Dinsdag 12 Maart 1907. No. 6544 31s,e Jaargang, Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. jfe Bondgenootschap of niet? HtSo'T.Twfir""1 ,,m T T sc,r ;»t rnz zr al,u,n,"e BUITENLAND. BINNENLAND. iPiSSbS Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem 1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT I, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubiicité Etrangère:- G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, olbis Faubourg Montnurtre. Oude veeten sleten uit, de vroe gere vijandschap is vergeten, de verbroederingder beide zoo nauw verwante volken is niets meer dan eene quaestie van tijd. Zoo oordeelen degenen, die droo gten van eene nauwere toehaling l'vi' banden tusschen Nederland en België, van een bondgenootschap, boe men 't noemen wil. Muiters, blauwkielen, kaaskoppen - ternauwernood herinneren wij ons de woorden nog en zeer velen ten onzent neigen naar de liereeni- gnig van den geheelen Nederland- schen stam, op zoo noodlottige, som- bugen zeggen op dom-misdadige ^'ijze in tweeën gesplitst. Er was bier verdeeldheid geko- "ten, tusschen wat onder alle op zichten bij elkander behoort, schei ding gemaakt, tusschen hetgeen hooit gescheiden had mogen wor den, in het belang der beide par tijen nooit gescheiden had mogen worden. Het Engelsche blad de „Times", dezer dagen in onze kolommen aangehaald, heeft wederom dit denk beeld van hereeniging, van bond genootschap tusschen Nederland en België ter sprake gebracht. Dat hierbij eerst en vooral het eigenbelang aan het woord was, de voornaamste drijfveer van alle Engelsche staatkunde, behoeven we zeker niet in herinnering te brengen. Zoo ons geheugen ons niet be driegt, liep het Belgische pleidooi ten gunste der toenadering over zeer practische zaken. De nijverheid onzer zuidelijke naburen voelt meer en meer de behoefte aan eene nieuwe afzet markt. En 't is meer dan een bloot vermoeden, dat men voor en boven Mies het oog had op liet verkrijgen van de vrije beschikking over de bmderlandsche markt bij de aange prezen toenadering. Kruideniers- C!U koopmansberekeningen dus? Dacht men aan, sprak men van een gemeenschappelijken oorsprong, van eenheid van taal? Hield men rekening met het zeer gewichtige defensie-vraagstuk? Met een bond genootschap dat Nederland en Bel gië de kans bood, dat zij met niet al te twijfelachtige hoop op een goeden uitslag op het een of ander slagveld der toekomst een gemeen- schappelijken vijand het hoofd zou den kunnen doen bieden Neen, het „zaken doen" beheersch- te het gelieele vraagstuk. Kruide niers- en kooplui-belangen in de allereerste plaats scheen de leuze te zijn geweest der toenadering zoekenden. Dok die voordeelen, aangenomen, M zij over en weer niet tegen l aar opwegen, waren voor ons land niet te versmaden. Dn ook zij, die andere belangen vooral in }iet 00g belden; die in oe eerste plaats dachten aan het oeiioud der onafhankelijkheid van oeide landen, van verschillende zij den bedreigd door andere mogend- ledendie door het gemeenschap pelijk gevaar het gemeenschappe- jyk optreden gebiedend noodig acht- beelc/*1' V001*M vonden liet denk- kend. Vau kondgenootschap uitste- («lpnlUYaiWailtsc^aP deed zich gevoelen de meerderheid der Bel- gen spreekt e dialectisch. Zooveel heeft'men in vroeger eeuwen samen doorleefd en doorstreden. We zouden haast zeg gen: de stem van het eigenbelang had gesproken, ook die des bloeds zweeg niet langer. Er bleek Qok nog gehecht te woiden aan ideale belangen, naast de zuiver stoffe lijke. Daar 2ijn er 0ok ten onzent, die de meening toegedaan zijn, dat het Waalsche gedeelte van België meer naar Frankrijk, het Vlaamsehe ge deelte meer naar de Noordelijke grenzen het oog gekeerd houdt. Verfranscht mogen vele Belgen zijn, de overgroote meerderheid zou niets liever wenschen, meenen wij, dan het leggen van een hechten hand tusschen Nederland en België. Daartegen bestaan echter nog altoos groote moeilijkheden, oeconomische en andere. Durft men die niet onder de oogen zien? Acht men ze onoverkome lijk? Koning Leopold heet met Koning Eduard van Engeland een der han digste en fijnste diplomaten van onzen tijd. Wat de „Times" weder ter sprake bracht en eenmaal als een der vu rigste wenschen van Engeland tot stand hoopt te zien komeneen verhoud, vooral een militair verbond tusschen beide zusterstaten, dat denk beeld schijnt nog niet rijp voor verwezenlijking. Toch eischt het belang van beide landen dat jdit zeer gewichtig vraag stuk met bekwamen spoed worde behandeld, want de „Times" moge spreken uit Engelsch eigenbelang, de Telgen als voor ons is het een der groote quaesties van den dag. Mogen wij het Reuter-telegram van dezen morgen als een geluk kig voorteeken beschouwen? Wij bedoelen het telegram van den vol genden inhoud Do aangekondigde gedachtewis seling tusschen de heeren Tydeman, Treub en jhr. Van Asch van Wijck, allen Nederlandsche afgevaardigden en de heeren Beernaert, minister- van staat, Dupont, ondervoorzitter van den Senaat en Helleputte, volks vertegenwoordiger, allen Belgische afgevaardigden, heeft heden plaats gehad. Verschillende punten der conferentie voor de Nederlandsch- Belgische ententie werden onder zocht. Hedenavond heeft minister Beer naert een diner aan de afgevaar digden aangeboden." Dat wij weldra niet enkel van besprekingen en een maaltijd, maar ook van eene oplossing melding mogen maken, bevredigend voor ernstig, en 't is enkel uit voorzich tigheid, dat de geneesheer den jongen monarch verplicht tot „warm houden." Verschillende recepties onder welke ook die van Kolonel Muller zijn uitgesteld. Deze zat den lOen dezer aan hij den minister-president met verschil lende andere diplomaten. FRANKRIJK. In ons blad is reeds onder een andere rubriek melding gemaakt van de surprise, welke het personeel der electrische inrichtingen te Parijs de Fransche hoofdstad bereid heeft. Op de hoogst ernstige sociale zijde dezer gebeurtenis mogen W'j wel even het licht doen vallen. De revolutie is in Frankrijk om zoo te zeggen door de Regeering-zelf aam gekweekt. Ia een ander genre de geschiedenis herhaalt zich niet wat de menschheid vóór de groote Revolutie in Frankrijk kon aan schouwen. Thans is het reeds zoover gekomen, dat er eene staking uitbrak, niet ten gevolge van een conflict tus schen patroons en arbeiders, maar die zuiver aangewend werd als eene waarschuwing, een, schrik aanjagen, eene soort van chantage tegen het Parijsche stadsbestuur. De revolutie heeft al heel wat weg afgelegd in de versnelde pas gaat het naar zullen wij schrij ven naar volslagen anarchie of welnaar eene dictatuur En hoe gewetenloos de Regeering daarbij toeziet, getuigt wel de aardig heid, door minister-president Cle- ineneéau ter markt gebracht bij ge legenheid dezer staking. ,,'t Is een streek Van Viviani eerst de hemellichten gedoofd hebben, rooft hij ons ook nog electriciteit." Zoo dit geen galgehumor is maken, heide partijen. L. ENGELAND. In het Lagerhuis bracht lord Winston Churchill bij de behande ling der Koloniale aangelegenheden de nieuwe regeering van Transvaal ter sprake. Niets is treffender en dramatischer zeide hij, dan dat generaal Botha thans eerste minis ter is. Spreker hoopte, dat de Engelsch- regeering de jonge Transvaalsche vooral in het begin krachtig steunen zal. Aan. een feestmaal te Pretoria ter eere van het nieuwe Kabinet zeide Botha, dat hij den Koning en het Engelsche volk dankbaar bleef voor de in de geschiedenis eenige wijze, waarop aan Transvaal eene milde grondwet verleend was. Alles zal de regeering doen, om eene krachtige vereenigde natie te scheppen, waarvan het eene deel het audere niet met verachting en wantrouwen beschouwen zal. De mijnbouw zou bevorderd worden in de scholen zouden de Hóllandsche en Engelsche kinderen, waar zulks mogelijk was, onderwijs ontvangen in hunne eigen taal. Verder deed Botha de m bedoe ling, dat hij te Londen de Koloniale Conferentie bijwonen zal. SPANJE. Volgens de jongste berichten is Koning Alfonso nog altijd bedle gerig. Zijne ongesteldheid is niet Na te de De interpellatie van Jaurès gis teren in de Fransche Kamer is uitgeloopen op het aannemen van eene motie van vertrouwen in de Regeering met 378 tegen 180 stem men. Jaurès' interpellatie liep over de tusschenkomst der Regeering bij de jongste Parijsche staking. Door deze staking, verklaarde plemenceau, werd Parijs zonder licht overgeleverd aan straatroovers en revolutionairen. De arbeiders moeten geen slaven zijn, maar evenmin dwingelanden. Ei was geen afdoende reden voor deze men- schen om te staken. Toen de Regeering aan militairen den arbeid opdroeg, liet zij liet stakingsrecht onaangetast. ITALIË. In katholieke kringen \e Rome wordt gezegd, dat Pms N aan de Frausche bisschoppen, die hij on langs in audiëntie ontving, ver klaard zou hebben De scheidings- wet. laat mij de handen geltee. vrij voor de bisschopsbenoemingen Ik zal van die vrijheid gebruik maken, om bij die benoemingen- alle vreemde invloeden buiten te sluiten. 's Pausen naamfeest zal den 19 Maart met eenige plechtigheid ge vierd worden. Op de Belvedere- plaats zijn eenige eerepoorten op gericht. Een concert, het defileeren voor Z.Heiligheid vein de pauselijke soldaten en daarna illuminatie. iedaar liet program. Pius X heeft een blief van dankbetuiging ge zonden aan den aartsbisschop van Milaan voor de milde gift, die deze prelaat onlangs den Paus ter land stelde voor de Fransche pries'er schap. laat eene minder treurige reputatie na dan andere Engelsche „helden." Te Weenen hebben Zondag 1.1. de sociaal-democraten hunne gewone be toogingen gehouden op de graven der revolutionairen, gevallen bij den op stand 13 Maart 1848. Een paar woord jes, wat kransen, dat was ai. Te Barcelona (Spanje) schijnen de bommen zoo maar gewoon op straat verloren te worden. In een der straten ontplofte' er eet>. Men „vond" er twee in eene andere straat. Barcelona blijft het brandpunt der anarchie. Engeland begint zich weer meer be zorgd te maken over de gebeurtenis sen in Egypte. De zoogenaamde „Al- gemeene vergadering van Egypte" vroeg een volledig gemeentelijk be stuur. Dat gaat recht tegen de En gelsche voogdij, die men er sinds lang moe is. Slecht voorbeeldPetkof, minister president, wandelde gisteren met de andere ministers te Sofia in den stads tuin. Een ontslagen ambtenaar doodde hem met drie revolverschoten, terwijl de' minister van Handel in den arm getroffen werd. Korte Berichten. ie Lutz is overleden generaal French. Z:jn naam zal men zich uit den Boe- herinneren. De ren-oorlog nog man Gemengd Kabinet. Naar „de Standaard" schrijft, wordt er van zekere liberale zijde een Kabinet uit rechts en links aan bevolen. Dit zou zijn de verwezenlijking van een lang gekoesterde begeerte. Nieuw is deze idee van liberale zijde niet. Reeds lang kwam men ervoor uit, dat men de Christelijke par tijen wil opruimen. Maar van deze „zekere liberale zijde" verliest men schromelijk uit het oog, dat de Christelijke partijen niet om niet het vroegere leed door worsteld hebben. Do les der ervaring is niet zonder vrucht over haar heengegaan. Veel nauwer dan eertijds zijn de Christelijke partijen aaneengesloten. De verleider, die ze overhaalt om nogmaals liet oude doolpad op te gaan, moet nog geboren worden. Een gemengd Kabinet is hij eene gesteldheid, als in 1905 aan 't licht trad en nü nog onverwacht voort- bestaat, onder geenerlei beding denkbaar. Eerste Kamer verkiezing. Naar „de Tel." uit goede bron verneemt, komt de heer K, de Boer Czn., lid van de Tweede Kamer voor Zaandam, ernstig in aanmer king voorde EersteKarner-vacature, ontstaan door het overlijden van den heer PI. F. Bultman. De crisis. Het Haagsche Correspondentie-bu reau meldt Volgens de jongste, geloofverdis- nende berichten, worden er pogingen beproefd tot vorming van een cabinet d'affaires door iemand, die niet be hoort tot het Parlement, noch tot een bepaald Staatkundige partij. De X. Arnh. Ct. zegt Naar wij vernemen, zijn de kansen op een gemengd Kabinet, waarvan in de eerste dagen der vorige week ernstig sprake was. weder gedaald en zou thans de oplossing gezocht worden in de richting van een Kabinet van rechts, met of zonder dr. lvuyper. oorloopige onderhandelingen indien geest zijn nu gaande en van den uit slag daarvan zal afhangen, of een der Staatslieden van rechts zich met de vorming van een Kabinet wil belasten. Of de heer Heemskerk de man zal zijn, schijnt onzeker. Voorzorg. Waarom zit de piano? Je k spelen 1 Dat is zoo. Maar terwijl ik hier zit, kunnende anderen ook niet spelen. je toch aldoor voor an toch geen noot Tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied. Het betuur van den Nederland schen Bond van gemeente-ambte naren heeft, omtrent de prijsvragen, uitgeschreven ter gelegenheid van de tentoonstelling op gemeentelijk administratief gebied, de volgende beslissing genomen, overeenstem mend met het advies der jutv: Afdeeling bevolking: 1. Overzicht van de boekhou- in eenige gemeenten 2. In welken zin behooreu de voorschriften betreffende de bevol kingsboekhouding te worden ge wijzigd of aangevuld, met het oog op de verschillende statistieken en andere opgaven, die bij voortdu ring van de gemeente-besturen wor den gevraagd en de eischen. die het algemeen belang kan doen gel den? Nevens het antwoord over te leggen een ontwerp-Koninklijk besluit met de daaruit voortvloeiende modellen. Er waren twee antwoorden, die geen van beide voor bekroning in aanmerking komen. Afdeeling burgerlijke stand. I. Imprimés van akten van hu welijks-aangiften, huwelijks-afkon digingen, huwelijken, geboorten en overlijden. II. Er worde uitgegeven een boekje, bevattende akten van den burgerlijken stand, betreffende niet alledaagsehe gevallen. Afdeeling financiën: Wordt ge vraagd een omschrijving van de inrichting van de financiëele ad ministratie eener gemeente, waar onder het toezicht op de geldmid delen. Ingekomen drie antwoorden. Aan dat, ingezonden onder de zinspreuk „Elke arbeid is leerzaam", is een prijs toegekend. Afdeeling gemeente-bedrijven Inrichting van de administratie van een gemeente-bedrijf. Ingekomen twee antwoorden. Aan dat ingezonden onder de zinspreuk „Werken doet sterken", is een prijs toegekend. Afdeeling archief Een omschrijving van de meest practische inrichting der gemeente administratie, wat betreft indeeling, berging en raadpleging van het nieuw archief. Onder de drie ingezonden ant woorden was een niet zonder ver dienste, doch voor een bekroning kwam het ook niet aanmerking. Eindexamens H. B. S. De commissaris van H. M. de Koningin in Noordholland heeft be paald, dat de eind-examens der 11. B scholen met vijfjarigen cur-us, zoowel als de vergaderingen der commissies voor het afnemen dit r examens in 1907, in die provincie zullen gehouden worden te Amster dam en te Haarlem, en wel met dien verstande, dat de commissie te Amsterdam, de oostelijke com missie genaamd, zal hebben te exa- miueeren de candidaten afkomstig van de H. B. scholen te Amsterdam (de le, 2e en 3e H. B. school met öjarigen cursus,) te Hilversum en te Zaandam, en dat de commissie te Haarlem, de westelijke commissie genaamd, zal hebben te exainineeren de candidaten afkomstig van de H. B. scholen met ojarigen cursus te Haarlem, te Alkmaar, te Helder en te Hoorn verder, dat de candidaten, die niet het volledig onderwijs aan een II. B. school in deze provincie heb ben gevolgd-(de z.g. exlramï) zich zullen aanmelden bij den voorzitter der commissie te Amsterdam en voorts benoemd a. tot voor zitter der oostelijke commissie en tevens tot lid daarvan, den heer dr. J. C. Costerus, directeur der 1 e H. B. school te Amsterdam b. tot leden der commissie te Amsterdam de heerendr. P. J, Stelwig te Amsterdam, 1'. Bakker te Zaandam, W. Ph. Lindner te Amsterdam, A. Pelt te Zaandam, dr. H. C. Bijl te Amsterdam, dr. II. W. Heinsius te Amsterdam, dr. P. C. M. Bos te Amsterdam, C. de Bruyn te Amsterdam, J. Rienstra te Amsterdam, dr. S. H. Gossen te Amsterdam, P. de Vos Jr. te Am sterdam, H. de Leeuw te Amsterdam, W. van Doorn te Zaandam, P. Frisius de Haan te Haarlem, A. L. J. Bouten te Amslerdam, Th. v. d. Woerden te Amsterdam, J. A. Barron le Amsterdam, dr. H. Quint Gz. te Amsterdam, dr. B. H. J. ter Braake te Hilversum, H. Heukels te Arn- terdam, dr. G. Nolts Trenité te Haarlem, P. J. van de Vliet te Amsterdam, A. H. Castelein te Amsterdam, dr. W. C. L. Bronsveld te Hoorn, G. C. Hoogerwerf te Hil versum, P. J. H. Geleuker te Helder, J. C. G. Crosé te Amsterdam, Th. de Verdenius te Hilversum, H. J. van Dijk te Amsterdam, W. J. Brandts te Amsterdam c. tot voorzitter, tevens lid der commissie te Haarlem dr. D. A. Kerkhof te Helder d. tot leden der commissie te Haarlem de heeren dr. E. H. J. Cunaeus te Hoorn, dr. HBrongersma te Haarlem, dr. A. C. van Rijn vau Alkmade te Helder, dr. H. W. R. Ruben te H'dder, dr. H. J. Calkoen te Haarlem, N. Meyer te Alkmaar, dr. H. Bruijel te Haarlem, A. v. d. Stempel Jr. te Hoorn, W. N. Franc- ken te Helder, C. M. van Soest te Alkmaar, G Welbergen te Hoorn, J L. G. Belonge te Alkmaar, A. I'. Giinther te Haarlem, H. J. de Vries te Haarlem, -J. C. Kerkmeyer te Hoorn. Canard De „Voss. Ztg." beweert uit gezag hebbende bron te weten, dat de mo gendheden zich met elkaar hebben verstaan, om op de Haagsche vredes- coaferentie het ontwapen inga-vraag stuk ter sprake te brengen, wanneer Engeland zulks verzoekt door het de- poneeren van een speciaal voorstel. Rusland zou in dat geval aan de vertegenwoordigde regeeringen voor stellen, er in toe te stemmen dit vraag stuk te bespreken. De Minister van marine heeft de jongste vergadering van den ministerraad na langdurige af wezigheid bijgewoond. Heden hoopt de heer Stuart zijn ambtsbezigheden te hervatten. Staking te Rijssen. Als bemiddelaar tusschen de fir- Ter Horst en de stakende werklie den is thans opgetreden Dr. Van Utenhove, aldaar. De volgende voor,-tellen zijn aan de firma gedaan met verzoek die schriftelijk te be antwoorden. le. Alle arbeiders worden weer aangenomen en aan hun oude ma chines geplaatst. Kunnen niet alle arbeiders dadelijk weer worden aan genomen, dan geschiedt zulks ge leidelijk maar binnen één maand zullen alle aangenomen worden. 2e. De firma Ter Horst zal als de loonregeling, ingesteld op 12 Nov. 1906, 3 maanden heeft gegol den, in overleg treden met eene commissie, benoemd door en uit de arbeiders, om zoo mogelijk eene loonregeling of loonsverandermg in te stellen, naar genoegen van beide partijen. 3e. Worden bovengenoemde voor stellen aangenomen, dan zal de ar beid op nader te bepalen datum hervat worden. Zooals hieruit blijkt, heeft men den eiseli laten vallen van het er kennen van de vakvereenigingen door de firma Ter Horst, maar die omtrent eene loonregeling gehand haafd. De heer F. A. ter Horst heeft daarop het volgende geantwoord „Wij zijn bereid uwe bemiddeling als tusschen per soon te aan\aarden. „Wij zijn genegen de arbeiders HAARLEM COURANT flGITE fflfi NON AGITATE. 'k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1