STADSNIEUWS" Engeland overgekomen familie toen nog moest vertrekken. Even een treffende bijzonderheid die ik toevallig vernam. „Miss Mirton was Katholiek en had daags voor zij de reis aan vaardde, nog gebiecht en gecom- miniceerd. En wijl zij één van de weinigen was, die nog teekenen van leven gaf, toen ze uit zee werd aangebracht, had ze ook nog het geluk, het H. Oliesel te ontvangen uit handen van den onvermoeiden pastoor, die overal hulp bood waar hij kon. Haar lijk is ook Zaterdag avond nog naar de kerk overge gebracht waar door pastoor Daal- mans de absolutie werd uitgespro ken, voor het werd geplaats in het algemeene graf!" De Minister van Oorlog, 't wen- schelijk achtende, regelen vast te stellen aangaande de behandeling van ingelijfden bij de militie te land, die zich als vrijwilliger bij de zee macht, de Marine-reserve of het korps mariniers in dienst bevinden en we gens het eindigen van hunne ver- hintenis, dan wel met verbreking of ontheffing van die verbintenis, als vrijwilliger worden ontslagen jten ij e, waarop hun militiediensttijd ;g niet verstreken is, heeft liet volgende bepaald Vrijwilligers, als vorenvermeld, worden geplaatst, zoo zij afkomstig zijn Van de onbereden korpsen der artillerie: bij het 2e regiment ves ting-artillerie Van het korps torpedistenbij dit korps Van de bereden korpsenbij het lpt.e regiment veldartillerie; Van de overige korpsen: bij het 7e regiment infanterie. Ook worden, na ontslag uit den zeedienst, bij laatstvermeld korps ge plaatst zij, die na hunne inschrijving voor de militie en voor hunne in lijving zich als vrijwilliger hadden verbonden bij de zeemacht, de ma rine-reserve of het korps mariniers, indien na dat ontslag nog militie plichten op hen rusten en zij niet a; n de zeemilitie werden toegewezen. Wordt het ontslag uit den zee- t verleend wegens geëindigde 11 '-"-illige verbintenis, dan kan de c deerende officier zich voor i .chtigd houden, op ontvangen 1 nisnemb'g van de bij de zaak he4 kken ritipme autoriteii, den nu i< -plich' ge in de sterkte van het korps op te nemen en hem on middellijk in het genot van onbe paald verlof te stellen. Wordt het ontslag uit den zee dienst verleend, om een andere reden dan wegens diensteindiging, dan zal, in elk voorkomend geval, door den Minister worden bepaald, of de man met groet verlof gezonden dan wel bij het korps in werkelijken dienst gesteld moet worden. De Ruyter in woord en beeld. De firma Korff's cacaofabrieken te Amsterdam en Potersbrunn (Oos tenrijk) heeft een werk uitgeg -ven, in 't formaat van een atlas en ge- tih'J- „Het leven van Michiel A msz de Ruv in woord en heem". Dat is en werk om de groote menigte te pakken, cm be langstelling te wekken voor het leven van den nationalen held. In eenvoudigen, duidelijken. maar on derhoudenden trant geschreven, zal dit boek boeien, ook al ware het niet voorzien met tal van lichtdruk ken, reproducties van schilderijen en platen, uit het tijdperk van de Rnyter, een aanschouwelijke voor stelling gevende van de voornaamste momenten uit het leven van den gruoten zeeheld, en van medailles en plaques, als herinnering aan zijn groote daden geslagen. Landbou w-ongevallen. Te Loosduinen hebben de Tweede Kamerleden Brummelkamp en Dé Klerk voor een zeer talrijke vergade ring gesproken over de Ongevallenwet Voor het land- en tuinbouwbedrijf. Deze vergadering was belegd door di» Tjoo«duinsehe vakvereeniging „Door Eendracht Sattmverbonden; afgevaar digden waren yezonden door de onder- afdeeling van den Ned. R. Katb. Volks bond, aid. Loosduinen, de plaatselijke afdeeüng van Patrimonium, de vak- vereeniaing „Voorzorg," te Monster, i „Eerbied voor 't Gezag," te Rijswijk, „Ons Belang," te Delft, „Flora en Pomona," te 's-Gravenhage, en „Flora's Hulp." mede aldaar. Do heer Brummelkamp zette de voornaamste punten, welke in bet bij de Kamer sinds een jaar aanhangige sc.rtwerp behandeld worden, uiteen toonde aan waarom deze wet zoo 7ij uitstek een goede sociale wet mag genoemd worden De instemming daar mede is dan ook algemeen, en jmst bij hen die het best er over kustnen ocrdeelen. De hoofdinhoud van het ontwerp is deze. De werkgever betaalt een som als premie, waarmede hij zijne werk- lieden verzekert. De wet besobouwt dat als een gedeelte van het loon dat vastgelegd wordt onder waarborg van bet Rijk. Daaruit worden dan degel- •Pk'ljp gpvolgen van een ongeval be istigd. De patroon moet niet alleen e talen voor zijne arbeiders, maar hijs moet dat ook doen voor zichzelf, om dat in dit bedrijf zooveel kleine pa troons zijn. De wet heeft de som van f 500 vastgesteld, waarnaar de premie berekend wordt. De kosten van ad ministratie zijn voor de helft voor het Rijk en voor de andere helft ten laste van de patroons. De volgende bedrijven vallen onder deze wet: akkerbouw-, veehoudèr-, boschbouw-, boomkweekerij-, tuin bouw- ofwarmoezierderij-,bloembollen- bedrijf, bloemkweekerij en het aan leggen en onderhouden van tuinen, parken en plantsoenen. Overal worden commissiën van aan slag benoemd. In gemeenten boven de 5000 zielen van vijf alleen deskundige personen; in kleinere gemeenten van drie. De burgemeester is steeds lid en voorzitter. De schadeloosstelling geschiedt door de Rijksbank. Wie onbekwaam wordt voor verderen arbeid ontvangt 70 pCt. van zijn loon. Wie nog wat kan doen krijgt iets minder, nader te bepalen. Voor wie sterft, wordt, behalve begra- fenisgeld, 30 pCt. aan de weduwe en 15 pCt. aan de kinderen uitgekeerd; dit laatste kan 20 pCt worden wan neer de weduwe ook sterft. De eerste 13 weken na het ongeval wordt als ziekte beschouwd, waarvoor ziekte verzekeringen zorgen. Vervolgens gaf de heer De Klerk nog toelichting op enkele ohderdeelen van het ontw rp, bepaaldelijk omtrent de werking eener dergelijke wet in de practijk. Hij verwees daarbij naar het geen de Ongevallenwet cp andere be drijven nu reeds geleerd heeft. Ten slotte stelde deze spreker voor aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal de volgende motie te richten „De vergadering, gehoord de bespre kingen over het Ontwerp van wet tot verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen. van oordeel, dat genoemde verzeke ring dringend noodzakelijk is, „dringt er bij uwe vergadering ten sterkste op aan bedoeld Ontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen." Deze motie werd onder applaus aan genomen. Vreemde vogels. Aan het Noordzeestrand onder de gemeente Ouddorp (Z.-H.) zijn verschillende uitheemsche zwemvo gels aangespoeld, vele dood, som mige n g levend, vermoedelijk ten gevolge van koude en onlbering. Bij sommige dezer vogels zijn de borst- en buikveeren wit, de overige zwart gekleurd, de pooten zwart, terwijl de vlucht betiekke- lijk klein is; de bovensnavel is breed, zwart met wit geteekend en licht gebogen. Andere hebben witte borst- en buikveeren, overigens zwart, zwarte pooten en een langen, spitsen snavel, van boven geelach tig en aan de onderzijde grauw van kleur. Verder zijn aangekomen geheel zwarte eenden met knobbel op den bovensnavel waarop zich één geel drieboekje bevindt. Eigenaardig is, dat de borst- en buikveeren bij alle deze vogels met teer zijn bestreken, vermoedelijk tot wering van ongedierte. Het gerucht wil, dat deze dieren door den hevigen storm der laatste dagen van koers zijn geraakt en alzoo hier aangekomen, öf welaan boord van een schip waren met bestemming naar eene diergaarde. Kerk en School. Z. D. H. Monseigneur Gallier zal wegens ongesteldheid de Bis schopswijding van Mgr. J. C. Meeu- wissen Zondag a.s. te Amsterdam niet kunnen hijwonen. In zijne plaats zal bij de plechtigheid assisteeren Z. H. D Mgr, J. A. F. Hotman, van de Orde der Minderbroeders, thans verblijvende te Wijchen. Te Berkel is overleden de zeer- eerw. heer J. W. van Leeuwen, geboren te Leiden den 25 Oct. 1828 sinds 29 Mei 1879 pastoor te Ber kel. ZEerw. zou op den 16 Aug. van dit jaar zijn gouden priester- jubüé gevierd hebben. God heeft het anders beschikt. R. I. P. Sociale Berichten. Tot Geestelijk adviseur van de onlangs ie Alkmaar opgerichte R. K. middenstandsvereeniging is be noemd de weleerw. heer H. J. M Quant, kapelaan aldaar (H. Lau- rentius.) (Zie derde pagina). Hinderwet. Burgemeester en 'Wethouders van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinder wet; doen te weten, dat bij beschik king van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland dd. 20 Februari jl. aan Burgemeester en Wethouders voor noemd vergunning is verleend tot uit breiding vandegemeentelicntfabrieken in den Veerpolder Kad. Sec tie E No. 2524, door bijplaatsing van eenen stoomketel in het gebouw der salmiakgeeytfabriek. Haarlem, 27 Februari 1907. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, J. W. VAN BILDERBEEK L.S. Benedicatnus Domino. Op de gisterenj Woensdagavond, gehouden vergadering van het zangkoor „Benedicatnus Domino", is met algemeene stemmen beslo ten, in den loop van het vol gende winterseizoen wederom een groot Feest-Göncert te organiseeren, en zulks naar aanleiding van het gouden Priester-Jubilé van Z. H. Paus Pius X. inSëpt. a.s. Op dit con cert zal onder meer worden uitge voerd eene Feest-Cantate voor ge mengd koor en groot orkest, ge componeerd door onzen talentvollen stadgenoot, den heer Philip Loots. Arr. Rechtbank. De rechtbank verklaarde gisteren dat. terecht eene koopovereenkomst van een ponnie ffie 4 malen was ingespannen, doch telkens bleek uiet te willen werken, door een der partijen ontbonden was beschouwd. Tusscben kooper eti verkooper was de volgende correspondentie ge voerd kooper aan verkooperde ponnie valt mij tegen, wil niet rij den. Verkooper aan ko per; zsnd liet dier maar terug, als 't niet beschadigd is, is 't mij even veel waard. K. aan V.Er is niets met het dier gebeurd, kom 't halen. V. aatt K.laten wij voor gezamen lijke rekening het dier thuisbren gen. De rechtbank regelde mitsdien de verdere gevolgen van die ont binding in den geest als cischer die wenschte. Groote Propaganda-Vergadering. Gisterenavond 8 uur was in 't ge bouw „St. Bavo" een groote propa- ganda-vergaderingi belegd door 't Kruisverbond en Mariavereeniging, waarbij als sprekers waren uitgenoo- digd Mejuffr. Steph. Vetter vanJaAIra- venhage en de Heer G. Bruna, re- dakteur van 't Centrum te. Utrecht. De vergadering was druk bezocht. De Heer J. A. Beijnes opent de vergadering, daar de Voorzitter, de heer G. G. Loomeijer verhinderd is wegens ziekte. Spr. hoopt dat deze vergadering rijke vruchten zal afwerpen, introduceert met een hartelijk en sympathiek wel komstwoord de sprekers bij de verga dering en geeft vervolgens allereerst het woord aan Mejuffrouw Steph. Vetter van 's-Gravenhage. Mejuff. Vetter begint met te zeggen, dat zij zelden hare taak met zóóveel genoegen aanvaard lieëft dan thans, om in de Bisschopsstad op deze pro- paganda-vergadering het woord te komen voeren. Zij vindt het een heerlijk ideaal, dat vrouwen en mannen te samen opgaan in Mariavereeniging en Kruis verbond ten strijde tegen 't drank misbruik. Het is 'zooprettig samen werken, waar de beste krachten uit beide vereenigingen samentrekken om ons volk van den ondergang der drank ellende te redden. Het zou een heer lijke en schoone overwinning zijn voor onze Drankbestrijding als heden avond alle buitenstaanders toetraden tot onze drankweer organisaties. Spr. weidt nè'der uit over de ellende van den drank en de fi'óbdlottige drinkgewoonten. Menig spreker zou beter deze taak kunnen vervullen, doch bezwaarlijk met meer liefde en met meer over tuiging dan zij. De drankbestrijding1 is een der beste sociale werken, zij verhoogt het zede lijk bewustzijn van ons volk. Het is niet meer noodig aan te toon en, dat de drink ellende geen verborgen ellende is. Wij kennen deze ziekte reeds. En ter bestrijding dier ziekte, 't alcoho l - lisme, hebben wij, Katholieken, 't Kruisverbond en de Mariavereeniging opgericht. Spr. geeft een nadere verklaring omtrent 't wezen, de samenstelling en het werken dezer vereenigingen. Zij waren noodzakelijk geworden om de breede stroomen der ellende door den drank teweeggebracht tegen te houden. De drankellende is een verschrik kelijke ellende, niet alleen de dron kenschap, de onmatigheid die iedereen ziet, doch ellendiger nog is 't alcoholis me, de z. g. matigheid. Ons Neder- landsche volk kan niet matig zijn. Reeds de Batavieren, die zeker vele goede eigenschappen bezaten, gingen zich toch ook reeds aan den drank te buiten, in beschaving zijn wij, verge leken bij die Batavieren, zeer vooruit gegaan, alleen in matigheid niet. Het aantal herbergen is in dezen tijdver- bazend groot. Een ontzettend aantal vrouwen en mannen zuchten in gevangenissen, krankzinnigengestichten en gasthuizen door den drank; ons volk drinkt en wat ons volk matig gelooft te noemen, is nog een verschrikkelijk groote on matigheid. Spr. schrijft alle gèbreken der maat schappij niet toe aan den drank. Doch als ons volk niet dronk, dan zouden vele der gebreken weggenomen -wor den. Dit staat vast, ons volk moet van die drankellende verlost worden en wel door de vereende krachten van man en vrouw. Spr. bedoelt met „volk" onze geheele natie. De mannen zijn begonnen met de bestrijding van 't alcoholisme, doch zij begrepen, dat zij de vrouw in dezen strijd noodig had den. Nu strijden beiden vereend tegen den drankeman. Spr. geeft een heerlijk beeld van den strijd en de strijdwijze der vrouw in dezeKatholieke actie tegen 't drank misbruik. Er wordt ook in deze stad geleden door den verderfelijken drank. De strijd tegen 't alcoholisme is een sociale strijd. Het is een goede strijd tegen de onzedelijkheid en tegen de onmatigheid. Het gaat om de volkswelvaart en daar moeten èn man èn vrouw voor strijden. Als de vrouwen de drinkgewoonten willen veranderen, dan zullen ze veranderen. De leden der Mariavereenigingen kunnen het drinken bij alle mogelijke gelegenheden afschaffen. Er wordt steeds gedronken, doch de Mariavereenigingen zullen in deze paal en perk stellen. De invloed van de vrouw op den man. Ziedaar de grootste kracht der Maria vereeniging. God gaf aan den man de kracht van geest én lichaam, doch aan de vrouw schonk Hij de kracht van harten ziel. Die kracht moet de vrouw in den strijd tegen de drankellende aanwenden. De meeste groote, mannen hebben gearbeid onder den invloed van hoog staande vrouwen. Op de vrouw rust de plicht van den allesvermogenden invloed. Niet met hard geweld, doch met zachtheid moet zij regeeren. Zoo zal haar invloed de zege brengen aan de goede zijde. Geen noodeloos vertoon, doch wer ken, onvermoeid onder de heerlijke gave van onzen goeden invloed. 't Is de alcohol, die ons volk onge lukkig maakt, onze kinderen en kinds kinderen. Onze mannen drinken en onze vrouwen drinken mee uitarmoeae of uit weelde. Doch ze zullen daarmede gaan ophouden, want de gevolgen worden allerverschrikkelijkst. "t Kruisverbond en de Maria-ver- vereenigingen zullen er een einde aan maken. De Mariavereeniging is geen museum van bekeerde dronkaards, doch een vereeniging om te strijden tegen de drankellende. We zullen onzen invloed stellen tegen dien van den alcohol en dan zien, wie wint. Er. dat is de goede, Roomsche strijd, de strijd tegen de onzedelijkheid en de onmatigheid. Spr. wekt op, allen die hier tegen woordig zijn, toe te treden tot de Drank- bestrijdersvereenigingen. Zij hoopt, niet tevergeefs te hebben gesproken. Helpt ons dus in dezen moeilijken strijd, roept zij geestdriftig uit. Het gaat om de toekomst van ons Katholieke Nederlandsche volk. (Daverend applaus). - De heer Bruna, na Mej. Vetter 't woord voerend, vindt het zwaar nu te moeten spreken na een zoo heer lijke rede van Mej. Vetter. Hij zal slechts den indruk geven van het laatste oogenblik. In een der afdeelingen van 't Kruis verbond te Utrecht wordt lectuur ver spreid bij wijze van loterij. Daar wordt een premie gesteld op 't goede bezoek van da vergaderingen. Spr. zelf heeft daar eens een scheurkalender gewon nen. Op Woensdag 27 Februari vond hij op 't blaadje van dien scheurka lender, 2 spreuken over de drankel lende. Het eerste is: „Als de drank is in den man, is de wijsheid in de kan", en „Er zijn er meer verdronken in 't glas, dan in de zee." Spr. herinnert naar aanleiding hier van aan het verschrikkelijke van het verdrinken op zee, getuige die ont zettende ramp bij den Hoek van Holland. En toch werkelijk verdrin ken er meer in 't glas dan in d# zee. Wij moeten dus nog harder strijden tegen 't glas dan tegen de zee. Bij 't glas hebben we dus onzen plicht te doen. Honderden vergaan er op zee aan onze kust, doch duizenden vergaan er door 't glas. De jongste zeeramp herinnert ons treffend aan de groote ramp, die door den drank veroorzaakt wordt. Naar die ramp zenden wij ook onze reddingsboot en wel onze Katho lieke reddingsboot. D.it is een waarheid, de beste red dingsboot is de Katholieke drankbe strijding. Tweeërlei zijn de beginselen om drankbestrijder te worden. Ie de voorzichtigheid moet er ons toe brengen. Spr. geeft hiervan tref fende bewijzen. Wij moeten waken en ons niet lichtvaardig begeven in 't ge vaar. Ook de rechtvaardigheid eischt, dat wij de samenleving niet bestelen. Door te drinken kunnen wij aan onze ver plichtingen ten opzichte van onzemede- menschen niet voldoen. Het derde, het heiligste en Wrhe- venste beginsel om drankbestrijder te worden is de liefde. Wel ontbreekt er bij onze drank bestrijders wel eens iets aan de intentie. Deze moet zoo zuiver mogelijk zijn. De dronkaard is niet de vijand van den drankbestrijder, evenmin als de schip breukeling de vijand is van zijn redder. Neen, wij drankbestrijders, moeten liefde hebben voor de slachtoffers van den drank, zij zijn ongelukkige broe ders. Wij moeten trachten hen te redden uit de klauwen van den drankduivel. In 't Evangelie staat geschreven, ook voor ons, drankbestrijders„Gij zijt 't zout der aarde. Niet de stroop, niet de azijn, doch 't zout, zooals een Engelseh predikant in zijn preek schreef. In de Drankbestrijding zijn meer azijn- dan stroopmenschen, doch wij mogen beiden niet zijn. Wij moeten 't zout der aarde zijn om |de samenleving tegen bederf te vrijwaren. Allen, die iets gevoelen voor 'theil der samenleving zijn verplicht, haar niet tegen te werken. Een onzer groot ste drankbestrijders, die voor de drank bestrijding gestreden en geleden heeft zei. dat 't beste, wat hij voor de drank bestrijding had gedaan, was 't gebed. Verder pleit spr. voor de organisatie der drankbestrijding. Er moet leiding z'jn, een bestuur, zonder 't welk- niets uitgericht kan worden. Maar ook is veel te wachten van de leden, niet van 't aantal, doch van de kwaliteit der leden. Er moet leiding zijn in onze orga nisatie, doch ook arbeid. Er moeten ook reddingsmiddelen zijn in den vorm van vergaderingen, boekjes, drankbestrijdersorgaan, enz. enz. Wij moeten blijven volharden, al is de drankbestrijding ook zoo dikwijls een moedeloos werk, zij wórdt geminacht, doch wij moeten door- •zetten. Wij allen. Ieder is daartoe ver plicht, de hoogsten en de laagsten. Spr. geeft verder een Heerlijk voor beeld van den invloed, dien een af schaffer op de gebruikers uitoefent. Op ieder rust de plicht drankbe strijder te zijn, vooral op de hoogere standen. Dat heeft ook de groote Ylekke z.g, eenmaal uitgebulderd te Utrecht: „Waar blijven de hooge standen?" En pater Krmann heeft er een brochure aan gewijd: „Van bovenaf." Spr. wil de vergadering aanbieden een ridderorde, een ridderorde in den vorm van een blauw insigne, 't teeken der onthouding. Dit insigne zal u geluk brengen in 't leven en u voeren ten Hemel. Er volgde een daverend applaus op deze rede van den heer Bruna. De Voorzitter dankte beide sprekers recht hartelijk en sprak een krachtig woord van opwekking tot de aanwe zige niet-leden om tot 't Kruisver bond toe te treden, waarna deze wel geslaagde propagandavergadering ge sloten werd. Voor straf onder de wapenen. De milicien-verlofganger Boering van liet 10e Regiment Infanterie, wordt op grond van art. 124 wegens niet naleving van art. 120 der Militie- wet voor den tijd van veertien da gen onder de wapenen geroepen. Uitstel van werkelijken dienst Aan den milicien Rijlaarsdam van het 10e Regiment Infanterie is uitstel van opkomst verleend voor den tijd van een jaar. <n*Overplaatsing. De le Luitenant Baerends van het 10e Regiment Infanterie gedetacheerd bij het ko loniaal werfdepot, wordt op zijn ver zoek met ingang van 1 Mei a. s. overgeplaatst bij liet 5e Regiment Infanterie te Amersfoort Gevallen. Gisterenavond is in de Ridderstraat een jongen van 12 jaar, die een flescli petroleum droeg, gevallen. De flesch brak en de jon gen beliep ernstige verwondingen aan zijn gezicht. Weldadigheidsvoorstelling. Zater dagavond 2 Maart zal de weldadig heidsvoorstelling van de Toynbee- vereeniging ten bate dier vereeni ging en de lighal voor lijders aan tuberculose, buitengewoon goed verzorgd worden. Het gezelschap „Tritemija" be staat uit zeer goede krachten, samengesteld uit de beste spelers van verschillende vereenigingen in den lande. Mej. Wessels, een Haagsche dame, heeft kort geleden te Groningen de gouden medaille voor voordracht verworven. Het geestige blijspel van Scribé „Liefdesduel", wordt voorafgegaan door een stukje van onze landgenoote, mejuffrouw J. Pabst, getiteld: „Voor het diner." Kaarten voor deze uitvoering zijn te verkrijgen aan den Schouw burg. Jubileum Mevr. BudermanVan Dijk De uitgestelde voorstelling zal plaats hebben a s. Dinsdag avond. Brand. Gistermorgen omstreeks half 12 brak er brand uit in het perceel 1 A rood, Barrevoetstraat hoek Voldersgracht, terwijl de be woners afwezig waren. Men heeft zich toegang verschaft door de deur in ie trappen. De brand was spoedig gebluscht Een spuit was aanwezig. Bloembollencultuur. Dinsdagavond werd de laatste der drie voordrach ten van den beer Hazeloop, rijks- tuinbouwleeraar gehouden vanwege de Afd. Haarlem der Algem. Ver eeniging voor bloembollencultuur. Deze voordracht betrof voorna melijk de behandeling van den bodem in liet BloöfnboHendistrict en had ten doel uiteen te zetten, waarom en er hoe gemest moet wor den. Bekroond. Den heer Th. A, Kwa- kernaak alhier werd bij den te Mijdrecht gehouden Reciteerwed- strijd, uitgeschreven door de Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" in de afdeeling Ernst de tweede prijs toegekend met de voordrach ten „de Zoon van den Loods" van v. d. Broek en „Verhaal van een Werkman" van Belinfante. Koplicht, De electrische spoor wagens reden Dinsdagavond alge meen met het nieuwe, sterke kop licht. De paarden schrikken er van Menige haas, fazant of konijn zal sneuvelen, daar het licht als een, reuzenlichtbak werkt en de dieren op de rails er naar zullen zitten te staren. Jubileum. Heden. Donderdag lier- denken de echtelieden Fr. Redeker en El. Redeker-de Wit hun 25-jarige Echtvereeniging. Gevolgen van speculeer en. Ie recht bank veroordeelde gisteren een kleinhandelaar alhier, ter betaling van goed f 4000 aan de Utrechtsche Bank. De man had door die Bank voor zich laten speeuleeren en het sur plus niet betaald. Kantongerecht. De melk ven! er Jansen alhier stond terecht, omdat hij geweigerd had aan den melk- controleur der gemeente, Boerman, een monster melk Ie verkoopen. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie vorderde 6 dagen hech tenis. Araondissements Rechtbank. Terechtzitting van heden. 1 L. K. huisvr. van M. ter M. zonder beroep en M. ter M. bier huishouder beide te Zaandam we- derspannigheid ieder f 50 boete of 10 dagen hechtenis. 2 L. J. v. O. werkman te Vel- sen huisvredebreuk, beleed, en mishandeling van ambtenaar 8 maanden gev.straf. 3 P. W. W. en A. D. zonder beroep alhier diefstal beide vrij gesproken. 4 G. de K. koopman in lompen alhier diefstal 3 maanden gev straf. 5 L. B. smid en J. L. W. zon der beroep alhier diefstal de le een week, de 2e 0 weken gev.straf. 6 B. Th. v. d. R. slagersknecht alhier verduistering 2 maanden gev.straf. 7 C. A. B. orgeldraaier en S. J. v. d. B. koopman beiden alhier diefstal ieder 1 maand gev.straf. 8 J. B I1, en J. B. B arbeiders te Westzaan diefstal ieder 1 maand gev.straf. Hooger beroep. A. J. A., en O. wonende te Lisse, die ter zake van diefstal van vee uit de weide door de Rechtbank alhier zijn veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gev.straf zijn beiden in hoo ger beroep gegaan tegen dat vonnis. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. L. Merten en W. E. Slingerland. L. G'. Ligtermoed en J. C. Engelgeer. C. Smink en J. v. Boekhoven. Bevallen: L. F.> J. M. Thijssen-v. d. Kun z. C. Landsmeer-van Es d. M. van Asten-Snel d. M. Kruij- ver-Schermer z. J. H. Goes-Snel- derwaard d. - M. Sondorp-Voetberg d. Politierapport. Gevonden: 1 handschoen, 1 schildersdiamant, 1 kinderbontje, 1 kanten kraag, 1 heerendas met speld, 1 handwagen. Proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der drankwet, wielrij- den op een voetpad. In een perceel aan den Barre- voetstr, heeft gisterenmorgen een begin van braud plaats gehad. Met eenige emmers water is de brand gebluscht. H. en W. hebben met ingang van de opening van het openbare Slachthuis benoemd tot hoofdop zichter aan dat Slachthuis T. Ring- ma alhier, en zulks onder toeken ning van eervol ontslag uit zijne betrekking van onderkeurmeester van het slachthuis. Barometerstand te Haarlem. Stand van gisteren. 773. Neiging tot vooruitgang. Thermometerstand Heden middag 12 uur 48 F. 9 C. Laagstev.é.afgel. nacht 42 F. 5.5 C, Opgegeven door Joh. M. Schmidt opticien, Zijlstraat 85, Haarlem. AGENDA. Vrijdag, 1 Maart, Teller's Stichting. Dagelijks van 11 u. v. 'm. 3 uur n.m. (behalve Zaterd. en Zond.); de Bibliotheek van 14 u. n. m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum,. Dagelijks van 10 u. v.m. 4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m. 3 u. n. m.: 's-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v. m. 5 u. n m. (beh. Zondags en R. K. Feestd.) Tot 3 Maart ten- Militie-Vrijwilligers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2