an Vrijdag 8 Maart 1907. No. 6541 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. a" BUITENLAND. BINNENLAND. n Editie 4 uur, dit blad .verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Korte Berichten. 550 800 700 1000 600 1200 500 600 550 1400 500 600 475 750 -') 900 750 750 700 700 1400 1500 450 600 550 800 1000 750 650 1000 550 1100 250 800 1000 1100 soo - o50 2200 2000 600 - 300 - 600 1400 2) u) EN. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 jTTMAIN XIENDrTt PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT flQITE Mfl HON SQITATE. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DA.UBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. BELGIS. Over het nederlaagje, door het Belgische ministerie geleden, lezen wi.j in het „Handelsblad van Ant Werpen" Op vele banken der rechterzij oordeelt men, dat de regeering enkel "i verrassing werd geklopt en dat het gevolg daarvan is, dat het mi nisterie op zijn post moest blijven. Ik heb mij hedenavond aange boden bij de Smet de Nayer, dien 'k in onderhandeling vond met enen senateur-staatsminister. Daar "et onderhoud duurde en bleef duren, liet ik mijn kaartje afgeven "iet de woorden: „Het gerucht '°opt, dat wij aan den vooravond eener ministerieele crisis staan. „Quid" Waarop ik voor antwoord kreeg, geschreven op hetzelfde kaartje „Neen, neen, neen." Het besluit van den dag is geen besluit. Men moet wachten. De stemming over het geheel kan Vrijdag binnen acht dagen plaats hebben. Zoo ja, dan zal de stem ming in tweede lezing over de amendementen hij art. 20 Woens dag of Donderdag der toekomende week geschieden en van nu tot dan kan er nog veel water door de Seime loopen. oor de toekomende week, dat is mijn indruk, zal er van mini sterieele crisis geen sprake zijn. Met een enkel woord zij hier vermeld, dat de zaak in quaestie loopt over de gedwongen beperking van arbeidstijd,' reeds enkele dagen in de Kamer in behandeling. De anti-socialistische werklieden partij te Gent, door den heer Ar thur Vei'liaegen, Kamerafge vaar digde, geleid, gaat met de socia listen mee in deze zaak. ^ij willen het door de heeren Helle putte en Verliaegen ingediende amendement, waarbij de arbeids duur in de mijnen der Kempen op b Uur daags wordt gebracht, aan genomen zien. De Waalsche fabrikanten en mijn- bezitters hebben zich natuurlijk daartegen verkl. en in een schrij ven aan den Koning hunne bezwaren uiteengezet. Li de Kamer kreeg het eerste stuk van liet amendement (10 uren daags onder den grond) 68 stemmen; tegen stemden 50 leden, 7 onthiel den zich. Het tweede gedeelte (slechte 8 uren graven in de mijnen) kreeg 60 voor, 53 tegen en 10 ontliou dingen. Het geheele amendement is na genoeg gelijk aan dat des heeren Helleputte, waartegen de Regeering gekant was. Zoodra de uitslag be kend was, hieven de socialisten een luid gejuich aan. Wat hier vooral onthouden dient te worden is, dat de liberal en groot- mdustrieeien één lijn trokken met de regeering. De voorzitter Schollaert sprak door de gehouden stemmingen zijn al de voorstellen vervallen."- „Lu het Kabinet ook!" riep de socialist Furnémont t Bovenstaande zou wijzen op een „ballen en toch blijven staan." ENGELAND. 'j /"°1U ons bijna verteederen, liet uende artikel der Londensclie hm 116S V gewijd aan ons, Neder- i en. Zou ook hier de vos weer de passie preeken? (Staan we hier voor staatkundige ariJ' °p welke met eenige wa-irvvf 'boorden kunnen slaan, huichel6? oudel de godsdienstige GodT geeselde> die de viWn n- *n. den mond, Wie verl i-i61^ *u gemoed!" suikerballetjes op EnSelsche on! Ti 'r,v n ei' hun hart lmes" schrijft o.ra, aan „Vele en hecht zijn de banden, die Engelschen en Nederlanders ver binden. Wij hebben tegen elkaar gestreden, en wij hebben schouder aan schouder gestaan in menigen veldtocht tegen gemeenschappelijke vijanden van de twee landen, die ook in vroeger tijden de vijanden van Europa's vrijheden waren. Aan geen volk danken wij meer voor de verdediging en ontwikkeling van ons eigen iandsvrijheid dan aan het Nederlandsche. Uit hen namen wij den Koning die ons, als staats- en krijgsman, leidde in onzen strijd tegen den grootsten dei- Bourbons en ons in staat stelde ons grondwettelijk stelsel op te bouwen. Toen Napolion gevallen was en de hebzucht en eerzucht van ande ren Nederlaud's onafhankelijkheid bedreigden, waren wij zijn pleitbe zorgers en de voorvechters van zijne rechten." Is 't niet mooi? Als 't niet de Engelsche pers was, zouden we bijna een traan uit de oogen pinken. Nu is 't, of we em toost hooren op de sociale rechtvaardigheid door den harteloosten der jmoderne werkge vers. Doch luister toch nog verder, 't Is zoo leerzaam, de „honigvloeien- de" „Times" te beluisteren. Thans evenzeer als in de dagen van het Weener Congres, beschou wen wij de onafhankelijkheid van Nederland zoowel als een Europeesch als een Engelsch belang van de eerste grootte. Nederland en België, met hun kusten en havens in het bezit van een groote vastelandsmo- gendheid, zouden zulk een recht- streeksche bedreiging voor de vei ligheid van onze stranden zijn, dat wij verplicht zouden wezen alle aanvallen op de onschendbaarheid van een van beide landen uit al onze macht te weerstaan. De Ne derlanders zijn slim genog om te weten dat wij er zoo over denken en om de bron van kracht, die hun dat schenkt, te kennen. Zij begrij pen ook dat wij om die reden met hoop en welgevallen uitzien naai de onderhandelingen voor de slui ting van een militaire entente tus- schen hen en hun Belgische buren." Nogmaals, is 't niet poeslief? Al leen maar: 't komt uit Eng. bron en waar zulke vossen de passie preeken, dient de Nederlandschen hoer dubbel op zijne ganzen te passen. Tegen den grooten concurrent, Duitschland, gaat het. En als wij straks Engelands plannen gediend zouden hebben, dan zouden we op de bekende en terecht zeer beruch te Engelsche dankbaarheid kunnen rekenen. RUSLAND. Hoedanig is de nieuwe Doema saamgesteld Wie eenigszins de toekomstige gebeurtenissen in Rus land wil begrijpen, dient op die vraag met keunis van zaken te kun nen antwoorden. Eerst een paar algemeene ge gevens. In de eerste Doema waren de „gestudeerde" lui veel talrijker vertegenwoordigd. Nu kan men 2o /f) der leden onder de Hooge- scholers rekenen, vroeger was dit 42%. De Russen zijn het talrijkst in de Doema vertegenwoordigd, en vormen ruim 65% de overige 32% ruim vertegenwoordigen 18 ver schillend nationaliteiten. De joden hebben maar van de vertegenwoordigers, die zij in de eerste oema bezaten, de Tar taren daarentegen tweemaal zooveel als eerst. Ruim 12% der leden behooren tot den landbouwstand. De nieuwe Doema is veel demo cratischer getintslechts van de edelen, die er vroeger zitting had den, treft men er nu aan. En nu de politieke staalkaart Zoo goed mogelijk zullen wij die trachten te geven. De constitutioneele democraten tellen 87 ledende monarchisten (unie van het Russische volk) 66 Octobristen 31; gematigden 5; Po len 15; aanhangers van de vreed zame hervorming 3; progressisten 36; linkergroepen 18; de Ar- meensclie revolutionairen (voor liefhebbers van die namen geven we den waren naam„dachnakti- oetioek") 3; volks-socialisten 6; arbeidersgroep 24sociaal-demo craten 64; revolutionaire socialis ten 55 Deze Doema is heter dan de vorige, maar de Tsaar zal er al evenmin gerust op slapen. ITALIË. Zal de H. Stoel op de aanstaande Haagsche Vredes-Conferentie vertegen woordigd zijn of niet? Hierover is al veel geschreven en gesproken. Een Romeinsch ochtennblad meldt nu, dat op voorstel van Frankrijk Z. H. de Paus buiten de Conferentie gehouden zal worden. Nog meer Toenadering? Mgr. Bonomelli, bisschop van Cre mona heeft den 5en dezer met toestem ming van Z. H. den Paus een bezoek gebracht, eerst aan de Koningin-moe der en vervolgens aan Koning Victor Emanuel en den voorzitter van den Senaat, den heer Canonico. Tal van Senatoren en afgevaardig den hebben op hunne beurt aan Mgr. Bonomelli een bezoek gebracht. Zou zulk een bezoek onder wijlen Leo XIII mogelijk geweest zijn Mag het gebeurde aangemerkt worden als een nieuw en zeer krachtig bewijs voor de sterker wordende toenadering tus- schen Vaticaan en Quirinaal? In politieke kringen is men zeer gelukkig over een en ander, dat men toeschrijft voornamelijk aan Pius X. De maconnieke en socialistische Pers smaalt al van een toekomstigen vrede tusschen Pausdom en Koningschap zij voegt er aan toe, dat Italië nooit clericaler regeering gehad heeft dan dit, waarin Giolitti met den katho liek Tittoni de lakens uitdeelen. In monarchistische en katholieke kringen heet men zich zeer te verblijden over de betere verhouding tusschen Vati caan en Quirinaal. Er loopen ook geruchten, dat Mgr. Bonomelli binnenkort Senator zal wor den. De heer Gallo, minister van Ju- titie, stierf gisteren aan eene be roerte. Ook de heer Massimini, minister van financiën, heeft een lichten aanval van beroerte gehad. Giolitti brengt ongeluk, fluistert het Italiaansche bijgeloof. z Prins Toesjima zal weder op last van den Mikado eene reis door Europa ondernemenhij heeft eene bijzondere zending voor Koning Eduard. Waarom werkt Japan zoo koortsig aan leger en vloot? Som migen vreezen een nieuwen oorlog in de naaste toekomst. De schismatieke Kerk te Parijs gaat nu een anderen weg. „Bis schop" Vilatte, heeft eene aanklacht tegen verschillende Parijsche bladen ingediend wegens laster enz. Of de andere P6rs dat nu een „clericaal proces" zal noemen? Het Engelsche Lagerhuis heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarbij het effectief der vloot op 128.000 man bepaald werd, gelijk de regeering dit ver langde. Den 21en Maart komt het Trans- vaalsche parlement bijeen. TWEEDE KAMER. De vergadering dei' Tweede Ka mer is bepaald op heden elf uur. De afdeeliiigen der Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot voorloopige vaststelling van het VlIIste Hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1907 (Credietwet voor Oorlog) de heerenEland, Schok - king, Duymaer van Twist, Van Vlijmen en Patijn. Prins Hendrik te Delft. Prins Hendrik en zijne moeder brachten gisteren een bezoek aan de Uelftsche Aardewerkfabriek De Prinselijke Fles", waar zij ontvan gen werden door de directeuren de heeren A. Labouchère en H. W. Mauser. Door de fabriek rond geleid, betoonden de bezoekers groote belangstelling voor deze industrie. Te half twaalf vertrok men weer naar de residentie. De redders te Londen. De Londensche berichtgever van het Hbld. sei .t dd. gisteren Het Palace Theatre was tot aan den nok toe gevuld en er werd een schitterend program uitgevoerd, waarbij verschillende eerste-rangs- kunstenaars van music hallsmede- werkten. Tijdens de pauze kwam de bur gemeester van Harwich op het tooneel en hield een toespraak tot Sperling en Jansen, die in een loge dicht hij het tooneel zaten. De burgemeester deelde mede, dat hij een telegram had ontvangen van H. M. de Koningin van Ne derland, waarin deze sympathie met de veoorstelling betuigde en 25 pd. voor de slachtoffers inzond. Hij zeide verder, dat door deze voorstelling ongeveer 500 pd. voor het goede doel beschikbaar zoude komen. Daarop stelde hij aan Sper ling en Jansen ieder een gouden medaille ter hand, een geschenk van de directeuren van het Palace Theatre. De aanwezigen juichten hen har telijk toe ten tooneele te verschijnen, de mannen kwamen echter niet, maar hieven in hun loge staan en dankten buigend het publiek. Er scheen geen einde te zullen komen aan de toejuichingen. Na de toespraak speelde de muziek het Nederlandsche volkslied. De mannen toonden buitenge wone belangstelling in de Biosco- pische vertooning, waarin de Hoek van Holland, het wrak, zijzelf in de reddingsbooten en zelfs hun aankomst dezen morgen in het ho tel werd voorgesteld. De voorstelling, die werd bijge woond door den Nederlandschen gezant, eindigde te ongeveer 6 uur. Daarna zouden de redders door den Lord-Mayor in Mansion House wor den ontvangen en vervolgens ia de Nederlandsche Club komen. Het voorgenomen diner in liet. Lagerhuis heeft niet plaats gehad; liet werd op het laatste oogeiiblik afbesteld. Sperling en Jansen vertoefden korten tijd in het Lagerhuis, waar zij gedurende eenige minuten luis terden naar de behandeling der marinebegrooting, gezeten in de galerij voor aanzienlijke vreemde lingen. Ze zullen ook door minister Lloyd George worden ontvangen, maar niet heden. Ned. Heide-Maatschappij. Maandag 4 Maart had de uitrei king der diploma's plaats aan de leerlingen van de tweejaarlijksche cursussen der Nederlandsche Hei demaatschappij. De uitreiking ge schiedde bij monde van den voor zitter der Maatschappij, den lieer jhr. mr. G. L. M. II. Ruvs de Bee- renbrouck en werd bijgewoond door eenige commissarissen der Maat schappij, den inspecteur der Staats- bosscheii en oiitgiiiuiugon, den di recteur en verschillende leeraren. Ook waren twee bestuursleden te genwoordig van de Vereenigingen van Oud-leerlingen der cursussen. Aan alle leerlingen kon het di ploma worden uitgereikt. Aanbesteding Gister werd door het Prov. be stuur van Noord-Holland aanbesteed Bestek 51Het uitvoeren van le veringen en werkzaamheden tot versterking van den duinvoet langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zee- werken in Noord-Holland. Raming f3000. Laagste inschrijver M. Daal der, te Alkmaar voor f2627. Jaarwedden Burgemeester en Secretarissen. Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland besloten in hunne ver gadering van 5 December 1906 (welk besluit werd opgenomen in het Pro vinciaal Blad No. 33 van 1907) ver schillende jaarwedden van Burgemees ters en Secretarissen te verhoogen. Zij stelden met koninklijke goedkeu ring de volgende wedden vast: Burgemr. Secret. Aalsmeer f 1000 f 600 i) Abbekerk 400 500 800 400 Akersloot Andijk Anna Paulowna Assendelft Barsingerhorn Beemster Bennebroek Bergen Berhout Blaricum Bloemendaal Blokker Bovenkarspel Broek op Langen- dijk Buiksloot Castricum Diemen Edam Enkhuizen Gratt Grootebroek Haarlemmerliede en Spaarnwoude 1000 Haren karspel Heemskerk 600 Heerhugo waard 750 750 Heilo 600 600 Helder Hoogkarspel Hoogwoud 700 Hoorn 1600 3) 2000 Huizen 1300 1000 Katwoude 250 150 Koedijk 500 300 Q 550 550 600 650 600 700 - 2500 2400 500 600 Koog a/d Zaan Kortenhoef Krommenie Kwadijk Landsmeer St. Maarten Marken "Middelie Midwoud Muiden Naarden Nederhorst-den- Berg Nibbixwoud Nieuwendam Nieuwe-Niedorp 550 420 5) 450 400 350 450 400 700 600 1100 1100 600 450 450 600 550 550 450 Noord-Scharwoude,, 550 Oosthuizen 500 500 Oostzaan 800 750 Opmeer 300 Oterleek 350 Oude Niedorp 450 400 Ouder-Amstel 5501000 Oud-Karspel 550 550 Oudorp 400 400 450 St. Panera,s Petten llansdorp Schermerhorn Schoorl Sloten Spaarndam Spanbroek Sijbekarspel Terschelling Texel Twisk Uitgeest Uithoorn Ursem Velsen Venhuizen Warder Warmenhuizen Watergraafsmeer 250 250 600 650 550 600 600 600 1700 1150 300 400 500 450 550 - 800 - „1250 400 - 900 900 Weesp 1500 1500 Weesperkarpel 900 650 Wervershoof 500 600 Westwoud 400 400 Westzaan 800 800 Wieringen 7001" 800 Wieringer waard 475 0 Wognum 600 500 W ormer 700 Wij denes 450 Wij ka. Zee en Duin- 900 900 Zaandijk 800 Zandvoort 1100 1000 Z. en N. Schermer 450 Zuid-Scharwoude 550 550 Zwaag 500 niet vrije woning ad f 200. 150. 40t». 200. 180. 100. 450. 100. 2-50. 100. 75. 5) 71 H) 10) U) Credietwet- Oorlog. Het weinig omvangrijke afdeelings- verslag over de voorloopige vashelling van het 8e hoofdstuk der Staatsbe grooting, dienstjaar 1907zegt uitdruk kelijk dat de beslissing over dit ont werp in niets van invloed zal zijn op de definitieve begrooting en hare on- derdeelen. Dit geldt vooral van de posten, die voor het eerst op de begrooting van 1907 voorkomen. Omtrent de opmerking in de M. v. T., dat de Eerste Kamer de begroo ting heeft verworpen heerscht verschil van gevoelen, Dit verschil betreft of hier bloot een feit is geconstateerd, dat strekken kan om met meer klem te betoogen dat de begrooting voor 1907 en niet die voor 1906 ten grondslag moest strekken aan de Credietwet. jj£ De crisis. De „Gelderl." meent, dat men links geen kans ziet om een behoorlijk Ka binet te vormen en dat men daar de moeielijkheid van den toestand wel op de rechterzijde schuiven zou. Dat er tenslotte nog een rechtsch Kabinet zou kunnen komen, is niet geheel onmogelijk er zijn nl. aan on zen kant wel Staatslieden, die het gaarne eens met zulk een Kabinet zouden probeeren. Onzes inziens echter geen aanbevelenswaardige tac tiek. De linkerzij zou onmiddellijk de oppositie-rol overnemen en de Sta tenverkiezingen ingaan met de leus: ..Tegen de clericale overheersching Een leus, die wel uitwerking zou heb ben, reden, waarom sommige or ganen van links zoo gaarne zouden zien, dat er een rechtsch Kabinet optrad Het zou vermoedelijk slechts drie maanden levens hebben. Het wrak der Berlin. Op het wrak van de Berlin wor den de werkzaamheden tot het laten springen en sloopen voort gezet. Gisteren is er echter niet ge schoten. Men is voornemens, na het bovendek en mast te hebben opgeruimd, het verdere gedeelte van het voorschip door duikers te laten onderzoeken of er nog lijken in zijn. Hierna zal het geheele voorschip door dynamiet worden opgeruimd. R. K. Herstellingsoord. Naar wij vernemen is de Ko ninklijke goedkeuring verkre gen op dé statuten der Ver- eeniging tot stichting voor R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen". Een broek en een vest. In 't begin van 1906 deed W. d. II. in Achtkarspelen (Fr.) ten ge meentehuize aangifte der geboorte van zijn 19e kind. De burgemeester beloofde hem toen een nieuwe broek als hij nog eens mocht komen om zijn 20e kind aan te geven, wat deze week geschiedde. De burge meester hield woord, schouk hem oeu nieuwe broek en een nieuw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1