Woensdag 6 Maart 1907. No. 6539 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post,1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTJËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. FRANKRIJK. Naar uit Parijs gemeld wordt, zal de Raad van State eindelijk Vrijdag a. s. zich bezig houden met de zaak der 5.500 priesters en seminaristen, die op onrechtmatige wijze weder on der de wapens geroepen werden. Deze zaak staat althans op de rol. Misschien hebben de heeren echter al hun tijd noodig voor andere numm rs. In de rue de Bourgogne No. 50 te Parijs is men sedert geruimen tijd bezig om die woning tot paleis in te richten voor den kardinaal-aartsbis schop. Sinds de verdrijving uit zijn vroeger paleis geniet Z.Em. Kard. Richard de gastvrijheid bij de familie Denys Co chin. Voorgisteren bezocht Z.Em. de nieuwe woning in de rue de Bour gogne. Hoogst waarschijnlijk zal hij er zich binnen acht dagen vcor goed vestigen. Het aartsbisdom Parijs om vat een kleine 3t/2 millioen zielen. (3.400.000). Onnoodig te vragen of er ook plaats noodig is voor de verschil lende secretarissen enz. SPANJE. De heer Garcia Alix, die deel uit maakte van het ministerie-Villaver- de, onder welk ministerie Koning Alfonso een officieel bezoek bracht aan Parijs, spreekt ten stelligste het bericht tegen, als zou uit Mgr. Montagnini's papieren blijken, dat het Vaticaan zich alle moeite ge geven lieeft, om den Koning van Spanje af te brengen van de reis naar de Eransche hoofdstad Noch de Paus noch de nuntius hebben op eenigerlei wijze doen blijken, dat zij tegen die reis waren, ze op eenigerlei manier zoeken te verhinderen. Er is niemand over geraadpleegd, er heelt zich niemand buiten Spanje mee bemoeid. Dat het Vaticaan niet „pruilde" over 'sKonings reis naar Frankrijk kan onder andere ook hieruit blij ken, dat Mgr. Rinaldini, nuntius te Madrid, de eerste is geweest, die den Koning voor zijn afreis een afscheidsbezoek bracht. Of de anticlericale bladen nu toch met Mgr. Montagnini's papie ren zullen blijven verklaren, dat het Vaticaan op schandelijke wijze pressie heeft geoefend? Zeer zeker! De eene leugen roept de andere en eeks is nog lang niet afgsloten. <!e r DU1TSCHLAND. Op eene vergadering van 2000 personen (Welfen) Maandag 1.1. te Brunswijk gehouden werd verzet aangeteekend tegen het jongste be sluit van den Bondsraad, waarbij de zoon van den he tog van Cum berland van de opvolging op den Brunswijkschen troon werd uitge sloten. Er werd geëischt, dat eene onafhankelijke rechtbank in dezen beslissen zou. De liberale afgevaardigde Schmidt nidt deelde mee, dat de hertog van Cumberland hem op eene Audiëntie gezegd had: U staat in Brunswijk machteloos komt er geen schikking tussch.en mij en Pruisen tot stand, dan kunt gij niet anders doen dan weer een Regent verkiezen." Nu, Pruisen, dat enkel zijn eigen belang zoekt en geen oortje schelen kan, of recht en rechtvaardigheid mot voeten getreden worden, zal ook hier zeggen: macht is recht. in 1 it liet meer uitvoerig verslag de dagbladen blijkt, dat bar on on Hertling nog grooter succes behaalde in den Rijksdag dan uit e Reuter-telegrammen viel op te maken. Zijne redevoering ten gunste zijner partij (Centrum) werd onder groote stilte aangehoordbezadigd en toch ferm zei hij de regeering de waar heid; toonde hij met de stukken aan, dat het Centrum niet is ge weest eene schacher-partij en even min eene neven regeering. Wat de Rijkskanselier den 13en Dec. aan voerde als aanleiding tot de ont binding van den Rijksdag was, eene gezochte aanleiding. En naar verdiensten zette Von Hertling aan den schandpaal de brave luitjes van het patriottisme en den staatsgodsdienst, die als Vondel spotte, hits en fel In hun vrome buurmans vel pikten, om het vaderland van het Centrum-gevaar te bevrijden. Het Centrum heeft zijne taak voor de regeering afgedaan en Von Biilow, die zijn lijf poogt te bergen, nam den stembusstrijd te baat om zicli van den onnut geworden hel per te bevrijden. Tot iederen prijs moest het Cen trum in den hoek gedreven, in de oppositie gebracht en daaiom be- leedigde ons de rijkskanselier op de grofste wijze. Nu, besloot von Hertling, met sarcastischen spot,vriendschapswoor den blijken van luttel beteekenis wij zullen dan ook alleen op eigen beenen staan en op eigen krachten steunen. En Von Biilow? AVas hij daar om zijn jammerlijk gedrag te ver dedigen Te verdedigen desnoods met leugens en tegenspraak, gelijk dergelijke kwade praktijken ge meenlijk verdedigd worden? Von Biilow was heel kranig weggebleven Nu, verliezen doet hij er niet bijzonder veel bij. Von Hertling heeft gezorgd, dat zijne Excellentie nog eens smullen kan van de ge drukte waarheden, die de officiëele leugens en verdachtmakingen in het ware licht stellen. RUSLAND. Opening der Doema. Een plechtig „Te Deurn", aangehe ven door den Metropolitaan Antonius, die door de bisschoppen Platon en Enloguis werd geassisteerd, ging gis teren de opening der Doema vooraf. De Metropolitaan richtte daarop het woord tot de vertegenwoordigers des volks en spoorde hen aan,om alle partij twisten te laten varen en eerst en vooral bedacht te wezen op het heil van het arme lijdende vaderland. Gevolg gevend aan den wensch van een gedeelte der afgevaardigden heft men het volkslied aan, dat daarna onder hoera-geroep nogmaals gezongen wordt. De ondervoorzitter Van den Rijks raad Goloebef opende tegen 1 uur de vergadering. Toen hij voorlezing gaf van het keizerlijk besluit, dat de bij eenroeping der Doema gelast, stond de geheele rechterzijde op en deze 100 riepen herhaalde malen: „Leve de Keizer!" Wat echter weinig goeds voorspelt de overige leden bleven stilletjes zit ten en hoorden zwijgend de voorlezing aari. Voor hen schijnt de tijd voorbij, dat zij zich door fraaie woorden en beloften laten paaien. Daden willen zij zien. En danhoevelen onder hen willen revolutie, tot iederen prijs? Na, de voorlezing ging er een nieuw gejuich op uit de leden der rechter zijde, waaraan ook door al de ministers deel genomen werd. Vervolgens kwam de plechtige eed aflegging. Als voorzitter werd gekozen de af gevaardigde Golowine met 831 stem men; op Komjaakoi werden 91, op Koesmm-Karawajef 3, op een paar andere twee en één stem uitgebracht. De verkiezing van Golowine werd door de rechterzijde met stilzwijgen, door de overige Doema-leden met ge juich begroet. Golowine's korte toespraak maakte een goeden indruk; zelfs een gedeelte der rechterzijde juichte hem nu en dan toe. Als hoofdwensch sprak de voorzitter de hoop uit, dat de Doema in veree- niging met den Tsaar aan het land de zegeningen eener grondwet en der sociale wetgeving waarborgen zal. Met de mededeeling, dat Lij heden eeue audiëntie zou hebben hij den Tsaar sloot de voorzitter deze eerste bijeenkomst. Over de opening van den Rijksraad valt alleen te melden, dat hij met een godsdienstoefening en een hoera op den Tsaar zijne eerste bijeenkomst hield. ZUID-AFR1KA. Na de beëediging van het Ministerie, zoo wordt uit Johannesburg geseind, gaf president Botha een boodschap aan het'Engelsche volk. Groot-Bri- tannië zal het nooit berouwen, zeide hij onder meer, dat het heden zulk een pand heeft toevertrouwd aan het Boerenvolk. Wij gelooven in de toekomst van Transvaal; wij gelooven, dat de nieuwe Wetgeving voorspoed en geluk zal brengen. Aan nioeilijkheden zal het niet ontbreken, doch wij zullen ze alle te boven komen, nu de twee nationa liteiten samenwerken aan het welzijn vau Transvaal. Affilgens de „Times" zal Richard So lomon toch tot het Ministerie toetre den, daar mijnwezen èn justitie voor de Villiers te zwaar is. Tweede Kamer. Reglement van Orde. Eindverslag is uitgebracht over het voorstel van den heer Goeman Bor- gesius c. s. tot wijziging van het Re glement van Orde der Kamer. De Minister van Marine hoopt de volgende week op liet departement van Marine zijn werk zaamheden te hervatten. De crisis. Sedert de jongste ontvangst door H. M. de Koningin van den pre sident der Eerste Kamer, baron Schimmelpenninck v. d. Oye, en daarop gevolgd tweede onderhoud met jhr. Roëll, voorzitter der Tweede Kamer, zijn er geen Staats lieden meer door de Koningin ge raadpleegd. De geruchten, dat leiders van een bepaalde politieke groep zien reeds bezighouden met pogingen tot vorming van een Kabinet, vin den geen bevestiging. Tot heden althans, meent men te kunnen verzekeren, is een opdracht tot Kabinetsformatie nog niet ver strekt. Sedert de jongste ontvangst door de Koningin van den president der Eerste Kamer, baron Schimmelpen ninck van der Oye, en daarop ge volgd tweede onderhoud met jhr. Röell, voorzitter der Tweede Kamer, zijn geen Staatslied n meer dooi het Hoofd van den Staat geraad pleegd. De geruchten, dat leidei s van een bepaalde politieke groep zich reeds bezig houden uiet^ po gingen tot vorming van een Kabi net., vinden geen bevestiging, tot heden althans meent men te kunnen verzekeren is een opdracht tot Ka binetsformatie nog niet verstrekt. De Kabinetsformeerder „Het A'acLrland" schrijft: „De geruchten, dat men aan de rechterzijde bezig is een ministerie te formeeren, blijven aanhouden. „Wij vernemen dan ook, dat het demissionaire Kabinet heeft te kennen gegeven, dat het er niet aan kon denken op zijn verzoek om ontslag terug te komen, zoo lang de rechterzijde niet eens in de gelegenheid is gesteld het be wind over te nemen. „In strijd met het bericht van liet Correspondentie-bureau kunnen wij dan ook melden, dat alt aan- st-aaud Kabinetsformateur, wordt genoemd mr. Th. Heemskerk, af gevaardigde voor Sliedrecht, en voorzitter van de anti revolution- naire Kamerclub." Herziening Hinderwet. Het ontwerp tot wijziging en aan vulling van de Hinderwet, door de Regeering ingediend bij de Staten Generaal, zal vermoedelijk wegens opmerkingen van den Staten-Gene- raal gewijzigd worden. Naar aanleiding hiervan zijn bij de Redactie van het „Tijdschrift voor Sociale Hygiëne de vraag, of thans het oogenhlik niet gekomen is om tot een meer afdoende en al- genieene wijziging en aanvulling te komen, gelijk door de Regeering aanvankelijk is bedoeld. In het bijzonder eischt liet toe zicht op de naleving van de bepa lingen en de verhouding van de arbeidsinspectie en het staatstoezicht op de Affilksgezondheid dringende herziening. Hoogst wen schel ijk ware het, zoo door de Regeering eenige per sonen van heide takken van dienst met eenige fabrikanten en andere belanghebbenden werden bijeenge roepen, om onder leiding van den Minister of van een zijner hoofd ambtenaren te trachten deze moeie- lijke kwestie tot oplossing te brengen. Huldeblijk aan Prins Hendrik. De commissie, die zich te Amster dam vormde (adres Heerengracht, bij den heer A. van der Horst) om aan Prins Hendrik een huldeblijk aan te bieden, heeft veel succes. Eigenaardig is een bijdrage van een Franschman, oud gediende van het Indische Leger, die uit Rouaan 5 francs zond, met eenige anderen bij een e;ebraclit. Hulde aan Z. K- H. den Prins der Nederlanden. Men deelt mede aan het „N. v. d. D." Onder de enorme toezending van <jes en volteekende lijsten zijn er welke bijzondere aandacht ver dienen. Zoo zendt b. v. een 84-jarige dame uit Delft een kaart waarop „Een 84-jarige met de innigste sym pathie voor onzen Edelen Prins en ons Vorstenhuis" een Franschman, oud-gediende van het Indische leger, zond uit Rouaan een bijdrage vau 5 francs met eenige anderen bijeen gebracht als bijdrage „Huldeblijk"; weer anderen „Hulde aan onzen dapperen Prins" of: „dit aan Prins Hendrik te zenden". Uit alle oorden van het land niet alleen, doch uit Singapore, Shanghai, Londen, Brus sel, enz. Ook redders en geredden zonden sympathie-bewijzen. Aan alle aanvrage om lijsten wordt zoo spoedig mogelijk vol daan. Alle aanvragen en bescheiden te richten aan de lieer Albert van der Horst, Heerengracht 377, Am sterdam. De prins van Teek. De prins van Teek is gisteroch tend hij zijn aankomst te 's-Graven- liage in een gala rijtuig van het Hollandsche spoorstation naar liet. paleis in het Noordeinde gebracht, alwaar Z. K. H. Prins Hendrik zich in de vestibule bevond om den 1 jgeergc.st der K' ninklijke Familie te verwelkomen. Gistermiddag om twaalf uur is de Engelsche prins in de gelegen heid gesteld om namens den Koning van Groot-Brittannië en Ierland aan Prins Hendrik de onderschei dingsteekenen te overhandigen. Z. K. H., voor deze gelegenheid dra gende de gala generaalsuniform, heeft te dien einde den bij zonderen afgezant in particuliere audiëntie ontvangen, waarbij tegenwoordig waren de Engelsche gezant Sir Howard met den len secretaris der Britsclie legatieden heer Chilten, zoomede de beide adju danten van Prins Hendrik, luit t/z le kl. baron van Asheck, le luit. baron van Heemstra, alsmede twee adjudanten en twee ordonnance- officieren van H. M. de Konin- gin. De prins van Teek heeft Prins Hendrik zelf het grootlint der Orde, waaraan het ordeteeken was beves tigd, omgehangen met een korte toespraak, naar aanleiding van de door Z. K. H. hij de redding der schipbreukelingen bewezen dien sten. Hierop hield Prins Hendrik in het Engelsch een toespraak, den vorstelijken vertegenwoordiger ver zoekende zijn dank aan den Koning van Engeland wel te willen over brengen. Hiermede was de plechtigheid geëindigd, waaraan, zooals uit het bovenstaande blijkt een hoogst een voudig karakter gegeven was. Beide Prinsen begaven zich daarna aan het dejeuner met H. M. de Konin gin en de Groothertogin van Meck lenburg, na afloop waarvan het vorstelijk gezelschap in een open landauer met vierspan uitgereden is voor een rijtoer. R. K- Kiesvereenigingen. Door het Bestuur van den „Prov. Bond van- R. K. Kiesv. in Z. H. is aan de besturen der aangesloten kiesvereenigingen medegedeeld, dat de algemeene jaarvergadering van bovengenoemden Bond zal worden gehoucPui op Zondag 28 April a.s., 's namiddags te één uur, in het gebouw van den Ned. R. K. A'olks- bond, Nieuwe Molstraat 22, le 's-Gravenhage. De voorloopige agenda vermeldt o. a.Jaarverslag van den Secreta ris; verslag van den waarn. Pen ningmeester; bestuursverkiezing be handeling ontwerp-advies. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren: Jhr. Mr. L. von Fisenne, (Rijs wijk), Voorzitter, herkiesbaar, H. S. J. Bomert, (Den Plaag) en C. B. Lünnemann, (Boskoop). De secretaris verzoekt dringend vóór 31 Maart toezending van voor stellen en kandidaten, met duidelijke opgave, van de functiën, waarvoor men kandidaten wensoht te stellen Plet ontwerp-advies, bedoeld bij punt 6 van de voorloopige agenda, luidt als volgt: „Het bestuur vau den Prov. Bond, overwegende: dat het voor naamste belang hij de aanstaande Staten verkiezing, is het behoud van de meerderheid der Rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten- Generaal dat daarnaast ook liet Provinciaal belang eischt behoud eener anti liberale meerderheid in de Provin ciale Staten, waardoor eene verte- genwoo) diging der verschillende partijeu in het College van Gede puteerde Staten is gewaarborgd, adviseert den aangesloten Kiesver eenigingen het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen der Rech terzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistrikten hij eerste stemming gemeenschappelijke kandidaten wor den gesteld." („Msbd.") De New-Yorksche Pers over de red ding der schipbreukelingen van de „Berlin". Men schrijft uit Amerika aan liet Hbld. Worden de Amerikanen bijna wekelijk door een ernstig spoorweg ongeluk in hun land getroffen, toch hebben zij gedurende de laatste da gen geheel meegeleefd met de schip breukelingen der „Berlin", en het heldhaftig optreden hunner redders Natuurlijk dat de Hollandsche ko lonie de ramp met hart en z ei meeleefde, te meer, daar liet onheil plaats vond aan den ingang van den open waterweg naar Rotterdam, welke in hare oogen beschouwd wordt als de steeds openstaande deur naar het ouderlijk huis. Alle New-Yorksche nieuwsbladen bevatten kolommen met uitvoerige beschrijvingen van de zelfopoffering en welgeslaagde pogingen der on versaagde* Hollandsche zeelieden, die aangemoedigd door liet schitte rend en manmoedig optreden van Prins Hendrik de grootste gevaren trotseerend, de ongeluk kigen gered hebben. In waardige taal zijn de daden dier helden met diepgevoelden lof geprezen geworden. Wat men hier voelde, wordt het best weergegeven door de kernach tige en veel beteekenende woorden van een Amerikaan, die steeds trots is op zijn Hollandsche afkomst: „they are all worthy De Ruyter's country". In de ure des ge vaars verdwijnen afstanden; zoo hebben èn Ameri kanen èn Hollanders hier alle ang- i sten met u in Nederland mee door geleefd. Het gebeurde bevestigt de juist heid van de opvatting der Ameri kanen van het Nederlandsche volks karakter: ernstig, dapper en aanhouden doet winnen. Is het toeval dat de nieuwsbla den terzelfder tijd de overwinning der Nederlanders onder aanvoering van hunnen beminden prins-gemaal op hun vijand van eeuwen-herde zee vermeldden, dat zij met groote letters het nieuws verkondigden, dat de Boereu in de Transvaal op constitutioneele wijze met de leiding der regeeringszaken belast zijn geworden?! Mr. Geertsema. De gezondheidstoestand van den oud-Minister Mr. Geertsema is achteruitgaande eu zorgwekkend. (N. Gr. Ct.) Rumor onder de Rotterdamsclie winkeliers. Een jaar of zeven terug moest een onderneming die zich te Rotterdam gevestigd had en zich ten doel stelde het zoogenaamde rabat-zegelstelsel in te voeren het hoofd buigen voor de krachtige actie der winkeliers, die daar door meenden in hun bestaan bedreigd te zijn. Sedert op andere wijze gedane pogingen hadden al even weinig resul taat en de verwondering was dus uit den aard zeer groot, toen een der be staande winkeliersvereenigingen een poging op het touw zette, om onder eigen ieiding iets van dien aard in te voeren. Dit was het stelsel der zooge naamde uniforme korting. Bedoelde vereeniging zou een kan toor vestigen, waar hare leden "bons konden koopen, die aan decliënteele voor contante betaling zouden worden uitgereikt. Die bons zouden 5 pCt. be dragen van het bestede bedrag, ter wijl het kantoor der vereeniging daar boven nog 1 pCt. zou heffen voor administratieloon. Met die bons zou den de klanten kunnen koopen in eiken bij de vereeniging aangesloten winkel, terwijl de winkelier de in be taling aangenomen bons tegen geld (5 pCt.) zou kunnen wisselen aan het kantoor der vereeniging. In eeu vergadering der betrokken vereeniging (Winkeliers- en Handels belangen) werd dit bestuursvoorstel evenwel met groote meerderheid ver worpen. Intusschen heeft liet bestuur, meenende in het belang der vereeni ging te bandelen, bet hierbij niet ge lat n, maar thans aan alle leden een referendum uitgeschreven, vermoede lijk in de hoop, dat dit tot resultaat zal hebben de aanneming van het stelsel. Thans wordt door de andere win- keliersvereeniging (de Handelsvereni ging Rotterdam) de leiding der oppo sitie genomen en in een druk bezochte openbare vergadering gisteravond is het bestuur gemachtigd alle pogingen in het werk te stellen om ook dit rabatzegelstelsel te fnuiken. Van ver schillende zijden werd berekend dat een heffing van 6 pCt. over de bruto omzet voor de winkeliers ruïneus moest zijn, daar een aanzienlij k deel der netto verdienste aldus werd opgeslokt. Al leen voordeel zou hebben degene die de 1 pCt. administratiekon zou mogen opstrijken. AGITE MA NON AGITATE. J\a j|C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1