Dinsdag 5 Maart 1907. No. 6538 3T'e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Clemenceau's nienwe Plannen. buitenland. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 ËIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Paris, 31bis Faubourg Montmart.re. Wat te denken van liet twee manschap Clemenceau-Briand Ëe eerste was voor staal en gloei- ehd ijzer, de ander wilde de „cle- ncale wonde" in het lichaam der i'epubliek liever met zachte mid delen behandeld hebben. En toen men verwacht had, dat beide ministers elkaar telijf zouden gaan en steil tegenover elkander zouden plaatsen hun beider meening, toen beleefde men het ongewone schouwspel, dat ze elkaar „eeuwige Vriendschap" zwoeren, dat alles weder in orde scheen te komen. Doch water en vuur zijn niet vereenigbaar. Wie had zijne mee ning opgeofferd? Briand? Cle- menceau? Naar alle uiterlijke teekenen te oordeelen is het nogmaals Clemen- ceau, die zegeviert en met hem de onverzoenlijke politiek tegen de Kerk in Frankrijk. Zal het een strijd worden op leven en dood? Eu op wat manier zal Clemenceau hem voeren? Deze beide vragen zijn niet moeilijk te beantwoorden, als men let, op hetgeen de laatste dagen ge beurd is. In een anticlericaal Parijsch dagblad hebben reeds enkele stuk ken uit Mgr. Montagnini's brieven gestaan. Onze lezers herinneren zich, hoe de Fransche regeering zich niet ge schaamd heeft, om, met schennis van alle diplomatieke gebruiken, ter voormalige nuntiatuur in de rue de l'Elysée te Parijs in te breken, papieren en stukken in beslag te nemen en Mgr. Montagnini, voor malig secretaris van den nuntius, over de grenzen te laten zetten. Op eene vermomde sommatie van Oostenrijk is een gedeelte der pa pieren teruggegevendie echter, welke dagteekenen uit de periode na de verbreking der officiëele be trekkingen met den H. Stoel, zijn achtergehouden. Met die stukken gewapend hoopt 'Clemenceau bet zoover te brengen, 'dat hij met een schijn van waar heid spreken kan van eene samen zwering tegen Frankrijk en aldus 'de geestelijkheid, reeds vroeger 'door hem „fonctionnaires de l'étran- ger". d.i. ambtenaren in vreemden ■dienst" gsscholden, voor te stellen ■als met liet Vaticaan de Fransclie Republiek belagend, met den Paus te heulen tegen Frankrijk. Wij verwijzen hier naar bet eerste complot, door Clemenceau uitge vonden bij gelegenheid der alge- meene verkiezingen. Ook dat -schreeuwde van onmogelijkheid ook dat liep met een sisser af. Doch bet daarmee beoogde doelhet werken op de kiezers, ten einde oen gunstige uitkomst te verkrijgen bij de stembus, werd volkomen be reikt. De groote meerderheid liet zich jammerlijk verschalken en toen de slag geslagen was, ging het lieele ■complot den doofpot in. Zal de nieuwe samenzwering een zelfde gunstig resultaat opleveren? Begonnen met wettelijken inbraak belooft het vervolg ook iets a la Cartouche te wezen, t e Katholieken /durven toch niet en Rome staat machteloos, schijnt Clemenceau te meenen. t Is bijna zeker, dat hij al de papieren der Parijsche nuntiatuur beeft laten doorsnuffelen. Hoe kan ■mj ze anders zoo mooi schriften in '/tukken van vóór 1904 en na dat Jaar? \Vat hjj door bemiddeling van Oostenrijk heeft teruggegeven, is ongetwijfeld eerst gefotographeerd, zoodat bet heele archief der nun tiatuur iQ zekeren zin |in zijn bezit is gebleven. Mf n hent het gezegde, dat enkele regels schrifts van iemand voldoen de zijn oni hem te doen hangen. Volgens dat gezegde zal Clemen ceau hoogst waarschijnlijk te werk gaan. In de dagbladen zullen nu en dan gedeelten van Mgr. Montag nini's correspondentie met bet Vati caan en met andere personen wor den overgedrukt. Op misdadig-han- dige manier zal hier een gedeelte worden weggelaten, daar iets bijge voegd. Het zal zoo iets worden als zekere photo's, die het hoofd eener achtenswaardige dame plaatsen op het lijf eener publieke vrouw zon der eer of schaamte. Dit is trouwens reeds geschied, gelijk bet volgende ons leert. De Katholieke, „Kölnische Volks- zeitung" publiceert een telegram uit Rome van dezen inhoud „Een gedeelte der briefwisseling van den H. Stoel met sommige mogendheden en betrekking heb bend op dezer relaties met Frank rijk is geheel verzonnen, terwijl het overige totaal scheef is voorge steld. De H. Stoel waarschuwt daar om opnieuw de openbare meening, dat zij zich niet late misleiden door de publicatie van stukken uit documenten of van die stukken in baar geheel, waaromtrent geen juist oordeel te vormen is, zoolang men niet de gansche briefwisseling voor zich heeft. Wat door de reeds gedane „onthullingen" met Spanje gebeurde, kan ook aan andere mo gendheden overkomen, besluit het telegram, maar de H. Stool kan de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich nemen. Het zou ons al zeer verwonderen, indien Clemenceau halverwege bleef staan. Op andere publicaties der Vaticaansche briefwisseling kunnen wij ons verwachten, want dat vormt den grondslag van het nieuwe com plot. Als politiek kwakzalver van naam zal Clemenceau op de planken van de republikeinsche kermistent ver schijnen en onbeschaamd uitschreeu wen: „Franschen, republikeinen, men bedriegt u! Uit hetgeen wij u te lezen gaven, hebt gij duidelijk kunnen zien, dat de godsdienst- quaestie niets anders is dan een twist met de satellieten van Rome!" Een paar flinke slagen op de groote trom: priesteroverheersching, de vaderen van 178i), clericalisme, vrij heid van geweten, de Jesuie- tenü en de zaak is gezond. Uit alles zou men opmaken, dat Clemencean dien kant uit wil. Zul len de Franschen zich andermaal la^en misleiden? Zal cok samen zwering no. 2 met een gunstigen uitslag bek roond worden Dat zul len wij spoedig weten L. ITALIË. Een vertrouwd berichtgever uit Rome meldt, dat Keizer Fran* Jo seph op directe wijze zeil tusschen- beide gekomen is, teneinde de stuk ken der voormalige nuntiatuur te Parijs aan Z. Heiligheid terug te bezorgen. I e eerste stappen bij de Fransche Regeering zijn gedaan door den Oostenrijkschen gezant te4Parijs, die het ministerie den goeden raad gaf, onverwijld het gestolene in de diplomatie heet dat anders, natuur lijk aan den Paus terug te geven. Er is nog iets anders zeker, dit namelijk, dat de Oostenrijksche ge zant in dezen gesteund werd door de vertegenwoordigers van alle groote mogendheden. Dat is een verblijdend verschijnsel; het bewijst immers dat de diplomatie nog niet alle begrip van eerlijkheid, solida riteit en goede trouw verloren heeft; dat op fatsoenlijke(?) manier bedriegen nu juist niet hare leuze is. Wat de diplomaten vooral aan spoorde om gezamenlijk van hunne afkeuring te doen blijken, was de priucipieele quaestie der eerbiedi ging van het diplomatiek geheim, dat bij de zaak Montagnini schan delijk geschonden is. Crispi heeft indertijd een zelfde boevenstuk uitgehaald enkele jaren geleden bij den Franschen Consul te Florence. Maar de afkeuring over deze daad was zoo algemeen aan beide zijden der Alpen, dat zelfs een Crispi zich haastte eer herstel te doen en zijne veront schuldiging aan te bieden. DUITSCHLAND. In den Rijksdag duren de na- schermutselingen van den verkie zingsstrijd voort. Gisteren verklaarde de chef der Kanselarij Loebell, dat het verhaal onjuist was, waariu verteld werd, dat Spalin (Centrum) geweigerd had met hem te spre ken, indien er geen getuigen tegen woordig waren. Verder kwam Loebell op tegen sommige beweringen van Erzber- ger. Een diepen indruk maakten de woorden van vrijheer von Hertling (Centrum), die, plechtig verklaarde, dat het Centrum in geene deele eene godsdienstige partij was zonder meer. Geen nevenre- geering hebben wij uitgeoefend. Heeft de partij in haar geheel er iets mede uitstaande, wanneer twee harer leden zich het lot van enkele ambtenaren aantrekken gemakke lijk ware het geweest de ontbinding (van den Rijksdag) te voorkomen, en overeenstemming te brengen tusschen de partijen. Bismarck ont zei nooit aan eene partij patriottisme en Von Bulow's beweringen omtrent eene zwart-roode partij heeft mij zeer diep gegriefd. Uit den grond mijns harten betreur ik het ge beurde der laatste weken, en dat het Katholieke volk weer gedwon gen is oppositie-partij te worden. Overtuigd, dat we slechts opeigen kracht behooren te steunen, zullen wij onze oude staatkunde trouw blij ven. Deze woorden maakten op den ganschen Rijksdag een diepen in druk door het Centrum werden ze met een stormachtig applaus begroet. Bij het einde der zitting beloofde Erzberger (Centrum) dat hij heden den heer Loebell zou antwoorden, wat ook weder een interessante zitting belooft. Ja, er is nog s tof genoeg voor dergelijke zittingen en het publiek zal zich niet vervelen. Dat durven we wel te voorspelleu. SPANJE. Hebben we reeds voor eenigen tijd gemeld, dat het Spaansche Koningspaar weldra het ouderlijk geluk 'hoopt ie smaken, thans doet het gerucht de ronde, dat er veel kansen bestaan op een koninklijken tweeling, eene zeldzaamheid Mocht dit het geval wezen en komen twee jongens ter wereld, geneesheerenen staatkund. zouden eene gelegenheid te meer hebben, om zekere theorieën te ontwikkelen. Doch laten ze liever wachten, tot „de twee" er zijn. frankrijk. Te Parijs wordt verzekerd, dat de Oostenrijksche gezant, niet tevre den met het behaalde succes, er namens zijn souverein bij de Fran sche Regeering op aandringt, dat alle papierender nuntiatuur terugge geven worden. Daaruun schrijft men tiet toe, dat er tot heden niet meer onder het groote publiek geworpen is. Clemenceau durft niet, verzekert men. Nu, de minister-president is anders iemand,die vo r geen klein geruchtje vervaard is, en als 't er op aankomt voor geen enkel middel terugdeinst. Wij moeten dus eerst uit zeer vertrouwbare bron vernemen, dat alles teruggegeven is, alvorens wij 't gelooven kunnen. En nog, wanneer alles teruggegeven is, betwijfelen we, of de Regeering bij gelegen heid niet uit zal komen met de eene of andere photographie van een „compromitteerend" stuk der Parij sche nuntiatuur. Wie„zekere papiertjes" bezit, staat in den regel sterk en kan de nacht rust zijner vijanden leelijk in gevaar brengen. Clemencean heeft door den wettelijken inbraak tet nuntia tuur zekere troeven in handen hij zou Clemenceau niet zijn, indien hij ze niet wat vroeger of later uitspeelde, ook uit zelfbehoud en om zich de vijandige (politieke) broeders van het lijf te houden. In de schismatieke kerk der rue Legendre te Parijs was 't niet bij zonder druk Zondag 1.1. De „aar digheid" is er af en weldra zullen de eerw. heeren van het schisma voor des II mx eti de politie alleen preeken. Eenige opstootjes, die geen ver melding verdieneneen preekje, waarbij men de slaapmuts kon op zetten, niets anders bracht de Zon dag der schismatieken. Ja, toch nog iets: er is een kindje gedoopt in de Apostelen-kerk. Marcus is zijn naam. RUSLAND. De Petersburgsche politie heeft eene vrij goede vangst gedaan. In het vroege morgenuur Zondag 1.1. omsingelde zij met 1500 man de polytechnische school. Er broeide iets onder de stu denten, er was iets bijzonders aan de hand. De gebouwen door de studenten bewoond, werden doorzocht en men vond: ruim een dozijn bommen, tien snelvuurgeweren, een paar pond dyna miet, handgranaten en pyroxilin. Een dertigtal personen werden in hechte nis genomen, doch voor een gedeelte weer vrij gelaten. Onder hen bevonden zich veertien vrouwen. Wat heden de opening der Doema brengen zal? De uitslag der verkiezingen heeft niet beantwoord aan de verwachtin gen van Tsaar en Ministerie, en de toekomst ziet er nog even donker uit als vóór de ontbinding der eerste Doema. De hofkliek en hare slaven mogen zooveel knoeien als zij willen, al hun geknoei brengt Rusland nog verder van streek. En ot de nieuwe Doema, in een ander uiterste verval lend, namelijk te snel en te veel wil lende hervormen, niet evenzeer aan haar' eigen ondergang en Ruslands nog grootere verzwakking arbeiden zal, is de groote vraag.. TWEEDE KAMER. Zoo mogelijk zal in de a s. hij- eenkomst der Tweede Kamer ook nog het verleenen van een erediet voor de a.s. vredesconferentie aan gevraagd worden. De opruiming van de „Berlin." De minister van waterstaat maakt hekend, dat op 21 Febr. aan het zee einde van het Noorderhoofd van den Rotterdamschen Waterweg ongeveer 720 meter beneden kilo- m.eterpaal CLXXIV, onder de ge meente 's-Gravenzande, des voor middags te 5lU uur ongeveer, is gestrand een Engelsch stoomschip genaamd „Berlin", groot 17 bruto ton, geladen met stukgoed, en ge voerd wordende door J. Precious, te Harwich; dat het voorschip van dit vaartuig, en voor zooveel noo- dig de lading, onverwijld van Rijks wege zullen worden opgeruimd, daar zij gevaar voor de scheepvaart opleveren. (,,St. Ct.") Hygiëne. Voor de Internationale tentoon stelling van voedingsmiddelen mot een afdeeling voor hygiëne in ver band met geneeskunde en artsenij- mengkunde, die te Antwerpen van April tot Juni, onder eere-voorzit- terschap van de Gravin van Vlaan deren zal gehouden worden, heeft zich een Nederlandsch comité ge vormd, waarin o. a. zitting hebben dr. E. van der Stadt, scheikun dige, lid van den gemeenteraad te Zaandam. Hof berichten. H. M. de Koningin geeft heden avond om zeven uur een diner ter eere van Z. II. Prins Alexander van Teek, ter gelegenheid van zijne zen ding naar den Haag. Daaraan zullen deelnemen H. M. de Koningin-Moeder II. K. H. de groothertogin van Mecklenburg en Z. K. H. de Prinsvoorts de Britsche gezant en de leden van het legatie- personeel met dames, en de dienst der Koninklijke familieleden. de Ruijter. De Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaken te R dam stelt zich voor verschillende feestelijk heden te organiseeren op den 23 dezer ter gelegenheid van de her denking van den SOOsten geboorte dag van M. A. de Ruijter. In de middaguren zullen 4000 kinderen, leerlingen van de hoogste klassen der scholen voor gewoon lager onderwijs in de gelegenheid gesteld worden uitvoeringen bij te wonen in het Casino, het Circus Variété en den Tivoli Wintertuin, terwijl des avonds in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een kindercantate wordt opgevoerd en in den Doele een uitvoering wordt gegeven onder leiding van den heer Havérmans. Niet toegemoetkomend. Bij liet druk vervoer naar den Hoek van Holland in de dagen der stranding is door de Westlandsche Tram een maatregel genomen, die algemeen groote ergennis heeft ver wekt. Men liet de treinen voor Naaldwijk, Lier enz. te Poeldijk doorloopen naar den Hoek en nood zaakte de reizigers, zonder vooraf gaande waarschuwing, daar uit te stappen en bijna anderhalf uur ge heel onbeschut op den volgenden trein te wachten Rijksverzekeringsbank. Eerstdaags moeten aan de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam 20 klerken worden benoemd, waartoe zich tot op heden ruim 2000 solli citanten hebben aangemeld. Mgr. Drehmanns te Amsterdam. Gister hadden de Overste en Zusters der R. K. Ziekenverpleging de eer, een bezoek te ontvangen van Z.D.H. Mgr. Drehmanns met Secretaris, vergezeld van den Hoog eerw. Pater J. Lohmeijer, Provin ciaal der Eerw. Paters Redempto risten. Pater van Hoogstraten. In het klooster te Huissen van de E. E. Paters Dominicanen is over leden pater Leonardus van Hoogstra ten, magister in de theologie en pro fessor der Thomistische dogmatiek. Wetenschap en letteren verliezen in pater van Hoogstraten een talentvol beoefenaar. Eerbewijzen voor de redders. Gisteren is aan den Hoek van Holland door Z. K. H. prins Hendrik persoonlijk uitgereikt de gouden med. v. Oranje Nassau aan den loods» schipper le kl. J. Berkhout, den schipper der reddingboot G. Jan sen, en schipper M. Sperling. De eeremedaille in zilver ver wierven de matrozen van liet loods wezen: K. Ree, F. van Duyn, 1. Jansen, B. Schoonbeek, J. J. de Geus, E. P. Braam, D. Ruig, H. J. Sanders, M. A. Regoort, J. Stee houwer Adr.zn., K. C. de Brouwer (matroos-kok). De zeeloods J. W. Liebregs, de loodskweekeling de Gorter en H. van der Meulen. oorts de bemanning der reddings- iot, hiervoor genoemd, met de reserve-matrozen acht in aan- En de ook reeds genoemen M G V boot, beide tal bemanning van schipper Sperling's blazer. Het ridderkruis in de Huisorde van Oranje een der heel enkele, tot nu toe verleend verwierf de heer J. J. van Heuveln, commis- sa is der loodsen aan den Hoek. Toen de uitreiking geschied was, besloot Prins Hendrik aldus: „Thacsnoodig ik de gedecoreerden uit, hun dankbaarheid, die ik aan de Koningin zal overbrengen, te uiten in een: „Leve de Koningin Een driewerf hoezee volgde. Dan drie hoera's voor den Prins, en ten slotte voor 's Prinsen Moeder, die van de brug af de plechtigheid had aanschouwd. De Hellevoetsluis stoomde naar binnen. En de Prins met de Groot- Hertogin en gevolg, benevens den burgemeester, gebruikten ving in de dames wachtkamer aan het sta tion een geïmproviseesd dejeuner. Nader vernemen wij, dat het wrak heden met dynamiet zal worden opgeruimd. Een ijdel burgemeester. In de „Goesche Courant" komt een ingezonden stuk van letterlijk dezen inhoud voor In het hij voegsel van de „Goesche Courant" van 23 Febr. jl. kon men lezen, dat zich een mijner ambt- genooten, zeer dicht hij Goes, in den trein kinderlijk had aangesteld door zijn ambstgewaad daar aan te trekken, hetwelk hij gekocht had om bij de komst van Hare Majes teit in deze str. ken aan te doen. MEN heeft de aardigheid gehad mij voor deze daad aan te zien, en ik wensch daarom mede te deelen, mijn ambstgewaad reeds sedert Augustus in mijn bezit is en nog nooit bij mij in de coupé gehad heb, hetwelk ik met bewijzen sta ven kan. Ik verzoek alsnu beleefd aan de redactie van de „Goesche Courant den naam van dien burgemeester en den schrijver van dien brie! openbaar te maken, opdat geen on schuldige de dupe wordt van der- gelijken onzin. J. L. VELTMAN. Wilhelminadorp, 27/2 ,07. Huldiging der Sperlings. Een groote menigte had zich Zondagmiddag voor het stadhuis te ordrecht verzameld om de Sperlings, de Dordtsche redders van den Hoek van Holland, die om half drie uit de handen van den burgemeester het huldeblijk van Dordrecht's ingezetenen zouden ontvangen, te zien en toe te juichen. Ten Raadhuize hadden zich de commissieleden, de burgemeester, de wethouder Hordijk, de secreta ris met hunne dames en eenige genoodigden vereenigd 0111 blijk te geven van hunne belangstelling in de Dordtsche helden. Toegejuicht door de buiten wach tenden verscheen op den aange geven tijd kapitein M. Sperling met zijn beide neven L. en C. Sperling en eenige familieleden, onder wie zijn ouders. In de burgemeesters kamer werden zij ontvangen en nadat zij de voor hen opengehou den plaatsen hadden ingenomen, richtte de burgemeester, de lieer H. J. Wichers," een hartelijk woord tot hen. Drimsche dorpsgeschiedenis. Daar dringt dezer dagen door Delfts en Delftslands Dagbladkolommen dit drommels droevig dingentje: „Door Drims' duinachtige dreven drentelt dominé Derksen's deugzame dochter Doortje; dat dametje deed dolgaarne deugdzame dadendage lijks drenkte Doortje de dorstige dieren. Dertien donzige duifjes door kliefden Drim's duinaehtige dreven, doch de dartele dreumes Dirk. des daglooners' Doris Donker, dreigde MaINTLENB AGITE MA NOh AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1