Maandag 4 Maart 1907. No. 6537 31ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. buitenland. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRTJS DER ADVERTENTJËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Phblicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, dl bis Faubourg Montmartre. ITALIË. Dank en Protest. Er wordt gemeld, dat Kardinaal Merry del Val, pauselijk staatsse cretaris, aan den Oostenrijkschen gezant te Rome dank betuigd beeft voor den steun door zijn Regeering verstrekt, teneinde de teruggavete verkrijgen der archieven van de voormalige Parijsche nuntiatuur. Tegelijkertijd heeft de Kardinaal aan bet corps diplomatique, dat bij bet Vaticaan geaccrediteerd is, ken- trs gegeven, dat Z.H. den Paus niet gedoogen mag, dat er scheiding gemaakt wordtdoor de dievegge, de Eransche Regeering tusscken de officiëele stukken der nunciatuur en de part culieré correspondentie van Mgr. Montagnini. Daarna zal de staatssecretaris een diplomatieke nota richten aan de mogendheden, in welke nota verzet aange teekend wordt tegen de ber baalde schending der diplomatieke immuniteit. Tevens zal de tusschen- komst der Mogendheden gevraagd worden en zal de H. Stoel de verant woordelijkheid van zich afschuiven van nieuwe incidenten, die uit mo gelijke openbaar making van Mgr. Montagnini 's briefwisseling kan ont komen. DUITSCHLAND. De „Kölnische Zeitung" vindt het natuurlij klieerlijk, dat deBonds- vorsten de opvolging van den her tog van Cumberland op den Bruns- wijkschen troon onmogelijk achtten en dus geen acht sloegen op het schrijven van den rechtmatigen op volger en de aanvrage van Bruns- wijk. Pruisen's belangen worden op die wijze zeker gebaat en als daarmee het recht en de rechtvaardigheid het hunne gehad hebben, dan zeker kunnen wij hier met de „Köln. Zeitung® spreken van „heuglijke beslissing." Doch naar onze beschei den meening wreekt ieder onrecht zich vroeg of laat en de vergelding mogealeens kreupel blijken, zij komt altoos, waar zij wezen moet. Ook Pruisen, vreezen we, zal dit onder vinden. Om op Brunswijk terug te komen, daar zal nu weer een Regent gekozen worden, geen Welf na tuurlijk. In de Bayrische Kourier", een katholiek blad, kwamen kort na de Rijksdag verkiezingen onthul lingen voor, die generaal Keim, pres. der Vlootver. in een zeer ongun stig daglicht plaatsten: Brieven werden openbaar gemaakt, waaruit bleek, dat deze Vereeniging, ook door katholiek geld gesteund, haat tegen het katholicisme hij de ver kiezingen had aangewend, om tegen het Centrum te doen stemmen. Wat er beweerd en bewezen werd, sprak voor zich-zelf. Maar hoe kwam het katholieke blad aan die brieven van generaal Keim? Het joodsche „Berliner Tageblatt" weet liet. Een zekere Janke, voor enkele jaren katholiek geworden, en „die zich schijnbaar bij de Jesuieten heelt aangesloten". O, doik en gift beker! heeft volgens het „B. T". als bediende der Vlootvereeniging de brieven van generaal Keim ge stolen. Maar generaal Keim vermist geen brieven en zegt, dat ze slechts geeopieerd zijn. Die hekeerings- en Jesuieten- praatjes doen natuurlijk alleen dienst om de aandacht af te leiden van de eigenlijke zaakVlootvereeni- giug, Keim c.s. hebben zich leelijk „blamirt": ook met katholiek geld poogden Zij bij de Katholieken de ruiten ni te gooien. ZU1D-AFRIKA. Volgens de Latste telegrammen heelt sir Richard bolomou volstrekt geweigerd zitting te nemen in het ministerie, terwijl sir Edward So lomon, voorzitter der nationalisten partij, als minister van openbare werken in het Kabinet optreden zal. De heer Smuts wordt secretaris van koloniën en tevens minister van mijnbouwde portefeuille van justitie komt aan advocaat Devilliers. VEREENIGDE STATEN. Met weet, lioe men in Califor nia allang geharreward heeft met de Japaners. Die listige aziaen- is men er maar liefst kwijt, doch de heeren verkiezen niet heen te gaan, omdat de Californiërs hen liever op den rug zien. Er is ge- ruimen tijd spanning geweest over dit incident tusschen Amerika en Japansommigen vreesden al voor een oorlog President R oosevelt heeft alles zoo weten te schikken en zoo weten te schipperen, dat de warm geloopen Japanners weer bedaarden. In Oalifornië werpt men het nu over een anderen boeg: er komen geniepige wetten en bepalingen- Zoo is er den 28 Februari in de Kamer eene wet aangenomen, waaraan ook de Senaat zijn zegel hechten zal, welke ongeveer hierop neerkomtEen burger, die niet het burgerschap der Unie verkreeg, zal niet langer dan vijf jaar in Californië mogen wonen. Is hij na afloop van genoemden termijn geen burger, dan zal de attorney van het district overgaan tot den ver koop van zijne landerijen of huizen. Bovendien wordt bepaald, dat een met een vreemdeling gesloten huurcontract over onroerend goed niet langer geldig zal zijn dan één jaar. Wel wordt de naam der Ja panners in de wet niet genoemd, maar de sprekers, die de wel verdedig den, gaven toe, dat ze tegen dezen was gericht. En de centrale regeering kan ditmaal niet tegen het genomen besluit opkomen, daar het niet in strijd is met de grondwet en een dergelijke wet reeds sedert langen tijd in verschillende staten in wer king is. De Slimme Roosevelt zal hier moeilijk een uitweg vinden. We zullen zien. Tweede Kamer. Credietwet-„0orlog". Als onmiddellijk gevolg van de verwerping der Oorlogsbegrooting 190* door de Eerste Kamer der btaten-Generaal, is door den nog fun- geewnde» minister van Oorlog, den heer Staal, een wetsontwerp inge diend tot „voorloopige vaststelling van het VUIste hoofdstuk denStants- begrooting voor liet dienstjaar 19')7, zijnde de uitgaven voor het depar tement van Oor'og. Het wetsontwerp strekt dan ook tot het verkrijgen van de beschik king over de gelden, noodig voor de eerste zes maanden van het dienstjaar, waarvan thans twee zijn verstreken. Bij het maken van het ontwerp is niet -zooals gebruikelijk de begrooting Van het vorige dienstjaar tot basis genomen, doch die van het ontwerp-begrooting 1907, zooals het door de Tweede Kamer is aange nomen natuurlijk met wijziging van die posten, welke ten gevolge van de voorgenomen wegzending van het „blijvend gedeelte" anders waren dan de overeenkomstige van de be grooting 1906. De Tweede Kamer is tegen 6 Maart a.s., 's middags half twee, in openbare zitting bijeengeroepen. Bond van R.K. Kiesverenigingen. In de eerste helft van Mei zal de Algemeene Bond van R. K. Kic-s- vereenigingen haar algemeene jaar vergadering houden. Katli. Soc, Actie. Het Diocesaan Comité der Katli. Soc. Actie in het bisdom Haarlem vergadert Zondag 17 Maart a. s. in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's-Gravenhage. De heer J. M. A. Zoetmulder te Utrecht zal spreken over het woningvraagstuk. De Crisis, Wij lezen in „Land en Volk": Nadat de onderhandelingen over aanblijven van het Kabinet met den minister Staal zijn afgesprongen, zijn thans de leiders der rechterzijde bezig met pogingen om een nieuw Kabinet te formeeren. De scheepsramp aan den Hoek van Holland. De drie laatste mannelijke ge redden, de leden der equipage van de Berlin Gaster, Reycroft en Pond zijn naar Engeland vertrokken. De zes vrouwen bevinden zich nog in liet Amerika-liotel. De toestand van allen is zeer gunstig. Alleen is Frau Wennbèrg diep onder den indruk van de begrafenis van haar man eti kind, die juist op den gebooitedag van den eerste moest plaats hebben Het lijk van den heer Raismann Jr., dien men eerst voor dat van een lid der equipage hield, werd Zater dag naar Amsterdam vervoerd, waar het Zondag begraven is. Door den heer P. D. van Eijsden is aan den Duitschen consul,afge dragen een bedrag van f 1700, als de opbrengt van de Vrijdagavond in den Grooten Schouwburg te A'dam gegeven voorstelling van Madame Sans-Gêne, door het Rot- terdamscli Tooueelgezelschap, onder zijn directie, ten bate van de nage laten betrekkingen van de opera koorzangers uit Londen, die bij het vergaan van de Berlin liet leven verloren hebben. Men meldt uit Amsterdam Een eigenaardige hulde hpeft liet bestuur van den Nederlandschen Hotelhoudersbond gebracht aan Mina Pripler, de moedige dienstbode van mevrouw Wennberg. Als hulde voor 15 jaren eerlijke en trouwe plichtsbetrachting verleent deze bond aan dienstpersoneel van leden een gouden medaille ter waarde van f50, geslagen op den stempel van den hond en voor het vrouwelijk dienstpersoneel wordt zoo'n medaille dan opgemaakt in den vorm van een broche. Een dergelijke gouden broche nu heeft het bestuur van den Hotelhoudersbond ter- beschik king gesteld van Mina Pripler, doch ter herinnering aan haar trouw en aanhankelijkheid is daarop ge graveerd „Mina Pripler, voor moed en trouwe plichtsbetrachting, 21 tot 23 Februari 1907." De Almelosche Harmonie zal in den loop dezer week als straatmu ziekcorps optreden Eenige dames zullen met het „bakje" rondgaan. De opbrengst is bestemd voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van de Berlin. #- Blijvend gedeelte bij de bereden artillerie. De Minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer thans een opgave gezonden betrekkelijk liet aantal man schappen, dat indien het blijvend gedeelte op 1 April a. s. vertrok per batterij van de korpsen der be reden-artillerie beschikbaar kan zijn voor de dagelijksche hoofdoefening. Middenstand. Het congres van den handeldrij ven den en industrieelen middenstand wordt gehouden op 17 en 18 Juli te Nijmegen. De Badorde. Naar Reuter seint, vertrekt prins Alexander van Teek, die getrouwd is met een nicht van H. M. de Koningin, Dinsdag uit Londen naar den Haag om Z. K. H. Prins Hendrik het groot kruis van de Badorde te brengen.' Vredespaleis. Men meldt ons uit den Haag Als zeker kan thans worden medegedeeld, dat met den heer Cordonnier door liet bestuur der Cariiegiestichting overeenstemming is verkregen omtrent den houw van het Vredespaleis. Alleen moeten nog de desbetreff mde contracten worden geteekend. Dezer dagen wordt hij in den Haag ver wacht voor de definitieve détail- uitwerkingen van plannen, waartoe hem, naar wij vernemen, als tijde lijke bureaux zijn aangeboden de lokalen van het gebouw dat toe gang ges ft tot de Grieksche kapel. Te Amsterdam is na korte on gesteldheid overleden in den ouder dom van 62 jaar rar. Tlieod. J. Hoppe, sinds 1888 raadsheer in het gerechtshof aldaar. Nieuws uit Amsterdam. Vier botsingen. Alhier hadden Vrijdag vier botsin gen plaats van tramwagens, een op het Kadijksplein met een met flesschen beladen vrachtwagenwaarhij de tram wagen eenige schade bekwam en een aantal fiesschen braken; een in de Ozaar Peterstraat met een bespannen bierwagen. Daar geraakte een lantaarn van den tramwagen defect en werd de bierwagen slechts weinig beschadigd; en in de Bilderdijkstraat met een be spannen verhuiswagen, waarbij alleen de verhuiswagen liet moest ontgelden en een met een bespannen vrachtwa gen op den hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Stadhouderskade. Het voorbalcon van den tramwagen werd beschadigd. Hij had honger. Een 81-jarige schamel geklcede grijs aard strompelde over den Nieuwendijk. Voor iederen comsumptiewinkel bleef hij stilstaan en keek met gretige oogen, die hol stonden in z'n mager uitge teerd gezicht, naar de daar tentoon gestelde -eetwaren. Eindelijk sloop hij binnen bij de firma H. W. Kreuns, en greep van de toonbank 'n lap wollen stof. 'n Politie agent, die 't had opgemerkt, volgde hein dadelijk en bracht '111 naar 't bureau. Hier verklaarde de stakker, dat hij door den honger niet wist wat hij deed en toen de stof had gestolen. Hij kreeg op liet bureau te eten en werd in bewaring gehouden. Zakkenroller gesnapt. De Nieuwmarkt te Amsterdam stond gistermiddag op stelten. De menschen hebben daar zooveel last van zakkenrollers, dat het altijd een heel feest is, als er weer eens een betrapt en gegrepen wordt, i e ver koopsters en de kooplieden verlaten dan voor een wijle hun stalletjes, om onder een hoera den „gannef" naar het politiebureau te brengen Zoo geschiedde gistermiddag. Een 25-jarig lieer, in grijze demi-saisoti slenterde rond, schijnbaar met zijn handen in de zakken. Maar van binnen was de voering losgesneden zoodat de zakkenroller inderdaad zijn handen vrij had. Een eerste poging, hij een dame gepleegd, mislukte, maar een andere vrouw, die het heertje waarnam, hield hem scherp in liet oog en waarschuwde de politie, toep de zakkenroller een andere kijkende vrouw een portemonnaie ontrolde. Wèl wierp hij den buit weg voor zijn arrestatie, maar de getuigen van deze affaire zijn zoo heslist en voldoende, dat hij zijn gerechte straf niet zal ontloopen. De berouwvolle dief. Uit een van de lessenaars van een bureauchef van de II. IJ. S M. alhier, werd f 400 vermist. Aangifte hij de politie volgde. De recherche stelde een nauwkeurig onderzoek, in. Waarschijnlijk heeft de dief hier de lucht van gekregen, of, wat we liever aannemen, heeft z'n geweten hem'" niet met rust gelaten, want per post is 't bedrag, nu in andere bankbiljetten dan die, welke gesto len waren, aan de H. IJ. S. M. teruggestuurd. Onze rechtspraak. Onder dit motto schrijft men uit Breda aan de „Res. Bode": Eenige weken gtleden werden de gemoederen in onze stad in be roering gebracht door liet ontzet tende drama van een vadermoord. Nu wordt weer druk besproken de straf door liet openbaar ministerie tegen denvadermoordenaar geëisclit. Drie jaren gevangenisstraf voor de grootste misdaad die men zoo on geveer begaan kan. Veertien dagen geleden werd door de Bredasche rechtbank een persoon veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf voor het stelen van een rijwiel. Nu zijn ook iu deze zaak ver zachtende omstandigheden, i) maar is dat nu verhouding in straf, 3 jaar voor een vadermoord en 1 jaar voor een rijwieldiefstal? Daar wringt hier iets. Het be- leedigde rechtsgevoel blijft onge wroken. Men zie het verslag in Dagblad van N. Brabant van 1 Maart. De gunstige schildering door den verdediger is vree- se] ijk overdreven. Donker Amsterdam. Gistermiddag stond handenwrin gend 'n jonge dame te snikken op de Stadhouderskade. Dadelijk ver drong zich een groote menigte om 't -meisje en verdiepte zich in al lerlei gissingen. Op herhaaldelijk verzoek van een oude dame deelde zij mede, dat de reden van haar verdriet was. Op een advertentie was ze naar Amsterdam gekomen en had aan 't station een dame ontmoet, die haar aanbood naar 't adres van de advertentie te gelèi- den. Gretig had ze dit aanbod aan vaard, daar ze den weg niet wist, en dus blij was iemand te vinden die hem haar kon wijzen. Per tram reden ze toen tot het Rijksmuseum, en wandelden vervolgens eenige straten door. Op een hoek verzocht haar geleidster, die zelfs zoo vrien- lijk was haar paraplu en hand- taschje, waarin flG, de bewuste ad vertentie en liet spoorkaartje, te dragen, haar even te wachten, daar ze 'n boodschap moest doen. 't Meisje wachtte en wachtte, wachtte 'n uur twee uur, maar wie er terugkam, de vriendelijke dame niet. Geen wonder dus, dat 't meisje zoo'n verdriet had. Een uitvinding. De correspondent te Harderwijk schrijft Door den lieer H. W. Rikaart alhier is een toestelletje uitgevon den, dat lantaarnopstekers onnoodig maakt. De lantaarn brandt daags met een klein vlammetje, zooals dat nu 't geval is, doch met minder gasverbruik door.Wordt nu 's avoir 's de afsluiter aan de gasfabriek geheel geopend, dan brandt de lantaan op haar volle hoogte. Het toestelletje is gemakkelijk aan te brengen en veroorzaakt zeer weinig kosten. Brand. Gisternacht ontstond er weder brand op den hooizolder van den stalhouder R. aan de Haven te Leiden. Te half twaalf begonnen, was men den bi and te half twee meester. Slechts enkele spuiten behoefden dienst te doen. De materieele schade is niet groot, daar alleen een partij stroo is verbrand. Over de oorzaak verkeert men nog in het onzekere. De stalknecht was echter beschonken, zoodat het niet onmogelijk is dat door diens achteloosheid .de brand is onstaan. Te Fellikum (gem. Deil) zijn twee huizen bewoond door Spiegels en de Keizer afgebrand. Te Heiligerlee werd hedennacht een huis, dat vijf woningen bevat en behoort aan de gehr. van Ber gen in de asch gelegd. Er is wei- nig gered. De schade wordt gedeel telijk gedekt door verzekering, maar deze is nog laag bovendien-.. Te Steggerda, Fr., brandde Zater dagmorgen de hand krach tzuivelfa- bi'iek genaamd „De kleine man", af. De inventaris ging ook verloren. Aan De Punt hij Groningen is do boerenhoeve, bewoond door De Jong, afgebrand. Niets weid gered Meisje in brand. Een dienstbode van dr. S. te Brielle had het ongelukq dat haar kleeren vuur vatten. Brandende snelde zij de straat op en toen de vlammen door ijlings toegeschoten personen gedoofd waren, Ideek zij em tige verwondingen te hebben bekomen. Hollanosche IJzeren Spoorweg Mij. Naar wij vernemen, zal in de buitengewone algemeene vergade ring der Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij, die 15 Maart te Amsterdam wordt gehouden een voorstel worden behandeld tot wij ziging van de statuten op enkele puuten, voornamelijk bedoelende uitbreiding van het aantal leden van den raad van administratie-. Bij goedkeuring van deze wijziging zou den enkele tegenwoordige hoofd ambtenaren der maatschappij, voor benoeming tot lid van de directie, worden voorgedragen Kath. Soc. Weekblad. Het jongst verschenen nummer bevat: Neutrale Vakorganisatie, d,*or Mr. P. N. M. Aalberse. De wet tot bevordering der ouderdoms-pen- sioenen in België, door A. B. Mi- chielseu. Schetsen voor sociale voordrachten: Het Anarchisme V. Documenten: Federatie van R.K. Werkliedenhonden. Berichten en MededeelingenSociaal-democra tie en godsdienst. Woningwet. Korte Berichten: Kindersterfte. Breekijzers. Arbeidscontract. Godsdienst en Gezag. Loon stijging. Werkstakingen. Vak- vereenigingen in Engeland. Vak school voor Typografen. Arbeids inspectie in Italië. Bedrijfs- en beroepsstelling. Huisarbeid. Collectief contract. Briefwisseling. Ontvangen Boeken. Nieuwe Boeken. Gemengd Buitenland. Straatgevechten te Toulon. De bemanning van het eskader van Toulon heeft feest gevierd. De soldij was juist uitbetaald, en het scheeps volk, dat vele weken niet aan land was geweest, heeft het er eens van genomen. De oorlogsmatrozen hebben in Toulon huisgehouden als wilden. De fuifstemming werd aanstonds een vechtstemming. De stad was onveilig voor de matrozen. Zij bestormden op een gegeven oogenblik een koffiehuis. Politie, kelner en publiek slaagden er niet in, de opgewonden bende huiten te houden. Meer politie en koloniale troepen kwamen te hulp om de orde te handhaven. Het werd een bloedig gevecht. De matrozen schoten. Een politieagent, Faggianelli genaamd NIEUWE lAiMilMSCIE COURANT MAIN HEN PK P.GITE «ft NON AGITATE. SJS - 4»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1