Woensdag 13 Maart 1907. No. 6545 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND, BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS i'er 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN "25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangëre:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Paris, 31bis Faubourg Montm u tre. ont- Verschrikkelijke ploffing, Pantsersschip in de lucht gevlogen. Graot aantal slachtoffers. Men seint uit ToulonDe ont ploffing van een torpedo met saam- S' perste lucht heeft aan boord van Jlpt pantserschip „Iena" bij Toulon den kruitvoorraad in de lucht d°en vliegen. Men spreekt van 200 'AIO slachtoffers. van kwartier tot kwartier heb- '®u er nog steeds ontploffingen P'aats: stukken van granaten wor ''en in den omtrek neergesliugerd. Do verslagenheid is volkomen; de vlucht is algemeen. Stukken van 'Uenschelijke lichamen worden in ('o lucht geslingerd. .De „Iena" had 688 man beman- uing. De ontploffing moet ge- Weten worden aan zelfontbranding yan het kruit, waarvan 25 ton aan boord was. Een stuurman, die ont komen is, vertelt, dat de ontplof- 'hg plaats had tijdens een bijeen Gunst in het verblijf der adelbor sten. Verscheidene gehouwen van de Marinewerf begonnen vuur te vatten. Ven vreesde ten zeerste voor de sohepen op de reede, met name voor het pantserschip „Suffren." De „Iena" was het mooiste pant- ^ersehip der vloot. Om 3 uur brandde de „Iena" nog; verdere ontploffingen zijn échter niet meer te vreezen, daar bet dok met water gevuld kon Worden; de omgeving is niet ernstig beschadigd. Admiraal Bienaimé schrijft de °ntploffing toe aan zelfontbranding van liet kruit. Na zekeren tijd V>ch wordt het kruit_ontleed, waar- door er warmte ontwikkeld wordt, '•oodat het kruit voortdurend aan dacht eischt. De „Iena" had 25 ton kruit aan boordhet was naar de meening yan dien admiraal het schoonste Tansche pantserschip, welks type als grondslag voor toekomstige °orlogsschepen moest dienen. Schout bij nacht Manceron is gewond; over het lot van den commandant en den tweeden of li ier had men om 6 uur gisteravond nog' geen zekere berichten. Men RPrak van slechts een 50-tal dooden en meer dan 100 gewonden. Monis, lid van den Senaat voor 'Uonde, heeft een interpellatie over de ramp aangekondigd, weike janip des te erger is, omdat een unge reeks van ongelukken wordt •''gesloten, welke de Regeering tot 'et tijdiger nemen van maatregelen U:|uleiding hadden moeten geven. Om drie uur stond de „Iena" de lucht te vliegen en moest ver haald worden .om nieuwe rampen te voorkomen. De verschrikkelijke ramp wekt groote ontroering. Aan het ministerie van marine zegt men, dat volgens de laatste berichten de ramp ontzettend is, maar het aantal slachtoffers weet men nog niet Het slagschip „Jena" lag op het oogenblik van de ontploffing in het Missiessydok, dat aan de westgrens van de stad gelegen is, en omgeven wordt door een arsenaal, kazernes, kolenpark en verschillende andere inrichtingen. Het dok is slechts bestemd voor oorlogsschepen. Aangenomen mag worden,' dat op het oogenblik van de ontplof fing de gansche equipage aan boord was, wat ook uit het aantal slacht offers mag worden opgemaakt. Het dok, waar het schip lag, ligt op tamelijken afstand van de bebouwde kom. De „Jena" was in 1898 gebouwd. De Iena, is een schip van 12,050 ton; bewapend met vier kanonnen van 30.5 cM. acht van 16.5, acht van 10, twintig van 4.7 en twee van 3.7, voorts met twee torpedobuizen boven- en twee onderwater, alle van 45 kaliber. De pantsergordel is op de watarlijn 0.32 M. dik. De machine kan 16,500 P.K. ontwik kelen. De bemanning bestaat uit 698 koppen. Van de linieschepen, die in dienst zijn, was de Iena liet grootste op de suffren (12,730 ton) na. De Bouvet is 50 ton kleiner. Op de proefvaart heeft het 't snelst gdboo- pen, 18.2 knoopen tegen 18 eenige andere. Behalve de linieschepen van. deze grootte heeft de Fransehe vloot er nog zes, een enkele reeds gereed en de andere in den loop van dit jaar gereedkomende, die 11,850 tor.' meten. steeds in brand. Alle overheids- noc l'érsonen zijn ter plaatse. Men 0'acht de aangrenzende inrichtingen v'üi de marinewerf te behouden. De kapitein ter zee Adigard, yominaudant van de „Iena", en de kapitein-luitenant ter zee Vertier bef van den staf van den admi ral, zijn onder de dooden. Een deur van een kamer op de Weede verdieping werd verbrijzeld door een groot projectiel. De werk plaats voor de torpedo's, die voor bé machines en liet brandspuiten- Uis zijn op de marinewerf ineen gestort. De I ena"die nog steeds brandde is in liet bassin gezonken. De eerste kruitkamer die in de iK'bt vloog was die waar de gra- le a" Vaü waren opge- Een granaatscherf doodde een kind uit het dorp Pont du Las. Een nader telegram meldt: De kt upitein ter zee Adigard en de UtpUein-luitenant ter zee Vertier "ijn als geraamten in hun kajuiten bruggevonden. Een granaat sprong voor de „Suf fen," die in de nabijheid van de 'ena" geankerd lag. De „Suffren" beeft tweemaal gevaar geloopen iu DÜITSCHLAND. Bij derde lezing is gisteren in den Rijksdag de aanvullingsbegrooting voor de Koloniën aangenomen. Centrum, Polen en socialisten stemden tegen. Nog is aangenomen, het plan voor de spoorlijn Keetmanshoop-Koeboeb en verder de wet aangaande de toestemming voor een leening, aan het beschermingsgebied in Zuidwest- Afrika. De Regeering zal met een spot lachje misschen verklaren: „Ook zonder, ook tegen het Centrum ge zegevierd!" We zullen zien, of deze „overwinning" geluk brengt an nieuwe zegepralen in de toekomst Uit alles blijkt, dat het Centrum vaster staat dan ooitdat nxen wel getracht heeft het in twee partijen te verdeelen, maar cla't zelfs mannen Berlijnsche Correspondent r „N. R. Courant* de mislukking- hebben P°ging °I)enliJk erkend v ou nuiow zal weldra nog weer voelen wat een kracht het Centr: ontwikkelen kan en zal nu geheel um ontwikkelen tegen hem. RUSLAND. Is de nieuwe Doema ten doode opgeschreven? Het eene blad zegt, het andere neen. Br wordt ver zekerd, dat de Rcgeeiring met leede oogen de overmacht der linksche groepen ziet en de eerste gelegen heid, b.v. een eisch om amnestie, zal benuttigen om de laveren maar weer naar huis te zenden. Een der afge vaardigde van Kisj<enef seinde aan de kiezers van zijn district, dat de Doema een troep is, met een voor zitter, die een werktuig is in han den der joden. Door eenige groepen der rechter zijde is besloten om een „bloc" te vormen. Een andere groep is in, wording. ZU1B-AFRIKA. Sommigen zullen met ons van meening zijn, dat er wel wat veel getoost wordt in Transvaal op ko ning Eduard en het Engelsche volk. Nu is 't weer Riehard Solomon, die aan 't feestmaal generaal Botha verzocht heeft, om deze „boodschap" aan het Engelsche volk te willen overbrengen: „Wij waardeeren het heerlijk vertrouwen, dat de koning in ons gesteld heeft en het zal het streven zijn van regeering en par lement, om zich dit vertrouwen waardig te maken." Sir Riehard was in tooststemming en vergat, dat hij geen recht had om namens parlement of Kabinet te spreken. Hoe 't zij, de Engelsche hielen-likkerij moest nu maar uit wezen. Een echten Boer zien we liever in eene andere positie. „En alles wil reg kom". Engeland heeft veel genomen 't heeft nog heel wat goed te maken. Maar uit het gedrag van Botha, Solomon enz. valt op te maken, hoe weinig er op recht en billijk heid te rekenen valt, zoodat wie in dezen zijn schuldigen plicht vol brengt en niets meer, als een groot -weldoener en nog wat de lucht in geheven wordt. „Onze menschen missen fierheid!" riep generaal Beijers in een rede voering, door hem kort na den oor log gehouden. Spreekt ook hier dat gemis? „Dat vrije volk, dat zija wij!" is er zooveel ook hier in Nederland, daarop laten rijmen: Nu doen we mee aan kerij O as vrije volk gezongen, Wil men hielenlik- goed Korte Berichten. Eene algemeene werkstaking be dreigt Boeda-Pest. In de arbeiders kringen heerscht groote opgewon den] leid. De dwangmaatregelen der Regeering tegen de vak vereen! gin gen zijn oorzaak. Pres. Roosevelt zal zijn vaeantie- uren wijden aan het uitwerken van een voorstel tot nmg. genoeg is zoo'n grond wetslierzie- daar het Boudsgezag niet sterk Een goede ontspanning, vacantie-karweitje De Parijsche Temps'' weet te melden, dat Rusland en Japan het eens zijn geworden over een han delsverdrag^ de visscherijaangele- genheid en de aansluiting der spoor wegen. Althans omtrent de hoofdpunten is overeenstemming verkregen. Volgens de „Köln. Volkszeitung" zijn de berichten onjuist, die mel ding maken van een wetsvoorstel vn wording, om de Rijnbedding tot do Nederl. grens te doen uitgraven eit den aanleg eener zeehaven tot Keulen. Te Berlijn heet men niets vail dje plannen te weten. - De man, die in Bulgarije Minis ter-president Petkof doodschoot, is gevangen genomen en heeft bekend, dad. hij uit wraakzucht handelde. Hulde Prins Hendrik. Het „Leidsclie Dagblad" komt «de volgende asterisk In aanvulling van ons vorig ar tikeltje over het huldeblijk, meenén we hieraan nog toe te moeten voe gen, dat een factor, welke in de gees (drift voor Prins Hendrik schuilt, door ons nog onbesproken wt rd gelahen. Wij" blijven bij onze meening, zoo- dat van danig» naar deze gebeurtenis als het gebleken inzicht des betrokkenen ook, werd gemaakt. Hef lag in den aard te veel ophef der zaak, dat Prins Hendrik, die tot herha- lens toe den nadruk er op legde, dat niet hem, maar den redders alle eer toekwam, de huldebetui ging, zoo ze hem ter oore kwam, zou coupeeren. Nu is het aan ons, aan het Ne- derlandsche volk, zijn behoefte Prins Hendrik hulde te bewijzen, langs andere wegen te leiden. Niet door betuigingen, in welken vorm ook, maar eenvoudiger en blij vender door het vieren van zijn jaardag, door het maken van den 19den April tot een nationalen feestdag, door hem te doen gelijken op den 31sten Augustus. Prins Hendrik leeft op het oogen blik in aller hart; er gaat in alle kringen een levendige sympathie uit naar den Prins, die, al eenige jaren in ons midden, zoo weinig door ons werd gekend, van wien we nu weten, dat hij leeft met het Nederlandsche volk, waardoor hij zijn daad niet anders dan als een plicht kan beschouwen. En deze factor, deze openbaring van 's Prinsen persoonlijkheid is het, welke ons volk in die ontzettende dagen met ontroering bezieldedeze factor is liet, die ons met meerde ren trots op het Vorstenhuis, dat we bezitten, vervult. Laten we daarom ons enthousias me, zoo cynisch haast, oprijzend, niet door een zekere stijfheid en valsche schaamte weerhouden, wan neer de Prins zich in het publiek vertoont; zoodat niet een pijnlijke stilte of een magere toejuiching, maar een van harte gemeende volks- groet hem alom toeklinkt. Onze stugge landaard, de eenvoud en bescheidenheid van den Prins, zijn warsheid naar een goedkoope populaiteit, stonden elkaar lang in den weg. Deze slagboom is nu opgeheven. Onze Prins werd door zijn daad populair in den besten zin des woords. Dat deze kentering zich uite in een algemeene vlaggenhulde, in onze stad, onze omligdende dorpen, in ons geheele land als de eenvou digste, maar de waardigste, de meest algemeene en meest nationale hulde voor de persoonlijkheid des Prinsen op den 19den April. Onderzoek schipbreuk „Berlin.' De heer Van Kol, lid van de Tweede Kamer, heeft dato 6 Maart, naar aanleiding van de schipbreuk met de „Berlin," tot den minister van L. N. en H. een vraag gericht van den volgenden inhoud „Erkent de minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, ue wensclielijkheid oiu een onderzoek te doen instellen, in verband, met de schipbreuk van liet stoomschip „Berlin," op den Hoek van Holland, naar de volgende punten 1. Welke voorschriften waren aan den kapitein gegeven voor het binnenvaren, in verband met den Maildienst 2. Hoe waren de omstandig heden, waaronder deze ramp ge sehiedde en welke waren de mid delen tot redding van de schip breukelingen toegepast? 3. Waren de aard en de hoeveel- 11 eid der aanwezige reddingsmiddelen en daarbij behoorend personeel vol doende, en zoo neen 4. worden er dan maatregelen genomen of beraamd, om daarin verbetering te brengen, al of niet in overleg met de andere daarbij betrokken departementen De minister van L. N. en H., mr. Veegens, heeft hierop bij brief van 9 Maart geantwoord. Hieraan is het volgende ontleend 1. Blijkens mededeeling van de firma Hudig Pieters te Rotterdam, gevraagd en ontvangen, hebben de gezagvoerders dei' mailbooten van de Great Eastern Railway Company geene bijzondere instructies voor het binnenvaren bij den Hoek van Hol land, maar wordt het aan hun zeemanschap overgelaten, de noo- dige voorzichtigheid in acht nemen. 2. De omstandigheden, waar onder de ramp plaats had, zijn bekend, voor zoover zij ooit bekend zullen worden. Het schip werd door zwaren storm en hooge zee op het Noorder-Hoofd geworpen. Of aan boord op het «ritieke oogen blik iets aan roer of machines heeft gehaperd, is niet bekend geworden maar ook zonder dergelijke bijko mende omstandigheden is de zaak zeer goed te verklaren, vooral voor betrekkelijk weinig diepgaande sche pen, als de Harwichbooten zijn. 3. Aard, hoeveelheid en perso neel der aanwezige reddingsmidde len kunnen als voldoende worden beschouwd, niettegenstaande den ongunstigen uitslag der pogingen tot redding. Ue stoomreddingboot, liet eenige vaartuig, dat tijdens liet hevigste van den storm iets zou hebben kunnen uitrichten, is de eenige op liet vaste land van Europa; alleen in Engeland zijn er ook twee of drie in gebruik. Een groot ongeluk is bet geweest, dat het ankertouw van deze boot afgesneden werd op eenig scherp voorwerp, dat zich op den bodem der rivier bevond. Middelen om gemeenschap met een gestrand schip te krijgen zijn in ruime mate aanwezig. Voor ge^ meensehap met den wal zijn er twee mortieren en een vuurpijltoe stel, doch deze konden in dit ge val geen dienst doen, omdat het schip te ver van den wal zat, Bovendien is er een lijngeweer op drievoet om van het Hoofd af te worden gebruiktdoch dit kon door de zee, die over het Hoofd sloeg niet worden uitgebracht terwijl in de stoomreddingboot een geweer aanwezig "is, waarmede gemeenschap verkregen werd, doch waarvan de lijn weer slipte toen het ankertouw stuk was. Aan materieel is dus geen station ter wereld beter uitgerust, dan dat aan den Hoek van Holland, en ook het personeel is ten volle voor zijn taak berekend. Tot een nader onderzoek naar de onder 13 vermelde punten vindt de minister geen aanleiding. 4. Gelijk uit het bovenstaande blijkt, worden door den minister geen maatregelen noodig geacht om in den aard en de hoeveelheid der aan den Hoek van Holland aauwezige reddingsmiddelen of in liet daarbij behoorend personeel verbetering te brengen. Wegonderhoud. Men meldt uit den Haag Voor de rechtbank alhier wei- gister gepleit over de Warmondam- merweg van 't Warmonderhek af tot den Heerenweg in de gemeente Sassenheim, nl. over de vraag, wiens plicht het is dien weg te onderhou den en of de gemeente Sassenheim de kosten van onderhoud kan op- eischen van den tot onderhoud verplichte. Bij K. B. van 1843, was aan de ambachtsvrouw van Warmond con cessie verleend tot het bestraten van den weg en tolheffing, met de verplichting tot onderhoud. In 1900 verkeerde de weg in slechten staat; in 1901Ged. St. van Zuid-Holland schrijven B. en W. van Sassenheim aan tot het in behoorlijken staat brengenB. en W. doen het niet 1902: de wet van 1900 treedt in werking en een tweede besluit van Ged. Staten volgt omdenWarmon derdammerweg in behoorlijken toe stand te brengen, waarbij wederom bet gemeentebestuur van Sassen heim wordt aangewezen, als het bestuur dat voor de uitvoering van dat besluit heeft te zorgen; doen de onderhoudsplichtigen het niet, dan moet de gemeente het doen en kan de gemeente de kosten op de onderhoudsplichtigen verhalen. Vandaar een sommatie van de gemeente aan de partijen, die vol gens haar met den onderhoudsplicht zijn belast met aanzegging dat hij gebreke van dien Sassenheim hel zelf zou doen en de kosten zou rerhalenop de onderhoudsplichtigen. Deze doen het niet, Sassenheim is nu verplicht het zelf te doen, het werk kost ruim f3000, en die f3000 vordert thans de gemeente van de oii'Ierhoudsplichtigen terugDat zijn volgens de gemeente: lo. de erven der ambachtsvrouw van War mond, voor zoover deze niet aan- toouen, dat de onderhoudsplicht op de 2e gedaagde is overgegaanim mers in 1901 hadden de erven dei- ambachtsvrouw haar heerlijkheid met al derzelver lusten en lasten verkocht aan den 2e gedaagde, en in de 2e plaats werd nu deze koo per tot betaling der f3000 gedag vaard voor het geval de erven dei- ambachtsvrouw hadden aangetoond dat die ambachtsheerlijke plicht op dien 2e gedaagde rustte. Dit althans was volgens den advocaat van Sassenheim mr. W. Thorbecke, de zin der dagvaarding. De erven der vrouwe van Warmond, bij monde vau mr. B. M. Vlielander Hein, betwistten de ingestelde vor dering, achtten bovendien de 2e gedaagde onderhoudplichtig. Deze laatste, voor wien optrad mr. O. W. Sipkes, bestreed eveneens de gemeente Sassenheim op tal van gronden, waarvan wel een dei- voornaamste is, dat Ged. Staten niet kunnen bepalen, dat de kosten voor het onderhoud van den weg door de gemeente zullen worden verhaald op nalatige onderhouds plichtigen. Gonel. O. v. J. mr. Modderman, over 14 dagen. Nieuws uit Amsterdam. De Ruyter-herdenking. De matinée in het Concertgebouw te Amsterdam op Zaterdag 23 Maart zal uitsluitend voor genoodigden of geïntroduceerden toegankelijk zijn. In tegenstelling met het vroeger vermelde zullen door het comité daarvoor geene kaarten tegen be taling verkrijgbaar worden gesteld. Berooving van een kantoorlooper. Het onderzoek dat door de Aiu- sterdamsche politie wo-dt ingesteld in zake de brutale berooving van een kantoorlooper der Kon. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate rieel, waarvan wij gistermorgen melding maakten, heeft nog geeuer- lei resultaat opgeleverd. De speurders der politie zoeken vrijwel in het wilde, daar, zooals wij reeds meldden, een vermoedelijk signalement van de zakkenrollers niet bekend is. Eu bovendien is van geen der bankbiljetten van f 1000, welke de gerolde portefeuille levatte, het nummer bekend. Dit laatste doet ons vragen of lier dan aan de bankinstellingen niet het Londensche voorbeeld te volgen zou zijn In de Engelsche hoolstad toch noteert elke bank- cassier bij uitbetaling in banknoten de nummers daarvan. as dit ook lier gebeurd, dan had de politie ten minste iets wat haar bij het onderzoek van deze zaak kou helpen. Tlians zal de dader, of zullen de daders want het zijn er meestal meer dan één in een geval als dit wei zorgen, dat de bankbiljetten met bekwamen spoed gewisseld worden. Krankzinnigenverpleging. In verband met de opening van het geneeskundig gesticht voor mannelijke R.-K. krankzinnigen van de Vereeni- ging der Broeders van Liefde te Venray, hebben Gedeputeerde Staten van Gel- IAARLEHSCIE COURANT AGITE MA NON AGITATE. Jfc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1