Jadea's ondergang. Bondsgebouw „St. Bavo" n.m. half 9 hoofdbestuur. Inleveren van 7 can didaten voor de verkiezing van leden voor den Central en Raadaftredend zijr; deheeren Guskens, Broekhuijzen, van de Kamp, G. P. Hetem, Smulders en Kuiper. Deze zijn echter weder herkiesbaar. Laatste Berichten. Uit den Omtrek Ingezonden. Land- en Tuinbouw. Hebheu uwe kinderen eetlust Kerk en School, Sociale Berichten. Marktberichten. Amsterdanisehe Beurs. FEUILLETON. Ingezonden Mededeelingen. toonstelling van het nieuwste werk van Jan Brom te Utrecht, de prach tige Monstrans der Kathedraal van St. Bavo. Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v.ui. 10 u. n.m. Stadsbibliotheek Dagelijks (beh. Zon dag) van 10 u. v. m. 4 u. n.rn. koste loos. Paleis van Justitie v.m. 10 uur, Kantongerecht openbare zitting voor civiele zaken. In. nm. 8 u. zitting door den Heer Th. J. F- Corsten om inlichtingen te geven betreffende 't ziekenfonds en inschrijving nieuwe leden. Ver. v. Kantoor- en Handelsbe- dienden. afd. „Onderwijs" Ope ning van den nieuwen cursus in mo derne talen en boekhouden. CafÊ Neuf n.m 4 u. Ver „Creditre- form" Jaarl. Alg. Vergadering. Concertzaal „De Kr<#on" nm. 8 u. Concert door Mevrouw A. Noorder wier en Reddingius (sopraan) en den Heer Ger. Zalsman [[(bariton) begej leiding Henk v. Breeme'n. Korenbeurs, Spaarnk vm. 10 u. Deurw. Waning Plantenveiling. Lisse. Hotel „De Witte Zwaan" v. m. 11 u. Not. Tuymelaar 2e stoommotor- meelinaalderij, 2e wei land, tuinland, bouwterrein 8e blok 5 werkmanswoningen. v.m. lli/au Verkoop blok4 woon huizen gel. Ringvaart Haarlemmer- meerpolder. Boek van Holland. Hedenmorgen hing een zware nevel. De misthoorn loeide aan houdend. De Ilanvichboot kwam drie uur to laat binnen door de 'mist, er moest met groote om; ich- tigheid worden gevaren. Aan de haven was men zeer ongerust. Te half negen kwam Prins Hendrik per auto aan den hoek. De prins informeerde aan het station naai de zieken in het Amerikahotel en vernam dat allen naar omstandig heden wel waren, i e prins gaf zijn voornemen te kennen om naar het Amerikahotel te gaan. Ook wenschte het gezelschap naar de pier te gaan om schipper Sparling te zien duiken. SCHOTEN. Inenting. Aan belang hebbenden wordt op Woensdag den 6den Maart a.s. gelegenheid gegeven om kosteloos te worden ingeënt of tot herinenting. De inenting zal plaats hebben in de gemeente-school des n.m. na 3 uur aan den Rijksstraatweg alhier. Baldadig. Het dochtertje van den lieer H. wonende in de Lotterstr at had gis toren middag een paar bood schappen gedaan voor moeder. Nu kwam een 14-jarige jongen uit een tegenovergestelde richting die het meisje een harer boodschap pen afhandig maakte en haar den inhoud in het gezicht wierp; Dit bleek te zijn groene zeep. Jammerend werd het meisje opge nomen van de straat (want zij had een stuk in het linkeroog gekregen) en naar de ouderlijke woning ge dragen. VOGELENZANG. Belet. Niette genstaande de heer J. Verdegaal op last van den burgemeester den verderen opbouw van de brug over den Doodweg moest staken, om eerst in dezen de beslissing van den gemeenteraad te vernemen, daar hier zonder toestemming van R. en W. de openbare weg was opge broken, is deze echter, zonder dat daartoe de vergunniug was verleend, toch met den aanbouw doorgegaan. Gistermiddag is dit door de politie belet. LISSE. Kath. sociale actie. Van wege het plaatselijk comité voor 21. „I)at niet alleen," antwoordde Do mitilla, „maar dat gijdat gij u misschien daardoor den toorn van den god der Joden op den hals hadt gehaald." De oude Romeinen waren zeer bij- geloovig en steeds zeer bezorgd om het met geen enkelen hemelbewoner te verbruien en zich aldus aan zijne wraak bloot te stellen. Alle dischge nooten wachtten dan ook met ge spannen^ nieuwsgierigheid, welk ant woord Titus zou geven, en hunne aan dacht werd er niet minder op, toen de veldheer eenen ernstigen, bijna plechtigen toon aansloeg. Fiavius Clemens, die op eenigen afstand van Titus zat, ging achter zijnen zetel staan, om geen wroord van het verhaal te verliezen. Kath. sociale actie alhier, zal er op Dinsdag 5 Maart a.s. een groote propaganda-vergadering gehouden worden, waarin als spreker zal op treden de heer A. J. van Sehaik. architect te Utrecht, met het onder werp: „Het woningvraagstuk". SASSENHEIM. Onder-zeer veel belangstelling had hedenmorgen de begrafenis plaats op het kerkhof der Ned. Ilerv. Gemeente van den zoo treurig bij het sclieeps-ongeluk te Hoek van Holland omgekomen Heer Baartman. Dinsdag te Roe- kanje aangespoeld arriveerde het lijk gister hier en legden een groot aantal deelnemeiiden een bezoek aan de woning van het slachtoffer af. De heer Baartman laat een weduwe achter, doch geen kinderen. Hij was ongeveer 33 jaren oud en 5 jaren gehuwd en was in de plaats zijner inwoning en nog verre daarbuiten zeer gezien. Aanvankelijk voor eigen rekening handelende was hij sinds een paar jaar lid van de firma Baartman en de Koning en had de zaak een flinke uitbreiding on dergaan. Zijn bezoek aan Engeland dat voor hein zoo noodlotiig moest, worden betrof ook den handel op Engeland en was afg. scheiden van de gewone jaarlijksche handelsreis welke hij bij uitzondering dit jaar voornemens was zelf niet te doen. Voor de tweede maal is het dat een in het buitenland reizend bloem bollenhandelaar een schipbreuk medemaakt. Bijna 10 jaren geleden verging een schip ten gronde waarop de heer Kaptein alhier zich bevond, doch deze werd wonder genoeg nog gered. Toen was zijn terug komst een blijde inkomst deze een treurige intocht. Verkooping. Notaris Frijlinck te Warmond heeft op Dinsdag 26 Februari bij opbod des vo or middags elf uur in bet. koffiehuis „Het Bruine Paard" te Sassenheim, geveild: 1. Vier woonhuizen en erven, aan de Zandsloot te Voorhout. 2. Vijf woonhuizen en erven, aan de Zand sloot te Voorhout. 8. Een Bloembollenschuur en een perceel Bloembollenland aan de Tey- lingerlaan te Voorhout. 4. Een perceel Bloembollenland, Bosch je en Laan, aan de Teylinger- laan te Voorhout. 5. Een perceel Bloembollenland ge legen naast voorgaand perceel. Een perceel Bloembollenland ge legen naast voorgaand perceel. 7. Een perceel Bloembollenland ge legen naast voorgaand perceel. 8. Een perceel Weiland in den Berg en Daalpolder te Voorhout. 9. Twee perceclen Weiland, gelegen naast voorgaand perceel. 10. Een perceel Weiland gelegen naast voorgaand perceel. 11. Een perceel Weiland, gelegen naast voorgaand perceel. Perceel 1 f 2500 Perc. 2 f 2000 Perc. 3 f5500 Perc. 4 f13400 Perc. 5 f18400 Perc. 6 en 7 f9200 Pt rc. S f2500 Perc. 9 f 3600 Perc. 10 f 2300 Perc. 11 f2350. NOORD WIJK. Tijdens de pauze, Dinsdagavond werd door den heer van Santen, secretaris der centrale liberale kies- vereeniging „Volksbelang" het verzoek gericht tot de a heer C. D. Wesseling, of deze zich beschik baar stelde te gelegener tijd en plaatse in debat te komen met den heer K. Reyne, lid der Tweede Kamer. Officiëel wordt medegedeeld dat door den heer Wesseling dit ver zoek gretig is aangenomen, doch wanneer het debat zal plaats hebben is nog onbekend. Zoo mo gelijk ie Noordwijk. KROMMENIE. Uitvoering. Met medewerking van de Dames- Gymnastiekvereeniging Hygiaca", en de Jongens-ifdeeling, geeft „Lycurgus" a.s. Zaterdag een uit voering in het lokaal „Ons Genoe gen" voor donateurs en gen )0- digden. Muzielifèest. Door het bestuur der zangvereeniging ,Joh. J. II. Verhulst" is besloten, bij gelegen heid van het 40-jarig bestaan dier vereeniging zoo mogelijk een 2-daagsch muziekfeest te houden, terwijl evenals hij het 25-jarig bestaan, ten gehoore zal worden gebracht het oratorium „Die Ja- reszeiten". IIA A RL EMMERMEER. Gemeen teraad. De Raad van Haarlemmer meer wordt tegen Donderdag 7 Maart a.s. opgeroepen tot. benoe ming van een tij Gelijken wethou der in plaats van wijlen den heer H. E. Bultman. Monstering. Op de monstering te Hoofddorp waren aangevoerd 14 paarden van verschillenden leeftijd. Verkocht voor 't buitenland 2 Hoogste prijs f375. Geopend. De nieuwe chr. school aan den Sloterweg. zal op den len April a.s. feestelijk geopend wor den. Benoemd. Tot onderwijzer aan de bijz. school aan den Sloterweg is benoemd, mej. Topman te Wilnis, die bereids deze benoeming beeft aangenomen. HOOFDDORP. De jaarvergade ring van liet Prirs-Ilendrikfonds „Hulp io nood", te Hoofddorp werd bezocht door 7 weldoeners en 17 leden en een klein getal belangstel lenden. Besloten werd aan Z. K. II. Prins Hendrik een hulde te zenden, we gens zijne kloeke houding en per soonlijken moed bij de vreeselijke scheepsramp aan den Hoek van Holland. Uit liet jaarverslag van den se cretaris teekenen wij aan, dat bet- fonds thans 6G leden en 52 weldoe ners telt. Melding wordt gemaakt van het vertrek van kapitein Sehinö- le, van het overlijden van ds. A. de Vlieg ert van den heer Bultman en van liet lid Hugo Tak. Uit de bestuursvergaderingen wer den verschillende mededeelingen gedaan, o.a. dat het Bestuur geenen weg had kunnen vinden om werk gevers doorloopend te verzekeren voor afwisselende werklieden, dat aan de noden eene belooning was toegekend beslaande uit het 26ste deel der jaarl jks door hen geïnde contribution. Voorts werd gewezen op de wel willende medewerking der locale bladen en van de dokters, inzonder heid van dr. J. II. Nanninga. t et jaaroverzicht van den pen ningmeester gaf de volgende kosten aan Ontvangsten batig saldo 1905 f 585,621/2 bijdrage van weldoeners 79, contribution der leden 333,40 verkochte reglementen 2,85 rente 13,82. Te zamen f1014,C9'/2 Uitgaven Uitkeer, aan zieke leden f411,42 drukwerk, porto's enz. 7,201/o boderdoon en aan werving 13,75 batig saldo 582.32 Te zamen fl014.69Ya Na esnige bespreging en toelich ting werd bij meerderheid van stemmen besloten de resei vekas niet langer in de Rijksposispaar bank, maar in de Boerenleenbank te deponeeren. In de Commissie van Toezicht werd herkozen de heer J. Klomp Deze Commissie herbenoemde als secretaris den heer R. Krabben dam. De laatste echter bleef bij zijn besluit om af te treden. Als bestuursleden werden door de leden herkozen de H. H. D. Langcreis en M. van Sprundel. Aan de orde kwam nu de be spreking van de leeftijds-grens voor nieuwe leden. Besloten werd, dat niemand boven den 55 jarigen leeftijd als lid wordt aangenomen, Bij de rondvraag komt opnieuw ter sprake bezwaar van sommige mensehen om zich door den dokter te laten onderzoeken, alvorens het Fonds hen als leden aanvaardt. Het Bestuur handhaaft echter de desbetreffende bepaling van het reglement. Hierop werd de vergadering ge sloten. „Op den vooravond van denbeslis- senden dag," begon Titus, „hield ik krijgsraad en legde den legaten de vraag voor, of wij den tempel zouden sparen. Ik was er sterk voor, maar ik kon niet het gewicht ontkennen van veler tegenwerping, dat er aan het gewoel en den opstand in Judea geen eind zou komen, zoolang het Joodsche ras een middelpunt zou heb ben, niet alleen van zijn godsdien stige dweepzucht, maar ook van zijn nationaliteit. De tempel toch was voor de Joden een kern, waaruit zich vol gens hunne heilige boeken eens het wereldrijk zou ontwikkelen, dat zij hoopten te zullen beheerschen. „De meeningen mijner veldheeren waren verschillend. „Andere oordeelden, dat de bloedige oorlog van de beide laatste jaren het Joodsche volk bijna had uitgeroeid; het land was heinde en verre in eene woestenij veranderd, alle steden en vlekken waren in vlammen opgegaan; zoo nu Jerusalem nog viei, was er dus volgens lien geen hernieuwde op stand der Joden meer te vreezen. „Ik wilde juist den doorslag geven en beslissen, dat liet gebouw moest gespaard blijven en in een tempel voor Jupiter worden veranderd, toen plotseling, niemand weet hoe, een grijsaard in ons midden stond en mij aldus aansprak: „Niet zal geschieden hetgeen gij, stervelingen, u voorneemt, maar wat de Heer des hemels wil, dat geschieden zal. Hoe zoudt gij ooit de onoverwinnelijke muren van Sion hebben kunnen breken, hadde niet een machtigere dan gij aan uwe zijde gestaan!" Dan ging de grijsaard voort met eenen ernst, die ons allen door merg en been ging: „Jehova heeft zich afgekeerd van Zijn volk, want op Juda drukt eene bloedschuld, die door geen zee van bloed en tranen kan worden uitgewischt. In de offer anden Zijns volks heeft Hij geen wel behagen meer, sinds op Golgotha het groote Offerlam stierf. Verwoest al zoo den tempel, want de eene steen ervan mag niet op den anderen blijven." Na deze woorden te hebben uitge sproken, verdween de grijsaard. Spra keloos, vol verbazing staarden wij elkander aan." „Hebt gij niet dadelijk gezonden," vroeg Vespasianus zijnen zoon, „om de waclit te vragen, lioe die oude man De ramp aan den Hoek en de H. IJ. S. M. Waar vermeld staat in ce:i of meer bladen, dat vele personen zijn gekomen naar den Hoek om de zoo zeer geteisterde plaats te be zoeken en daaronder velen ook die zich wilden overtuigen van de innige treurigheid gebracht door het onheil met de „Berlin", heeft de Spoorweg-Mij. daardoor een groot bedrag in haar kas gekregen. Ik meen te hebben gelezen, dat. het aantal op meer dan 25000 personen wordt geschat. Dit aantal heeft al licht aan reisbiljetten dooréén ge nomen pl. min. if 35.000 in de kas gebracht der Spoorweg Mij. 't Is te hopen, dat het mogelijk in het brein der Spoorweg-Mij. directie zal opkomen, om zoo liet wer kelijk zulk een som bevat - rniu- stens f 10.000 af te staan aan red ders en verwanten der schipbreu kelingen. Uw Abonné F. Aan andere bladen wordt verzocht dit stukje te willen overnemen. Boter en Margarine. De Britsche Regeer'ng heeft een wetsontwerp betreffende b iter en margarine ingediend >n daarbij voor een groot deel de voorstellen gevolgd, welke in het vorige jaar door een enquête-commissie gedaan werden. Voor een goed deel bevat het ontwerp zeer krasse bepalingen. Fabrieken, waarin boter gemengd of verwerkt wordt, zinder daardoor 0]> te houden boter te blijven, en plaatsen, waar boter, urrogaten gemaakt worden, moeten, evenals thans reeds de margarine-fabrieken, geregistreerd worden, en in alle deze inrichtingen moeten boeken gehouden worden, waaruit de hoe veelheid en de bestemming van zendingen duidelijk blijkt, Ambte naren, met het toezicht belast, kunnen zulke plaatsen op alle re delijke uren binnengaan om registers na te zien en monsters te nemen. Indien het Ministerie van Land bouw reden heeft te vermoeden, dat in eenig niet geregistreerd gebouw het bereiden, verwerken, enz. plaats heeft, wat niet mag ge daan worden in andere dan gere gistreerde gebouwen, of dat voor handelsdoeleinden boter gemaakt of opgeslagen wordt en dat inspectie wenschelijk is, dan kan een amb tenaar van dat Ministerie daar binnengaan met dezelfde macht, alsof het een geregistreerde inrich ting was. Voorts mag in een boterfabriek geen stof aanwezig zijn, welke voor vervalïehing gebruikt kan worden Worden oliën of vetten gevonden, welke aldus gebruikt kunnen worden dan worden deze geacht voor ver- valsching bestemd te zijn, tenzij het tegendeel wordt bewez n. De invoer wordt verboden van boter en margarine met meer dan 16 percent water en botersurrogaten met meer dan 24 peicent water, alsmede van niet met duidelijke aanwijzing van den aard van het product gemerkte botersurrogaten. Op overtredingen hiervan staat een boete ten bedrage van hoogstens driemalen de waarde dezer goede ren. Een verklaring van de Regee- ringsanalysten krijgt, meer waarde dan vroeger, want deze vestigt een vermoeden, tenzij het tegendeel bewezen wordt, dat de stof is als in zulk een verklaring omschreven. Dit zijn de hoofdbepalingen van het ontwerp, die door de betrokken boterfabrikanten en handelaars grootendeels toegejuicht worden. Alleen komen zij allerheftigst op tegen het wettigen van de bereiding van botersurrogaten met 24 percent water, waardoor, naar zij staande houden, de handel groote schade zal lijden en boterfabrikanten vrij algemeen zullen gedwongen worden zich ook op> de productie daarvan toe te leggen.. Het schijnt intussc-hen zeker, dat het der Regeering ernst is met dit ontwerp en dat het niet aan haar zal liggen, indien het niet wet wordt. Maar dan zal ook op dit punt iets moeten toegegeven worden. AH-VO; -\ Hebben zij geen eetlust dan is dit een heel slecht teeken. Kinde ren, welker magen niet bedorven zijn als die van vele volwassenen, moeten eetlust hebben, want het is voor hun groei een der eerste vereisehten dat zij goed gevoel worden, anders verkwijnen zij. Gebrek aan den noodigen eetlust is een zeker teeken van bloedar moede, van zwakte van het bloed, j De Pink Pillen geven bloed De Pink Pillen geven eetlust. Prijs f. 1,75 de doos, f. 9. per 6 doozen, verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, boofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Plaatzer v. d. Huil Jansstraat 28. Mgr. Meeuwissen. I)en 17en Maart zal de nieuw benoemde apostolisch vicaris van Suriname Mgr. J. C. Meruwissen, in de Redemptoristenkerk aan den Rij weg te Rotterdam een pontificaal Lof celebreeren. Onder het Lof zal door Z. D. H. zelf een liefdadig- heidspredieatie worden gehouden ten bate van de Surinaamsche missie, terwijl tevens een collecte met open schaal zal plaats hebben. Msbd. Ziekteverzekering in verband met de Drankzucht. Door den Volksbond tegen drank misbruik werd uitgegeven een bro chure over „Ziekteverzekering in verband met de drankzucht". Het is het rapport, door een kom missie uit dien bond uitgebracht. De Commissie is van oordeel, dat in den zin van het ziekteverzeke- ringsontwerp drankzucht niet als ziekte is te beschouwen en acht het wenschelijk, een nieuw artikel in te voegen, dat een tweeledig resul taat zou kunnen hebben: beletten dat de drinkers schadeposten wor den voor de ziekenkassen en pressie uitoefenen op den drinker. Dat artikel zou den ziekenkassen de bevoegdheid moeten geven, scha deloosstelling te weigeren aan een verzekerde, die niet naleeft het ver bod van den medicus, geen drank te gebruiken. Winkelsluiting. In eene te Dordrecht gehouden vergadering van den gemeenteraad werd voor kennisgeving aangeno- nomen liet advies der commissie in zake de winkelsluiting. Deze com missie adviseerde met groote meei- derheid niet in te gaan op het in 't leven roepen eener verordening, regelende vervroegde winkelsluiting. Dit advies der meerderheid was in hoofdzaak gegrond op liet feit, dat zoo weinig belanghebbenden hu i oordeel aan de commissie hebben kenbaar gemaakt. Wat aangaat de Zondagssluiting, daarover dacht de rene helft di r Commissie juist anders dan de an dere l'oelft; vandaar dat ze in dit opzicht, geen advies wenschte te geven. Het voorstel Roest om de Commissie uitte noodigen een ver ordening sainen te stellen werd met slechts drie stemmen voor verwor pen. BURGERLIJKE STAND. Z ANDVOORT. Bevallen: C. RollersPijl, z. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. van der Stelt Sleeuwenhoek, z. Overleden: M. C. de Jager, 5 rnnd. P. Cokart. 70 j. SPAARNDAM. B e v a 11 e nT. VallentgoedBuis, d. Haarlem, 27 Febr. 1907. Veemarkt. Koeien. Aangevoerd 4 sk, verkocht 1 st., f 217,50 per st. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 4S st.. f 10f 6 per st. Schapen. Aangevoerd en vergocht 2 st., f 28f 16 per st. BEVERWIJK. 25- Febr. De prijzen der vrucht" aan den afslag waren als volgtKleiaardappelen p, HL. f 2, a 0.Zand dito f 3.50af0,.Uien p. heet. f2,a 0, Bloemk ooi f 20, a Koolrapen, per 100 f4,00 a f 0,per 100. Selderij, f 0,12, Prei 15 ct. per bos. Appelen p. heet, f6. a f 13.Peren f 6.50 a 0. Kool Roode f 6.a 9.Savoye f 6,a 9.Bie ten f 1.25 per 100. Schorseneeren p. bos f 0,15. SCHIEDAM, 7 Febr. Graan-Spiritus f 16'/o a 16." q, Me- lasse-Spirilus f 15— a" f 15' '4 ruwe Spiritus f S'/s a Amsterdam, 27 Februari. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: boraers fl.60 a 1.80 blauwe f2.— a 2.60, bonte f 1.90 a 2.30, blauwe poters f 1.50 a 0. Geldersche blauwe f 2.a 2.10, bonte f 2.a 2.40. Zeeuwsehe blauwe f 2.60 a 2.75, bonte f2.60 a 2.70 en eigenheimers f2.05 a 2.10, poters fl.60 a 1.70. Zand Eigenheimers f 1,— a 1.60. Malta's 71/2 a 8 c. per kilo. Aangevoerd 7 ladingen. AMSTERDAM, 27 Febr. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes Porton.) Raapolie per 6/w. f vliegend f 35,3,4 per heet. Lijnolie per 6/w. f 23,i/4 vliegend f224/4 per heet. 28 Februari. Medegedeeld door fl. C. Tombekgh en Co. Hedea South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Norfolk Sh. Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Roek Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberioy Rusland Hope Consols Torige koers 92 9% 27Vs 45Vi6 1021/2 241/a 28'U 59 16% 172 261/4 45 343/4 423/4 251/4 431/4 37u/i6 I 78C j 143/8 I 53!/4 I 212 72 93/4 271/4 441/4 IOIV2 24'/2 28 581/2 161/4 1703/g 253/4 445/s 335/8 429/16 24V8 43»', 363/, 786 141/2 47 53 219 713/4 7D/» 721/2 723/4 Amer. markt lager. Russen vast. Kon. Petroleum markt vast. Tabaksmarkt flauwer. Kimberley. Mijnwaarden prijshoudend. onaangediend was binnengekomen, en waarheen hij gegaan was?" „Zeker heb ik dat," antwoordde Titus, „maar niemand had hem zien komen of gaan. Lang heb ik dan ook over die raadselachtige verschijning nagedacht. Ten slotte stond mijn be sluit vast, 0111 den tempel te verwoes ten, en ik gaf tegen den volgenden morgen daartoe de noodige bevelen. Doch toen eenmaal bet. kunstwerk in brand stond, toen ik de vlammen in lichtelaaie zag opflikkeren en honder den Joden, die den ondergang van hun heiligdom niet wilden overleven, zich in de vlammen zag storten onder de wildste vervloekingen tegen mij en mijn huis, toen ik de vrouwen als furiën hare kinderen tegen de muren van den tempel te pletter zag slaan, om, zooals zij meenden, door onschul dig bloed het heiligdom te redden, toen bekroop mij een gevoel van spijt, en ik beval alles in het werk te stel len, 0111 den brand te blusschen. „Dat bevel werkte als een toover- slag: de baat der Joden sloeg plotse ling om in gloeiende dankbaarheid. Volk en soldaten bluschten om het hardst; ik zelf sloeg mede de hand aan den ploeg en leidde te midden van den rook en de ondragelijke hitte het reddingswerk. Maar alles was vergeefsch Het was, alsof het gebouw nUt van steen maar van hout was, en of ket water, dat in de vlammen geworpen werd, in olie veranderde. In plaats van te minderen, nam de vuur gloed steeds grooter uitbreiding. Han denwringend zagen de Joden, dat alle pogingen ijdel waren, en toen ik zelf eveneens overtuigd was, dat er niets meer te behouden viel, gelastte ik mijne soldaten het woedende element zijne prooi te laten. „Gij ziet, lieve Domitilla," dus be sloot Titus, terwijl bij zich tot het meisje wendde, „dat ik noch van de nakomelingschap de schandvlek der barbaarschheid, noch voor mij en mijn buis den toorn van den God der Joden te vreezen heb." - „Maar wat is dat dan toch voor eene vreeselijke bloedschuld geweest, waarvan de geheimzinnige grijsaard sprak, en die zulk eene straf eischte?" vroeg de keizerin. Domitilla, die dezelfde vraag aan hare Joodsche slavin had gedaan, luis terde met de meeste opmerkzaamheid toe. „Ik heb mij alle moeite gegeven, lieve moeder," „om mij zoo duidelijk mogelijk de zaak te doen uiteenzetten, maar zij is mij nog voor een groot deel, ja op de voornaamste punten, duister gebleven. Gij weet, dat, de Joden verdeeld zijn in twee sekten: de oud-Joden en de Christenen. Dc laatsten ontleenen hunnen naam aan zekeren Christus of Chrostus,dienaar zijnen Joodschen naam Jesus heette: inen zegt, dat hij afstamde van ko ning David, den ouden nationalen held der Joden. Hij werd in de dagen van keizer Augustus geboren, en bij zijne geboorte, dus wordt er verhaald, zijn er allerlei teekenen aan den hemel gezien, zoodat dientengevolge zelfs tot uit. Chaldea sterrenwichelaars naar Jerusalem zijn gekomen, om dit Kind' te huldigen als den toekomstigen grooten wereidbeheerscher, die door het gansche Oosten rnet verlangen werd verbeid. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3