Zaterdag 2 Maart 1907. No. 6536. 31s!e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. „Ach,laatuwmede- doogen stralen BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur, r> A BON NEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER A DVERTENTI EN Van 16 regels0.60, (contéut) 0.50 Elke regel meer.0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Iti.his Faubourg Montmartre. De Sint-Vincentius-Vereeniging kennnen wij allen. Allen weten wij, hoe de leden dezer corporatie zich voortdurend beijveren, niet om een enkel, maar om alle werken van liefdadigheid te beoefenen. Op heldhaftige wijze soms. Gelijk hun roemruchte Patroon, Apostel der hoogste naastenliefde, zijn de Vin centianen er altoos op bedacht, om zooveel in hun vermogen is de nooden der menschheid te lenigen. Maar die nooden zijp zoo talrijk, de ellenden zoo groot en de lasten zijn daarom van zelf menigvuldig en drukkend. Tot de uiterste grenzen mogen hunne liefdadigheid, hunne naaste- min gaan, ook voor die beiden bestaat er een grens, die zij niet overschrijden kunnen. Voor haar liefdewerk van kinder verpleging en kinderbescherming roopt de Vinceiitius-Vereeniging thans den steun in van de katho lieken in 't aartsbisdom Utrecht, in liet Bisdom Haarlem. Dit liefdewerk behoeven wij stel lig niet aan te bevelen. Het beveelt zichzelf aan en wie het steunen, mogen wij met onzen grooten ka tholieken Vondel toeroepen: „Ai, zorg niet, dat de schatten mimlren, !>ie gij aan God op woeker geeft Door de invoering der zooge naamde Kinderwetten krijgt de Vincenti us-V ereeniging aanspraak op geldelijken steun van Rijkswege voor haar liefdewerk, dat zich bij zonder met de verwaarloosde jeugd onledig houdt. Die geldelijke steun echter is gebonden aan eene voorwaarde, die onze Vincentianen niet kunnen ver vullen, zoo hun de steun der ka tholieken ontbreekt, de financiëele steun. Wat toch is het geval In een eigen gesticht moeten volgens de Wet de verpleegde kin deren opgenomen zijn, wil de eene of andere rechtspersoonlijkheid be zittende Vereeniging in de termen vallen voor rijkssubsidie. Zulk een gesticht bezit de Vin- centius-Vereeniging tot lieden niet het belang der door haar verpleegde rampzalige jeugd vordert echter, dat zij er spoedig een bezitte. I e leden der Vereeniging in liet Aarts bisdom en in Haarlem s diocees zijn als altoos voorgegaan op den goeden weg. Ruim 36 duizend gul den hebben zij saamgebracht voor het gevorderde gebouw. Thans hebben zij een oproep ge richt tot alle katholieken der beide diocezen, ^en oproep, die Zondag 1.1. in onze kerken voor gelezen is, en waarin om bijdragen gevraagd wordt voor het nieuwe gesticht. IJdel zal dit beroep op den lief dadigheidszin onzer geloofsgenooten in geen geval blijken. Het moet weerklank vinden in de harten. Veel, zeer veel, wij weten en ondervinden het allen, wordt finan cieel van ons gevorderd voor allerlei goede werken. Mogen wij daarom het geven moede wo.den? Wat wij den armen geven, lee nen wij dén Heer, Die, naar het woord dos dichters met woeker rente het gesehonkene wedergeeft. Daarom, Katholieken van Haar lem, roepen wij lmet Vondel toe Acli, laat uw mededoogen stralen Gp deez van eik verlaten schaar! Hebt deernis met zoovele onge lukkige kleinen, met zoovele ramp zalige Katholieke kinderen, die wellicht voor tijd en eeuwigheid vei loren zullen gaan, indien gij u met hunner erbarmt. Eene kleinigheid kunnen wij allen missen en op grond der ervaring verzekert ons het spreekwoord Aal moezen geven verarmt niet. Geeft danGeeft veel, indien de l'eer u ruim met aardsclie goede ren gezegend heeften indien gij- zelven moet zTVoegen en tobben voor het dagelijksch brood, geeft ook dan nog uwe geringe gave. Als liet penningske der weduwe uit het Evangelie, zal dit olier uwer naastenliefde zwaar wegen in de weegschaal van den Eeuwige, Die zelfs een dronk water, den dorstige toegereikt, niet onbeloond en on vergolden laat. Geeft, geeft naar vermogen bij de collecte, die morgen in onze kerken zal gehouden wordengeeft en de Vincentius-Vereeniging zal weldra nog meer kunnen doen voor kinderverpleging en kinderbescher ming; ook door de geringste gave zult gij bijdragen tot dit schoone en zoo verdienstvolle liefdewerk de verpleging, de redding der ver waarloosde jeugd. ZUID-AFRIKA. Botha Minister-President. In het nieuwe Kabinet zijn de portefeuilles aldus verdeeld Botha is minister-presidentSmuts, se cretaris van Koloniën, is waarne mend procureur-generaalHull is minister van financiën; l'evilliers van het mijnwezenRissik minister van landbouw en openb. werken. Het Ministerie zal Maandag a. s. beëedigd worden vervolgens komt het Parlement direct samen, ver kiest een „speaker" en verdaagt daarna de zittingen tot de maand Mei of Juni a.s. ITALIË. Gelijk wij reeds mededeelden heeft de H. Vader den laatsten Februari Kard. Ferrari,aartsbisschop van Milaan, en 400 pelgrims ont vangen. Z. H. bedankte den Kar dinaal voor de gift van 20.000 gulden, bestemd voor de Fransche geestelijken Geruimen tijd bleef Pius X tus schen de pelgrims rondwandelen, en onderhield zieh vriendelijk met hen. Enkele Fransche bisschoppen zijn op audiëntie geweest. Mgr. Dela- maire had een onderhoud van ruim drie kwartier. DUITSCHLAND. De Centrums-afgevaardigde Grü- ber heeft Von Bülow's aanval op de groote Katholieke partij glansrijk afgeslagen. Duidelijk toonde hij aan, dat ae weigering der koloniale cre- dieten hij het Centrum niet voort sproot uit partijbelang, maar uit zakelijke beweegredenen. ooral met deze waarschuwing van Gröber mag de rijkskanselier zijn voordeel doen. Dwaasheid is '.t, de sociaal-democratie te willen be strijden door het liberalisme, wijl het socialisme geboren is uit het liberalisme. Von Bülow kan nog pleizier hebben van zijn politiek geknoei en gekonkel en zijne „nieuwe" staatkunde belooft eene opperste beste te worden. Laten we onze bewondering o-e- reed houden! FRANKRIJK. De 5.500 priesters-soldaten. Woedend over 's Pausen beslis singen, die zoo leelijk uit de gis liepen, riep de regeering 5.500 priesters en seminaristen onder de wapens. De wraakneming van krui denierszielenDen Paus konden ze niet treffen, nu wreekten zij zich op de kleinen en zwakken onder de priesters en seminaristen. Want, dit verlieze men hier niet uit het oog, deze 5.500 onrecht vaardig getroffen personen hadden allen, behoudens enkele uitzonde ringen, aan hunne militaire ver plichtingen voldaan, 't Was dus strijdig met Wetten en reglementen ze opnieuw onder de wapens te roepen. «Doch wat storen zulke lie den zich aan wet en rechtvaardig heid Bij den Raad van State werd «Jirect door de getroffenen eene missive ingediend, gevolgd door de memorie, welke hun rechtgeleerd verdediger aan hetzelfde Staatsli chaam tifefcond. Dit beloofde iff de eerste hfeft't van Januari in deze zaak te beslissen. Den 7en Januari kwamen de slachtoffers onder d wapens. Januari en Februari.yerd: liepen. Er was gezegd, dat 22 Fe bruari de uitspraak zou vallen. We schrijven Maart en er is nog niets van vernomen. Ziedaar de gerechtigheid en den eerbied voor de wet dezer brave republikeinen. Zij mochten wel eve; tegen het licht gehouden worden Komt, ziet en oordeelt! TURKIJE. Het laatste Middel. De Turksclie soldaten, die te Vemen den opstand helpen dem pen, en met duizenden omkomen van gebrek en ellenden, mogen wij er wel bijvoegen, hebben bovendien het voorrecht, dat ze slecht of niet betaald worden. De Groote He r schijnt van n.;. «mug, dat het at ecte genoeg is voor die arme drommels, indien hun gebeente in de woestijn mag liggen uitbleeken, of indien zij ej) andere manier den dood vinden. Thans vernemen wij, dat een 2500-tal Turksche soldaten, die uit Yemen per scheepsgelegenheid aan gebracht werden te Alexandretta, onmiddellijk na hunne landing, een betooging hielden vóór het huis van den gouverneur en daarna het postkantoor belegerden, waar gou verneur en militair gezaghebber op instructies wachtten. Het gevolg was, dat de soldaten de achterstal lige soldij van twee jaar ten volle uitbetaald kregen. Het laatste mid del scheen dus afdoende. Kerknieuws. Benoeming. Door den Iloogeerw. pater M. Raus, Generaal-0verste der Redetnp- toriste'i zijn benoemd: tot Provin ciaal, de hoogeerw. pater J. Loh- meijer, tot Rector te Amsterdam de zeereerw. pater J. Marijnissen, tot Rector te Wittem, de zeereerw. pater J. ten Winkel, tot Rector te 's-Hertogeubosch, de zeereerw. pater P. van Waijenburg, tot Rector te Roermond,' de zeereerw. J. Thermen tot Rector te Rozendaal de zeer eerw. pater F. van Pelt en tot Rec tor te Rotterdam, de zeereerw. pater J. Polman. Voor de vice-provincie in Bra zilië werden benoemd tot Visitator de hoogeerw. pater A. Beuker", tot Rector te Rio de Janiero de zeer eerw. pater W. Perriens, tot Rector te Juiz de Fora, de zeereerw. pater W. Wiegant, tot Rector te Bello Horizonte, de ZEerw. pater G. van Deufsen en tot Superior te Cur- vello, de zeereerw. pater J. Boo maars. Verjaardag van Prins Hendrik. Ret lioof Ibestuur der Oranje-Ver eeniging te Apeldoorn heeft beslo ten Z K. H, den Prins ter gele genheid van H. D. verjaardag (19 April) e'.m serenade met fakkellicht aan te bieden, waartoe de plaatse lijke vereenigingen zullen worden uitgenoodigd. De optocht zal van uit Apeldoorn naar Het Loo vertrekken. Prov. Staten. Bij Kon. Besl. is machtiging ver leend aan den Commissaris der Ko ningin in de prov. Noordholland tot het bijeenroepen uan de Staten dier proVincie in buitengewone zit ting op Dinsdag 19 Maart 1907, ten einde alsdan aan de orde testellen de - '4 kiezing van een lid .van de Eei Kamer der Staten-Generaal ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den TL F. Bultman. De Bath-Orde. Oorspronkelijk werd de Orde in gesteld in 1399 door Hendrik IV; «vernieuwd werd zij in 1725 door George 1, maar door een besluit van George IV van 2 Januari 1815 werd zij in dien ziti gewijzigd, dat zij tot belooning zou strekken voor dapperheid in den oorlog. In het wapenboek van Thomas De Rouck wordt er ongeveer 't vol gende van gezegd Het ambt der ridders bestond in het dekken van 's Konings tafel en op den kroningsdag vóór den Ko ning uit te rijden in hun costuum, waarhij zij ge volgd werden door het blazoen (Ier Orde: drie kronen in een cirkel van goud, met het devies „Tria in unnm" („Tria juncta in uno", d. w. z.de drie tot één ver bonden). Den naam meent men te moeten afleiden uit het feit, dat de ridders schildknapen den 'nacht vóór de kroning de wacht hielden vóór 's Konings bad. Een andere lezing is, dat de naam afkomstig zou zijn van de gewoonte van hen, die daarin opgenomen zouden worden, zich daags te voren te baden, als een zinnebeeld der reinheid, welke in de ridders dezer Orde vereischt werd. Het kostuum bestond uit een groenen tabbaard, met lange mou wen en tot aan den grond afhan gende, en een mantel, vastgemaakt op den schouder, met een dubbel witzijden koord, waaraan een groote kwispel hing. De oudste ceremoniën, welke bij de investituur plaats vonden, zijn niet onaardig om te vermelden. Daags vóór de creatie werden de ridders gekleed in grauwe pijen als van een heremiet, met een kabel om de lendenen en een linnen muts op het hoofd. Aldus gekleed gingen zij naar de Mis, en als de avond gekomen was en zij het maal genuttigd hadden, gingen zij naar hun kamers en vonden aldaar gereedgemaakt een bed, versierd met roode gordijnen, waaraan hun familiewapen was vastgehecht en ten badstoel, over dekt met een wit kleed. Gewekt door muziek, begaven zij zieh vóór den grootmeester eu deden den eed namelijk God hoven al te dienen, de Kerk te beschermen, den Koning te eeren, de rechten te handhaven en weduwen en weezen en jonge dochte s te protegeereu en ta defëhdeeren. Als zij dan de wetten hadden hooren lezen, verkleedden zij zich in een fiuweelen of satijnen mantel van hemelsblauwe kleur, om aan te geven, dat hun krijgsij ver geheel Hemelscli en Goddelijk was; d sarhij droegen zij witte hoeden in t witve pluimen en witte handschoenen. In optocht ging het nu tot den Koning, die hun de verplichtingen der Orde op liet hart bond, waarna zij terugkeerden naar de kerk en hun zwaard op liet altaar offerden. „In 't wederkeeren rencontreerde haer des Conincks kok, toouende zijn mes, en dreigende ingenomi- nieuslijk haar vergulde sporen al te snijden ingevalle zij haar niet gedroegen als goede en getrouwe ridders." De enkele maal, dat zoo n ridder de straf verdiende, volgde een open lijke degradatie, en vervallenver- klareu van den ridderlijken dienst met ontneming van alle eeretee- keuen. r Bestrijding van de Tuberculose. Eene plaat, die door liaar fris- sche, vieve kleuren dadelijk de aan dacht trekt, roept ons, uit naam van het ,Nederïandsche Centraal Comité tot bestrijding der tuber culose", als met eene smeekstem toeHelpt ons toch deze ziekte bestrijden Twee gekleurde teekeningen ver tellen ons op welsprekende wijze, wat er in woorden nader aan den voet omschreven staat: Veest zin delijk, laat licht en lucht uwe wo ning binnen. Links ziet men een geleerde in een geheel gesloten vertrek. Vaalbleek is zijn gelaat, nóg muf fer kon de atmosfeer om hem heen zijn, dan ze nü reeds is... Op 'n andere, de rechtsche teeke- ning is afgebeeld een jonge moeder voor een open raam, waar de ver kwikkende, weldadige zomerlucht schijnt in te stuiven, waar eene klimplant zich omrankt en waar een bloeiende plant staat. Ze speelt met een aanvallig kindje, 't Is een beeld van frischheid en blozende jeugd. Deze welgeslaagde teeke ningen werden belangloos vervaar digd door den heer A. M. Luytte 's-Gravenhage. Onder de prenten leest men in eenvoudige bewoor dingen de wenken die in acht die nen genomen te worden, om te helpen in den strijd tegen de tu berculose. „Houdt uwe woning rein en zin delijk.... Laat lucht eu zonlicht toe in woon- en slaapvertrek." „Spuwt niet op den grond! Weest zindelijkKookt uw melk! Waakt over uw kinderen" enz. De tekst eindigt met eene opwekking om ieder naar zijn vermogen de plaatselijke vereeniging ter bestrij ding der tuberculose te steunen. De. uitvoering van deze plaat werd opgedragen aan de welbekende Kon. Ned. Drukkerij J. Vurthem en Zoon te Rotterdam. De bedoeling is de plaat, waar van een 8000 tal exemplaren ge drukt zijn, over het land te ver spreiden. Eene tweede uitgaaf, in kleiner formaat, zal in een 25000 tal exem plaren verschijnen om te dienen tot plaatsing in scholen en fabrie ken en tot verspreiding in ge zinnen. R. K, Bijz. onderwijzers. De commissie van ondersteuning der Dioc. Vereeniging van R. K. bijzondere onderwijzers in dit bis dom is samengesteld als volgt: Th. P. Badoux, Loosd.kade 20, Den Haag, voorz., P. Ammerlaan, Fred Hendr.straat 139, Amsterdam pen- ningm., A. C. v. d. Krogt, J. v. Lennepkade -243, Amsterdam, secr. terwijl de heer L- J. de Pater, Eikenweg 7, Amsterdam, gedele geerde van het hoofdbestuur is. Van den P. G. In een Haagsch blad treffen wij volgende advertentie aan „Gevraagd op een Rijkskantoor alhier, een jongste klerk P. G., oud circa 15 jaar. „Zich aan te melden (volgde een Haagsch adres)". Let wel: dus wordt openlijk op een „Rijkskantoor" nogwel bij een zoo gemengde bevolking als hier ter stede iemand gevraagd van den P(rotestantschen) (gods dienst)". Gaat dat niet regelrecht in tegen de Grondwet, die van onderscheid maken tusschen de „belijders \an onderscheidene godsdiensten" niet weten (art. Ib9) i Wist men zulks niet op dat „Rijks kantoor?" Zal men hier wellicht met de uit vlucht komen, dat de gevraagde in dienst is van den Rijksambtenaar, door dezen betaald wordt en niet rechtstreeks uit 'sRijks schatkist: Zoo ja, dan zou deze uitvlucht o. u. toch gewrongen wezen. Dan zou in elk geval de chef van dit Rijkskantoor goed hebben ge daan, met den vorm in acht te ne men, door in zijne advertentie de vraag duidelijk te omschrijven. Wat er ook van zij, de zaak ver dient toelichting. (Res. bode.) Schipbreuk. In Engeland zorgt men goed voor de verwanten van die met do Berlin omgekomen zijn. Een spoor- weg-vereeniging lieeft aangeboden op haar school een kind van elk beroofd gezin kosteloos op te voeden. De „vereeniging voor zeelieden die schipbreuk geleden hebben" wil (wekelijks of een maandelijks'/). f24 voor elke hulpbehoevende we duwe geven en f 4.50 voor elk kind onder de veertien jaar Nieuws uit Amsterdam. Uit een huis te Amsterdam kwam gisteravond eene dame, die zich in allerijl naar een diender begaf en hem verzocht even mee te gaan. Haar zoon was reeds geruimen lijd in de hadkamer en gaf'op herhaald roepen geen antwoord. .De deur was op slot. De agent ging dadelijk mee en trapte de deur van de bad kamer in. De zoon des huizes lag bewusteloos op den grond. Er werd een geneesheer ontboden, die de levensgeesten gelukkig weer opwek te. Het ontsnappen van gas, ver moedelijk een lek, was de oorzaak van het onheil. Nederl. Mijnwezen. Naar wij vernemen zal voor de Vereeniging voor Voortgezet Han delsonderwijs dr. W. IT. Nolens op Maandag 4 Maart a. s., des 's avonds te half 9 ure, in het ge bouw der Mij. v. d. WerkendenStand te Amsterdam een voordracht hou den over „het Nederlandsche mijn wezen". VELSEN. Arbeidscontracten. De heer J. A. de Lobel van Haarlem heeft alhier zijn reeks voordrachten voor den bond van Machinisten, Stokers, en Fabrieksarbeiders over het Ar beidscontract geëindigd. Achtereen volgens heeft spreker behandeld de arbeidsverhoudingen in de oudheid, in deu gildetijd eti-onder het liberale systeem, om daarna de noodzakelijk heid van liet arbeidscontract na te gaan. Duidelijk werd uiteengezet het verschi 1 tusschen het huurcontract en het arbeidscontract; eveneens werden de algemeene beginselen verklaard, waarop zoo'n contract moet steunen, Uitvoerig stond spreker stil bij het fabrieksreglement en het boetestelsel. Ook werd een volledig inzicht ge geven in de Wet óp het Arbeidscon tract. Nog een afzonderlijke voordracht werd gehouden over het collectieve contract. Na iedere voordracht werd ruim gebruik gemaakt van het vra- genrecht. Het zijn zeer nuttige en leer zame lessen geweest. Gemengd Buitenland. Algemeene werkstaking. In het district Bercelli in de pro- Novara, het middelpunt van den Italiaanschen rijstbouw, is een alge meene werkstaking uitgebroken, waarhij zich in vele plaatsen indu strie-arbeiders hebben aangesloten. Hoop 3ii opgewonden werkstakers trekken het land rond met roode vaandels en sporen overal de arbei ders aan om mee te staken. Cara binieri verstrooien herhaaldelijk de optochten en doen verscheiden aan- aanhoudingen. Er positie. Te Weenen is de ze vende internationale automobiel- tentoonstelling geopend. Prins Ham gevallen. Kopenhagen 1 Maart. Naar bericht wordt viel prins Hans, oom van den koning, bij een bezoek aan het residentie- NIEUWE HAARLIHSCHE COORANT MAINXlENDiUJ. ftGITE Mfi NON AGITATE. 'J -ÊtMf J. JU'—X

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1