en weer geslingerd door don wind die het jurkje opwoei. Ze werden allen op de kar ge stapeld, welke langs de rails van den pier ze naar het strand zou brengen en vandaar naar het lijken huis Lij het station. De „Berlin" niet verzekerd. De „Times" meldt, dat het stoom schip niet verzekerd was behalve in het eigen fonds van deMaatscliappij, Waaraan het schip behoorde. Het werd in 1894 gebouwd en heeft een bruto-inhoud van 1775 tonnen. Onlangs is het van nieuwe kgtels voorzien en geheel nagezien en' 'geduren de dien tijd v as het voor 70,000 pd. st. verzekerd, welk be drag dus geacht kan worden de waarde tijdens het vergaan te zijn geweest. De verantwoordelijkheid van de maatschappij voor het verlies van menschenlevens, veroorzaakt buiten schuld van de reeders, is volgens de Britsche wet beperkt tot 15 pd. st. per ton, dus in dit geval tot een bedrag van 20,000 pd. st. Komt het derhalve tot vorderingen, dan zal dit bedrag pondspondsgewijze ver deeld worden onder de verschillende eischers. Dat gebeurde indertijd ook met het verongelukte stoomschip „Stella" en daar bedroeg het totaal der vorderingen zeer veel meer dan de betrokken maatschappij te be talen had. Aan boord bevonden zich effecten tot een gezamenlijk bedrag van 10,000 pd. st. in Londen verzekerd. Maar deze zijn geheel of gedeeltelijk gered, want de afzenders hebben in eenige gevallen geseind, dat de pakken nat afgeleverd waren. Nog 60 lijken zoek. Uit de gegevens, verstrekt door de Railway Company blijkt, dat de „Berlin" aan boord had 140, 111, 112 of 118 personen, reizigers en bemanning. Van dezen spoelden reeds aan 66 lijken en werden er 15 gered; te zamen 81 opvarenden. Vermist worden dus nog ongeveer 60 lijken. Langs indirecten weg, namelijk over Engeland, is bericht ontvangen dat het lijk van den gezagvoerder der „Berlin", kapitein Precious, te Bruinisse aangespoeld zou zijn. Aan de officiëele doodenlijst zijn de volgende namen toegevoegd: No. 63. Gregory, een van de be manning, hedenmorgen op het wrak gevonden. No. 64. Baartman. No. 65. Laurteger, een Duitscher, wordt lieden naar Berlijn vervoerd. No. 66. James Bell. Heden wordt te 's-Gravenzande bet lijk van den Duitscher, den lieer Kind, begraveip Dutch courage. Een paar geestigheden van een Engelsche krant naar aanleiding van het reddingswerk aan den Hoek van Holland (de eerste is niet zon der bijsmaak) „Een nieuwe synoniem voor held haftigheid: Dutch courage. (Letter- lijk Nederlandsche moed, beteelcent in Engelandjenevermoed. De be doeling is natuurlijk, de uitdrukking zijn oorspronkelijke beteckenis te rug te geven.) „En voor sterling pluck (echten moed) Sperling pluck." De Prins en Schipper Jansen. Wij hebben meegedeeld, hoe, kort na de redding van de elf, de schip breukelingen aan boord van de reddingboot waren gebracht, zooals gebruikelijk en regel is. De schipper van de Zuidhollandsche Redding Maatschappij neemt de schipbreuke lingen tot zich, en geeft hen aan wal over aan den vertegenwoordi ger dier Maatschappij. Een regeling, die speculaties van vletterlui en andere misbruiken in dergelijke ge vallen van nood moet voorkomen. Maar, zooals men weet, in dit geval werd het beter geacht oai de ge redden over te brengen op de „Helle- voetsluis", waar een dokter was en veel meer warmte en gerief. Doch op het eerste verzoek daar toe hield schipper Jansen zich aan zijn instructies. En pas toen de bood schap kwam „De Prins wenscht het", gaf hij de menschen af. Nu gaat het verhaal en het is wel in stijl met de goedronde eenvoudigheid van Prins Hendrik dat Zijne Hoogheid na het gebeurde naar schipper Jansen gegaan is en gezegd heeft: ,,'lk heb een o ogen hl ik ingegre pen in de leiding. Dat had ik "niet moeten doen, want, Jansen, de lei ding was aan u!" Bij dergelijke rampen wordt men telkens getroffen door mooie, pure menschelijkheid. Eu ook de Prins heeft daarvan treffende stalen ge geven. In het Engelsche Lagerhuis. In het Lagerhuis heeft Mac Har ness (liberaal) aan B'annerman ge vraagd, of de Engelsche regeering voornemens was eenigen stap to doen om openbare uitdrukking te geven aan de warme gevoelens van dankbaarheid, die door het Engel sche volk gekoesterd worden jegens den Prins-gemaal in Nederland en de bemanning van. de Nederland sche reddingboot voor hun held haftige pogingen om de levens te redden van de overlevenden van de Berlin (toejuichingen.) Bamierman antwoordde door het voigende telegram voor te lezen, dat de minister van buitenlandsche zaken gisteren aan den Engelschen gezant in den Haag heeft gezon den Ik verzoek u aan Z. K. H. den Prins-gemaal en aan de bemanning van de Nederlandsche reddingsboot namens de Engelsche regeering onze innige waardeering over hun schitterend en heldhaftig gedrag bij de redding van de overlevenden van de schipbreuk aan den Hoek van Holland en onze diepe erken telijkheid van de voortreffelijke en werkdadige hulp, aan hen in nood verleend, over te brengen. U gelie ve mij een opgave in te dienen van de namen der bemanning der red dingboot, aan wie wij passende be looningen wenschen te geven voor hunne moedige diensten toejuichin gen Bamierman voegde er aan toe Geleid door de groote waardee- ring, die hij altijd aan den dag legt voor schitterende daden, in het bij zonder voor de leniging van nood, heeft Z. M. de Koning gisteren aan den Prins-gemaal kennis gegeven van zijn verlangen om hem het Grootkruis der Badorde te verlee- uen en Z. K. PI. heeft dit aanbod aanvaard (toejuichingen.) Ik ben er zeker van, dat het Huis ver heugd zal zijn, dat zulk een spoe dige erkenning heeft plaats gehad van zulk een verheven en schitte rende toewijding, aan den dag ge legd hij de pogingen om deze be treurenswaardige ramp te verzachten toejuichingen Joyce (nationalist) riep daarop uit: Vergeet Sperling niet! Het Huis ging daarna over tot Je orde van den dag. Gisterenavond laat ontvingen wij bericht dat prins Hendrik mede namens de Koningin telegraphisch inlichtingen verzocht omtrent den toestand van de geredden. Naar verluidt komt Z. K. IJ. deze week nog eenmaal naar den Hoek om de patiënten te bezoeken en het wrak te gaan bezichtigen. lu de pastorie verpleegd. De heer Raboulais, de geredde Franschman, die gelijk men weet - in de pastorie werd verpleegd, is gisteren per draagbaar naar het spoorwegstation vervoerd. De pa tient, blijkbaar nog zwakjes, lag gesteund door een kussen, eenigs- zins in zittende houding, een tak seringen in de hand. Het publiek stroomde van alle kanten toe, wat hinderlijk was, maar door de kijk- lustigen Istrekt niet scheen te worden gevoeld. Door velen om stuwd, kwam de draagbaar aan het station en werd zij voorloopig in de le klasse wachtkamer ge plaatst. Toen de trein van 5.05 naar Rotterdam was voorgereden, droeg men den -heer Rabou lais naar een voor hem gereser veerde coupé eerste klasse. Een ooggetuige deelt verder mede \Ve zagen toen even kans van zijne moeder, die, overgelukkig over het behoud van hare zoon, hem vergezelde te vernemen, dat de patient zich tamelijk wel gevoelde. Haar zoon reisde veel, maar in Holland al zeer ongelukkig. Het vorige jaar maakte hij het spoor - ongeluk bij Rozendaal mede en werd zijn hand verwondthans moest hij schipbreuk lijden op de kust. Men zal eenigen tijd vertoe ven bij de familie Van der Schriek te Rotterdam, om later door te gaan naar Frankrijk. Een ziekenbroeder uit Haarlem nam in een aangrenzende coupé plaats, om bij het verdere trans port de behulpzame liand te bieden. De voeten des heeren Raboulais herstellen nog maar langzaam en blijven pijnlijk. Ze waren met wat ten omwonden om iedere aanraking te voorkomen. Belooning van redders. Ineen artikel, getiteldDie geven wil, geve! schrijft het „Leidsch Dagblad" Liever nadden wij gezien dat een fonds was opgericht „tot belooning van redders van schipbreukelingen", want aller oogen zijn nu alleen ge richt op den Floek van Holland, maar men denke ook eens aan Den Helder en zoovele andere plaatsen, waar moeilijke tochten worden volbracht bij strandingen. DU1TSCHLAND. Stemmen uit den Rijksdag. Na Spaho, die kloek ten krachtig het Centrum verdedigdena Basser- mann en Bülow, die het Centrum min of meer heftig aanvielen, is de so cialistische leider Bebel inden Rijks dag aan het woord gekomen. Bij de eerstvolgende verkiezingen, zeide hij o.m. zullen wij onze ver liezen herstellen. Die toezegging op revanche werd door de regeeringspar- tijen met gelach begroet. Ons stem mental en dat van het Centrum overtreft met een millioen dat der andere partijen te zamen, ver volgde Bebel; met de bekende ver- kiezingstem„Hottentottenbloc" die par tijen aanduiden.d Spreker voerde daarop verschillende grieven tegen de regeering aan. In zijn antwoord was Prins Bülow zeer scherp tegen de sociaal-democra ten en persoonlijk zeer scherp tegen Bebel. Na verklaard te hebben, dat de Itegeering geen cent besteed heeft aan de verkiezingen, vervolgde hij Bebel heeft gepoogd de nederlaag van zijn leger te verbergen; deneder- laag van de sociaal-democratie is een welverdiende straf voor de zwet serijen van vroeger. En tevens een straf voor den kleinzieligen, dogma- tischen geestesdwang, het zoeken naar afwijkende opvattingen in de sociaal democratie, waardoor een geestelijke onderdrukking wordt voorbereid, zoo- als de wereld ze zelfs tijdens de mid deleeuwen niet heeft gekend. Bebel wordt door zijne partijgenooten ver geleken met Cromwell en Caesar. Ju lius Caesar-August Bebel. Een demo cratische partij met een auto- ratisch hoofd i.s een belachelijke tegenspraak. De nederlaag der socialisten was verder een straf voor de buitengewone onbeschoftheden der socialistische pers; deze, die uit haat geboren is, moest natuurlijk komen tot het gebruik van straattaal. Hier zou men prins von Bülow even kunnen herinneren aan zijn eigen verregaande grofheid tegen het Centrum. Of was ook dat niet een leelijke tegenspraak „De nederlaag was een straf voor den meedoogenloosgevoerden klassen strijd en de daaruit voortvloeiende buitensporigheden. De regeering zal ook verder haren plicht doen en met vaste hand de openbare orde en de vrijheid beschermen. Ik geloof niet, vervolgde de rijks kanselier, aan een herleving van het revisionisme of aan een bekeeriug van Bebel tot dit stelsel. Een neger blijft een neger, een panter behoudt zijn bont ve', de heer Bebel blijft Alleen de Duilsche socialist len de internationale idet de nationale, hun alleen oi gevoel voor nationale eis< wering van de „Vorwiirls", dat wij ons in Zuid-West-Afrika slechts hand haven om van daar uit de Engelsche bezittingen in Zuid-Afrika te verove ren, is vuige laster. „Zulke leugens hebben er toe ge leid, dat men in het buitenhuid hier en daar de uitslag der verkiezingen beschouwde als een bedreiging voor den vrede, terwijl toch in werkelijk heid daardoor de gegronde hoop op behoud van den vrede en de goede betrekkingen met alle mogendheden verstrekt wordt. Bülow besloot zijn rede als volgt: „De nederlaag der socialisten weer legt de leer, dat volgens een natuur wet de sociaal-democratie moet groeien. Maar de burgerij dient werkzaam te blijven, het socialistische gevaar is niet voor altijd geweken, ik geloof, dat na zwaren strijd de dag zal ko men, dat wij terug zullen zien op de sociaal-democratische beweging als een herstellende op een booze ziekte, als een ontwakende op een versehrikke- lijken droom." Levendige toejuichin gen begroetten die woorden. FRANKRIJK. De onderhandelingen tusschen het aartsbisdom van Parijs en den pre fect der Seine, met andere woorden de Fransche regeering zijn deliui- tief afgebroken. Er is weinig of geen hoop meer op verzoening, op toenadering. Was Briand een huichelaar bij het spe len zijner zoogenaamde verzoenings- rol Dan is hij nog zwarter van ziel] dan Clemenceau, die ten minste openlijk voor zijne meening uitkomt en wiens daden evengoed als zijne woorden bewijzen zijn vinnigen haat tegen het clericalisme. In de kamer had de regeering toegezegd, dat zij den Kard. aarst- bisschop zou antwoorden die toe zegging was de vernieuwing eener belofte, bij de onderhandeling ge daan. Met eene weergalooze onbe schoftheid, met voorbij gaan van de meest gewone beleefdheidsvor men, vergeet men zijne toezegging na te komen, Het Clericalisme heeft te lang boven de wet gestaan, eu de pries ters verkeerden te lang in den waan, dat de wet voor de gewone stervelingen gold, niet voor hen." Die reddeneering bevatten menig maal anticlerieale bladen als 1'Action, „Aurore" en dergelijke. Thans wordt het tegenoverge stelde bewaarheid: de priesters zijn buiten de Wet gesloten, paria's ge worden, tegenover welke alles ge oorloofd is., De regeeriug zeif geeft het voor beeld van fijne manieren! Naar verzekerd wordt, wil zij nog iets verder gaan. Het opzet vau Clemenceau heet uitgevoerd te zul len worden. Al de stukken zullen gepubliceerd worden, welke, met schennis der diplomatieke gebruiken ter voormalige Parijsche nuntiatuur gestolen zijn. 't Is dus de onverzoenlijke poli tiek van Clemenceau, die ten slotte zegeviert, met andere woorden de politiek der Loge. Donkerder dagen nog zullen voor Franrijk aanbreken en wie er de verantwoordelijkheid van dragen, zullen niet aan hun straf ontkomen; treuriger nog zal het de katholieke kerk aldaar vergaan. ITALIË. Wat men op het Vaticaan deukt. Wat men op het Vaticaan denkt over het verloop der Kerkvervol ging in Frankrijk, wordt door een vertrouwd correspondent aldus saamgevat „Men kan de onderhandelingen met de Fransche regening als moreel b rslist afgebroken beschou wen. Dat de Fransche regeeriug het us gewild heeft, blijkt thans dder._ De politiek van Briand ;nig opzicht gelijk '.au. Alleen is Van de geestelijkheid, die ternauwernood of niet datgene heeft om in 'tlevon te blijven, eichst Briand het on derhoud der kerken, dat op sommige plaatsen tienduizenden guldens per jaar vordertdat van allen zonder uitzondering offers vraagt verre boven de flnaneiëele draagkracht. Er is meer. Terwijl rabbijnen en dominees voor het meerendeel niet- Franschen zijn, wordt ondanks de opheffing van het Concordaat, on danks het seculariseeren der pries ters, kloosterlingen er mogen immers geen kloosters meer zijn gevorderd, dat de bisschoppen, geen vreemdelingen, aan geen voormalige kloosterlingen in hunne dioeezen een aanstelling geren. Die eiseli spreekt voor zich-zelf en de Kerk kan zich hieraan niet onderwerpen. Jlier schittert Briand's verzoe ningsgezindheid allerheerlijkst. Het heet, dat Z. IJ. werkt aan een nieuw geschrift, dat practisclie raadgevin gen bevatten zal omtrent de ge dragslijn, door de Fransche Katlio- liken te volgen. Korte Berichten. De notabelen onder de Albaneezen hebben zich voorgenomen geen be lasting meer op te brengen en de Albaneesche dorpen te verbranden die wel belasting opbrengen. Frankrijk en Spanje zijn tot over eenstemming gekomen omtrent de politie-zaken te Marokko. Japan zit er niet bij stil, rust niet op zijn in den oorlog met Rusland behaalde lauweren, doch zal het verworvene winstgevend trachten te maken. aarom is in de Vereenigde Saten een bestelling gedaan van 50,000 ton staal, ten behoeve van den Mantsjoerijsehen spoorweg, onmiddellijk te leveren en te verschepen. Gisteren is te Nowgorod een de putatie van het Wyborger regiment naar Berlijn vertrokken om den chef, den Keizer van Duitschland, aan te bieden een schilderij, voor stellend de bestorming van de Kwan- toeng-hoogten door het regiment. De deputatie bestaat uit den com mandant en vijf officieren. Het bericht in de „Siècle" over instructies, die Z.H. den Franschen kardinalen toegezonden zou hebben, wordt beslist tegengesproken. Nieuwe Weiden. Wil men nieuwe weiden aanleg gen, dan moet de grond vooraf be mest worden. Waar dat niet gescbit d is, geve men ten minste geen vloei- mest maar kali-superphosphaat. Dit wordt ongeveer 20 dagen voor het begin van den nieuwen plantengroei daarop gebracht. (V.p.) De crisis. De Nieuwe Gt. schrijft „De vrij algemeene verwachting die ook de onze was, dat de criois haar einde nadert, schijnt naar ons heden ter oore kwam, niet juist te zijn. Van het gerucht, dat de Tweede Kamer tegen Woensdag zou wor- bijeengeroepen (blijkbaar om dan de oplossing te vernemen) konden wij geen bevestiging verkrijgen integendeel vernamen wij heden van een lid der Kamer, dat door hem nog geen oproeping was ont vangen. „Het is mogelijk, dat de crisis een oplossing in den zin van een aanblijven van het al of nietgere NIEUWE RAARL1MSC1E COURANT .TtnMAIN TIEN PR ST. AGITE MA HON AGITATE. -t-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1